VOOR BLOEMBOLLENVAK" Warmere scholen voor Leiderdorpse kleuters Bouw multifunctionele centrum eindelijk van start „OVERPRODUKTIE GEVAAR Halve eeuw trouw ALPHENSE POLITIE PAKT AUTODIEVEN Voortreffelijk debuut van „De Troubadours Katwijkse scholieren hielpen artsen-echtpaar aan geld voor meubilair RIJPWETERING NAM VOORPROEFJE OP DE KERST Katwijkse veiling had een goed jaar Opstand in Mozambique neergeslagen ffazerswoude slaakt zucht van verlichting IAVO leiderdorp in nieuw pand KAVB-voorzitter: iIAANDAG 22 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT P\<;iNT 5 Op 5 januari 1976 hoopt het Warmondse echtpaar S. van Egmond - van Egmond de dag te herdenken dat zij 50 jaar geleden in het huwelijk traden. De bruidegom heeft de wateren in en rond Warmond heel wat vis ontfutseld. De bruid vergezelde hem dan vaak, zelfs 's morgens vroeg. Nu zijn de aktiviteiteh wat meer verschoven naar de kaartmiddagen op de bejaardensoos. De heer van Egmond is ruim 30 jaar „seminarist" geweest, echter niet als student maar als mede werker. De bruid heeft in de rondvaartboot van Kortekaas de gasten in het zomerseizoen verzorgd. Op 5 januari viert het echtpaar van Egmond het gouden huwelijksfeest bij Cees en Ineke in Sassenheim. Op die dag zijn zij tevens 50 jaar abonnee van de Leidse Courant. Van een onzer verslaggevers HILLEGOM „Waarom doen we zo gek? Waarom blijven we verkopen onder de reële kostprijs?", vroeg jonkheer van Nispen tot Pannerden in zijn openings woord op de vanmiddag in Hillegom gehouden 260ste algemene vergadering van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Hij gaf zelf het antwoord. „Omdat anders de teelt wordt aangemoe digd. Omdat de kwekers nog steeds niet beseffen en er naar handelen - dat weinig bollen een belegde boterham en veel bollen een dunne, of een kale en soms helemaal geen boterham opleveren." „In de handel is het in dit opzicht al niet veel beter. Ook daar beconcurreerd men elkaar in het prijzen terwijl het wezenlijke concurrentiemiddel kwaliteit en service zou moeten zijn. „De vraag hoe de overproduk- tie terug te dringen blijft bestaan, en steeds duidelijker komt het volledig ontbreken van een prijsbeleid naar voren", zo zei hij. Jonkheer van Nispen vroeg de overheid de kwekers niet langer in de kou te laten staan en zich duidelijk uit te spreken. „Niet alleen om vormen te vinden maar ook om deze vormen toepasbaar te maken. Vak en overheid mogen niet wegkruipen achter het structuur onderzoek, dat geen oplossing op korte termijn biedt", aldus de heer Van Nispen. „Het wegvallen van een aantal ondernemers helpt niet, want ook met minder telers is het probleem van overproduktie niet opgelost. De vraag rijst of het surplusfonds niet meer gericht kan worden op de taak de teelt te beïnvloeden. Het Landbouw Economisch Instituut heeft hiervoor een gewijzigd systeem ontwor pen dat nog nader wordt bestudeerd." Jonkheer Van Nispen pleitte voor een proef met dit systeem en deed een beroep op de overheid hiervoor financiële garanties te geven. „Zeker nu dit plan van zeer deskundige zijde is ingediend." „Uit het structuuronderzoek komt bundeling van het aanbod als een levensnoodzaak naar voren. Ook een bundeling van de organisaties van aanbieding is no dig." Jonkheer Van Nispen: „Organisaties in het bloem bollenvak: we hebben er teveel en allen die het goed menen met de toekomst van het vak, zullen nu eens om de tafel moeten gaan zitten om tot een hecht blok' van producenten in ons bloembollenvak te geraken." Verloting (Van onze correspondent) RIJPWETERING - Tijdens een kaartavond t.b.v. de bejaar- denkas, werd de trekking ge houden van de grote verloting. De prijsbepalende nummers in volgorde van de prijzen waren: 1012-1814-825-386-1964-1144-603- 264-877-1950-131-944-1758-1813. De prijzen kunnen afgehaald worden bij de heer C. Warmer dam, Koppoellaan 18 in Rijpwe- tering. Van onze correspondent leg geweest met gedeputeerde LEIDERDORP Ruim 14.000 gaat het de gemeente jaarlijks staten. Deze staan niet afwij- kosten (op basis van het prijspeil van nu) als men in de openbare zend tegenover de plannen van kleuter- en basisscholen in Leiderdorp warmte-isolatie aanbrengt, het college. Dit bedrag zal minder worden als, zoals verwacht, de prijzen van Dat doen G.S. ook niet tegen het het aardgas in de toekomst verder zullen stijgen. voorstel van B en W om het B en W vragen nu advies aan de commissie ruimtelijke ordening, fietspad langs de Achthovener- Ze willen graag weten of deze extra kosten opwegen tegen de weg niet op ongeveer vier meter besparing aan energie die door extra warmte-isolatie wordt bereikt: maar op ruim één meter naast een besparing overigens van jaarlijks niet minder dan ruim de weg te leggen. Ook hier zijn 10.000 aan energiekosten. Vanavond zal de commissie zich over deze adviesvraag van het college buigen. Op de agenda van de commissie ruimtelijke ordening staat ook het plan om in Voorhof Noord enige zoge naamde experimentele wonin gen te bouwen. De woningen zullen niet het predikaat „expe rimenteel" krijgen. Het gaat er veel meer om woningen te bou wen voor een afwijkende, expe rimentele woonvorm. Om de onteigeningskosten aan- het de kosten die aanleiding zijn voor deze wijziging. Bij het oor spronkelijke plan zouden aan zienlijke grondaankopen nood zakelijk zijn waarbij met name merkelijk terug te kunnen drin- ter plaatse van Durisol deze bij gen, willen b en w het tracé van zonder hoog zouden zijn. De de door te trekken Mauritssin- vergadering van de commissie gel iets wijzigen. Over dit nieu- ruimtelijke ordening is open- we tracé, waarbij de Mauritssin- t>aar en begint vanavond om gel niet meer bij de Lindenhof 20.00 uur in het gemeentehuis, op de Achthovenerweg aansluit, is inmiddels al informeel over- Van een onzer verslaggevers Alphen aan den Rijn De Alphense politie heeft dit weekeinde dankzij een tip twee landelijk opererende autodieven kunnen arresteren. Om vier uur 's nachts zag een bewoonster van de Klaverhof iemand rondscharrelen bij een auto op het nabijgelegen parkeerterrein en er even later mee wegrijden. De agenten konden de auto waarin twee jongemannen uit Leidschendam zaten, op de Kennedylaan aanhouden. Op het politiebureau bekenden zij nog meer autodief stallen. In diverse plaatsen in ons land hadden zij in totaal acht auto's gestolen en vijf opengebroken. In alle gevallen hadden zij het gemunt op het automerk Austin Seven. Tageltennistitel (Van onze correspondent) NOORDWIJK - Op vrijdag. 9 januari organiseert de tafelten nisvereniging TOV/Tapijt- schuur in de gymzaal aan de Bronckhorststraat de open Noordwijkse kampioenschap pen tafeltennis. Iedere Noordwijker vanaf 16 jaar en verder al degenen, die lid zijn van een Noordwijkse tafeltennisvereniging kunnen naar de titel meedingen. De kos ten bedragen 1,50. Tot en met 3 januari a.s. kan men zich laten inschrijven bij P. Augustinus, Clusiusweg 37, tel. 11829; M. van der Weijden, Tramsteeg 10b, tel. 14096 en bij J. de Haas, Van de Mortelstraat 35. (Van onze correspondent) OEGSTGEEST De Oegstgeester operettevereniging „De Troubadours", een amateurgezelschap dat sedert de oprich ting dit jaar al dertig leden telt, heeft zaterdagavond een geslaagd debuut gemaakt. Het optreden, dat bestond uit een aantal operettefragmenten werd kundig ondersteund door het Oegstgeester Kamerorkest onder leiding van Meta Reijnhoudt. Er was met grote belangstelling uitgekeken naar dit premiere- concert. De Willibrordzaal van het parochiehuis was tot in de uithoeken bezet. Voor de oprichter van het gezelschap, de heer Johan Looijenstein was het geen gemakkelijke avond. Hij is herstellende van een ongeval. Nietemin dirigeerde hij in de aanvang het orkest en de leden van kinderoperette „Mascotte". Er viel veel te genieten en vooral „Mascotte" zong en speelde met veel verve fragmenten uit „Prinses Rozelijn" en „Asse poester" met ballet en dans o. 1. v. Nel Lutz. Leuke koorwerk jes onderbraken de solozang van solisten als Helma v.d. Steen, Jolanda v.d. Aart, Stella Kooloos, Erna van Rijn, Ingrid Janssen en Marloes Otten. Esther Kooloos zong beheerst en duidelijk. Na een eerste pauze beluisterden wij met veel plezier sopraan Mary Josée, en tenor Jacques Lutz met het koor van „Trouba dours" op de achtergrond. De tenor Cees Zwaan maakte zijn debuut met o.m. het Wolgalied. Het publiek was gul met applaus voor. de debutant die het met veel flair tot een goed einde bracht Men had veel werk gemaakt van de entourage en het koor en solisten kwamen uitstekend verzorgd voor de dag. Applaus en bloemen aan het einde van de avond. Katwijk De leerlingenvereni- tijk uitoefent in Kameroen, ging „Abio Genisis" van de chr. scholengemeenschap in Katwijk De bazar word spontaan geor- heeft haar voorbereidingen voor ganiseerd nadat dokter Van de grote bazar beloond gezien Eijk tijdens een dia-voorstelling met een opbrengst van 6600 gul- voor de leerlingen van de school den. had gewezen op het enorme ge- Dit bedrag zal volledig worden brek aan meubilair en medische gestort op de bankrekening van instrumenten voor een binnen- het Katwijkse artsen-echtpaar kort in Kameroen te openen ge- Van Eijk, dat momenteel prak- bouw. (Van onze correspondent) Rijpwetering Afgelopen weekend zijn in Rijpwete- ring kerstvieringen gehouden in het dorpshuis. Zaterdagmiddag bracht de jeugd-en sportver. „De Rip pers" voor een groot aantal ouders en belangstellenden op boeiende wijze het kerstverhaal, in woord en beeld. Het spel was er door enkele leden van de leiding bij de ongeveer 80 jeugdige leden voortreffelijk inge bracht, terwijl ook de door Nico v. Egmond speciaal voor dit kerstspel geschilderde decors het uitstekend deden. Een mooie middag, waarvoor voorzitter A. v. Zoen alle medewerkers terecht van harte dank bracht. De Ripse bejaarden hebben zondagmiddag van een fijne en sfeervolle kerstviering kunnen genieten, welke was georganiseerd door het bejaardenkomité. Na het welkomstwoord van Komité-voorzitter, de heer C. War- (Van onze correspondent) KATWIJK - De Katwijkse vei ling heeft dit jaar een aanzien lijk hogere omzet gehaald dan in 1974. Uit de voorlopige cijfers blijkt dat tot half december al gere kend kan worden op een meer- omzet van 2,3 miljoen gulden. De opbrengst van het hoofd product waspeen (omzet 45 mil joen kilo per jaar) is hiervan de oorzaak. Vooral in de maanden mei en april bracht dit produkt een goede prijs op. Een en ander werd meegedeeld door veilingvoorzitter P. C. Daets die zich tijdens de gehou den ledenvergadering weer wat optimistischer uitsprak over de toekomst van de veiling. L>e begroting werd goedge keurd. Teneinde deze sluitend te maken tegen een provisie van 5dient een jaaromzet van 20,6 miljoen gehaald te worden. De heer Daets werd met algemene stemmen als voorzitter herko- merdam, werd de middag gevuld met een uiterst gezellig samenzijn, tijdens welke de bejaarden royaal onthaald werden op koffie met cake, apperatief en vele hartige hapjes. Dit muzikale optreden kreeg veel waar dering en applaus. Namens de bejaarden sprak de heer W. Weenink een hartelijk dankwoord tot het komité voor deze fijne middag, terwijl de heer Warmerdam tenslotte deze bijeenkomst met een afscheidswoord besloot. KAVB Noordwijk koos Van Went (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK - Op de in het „Hof van Holland" gehouden ledenvergadering van de Kon. Alg. ver. voor Bloembollencul tuur, afdeling Noordwijk, heeft men met algemene stemmen de heer P. J. van Went tot voorzit ter gekozen als opvolger van wijlen de heer G. Faase. Door diens overlijden en het zich niet herkiesbaar stellen van de heer J. P. Hoogeveen waren er een tweetal vakatures in het bestuur. Daarin werd voorzien door het bij enkele kandidaat stelling verkiezen van de heren J. P. E. P. de Haas en J. G. M. Hoogeveen. LOURENCO MARQUES (Reu ter) Regeringsgetrouwe troe pen hebben de opstand van on geveer 400 soldaten en pohtia- genten in Lourenco Marques, de hoofdstad van Mozambique, neergeslagen, zo blijkt uit een communiqué van de Frelimo-re gering De situatie is na twee dagen hevige gevechten weer normaal. Er wordt melding, gemaakt van een groot aantal slachtoffers. De schermutselingen begonnen woensdagmiddag toen een groep militairen en politieagen ten in verzet kwam tegen een zuivering in hun gelederen we gens „corruptie" Stichting voor herstel van Tridentijnse mis DEN HAAG (ANP) In Den Haag is gisteren de oprichtings actie gepasseerd van de Neder landse afdeling van de interna tionale vereniging „Eenheid dei volkeren voor de r.k. kerk" (PERC, afkorting voor Gentium Concordia Pro Ecclesia Roma- na Catholica). De vereniging, die in Nederland de vorm van een stichting heeft, stelt zich ten doel het herstel van de Tridentijnse mis, d.w.z. de latijnse misviering zoals die voor het tweede Vatikaanse con cilie gebruikelijk was, het her stel van de onvervalste H. Schrift, d.w.z. afwijzing van mo derne vertalingen, omdat die on juist zouden zijn en invoering van een dogmatisch zuivere ka- techese, waarin rekening gehou den wordt met het tweede Vati kaanse concilie, maar alleen voorzover dit in de visie van de vereniging conform is met vori ge concilies. Het bestuur van de Nederlandse stichting berust bij de heer Ch. J. A. C. M. L. Manders te Den Haag, mevrouw A. M. E. C. Manders-Thomeer en dr. P. Wa- reman uit Bussum, verbonden aan het Germaans instituut van de Gemeentelijke universiteit van Amsterdam. Duivenvoordeplan Om acht uur vanavond komt in de Leid- schendamse raadzaal de com missie openbare werken en ruimtelijke ordening bijeen voor bespreking van het ontwerp-be- stemmingsplan Duivenvoorde. Wie een bezwaarschrift tegen het plan heeft ingediend wordt in de gelegenheid gesteld een mondelinge toelichting op de be zwaren te geven. Verder staat op de agenda verhuur van het visrecht in de Stompwijkse- vaart, de Nieuwe Vaart, de Knipsloot en de Wilsveensevaart aan de Leidschendamse Hengel sportvereniging. Aan de verga dering gaat een spreekrechtbij eenkomst vooraf waarbij iede reen vijf minuten over enig punt van de agenda kan spreken. Het onderzoek daartoe moet vóór de aanvang schriftelijk worden ge daan aan de voorzitter AZERSWOUDE De voorzitter van de ichting Het Anker, J. M. Verlare, heeft iterdagmorgen in de Hazerswoudse wijk hynenburch-oost de eerste paal geheid »or de bouw van het multifunctionele strum. e handeling van de stichtingsvoorzitter, in >t dagelijks leven gemeentesecretaris, ging .paard met enig feestvertoon. De kinderen, len op de hoogte dat acht jaar woorden in de bouw waren besteed, lieten van ijdschap hun ballonnetje vieren, nu ze gen dat het dan toch tot daden kwam. Het mboer. en trompetterkorps Hazerswoude joide er wat feestelijke tonen tegenaan. En e vertegenwoordigers van de gemeente Ha- irswoude, van de parochie Michael/Bernar- is en van de (gefuseerde) kruisverenigin- tn, die financieel in de stichting participe- :n, konden al evenmin hun vreugde op. urgemeester J. ten Heuvelhof, gastheer in e raadszaal, waar onder meer een repre- ntant van CRM en het gemeentebestuur m Koudekerk aan den Rijn acte de presen- i gaven, was erg optimistisch. Hij zei er iet aan te twijfelen of het multifunctionele >ntrum, dat naar ontwerp van de Amster- amse architect Ton Alberts door het aanne mingsbedrijf EGBO BV wordt gebouwd, zal volgend jaar gebruiksklaar zijn. Hetgeen dén de berichten als zou in de Michaelkerk voor de laatste maal de Kerst-mis worden gevierd, zou künnen rechtvaardigen (de pa rochianen gaan immers na de realisering van het Anker daar in de grote zaal en de dagkerk "kerken"). Stichtingsvoorzitter J. M. Verlare vond za terdag 20 december een "vreugdevolle dag". Moeizaam, lang en soms driftig werken werd nu immers bekroond". Het bestuur, dat zijn taak overigens nog lang niet vol bracht acht, vond het slaan van de heipaal tegelijkertijd een mijlpaal. Spreker sprak zijn vreugde uit over de financiële injectie (gehoopt wordt op een miljoen in het pro ject van 1,8 miljoen) van de zijde van CRM. Pastor H. M. G. Wishaupt, secretaris van de stichting, memoreerde dat de r.k., Neder lands hervomde en gereformeerde kerken het eerste gesprek omtrent een nieuwe ac commodatie op 11 maart 1968 voerden. Hij sprak de wens uit dat Het Anker, waarin de reformatorische kerken niet financieel deelnemen, een huis wordt waar de mensen elkaar kunnen treffen. ".Een rustplaats voor een ieder wanneer hij van de vaart terug is'", zei hij. De voorzitter van het Wit Gele Kruis, C. Scholtes, was enorm blij, nu "zijn" vereni ging en die van het Groene Kruis, waarvan de leden hebben besloten tot een fusie, binnen afzienbare tijd kunnen beschikken over een accommodatie, die aan de eisen voldoet". De situering van het centrum is dusdanig dat de mogelijkheid voorhanden is om het gezondheidscentrum uit te breiden. "Eventueel voor een artsenpraktijk", aldus Scholtes. De Amsterdamse kunstenaar Hamelberg, die de architect adviseert met betrekking tot de verfraaiing: "We zijn er van uitgegaan dat de belevingsvormen in het centrum van bijzondere kwaliteit moeten zijn". Hij ken schetste Het Anker als een "goed zittende jas": J. Boers, van het aannemingsbedrijf EGBO BV., bracht in herinnering dat een van zijn voorvaderen, Conradus Boers, in 1870 de Zwaantjes(Michael)kerk bouwde. Evenals nu werd het contract in december getekend. Verschillen: stichtingskosten nu 1,8 miljoen gulden en toen 37.500,-. Bovendien zal Het Anker over een eeuw niet opgescheept zitten met een naar voren hellende toren, zoals thans bij de Zwaantjeskerk het geval is. Het grote ogenblik is eindelijk aangebroken. De eerste paal voor het multifunctionele centrum gaat de grond in. Zonnebloem Voorhout in anuari 'mder voorzitster an onze correspondente jorhout In een overvolle al van het parochiehuis werd terdagmiddag de jaarlijkse rstmiddag gevierd door de le- n van de „Zonnebloem" en de oorhoutse bejaarden uit „Hui- Agnes", en „Park Overbo il". Hieraan vooraf ging een irte bijeenkomst in de Bartho- neuskerk, waar de Katwijkse enteklokjes" deze middag „in- idden!" st bejaardenkoor de „Herfst anken" onder leiding van lex Frauenfelder zong enkele aaie kerstliederen, waarna en getrakteerd werd op een sortreffelijk souper, i haar dankwoord maakte oorzitster mevrouw van Smoo- lertourg van Velzen van afde- ing Voorhout van de „Zonne- oem" bekend dat zij eind ja- lari haar taak gaat neerleg- n. evrouw Stolwijk Koeleman id ere-voorzitster van de „Zon- bloem" sinds deze week ver- lisd, bedankte mevrouw noorenburg-Van Velzen voor 1 fijne samenwerking die beide imes door de jaren heen heb- n gehad. an een onzer verslaggevers leiderdorp De christelijke AVO in Leiderdorp betrekt et ingang van januari haar ieuwe pand aan de Vossius- an 50. a de kerstvakantie zullen de erlingen van deze school in dit and les krijgen. De officiële pening van de school zal waar- chijnlijk pas in februari plaats- ebben. 'arochiebestuur oor St. Pillibrord an onze correspondent ASSENAAR Met ingang an 1 januari zal in de parochie an St. Willibrord in Wassenaar e taak van het kerkbestuur orden overgenomen door een arochiebestuur. inds vier jaar kent de parochie aast het kerkbestuur, dat spe- iaal de financiële kant van de arochiële zaken behandelde, en parochieraad die als viesor- aan optrad voor het pastorale eleid. Al deze taken zullen nu Gevallen aan het nieuwe paro- hiebestuur. 'aarin zullen zitting krijgen ier leden van het voormalige rkbestuurd. wier zittingsperio- e nog niet is afgelopen, name- jk de heren C. Knijnenburg, C. van Leeuwen, Th. van Schie n I. van den IJssel. Verder zijn andidaten zuster Eleonora, me- rouw J. Henze-Kloppert en de eren A. J. van Bemmelen, P. buwenhoven, H. Mulder en E. Zwartelé. De parochianen ebben de gelegenheid gekregen ndere kandidaten te stellen. J.KFMADE De gemeente llkemade zal als één van de reinige gemeente het nieuwe ttr ingaan met een reeds door ■edeputeerde staten van Zuid- lolland goedgekeurde begro- ing voor 1976. 'erwijl een aantal gemeenten, net name de grote steden, nog 'an de bespreking van de be- [roting moeten beginnen, keur- le GS deze week Alkemade's legroting goed. Volgend jaar gaat de gemeente f 16.415.619,58 uitgeven. Men komt op deze begroting nog 91.864,24 tekort.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5