Terugblik in grootvaders tijd PRENTENBOEKJE OVER STOMPWIJK EN LEIDSCHENDAM s£d» s -:':v <3 ^lMm NACHTELIJKE BRAND IN BOUWVALLIGE KERK OUDE WETERING voor nieuwe Plan op stapel bibliotheek in Noordwij k Amsterdammers ontsnapten in Sassenheim aan de dood Grote kraak bij modemagazijn in Sassenheim Kerstflora trok duizenden bezoekers Zoeterwoude ziet af van jeugdwerker Noordwijk krijgt mobiele muziektent Tijdelijk onderdak voor ,,Open Huis" Geslaagde première OVERKAPPING VOOR ZWEMBAD NIEUWKOOP? ÜNERTTOURNOOI LEIDSE COURANT PAGINA 5 Van onze correspondent Leidschendam Het bij de Eu ropese Bibliotheek te Zaltbom- mel verschenen „Leidschendam in oude ansichten deel 2" is meer een familie-album gewor den dan een van de boekjes' waarin, zoals de uitgever voor in schrijft, „wordt vastgelegd hoe een plaats er uitzag „in grootvaders tijd" dat wil zeg gen tussen 1880 en 1925". Er blijft echter genoeg te genie ten op de ruim 150 afbeeldin- De samensteller, C. H. Voorhoe ve, zegt in de inleiding dat hem bij het schrijven van het tweede boekje gebleken is hoe snel om ons heen alles kan veranderen. In de zes jaar nadat hij het eerste deel had samengesteld zijn er huizen en gebouwen ver dwenen en mooie plekjes aange tast waarvan men in 1969 zou hebben gezegd dat dit niet mo gelijk kon zijn. Voor wie ge hecht is aan wat moest verdwij nen zijn de „kostbaarheden" voorgoed vastgelegd. Stompwijkers die zich nogal 'ns voelen achtergesteld bij het „grote' Leidschendam zullen verrast zijn te zien dat het boek je met een veertigtal afbeeldin gen uit hun buurtschap begint. ■UHl ■■■iii'' Het bekende Stompwijkse café „Het Blesse Paard" zien we hier op een foto uit 1902. Geheel rechts Petronella van der Voort en naast haar haar zuster Adriana. Geheel links Anna van der Zijde. Verschillende foto's van „Het Blesse Paard", het céfe-restau- rant uit het begin van de 18e eeuw dat waarschijnlijk een plaatsje op de Monumentenlijst krijgt en waar onder de vloer nog steeds 'n kolfbaan ligt Een stampvolle zaal in hetzelfde eta blissement bij het gouden pries terfeest van pastoor Bekker met tientallen duidelijk herkenbare gezichten „onder de brandende gaslamp staat in hemdsmouwen de toenmalige eigenaar Wout Esveld." Foto's van de Stompwijkse ker mis die alleen vanwege de kle ding van de kermisgangers, de heren met strohoeden, een met de zojuist gewonnen wekker in de hand, de dames met grote hoeden en de beugeltas, al een studie waard zijn, onveranderd hierop is alleen de draaimolen. Verder de foto's van het bestuur van de harddraverijvereniging „Nooit Gedacht" met de bemin nelijke burgemeester Banning in het midden, van het fanfare corps „Juliana", de toneelver eniging „Sint Tarcisius" en de postduivenvereniging „Het Luchtvermaak". Een prachtige foto ook van vijf Stompwijkse dames met twee dochters „op bedevaart naar Heiloo". Paaskoeien op palm zondag, om 'ns heel iets anders te noemen „voor de uitgang van de kerk werden de koeien ge- cent. Misschien brengt deze foto toond waarvan de staarten met het aktiecomité Stop Sluipver- een palmtak waren versierd." keer Zoetermeer nog op een Veel kerkelijke foto's in het gro- idee. „Lange Jaan van Lochem" tendeels katholieke Stompwijk, de moeder van de dorpsomroe- Het zangkoor St. Cecilia uit Stompwijk. De foto dateert uit 1916. Zittend van links naar rechts: N. Wijsman, A. van Santen (organist) J. v.d. Zijden sr., pastoor Floor en L. Wijsman. Staand van links naar rechts: L. van Veen, Chr. Boon, H. van Veen, H. de Groot, A. Lelieveld, J. van Nierop, K. Wijsman, P. Wijsman, J. van der Zijden jr., G. van Veen, C. Juffermans, KI. de Groot. L. Borst en M. Overdevest. bool van gerechtigheid. Ansichten van de sluis met om geving zijn er verschillende. Op een daarvan „panorama Leid schendam" ook de molens „De Salamander" en „Het Hert" de laatste verdwenen, de eerste, on danks haar plaats op de Monu mentenlijst, nu volkomen ontta keld. Huisjes in de Damstraat met hele families voor de huis deur, gefotografeerd door B. J. v.d. Velde, wiens vrouw daar een drukbeklante snoepwinkel hield. Samensteller Voorhoeve had zo veel materiaal, afkomstig uit al bums en oude dozen, tot zijn beschikking dat hij een keuze waarbij een foto van deken dr. G. C. van Noort, professor in per, vijftig jaar geleden lachend op de kiek. Versierde wagens Warmond, een zeer vermaard b»i allegorische optochten en theoloog „een van de knapste trotse ringrijders met hun echt- mannen die Stompwijk heeft genoten op hun best voortgebracht". Er werd een In Leidschendam ook meer straat naar hem genoemd en straatgezichten: de echt dorpse een gedenksteen aangebracht in zijn geboortehuis. Nieuwstraat compleet met knot wilgen en sloot een oude boer in Leidschendam de tol aan de derij achter de Venestraat en Venestraat door het bestuur een feestend gezelschap voor van de Driemanspolder gesticht hotelcafé „De Zwaan" aan de in 1593, in 1925 verplaatst naar Delftsekade dat tot 1811 recht- de Kostverlorenweg en in 1944 huis was. In het gebouw moet ,4 - opgeheven. In 1921 kostte de weggetimmerd, nog een schouw heeft moeten maken, een keuze doorgang voor een auto met zitten met een voorstelling van die vooral wat de personen luchtbanden nog dertig cent, Vrouwe Justitia, geblinddoekt met massieve banden veertig en met een weegschaal, het sym- maar toch ook de dorpsgezich ten betreft geslaagd mag heten. 500 deelnemers op kaartmarathon Zo'n 500 kaartenthousiasten heb ben zaterdag deelgenomen aan de kaartmarathon in hotel V. d. Geest in Noordwijkerhout. georganiseerd door de handbalvereniging Northa. Van hen bleek Noordwijker Theo Heemskerk de beste. Hij won de hoofdprijs, een half varken, op de valreep want pas in de laatste ronde passeerde hij, dankzij een „dijk van een kaart" Noordwijker- houter Gerard Conijn. die tof dan aan kop had gestaan. Conijn won een fiets alsmede de wisselprijs. De derde en vierde plaats waren resp. voor de heren Juffermans en Cor v. d. Lans. De lady beker van de Leidse Courant, voor de best kaartende deelneemster, ging naar de Noordwijkse mevrouw Koele- wijn, die in de totaal ranglijst een vijfde plaats bezette. Haar naamge noot, de Noordwijkerhoutse wet houder Koelewijn reikte de prijzen uit. Op de foto een juichende me vr. Koelewijn, die zojuist de lady beker van de Leidse Courant in ontvangst heeft genomen. Enkele van haar mannelijke tegenstanders kunnen haar uitbundigheid maar nauwelijks waarderen, zo lijkt het. - h V'tjv ,i Ter Leede start met damesvoetbal Van onze correspondent SASSENHEIM - Ook Ter Lee de gaat vanaf zaterdag 3 janua ri a.s. meisjes en dames trainen. De training wordt gegeven door de heren Boon en Hazenoot Het damesvoetbal dat in ons land steeds meer opgang vindt, wordt in onze omgeving reeds beoefend in Katwijk, Noordwij kerhout, Lisse, Leiden, Noord- wijk, Ter Aar en Rijpwetering. Jeugdleider Hazenoot deed bij het bestuur van Ter Leede de suggestie om ook een afdeling damesvoetbal op te richten, waarop het bestuur gunstig rea geerde. Voorlopig wordt er eerst zaterdagsmorgens getraind en zal in maart a.s. worden bezien of dit idee levensvatbaarheid heeft. Dames van 15 jaar of ouder kunnen zich opgeven bij de heer Boon, Neptunusstraat 20. Zij zullen vallen onder de jeugdafdeling van Ter Leede totdat er een definitieve beslis sing genomen is over het voort bestaan, van deze vorm van sport bij Ter Leede. Verdere inlichtingen kunnen worden in gewonnen bij de heer P. Berg man, Narcissenlaan 58, tel. 12374, voorzitter; en bij J. Ver beek, Troubadourshof 35, tel. 10075. Waarschijnlijk aangestoken Van onze correspondent Oude Wetering Dit week einde heeft brand gewoed in het voormalige kerkgebouw van de r.k.-parochie in Oude Wetering, op de hoek van de Kerkstraat en Veerstraat. De brand is waarschijnlijk aange stoken. Zoals bekend staat het kerkge bouw in Oude Wetering al ruim een half jaar leeg. De staat van het kerkgebouw is zo slecht, dat een rapport van de afdeling openbare werken van de ge meente Alkemade de bouwkun dige toestand als „gevaarlijk" beschreef. Naar aanleiding van dit rapport heeft de gemeente de eigenaren een maand gele den geschreven het gebouw te slopen. Als de gemeente niet op eerdere uitspraken terugkomt. zal de sloper na de jaarwisseling moeten beginnen. Brandweercommandant Siero had al enkele weken geleden gezegd, dat hij bang was, dat het gebouw uit baldadigheid zou worden aangestoken. Dit is nu gebeurd. Door de snelle aanwe zigheid van de brandweer bleef de brand beperkt tot het voor portaal van de kerk. Overigens hebben heel wat le den van de vrijwillige brand weer van Alkemade getwijfeld aan het nut van hun taak bij het blussen van de brand in het bouwvallige, gevaarlijke ge bouw. Een woordvoerder van de brandweer: „Een aantal van ons had het afbranden van het kerk gebouw een snelle en goede op lossing gevonden." (Van onze correspondent) NOORDWIJK - Het gemeente bestuur van Noordwijk is voor nemens om de openbare biblio theek, die thans is onderge bracht in een semi-permanent gebouw, definitief te vestigen in het Middengebied-noord, na bij de Weteringkade. Deze plaats vindt men met het oog op het verzorgingsgebied van de bibliotheek bijzonder gun stig. De bouwplaats staat nog niet exact vast. De stedebouw- kundige van de gemeente, prof. ir. Van Tol heeft opdracht voor het gebied een bestemmings plan te ontwerpen, waarin re kening wordt gehouden met de openbare bibliotheek en verder met een spel-sportzaal, enige uitbreiding van de nabij gele gen scholen en een woning bouwgebied van vijf hectare. De bibliotheek mag zich in de betrekkelijk korte tijd van haar bestaan in een snelle groei ver heugen. Het aantal uitleningen in 1975 bedraagt ca. 110.000, het geen plm. 25.000 uitleningen meer is dan in vorig jaar en 44.000 meer dan in 1973 Voor 1976 raamt men het aantal uitle ningen op 125.000 135.000. Er bestaat grote belangstelling voor de aanwezige lectuur. Het boekenbezit bedraagt echter nog minder dan de helft van de vereiste omvang. Thans telt de collectie bijna 15.000 banden. Het streefbezit is gericht op 32.400 boeken. Volgens de plan ning van het bestuur van de bibliotheek zal dit aantal eind 1981 worden bereikt Bij ruim 18.000 banden bereikt het tegenwoordige gebouw met een oppervlakte van 300 m2 de maximum-capaciteit. Deze si tuatie zal zich reeds in 1977 voordoen. Dit betekent dat nu al plannen moeten worden ge maakt voor uitbreiding of nieuwbouw. Een uitbreiding valt niet meer te realiseren, want bij een volledige collectie boeken is een vloeroppervlakte vereist van minstens 1017 m2 en men rekent er op in 1981 reeds zover te zijn. Er zal dus nieuw bouw moeten komen. Het bestuur van de bibliotheek heeft dan ook aan de gemeente verzocht bouwgrond beschik baar te stellen. Van onze correspondent Sassenheim Vijf Amsterdam mers liepen wonder boven won der gistermiddag slechts wat builen en schrammen op nadat de auto waarin zij zaten even voorbij de Ringvaartbrug in Sassenheim met een snelheid van 100 km. tegen een vangrail botste en over de kop sloeg. De bestuurster was om onver klaarbare reden de macht over het stuur kwijtgeraakt. De per sonenauto werd totaal vernield. Voor 40.000 gulden aan kleding gestolen Van onze correspondent SASSENHEIM - Bij een in braak in het herenmodemaga zijn Meiman in de Sassenheim- se Hoofdstraat is voor een be drag van ongeveer 40.000 gul den gestolen aan costuums, sue de vesten en overhemden. Kerkgangers ontdekten gister morgen de „grote kraak" toen zij in het portiek van het maga zijn een aantal herencostuums zagen liggen. Van de daders ont breekt elk spoor. Van onze correspondent Hillegom Een groot aantal bezoekers heeft met volle teugen genoten van een vleugje Lentesfeer in het beurscomplex Treslong te Hillegom, waar de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur haar Kerst- flora 1975 hield. Alleen al op de tweede kerst dag passeerden 2400 bezoekers de loketten. Tussen de vele bekende, geurige bolbloemen zoals Lustige Witwe, de Golden Harvest narcis, de Anne Marie en Jan Bos hyacinthen waren ook nieuwe soorten vertegenwoordigd welke na verloop van tijd de tuinen zullen kunnen sieren. Schitterende inzendingen waren er van de ver enigingen: De Narcis, De Tulp, De Hyacint, De Iris en Het Bijgoed, evenals van diverse parti- kulieren als bijvoorbeeld P. van Paridon uit Voorhout met prachtige lelies, J. Th. Vink uit Hillegom met hyacinten en S. H. Opgelder uit Beverwijk met schitterende Scilla's. Dit waren echter niet de enige inzenders die opvallende stukken ingeleverd hadden, ook de narcissen van Rotteveel uit Noordwijk mochten er zijn, de hyacinten van G. v.d. Went uit Noordwijk en W. Blom uit Hillegom evenals de schitterende bloemstukken van J. Gerritsen uit Voorschoten. (Van onze correspondent) ZOETERWOUDE - Naar aan leiding van opmerkingen die hierover werden gemaakt tij dens de vorige begrotingsbe handeling hebben B. en W. van Zoeterwoudeen onderzoek inge steld naar de mogelijkheid om tot aanstelling van een op bouw- c.q. jeugdwerker over te gaan. Het resultaat hiervan is negatief. Er heeft over deze aangelegen heid een onderhoud plaatsge vonden met het Bureau Lande lijk Contact Zuid-Holland. Daarbij is naar voren gekomen dat er onderscheid moet worden gemaakt tussen de opbouwwer ker en de jeugdwerker. De eer ste zoekt uit welke problemen er onder de bevolking leven, tracht deze bij de juiste instantie aan te kaarten. Een jeugdwerker (sociaal-cultureelwerker) heeft meer de taak van entameren en stimuleren. Uit het vooroverleg is gebleken dat ook financieel het aantrek ken van een opbouw- of jeugd werker een moeilijk haalbare kaart is aangezien het rijk een dergelijke kracht niet zou subsi diëren. Op grond van het voor onderzoek is dan ook besloten af te zien van de aanstelling van een opbouw- of jeugdwerker. Van onze correspondent) nieuwe muziektent. NOORDWIJK In de begro- Men denkt aan een mobiel-de- ting van 1976 is een post van montabel bouwsel, dat geplaatst 50.000,- opgenomen voor een kan worden waar het nodig is. Tamara Pospyzul schitterde in Bodegraven BODEGRAVEN De char mante Tamara Pospyzul gaf in de Burgerzaal in Bodegraven een pianorecital waar vele be langstellenden van hebben ge noten. Vijf jaar geleden behaal de zij aan de muziekhogeschool te Lodz haar Prix d'Excellence. Na haar studies aan het Am sterdams Conservatorium trad zij diverse malen in binnen- en buitenland voor radio en televi sie op. Ook nu glorieerde zij met haar weergaloos en virtuoos piano spel in uitvoeringen van Debus sy, Ravel, Symanowski en Cho pin. Na de vrij gelijkmatige Images van Debussy veerde zij op in de sonatine van Ravel en grandioos was haar vertolking van haar landgenoot Szyma- nowski in diens Etude, bes kl. terts opus 4 en de Variations. Na de pauze speelde ze Chopin, het Scherzo in b kleine terts, opus 20 waarin een bekend Pools het Szherzo in b kleine terts, opus 20 waarin een be kend Pools kerstlied was gewe- Van onze correspondent NIEUWKOOP - Voorlopig is aan de Stichting „Open Huis" een tijdelijk onderdak aangebo den in het gebouw „De Padde stoel". Van gemeentewege werden wet houder J. H. Burger en de heer A. H. Post aangesteld tot verte genwoordigers in het stichtings bestuur. Na enige aarzeling van de zijde der wethouder lieten de beide heren, die destijds tevens deel uitmaakten van de werk groep Jeugd- en Jongerenwerk, zich deze aanstelling welgeval len. Voor het jaar 1976 zal aan de stichting een subsidie worden verleend van maximaal 5.000. Het werk van de stichting blijkt vooralsnog niet in aanmerking te komen voor rijks-subsidie omdat de normen, welke daar voor worden gehanteerd, een groter bereik vragen als in Nieuwkoop kan worden gereali seerd. Hoewel door het stichtingsbe stuur een begroting voor het jaar 1976 was ingediend aange vend een tekort van ruim 28.000 bleek dat hierin tevens was opgenomen een salarispost voor een beroepskracht Voorlo pig echter zal de gemeente daar over geen konkrete stappen on dernemen maar eerst afwachten of het werk van de stichting in een zodanige behoefte voorziet dat een dergelijke grote investe ring gerechtvaardigd is. Nieuwkoop Teneinde de mogelijkheid te onderzoeken om te kunnen komentot een overkapping van het Nieuwkoopse zwem bad, zo niet welke alternatieven mogelijk zijn om te komen tot het realiseren daarvan, heeft de gemeenteraad van Nieuwkoop zich accoord verklaard door het adviesburo Arnhem een rapport te laten uitbrengen. De kosten hieraan verbonden bedragen ca. 11.000. Met dit rapport als gegeven zal de Nieuwkoopse Raad zich later gaan uitspreken over de vraag of overdekt zwemmen voor Nieuw koop een haalbare kaart zal blijken te zijn. Ook de huidige verwarmings-installatie blijkt niet geheel aan de verwachtingen te voldoen en derhalve zal aan genoemd bureau tevens worden opgedragen het gemeentebestuur te informeren over de mogelijkheden die een goede werking kunnen waarborgen en waarbij een niet te zware wissel wordt getrokken op het energiever bruik. Dat ook Sassenheimers carnaval kunnen vieren is gisteren bewezen in de danszaal bij Cees en Ineke waar een paar honderd lokale feestneuzen de première bijwoon den van de carnavalsvereniging „De Saksen". Zij deden dat onder de voortreffelijke leiding van prins Klaas de Eerste en de raad van Elf, ter zijde gestaan door de Voor- houtse boerenkapel „Dwarsflui- ters" en de „Moonliners". Opper- spreekstalmeester Van Berkel praatte op deze avond opmerkelijk gevat de feestuurtjes bij elkaar. Zoals een goede carnavalsvereni ging betaamt werden op deze ken nismakingsavond een grote serie onderscheidingen uitgereikt. Zo ging er ere-metaal naar de zussen A. en C. Waasdorp, mevr. Lange- laan, mevr. Koelewijn en Miep Dof- ferhof. Met inzet van alle krachten hebben zij de kleding van de Raad van Elf in elkaar gezet. Er was ook een onderscheiding voor Cees en Ineke, de zaalbeheerders, en voor wethouder Mazee vanwege diens activiteiten t.b.v. de gehandicapten in de Bollenstreek. Van onze correspondente WARMOND De tafeltennis- en badmintonvereniging „Steeds Vooruit" organiseert zondag 11 januari weer haar traditionele snerttournooi. Dit toernooi heeft tot doel de leden en donateurs eens bij el kaar te brengen en de badmin ton- en tafeltennissport te be drijven zonder „te moeten win nen". Hoogtepunt van de dag is de gezamenlijke maaltijd. Opge ven tot 8 januari bij: T. v. Oort, Kloosterwei 229, Th. v. Egmond, Herenweg 19 of bij J. Regeer v. d. Wijckstraat 12. Dit toernooi wordt gehouden -n de sportzaal Klim Op.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5