Hier is delegatie van Angola Projectgroep voor opvang gegijzelden ACTIE IN WENEN GERICHT TEGEN VERBOND TUSSEN ARABIEREN EN AMERIKA £eidóe@om<a/nt Luchtmacht van Argentinië geeft verzet tegen Isabel Peron op Relatie PPR en Pvda verstoord PLANNEN VOOR PIRATENZENDER BLACK ROSE Journalisten zagen terroristen komen: Mr. Mijksenaarj overleden Man omgekomen bij brandje Delft m FRANSEN STAAN ZONDER BENZINE KWESTIE ROEL VAN DUIJN BREEKPUNT? Huismoeder in Belfast doodgeschoten MAANDAG 22 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT WENEN, (UPI/Rtr.) Het leek een rustig dagje te worden, met wat door de olieministers van de OPEC-landen als een routinebijeenkomst was aangeduid. De Karl Luegerring waar het hoofd kantoor van de Organisatie van Olie-exporteren de landen is gevestigd, lag er verlaten bij op deze koude zondag voor Kerstmis. Alleen een paar journalisten stonden bij het gebouw op nieuws van de conferentie te wachten. Om kwart voor twaalf veranderde alles echter in één klap. Een ooggetuige in het gebouw verklaarde later dat de jonge terroristen vrijwel ongemerkt naar bin nen waren gekomen. Ze hadden alleen aan een paar verslaggevers in de hal gevraagd of de conferentie nog aan de gang was en liepen vervol gens de trap op. Ze hadden sporttassen bij zich. De eenzame Oostenrijkse politieman buiten het gebouw scheen er niet veel aandacht aan te beste den - er waren die morgen al zoveel mensen gegaan en gekomen. Later, toen twee verslagge vers naar buiten holden om hem te zeggen dat er op de eerste etage geschoten werd, raakte hij buiten zichzelf van opwinding. Twee verslaggevers die onderaan de trap stonden, zagen de terroristen naar boven gaan: vermoede lijk vier mannen en een vrouw. Zij zagen er uit als zovele andere bezoekers aan het gebouw, waar in ook de Canadese ambassade, de Amerikaanse oliemaatschappij Texaco en enkele andere kanto ren zijn ondergebracht. "We dachten dat zij jonge leden van een van de dertien OPEC-delegaties waren. Mijn collega grap te: hier is de delegatie van Angola". Het groepje zag er, volgens de verslaggevers alledaags uit: enkelen droegen regenjassen, ook het meisje was onopvallend gekleed. Ze aarzelden geen moment toen ze de trap opgingen. Enkele ogenblikken later werd een luide knal gehoord. "We keken elkaar aan. Er volgde een korte serie knallen. We vlogen de trappen op. Mijn collega heeft langere benen en was er het eerst Hij stond bovenaan de trap even stil en schreeuwde toen "ze schieten". Mijn collega zag een terrorist achter in de gang met een machinepistool. Toen renden we de trappen weer af en gaven het nieuws aan de perplexe politieman". Het duurde enkele minuten voordat de eerste loeiende politiewagens met hun zwaailichten aan kwamen. Ze werden gevolgd door ambulances. We zagen dat een oudere Oostenrijker op een bran card werd weggedragen met een schotwond in het gezicht. Hij was bewusteloos. Later werd er ook naar buiten geschoten. Een Oostenrijkse politiewa gen werd bestookt met een regen van kogels. Vervolgens renden enkele verschrikte mensen het gebouw uit. De geruchten namen snel in omvang toe. Een secretaresse kwam smkkend haar buiten, even later een jongeman met zijn handen op zijn bloe dend lichaam geklemd. Binnen in het gebouw zouden enkele doden liggen, onder wie een politie- bewaker die in een lift lag. De politie had snel het blok gebouwen rond het OPEC-kantoor afgezet. Het verkeer, ook de trams, werd omgeleid. Luidsprekers schalden aanwijzin gen over de routes die wel genomen konden worden. Nieuwsgierigen werden zover teruggedre ven dat zij niets meer konden zien. De Oosten rijkse radio gaf het bevel aan de manschappen van twee politieeenheden onmiddellijk naar hun kazernes te gaan. Er kwamen steeds meer politie wagens op straat, de inzittenden voorzien van kogelvrije vesten. Bewoners van huizen in de omgeving werden geëvacueerd.. Driehonderd meter verderop ging de traditionele „Christkindmarkt" gewoon door. Er was geen sprake van paniek. Het "vrede op aarde" uit de luidsprekers was bij het OPEC-gebouw duidelijk te horen. WENEN, (AP/Rtr.) - De "Arm van de Arabische re volutie" heeft gisteren de verantwoordelijkheid voor de bezetting van het hoofd kwartier van de OPEC in Wenen opgeëist, en de bezet ting beschreven als een "daad van politieke strijd tegen het verbond dat het Amerikaanse imperialisme heeft aangegaan met de reactionaire krachten in de Arabische thuislanden". Arabische diplomaten heb ben verklaard nog nooit van de groep te hebben gehoord. De groep heeft in een com muniqué bittere kritiek gele verd op de "reactionaire Arabische regimes die de toenemende macht van het Palestijnse verzet beginnen te vrezen en die zich nu wen den tot hun Amerikaanse meester". Iran werd ge noemd als een "actief agent voor het imperialisme" en president Sadat van Egypte werd ervan beschuldigd een "schandalig voorbeeld van capitulatie en verraad" te hebben gegeven door het troepenscheidingsakkoord in de Sinai. Dit akkoord moet nietig worden verklaard, waarna aan het noord-oost front de legers van Syrië, Irak en de Palestijnse bevrij dingsorganisatie zich moeten verenigen. Een ander doel van de actie noemde de groep de proclamatie van het principe van "volledige soe vereiniteit over onze finan ciële en olierrijkdom door middel van de nationalisatie van de oliemonopolies". De terroristen in Wenen had den de strikte opdracht niet te onderhandelen. 'Tedere manoeuvre en iedere poging tot misleiding zal ernstige ge volgen hebben", aldus het communiqué dat na een tele fonische boodschap in een openbaar toilet in Genève werd gevonden. De terroristen hebben, vol gens de Venezolaanse minis ter Valentin Hernandez, die een boodschap naar zijn re gering mocht zenden, geen grieven tegen Venezuela, In donesië, Ecuador, Algerijë en Libië, die zij beschouwen als bevriende landen. De actie is volgens hem gericht tegen Saoedi-Arabië, Iran, Koeweit en de Verenigde Arabische emiraten. De gegijzelden uit deze staten zijn afgezonderd van de anderen. Over Irak, Gabon en Nigeria zegt de boodschap niets. De Venezolaanse president Carlos Andres Perez heeft gisteravond verklaard dat een internationaal verdrag over een optreden tegen ter roristen nodig is. De Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft de Verenigde Sta ten en Israël ervan beschul digd achter de gijzelingsactie te zitten om de PLO in dis krediet te brengen. Spanning door Amsterdams B en W DE RUZIE IN B EN W ligt niet alleen nog steeds als een tijdbom onder het Amsterdams gemeentebestuur, maar dreigt ook conse quenties te krijgen voor de samenwerking binnen het linkse blok in de nationale politiek. Zelfs premier Den Uyl voelt zich niet helemaal lekker, als hij eraan denkt dat de PPR, als gevolg van de mogelijkheid, dat in de hoofdstad het programcollege wordt opgedoekt, in de landspolitiek voor de PvdA nog lastiger gaat worden dan ze nu soms al is. D'66, de partij die met het oog op een eventuele overlevingskans in 1977, de band met de socialisten graag wat losser maakt, heeft nu in Amsterdam laten weten van mening te zijn dat in het college van B en W ruimte moet worden gemaakt voor twee wethouders behorend tot partijen die tot nog toe in de oppositie waren. Wat betekent dat het programcollege daar helemaal aan een zijden draadje hangt. Maar tevens dat er in de jas van de progressieve drie op het Haagse Binnenhof ook meer mottegaatjes komen. Het kan de Partij van de Arbeid voor dit moment enerzijds een zorg zijn: PPR en Van Mierloo hebben in 1973 het hunne bijgedragen tot een sterke positie van de socialistische partij. Maar met het oog op de naaste toekomst - de verkiezingen van 1977 - is zo'n spanning bij links voor Den Uyl allesbehalve plezierig. De polarisatietaktiek gaat wellicht mislukken. En dat kan de PvdA momenteel nu net niet hebben. Amsterdam (ANP) In het Wilhelmina Gasthuis in Am sterdam is gisteren na een ziek- bed van enkele dagen overleden j mr. P. J. Mijksenaar. J Mr. Mijksenaar, tot 1966 direc- teur van het bureau voorlichting van de gemeente Amsterdam, bereikte de leeftijd van 74 jaar. Als hoofd van het bureau voor lichting heeft hij tot ver buiten de landsgrenzen bekendheid ge kregen als „Mister Amsterdam", j Ook na zijn pensionering is hij i actief gebleven in het sociale en 1 maatschappelijk leven. Zo was j hij ondermeer voorzitter van de j Vereniging De Hollandse Molen. De heer Mijksenaar heeft ver- scheidene boeken geschreven. Over de geschiedenis van Am- j sterdam bijvoorbeeld en ook *over de vlucht van de Uiver naar Australië. (Van een onzer Delft Bij een brandje in een pension voor buitenlandse gas tarbeiders aan het Begijnhof in Delft is zaterdagmorgen vroeg de 60-jarige heer M. Masten broek om het leven gekomen. Het slachtoffer bewoonde een kamer in het pension. Daar is de brand ontstaan, vermoedelijk nadat de man op bed had liggen roken. De rookontwikkeling in de kamer is hem fataal gewor den. De materiële schade die het vuur aanrichtte bedraagt onge veer 3500. Een brand in een woning aan de Jan Dichterstraat in het Noordhollandse plaatsje Heems kerk heeft zaterdagmiddag aan drie kinderen het leven gekost. Deze brand is waarschijnlijk ontstaan doordat de kinderen met vuur speelden. De slachtof fertjes (een tweeling van ander half jaar en een kind van vier jaar) toonden rook- en verstik kingsverschijnselen. UTRECHT (ANP) Een projectgroep op het „allerhoogste niveau" gaat zich bezighouden met het opvangen van de gevolgen van de gijzelingen in Wijster en Amsterdam. Het gaat daarbij niet alleen om hulp aan de gegijzelden, maar zonodig ook aan hun familieleden, aan anderen die, bijvoorbeeld ambtsbehalve, bij de gijzelingen betrokken zijn geweest en eventueel aan slachtoffers ■van vorige gijzelingen. Staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid heeft dit zaterdag avond meegedeeld in een televisie-uitzending van KRO's Brand punt. Mensen die hulp nodig hebben, kunnen rechtstreeks aanklop pen bij de projectgroep, maar het is vooral de bedoeling dat de groep de huisartsen van de betrokkenen gaat bijstaan en voorlich ten. De projectgroep zal bestaan uit Prof. Bastiaans, directeur van het Centrum voor Oorlogsslachtoffers, Dr. Mulder, psychiater bij het ministerie van justitie, (die zich o.a. ook heeft beziggehouden met de gijzeling in Scheveningen), vertegenwoordigers van diverse ministeries, de NS, het Huisartsengenootschap en de Nederlandse Vereniging voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg. De zeven Zuidmolukkers die het consulaat van Indonesië in Amsterdam bezetten, zullen door een Indonesische rechtbank bij verstek worden berecht, omdat de actie zich op Indonesisch grondgebied heeft afgespeeld. Uit de verhoren is gebleken dat de zeven Zuidmolukkers geen duidelijk plan van tevoren hebben opgesteld. Zij wilden een daad stellen tegenover Indonesië toen bleek dat door de doden in Wijster de publieke opinie tegen hen gekeerd was. In Amsterdam (zes van hen kwamen uit Smilde) moesten zij bij de VW informeren, waar precies het consulaat was gevestigd. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Terwijl nooit eerder zoveel Fransen voor de feestdagen voor het eind van het jaar met vakantie zijn gegaan, lopen de automobilisten in de helft van het land gevaar zonder benzine te komen staan. De benzinepompen in 32 departementen (min of meer vergelijkbaar met onze provincies) zijn vanaf vandaag voor onbe paalde tijd dicht als gevolg van een staking om een grotere winstmarge af te dwingen. In beginsel zullen de meeste benzine pompen bezuiden de lijn Annency-bordeaux gesloten zijn, terwijl het mogelijk is dat de staking naar heel Frankrijk overslaat De service-stations langs de autosnelwegen nemen evenwel niet aan deze staking deel. BUENOS AIRES (RTR) De circa 1000 opstandige luchtmachtofficieren in Argen tinië die de luchtmachtbasis Moron bezet houden, hebben gisteravond tegengespro ken dat een akkoord op handen zou zijn dat een einde zou maken aan hun actie van vier dagen tegen president Isabel Peron. „Er is geen akkoord. Wat ons betreft is de situatie onveranderd", aldus hun woord voerder. De rebellen eisen het aftreden van de rege ring Peron, de komst van een nieuwe rege ring volgens een rechts-militair regime en zij willen dat de regeringsgetrouwe troepen zich bij hen zullen aansluiten. De regering heeft zaterdag geprobeerd het verzet te breken door een aanval op Moron uit te voeren. Bij deze luchtaanval werden het vliegveld en een aantal vliegtuigen ver nield. persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Regeringsgetrouwe officieren wei geren echter een tweede luchtaanval uit te voeren tegen hun opstandige collega's. Na de aanval op Moron is door de rebelle rende leden van de luchtmacht gedreigd het regeringsgebouw, waar mevrouw Peron aan wezig was, te zullen bombarderen. Dit is echter niet gebeurd. Ondanks de sterker wordende druk heeft mevrouw Peron nog niet laten blijken haar functie prijs te willen geven. KERSTMIS lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Op het voorplein van de Parijse Notre Dame staat sinds zaterdag een kerststal met „le vende'' figuren. Tot 24 december zal iedere avond vanaf 6 uur het geboortefeest van Christus zo natuurge trouw mogelijk worden uitgebeeld. De Kerstma nifestatie werd door mevrouw Giscard d'Es- taing geopend; de op brengst komt ten bate van Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties. Het zachte weer zal ook morgen voortduren. Een hogedrukge- bied waarvan het centrum van morgen boven West-Frankrijk lag, trekt maar langzaam naar het oosten. Hierdoor blijft Ne derland aan de noordflank van dit hogedrukgebied en zal de aanvoer van zachte oceaanlucht met zuidwestelijke winden voortduren. In de aangevoerde lucht komen uitgestrekte wol kenvelden voor waaruit vrijwel geen regen van betekenis valt. In Midden-Italië veroorzaakt het hogedrukgebied oostelijke win den en voert koude lucht uit de Balkan aan waardoor daar van morgen minima van rond het vriespunt voorkwamen. Vooruitzichten voor woensdag. Overwegend droog en iets kou der. Voor dinsdag: Aantal uren zon: 0 tot 4 Min. temp.: omstreeks 2 graden. Max. temp.: omstreeks 5 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 5 Min. temp: omstreeks 1 graad. Max. temp.: omstreeks 5 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Zd -Uml Aberdee Athene (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG/UTRECHT De relatie tussen de progressieve regeringspartijen PvdA en PPR is onder hoge druk komen te staan in verband met de poli tieke problemen rond de Am sterdamse PPR-wethouder Roel van Duijn. De kerngroep van de PPR (par tijraad) sprak zaterdag in Ut recht uit dat niet meer met so cialisten over een nieuw regeer akkoord zal worden gepraat zo lang het partijbestuur van de PvdA zich niet openlijk distan- cieert van het gedrag van de PvdA, het tweede kamerlid Jaap van der Doef, liet ongeveer tegelijkertijd voor de vara-radio weten dat niet op deze eis zal worden ingegaan. Volgens hem is de Amsterdam se kwestie „te onbelangrijk" om er de landelijke samenwerking tussen beide partijen aan op te hangen. De PPR daarentegen beschouwt de kwestie juist als toetssteen voor betrouwbaar heid van de PvdA als samen werkingspartner. Hoewel de radikalen uitdrukke lijk spreken over de toekomsti ge samenwerking met de PvdA zullen de gevolgen voor de hui dige samenwerking beslist niet uitblijven. De PPR zal het niet over haar kant laten gaan als de Amsterdamse PvdA-fractie haar voornemen doorzet om in de eerste week van januari een motie van wantrouwen tegen van Duijn in te dienen. Illlllllllllllllllllltlllllllllilll ERUPTIE De vulkaan Leirhnu- kur in het noorden van IJsland is zater dagmorgen tot uit barsting gekomen. De vulkaan heeft een krater van een mijl veroorzaakt, persoonlijke onge lukken hebben zich niet voorgedaan. Op de foto de ko kende lava zoekt zich langs de flan ken van de vulkaan een weg naar bene den llllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vlissingen (ANP) Er bestaan vergevorderde plannen voor het in gebruik nemen van een nieuwe piratenzender op de Noordzee. De zender krijgt de naam Black Rose en zal zo sterk zijn dat hij het grootste deel van West-Europa bestrijkt Dat is althans de bedoeling van de initiatiefnemer van het piratenplan, de 33-jarige Zeeuwsvlaamse zakenman J. Torna. Hij wil de uitzendingen medio volgend jaar starten. Het aanvangskapitaal, dat 500.000 groot moet zijn zal volgens de heer Torna bijna volledig worden volge stort door Nederlandse, Duitse en Belgische zakenlieden, die op die manier hun zwart geld willen beleggen. Black Rose komt te liggen in de omgeving van de Belgische piratenzender Mi Amigo. De nieuwe piraat wordt geëxploiteerd door een b.v. waarvan de hoofdzetel in Liechtenstein is iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiimiiimiiiiimiimi AUTO IN TWEEÉN: DRIE DODEN Een verkeersongeluk op de Arnhemseweg in Leusden heeft zaterdagnacht aan een 30-jarige militair en twee vrouwen van 20 en 21 jaar het leven gekost De auto waarin zij reden raakte door onbekende oorzaak van de weg en klapte tegen een boom. Het ongeluk gebeurde in een bocht. De wagen werd vrijwel gehalveerd. Een vierde inzitten de raakte zwaar gewond BELFAST (Rtr) - Een 43-jarige katholieke huisvrouw en moe der van acht kinderen is gister avond in haar huis in Belfast door twee gemaskerde mannen doodgeschoten. De aanslag droeg alle kenmerken van een sectarische moord. De vrouw was in de huiskamer van haar woning kerstversierin gen aan het aanbrengen toen de mannen binnendrongen en haar voor de ogen van een tienjarig zoontje pardoes doodschoten. Pax Christi-prijs voor VeUekoop BARCELONA (AFP) - De „Memorial Xirinacs 1975"-prij- zen van de Catalaanse afdeling van „Pax Christi" zijn in Barce lona o.m. toegekend aan kardi naal Giacomo Lercaro (Italië) voor zijn actie voor vrede en aan de Nederlander Kees VeUe koop voor diens opkomen voor de gewetensbezwaarden. De prijzen zijn genoemd naar pater Xirinacs die in Spanje verscheidene keren in honger staking is gegaan om te betogen tegen geweld.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9