De derde spreker aan het woord Apostolisch schrijven van paus over bevrijding en basis gemeenschappen „OVER ONS LEREN DOOR MIDDEL VAN ONS" Romanproject van schrijvers uit ontwikkelingslanden Korte metten LEIDSE COURANT MAANDAG 22 DECEMBER 197; AMSTERDAM De besté weg iemand te leren kennen is nog altijd hem aan het woord te laten. De volkeren van de zogenaamde derde wereld" zijn er wat dat betreft in het westen bekaaid afgekomen. Politici, actievoerders praten over steun, ontwikke ling, technische hulp, via allerlei informatiemedia weten we waar het in een aantal „ontwikkelingslanden" economisch aan schort, maar het blijft een in feite sterk eenzijdige kennis. Het zijn abstracties zonder ziel die aan de westerling worden doorgegeven door andere westerlingen. Vandaar ook het verwijt uit die derde wereld: .Jullie hebben wel óver ons geschreven maar ons nooit aan het woord gelaten". Dat verwijt ligt aan de basis van een nieuw initiatief van de NO VIB, Nederlandse organisatie voor internationale ontwikke lingssamenwerking. het zoge naamde „romanproject". Dat plan bestaat uit de publicaties van een serie van tenminste twaalf romans of verzamelde verhalen uit de derde wereld in het Nederlands. Literatuur uit Afrika, Latijns Amerika en Azië geschreven dóór mensen uit die landen vóór hun landgenoten. Werk van schrijvers die hun eigen maatschappij een spiegel voorhouden, werken aan de ver sterking van het zelfbewustzijn van hun volk en in feite de eerste bron waaruit wij in het westen kunnen leren zien en begrijpen wie de Afrikaan, die Peruaan nu eigenlijk is: Wat hem bezielt, hoe hij leeft, wat zijn geestesgesteldheid is, kor tom de werkelijke mens achter de structuren die ons worden doorgegeven via organisaties en politici. Diplomatentaal Het is een in wezen omgekeerde weg die het NOVIB ons wil laten volgen om die derde we reld te leren kennen, maar een noodzakelijke. De in balling schap levende Zuid-afrikaanse negerdichter en criticus Lewis Nkosi zei het zo: „Literatuur weerspiegelt het leven van een volk en ik sta er telkens weer s weinig peanen weten op het gebied van Afrika. Ze luisteren hoogstens naar een bepaald soort diploma ten en hoge legermensen' op het waarin een in westerse stijl le vende rijke handelaar in Dakar wordt getroffen door een vloek die door een Afrikaanse bede laar over hem wordt uitgespro ken en „Huillca, een Peruaanse boer vertelt" van de schrijver journalist Hugo Neira Samanez. Samanez laat die Peruaanse boer in de ik-vorm aan het woord over zijn leven en zijn pogingen de arme boeren in zijn land voor een gezamenlijke strijd te organiseren. In januari vliegveld, waarbij ze op een rij staan en elkaar formeel begroe ten en toespreken. Daar krijgen jullie het vage gevoel van dat je er iets van begrijpt, maar in feite weten jullie nog niets. De dichters en schrijvers tekenen op wat er werkelijk leeft in de ziel van de mensen, hun angsten en spanningen, de tegenstellin gen waardoor ze verscheurd worden". Vloek Nkosi was aanwezig bij de pre sentatie van het romanproject in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam, waar in de k sta er telkens weer serie ten doop werden gehou- over hoe weinig Euro- den. Het zijn de roman „Xala" volgen twee nieuwe uitgaven, „De moord op Aziz Khan" van Zulfikar Ghose uit Pakistan en „De Marabi Dans" van de Zuid afrikaan Modikwe Dikobe, spe lend in de krottenwijk van Jo hannesburg. Brieven naar Cuba Het NOVIB geeft het romanpro ject uit in samenwerking met Het Wereldvenster in Baam. Van elk boek komen twee uitga ven op de markt, een boekhan deleditie van 13,50 en een ver sie van 7,50 die via het NOVIB verzorging, de tv veel goedkoper j« de directieleden De bevrijding van de mens vanuit het zicht der r.k. kerk en de betekenis van de kerkelijke basisgemeenschappen voor de evangelisering zijn de twee voornaamste thema's in een aposto lisch schrijven, dat paus Paulus heeft gepubliceerd. In dit schrijven vat hij de belangrijkste discussiepunten samen, die de bisschoppensynode in 1974 over de evangelisering der volkeren naar zijn mening heeft opgeleverd. Met verwijzing naar de inter venties van talrijke bisschop pen op de bisschoppensynode, vooral van de bisschoppen uit de derde wereld, beklemtoont de paus, dat een bevrijding door het evangelie de gehele mens in al diens dimensies op het oog moet hebben. Evange lische bevrijding kan zich niet beperken tot de beperkte eco nomische, politieke, maat schappelijke of culturele di mensies. Een bevrijding vanuit evange lisch standpunt is steeds ge bonden aan de christelijke leer over de mens. Daarom kan de kerk ook niet aan geweld en zeker niet het wapengeweld en evenmin iemands dood accep teren als weg tot bevrijding. Want geweld roept altijd nieuw geweld op en brengt nieuwe vormen van onder drukking en slavernij voort, aldus de paus. De misverstanden, waaraan het woord bevrijding zeer vaak in ideologieën, systemen of politieke groeperingen bloot gesteld is, moeten in ieder ge val vermeden worden. Een waarachtig met evangelisering verbonden bevrijding sluit vol gens de paus steeds de waar borg in van alle basisrechten van de mens. De godsdienst vrijheid staat hierbij nummer één. De basisgemeenschappen, die vooral in de derde wereld tot stand komen, zijn volgens de paus hoopvol voor de hele kerk. Hij maakt echter een duidelijk onderscheid tussen „kerkelijke basisgemeenschap pen" en de „basisgemeen schappen in uitsluitend socio logische zin". Deze laatste ba sisgemeenschappen hebben zich volgens het apostolisch schrijven „door hun geest van contestatie van de kerk afge scheiden en hebben haar een heid gekwetst". De paus zegt, dat voor deze basisgemeenschappen ken merkend is, dat zij de kerk zelf radicaal problematisch stellen en dat zij openlijk een houding aannemen van kritiek en afwijzing ten aanzien van kerkelijke vormen, de kerkelij ke hiërarchie en haar symbo len. Meestal vallen deze basis gemeenschappen - aldus de paus - spoedig ten offer aan een politieke richting, een be paalde stroming, een systeem of zelfs van een politieke par tij, met het daaraan verbon den risico werktuig ervan te worden. Criteria voor kerkelijke basis gemeenschappen zijn, dat zij zich binnen de kerk vormen om in de eenheid der kerk te staan en bij te dragen tot de groei der kerk. Bepalend is verder, dat zij niet worden ge kenmerkt door politieke pola risatie of in zwang zijnde ideo logieën en dat zij de steeds dreigende verleiding tot syste matische contestatie en over trokken kritiek vermijden. Zij blijven vast met de plaatse lijke kerk en de universele kerk, met de bisschoppen en het kerkelijk leergezag ver bonden, opdat zij - aldus het apostolisch schrijven - niet vervallen in het steeds drei gende gevaar van afkapping, zich voor de enige echte kerk van Christus te houden en ten slotte de andere kerkelijke ge meenschappen te veroordelen. Wanneer aan deze den is voldaan, zijn de basisge meenschappen niet alleen zelf uitstekende mikpunten voor evangelisering, maar worden zij ook zelf verkondigers van het evangelie. Uitvoerig behandelt de paus dan nog de verkondiging, met name in de moderne militant atheistische wereld. De ge loofsverkondiging kan daar het gevoel van leegte opvullen, dat bij de mensen als gevolg van het onmenselijk humanis me van het atheisme ontstaat. Tenslotte beklemtoont de paus, dat de kerk voor haar geloofsverkondiging alle mo derne middelen dient te ge bruiken. De katholieken van de hele wereld hebben vorig jaar voor het pauselijk missiewerk rond 48,5 miljoen dollar (ruim 133 miljoen gulden) opgebracht, dat is ruim negen miljoen gul den meer dan het jaar daar voor. Uit Europa kwam 64,6 miljoen gulden, iets meer dan uit de Verenigde Staten, die 63,5 miljoen gulden opbrach ten. Ook uit Azië en Afrika kwamen bijdragen tot een be drag van bijna anderhalf mil joen gulden. Bij een van de grootste gren sposten van Europa, Schwarz- bach langs de autobaan Mun- chen-Salzburg, zal in de nacht van 24 op 25 december een kerstviering worden gehou den, bestemd voor de douane en grenspolitie uit de naburige posten yan Beieren en Oosten rijk, alsmede voor alle belang stellende passanten. De doua ne van deze, ook bij vele Ne derlandse vakantiegangers be kende grenspost, heeft zelf het initiatief tot deze viering geno men. Overal in het land zullen in ruim zestig centra met Kerst mis „kerstgastdagen" worden gehouden in vormingscentra, volkshogescholen, broeder schapshuizen en conferen tieoorden. Het Oecumenisch Radiopastoraat, Oranjelaan 8 te Hilversum (tel. 02150-15555) treedt op als centraal verwij- sadres. Bovendien zullen in tal van plaatsen kerst-inns of instuiven worden georgani seerd. Inlichtingen verschaft het Mai-bureau, Lange Niéuw- straat 52 te Utrecht, tel. 030- 312531. Kardinaal Sebastiano Baggio, prefect van de Vaticaanse con gregatie voor de bisschoppen heeft dank gebracht aan de Salesianen van Don Bosco voor hun wereldomvattend jeugd- en missiewerk. Dit ge beurde bij een viering ter gele genheid van het feit, dat hon derd jaar geleden de eerste Salesianen naar Latijns-Ame- rika trokken. De viering werd bijgewoond door de Italiaanse president Giovanni Leone, veertien kardinalen, vijftien aartsbisschoppen en bisschop pen uit alle werelddelen en meer dan tien ambassadeurs uit landen van de derde we reld. De dominicaan Thomas Gil- by, die vooral in de Engels sprekende landen grote be kendheid heeft gekregen door zijn studies over Thomas van Aquino, is 72 jaar oud in Cam bridge overleden. reldvenster: „We kregen al me teen verwijten dat wij er een commerciële editie van gemaakt hebben en er werd gevraagd waarom het bij ons nu weer duurder moest. Maar je mag niet vergeten dat die goedkope re uitgave mogelijk is dank zij ons. Alle aanloopkosten en de vertaling worden' door ons be taald. Ga maar na hoe moeilijk het is de rechten van zulke boe ken te pakken te krijgen. „Huill ca" kregen we te lezen via een in Cuba uitgegeven vertaling. Diverse brieven naar Cuba ble ven onbeantwoord. Daarna zijn we gaan telefoneren. Dat werd een langdurige zaak voordat al leen al duidelijk werd wat we wilden. Samanez bleek toen op een krant in Peru te werken. Een probeer zo iemand maar even te pakken te krijgen". Door die samenwerking tussen Wereldvenster en NOVIB kan de laatste organisatie enige net to-winst maken. Dat geld wordt gebruikt als aanzet voor een „steunfonds voor schrijvers, filmers en beeldende kunste naars" uit de derde wereld. Een fonds dat verder moet komen uit particuliere bijdragen en dat bestemd is voor kunstenaars die hetzij door geldgebrek, hetzij door politieke onderdrukking geen gebruik kunnen maken van hun recht op vrije menings uiting. Er is nog een andere doelstel ling binnen dit romanproject. De NOVIB benadert met de ro mans mensen uit het onderwijs om de „werkboeken" in het le sprogramma op te nemen. De NOVIB gaat er van uit dat een leraar die informatie door wil geven over de derde wereld aan gewezen is op wat hij zelf aan artikelen kan verzamelen en uit tv-uitzendingen kan opdoen. Maar ook dat blijft behelpen, omdat je weer met dezelfde moeilijkheid zit van een ondoor dringbare, gepolitiseerde of op economische problemen toege spitste informatie die leerlingen weinig vertelt over de waarden en normen van de mensen in die landen. Literatuur in de ruimste zin brengt gevoelens met zich mee, laat mensen zien zoals ze werkelijk leven en biedt identifi catie-mogelijkheden. Alweer: de beste bron om mensen te leren kennen. Hoge prijs Lewis Nkosi: „We zijn gelukkig een nieuw tijdperk ingegaan in de verhouding tussen het west en en de derde wereld. De weg is van exploitatie naar coöpera tie gegaan. Het westen moet be seffen dat wij in grote mate hebben bijgedragen aan zijn welvaart en daar hebben we een hoge prijs voor betaald. We heb ben nu zelf recht op vooruit gang. We hebben eveneens het recht zelf te vertellen wie wij zijn, het recht Europeanen hun verouderde en arrogante denk beelden over ons uit het hoofd te praten. Laat ze nu maar iets over ons leren door middel van ons. Boeken kunnen daarbij hel pen". De NOVIB heeft daar in elk geval een aanzet voor gemaakt. Een redaktieraad met enkele deskundigen zoekt drie conti nenten figuurlijk af om tot een goede spreiding in de serie te komen. Niet alleen pure litera tuur staat er op de lijst, maar ook verhalen en in literaire vorm gegoten „getuigenissen". Het romanproject is dan ook opgedragen aan de verteller in die derde wereld, de mens die over de mens verhaalt, over de pogingen een nieuw zelfbewust zijn te scheppen, zich te ontwor stelen aan via de oude koloniale machten en het huidige rijke westen opgedrongen wezens vreemde cultuurpatronen. Geen vakjargon, geen verhandelin gen, maar gewoon „De derde spreker" aan het woord. BERT JANSMA /CHRIJVER/ UIT OE OEROE WERELD ultgov«: novlb/lMt w*r*WvtAster De Nederlandse organisatie voor internationale ontwikkelmgssamenwerk ing laat in een romanproject „De derde spreker" aan het woord: Eet serie werken van auteurs uit de derde wereld. C&cA- U töcA\Jovide£uje\!

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6