Pfrommer na het debêcle van Dokka: „Geen paniek" JOOPPASMAN BEDREIGING KERNPLOEG Krienbühl verbaast Triomf Hermens in veldloop met wereldtop „ROOIE RUG" OBSESSIE VOOR SCHAATSPLOEG Kampioen B-strijd GREAT ESCAPE OP WEG TERUG DOKKA „Rooie rug" is de populaire aandui ding voor een briefje van duizend gulden. Maar sinds het debacle van Dokka kunnen de Neder landse herenschaatsers er nog een andere beteke nis aan geven: de on grijpbare, soepel weg- ASSEN De 20-jarige Joop Pasman uit Deventer heeft zich dit weekeinde op de B-kampioenschappen in Assen als enige kandidaat opgeworpen voor schaatscoach Leen Pfrommer. Met een eerste plaats op de 1500 in 2.09.6 en een eerste plaats op de 3000 meter in 7.50.9 voerde hij op de tweede dag van deze kampioenschappen zijn voorsprong in het klassement op outsider Ron Nooitgedacht tot bijna twee punten op. De pupil van coach Egbert van 't Oever heeft zich aange diend als een ernstige bedreiging voor de kernploegleden van Leen Pfrommer. De Deventenaar was in wezen de enige openbaring op deze B-kampioenschappen. Technisch rjjdt hij bijna volmaakt. Een andere troef van Van 't Oever, Bert de Jong uit Grouw, de jongste van het deelnemersveld in Assen, kwam weliswaar op de 500 meter in 41.9 tot een gedeelde eerste plaats met Albert Ananias en eindigde in 2.12.1 op de 1500 meter als derde achter Pasman en Nooitge- dagt (2.12.0), maar bleek op de lange afstanden nog te weinig inhoud te hebben. Hij moest daardoor zijn derde plaats in het klassement na drie afstanden aan het oud-kernploeglid Jappie van Dijk, wiens sprintvermogen bepaald niet sterk is, afstaan. Op de 500 meter noteerde hij als veertiende een tijd van 43.3. Hij won de 3000 meter in 4.34.4 voor Joop Pasman in 4.34.6. De wedstrijden in Assen kenmerkten zich dan ook voorname lijk tot een strijd tussen het jeugdige talent Joop Pasman en de twee oudgedienden Ronnie Nooitgedagt en Jappie van Dijk, die beiden beslist geen bedreiging vormen voor de kernploeg. De rest van het veld, van wie naast Pasman, Nooitgedagt, Van Dijk en Bert de Jong, Albert Ananias, Harmannus Moek en Rien de Roon zich voor de a-kampioen schappen op 10 en 11 januari in Groningen plaatsten, werd op grote achterstand gereden. dansende, in felrood tri cot gehulde achterkant van een Noorse rijder. Daar, in het dwergplaatsje tus sen de legendarische schaatsste- den Hamar en Fagerness, heb ben de pupillen van Leen Pfrommer naar hartelust „rooie ruggen" kunnen verzamelen in de landenwedstrijd tegen Noor wegen. Veelal lagen de Neder landers direct na het startschot al een slag achter op hun tegen standers. die elke ronde in een hoog bewegingstempo steeds verder weg liepen. Zegge en schrijve één rit hebben de all- rounders in 24 starts kunnen winnen. Dat was in het tweede paar op de 5000 meter van giste ren, toen Andersen tegen Vriend het enige Noorse blauw tje liep. Geen wonder dat het verschil in het landen-klasse- ment opliep tot 115 punten (169,5—284,5). Het negatieve re cord van januari 1968 (Deven ter) werd nog net niet bereikt. Toen bleef Nederland nog vier punten méér achter. Het verlies kwam geheel voor rekening van de all-rounders. De sprinters van beide landen hielden elkaar in evenwicht. De Noorse trainer Josh Ten- mann blijkt een enorm stempel op de ploeg te hebben gedrukt. De man, die enkele jaren gele den zijn pupil Dag Fornaess met succes begeleidde, heeft de voorbereiding op het Olympi sche seizoen met straffe hand uitgevoerd. Hij bracht het snelle slagenritme, dat zo kenmerkend was voor de stijl van Fornaess, over op vrijwel alle Vikingen. De meeste Noren gebruiken nu veertien of zestien slagen op het rechte eind, de Nederlanders doen het met tien of twaalf sla gen. Alleen Europees kampioen Sten Stensen bleef de voorkeur geven aan zijn eigen trainer, Finn Hodt. Tenmann, gedachtig aan de ontwikkelingen in de zwemsport en de atletiek, zette zijn geselecteerden onder meer op uit Alma Ata meegebrachte rolschaatsen om de afzet krach tiger te laten worden. Hij ver bood de rijders op de fiets te trainen omdat hij daar niet meer in zag dan het verwerven van een zekere souplesse, die hij net zo goed op het land kon bijbrengen. Zaterdagavond, toen Nederland al zeventig pun ten achter was geraakt, heeft Leen Pfrommer voor de eerste maal met Tenmann over diens methoden van gedachten gewis seld. „Daarbij is mij wel geble ken dat er een enorme wissel wordt getrokken op het uithou dingsvermogen van de Noorse rijders", aldus Pfrommer, „en ik vraag mij af hoelang zij dat vol kunnen houden. Ik weet niet of een dergelijke keiharde training menselijk gezien wel verant woord is. Ik vind het te ver gaan om van iemand een robot- schaatser te maken". Aan de andere kant had Pfrommer („Wij gaan echt niet zoveel slechter dan vorig jaar om deze tijd"), zaterdagavond bewonde rend gezegd de Noorse verrich tingen „schaatsen naar zijn hart te vinden". De coach later: „Ik blijf van mening dat het schaatstechnisch gezien hele maal niet zo mooi is wat die Noren laten zien, maar het is zo ontzettend effectief". Pak slaag Zaterdag, toen het in mistig Dokka nog acht gTaden vroor, werd het bij de all-rounders al spoedig duidelijk dat Neder land een pak slaag te wachten stond tegen de rode duivels. De nieuwe Noorse ster Jan Egil Storholt reed een fenomenale 500 meter in 39,56 seconden, waarmee hij nog sneller was dan de beste sprintspecialist Jos Valentijn. Op de 3000 meter doken maar liefst vier Noren onder het na tionale record. De tijden van de vier „Essen" Sjoebrend (4.17,4), Storholt (4.17.5), Stenshjemmet (4.18,4) en Stensen (4.19,3) waren in de schaatshistorie nog nooit op laagland-natuurijs neerge legd. De Nederlanders konden zich hier absoluut niet in men gen. Piet Kleine was op de 500 meter ten val gekomen en Klaas Vriend werd zelfs wegens drie valse starts gediskwalificeerd. Gisteren, toen een föhn de tem Jos Valentijn (rechts) wordt gefeliciteerd met zijn zege op de 1500 meter door de Noor Björang. Klaas Vriend zorgde ervoor, dat tenminste nog de eer van de Nederlandse all-rounders werd gered. peratuur tot enkele graden bo ven nul had doen oplopen, kon Nederland iets beter partij bie den, mede door enkele valpartij en van Noorse sprinters. Bij de all-rounders bleef Nederland echter tegen de „rooie ruggen" aankijken. Op de 1500 meter waren de eerste vijf plaatsen voor de Noren, op de vijf kilo meter konden ze zich enigszins rehabiliteren en door Vriend de vierde plaats bemachtigen. Meer zat er niet in. Na afloop zei Pfrommer nog: „Er zal zeker iets moeten gebeuren, maar er is geen reden tot grote paniek. De prestaties van de Nederlan ders op zondag zijn niet eens zo erg tegengevallen. De verschil len op de vijf kilometer waren duidelijk kleiner dan in Kongs- berg. Om nu nog te gaan veran deren en over te, gaan tot een sneller bewegingstempo, dat zie ik niet. Misschien dat we ons een klein beetje kunnen aanpas sen en iets feller kunnen rijden, maar dat zal ook helemaal van de persoon afhangen. Na het debêcle moeten we proberen zo veel mogelijk van onze achter stand in te lopen". Pfrommer, die nog zei met het beperkte budget van de KNSB niet nog meer trainingskampen te kunnen beleggen („Ik heb voor dit seizoen zelfs moeten schrappen"), was zich bewust van het feit dat de kansen op een grote Olympische ploeg mi nimaal geworden waren. „Maar de uiteindelijke beslissing zal pas op 26 januari, na het Euro pees kampioenschap in Oslo, vallen. Nu hebben we dus nog vijf weken voor de boeg waarin een hele hoop kan gebeuren, Op dit moment zou ik zeggen dat er hooguit een of twee jongens en helemaal geen dames naar Innsbruck moeten gaan. Maar ik hoop met de tijd die nog rest een ploeg van vier of vijf man te kunnen forrrieren". - Davos Franz Krienbühl weet niet van ophouden. Op een leeftijd dat een ander eraan denkt het kalmer aan te gaan doen, realiseert deze Zwitser steeds snellere tijden op het ijs. Als afsluiting van een trainingskamp in Davos, waar hij reeds in de afgelopen dagen witserse records reed op de 5000 en 10.000 meter, verbaasde hij op de laatste dag opnieuw met nationale records op de 1500 en 5000 meter en op de kleine vierkamp. De schaatsmijl reed de onverwoestbare ^Krienbühl in 2.07.8. 0.45 seconden onder zijn oude toptijd en op de 3000 meter noteerde hij 7.43.5, 0.53 seconden onder zijn vroegere record, in de eindstand verwierf hij 176.867 punten, het oude record stond op 179.324 punten. Pertti Niitylae van Finland, een nieuwe naam in de interna tionale schaatswereld, heeft in Inzeil voor een grote verras sing gezorgd door zowel de 500 als de 1000 meter te winnen. Op de korte sprint realiseerde hij een tijd van 40.24 seconden, op de dubbele afstand liet hij de klokken na 1.22.18 minuten stilstaan. De Canadese Sylvia Burka triom feerde op de schaatsmijl in de baanrecordtijd van 2.16.31 minuten. Het oude record stond op naam van Atje Keulen met 2.16.61. Sylvia Burka won ook de 500 meter in 44.34 seconden. De Nederlander André Kraayefeld startte alleen op de 1000 meter en werd daarop derde in 1.23.49 achter Niitylae en de Oostduitser Horst Freese (1.22.99). Op de tweede dag eindigde Kraayeveld als derde op de 500 meter in 41.13 seconden achter Rinne (41.12) en Overand (40.37). De 1000 meter leverde evenals op de eerste dag wederom een derde plaats op voor onze landgenoot in 1.23.59. De Fin Niitylae zegevierde weer, nu in 1.22.39. In het totaalklassement eindigde Kraayeveld als eerste met 165.350 punten. Bij de dames ging de eindzege naar Sylvia Burka, die op de 3000 meter met 4.52.13 een Canadees record vestigde. De Canadese triomfeerde op alle afstanden. Sheila Young heeft tijdens Amerikaanse selectiewedstrijden in Milwaukee zowel de 500 als de 1500 meter gewonnen. Op de sprint maakte zij een tijd van 43.06 seconden en op de mijl kwam zij tot 2.24.82. LONDEN Werelduurrecordhouder Jos Hermens heeft zaterdag in Crystal Palace een veldloop over 8500 meter op zijn naam gebracht. De 25-jarige Nederlandse atleet legde de afstand af in 26 minuten en 30 seconden. Jos Hermens was erg ingenomen met zijn voortreffelijke prestatie. "Vooral omdat ik enkele dagen geleden niet erg lekker was, misschien een griepje en ik er niet zo erg in geloofde. Maar het ging erg goed. De eerste twee rondjes (het parkoers bestond uit zes ronden) ben ik in het peloton gebleven, maar in de derde ronde heb ik het geprobeerd", vertelde hij na afloop. "We gingen van een heuvel af, ik schat zo'n 500 600 meter en toen heb ik een meter of tien gepakt. Bij de volgende heuvel tjes heb ik deze voorsprong langzamerhand uitgebouwd. Het parkoers was moeilijk, erg mod derig. bepaald zwaar. Je kunt dan niet het risico nemen dat je het op een eindsprint laat aan komen. Vergeet niet dat de be ste vijf- en tienkilometerlopers van dit seizoen aan de start stonden. Neem Brendan Foster, zo'n man mag je geen kans ge ven', vertelde hij glunderend. Hermens die met ruim tachtig meter voorsprong finishte zei nog: "In de eindsprint zijn Sim mons en Black wat dichterbij gekomen. Maar ik was toch niet meer in te halen. Ik ben er geweldig mee in mijn schik", Hermens vroeg zich af wat er met Lasse Viren aan de hand •is. "Als je die man ziet lopen, verschrikkelijk gewoon. Hij schudt en stampt, niet om aan te zien. Die zie ik niet meer terugkomen op het niveau waar op hij gelopen heeft". Hermens had een ruime voorsprong op nummer twee. de Brit Tony Simmons, de zilveren medaille winnaar van de Europese kam pioenschappen op de 10.000 me ter. Derde werd Dave Black. De Europese kampioen op de 5000 eter, Brendan Foster, eindigde als vierde. Geen rol van beteke nis speelde de Olympische ma rathonkampioen Frank Shorter, die als veertiende over de eind streep ging. De Fin Lasse Viren, tweevoudig Olympisch kam pioen van Mtinchen klasseerde zich slechts als 22e. Uitslag. 1. Jos Hermens, 8500 meter in 26.30 minuten; 2. Tony Simmons (GB) 26.37; 3. Dave Black (GB) 26.40; 4 Brendan Foster (GB) 26.46; 5. Ian Stewart (GB) 26.53; 14 Frank Shor ter (VS) 27.43; 22. Lasse Viren (Finl.) 28.31. Er kwamen 33 lopers over de eindstreep. Bert Klop (Horror, Sneek) heeft gistermiddag op het Eurostrand in Westerhoven een internatio nale loop over twintig kilometer gewonnen. De 26-jarige Friese sportinstructeur versloeg in de eindsprint Cor Vriend (PSV) en Geert Jansen (AAC) meter, wie hij drie van de vier ronden van vijf kilometer op kop had gelo pen. Aanvankelijk maakte ook Berry Kneppers (Noordkop) deel uit van de kopgroep. Van de drie koplopers had Geert Jos Hermens kijkt eens achterom, op een moment waarbij hij nog geen voorsprong heeft. Later zou niemand hem meer kunnen volgen. Jansen de meeste moeite om het hoge tempo te volgen. De Am sterdammer slaagde er evenwel steeds in bij te komen. Cor Vriend, die kampte met een knieblessure, was in de sprint geen partij voor Bert Klop, die zijn persoonlijk record met ruim twee minuten verbeterde. De uitslag is: 1. Bert Klop (Horror) 1.02.01; 2. Cor (PSV) (SV) 1.02 04; 3. Geert Jansen (AAC) 1.02.08; 4. Roger Michielsen (Bel.) 1.03.27; 5. Henk Tie- bosch (Metro) 1.03.52. Sjaak Denis van Breda heeft zaterdag de Goudacrogs op zijn naam gebracht. Hij legde het 7400 meter lange parkoers af in 19 minuten, 31,8 seconden. Tweede werd Lelieveld in 19.58,0. Bij de dames, die 2700^ meter moesten afleggen zege vierde Sjoukje van Kleef in 9.41,0. De uitslagen zijn: heren (7400 meter): 1. Sjaak Denis (Breda) 19.31,8; 2. Wibo Lelieveld (Leiden) 19.58,; 3. Roel van Zuilen (Hilversum) 20.16,0; 4. Hans van Kasteren (Rotterdam) 20.22.0; 5. Rol Schoten (Alphen) 20.27.0. Dames: 1. Sjoukje van Kleef (Hilver sum) 9.41.0; 2. Sjoukje Dijkstra (Has- Herman Mentink van Daventria heeft zaterdag in Waalwijk de Lido-cross gewonnen. Hij legde de afstand van 8800 meter af in 27 minuten en 14 seconden. Hij had een voorsprong van 13 se conden op Jaarsma (Fit) die tweede- werd. Bij de dames, die 2850 meter aflegden, legde Han- nelore ter Horst (W-Dld) beslag op de eerste plaats voor Ria van Houten. Tijden respectievelijk: 9.52 en 10.29. Claire Spauwen (Achilles Top), de snelste Nederlandse dame op de marathon, is gisteren als tweede geëindigd in een interna tionale veldloop in Leuven. De wedstrijd over 4000 meter werd gewonnen door de Belgische Van Emelen in 13 minuten en 50 seconden. Claire Spauwen had een achterstand van zeven tien seconden. De Londen-Sydney-Londenrace is vyeer hervat. Een de Great Britain, de Kriter II en de Anaconda (van links vloot schepen vergezelde de zeiljachten. Op de foto: naar rechts). SYDNEY Vijf zeiljachten hebben gisteren in de Italiaanse Busnelli en de Nederlandse Great Sydney de Londen-Sydney-Londenrace hervat. Het Escape. De vijfde boot is de Anaconda (Aus), die zijn de Great Britain II (GBR), de Kriter II (Fra), door een ongeval van de eigenaar het eerste deel die bij aankomst een ruime voorsprong hadden op van de wedstrijd niet kon meemaken.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 22