Paulen wil test op spierpillen, anders geen atletiek in Montreal DE FELLE JACHT VAN „DE INGENIEUR" OP ANABOLICA „Europese associatie werkt met onjuiste methode" Kogelslingeraar Karl Heinz Riehm JwL iiHM HOENSBROEK „Soms zie ik ze op het erepo dium staan en dan denk ik: dat is toch geen ge zicht, zo dik en opgeblazen. En ik weet dan dat het anabolica-gebruikers zijn. Ik ken een Olympische kampioene die een slank meisje was toen ze begon en nu een dikke tante is. We moeten daar hard te gen optreden, maar we kunnen nog niet altijd, om dat de opsporing van spierversterkende middelen nauwelijks het proefstadium is ontgroeid". Ingenieur Ad Paulen heeft de afgelopen maanden meer dan eens met een koeltas in een vliegtuig geze ten. Bedekt met zakjes ijs lagen aan zijn voeten buisjes urine van atleten die hij naar het farmacolo gisch instituut van de Nijmeegse universiteit bracht om daar te laten controleren. Maar dit werd een te leurstelling, want de Nijmeegse professor Van Ros- sum deelde lakoniek mee dat hij de buisjes niet on derzocht, omdat hij geen vertrouwen heeft in de wa terdichtheid van de opsporingsmethode. En zo geraakt Ad Paulen in zijn jacht op anabolica soms tussen wal en het schip. Maar met jeugdige verbetenheid zet de 73-jarige de jacht voort, vooral met het oog op de komende Olympische Spelen. De ingenieur woont al bijna dertig jaar vlak bij de vroegere staatsmijn Emma in Hoensbroek. Vanuit zijn raam kan men het schachtwiel zien, zodat Ad Paulen nooit helemaal loskomt van het bedrijf waar hij carrière maakte. Toen hij tien jaar geleden als hoofd-bedrijfsingenieur door DSM werd gepensioneerd wierp Paulen zich met nog meer energie op de sport, waarvan hij altijd bezeten is geweest Hij voetbalde in het eerste van Haarlem tegen Ajax en Feyenoord en als zeven tienjarige atleet bereikte hij de finale van de 800 meter tijdens de Olympische Spelen. Na zijn pensionering werd Paulen direc teur van het Nederlands Olympisch Comité en hij klom later op tot voorzitter van de Europese Atletiek Associatie en bestuurslid van de internationale atletiek federatie. Hij reist nog altijd de he le wereld af, heeft er dit jaar al 160.000 vliegkilometers en 40.000 wegkilometers opzitten, schrikt er niet voor terug om met de auto eventjes naar Leipzig of Rome te rijden, kortom een man met een voor zijn leeftijd onvoorstelbare energie. En een deel daar van gebruikt Paulen in zijn strijd tegen de anabolica. Pardon Artikel 144 van het IAAF-reglement zegt dat het verboden is voor atleten uit de hele wereld om centraal stimulerende midde len en anabolica te gebruiken. Wie betrapt wordt krijgt meteen levenslange schorsing. Alleen wanneer het land waartoe de be trokken atleet behoort voor hem een pardon aanvraagt kan zijn straf in enkele jaren schorsing worden omgezet, zoals in het ge val Ed de Noorlander. Ad Paulen: „We wisten al lang welke atleten spierversterkende middelen gebruikten. Ik zag ze lopen, de kogelstoters, hamerwer pers, speerwerpers, ik kende de namen. Maar ik kon niks doen, omdat tot voor twee jaar geen deugdelijke opsporingsmethode be stond. Amfetamines konden meteen worden herkend, maar de anabolica niet En toch waren dat in ons reglement verboden stof fen. Er moest dus iets worden gedaan. Ik ontmoette eens een at leet die drie maanden moest worden opgesloten in een psychiatri sche inrichting nadat hij deze middelen had geslikt. Tijdens het wereldkampioenschap voetbal in West-Duitsland was er ook een atletiekcongres in Frankfort en daar hielden de Engelse professo ren Brooks en Becket een verhandeling voor de leden van onze medische commissie. Professor Brooks bleek een opsporingsme thode voor anabolica te hebben ontwikkeld, waarvan de medische commissie erg onder de indruk kwam. Enige Een maand later, in september 1974, werden in Rome de Europe se atletiekkampioenschappen gehouden. We besloten daar het ge bruik van anabolica te controleren. Er werden 51 urinestalen naar Brooks in Londen gestuurd. Later bleek dat een atleet ana bolica had gebruikt. Wie? Dat vertel ik niet. Opbrengst In de halve finales in Londen van de Europa Cup werden op nieuw twee atleten betrapt. Eén bleek later twijfelachtig en één positief, zodat hij uit de puntentelling werd geschrapt en voor het leven werd geschorst. Ik maak ook deze naam niet bekend, omdat ik er niets voor voel dat de atletiek met grote koppen in de publiciteit komt. De atle ten onderling weten wel wie het is en dat is voor mij voldoende. In Nice bij de finale van de Europa Cup waren weer twee atleten positief. De één gaf het gebruik van anabolica toe en de ander zei het op doktersadvies te hebben ingenomen. Beiden werden ge schorst. We hebben nu nog in onderzoek een positieve reactie tij dens de halve finale in Turijn en een tijdens de juniorenkam pioenschappen in Athene. Dat is de opbrengst van een heel jaar". „Het is niet veel, maar het is een begin. Nu hebben de journalis ten in Rome mij kennelijk verkeerd begrepen. Zij denken dat ik geen namen wil noemen om het dopingschandaal in de doofpot te stoppen. Niets is minder waar, maar ik moet in dit stadium van ontwikkeling van de controle voorzichtig zijn. Waarom? Daar zal ik ook een voorbeeld van geven. De IAAF heeft onlangs van het IOC een brief gekregen waarin werd gevraagd: Letten jullie er vooral goed op dat in de aanloop naar Montreal scherp op do- pinggebruik wordt gecontroleerd. Toevallig werden de vorige maand in Mexico de Pan-Amerikaanse spelen gehouden. Dus wij dachten dat het een goede gelegenheid was om de controles op anabolica voort te zetten, want we hebben inmiddels ook een la boratorium in Rio de Janeiro waar het onderzoek van urine kan plaats vinden. Op onze uitnodiging zijn twee dokters uit Rio naar Londen gekomen om door Brooks te worden geïnstrueerd. Ik reis de dus naar Mexico en vroeg daar aan het Mexicaanse lid van de medische comité van het IOC: „Jullie controleren toch zeker op anabolica? Want het IOC heeft ons daarover een brief ge schreven. De Mexicaan, dr. Eduarodo Hay, zei tegen mij: „Neen, dat doen we niet, want het IOC heeft de anabolica nog niet op de lijst van verboden middelen staan. Daar stond ik dan, ik was des duivels en daarom ben ik zo voorzichtig met het noemen van namen van betrapte atleten. En dat heeft niets te maken met het in de doofpot willen stoppen van dopinggebruik, maar zo lang er met twee maten wordt gemeten moet ik wel erg voorzichtig zijn". Onrecht Er zijn dus dit jaar atleten geschorst en voor altijd uit de circu latie verwijderd, nadat door de methode-Brooks was gebleken dat zij spierversterkende middelen hadden gebruikt. Volgens drs. Huub Ketelaars, assistent van professor Van Rossum aan de Nij meegse Universiteit op het farmacologisch instituut, heeft men deze atleten onrecht aangedaan en zijn de landen waarvan de puntentelling werd verminderd vanwege de betrapte atleten ten onrechte gestraft. „De methode-Brooks", aldus Ketelaars, „is niet waterdicht. Zij geeft geen sluitend antwoord op de vraag welke stof is gebruikt Door deze methode kan een heleboel anabolica bovendien niet worden achterhaald. Professor Van Rossum en ik waren bij Brooks in Londen en wij vroegen hem onder andere: „Als een vrouwelijke atleet de pil gebruikt, die chemisch gezien onder de zelfde groep verboden stoffen valt wat doet u dan als deze atlete daardoor positief reageert? Het antwoord van Brooks was vaag en erg zwak. Dit is maar een voorbeeld. Wij distantiëren ons van deze onderzoekmethode en dat doet het laboratorium in Berlijn eveneens. Bovendien heeft professor Dönicke in Keulen de metho de slechts onder voorbehoud geaccepteerd. Wij protesteren met klem tegen het straffen van atleten via deze methode en als er op de Olympische Spelen in Montreal volgens deze methode wordt gecontroleerd is dat puur onrecht Tenminste als Brooks geen duidelijke verbeteringen aanbrengt en die verwachten wij voor Montreal niet meer". Ingenieur Ad Paulen: „Er zal in Montreal op anabolica gecontro leerd moeten worden. De papieren hierover liggen nu bij Lord Killanin (voorzitter IOC; red.) op tafel. Wat ermee gebeurt, weet ik niet De internationale atletiek-federatie moet sterk genoeg zijn om te verklaren: wordt er in Montreal niet op anabolica gecontro leerd, dan zal er tijdens de Olympische Spelen geen atletiek plaats vindenJEAN NELISSEN En ik zal zeggen waarom niet. De genoemde Brooks wordt name lijk door verscheidene deskundigen bestreden, onder andere door professor van Rossum in Nijmegen. Die zegt dat hij het er niet mee eens is. Wij zagen in dat stadium dus de dopingcontrole in Rome als een verlengstuk van de proefnemingen door Brooks en we besloten geen sanctie te nemen tegen de betrokken atleet. Er is nog een reden om erg voorzichtig te zijn: Europa is tot dusver het enige continent waarin de atletiek de strijd tegen de spierver sterkende middelen wordt geleverd. Azië, Amerika, Oceanië en Afrika doen nog niet mee". „Eind 1974 was er een atletiekcongres in Zagreb. Daar werd ge vraagd; hoe zit dat nu met de controle op anauoliea.' Ik ant woordde: De proefperiode is vrijwel afgelopen, we gaan controle ren en straffen. Brooks nodigde een aantal deskundigen uit in Londen, zij werden geïnstrueerd en zij gingen met een zogenaamd handlaboratorium terug naar hun land, zodat er voortaan behalve in Londen ook in Boedapest, Keulen, Rome, Helsinki en Oslo kan worden gecontroleerd. Wel, ik had geen zin om met die urine de hele wereld af te reizen. In 1975 werd tijdens de Europese indoo- ratletiekkampioenschappen in Katowice gecontroleerd, twee atle ten werden betrapt. Maar het laboratorium in Boedapest stuurde eerst vier maanden later de resultaten naar ons op en zo lang blijft de urine niet goed om eventueel een contra-expertise te la ten verrichten. Dus dat werd niets". Ad Paulen: „De internationale atletiek-federatie moet zo sterk zijn om te zeggen: wordt er in Montreal niet op anabolica gecontroleerd dan zal er tijdens de Olympische Spelen geen atletiek plaatsvinden".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 20