ÊuMó&€owumt Geenjioog meer voor ingesloten mijnwerkers vuurtje? 18 DODEN IN VERKEER Insluiper mishandelde Zoetermeerse bejaarde ^mofnjik? RADIKALEN BESCHIKKEN OVER TERRORISTENB ANK" n» *i o Vuurwerk „vliegt" winkels uit Politieman wint lotto Mysterieuze moord op gezinsverzorgster RUZIE BERICHT ADVERTEERDERS INLEVERTIJDEN Krachtige kernproef in Amerika Maandag 29 december 1975,66e jaargang no. 20310 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.y.. Leiden Directeur-hoofdredacteur. F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) 0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen: oer week 2.81kwartaal'36.32; jaar 141.35; losse nummers: 50 cent Laatste dag Western „De laatste dag" op •Ned. II om 21.25 uur. Om 20.25 uur De Johnny Kraaykamp- show. Ned. I om 19.30 uur FC Avon drood, om 20.20 uur Quiz 2 voor 12 en om 21.50 uur De (12). Veel bewolking Veel bewolking met in de loop van de dag wat lichte regen of motregen. Matige tot krachtige, in het Waddengebied nu en dan harde zuidwestelijke wind. Ma ximumtemperaturen rond 7 gra den. Morgen: Zon: 8.48-16.36 Maan: 26.27-14.58 Schev. hoogw.: 0.51-13.15 Laagw.: 8.54-21.14 PATNA (Reuter-AFP-DPA) - Alle hoop om nog iemand van de 372 mijnwerkers die zaterdag in de Indiase staat Bihar in een kolen mijn werden verrast door naar schatting 400 miljoen liters water die na twee ontploffingen, de schachten binnen zijn gestroomd, is praktisch verdwenen Er heerst evenwel twijfel over het getal 372; vakbondsfunctionarissen zijn van mening dat er ten tijde van de ramp ongeveer 700 mijnwerkers ondergronds kunnen zijn ge weest. Dat zou betekenen, dat het aantal slachtoffers vele malen hoger licht dan de opgave van de autoriteiten. Tot dusverre zijn slechts vier doden gebor gen. Pogingen om met geluidsinstallaties contact te maken met de vermisten hebben tot nu toe geen resultaat gehad. Het ongeluk heeft zich voorgedaan in een staatsmijn bij Chasnalla in de staat Bihar. De Indiase premier Indira Gandhi heeft uiting gegeven aan haar medeleven. De na bestaanden hebben als eerste steunmaatre gel een bedrag van 1000 ropij (350 gulden) ontvangen. India behoort tot een van de kolenrijkste landen ter wereld. Op een onlangs gehouden mijnwerkerscongres werd kritiek geleverd over de ontoereikend genoemde veiligheids maatregelen. Deze recente mijnramp behoort tot een van de grootste in de wereld. De grootste mijn ramp die ooit heeft plaats gehad deed zich in 1942 voor in de Honkeikomijn in China. Deze ramp, een geweldige ontploffing, kost te het leven aan 1572 mijnwerkers. In mei 1965 verloren 375 mijnwerkers het leven na een reeks ontploffingen in een kolenmijn in Dhanbad, eveneens in India. DEN HAAG Verkeersongelukken in het afgelopen weekeinde hebben aan zeker 18 personen het leven gekost. In Leersum vielen zaterdagnacht drie doden toen een personenauto bij een inhaalmanoeuvre frontaal op een tegenligger botste. Om het leven kwamen de 55-jarige mevrouw H.M. Voest-Engelaar uit Amerongen en het echtpaar Kas-Voest uit Zeist. Een vierde inzitten de en de chauffeur van de inhalende auto raakten gewond. Een botsing tegen een boom in het Limburgse Bergen (bij Venray) eiste zondagmorgen twee slachtoffers: de 30-jarige G.A. de Rijk uit Bergen en zijn zwager de 37-jarige M. Weijers uit Afferden. In het Gelderse Borculo kwamen bij een auto-ongeluk zondagavond twee inwoners van Groenlo om het leven. De auto waarin zij reden is vermoedelijk door te hoge snelheid uit de bocht gevlogen. De slachtoffers zijn de 16-jarige B. Mentink en de 20-jarige R. Wolf. Een derde inzittende werd zwaar gewond. Politicus vermoord De politie van Guatemala is gisteren inten sief gaan zoeken naar de daders van de moord op de christende mocratische politicus Axel Mij- angos, wiens stoffelijk over schot vrijdagavond werd gevon den met vijf kogelwonden in het hoofd. Mijangos werd sinds vrij dagmorgen vermist, toen hij van huis naar zijn werk was gegaan. De christendemocratische partij is een van de twee oppositie partijen. Auto's op stoom (Van een onzer verslaggevers) ZOETERMEER Een gemaskerde man heeft zaterdagavond de 73-jarige me vrouw S. de Graaff uit Zoetermeer in haar woning met een boksbeugel in het gezicht geslagen. Hij deed dat nadat hij het snoer van een strijkijzer om haar nek had gedaan en haar mond en ogen met pleisters had beplakt. De gemasker de man verdween met 400 gulden. Mevrouw De Graaf lag zaterdagavond om zes uur op bed, toen de man, vermoedelijk met een valse sleutel via de achterdeur van de eengezinswoning het Opsterland in de wijk Meerzicht was binnengekomen. Toen de vrouw wakker werd stond de gemaskerde man naast haar bed en eiste geld en juwelen. Toen de vrouw antwoordde, dat zij geen geld bezat, beplakte hij haar ogen en mond en trachtte haar te wurgen met het snoer van een strijkijzer dat in de slaapkamer lag. Toen de vrouw zich verweerde, sloeg hij haar in het gezicht, vermoedelijk met een door een hand schoen verborgen boksbeugel. Hij doorzocht daar op de woning. Mevrouw De Graaff wist een alarmknop in haar slaapkamer in te drukken waardoor bij de voordeur een bel ging. De overval ler vermoedde waarschijnlijk, dat er iemand aan belde en verdween haastig. Niemand reageerde op het alarmsignaal. Mevrouw De Graaff wist zelf buren te alarmeren. Haar verwondingen waren niet ernstig. Water ballet leder jaar neemt men in Nice om streeks Kerstmis een verfrissende duik in de Mid dellandse Zee. Een prettige en niet al te koude bezigheid, wan neer de buiten temperatuur zo'n 13 graden asase* FLINT (UPI) Grote opschudding zaterdag voor een politiebureau in de Amerikaanse stad Flint (Michigan): een mannelijke en een vrouwelijke agent rosten elkaar af met gummiknuppels en verwondden elkaar vervolgens met pis toolschoten. Aanleiding tot het gevecht was een ruzie om de vraag, wie van de twee de surveillancewagen zou besturen. Agent Walter Kalberer (34) maakte veel misbaar toen zijn partner voor die dag, de 20-jarige Madeline Fletcher, achter het stuur plaatsnam. De knuppels kwamen eraan te pas tot Madeline haar pistool trok en haar collega in een dijbeen schoot Zij werd op haar beurt door een kogel getroffen waarna beiden met spoed naar een ziekenhuis werden vervoerd. Daar maken zij het na operatieve ingrepen redelijk wel. Afgelopen zaterdag is de vijfdaagse verkoop van vuurwerk van start gegaan en sindsdien „vliegen" de feestexplosieven weer over de toonbank. Met het voortijdig afsteken van voetzoekers, luchthuiiers etc. valt het tot nu toe, althans in Den Haag en Leiden nogal mee. In Utrecht daarentegen, waar alleen op oudjaarsnacht vuurwerk mag worden afgestoken, heeft de politie het razend druk met het intomen van jongelui die hun vuurwerk nu al verstaken. (Van een onzer verslaggevers) NISPEN Voor het eerst in het bestaan van de lotto is zaterdag de hoofdprijs van ruim vier ton in het openbaar overhandigd door de stichting Nationale Sport Totalisator. De gelukkige winnaar was de 57-jarige J. H. Hoppenbrou wer, politieman in het Brabantse Nispen. De lotto-winnaar had de gehele bevolking van het Brabantse dorpje zaterdag uitgenodigd om getuige te zijn van de prijsuitreiking in de plaatselijke feestzaal Tivoh. De heer Hoppenbrouwer speelt al twee jaar in de lotto bij de plaatselijke vereniging NSV. Hij had al drie keer kleine prijsjes gewonnen. Het winnen van de hoofdprijs was echter reden om eens flink feest te vieren, waarbij het hele dorp aanwezig mocht zijn. Enkele honderden inwoners maakten van de invitatie dankbaar gebruik. DADER WOONT WAARSCHIJNLUK IN GOUDSWAARD De 54-jarige Jannetje Klein. GOUDSWAARD (ANP) Dertig man van de rijkspolitie van het district Dord recht houden vandaag in het dorpje Goudswaard, in de Hoeksewaard, een huis-aan-huis-onderzoek naar de myste rieuze moord op de 54-jarige gezinsver zorgster Jannetje Klein. De vrouw werd vrijdagnacht, gekleed in pyjama, in het halletje van haar woning door haar 70- jarige broer gevonden. Het huisje be woonde zij samen met haar broer. De broer en de huisarts dachten aanvanke lijk dat zij aan een hartaanval was overleden. Pas uren later ontdekte men dat zij door het hart was gestoken, ver moedelijk met een mes. „Wij staan voor een mysterie", aldus kapitein Bouma van de rijkspolitie, aan het eerste onderzoek. „Wat deed zij bene den terwijl alle anderen (broer en vier logés) sliepen?" Sporen van inbraak zijn er volgens hem niet. Uit de woning wordt dan ook niets vermist. Kapitein Bouma zei van het huis-aan- huis-onderzoek goede verwachtingen te hebben, omdat naar zijn mening („ge voelsmatig") de dader in Goudswaard woont Hij baseert deze mening op het feit dat Goudswaard, gelegen in het zuid elijk deel van de Hoeksewaard, een zeer gesloten gemeenschap is, waar niet zo erg veel vreemden komen. heeft zich in de Amerikaanse stad Flint nog 'n incident voorgedaan tussen een politieagent en een vrouwelijke collega.. achter het stuur van zijn surveillan cewagen ging zittèn. Scholieren leveren slag in Cleyn Duin Van een onzer medewerkers KATWIJK Een paar honderd leerlingen hebben dit jaar in de Katwijkse sporthal Cleyn Duin weer deelgenomen aan het in- terscholair kerstsporttouraooi tussen scholen uit Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg. Het was de zesde keer dat dit even ement werd georganiseerd. Bij het onderdeel lijnbal waren de eerste plaatsen voor de Prins Mauritsschool uit Katwijk (zo wel jongens als meisjes) en de tweede plaats voor de Chr. School uit Valkenburg. Het tafeltennis (gespeeld op 16 tafels) werd bij de jongens ge wonnen door R. Heushart en bij de meisjes door Monique Burg graaf. Lijnbal voor het V.O. werd zowel bij de jongens als de meisjes gewonnen door de Julianamavo 2, tenminste wat betreft de eerste klas. Bij de 2e klassen won bij de jongens de HAVO 1 en bij de meisjes we derom de Julianamavo 2. Tafel tennis voor klas 5 werd een aangelegenheid voor de Hoor- nesschool (Kees van Hoog dalen en Janna v. d. Plas). Bij het lijnbal B.O. klas 6 won bij de jongens Chr. Valkenburg I en bij de meisjes de Mauritsschool. Bij de tafeltenniswedstrijden voor het voortgezet onderwijs kwam de Chr. Scholengemeen schap sterk voor de dag. Ge wonnen werd 1 maal goud, vier maal zilver en vijf maal brons. TEHERAN (AP-Reuter-UPI) De radikale Palestijnen beschikken over een „terroris- tenbank", waarop zij een beroep op kunnen doen als zij een terroristische actie in de zin hebben. De man die de leiding had van de overval op het OPEC-gebouw in Wenen, waarschijnlijk de beruchte „Carlos" is lid van deze bank, zo onthult het Iraanse blad Ettelaat. Deze Carlos, waarschijnlijk de Venezolaan Ilich Ramirez heeft, naar het blad meldt, in Europa een eigen afdeling van deze „bank" opgericht. De overval op de OPEC-ministers is uitgevoerd tegen welomschreven voor waarden en honoraria. Ook toekomstige ac ties zullen uitgevoerd worden op basis van vergoeding. Carlos zou ongeveer veertig be roepscommando's tot zijn beschikking heb ben, die op elk gewenst moment voor zijn „bank" kunnen worden ingezet. Hij heeft voorts gewaarschuwd dat in Oostenrijk nog twee acties, in de trant van de actie tegen de OPEC-ministers, op stapel staan. Volgens het Egyptische dagblad Achbar el Joem zou Libië de overval op de OPEC-ministers gefi nancierd hebben. Vluchtelingen gedood Twee Oostduitsers die probeerden naar het westen te vluchten zijn door automatisch bediende wa pens die op het prikkeldaad langs de Oostduitse grens zijn geplaatst, neergeschoten toen zij probeerden woensdag West- Duitsland te bereiken, zo is za terdag van westerse zijde verno men. Men heeft gezien hoe de beide gewonden door de Oost duitse grensbewaking werden weggedragen na hun mislukte vluchtpoging bij het grensdorp Geisa in Hessen. Vermist De enige westerse journalist op Portugees Oost-Ti- mor wordt vermist sinds 7 de cember, de dag waarop in de hoofdstad Dili gevechten uitbra ken, zo heeft de Fretilin-rege- ring in Oost-Timor in een bood schap aan Australië laten we ten. De vermiste journalist is de Australische freelance Roger East Eerder zijn vijf Australi sche tv-journalisten gedood. VOOR ONZE In verband met de Nieuwjaarsweek zijn de voor het aannemen van advertentieopdrachten als volgt gewijzigd: voor de editie van 31 december SLUITING 30 DECEMBER 12.00 UUR voor de editie van 2 januari '76 SLUITING 31 DECEMBER 9.00 UUR LC NEVADA (AP) In de Ameri kaanse Nevada-woestijn is van middag een grootscheepse on dergrondse kernproef gehouden met een kracht gelijk aan een miljoen TNT, zo heeft het Ame rikaanse Bureau voor Energie- research en -ontwikkeling mee gedeeld. De wapentest, die de codenaam „Muenster" heeft meegekregen, is om 16.00 uur onze tijd gehou den. Het kernwapen is tot ont ploffing gebracht op de bodem vap een verticale schacht op ruim 1500 meter onder de grond. Deze practische gasaansteker. navulbaar en met regelbare vlamhoogte. is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1