Allerlei(ds) Ton schade bij brand in Leiden Wethouders vijf gemeenten ongemst over moeihjkheden bij Midden-Rijnland Leidse bureaus op gebied geestelijke gezondheidszorg bundelen krachten Ernstige kerst collage Kerstconcert Rijnlands Mannenkoor „aangeklede" gebeurtenis op zichzelf MAANDAG 22 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT Van een onzer verslaggevers Leiden Een felle uitslaande brand heeft gistermiddag de bovenverdieping van het chinees-restaurant When Chow aan de Pieterskerkchoorsteeg in de as gelegd. Er werd voor meer dan een ton schade aangericht. De brand is waarschijnlijk ontstaan, doordat kleding vlam heeft gevat, dat vlak bij een electrisch kacheltje lag op een van de slaapkamers. ACTIE MAATSCHAPPELIJK WERKERS AFGEKEURD Van een onzer verslaggevers Leiderdorp De wethouders van sociale zaken van Alphen aan den Rijn, Hazerswoude, Koudekerk aan den Rijn, Leiderdorp en Zoeterwoude vrezen een ern stige stagnatie in de maatschappelijke dienstverlening in hun gemeenten. Dit als gevolg van de moeilijkheden bij de Stichting voor Maatschappelijk Dienstverlening Midden-Rijnland te Hazerswoude, een stichting waar aan de 5 genoemde gemeenten de practische uitvoering van het maatschappelijk werk hebben overgedragen. Het bestuur van deze stichting ligt, zoals bekend, in conflict met een aantal maatschappelijk werkers over het te volgen beleid. Als gevolg daarvan is een van de maatschappelijke werkers ontslag aangezegd. Zijn collega's hebben daarop minister Van Doorn (CRM) om bemiddeling gevraagd. Deze heeft daarop nog niet gereageerd. In een persverklaring stellen de wethouders van de betrokken gemeenten'zich op achter het stichtingsbe stuur en hebben het verstrouwen in dit bestuur uitge sproken. De handelswijze van de maatschappelijk werkers wordt afgekeurd. De wethouders noemen het „uit een oogmerk van democratie" onaanvaardbaar dat de maatschappelijk werkers minister van Doorn om be middeling hebben gevraagd, terwijl zij (de wethouders) nog helemaal niet in het geschil waren gekend. Bewoners pand Prinsenstraat slachtoffer koolmo- noxydever giftiging Leiden Vier bewoners van een pand aan de Prinsenstraat onder wie een peuter van 1,5 jaar) zijn zaterdagavond met verschijnselen van koolmon- oxyde-vergiftiging opgenomen in het Academisch ziekenhuis. Ze werden in de loop van de avond onwel. Een van hen slaagde erin de buren te waar schuwen. De brandweer con stateerde later dat de schoor steen, waarop aangesloten een gaskachel, al geruime tijd niet was geveegd en vrijwel hele maal verstopt zat. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Drie bureaus, werkzaam op het terrein van de geestelijke gezondheidszorg in en om Leiden, hebben besloten tot een bestuurlijk, financieel-administratief en organisatorisch samengaan. Het zijn het Algemeen Bureau voor Levens- en Gezins vragen (LGV), het Kath. Medisch Opvoed kundig Bureau en het Algemeen Medisch Opvoedkundig Bureau. Deze bureaus zijn thans ondergebracht in een nieuwe stich ting, de Stichting voor Ambulante Geeste lijke Gezondheidszorg voor de Regio Lei den. Het stichtingsbestuur ziet deze nauwe band tot stand gekomen na veel overleg en in goede onderlinge harmonie als een verheugend teken van samenwerking en van groei naar regionalisatie in de geest van de structuurnota Gezondheidszorg van staatssecretaris Hendriks. „Verwacht mag worden dat dit samengaan tot een betere hulpverlening zal leiden", aldus het stich tingsbestuur. De heer D. J. J. de Bont is benoemd tot directeur van de nieuwe stichting. De dagelijkse functie van de heer De Bont is hoofd van de Economi sche en Administratieve Dienst van het St Elisa- beth-ziekenhuis te Leiderdorp. Een jaar of drie geleden werd hij penningmeester van het Kath. MOB aan de Hooglandse Kerkgracht. „In die tijd al hadden we wat contacten met de andere bureaus. Je zag in, dat het twijfelachtig was afzonderlijk te blijven draaien. Waarom twee MOB's in Leiden?, kon je je ook afvragen. De wederzijdse behoefte aan samenwerking is al lengs gegroeid; onze bureaus zijn een aanvulling van elkaar, soms is er zelfs sprake van een overlappen. Zo is b.v. de inbreng van de LVG zo waardevol, omdat de gezinstherapie steeds voornamer wordt." De heer De Bont acht met de nieuwe stichting het einddoel niet bereikt; „in de hele geestelijke gezondheidszorg zijn ontwikkelingen aan de gang, we moeten verder groeien. We komen dan in de richting van de structuurnota-Hendriks, met name waar het betreft de toekomstige „Riagg", het Regionaal instituut voor ambulante geestelijke gezondheidszorg. Met die riaggs wil men straks proberen de hele geestelijke gezond heidszorg (tussen de zorg in een inrichting en wat de huisarts en maatschappelijke dienstverle ning nog kunnen doen) op te vangen." Efficiënter Of het comprimeren, het „samendrukken" in regionaal verband, kostenbesparend zal werken kan de heer De Bont niet beoordelen. „Ik wil wel de nadruk leggen op de thans nog weinig doorzichtige situatie voor de cliënt in de GGZ. Dit zal zeker doorzichtiger moeten worden, met al die instellingen op het terrein der geestelijke gezondheidszorg. Kostenbesparend? Dat weet ik niet. Het zal wel efficiënter en duidelijker wor den, maar dat wil niet zeggen dat het per se ook goedkoper zal zijn", meent de heer De Bont. „Die Riagg staat ons in deze regio wel voor ogen. Het nieuwe samengaan is gezien als een eerste stap om die riagg-ontwikkeling in deze streek tot stand te brengen; het is een verzorgingsgebied met ca. 400.000 inwoners. Als stichting blijven we bereid, ook de volgende stappen te zetten; we blijven in gesprek met anderen om die riagg- gedachte rond te krijgen. Daar horen b.v. ook bij de SPD (sociaal-psychologische diensten), JPD (Jeugd psychologische dienst), de bureaus voor drugs- en alcoholvraagstukken enz. De ge sprekken met allerlei instellingen zijn nog steeds gaande om verder te komen tot een groter geheel, een -streven dat met name door de ge meente Leiden wordt gestimuleerd." De stap die nu met de nieuwe stichting is gezet, noemt de stichtingsvoorzitter „niet zo spectacu lair". „In ons land werken wel meer instellingen op dit terrein samen. Het idee gaat steeds meer spelen: schaalvergroting, een stuk organisatiever betering, een grotere financieel-economische een heid die je wat sterker kunt structureren." De heer A. J. J. de Bont, de directeur van de Stichting voor Ambulante Geestelijke Gezondheids zorg voor de Regio Leiden. Eigen stijl Degenen die van de hulpverlening betreffende de geestelijke gezondheidszorg gebruik maken zullen weinig of niets van de op gang zijnde herstructurering merken. De heer De Bont: „De bestaande bureaus, elk op zich een werkeenheid vormend, hebben een eigen identiteit, een eigen stijl hoe moeilijk zo'n begrip ook aan te duiden valt soms. Juist vanwege dat eigen gezicht zal voorkomen moeten worden dat een té grote eenheid ontstaat, dat het apparaat minder flexi bel wordt, te log ook. Nogmaals: de stijl van werken door de bureaus is niet gelijk. Daarom is in deze eerste fase het samenvoegen der bureaus niet wenselijk. Maar aan de andere kant is de nieuwe samenwèrking niet geheel vrijblij vend. Statutair is er een eenheid gekomen, een eenheid met drie poten die elk zijn eigen verant woordelijkheid houdt binnen het kader van wat de gezamenlijke verantwoordelijkheid kan toe staan." Aangaande die gezamenlijke verantwoordelijk heid zal over enige tijd volgens de statuten der stichting een beleidsorgaan in het leven worden geroepen. Het wordt een orgaan dat belast zal zijn met de dagelijkse leiding van de nieuwe stichting. Een vorm van democratisering binnen de gezondheidszorg. Het beleidsorgaan wordt samengesteld uit twee bestuursleden der stichting en een aantal medewerkers uit de drie deelnemende bureaus. „Het wordt", aldus de heer De Bont, „een soort directorium ten behoeve van een collectief doel, een orgaan dat voor de bureaus voor hen dwin gende zaken kan voorschrijven. Hier ligt het gezamenlijk beleid, waarin de individuele vrij heid der bureaus beperkt is. Wat nog steeds niet wil zeggen, dat de eigen stijl van presentatie, de eigen werkmethode aangetast zullen worden. Men houdt wel nauw contact met elkaar via gemeenschappelijke stafbijeenkomsten, werk groepen enz. om elkaar te informeren en op de hoogte te houden. In elk geval is een voorname stap in onze strijd tegen versnippering in de regio gezet. We beginnen al sterker te staan De adressen en telefoonnummers van de drie zelfstandig functionerende bureaus blijven de zelfde: Alg. Bureau voor Levens- en Gezinsvra gen, Rijnburgerweg 163, tel. 071—151119; RK Medisch Opvoedkundig Bureau, Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 071-133043; Alg. Medisch Opvoedkundig Bureau, Rijnsburgerweg 142, tel. 071—152640. Adres van bestuur en financiële administratie van de stichting: Rijnsburgerweg 142, tel. 071-152640. Burgerlijke stand Leiden - J de Jor A Baan Geboren: Hans Lauren: ge en M Doelman, Ton en J A Mulder, Michae ;ers en J P J M Cappendijk. den: C Jongeleen geb. 20 jan 1893 i geweest met: J Verhoeven, K geb 10 dec 1891 man; M Hemenk Geboren: Geertje dr v. IJ Schaart en A Vooijs, Patrick zn v. J J van Waveren en C W Colpa, Blaise Jean Maurice zn v. D S Rogations en C S Robin, Vivianne Hele na Maria dr v. R A M Polman en C M Waasdorp. Silvia Maria Wilhelmina dr v. A C J Juffermans en A M van der Zwet. Overleden: T van Dort geb. 13 juni 1922 man, A van Abswoude geb. 10 dec 1909 man; G M G Wuijster geb. 24 no'v 1916 Gehuwd: i, H G M Goddijn enIJv I E van der Kaaij e J Ultée en A M A v iw: H S M Bouwens orn, H Hee Leiden In de reeks van bij eenkomsten en concerten als voorbereiding en vooruitlopen op het Kerstfeest, was het kerst concert van het Rijnlands Chris telijk Mannenkoor zaterdag avond er wel één van een heel bijzonder gehalte. De Stadsge hoorzaal was uitverkocht, wat wil zeggen, dat alleen al aan concertbezoekers er zo'n kleine 1100 mensen een plaats hadden gevonden in een aangepaste stemmige sfeer; de entourage was die van een (besneeuwd) kerstwoud. Gehoorzaal-direc teur Milikan was attenter dan ooit; hij had zich in een soort smoking gestoken en hield bran dende sigaren of sigaretten ver wijderd zogauw Marco Bakker uit de solistenkamer kwam en op de gang nog even met schra pende geluiden een opkomen voorbereidde. Het was inderdaad iets aparts, dat optreden van koor en solis- ten, de gedragen samenzang van de menigte, de in de pauze voor velen onbereikbare koffie, maar vooral het rijke en bijna overla den programma (zodat het kon gebeuren, dat Bakker het ook niet allemaal in het oog kon houden en één keer te vroeg de zaal binnenkwam omdat hij dacht aan de beurt te zijn). Het liep alles als een trein: het Rijn lands Mannenkoor, een krachtig ensemble met body maar ge dwee en volgzaam, als „was" onder de directie van leider Sander van Marion—, Marco Bakker, die zoveel warmte ui zijn bariton weet te leggen en precies weet wat het publiek mooi vindt, uitgekookt spel op orgel (de pijlsnelle toccata uit de orgelsymfonie van Widor, die iemand rillingen over de rug' kan bezorgen, ofschoon het or gel van de stadszaal wel een beetje „onaangedaan" functio neert) en aan de piano van Klaas Jan Mulder, de pastorale klank van Han Kapaans hobo en de ijle feestelijke fluitzang van Hans Roos. Ina van Duijne zorgde voor waardige declama tie. Geen facet was in het concert overgeslagen door Van Marion, die een ras-musicus is maar ook het show-element niet schuwt (in de stijl van de Advent was middei omsnoerd met een paar se zijden gordelsjerp. Hij ge bruikt het koor als een orgel, met zijn vingers bedient hij de „registers". Eén knip en het hele koor ademt (hoorbaar) in, een zich krommende arm zet een pianissimo direct achter een for tissimo neer. „Kijk", scheen Sander van Marion te willen zeggen, „dit kun je met een koor bereiken, als je er maar mee om weet te gaan". Wel, Van Marion wéét er mee om te gaan. Presta ties ver boven de middelmaat en dan kan succes niet uitblijven. Kerstfeest of geen kerstfeest, de image van Van Marions koren ook het Rijnlands zit er geheid in. Het is een eigen iden titeit die velen aanspreekt. Ton Pieters Liedje over Leidse Dierenam bulance Het talentvolle zange resje Leny Harmse uit Leiderdorp heeft veel succes met haar liedje over de Dierenambu lance. Dat zong ze o.m. gisteravond voor zo'n 150 man publiek in het voormalige Marine complex aan het Noordeinde. De baten van de voorstelling wa ren voor de Leidse Die renambulance. Aan de voorstelling werkten verder mee de majoret- tengroep De Zuil, het accordeonduo Piet en Piet uit Noordwijker- hout, goochelaars De Richardo's en Peter Schouten, een Leids zangtalent van net 10 "Y- en J C M N M van der Niet, J den Hoed en G van 't Veer, J H Hordijk en C W Verhage, A. de Jonge en A G Samson, L J Koene en G SmgeUng, L C Paul en E C C Heule, A Timmers en E M I Nota, C C Venhui7.cn en J den Houdijker, W A F G Vermeend en W J LEIDEN Een bepaalde overeenkomst in sfeer tussen Christendom en existentialisme is me na het zien van de korte kerstcollage van Imperium, zaterdagavond in het theater aan de Vestestraat, erg duidelijk geworden. De loodzware ernst waarmee dit aardse leven bekeken wordt. In de recensie over „Les Justes" had ik'het over een ideologisch gezicht. Dat is dan die serieusiteit. Op zich is dat erg te bewonderen. Imperium doet oprecht haar best haar theater wat te laten zeggen, en kerst moet geen vreetfeest zijn. Wel krijg ik de indruk, dat het theaterbe- wustzijn daaronder enigszins te lijden heeft Men zoekt niet meer en probeert geen ver schillende vormen uit, maar blijft staan bij een éénmaal gevonden mogelijk. Zo kon het gebeuren, dat de vooral op gebarenspel ge- scènetjes van zaterdagavond, afge wisseld door liedjes en bijbelteksten, en begeleid door orgelspel, technisch goed lie pen, maar dramatisch niet werkelijk interes sant werden. Het theater is begeleiding van de boodschap geworden; iets wat ook voor het vormings theater opgaat. Een ontwaakscène; het door elkaar lopen, haastig zonder aandacht voor elkaar; een zinnencollage, in dit geval auto merken, die uitloopt op één gescandeerd spreken; of het georganiseerd door elkaar praten; het zijn allemaal dramatische ex pressie oefeningen, die geweldig boeiend kunnen zijn om naar te kijken of luisteren, maar juist dan als er in of met de oefening zelf iets gebeurt. Wanneer je accent naar de mededeling verlegt, moet zo'n vorm veel helderder en duidelijker worden, minder een wat betreft inhoud vage simboliek hebben. Nu vond ik het, helaas, te vaag, te gewoon, te verwacht. Ook de eenheid van het geheel werd toch niet zo duidelijk, ondanks de verbindende bijbelteksten, herhaling van een liedje en een gebarenreeks, de aankondi ging dat het thema de gehaastheid en de drukte des mensen in de decembermaand was. Daarnaast miste ik de humor. De scène van de repetitie van een kerstspel (Het heilig houdt Nijhoff: „De ster van Bethlehem") kon zijn vrolijke trekjes niet handhaven tegen het sombere eind: niemand heeft tijd om te repeteren. Ondanks dit alles heb ik ontzag voor de gemeendheid, de werklust, de technische vaardigheid en de theatrale bezigheid van de mensen bij Imperium. Ze willen tenmin ste iets en dat is zeer te waarderen. Paul v.d. Plank Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Kindercentra Het bureau van Werk Gemeen schap Kindercentra aan de Hooglandsekerkgracht 4 is 5 ja nuari gesloten. De werkge meenschap adviseert ouders die met de gedachte rondlopen om hun kinderen naar een kin derdagverblijf of peuterzaal te brengen deze kinderen ruim van te voren bij het desbetref fende kindercentrum in te la ten schrijven. Ouders kunnen voor inlichtingen terecht bij het bureau van de WKL op de vol gende tijden: dinsdag tot en met vrijdag van 9.30-12.00 uur, en 2.00-5.00 uur. op een proefschrift, getiteld "The Hikayat Mohammed Ha- nafiyyah. A Medieval Muslim- Malay Romance". Promotor was prof. dr. A. Teeuw. Promoties Aan de Leidse Universiteit is de heer L. F. Brakel gepromo veerd tot doctor in de letteren De heer A. H. Huussen is ge promoveerd tot doctor in de letteren op een proefschrift, ge titeld "De codificatie van het Nederlandse huwelijksrecht 1795-1838". Promotores waren prof. dr. I. Schöffer en prof. mr. J. Th. de Smidt. D. de Vos, wetenschappelijk medewerker aan de Leidse Universiteit, is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld "Synthese en eigenschappen van aryllood (IV) verbindingen". Promotor was dr. A. van der Gen Geslaagd In het Psychiatrisch ziekenhuis "Endegeest" zijn geslaagd voor het diploma Ziekenverpleging B": De dames: M. Bamhoorn. D. L. van Berkel. P. A. H. M. Hartog, J. A. M. van der Hoe ven-van der Wiel. C. J. van Noort, B. Peeman-van Gronin gen. S. Polak. J. Speksnijder. H. H. van der Veen. M. Vlas- blom en de heren G. H. O. Heemskerk. M. H. M. Hulsebos, W. J. M. A. Koreman, R. Kou- dijs. P. J. van Schie, H. Schou- wink.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3