Ruim 1500 duiven in Stadsgehoorzaal Kermis op 3 oktober rond Molen de Valk Voor Lien Sibbes gaat Kerst-Inn niet door Markt, melk winkels en kruideniers open WOENSDAG 24 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Waar kerst-ins? LEIDEN Op tal van plaatsen in Leiden en omgeving worden de komen de dagen weer zgn. „Kerst-Ins" georga niseerd. Onder meer in Eigen Huis (Rapenburg 24), Staalwijk (Herenstraat 45), Koord-studio (Oude Rijn 88), Sjeler (Heemraadlaan, Leiderdorp), Schep- pingskerk (Van Poelgeestlaan, Leider dorp), Gemeentecentrum (Lijtweg 9, Oegstgeest), Don Boscohuis (Zuid- buurtseweg 58, Zoeterwoude), De Bron (Alphen aan den Rijn) en het Centrum (Rijnsburg). De Telefonische Hulp dienst (tel. 071-125202) verschaft uitge breide informatie over kerst-ins in Lei den en omgeving. In eerste dagen nieuwe jaar thonkampioen werd, een lange i afstandvüeger van wereldklasse dus. Voorzitter De Graaf: "Met deze Duif-Expo willen we vooral jeugd trekken. Van hen moeten we het in de toekomst hebben." 1 De tentoonstelling is voor het publiek geopend op 2 januari j van 19.00 tot 21.00 uur, op 3 j januari van 10.00 tot 21.00 uur i en op 4 januari van 10.00 tot 16.00 uur. TV presentatrice Ali- I De Duif-Expo, die zal worden die zijn zes mooiste duiven laat ce Oppenheim zal op de laatste geopend door burgemeester Vis, zien. Daaronder bevindt zich dag om 16.30 uur de prijzen Van een onzer verslaggevers LEIDEN - De afdeling West van de Nederlandse Algemene Bond van Postduivenhouders, waarbij hoofdzakelijk verenigingen uit Leiden en omgeving zijn aangesloten, organiseert in de eerste dagen van het nieuwe jaar in de Stadsgehoorzaal in Leiden een uniek duivenevenement, dat de organisatoren de naam Duif-Expo hebben meegegeven. Het is voor de eerste keer sedert de oprich ting van de afdeling in 1945 dat de duivenliefhebbers met zo'n grote presentatie naar buiten treden. Voor de Duif-Expo blijkt onder de 550 aangesloten leden een enorme belangstelling te zijn, zo is wel gebleken uit de voorinschrijving. In totaal zullen er ruim 1500 duiven worden tentoongesteld. omvat naast de tentoonstelling in de grote zaal, nog diverse nevenattracties in de andere vertrekken van het gebouw. Zo zullen belangstellenden een film kunnen gaan zien over opvallen de onderdelen van de duiven sport zoals het massale vervoer van wedstrijdduiven en een filmisch kijkje in de mooist ge bouwde duivenhokken van Ne derland. Op de Duif-Expo is ook een stand waar tekst en uitleg zal worden gegeven over de "dui- vencomputer", een ingenieus apparaat waarmee razendsnel uitslag van wedstrijden tevoor schijn kunnen worden getoverd. Men kan er ook, zij het dan op foto, kennis nemen van de tech nische samenstelling van de zgn. "duivenauto", waarmee wed strijdduiven met duizenden te gelijk over een afstand van hon derden kilometers naar de plaats van "lossing" worden ge reden. De afdeling West be schikt sinds kort over drie van deze auto's waarvan de aan- schafwaarde in totaal 250.000 bedraagt. Wie belang stelt in duivenge- schiedenis kan aan zijn trekken komen door folders in te zien die werden samengesteld door de voorzitter van de afdeling, Leidenaar R. P. de Graaf. Daar in wordt onder meer beschreven wat voor belangrijke rol duiven hebben gespeeld tijdens het Be leg van Leiden in 1574 en tij dens de laatste wereldoorlog. Op de Duif-Expo is ook een apart plaatsje ingeruimd voör Noordwijker Maarten v.d. Wiel, ook de duif die in 1975 Mara- uitreiken. (Van een onzer verslaggevers) handel is in ieder geval aanwe- Leiden De melk- en kruide- zig. j nierswinkels in Leiden zijn za- Volgende week zal er slechts terdag in tegenstelling tot de eenmaal vuil worden opgehaald bakkers open. Ook de melkbe- en wel op maandag 29 en op zorging zal normaal plaats heb- dinsdag 30 december. Met in- ben. gang van maandag 5 januari a.s. De warenmarkt in de binnen- vinden de ophaaldiensten van stad zal mogelijk iets kleiner huisvuil weer volgens het ge- zijn dan gewoonlijk, de groente- bruikelijkse schema plaats. Kleuren-tv voor Unitas Leiden Kerst-in voor DOSR-jeugd Van onze correspondent ROELOFARENDSVEEN - Voor de jeugdleden van voet balvereniging DOSR zal er na Tweede Kerstdag nog een der de en vierde kerstdag zijn. Op zaterdag 27 en zondag 28 de cember staat de gehele DOSR- accommodatie ter beschikking voor de grotendeels door de jeugd zelf georganiseerde ker st-in. Zaterdag is er voor de jeugd tot 10 jaar een poppen kastvoorstelling en diverse spelletjes. Later op de dag komt de grotere jeugd aan de beurt met onder andere een disco-avond. Zondag zijn de ouders welkom vanaf 1 uur en voor hen is er speciaal een rad van avontuur en een brugbil- jart aanwezig. Voorzitter van de jeugdcom missie van DOSR, de heer Piet van Weegen, wijst er met na druk op, dat op de kerst-in geen winst gemaakt zal wor den. „De opbrengst moet al leen de kosten dekken". Het doel van de kerst-in is de jeugd van de vereniging op zaterdag rond de kerstboom te krijgen", terwijl eens andere spelletjes gespeeld worden dan voetbal. De ouders, zijn- volgens Van Weegen uitgeno digd om ze eens te tonen, „dat er bij DOSR door de jeugd ook iets anders gedaan wordt dan voetballen". Kerstflora in Hillegom Van een onzer verslaggevers HILLEGOM Vakman en lief hebbers kunnen tot en met 29 december terecht in het Bloem bollencentrum in Hillegom waar de Kerstflora 1975 zal worden gehouden, een jaarlijks terugke rend evenement waar duizenden bloeiende bolgewassen kunnen worden bewonderd. Hoewel er dit seizoen bepaald geen sprake is van een erg vlotte bloei zal er toch weer voldoende te zien zijn. Naast de vaste groepen tul pen, narcissen en hyacinthen worden ook tentoongesteld een collectie cyclamen van de be faamde Aalsmeerse kwekerij kerstflora. Maarse en ook het door de Rijnsburgse veiling gestichte ingezonden door het proefsta- bureau B.S.F. is van de partij tion Aalsmeer en voor het eerst met een prachtige gemengde in- zal ook Boskoop een bijdrage zending. Bloeiende lelies werden leveren in de vorm van conife ren, heesters en andere speciali teiten. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Met ingang van vol gend jaar zullen de drie okto- berfestiviteiten weer worden geconcentreerd rondom het ter rein van Molen de Valk en het Schuttersveld. Na overleg met alle betrokkenen bij de drie oktoberviering hebben burge meester en wethouders van Lei den hiertoe besloten. Dit besluit werd bespoedigd door de moeilijkheden die drei gen te ontstaan wanneer de ko mende jaren, als drie oktober in het begin van de week valt, de festiviteiten weer op het terrein van de Groenoordhal zouden worden georganiseerd. De acti viteiten van de veemarkt maken dat vrijwel onmogelijk. Er moest dus naar een andere plaats worden uitgezien en dat werd de Lammermarkt-Schut tersveld en directe omgeving. Vooral de organisatoren zijn erg blij met de terugkeer van de kermis naar de omgeving van het Schuttersveld. Zij hebben alle lof voor de voortvarendheid KOMENDE JAREN waarmee de gemeente Leiden heeft gezocht naar een alterna tief voor het Groenoordhalter- rein. Weliswaar zullen de entree gelden nu moeten vervallen, om dat controle bij een dergelijk open terrein niet mogelijk is. De 3-October Vereeniging verwacht dit verlies echter goed op te kunnen vangen door de bespa ringen (bewaking, huur etc) die het nieuwe terrein oplevert. De kermis en de daaraan ver bonden warenmarkt rond Molen de Valk hebben wel de nodige consequenties voor de buurt. Afgezien van de herrie wordt de omgeving tussen 30 september en zes oktober van het volgend jaar afgesloten voor het ver keer, om het opstellen en afbre ken van de kermisattracties mo gelijk te maken. Alle omwonen den is door de gemeente mid dels een brief om begrip voor dit tijdelijk ongerief gevraagd. Volgend jaar valt drie oktober op een zondag en omdat het de gewoonte van de 3-October Ver eeniging is de zondagsrust te respecteren worden de echte feesten naar de maandag ver plaatst. Eerst voelde men meer voor de zaterdag, maar daar verzette de Leidse middenstand zich tegen. Nu zal zaterdag avond de taptoe gehouden wor den en de officiële opening van de kermis rond de Molen plaats vinden. Maandag wordt het spectacal voortgezet. Leiden Lien Sibbes had morgen middag weer te gast zullen zijn in gebouw Staalwijk om er de Kerst-in tijdens en na het diner op te luisteren met pianospel en bijbehorende uitleg. Ze komt niet. Ze loopt stokstijf door Zuydtwijck. Dat is een heel andere wijk; een verpleegtehuis waar je niet voor je lol verkeert. Lien Sibbes is in de afgelopen herfstvakantie onge lukkig komen te vallen. Dat was in een pension bij het Zuidlimburgse Slenaken. „Ik zou om half zes eten. Het werd zes uur en er kwam nog niets. Zo zijn die Limburgers een beetje, niet zo precies, hè. Toen ging ik boven aan de trap staan om te roepen, maar die trap was gelakt en zonder loper. Ik gleed uit, viel en brak m'n heupbeen. In Maastricht moest ik geopereerd worden. Ik heb er 5 weken gelegen. Nu ben ik al weer 3 weken in Zuydtwijck, in Zuid-West. Ik wou dat ik er weer uit was, want het bevalt me niets hier. Beste men sen hoor, maar ik heb geen contact met ze; we praten niet met elkaar. Ik verveel me verschrikkelijk, ik wil dolgraag naar m'n huisje aan het Utrechtse Jaagpad. Kerstmis niet thuis. De Kerstdagen zit ik vaak al leen". Lien Sibbes vraag je niet naar haar leef tijd: 48 jaar? Ja precies", zegt ze met een ondeugend twinkelend oog en ze ver legt haar metalen loopstok, want dat ding is ze ook liever kwijt. Voordat juffrouw Sibbes viel was ze nog immer actief als pianolerares. Een paar leuke leerlingetjes, ook een dame van een jaar of 60." Maar ik neem er wel weer een paar bij. Ik heb al aanvragen gehad. Daar was ook een meneer bij die zó piano wilde leren spelen. Maar voor studeren had hij geen tijd, zei-die. Nou, zoiets doe ik niet, dan zou ik het te kwaad krijgen met m'n eigen gewe ten. Dat gaat nou eenmaal niet, je moet studeren. Ja, ze horen dat je goed les geeft en dan komen ze. Ik vind kinderen veel leuker, hoe jonger ze met pianospelen be ginnen, hoe beter; vóór ze op school zijn liefst. Maar ze moeten thuis dan wel wat hulp hebben". Ze kijkt weer weg, naar de kwetterende parkieten in de binnen volière van Zuydt wijck, naast de kerstboom met witte ballen en slingers. Als ze staat, plukt ze wat aan zo'n slinger, maar de boom doet haar niet zo veel; „wel aardig, hoor, maar bij mij^ thuis kan ik zoiets niet hebben, ook een stal niet, zoals er hier één in deze zaal staat. Mijn vleugel neemt de halve kamer in beslag. Takken vind ik al voldoende; een takje hier en daar, bij een portretje. Vroe ger ging ik de dag vóór Kerstmis naar Wassenaar, mooie dennetakken plukken voor thuis. In het hartje van de winter liep ik over het strand van Katwijk naar Noordwijk, bij eb, met de wind in de rug...." Bijna een halve eeuw geleden richtte Lien Sibbes met een leerling van haar, de Leidse Kunstkring voor Allen op. „Ik weet niet eens meer precies wanneer. De Kunst kring is er niet meer. De leden vertikten het, het waren er althans te weinig. En de secretaris had ook geen tijd meer om de zaken bij te houden. Ik wilde geen schrij verij doen en daarom hield ik me altijd met de propaganda bezig en ik kon niet alles alleen doen, met die propaganda. In het begin van de Kunstkring waren de zalen steeds uitverkocht, dat weet ik nog goed..." Lien Sibbes voelt zich niet op haar gemak. Vroeger, een paar jaar geleden tijdens de Kunstkringvergaderingen, hield iedereen z'n mond als juffrouw Bibbes aan het woord was. Die avonden konden be hoorlijk uitlopen. Maar vandaag moet je het gewoon uit haar trekken. Zo kennen we Lien Sibbes niet. Zo kent niemand haar, die haar kent. Lien Sibbes is nooit gemakkelijk geweest. De mensen dachten weieens, dat ze steeds in de contramine was. „Sinds 1950 woon ik aan het Utrechtse Jaagpad, een bene denhuis met een mooie tuin. Daar komt nu een tuinman het gras maaien. Dat deed ik vroeger zelf. Ik heb altijd op kamers gewoond met m'n moeder die blind was. Ook in pensions. Dat was veel verhuizen, ook toen moeder gestorven was. Ik ben wel een keer een huis uitgepestLangs ons heen schuifelt nu en dan een revaliderende achter een loop-apparaat. „Ik moet om 5 uur bij die meneer zijn". Waarschijnlijk is dat een therapeut. Toevallig komt de me neer voorbij. „Meneer, meneer..." roept ze. Maar de meneer loopt door en doet achter z'n rug het gebaartje van „doe niet zo lastig, wacht maar even". „Gisteren stond een oud-leerling (Lien Sib bes begrijpt niets van die meneer, maar ze maakt zich er niet druk om) van me plots voor m'n neus, zomaar uit Maa stricht. Daar heeft-ie nu z'n solo-diploma „De Kerstdagen zit ik vaak alleen" ..Wel aardig hoor. zo'n boom. maar bij mij thuis kan ik zoiets niet hebben". Kerstsfeer in 't Kokkerbad Van onze correspondent NOORDWIJKERHOUT - Gis termiddag en gisteravond wer den in 't Kokkerbad te Noord- wijkerhout zwemwedstrijden in Kerstsfeer georganiseerd, 's Middags zwommen zo'n 40 kin deren een afvalrace met bran dende kaarsen en 's avonds kwamen er 30 volwassenen aan de start. Het was een feestelijk gezicht want behalve de 30 zwemmers met kaarsen stonden er ook overal in het bad bran dende kaarsen opgesteld terwijl het licht was uitgelaten. De wed strijd zelf ging er nog behoorlijk spannend aan toe want zowel bij de dames als bij de heren eindigden twee deelnemers als eerste in 1.17 minuten over 50 meter. Een extra wedstrijd was dus in beide groepen noodzake lijk om de winnaars aan te wij zen. Tenslotte kwam de volgen de uitslag tot stand: dames: 1. mevr. Sistermans, 2. mevr. Box, 3. Marion de Winter. Heren: 1. H. v. Leeuwen, 2. F. Geerlings, 3. P. v. Dam. Jongens: 1. Jeny Rotteveel, 2. Rolf Troost, 3. Maarten v.d. Heiden. Meisjes: 1. Jeanette Bouwmeester, 2. Corrie v. Dam, 3. Karin v.d. Berg. Op 30 december heeft 't Kokkerbad weer een verrassing in petto voor degene die inschrijven voor wedstrijden die om 20.00 uur beginnen, terwijl op Oude jaarsdag voor jong en oud gele genheid is mee te doen aan het oliebollenduiken. m'n neus. Concerten loop ik wèl af, als het goede muziek is. Ik heb in Parijs les gehad van Arthur Honneger, die wou er geen cent voor hebben. Van Britten heb ik les willen hebben, maar dat ging om de een of andere reden niet door. Ik maakte in de tijd van de Kunstkring zo veel kunste naars mee. Vóór hun optreden probeerde ik ze altijd een beetje op hun gemak te stellen: „wilt u een kopje koffie of thee?" Vaak zag ik het direct: je hebt koffie-ar- tiesten - coffee artists - en thee-artiesten. De laatste hebben een lichtere aanslag op de toetsen dan de eerste, die zijn wat lomper.." „Gisteravond stonden ze hier allemaal hard Stille Nacht te zingen, de personeel sleden. Ik kreeg de zenuwen van dat gegil. Ik dacht: ze moesten eigenlijk allemaal eens les bij me nemen. Nou ja, ze bedoelen het goed, natuurlijk. Hé ja, ik had het best weer willen doen, op die Kerst-in. Ik zit nou alleen. Vorig jaar kwam een dag vóór Kerstmis een student bij me: of ik op de Kerst-in wilde komen, omdat ik toch alleen zat. Of ik ook kwam eten. Nou, ik heb geen last van eenzaamheid, zei ik, maar als u het plezierig vindt, wil ik wel wat muziek maken. Ik ben met de auto gehaald en thuisgebracht. Toen ik weer thuis was, ben ik verder gaan eten. Ik had echt nog wel trek. Ze hadden op die Kerst-in spruitjes en die eet ik niet. Ik had toch al groente in huis, meestal kook ik voor twee dagen tegelijk. Hier vind ik het eten ook niet lekker, ze koken het te lang. Ik speelde op die Kerst-in menuetjes van Bach. Ze zeiden juffrouw Stibbe tegen me, gek hè? En ik heb erbij verteld ook. Dat doe ik ook bij m'n leerlingen. Over de tweede vrouw van Bach die muziek wilde begrij pen. Bach maakte toen voor Anna Magda- lena wat gemakkelijke muziek, menuetjes. Daar heb ik toen vier van gespeeld, ge schikt voor Kerstmis, want het is een blij feest. Dat is toch zo? Dan moet je dat laten horen, vind ik." „Dominee Steenstra zei, dat u dit jaar weer van de partij zou zijn, juffrouw Sibbes". „O ja, zei hij dat? Dan wist-ie zeker niet, dat ik hier in dit huis was. Het is wel erg mooi, daar bij Slenaken. Ik hou niet van auto's en ik fiets ook niet; daar loop je zó het bos in, in je dooie eentje. Toch leuk hè, die azalea. Gehad van een moeder van een leerling. Ik heb altijd zo veel aardig heid van m'n leerlingen. Ik wou, dat ik weer thuis was.... En zeg nou niet juffrouw Stibbe tegen me. Ik geloof warempel, dat u die verslaggever bent die vorig jaar een stukje over de Kerst-in heeft geschreven. Die man schreef:Stibbe. Nou vróóg ik je toch. Stibbe, nee: Sibbes. Ik heb een hulp middeltje: onthou een bes die een beetje sip kijkt omdat ze niet naar een concert en haar eigen huis kan. Niet sip, niet zó erg maar gewoon wat sib. Ik kijk nooit erg sip. Ik zanik nooit; je krijgt wat je hebben moet. Het helpt de genezing ook niet, als je altijd maar bang voor dit bent of dat. En ik wil hier uit, zo gauw mogelijk. Liever vandaag dan morgen. Weernaar huis toe. En nu ga ik die meneer opzoeken. Het is bijna 5 uur..." Ton Pieters Klaverjasmarathon in Van onze correspondent NOORDWIJKERHOUT Zaterdag a.s. kan men van 's morgens 11 uur tot 's avonds 11 uur bij hotel-restaurant v.d. Geest in de Zeestraat te Noordwijkerhout klaverjassen. Dan organiseert de handbalvereniging Northa een klaverjasmarathon over 6 ronden. Iedere 2 uur start een ronde, waarvoor kan worden ingeschreven. Voor elke ronde zijn een aantal fraaie prijzen beschikbaar terwijl degene die in één van deze rondes het hoogste aantal punten vergaart van de gehele dag, zich officieus klaverjaskampioen van Noordwij kerhout kan noemen. Noordwijkerhout Men kan aan zoveel rondes meedoen als men maa wilt. Voor iedere ronde gelden nieuwe prijzen, terwijl de hoogst gescoorde meedingt naar de hoofdprijzen van de marathon. De kampioen ont vangt tevens een beker, beschikbaar gesteld door de firma Noordermeer terwijl de dameskampioen een beker krijgt uitgereikt van de Leidse Courant. De prijzen zijn o.m. een half varken, dames- of herenrijwiel, electrische grill, haarföhn en vele andere prijzen. Inschrijving kan gebeuren tot een half uur voor de aanvang van iedere ronde. Kosten per ronde zijn 3,00. Inlichtingen: 02523-4428 of 1719-14832. „Kerstmis is een blij feest. Dat is toch zo?" conservatorium gehaald. Hij is nu ge trouwd. Ik heb veel gekregen van leerlin gen: azalea's hier op de kamer, een kerst ster - heeft u 'm al gezien? Tien narcissen, mooie goudsbloemen. Vrienden denken echt wel aan me, ook de Toonkunstenaars vereniging. Ik zou het liefst 30 december thuis zijn, op m'n verjaardag; dan komen meestal wel leerlingen. Ik ga weinig uit, want soms staat een oudleerling zo voor Van een onzer verslaggevers LEIDEN Gisteren is in de UVS-kantine de trekking gehou den van de door de Leidse voet balverenigingen georganiseerde -verloting ten bate van het min der valide Leidse kind. De eer ste prijs, een kleurentelevisie belandde bij de v.v. Unitas Lei den (nr. 0284); de tweede prijs, een koelkast bij VNL (6025) en de derde bij de Sleutels (2282). Welk bedrag de verloting heeft opgeleverd is overigens nog niet exact bekend; de organisatie hoopt op een som van vijfdui zend gulden. Woubrugge Bij een verkeers ongeval gisteravond op het ge vaarlijke kruispunt Herenweg- Kruisweg is de 33-jarige N. F. P. Hoogenboom om het leven gekomen. Hij verleende met zijn bromfiets geen voorrang aan een vrachtwagen, komende uit de richting Leimuiden en be stuurd door de 24-jarige M. L. uit Amsterdam. Deze badnimfen deden in 't Kokkerbad mee aan zwemwedstrijden met kaarslicht. Hulp per telefoon Voor Leiden en omgeving bestaat de mogelijkheid van hulp per telefoon. De Leidse Telefonische Hulpdienst telt momenteel ongeveer 75 medewerkers. Deze vrijwilligers zijn mannen en vrouwen van uiteenlopende leeftijden en van allerlei opleiding, beroep en levensovertuiging. Allen willen zich volledig inzetten om ieder die op de telefonische hulpdienst een beroep doet zo goed mogelijk te helpen, - door te luisteren - door het geven van inlichtingen - door te proberen wat orde te schep pen in soms onoverzichtelijke levenssi- i tuaties - door te helpen openingen te vinden voor het die het „niet meer zien zitten" - door het noemen van adressen voor deskundige hulp. De vrijwilligers zijn geen beroeps-hulp verleners; zij proberen „een goeie buur" te zijn voor ieder die een handje hulp nodig heeft, op de dag of in de nacht. Die hulp wordt uitsluitend telefonisch verleend. Niemand behoeft zich bekend te maken en het vragen van naam, adres, woonplaats, leeftijd, enz. is er niet bij. Als de beller dat wenst blijft hij volledig anoniem.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3