Alle gegijzelde ministers in Algiers vrijgelaten Rode Kruis Ziekenhuis over 5 jaar naar Zoetermeer alstublieft, Paus vraagt Israël om begrip voor Palestijnen Fatale fout van slang Diefstal koninklijke bibliotheek opgelost Aardgas 4 ct duurder £cidóc6otuuMit Dinsdag 23 december 1975,66e jaargang no. 20307 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V, Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2.81; kwartaal'36.32; jaar 141.35; losse nummers: 50 cent Nooit getrouwd Satirisch programma „Oh was ik maar nooit getrouwd" op Ned. I om 22.40 uur. De-O-show om 19.05 uur, om 19.45 uur Fa ther Brown (4), om 20.40 uur Voor een briefkaart en om 21.50 uur Katholieken tussen '25 en 75. Ned. II om 19.30 uur Tweek amp, om 21.00 uur Leven met olifanten. Om 21.50 uur Hier en nu met Ierland en vrouwenactie JAC. Veel bewolking, maar droog Over het algemeen veel bewol king, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige, in de loop van de middag in het Wad dengebied tot krachtig toene mende zuidwestelijke wind. Ma xima van 3 tot 7 graden. Morgen: Zon: 08.47-16.32 Maan: --11.38 Schev. hoogw.: 6.42-19.05 Laagw.: 2.32-14.52 ALGIERS (AFP/Rtr/AP) - Alle OPEC-ministers en hun medewer kers zijn vanochtend in Algiers vrij gelaten door de terroristen, die hen zondagochtend in het OPEC-hoofd- kwartier in Wenen hadden overval len. De terroristen hebben hun wa pens ingeleverd en zich overgegeven aan de Algerijnse politie, die niet was ingegaan op hun eis een nieuw vliegtuig ter beschikking te stellen. Daarmee is een eind gekomen aan het meest spectaculaire gijzelings drama dat tot dusver heeft plaats gehad. Onder de gijzelaars die tot het laatst door de terroristen waren vastgehou den, waren de olieministers van Koe weit, Saoedi-Arabië (minister Jama- ni), Irak en Iran (minister Amouze- gar). Andere gegijzelden waren al eerder vrijgelaten, bij de eerste land ing in Algiers en daarna in de Libi sche stad Tripoli. Het was de bedoe ling geweest nog een aantal Arabi sche steden aan te doen om gijze laars vrij te laten, maar gezien de reacties in de Arabische wereld op de gijzeling van de ministers hebben de terroristen daarvan afgezien. Een tussenlanding in Tunis werd zelfs door de Tunesische autoriteiten ver boden. Gisterochtend hadden de terrositen de Weense luchthaven Schwechat verlaten met een Oostenrijkse DC-9. Zij hadden de OPEC-ministers, elk van het vergezeld door enkele mede werkers als gijzelaars bij zich. De overige gegijzelden uit het OPEC- hoofdkwartier waren toen al vrijge laten. In Algiers werden de deelnemers aan de OPEC-conferentie die uit Afrikaanse en Latijnsamerikaanse landen afkomstig waren, vrijgelaten'. Ook de gewonde terrorist werd in Algiers van boord gehaald om in een ziekenhuis te worden opgenomen. De Algerijnse minister van energie Abdessalen, die eveneens was vrijge laten ging weer terug aan boord om zijn gegijzelde collega's te vergezel len. Voor de vrijlating van de laatste gevangenen stelden de vijf overge- jT De bus met de Arabische terroristen en hun gegijzelden op weg naar het vliegveld in Wenen, waar het vliegtuig klaar stond dat hen naar Algerije zou brengen. bleven terroristen de voorwaarde dat hun zondag in Wenen al bekend gemaakte politieke verklaring ten gunste van de Arabische zaak in alle steden waar geland werd via de radio zou worden verspreid. In de verklaring worden onderhandelin gen met Israël afgewezen. In Libië tenslotte werden nog enkele gegijzel den vrijgelaten vooraleer de terroris ten besloten terug te keren naar Algiers. Over de identiteit van de terroristen zijn tot nu toe slechts vage aanwij zingen gegeven. Onder hen is een vrouw, die in Wenen een Oosten rijkse politieman bij de overval heeft doodgeschoten. Zij spreekt vloeiend Engels en Duits, maar zou volgens de arts die de gewone terrorist op de vlucht naar Algiers heeft ver zorgd, slechts een ondergeschikte rol hebben gespeeld. Zij is ongeveer 20 jaar en mogelijk een Duitse. Onbetwiste leider was een man die mogelijk van Zuidamerikaanse af komst is en die zelf heeft verklaard dat hij weieens de „beroemde Car los" zou kunnen zijn, naar wie in veel landen wordt gezocht Volgens de dokter zouden de terroristen ze ker het massale bloedbad hebben aangericht waarmee ze gedreigd hadden als aan hun eisen niet tege moet was gekomen. Kees Kranenburg overleden HILVERSUM In een ziekenhuis in Hilversum is maandagavond de musicus Kees Kraneburg overleden. Kranenburg, die 73 jaar is geworden, was 38 jaar lang, tot 1974, slagwerker van het dansorkest The Ramblers. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Rode Kruis Ziekenhuis uit Den Haag zal over vijf tot zes jaar in zijn geheel worden overgeplaatst naar Zoeter meer. Het Rode Kruis Ziekenhuis krijgt daarvoor in Zoetermeer de beschikking over een geheel nieuw ziekenhuiscomplex, dat in totaal 330 bedden zal gaan tellen. Dat is het resultaat van een serie besprekingen die dit Haagse ziekenhuis de afgelopen tijd heeft gevoerd met de staatssecretaris Hendriks van Volksgezond heid en met de Stichting Algemeen Ziekenhuis Zoetermeer. De overplaatsing van het Rode Kruis Ziekenhuis naar Zoetermeer is volgens het bestuur van dit Haagse ziekenhuis gevoerd tegen de achtergrond van het bestaande overschot aan ziekenhuisbedden in Den Haag en de gewenste bouw van een ziekenhuis in Zoeter meer. „Rekening houdend met de plannen lijkt het Rode Kruis Ziekenhuis, dat in een 15 jaar oud gebouw zit en dus in de komende Het in Zoetermeer nieuw te bouwen ziekenhuis, waarvoor staatsse cretaris Hendriks in principe zijn goedkeuring heeft gegeven, krijgt naast de 330 bedden bovendien nog een speciale kinderafdeling van circa 40 bedden. Het huidige ziekenhuiscomplex aan de Sportlaan in Den Haag blijft voor een deel in gebruik bij het Nederlandse Rode Kruis. Een ander deel zal in algemenere gezond heidssfeer benut worden. Bertus Quaars voor commissie DEN HAAG Een tuchtcom- tnissie van de KNVB bestaande uit mr. J. W. Jansen (voorzit ter), J. vd. Gijp, J. S. Wille (leden) en A. van Zon (secreta ris) zal maandag 29 december op het sportcentrum in Zeist de zaak Quaars (PSV) mondeling en openbaar behandelen. Bertus Quaars werd afgelopen zondag in de wedstrijd Feye- noord-PSV door scheidsrechter Boosten van het veld gestuurd omdat hij grensrechter Griek een kopstoot zou hebben gege ven. In de zitting van maandag 29 december (aanvang 19.00 uur) zal ook gele kaart die Poortvliet (PSV) kreeg, aan de orde komen. MELBOURNE (Reuter) - Een 95 centimeter lange slang maakte twee fatale fouten toen hij in een huis in een buiten wijk van Melbourne in Austra lië vier kanaries in een kooi opvrat. Het diner van vier gangen maakte de slang te dik om weer door de tralies te kunnen weg glippen en hij liet zijn kop bui ten boord bungelen. Zo vond hem de eigenaar van de kana ries, Ted Wynter. Wynter haalde de tuinschaar uit het schuurtje en knipte de moordenaar van zijn huisdieren de kop af. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse recherche heeft in samenwerking met de politie in Zurich (Zwitserland) een diefstal opgelost van vijf zeer kostbare boeken en 97 gouaches uit de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. De waarde van de gestolen werken waarvan drie boeken met de hand zijn geschreven, -n dateren uit de dertiende en veertiende eeuw, is moeilijk te schatten maar bedraagt zeker enkele tonnen. In verband met deze omvangrijke diefstal zijn twee personeelsleden van de biblio theek, een 31-jarige magazijnbediende en een 26-jarige chauffeur, en nog een 31-jarige Haagse koopman aangehouden. De twee eer ste mannen hebben inmiddels tegenover de politie een gedeeltelijke- bekentenis afgelegd en zijn evenals de koopman al voorgeleid aan de Officier van Justitie. De vijf kostbare boeken zijn in beslag geno men door de politie in Zurich. Over de 97 gouaches, die inmiddels al gedeeltelijk in Ziirich zijn verkocht, is op dit ogenblik een procedure gaande om te zien op welke manier de kostbare tekeningen zijn terug te krijgen. SURPRISE Het kerstbrood, dat de Siciliaanse matroos Frisone dezer dagen ont ving.. maar het bleken de juwelen van mevrouw Frisone te zijn.... die vier jaar geleden waren gestolen. Vrolijk kerstfeest. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatis'che heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. Hert uit Rijswijks hertenkamp gedood voor kerstdiner (Van een onzer verslagge vers) Rijswijk Vier onbekend gebleven mannen hebben gisteren op laffe wijze voor wildbraad op hun kersttafel gezorgd. In het hertenkamp aan de Van Vredenburchweg schoten zij met een vuurbuks een hert dood en namen dat mee naar huis. Ook ver wondden ze twee bokjes, die nu in behandeling bij een dierenarts zijn. De mannen werden bij hun bezigheden gestoord door een passerend echtpaar, dat opmerkte dat men het een „misselijke streek" vond. De vier mannen joe gen het echtpaar op de vlucht met de dreigende woorden: „Als jullie niet gauw weggaan, kan je ook neergeschoten worden". De Rijswijkse politie heeft na het gebeurde extra toe zicht in het hertenkamp in gesteld. Vorig jaar werden rond de kerst uit hetzelfde kamp enkele kalkoenen ge stolen. Stalletje De kleine Frederico kijkt helemaal ont daan naar de enor me hoeveelheid Ma ria's. herders, schaapjes en wijzen uit het Oosten. De- ze uitstalling van kerstbenodigdhe den is te vinden op de Piazza Navone in Rome, waar de inwoners van Rome volgens traditie hun inkopen voor kerst mis doen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Per 1 januari wordt het aardgas ongeveer vier cent per kubieke meter duurder. Deze verbruiksprijs kan variëren maar de verbruikskosten van het aardgas plus de verhoging van het vastrecht-tarief voor sommige categorieën verbruikers bren gen de gemiddelde verhoging op vier cent per kubieke meter. VATICAANSTAD In zijn kersttoespraak tot het corps di plomatique heeft paus Paulus gisteren Israël opgeroepen om de rechten en wettige verlan- Eens van de Palestijnen te er- ennen. Hij wees erop, dat de joden na veel lijden nu hun toevlucht zoeken in een eigen onafhankelijke staat, maar dat ook de Palestijnen veel geleden hebben. De paus veroordeelde fel de golf van terreuracties, mede het ge volg van de geldzucht van velen. Hij noemde de Weense gijze lingszaak een bewijs van morele degradatie in naam van een kwalijk soort vrijheid. Hij riep de partijen, betrokken bij het conflict in het Midden Oosten op tot bezinning en te zoeken naar vrede en verdraagzaam heid. Hij veroordeelde de wa penhandel en drong aan op ver dere ontwapening. Bijzonder lang stond de paus stil bij hét lot der christenen in Paus Paulus VI Oost-Europa. Hij was vaak ver plicht te zwijgen, maar dit mag niet worden toegeschreven aan vergeten of onverschillig nege- Het Heilig Jaar was voor hem een bron van optimisme ge weest Over de toekomst van de kerk toonde hij zich uiterst posi tief, evenals over de oecumene, die gesUidig voortgang maakt.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1