SLUIER BOVEN POMONA BLIJFT Voorlichting over studeren is „zwaar onvoldoende" Lieverdjes van de Kooi sloegen bomen op onder vloer van school Rijksdaalderconcert met gratis koffie Studeren is moeilijker dan de doorsnee scholier denkt mAAimDAG Ut.Ch.Mtit.ti 1975 LEilj£>.£, OOUA-i-iivi IM(,IM 3 Van een onzer verslaggevers Ook na feestelijke receptie vv Leiden Stationsweg KERSTBOOMBRANDJES BU DE VLEET Van een onzer Leiden Tal van Leidse woon wijken hebben de afgelopen da gen al een voorproefje gehad van de komende jaarwisseling: er woedden kerstboombrandjes bij de vleet. In sommige geval len legde de politie beslag op de bomen voordat de brand er in werd gestoken. In samenwerk ing met de reinigingsdienst wer den op enkele plaatsen in de stad partijen van 40, 50 bomen opgeruimd. Aan een zeer gevaarlijke situa tie werd een eind gemaakt in de Kooi. De lieverdjes van deze Renovatie Ververstraat kan beginnen Van een onzer verslaggevers Leiden De renovatie van een complex van 60 woningen in de Ververstraat en omgeving kan beginnen. Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft de gemeente la ten weten de benodigde gelden beschikbaar te stellen. Waar schijnlijk al deze week maakt aannemer Du Prie een begin met de werkzaamheden. buurt hadden enkele tientallen bomen opgeslagen onder de vloer van een school aan de Driftstraat Leiden Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het au to-merk Skoda houdt het Auto bedrijf Jongeleen, St Jacobs- gracht 10-18, zaterdag a.s. van 10 tot 17 uur „open huis". Drughandelaar uit Leiden veroordeeld tot 9 maanden Van onze rechtbankverslagge- Den Haag/Leiden De Haagse rechtbank heeft een 22-jarig drughandelaar R. J. van A. uit Leiden veroordeeld tot 9 maan den gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en psy chiatrisch toezicht. De in beslag genomen hasj en ruim 2000 gul den werden verbeurd verklaard. Van A. genoot in Leiden een zekere bekendheid als drughan delaar. Per week had hij zo'n 200 (meest jeugdige) klanten. Van A. dreef handel in verdo vende middelen om drugs voor eigen gebruik te kunnen bekos tigen. Amro-bank aan Popgeweld in Stadsgehoorzaal Voor harde popklanken zorgde gisteravond in de Stadsgehoorzaal Earth and Fire. De opkomst van het publiek vond organisator Wim Bosman aan de magere kant. Hij had op meer dan 1000 man gerekend, er kwam slechts een kleine 800. Gezien de reacties vonden velen het voorprogramma, waarin optraden the Otger Dice Band met Hugo van Haastert beter dan Earth and Fire. De heer Prevo (links) biedt namens de Sportstichting Leiden-voorzitter Geenjaar een blauwe kaart aan. In K&O-gebouw aan Oude Vest LEIDEN Op woensdagavond 7 januari start K&O een serie van vier concerten in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 in Leiden. Evenals alle andere K&O-concerten die 's avonds gegeven worden, begint ook dit concert om 20.15 uur. Voor het eerste concert is uitgenodigd de Australische pianiste Margareth May. Het ligt in de bedoeling van K&O om van deze serie iets bijzonders te maken. Ten eerste zullen minder bekende werken ten gehore worden gebracht en ten tweede zijn deze concerten voor een beperkt aantal bezoe kers toegankelijk. Dit laatste schuilt in het feit dat ook de zitplaatsen informeel gegroe peerd worden waardoor ener zijds zitruimte „verspild" wordt maar anderzijds de gezelligheid en ongedwongenheid in de hand wordt gewerkt. Een en ander resulteert in het feit dat slechts 60 a 70 bezoekers toegelaten kunnen worden. De concerten zijn toegankelijk voor zowel in schrijvers van K&O als niet-in- geschrevenen. Gezien het beperkte aantal zit plaatsen is het zeer raadzaam om ruim van tevoren plaats- kaarten te kopen of eventueel te bestellen. Dit kan geschieden bij K&O, Oude Vest 45, Leiden, telefoon 131841 of 41200. Zoals de naam van deze concerten reeds aanduidt, is de toegang sprijs 2,50 inclusief koffie en programma. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het bestuur van de voetbalvereniging Leiden wachtte opnieuw tevergeefs. De sluier die nog altijd als een wel erg ondoorzichtige wolk over de toekomst van het complex „Pomona" ligt, werd ook zater dag tijdens de receptie ter gele genheid van de officiële ope ning van de gedeeltelijk nieu we, gedeeltelijk gerenoveerde accommodatie, niet opgelicht. En dan mocht Leiden-voorzitter Jan Geenjaar na de officiële woorden wel berustend verkla ren dat hij echt geen pasklare oplossing, geen pasklaar ant woord voor en op al die proble men had verwacht; een feit blijft dat Leids wethouder Ver boom van huisvesting best wel wat meer over de toekomst van Pomona had mogen vertellen dan de vervanger van wethou der Tesselaar (persoonlijk niet aanwezig) zaterdag deed. Het bleef nu bij enige vage ver gelijkingen tussen „vroeger en nu", „het renoveren van sport- i velden en huizen" en een op zich niet onjuiste opmerking als „sport verbroedert". Gerrit Prevo, tweede man van de Leidse sportstichting, nam i vervolgens even plaats op de i stoel van COVS-voorzitter Piet van de Geer. Deelde echter geen rode kaarten uit, ook niet aan j de gemeente Leiden omdat een I toegezegde subsidie van hon derdduizend gulden in 42.000 bleek te zijn veranderd. (Overi- gens het bedrag dat de w Lei- den van „Leiden" ontving), j Deelde daarna het bestuur van de voetbalvereniging mede dat j de gevraagde 60.000 gulden sub sidie voor verharding van het nieuwe oefenveld er niet in zat en sprak daarna lovend over de moed van de voetbalvereniging Leiden, om toch te verbouwen als er ruw geschat, tien zwaar den van Damocles boven de club en haar complex hangen. Ook Van de Geer (namens de „Leidse" scheidsrechters) en Ad Dusée (namens de KNVB Afde ling Leiden) memoreerden deze moed en beloonden die courage met witte kaarten enveloppes met inhoud. Dusée sprak eveneens enige waarschuwende woorden. Doe lend op een spreuk in het nieu we Leiden-clubhuis (en inha kend op wat'sportstichting-voor zitter Piet Biegstraaten eerder verklaarde) waarschuwde hij voor het feit dat sportverenigin gen tegenwoordig het café naar het veld halen. „Sport is als een kruiwagen", sprak Dusée, „je moet er achter staan. Maar zorg wel dat je er niet in komt te LEIDEN Veel jongeren die een studie aan een universiteit of hoge school gaan beginnen, hebben hoogge spannen verwachtingen in het begin van hun studententijd. Worden deze echter ook in de praktijk bewaarheid, is het allemaal zo (rooskleurig) als ze zich dat hadden' voorgesteld, of valt het tegen, en zo ja, waaraan is dat dan wel te wijten? Enkele vragen die wij voorlegden aan een paar mensen, die de overgang van middelbare school naar universiteit net achter de rug hebben. Aan de hand van ervaringen van Annemiek, Renée, Marcel en Feri, vier eerstejaarsstudenten aan de Rijksuniversiteit van Leiden, proberen we zonder volledig te willen zijn deze vragen wat nader te belichten. Wat in de eerste plaats een grote rol kan spelen bij je eerste ervaringen met het studentenleven is het pro bleem van de beperkte plaatsingsmo gelijkheden. Zo werden Marcel en Feri in Leiden geplaats, terwijl ze liever in Nijmegen waren gaan studeren. „Je begint daar door al een beetje met een negatieve houding. Al je vrienden zitten ergens anders en je moet het maar zien te rooien. Je hebt zodoende meer moei lijkheden om je draai te vinden, dan wanneer je in de stad van je keuze was geplaatst". Als je je daar dan eenmaal overheen hebt gezet, doen zich nieuwe vragen voor als: moet ik lid worden van een studentenvereniging en van welke; hoe raak ik in deze nieuwe stad wat beter bekend en hoe maak ik nieuwe vrienden en kennissen?" Over het algemeen is het oordeel van de vier Leidse eerstejaars over de zogenaamde introductieweek, die aan elke instelling van hoger onderwijs wordt georganiseerd om je bij de beantwoording van dit soort vragen te helpen, niet erg positief. „Je zit vaak met mensen in een groep, die je abso luut niet liggen met het gevolg, dat je op een bepaald moment maar op ei gen houtje verder gaat". Goed, intro ductieweek of niet: iedereen moet zijn weg gaan zoeken in zijn nieuwe woon plaats of -stad (want de meesten gaan toch wel vroeg of laat op kamers) en velen zien daartoe in het lidmaatschap van een studentenvereniging een be langrijk hulpmiddel. Anderen (zoals ook Feri en Marcel) verfoeien dit insti tuut juist vanwege het „sfeertje van een besloten studentenkliek". Zij zien er juist een beperking van hun vrij heid in, en daarbij willen ze hun vrien denkring in geen geval tot studenten beperken. Voorop moet worden gesteld dat het helemaal van je eigen persoonblijk- heid afhangt of zo'n vereniging je werkelijk kan helpen je weg te vinden. De een zal nu eenmaal makkelijker contacten leggen dan de ander. Maar als je lid bent geworden, vind je er dan ook wat je zoekt? Renée (lid geworden van Augustinus): „Ik heb er wel kennissen aan overgehouden; maar echte vrienden nog niet, al hoop ik dat dat nog wel komt". Overigens behoort zij tot de vrij grote groep, die het instituut studentenvereniging na het eerste jaar wel voor gezien houdt: „Het heeft dan toch geen nut meer". Annemiek wil daarentegen juist vol gend jaar lid worden: „Ik kende al erg veel mensen hier en ben (dus) geen lid geworden. Toch vind ik dat je zo een stuk gezelligheid mist". Een heel ander geluid. Ook de gekozen studierichting heeft zijn invloed op het eventuele nut van een verenigingslidmaatschap. Bij rechten in Leiden studeer je bijvoor beeld al gauw met meer dan 1000 andere eerstejaars en zo'n situatie leent zich nou niet bepaald tot het leggen van nieuwe contacten. Het is ook deze studierichting, waarop de meeste eerstejaars zich verkijken. „De meeste studierichtingen worden wel onderschat, maar Rechten springt er toch duidelijk uit", aldus mej. mr. Gaaikema, één van de studentendeka- nen in Leiden. Zij behoort met haar collega's, de studentenarts, de studen tenpastores en studentenpsychologen Leiden Studeren is moeilij ker dan de doorsnee scholier denkt als hij van school af komt. Van elke drie studenten haalt er één de eindstreep niet. Dat is voor een deel te wijten aan het onderschatten van de studie of aan een gebrek aan aanpassingsvermogen. Slechte studiegewoontes kunnen ook tot mislukken leiden en in elk geval bezorgen ze heel wat studenten aanzienlijke vertra ging bij hun studie. In het blad „Straks studeren" staat een lijstje afgedrukt met punten die actief en geconcen treerd studeren in de hand werken. Niet alleen handig voor studenten, maar ook voor scholieren. Om boven je bu reau te hangen. 1. Werk aan een tafel waarop geen andere spullen liggen dan die je nodig hebt voor de studie. 2. Studeer niet in bed of in een „luie stoel". Het maken van aantekeningen is dan lastiger en het bevordert een optimale en actieve studeerhouding ze ker niet. 3. Zorg voor een goede verlich ting van je bureau en werk niet in een vertrek dat verder donker is. 4 Scherm je zoveel mogelijk af voor storende en afleidende geluiden. Dat geldt ook voor de mensen die denken dat ze beter kunnen werken als de radio aanstaat. 5. De temperatuur van de ka mer heeft nogal eens invloed op het studeren. Meestal wordt aangeraden bij ongeveer 18 graden te studeren, maar uit een recent onderzoek is geble ken dat leerlingen op een mid delbare school het best bij een temperatuur van 22 graden werkten. De temperatuur heeft invloed, maar je moet zelf ondervinden welke tempe ratuur het beste bevalt. Leiden Aan de Stationsweg komt waarschijnlijk een filiaal van de Amro-bank. De vesti ging, in de panden tussen 'Club 70' en 'Eigenzorg', hangt af van een beslissing van de gemeente raad. Deze moet namelijk nog toestemming geven voor de aan leg van een achteruitgang van het Schuttersveld. De bank wil het achter de Stationsweg gele gen terrein gebruiken als par keerterrein. LEIDEN Louis Kok, de aan voerder van Crescendo trad za terdag op het Leidse stadhuis in het huwelijk met Gabrielle de Winter, trainster van de pupillen van deze Leidse korfbalclub. De pupillen vormden een ere-haag. Burgerlijke stand tot het team van deskundigen dat voor alle studenten klaar staat om hen bij hun studie te helpen en te adviseren. Men kan weliswaar (zoals ook ge beurt) zeer verschillend denken over de mate van vrijheid die men als student heeft, vergeleken bij de mid- delbare-schoolti j d De een heeft aan weinig vrijheid al te veel, terwijl de ander niet gauw genoeg vrijheid heeft. De praktijk leert, aldus mr. Gaaikema, dat de eerstejaars van de alfaculteiten (lette ren en rechten) de grote mate van vrijheid zeer moeilijk aan kunnen. Dit kan volgens haar als een van de oorza ken worden gezien achter het grote afvalpercentage binnen het eerste jaar in deze studierichtingen (50-60 Een andere reden kan gezocht worden in de voorlichting die op de middelba re scholen wordt gegeven over het studeren aan een universiteit of hoge school. De ervaring van Annemiek, Renée en. Feri is dat deze beperkt blijft tot het voorlichtingsblad „Straks Studeren" en een praatje van de de- kaan en dat ervaren zij als „zwaar onvoldoende". Het gebeurt nog steeds dat mensen om de meest merkwaardige redenen een bepaalde studierichting kiezen. Bij voorbeeld omdat ze zo leuk in Fran krijk met vakantie zijn geweest of omdat de dokter zo'n leuke main is. Daarbij wordt dan helemaal vergeten dat zo'n studie heel wat meer behelst dan alleen maar met een witte jas aan lopen. Dat alles maakt dat velen halverwege overstappen, naar een andere richting, of er soms zelfs de brui aan geven. Een probleem waar volgens studen- tendekane Gaaikema maar weinig aan te doen is: „Ik vind ook, dat de voor lichting en de motivering op de mid delbare scholen wel eens mag verbete ren. Maar ik zou zelf ook niet weten hoe. Ik vraag me af of dit probleem überhaupt wel afdoende kan worden opgelost". Problemen genoeg dus, zeker in het eerste jaar. Toch gaan de meesten er nauwelijks onder gebukt. Of, zoals Feri het uitdrukt: „We drinken er geen pilsje minder om".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3