Kerstdiners bijzonder intrek Nieuwe avonturen van Herbie, het Volkswagentje Schelmenstreken van twee overjarige rakkers DEZE WEEK IN DE LEIDSE BIOSCOPEN WOENSDAG 24 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT VEEL LEIDSE RESTAURANTS DESONDANKS MET DE FEESTDAGEN GESLOTEN Van een onzer verslaggevers LEIDEN Veel restaurants in Leiden (vooral de kleinere) zijn met de aanstaande feestdagen gesloten. De horecabedrijven die wel open zijn zitten wat de kerstdiners betreft vrijwel allemaal vol. Nergens valt hier de economische teruggang te bespeuren. Integendeel: veel bedrijven hadden bij het begin van deze maand al een flink lijstje met reserveringen. Opvallend is dat vooral de klei nere horecabedrijven er de voorkeur aan geven met de kerstdagen te sluiten. Voor 'de meesten van hen is het open blijven met de kerst geen renda bele zaak meer. Veelal kunnen ze het met de beperkte man kracht niet bolwerken en „wat je van uitzendkrachten krijgt moet je ook nog maar afwach ten" zo wordt geredeneerd. Bij de bistro's die het vooral van de studenten moeten hebben, zoals de Gevulde Trog (Kaiserstraat) speelt dan ook de omstandig heid dat vele studenten de feest dagen bij de ouders doorbren gen een rol. Ook de Vergulde Kruik (Haar lemmerstraat) en de „In den Gapenden Eter" (Rapenburg) blijven echter dicht. „De prak tijk heeft mij geleerd, dat het vrijwel niet rendabel is om met de kerstdagen open te zijn", al dus de baas van de Vergulde Kruik. Voor de exploitant van „In den Gapenden Eter" weegt de extra betaling voor het per soneel met deze dagen weer te Het zijn echter niet alleen de kleinere zaken die dicht zijn met Kerst: ook Nieuw Minerva en Oudt Leyden zijn dicht, zoals al jaren het geval is met deze feestdagen. De eigenaar van Nieuw Minerva: „Traditiege trouw houden we de Kerstdagen voor ons zelf. We hebben nooit vakantie en daarom sluiten we liever. Bovendien zouden we an ders extra personeel moeten ne men en afgezien van het feit dat dat te duur wordt moet je de kwaliteit daarvan altijd nog maar afwachten. Wat echter voor ons ook een rol speelt is dat je de mensen bij kerstdiners beperkt in hun keuzemogelijk heid, mogelijkheid, en dat vind ik fout". Ook voor Oudt Leyden is de (verplichte) 50% extra beloning voor het personeel een bezwaar. Aan de andere kant ziet zij van kerstdiners af, omdat dan alle faciliteiten (bistro, pannekoe- kenhuisje, rotisserie) hiervoor benut zouden moeten worden waarbij iedereen het liefst in het gezelligste deel wil eten. En om allerlei nare ervaringen en te leurstellingen te voorkomen blijft men maar liever dicht. Vol Gelukkig zijn er nog wel heel wat eetgelegenheden open met de Kerst, al zitten de meesten al aardig, zo niet helemaal, vol. Bij Holiday-Inn worden voor de kerst al twee wekèn geen reser veringen meer aangenomen. Op beide kerstdagen komt men daar met een exclusieve rijstta fel met 20 exotische gerechten, compleet als diner dansant Kosten 65,- per couvert Het nieuwjaarsdiner is echter nog niet vol. Voor 32,50 per cou vert kan men nog terecht en genieten van de Hot Club de la Haye. De heer Spaargaren van Holi- day-Inn zei ons bijzonder tevre den te zijn. „Het gaat veel beter dan vorig jaar, hoewel toen ook het kerstdiner wel goed bezet was". Holiday-Inn heeft dit jaar ook zijn hotelaccommodatie open met kerst en ook daar zit men goed gevuld. Personeel sproblemen doen zich dank zij de inzet van een groot aantal Australische, Ierse en Maleise krachten niet gelden. „We moe ten het wel buitenslands zoeken, want hier uit de buurt krijg je niets meer". Nieuw voor de Ho- liday-Inn is dit jaar de mogelijk heid voor 20 gulden per stuk telefonisch hors d'oeuvres te be stellen: voor hen die liever thuis willen genieten. Ook de Beukenhof in Oegst- geest is met de kerst al vol. Ook hier een diner-dansant met de fameuze Hongaarse violist La- jos Veres, die het kerstdiner met als hoofdschotel zalm en ree biefstukjes zal opluisteren. Voor 90 gulden per couvert kan men verder smullen van een speciali té de la maison in de vorm van een pSté vooraf en een keuze uit diverse nagerechten. Op nieuw jaarsdag is de Beukenhof ook open en er is nog plaats; alleen is het dan weer la carte. Ook bij dit restaurant geen perso neelsproblemen. „We kunnen Het personeel van de horeca-bedrijven die de komende feestdagen zijn geopend, is al dagen in de weer om de cliënten iets bijzonders te presenteren. het met onze vaste staf makke lijk verwerken. En al zou je extra mensen in dienst moeten nemen: je bent er tenslotte voor je klanten en dus moet je wel open zijn met deze dagen", al dus de Beukenhof. Wie toch liever wat goedkopers wil kan nog terecht In den Ver gulden Turk aan de Steenstraat. Voor 32,30 kan men hier (al leen op Tweede Kerstdag) kie zen uit hazebout in rode wijn saus of kalfsbiefstuk met cham pignons in roomsaus, voorafge gaan door een cocktail met gar nalen, crab en fruit en een hel dere ossestaartsoep. Voor een tientje meer kan het diner met een gang worden uitgebreid be staande uit zeetong in witte wijnsaus en met gepelde drui ven. Er is voor dit diner, waar voor geen vaste tijd is gesteld nog plaats. Men wordt bediend door vaste krachten of door part-timers. Nieuwjaarsdag is de Turk gesloten. Bellevue (Steenstraat) heeft bei de kerstdagen alleen het restau rant geopend. Men kan kiezen uit een menu van 35, 40 of 45. Eerste Kerstdag zit Belle vue praktisch vol, voor Tweede Kerstdag kan nog worden gere serveerd. Ook op z'n Italiaans kan er gegeten worden en wel bij de Pizzeria 'Pinocchio aan het Noordeinde. Voor 45,- per cou vert kan men alles uitzoeken wat er aan Italiaans lekkers te vinden is en dat is heel wat meer dan pizza's alleen. Voor wie zin heeft: er is nog plaats. Dat geldt ook voor het Karre- wiel (Steenstraat), zij het alleen voor het late diner van 20.00 uur op Tweede Kerstdag. Hier de keuze voor wat het hoofdge recht betreft tussen kalkoen in saus sultana of tournedos. Ook bij het nagerecht een keuze en voor iets meer dan de prijs van 45 gulden kan men naar belie ven aanvullen met zalm. Een steekproef leerde ons dat ook de Chinees-Indische restau rants vrijwel allemaal open zijn. Hier zal behoudens wat denne- naalden echter weinig van Kerst te merken zijn. Tenslotte de Blauwe Huzaar, een café-bistro vooral in trek bij jongeren, dat zich in tegenstel ling tot vele andere soortgelijke zaken erg heeft ingespannen er iets leuks van te maken. Op Tweede Kerstdag draait hier de grill-canard en spelen en zingen „Les Clochards", een jong Leids zangersduo vanaf 18.00 uur. Tij dens het optreden kan voor 35 gulden per persoon worden ges muld van gegrilde eend en nog vier andere gangen, alles ver zorgd door het eigen personeel. Het was de wens geweest van de Blauwe Huzaar voor het vas te publiek ook met oudjaar wat gezelligs te doen: een kwartier na de jaarwisseling wilde men voor de vaste gasten open gaan om hen een sfeervol begin aan te bieden compleet met zang en dans. De Leidse politie gooide echter roet in het eten: „Bijzon dere wetten" weigerde een ver gunning om tot vier uur door te mogen gaan. Een erehaag voor Herbie, de winnaar. 0 Trianon: Vol gas met Herbie (a.l.) met Helen Hayes en Ken Berry. Re gie: Robert Stevenson. De Walt Disney-studio's brengen al jaren naast een periodieke uitbarsting op het gebied van de getekende hoofdfilm, een serie speelfilms „voor het hele gezin". Vriendelijke, maar nogal zoetige werkjes waarin de spanning op een laag pitje wordt gehouden en lieve clichéfiguren de helden zijn. In Amerika doen dit soort werkjes het beter dan bij ons in Europa, met misschien als duidelijke uitzondering „The love bug", waarin het eigenzinnige Volkswagentje Herbie de grote held was. Het mag verwonderlijk heten, dat er nu pas een vervolg op de avonturen van Herbie komt „Herbie rides again" laat zien hoe het Volkswa gentje de strijdbijl weer opgraaft, dit keer tegen de gewetenloze supermarktbouwer Alon- zo Hawk (Keenan Wynn), die om zijn grootse plannen te kunnen verwezenlijken, de weduwe van een brandweercommandant uit haar huis wil verjagen. Het lieve oude dametje (Helen Hayes) verzet zich en gesteund door Herbie, een oude tram uit San Francisco en een juke-box die als waakhond fungeert en uit zichzelf alarm slaat, lukt dat haar voortreffelijk. Ken Barry en Disney's vaste keus voor „the all American girl next door", Stephanie Po wers, zorgen voor wat keurige romantiek, maar het zijn de oudjes als Helen Hayes, Keenan Wynn en John Mclntire die met Herbie de show stelen. Naast enkel slapstick-effecten en wel dwaze trucages, als Herbie „ten strijde" trekt, zitten er ook een paar kostelijke vondsten in dit vervolg op Herbie, zoals de nachtmerrie van Hawk, waarin hij net als de slotbeelden van „King Kong" boven op het Empire State Building de strijd moet aanbinden met vliegen de Volkswagens. Ook de climax als Herbie zijn vriendjes allemaal Volkswagens oproept voor een charge op de bulldozers van Hawk, is een duidelijke persiflage van een bekend filmgenre, dit keer de western. Maar hoewel men zich met dit charmante grapje best anderhalf uur pretentieloos kan amuseren, missen we toch wel een komiek als de vette Buddy Mackett, die Herbie in „The love bug" zulk kostelijk tegenspel bood. Maar ja, dat wisten we al: een vervolg is meestal net iets minder dan zijn voorganger. Daar heeft Robert Stevenson, zo langzamerhand ook al een vaste kracht in de Disney-gelederen, als regis seur niets aan kunnen veranderen. MILO LEIDEN - Op het kerstprogramma van de Leidse bioscopen staan slechts twee nieuwe films: „Heb meelij, Jet" (in Rex) en „Vol gas met Herbie" (in Trianon). Luxor prolongeerde ui teraard de angstaanja gende film „Jaws". Lido deed dat met de Neder landse film „Sherlock Jones" en Studio met „Elckerlijc" ook al een produktie uit eigen land. In Camera draait een oude film van Louis de Funes: „Gerndarme van Saint Tropez". 9 REX: Heb medelij Jet! (14) met Johnny Kraaykamp en Piet Ro mer. Regie: Frans Weisz. Van de twee nieuwe Neder landse. speelfilms, die onlangs in de Internationale filmweek Arnhem hun première beleef den en dan ga je onwille keurig vergelijken is Frans Weisz' "Heb medelij, Jet" bij Bert Haanstra's "Dokter Pul ver zaait papavers" de duide lijke verliezer geworden. Weisz kreeg na de vertoning 'n beleefd applaus, Haanstra een ware ovatie. Of het nu komt omdat men "Heb medelij. Jet" kost wat kost klaar wilde heb ben voor de filmweek, het zal voor iedereen duidelijk zijn dat er uit het gegeven van twee oude rakkers, die elkaar bij toeval na tien jaar weer ontmoeten veel meer te halen was geweest dan een serie soms echt wel vermakelijke schelmenstreken van mannen op middelbare leeftijd, die no gal krampachtig de leut, die zij in hun jeugd hebben be leefd nog 'ns trachten op te fokken. Er zitten een paar onvergete lijke grappen in "Heb medelij Jet" zoals die van de tuinka bouters, maar zoals de film in z'n geheel op je afkomt voel je het toch als 'n mager gege ven. Heere Heeresma trok zich als auteur al snel terug en Dimitri Frenkel Frank schreef nog wel een mooi rolletje voor Ton van Duinhoven als de ge slepen oplichter Kwint, maar de rest kwam uit de pen van Rob du Mee, die het in de film helemaal op de versiertoer gooit en 'n komedie wilde ma ken vyaar Frans Weisz mis Johnny Kraaykamp samen met Elsje de Wijn in de nieuwe film van Frans Weisz. schien het trieste element had willen accentueren van twee gezworen kameraden, die tien jaar na hun hoogtepunt nog eens en zonder echte over Johnny Kraaykamp en Piet Romer, het oplichtersduo in "Heb medelij Jet!" tuiging de goede oude tijd willen herbeleven. In sommige fragmenten, zoals het kroeggevecht, herkent men de Frans Weisz van de Drum reclamespots, maar Piet Ro mer heeft duidelijk minder consideratie met Johnny Kraaykamp, die van Rijk de Gooyer altijd het volle pond kreeg als 'de komiek' en speelt de wat narrig reagerende Johnny vaak van het doek. Elsje de Wijn als de fatale Friese schone, die het ritme tussen het duo bewust ver stoort is nu ook niet de figuur, die de film kan redden en als geheel is "Heb medelij, Jet" dan ook niet de rolprent die men voor ogen had toen men er aan begon. Aardig om naar te kijken, te vaak onverstaanbaar om hem helemaal te kunnen volgen, 'n Werkje dat als komedie nog net 'n voldoende haalt maar de Nederlandse speelfilm geen stap verder helpt. Het tempo wordt bepaald door een oppeppend muziekje van Ruud Bos dat je in de beelden van Ferenc 'Kdlmón Gdll met vele totalen en slechts 'n enkele close-up in de telefoon celscènes niet terugvindt. Frans Weisz heeft inmiddels zijn contract met producent Rob du Mee verbroken. Mis schien dat hij nu weer eens de speelsigheid van „Grande Jat te" terugvindt. MILO Ton van Duinhoven demonstreert zijn doortrapte maniertjes met kelner Pieter Lutz aan Piet Romer.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5