„Geen voorspoedig 1976 voor Portugal fiddoeGowq/nt Betalingen Uitbraakpoging Duitse anarchiste Wijn wordt beter, schaarser, duurder Bloedige overval in Argentinië Stemmige kerstzang van koren en publiek PACINA 7 LISSABON (AP/DPA) - Premier Jose Pinheiro de Azevedo heeft gisteren een grimmige nieuwjaars boodschap uitgesproken waarin hij onder meer zei dat het „demagogi sch" zou zijn de Portugezen een voorspoedig nieuwjaar te wensen. „Zo de huidige Kerstmis al slecht is", aldus Azevedo tijdens een na tionale televisierede, „dan zullen toekomstige kerstmissen Mg veel erger zijn als het land zich niet gaat bezinnen en meer gaat produceren dan het consumeert". Azevedo dat hij graag vende produktieverhoging voor nodig zijn voor een voorspoedig om de eerstkomende jaren niet te worden veroordeeld tot economische stagnatie", al dus Azevedo. Op ernstige toon de traditionele v. nieuwjaar had uitgesproken, maar, zo zei hij „dat zou demagogisch zijn. Alleen een won der kan dat nog bewerkstelligen". De premier somde vervolgens een droevige lijst op van de economische problemen waarvoor Portugal zich ziet geplaatst. Hij sprak onder meer over de hoge werkloos heid, de dalende produktie, de teruggaande investeringen, de faillissementen van de fa brieken en een gevaarlijk tekort op de beta lingsbalans. „Hoewel al deze zaken een grote bedreiging vormen is er nog tijd om een ramp te voorkomen. Maar er zal een snelle en blij- De rede van Portugals premier werd giste ren voorafgegaan door een bomaanslag op het communistische hoofdkwartier in de Noordportugese stad Pavoa de Varzim. De bom verwondde niemand, maar richtte aan zienlijke schade aan. Gisteren werden ook twee leden benoemd van de militaire revolutionaire raad. Door de benoeming van beide niet-communisti- sche officieren bestaat de raad thans vrijwel geheel uit gematigde en behoudendeleden. Prins Bernhard Lucas Emmanuel van Oranje Nas sau viert op Eerste Kerstdag zijn zesde verjaardag. Het prinsje is een telg van prinses Margriet en haar echtgenoot mr. Pieter van Vollenhoven. BUENOS AIRES (Rtr) Zesen vijftig mensen zijn om het le ven gekomen bij een aanval die linkse guerrilleros vanmorgen hebben uitgevoerd op een wa penopslagplaats van het Argen tijnse leger in Buenos Aires. Aan legerzijde zijn zes militai ren om het leven gekomen, een kapitein en sergeant en twee soldaten alsmede twee leden van de militaire politie. Twaalf militairen zijn gewond. Het aantal doden aan guerrille rokant bedraagt volgens het communiqué „ruim 50". Over gewonden wordt niet gesproken. ANS ontdekte energie-explosie UTRECHT (ANP) - ANS, de Astronomische Nederlandse Sa telliet, heeft volgens Utrechtse sterrenkundigen een .nieuwe, volstrekt sensationele, bijzon der verrassende en geheel on verwachte ontdekking" gedaan. Op 28 september was de Neder landse satelliet twee maal ge tuige van een energie-explosie in een bolvormige sterhoop, waarbij een energie vrijkwam die een biljoen (getal van 12 cijfers) maal groter is dan de totale hoeveelheid energie aan steenkool, olie en gas, waarover onze aarde beschikt. De wetenschappelijke wereld is per telegram van deze ontdek kingen op de hoogte gesteld. Er is gevraagd, om met bestaande en nog werkende satellieten naar andere bolvormige sterho- pen te kijken om te zien of daar ook dergelijke uitbarstingen voorkomen. De ANS zelf kan niet meer worden betrokken bij dergelijke metingen, omdat staatssecretaris Klein van on derwijs en wetenschappen geen geld meer in het projekt wil steken. Daarom moet ANS over enkele weken voorgoed worden uitgeschakeld. Berlijn (DPA) De Westduitse anarchiste Inge Viett, die in februari van dit jaar betrokken was bij de ontvoering van de CDU-poIiticus Peter Lorenz, heeft maandagavond een uit braakpoging gedaan. Een woordvoerder van het openbaar ministerie verklaarde dat men had vastgesteld dat Viett had geprobeerd de tralies van haar cel door te zagen. Bij een nader onderzoek bleek ook haar medeontvoerster Juliana Plambeck pogingen in die rich ting ondernomen te hebben. Het gelukte de 31-jarige Inge Viett in 1973 al eens te ont vluchten toen zij vastgehouden werd in verband met activiteit voor de Baader-Meinhofgroep. Regeling loonsuppletie functioneert nauwelijks DEN HAAG (ANP) - „Derege- ling voor loonsuppletie die een werkloze in staat stelt een baan te accepteren die lager wordt beloond dan zijn oude baan, functioneert nauwelijks". Dit zegt CNV-bestuurder D. H. Grasman in het weekblad van de christelijke vakbeweging De Gids. Volgens de vakbondsbestuurder wordt het gebrekkige functione ren veroorzaakt doordat alleen aanspraak op de regeling kan worden gemaakt als de direc teur van een Gewestelijk Ar beidsbureau heeft verklaard, dat geen andere werkloze als werkzoekende staat ingeschre ven, die zonder toekenning van de toelage, de open plaats kan innemen. Volgens de heer Gras man is deze clausule volstrekt onrechtvaardig, omdat hierdoor een werkwillige die uit eigen beweging heeft getracht zo snel mogelijk nieuw werk te vinden, voor een onbillijke keus wordt gesteld en voor een lager betaal de baan met beroep op de sup pletieregeling, niet in aanmer king kan komen. - Een Bengaalse tijger wist gisteren op een vliegveldin Tokio te ontsnappen toen hij werd gevoerd tijdens zijn vliegvervoer. naar Nadat alle passagiers en bemanningsleden het vliegtuighadden verlaten, wisten oppassers het dier te verdoven. Op de foto valt de versufte tijger in een klaarstaande kooi. urn Na de opruiming: ETIKETTERING TEXTIEL VERPLICHT (van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG - Vrijwel alle tex tiel en kleding, die na de oprui ming van begin volgend jaar op de markt komen, zullen voor zien moeten zijn van een nieuw bij de wet voorgeschreven sa menstellingsetiket. Op dit eti ket moeten in procenten van het totaal de vezels vermeld staan die in het produkt zijn verwerkt. Met deze regeling geeft Neder land als een van de laatste uit voering aan een richtlijn van de Raad van Ministers van de EEG, die ten doel heeft dit on derwerp in alle landen van de gemeenschap op dezelfde wijze te regelen. Een van de belangrijkste voor delen van het nieuwe aandui dingsvoorschrift if dat in de be naming van de textielvezels or de wordt geschapen: de vele tientallen fantasie- en merkna men voor synthetica worden nu teruggebracht tot twintigtal soortnamen. Bij het wassen van textiel en kleding zal men er echter toch rekening mee moeten houden dat een 'vezel die voor minder dan tien procent in de stof voor komt niet genoemd hoeft te worden, terwijl de behandeling in feite wel op deze vezel afge stemd moet worden. Helicopters voor politie DEN HAAG (ANP) Het mi nisterie van Justitie heeft giste ren het contract getekend voor de levering van de eerste twee helicopters voor de rijkspolitie. 'De helicopters zijn van het type BO 105, waarvan het ministerie van Defensie vorig jaar ook dertig toestellen bestelde. De beide toestellen, die in juli 1976 afgeleverd zullen worden, zullen worden gevlogen door de dienst luchtvaart van de rijk spolitie op Schiphol. Vliegers en technici zullen een opleiding krijgen bij de leverancier van de toestellen, Messerschmitt- Boelkow-Blohm in Ottobrunn bij Muenchen. Met de levering is een bedrag van 3,5 miljoen gulden gemoeid. (Van onze correspondent) BRUSSEL Met de eindejaarsfeest- dagen in zicht, beleven we een hausse in het wijnverbruik. Zij die het kun nen betalen of het gewend zijn zo te doen, drinken kwaliteitswijnen. De grote massa echter drinkt min of meer goede tafelwijn en helpt zo me teen mee aan het wegwerken van het enorme wijnoverschot in de Europese Economische Gemeenschap. Want ook al is het voor de gewone man moei lijk te begrijpen, zeker in de lage landen zonder noemenswaardige wijnbouw, de hele geschiedenis door is er al sprake geweest van een over- produktie van gewone tafelwijnen. Kealiteitswijnen leveren geen moei lijkheden op. Zij vinden hun weg gemakkelijk naar afnemers over de gehele wereld. De Europese Gemeenschap produ ceert gemiddeld 140 miljoen hectoliter wijn per jaar. Dat is ongeveer de helft van de totale wijnproduktie in de we reld. In de EEG wordt 26 miljoen hectare grond aan wijnbouw besteed, waarvan 1.3 miljoen hectaren in Fran krijk, 1.2 miljoen in Italië en 0.1 mil joen in Luxemburg en West-Duitsland. Het totale wijnbouwarsenaal in de we reld bedraagt 10 miljoen hectaren. Dat betekent dus, dat de 2 miljoen wijn boeren in de Europese Gemeenschap, vergeleken met hun collega's elders in de wereld heel wat meer produceren. Maar daar blijft het dan ook bij. Want jaar-in-j aar-uit levert 80 procent van de geproduceerde wijn, dat zijn de tafelwijnen, enorme problemen op, voor de regeringen van de produce rende landen, voor de gemeenschap, voor de consumenten, die tenslotte als belastingbetalers een deel van de wijn- lasten moeten betalen, en last but not least voor de wijnboeren zelf. Zoals reeds opgemerkt zijn de wijn- overschotten geen probleem van van daag of gisteren. De Franse likeurin dustrie bijvoorbeeld dankt zijn oor sprong aan de wijnoverschotten. Reeds in 1699 werd een overvloedige wijnoogst in Frankrijk- via distillatie tot brandewijn verwerkt. In 1730 werd de aanplant van nieuwe wijnstokken voor enkele jaren verboden. Tussen 1735 en 1740 verkocht Frankrijk enor me wijnoverschotten aan Rusland en in het begin van deze eeuw waren bloedige wijrirellen in de Languedoc tegen de dreiging van synthetische wijnen die direkte aanleiding tot de in de Franse wetgeving vastgestelde definitie van wat precies onder wijn dient te gorden verstaan. Nadien bleef het euvel van de over- produktie voortbestaan. De Fransen gingen dan ook over tot een classifica tiesysteem voor hun wijn, nauwkeurig gecontroleerd door het Institute natio nal des appellations d'origine. Voor naamste doel was een strenge controle op de produktie van kwaliteitswijnen. Daarbij werden de wijnen in twee klassen ingedeeld: met het waarmerk "appellation contrólée" (AC) of "vin délimité de qualité supérieure (VDQS). Het zijn dus niet deze wijnen die de probleemwijnen zijn, maar wel die in Frankrijk in de Languedoc (60 pro cent van de totale Franse tafelwijn- produktie) en in de Provence, Cóte d'Azur (12 procent van het totaal) en in Italië in Apulië (in de zgn. "hiel") worden geproduceerd. En omdat de wijnproblematiek ressorteert onder het EEG-landbouwbeleid, zijn met na me de Europese landbouwministers en de Europese Commissie al geruime tijd bezig met het zoeken naar wegen om de nog steeds toenemende oneven wichtigheid tussen vraag en aanbod op de wijnmarkt te verminderen. Want het aloude middel van distillatie, dat ook in onze tijd met kwistige hand wordt gehanteerd, kan geen eindoplos sing zijn. De kwantitatieve toename van de wijnproduktie, vooral in de laatste vijf jaren, is onder meer het gevolg van intensieve bemesting en sproeimetho- den, van minder snoeien en van her verkaveling. Verplaatsing van hele wijngaarden van de hellingen naar de vlakte leidde eveneens tot produktie- vergroting, maar over het algemeen ook tot kwaliteitsverlies. Ofschoon met het groeien van de Europese Ge meenschap ook de consumptiemoge lijkheid werd vergroot, doet er zich vooral de laatste jaren toch een stag natie in de totale consumptie voor, omdat in verreweg de belangrijkste wijndrinkende landen (Frankrijk en Italië de consumptie van tafelwijnen per hoofd van de bevolking daalt. Dat is onder meer te wijten aan de slechte economische toestand, de campagnes tegen het alcoholgebruik, maar ook aan de wens van velen om betere wijnen te gaan drinken. Langzamerhand is overal wel de over tuiging gaan heersen dat distilleren tot industrie-alcohol van overschotten op de wijnmarkt geen blijvende oplossing kan zijn. Duidelijk is ook dat wijn in een ietwat verdere toekomst ook schaarser zal worden en beter van kwaliteit, waarvoor dan ook door de consument meer zal moeten worden betaald. Het is evenwel te hopen dat tegen die tijd de autoriteiten in be paalde landen, zoals Groot-Brittannië, België en Nederland gaan inzien dat het belasten van wijn met extra hoge accijnzen, die bijvoorbeeld de wijn vijf tot zeven keer duurder maken dan de produktiekosten ervan, niet langer te handhaven zal zijn. Dit betekent geenszins een pleidooi vóór collectieve dronkenschap, maar alleen een aan moediging om in de toekomst betere wijn te kunnen §aan drinken. Zuidmolukkers voorgeleid Amsterdam De Zuidmoluk kers, die vijftien dagen lang een groep Indonesiërs en Ne derlanders in het Indonesische consulaat in Amsterdam heb ben gegijzeld, zijn gisteren op het Amsterdamse hoofdbureau van politie voorgeleid aan de officier van justitie, mr. J. J. Abspoel. Het zevental is voorlopig weder rechtelijke vrijheidsberoving van een aantal volwassenen en kinderen, bedreiging met dood slag van verschillende personen op diverse tijdstippen en over treding van de vuurwapenwet ten laste gelegd. Mr. Abspoel achtte het moge lijk, dat zijn vordering nog wordt uitgebreid als hij het reeds 500 bladzijden tellende dossier heeft bestudeerd. Hij kon nog niet zeggen waar de verdachten gedurende hun voorlopige hechtenis zullen wor den ondergebracht. Zij zullen echter niet in Amsterdam blij- Indonesië verwerpt VN-resolutie JAKARTA (AFP) De Indone sische regering heeft de resolu tie van de Veiligheidsraad ver worpen waarin dat land drin gend werd verzocht zich terug te trekken uit Oost-Timor. Ja karta is wel bereid de mede werking van buurlanden van Ti- mor te aanvaarden bij het deko lonisatieproces van het eiland. De nieuwe levensstijl UITERLIJK WAARNEEMBAAR heeft de oproep tot een nieuwe levensstijl welke de gezamenlijke kerkgenootschappen dit jaar gedaan hebben, niet veel uitgehaald. Het kan zijn dat de oproep te eenzijdig verstaan werd als uitnodiging, om iets meer te doen voor achtergebleven landen, terwijl het hoofddoel toch veel dieper gezocht zou moeten worden. Kijken we nog eens terug naar de afgelopen weken, dan zou bijna gezegd kunnen worden dat het kerstfeest 1975 karakteristiek past bij het economische klimaat: we draaien om de nul-lijn. Kapingen, moorden, bedreigingen, hongerstakingen, werkloosheid, chantage, wanhoop; gezamenlijk vormen ze de misère welke onze samenle ving in het nabije verleden beheerst heeft En erg groot is het optimisme over een keerpunt ten goede ook niet OOK NU WEER DRINGT ZICH een vergelijking op met de tijd waarin de Messias voor de verlossing van de wereld mens gewor den is. Onder keizer Augustus een vrede welke voor menigeen erger was dan een oorlog; botsingen tussen oude opvattingen en nieuwe ideën, welke in de kleinste gemeenschappen spanning opriepen; pogingen om de wereld rechtvaardiger te maken, maar keer op keer fiasco's. Van het ontluikende christendom kon ook niet gezegd worden, dat het de'wereld stormenderhand veroverd heeft; bekijkt men het in de dagelijkse praktijk dan is het Evangelie maar moeizaam verspreid. Wat wel frappeert is, dat de verkondiging van Christus' Boodschap sterk het kenmerk had van de oproep tot een nieuwe levensstijl; zo beschouwd zijn de kérkgenootschappen met hun oproep teruggekeerd naar een uitgangspunt dat bij het begin van onze jaartelling op de menselijke geschiedenis van grote invloed is geweest ALS WE DE NUL-LIJN NADEREN, wordt het versoberen gebla zen; ook buiten het direct-matieriële vlak is dit het recept dat de heelmeesters het snelst schrijven. Maar in laatste instantie is ook dit versoberen geen doel, maar slechts middel. Een middel om overheersende eigengerichtheid (de bron van zoveel ellende in de wereld) een toontje lager te laten zingen. Een erger kwaal dan onwil, om welvaart met anderen te delen, is de ontkenning dat we ons voor anderen moeten interesseren of - zoals de bovengenoemde oproep het stelde - dat we ons zelfs de vraag niet stellen of we voor anderen tijd en belangstelling over hebben. Wat geld geven, is geen daad die op zich van interesse en medeleven getuigt; dikwijls is persoonlijk belangstelling tonen voor degene, die het doet, een groter offer, dan het schrijven van een girobiljet, of het grijpen naar de portefeuille; menig vereen zaamde - en dit geldt ook voor hele bevolkingsgroepen - zou in zijn hart warmer worden door persoonlijke belangstelling, dan door het ontvangen van een naamloos kerstpakket Armoede is er, maar vereenzaming erger; de laatste leidt veel eerder tot de verbittering, welke in 1975 vermoedelijk de ergste kwaal is van onze samenleving. Wat we ook praten over religieuze vernieuwing, politieke duidelijkheid, rechtvaardiger inkomensver deling,, we blijven met lapmiddeltjes werken, als we de kern van die kwaal niet onderkennen. Zonder echte belangstelling voor de ander wordt zelfs de nieuwe levensstijl een snel-verslijtend confec- tiejasje. De kerstconcerten van het Christelijk Residentie Mannen koor nodigen niet alleen uit tot luisteren maar evenzèer tot ac tief meezingen. Dirigent Anne Posthumus zorgt er voor dat de samenzang van bekende kerst liederen als Komt allen tesa- men, De duisternis gaat wijken, Daar is uit 's werelds duistere wolken, Ere zij God, wordt on dersteund door een koperkwin tet van de Koninklijke Militai re Kapel en een elektronisch orgel, dat gisteravond in de vol le PWA-zaal werd bespeeld door Sander van Marion. Posthumus is er de man niet naar om de samenzang te laten slepen en galmen. Integendeel: hij neemt de tempi een tikje sneller dan het publiek aankan maar dat heeft tot gelukkig ge volg dat er fris en levendig wordt gezongen zonder theatra le overdrijving. Het wordt het publiek trouwens gemakkelijk gemaakt want op het podium staan zo'n honderdzestig man- nenzangers, en ook nog de zang vereniging Die Haghe Fidelio, die in hoofdzaak uit zangeres sen bestaat waardoor de totaal klank in de hoogte wat meer glans krijgt. Natuurlijk zijn er ook luister- nummers. Het Residentie Man nenkoor draagt bijvoorbeeld de Cherubijnenzang van de Rus Bortsjanski en enkele Engelse kerstliederen bij.Die Haghe Fi-, delio komt met kerstliederen in-' zettingen van Toebosch en Dia mant. Het koperkwintet speelt als opmaat een heel mooi prelu dium van 17e eeuwse Duitse componist Johann Hermann Schein. De lezing van het ker stevangelie en een orgelimprovi satie completeren dit stemmige kerstconcert dat vanavond in het Congresgebouw wordt her haald. Dan zit Jan van Weelden aan het orgel. ADVERTENTIE. Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor uw betalingen, betaalcheques en spaargiro bij de LEIDSE SPAARBANK Woensdag 24 december Vrijdag 26 december Theater Aan de Haven 20.30 Aga- memnoon (De Appel) (J). Dlllgentla 12.45 Lunchprogramma Haags Matrozenkoor o.l.v. Sipke de J<?ng. Congresgebouw 20.15 Kerstconcert Chr. Residentie Mannenkoor. Poppentheator Guldo van Deth 14.30 Suuske en zijn ezeltje. Poppentheater Frank Kooman 14.30 Lompie de lorrebeer. Donderdag 25 december Koninklijke Schouwburg 14.00 Alle maal mensen door Caro van Eyck, 20.15 Al wie met ons mee wil gaan (Haagse Comedie). HOT 20.30 De Zanzibar (Haagse Co medie) (J). Dlllgentla 20.15 Het Zeepaard (Kitty Jansen en André v.d. Heuvel). Poppentheater Guldo van Deth 14.30 Suuske en zijn ezeltje, Madonna Alphen a/d Rijn 20.00 Soul- funk combinatie Liberation of man. Koninklijke Schouwburg 14.00 Al wie met ons mee wil gaan; 20.15 De arrestatie (Haagse Comedie) (J). HOT 14.30 Piccolo en de Metromaan (Kindertheater Pssstt); 20.30 De Zanzi bar (Haagse Comedie) (J). Theater Aan de Haven 20.30 Aga- memnoon (De Appel) (J). Dlllgentla 14.30 Claude Helffer plano; 20.15 Het Zeepaard (Kitty Jansen en Andrè v.d. Heuvel). Congresgebouw 20.15 One man show Seth Gaaikema; Toneelzaal 20.15 Ro bert Long (J). Houtrustkerk 15.00 Orgelconcert Ben Fey. Theater Pepl|n 15.00 Jazzconcert Frans Elsen-Ferdlnand Povel kwartet; 20.30 Cabaret Gerrit en Truus (J). Theater In de Steeg 20.30 Cabaret Blamix(J). Haagse Jazz Club 21.00 The Comedy Pipers o.l.v. Herman Slngelenberg (J). Poppentheater Guldo van Deth 14.30 Suuske en zijn ezeltje; 20.30 Cabadra- ma, solotoneel Jan Veelo (J). Zes maanden voor plaatsen gasfles op spoorrails ARNHEM (ANP) Zes maan den gevangenisstraf en tbr werd gisteren geëist tegen een 47-jarige reisleider nit Rheden, die terecht stond voor de Arn hemse rechtbank omdat hij in september enkele malen een propaangasfles tussen de spoor rails varide NS had geplaatst De man, die oud-employeé is van de NS had met de gasfles zijn rancuneuze gevoelens ten opzichte van zijn voormalige werkgever willen uiten. Hij werd in 1964 door de NS afge keurd als treindienstgeleider. Het ontslag zat hem al jaren dwars. In september vond hij een middel om de aandacht te trekken. Hij nam een propaan gasfles van de verlichting van een waarschuwingsbord bij de spoorlijn in Rheden en zette die tot tweemaal toe op de spoor lijn. Hoewel er enkele keren een trein overheen daverde, werd geen ongeluk veroorzaakt Vragen over alcoholtester (Van een omzer verslaggevers) RIJSWIJK Het CHU-kamer- lid Tolman heeft minister Wes terterp gevraagd de door een Rijswijks bedrijf op de markt gebrachte alcoholtester te laten onderzoeken en vast te laten stellen of gebruik van het toe stel in ons land wenselijk is. De alcoholtester is een electro- nisch apparaat dat met behulp van lichtflitsen de reactiesnel heid van proefpersonen meet Het Kamerlid meent dat de re sultaten van het onderzoek aan de Kamer dienen te worden meegedeeld.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7