wordt op 1 oktober geopend RECORDTIJD HENK ELZERMAN in Leiden Harm Wiersma moeizaam naar ruime voorsprong DEN HAAG STOND HEGEMONIE AF: GEEN REDEN TOT ZORGEN I Van der Sterren met Twardon aan kop titelstrijd Onderscheidingen Matthes en Ender Nieuw record Sandor Nagy GROOT AANTAL ZWEMTITELS NAAR ROTTERDAM IN SUIKERDAMT0ERN00I VAN DER LINDEN: NIEUW SCHOOLSLAGTALENT Groningen Na de derde ron de in het schaaktoernooi om het Europees jeugdkampioen schap gaan de Nederlander Paul van der Sterren en de Pool Marian Twardon op kop. Beide spelers scoorden tot dusver de volle honderd procent. Onze landgenoot kwam in de tweede ronde in een wisselvalli ge partij tot winst tegen de Westduitser Wiedemann. Daar na moest Alejandro Pablo in de derde ronde het hoofd buigen voor Van der Sterren toen de Spanjaard in tijdnood kwam en de moeilijkheden die daardoor ontstonden niet kon verwerken. Oost Berlijn Roland Matthes en Kornelis Ender zijn zaterdag in Oost-Berlijn gekozen tot Oostduits sportman en -vrouw van het jaar. Matthes, die de eer voor de ze vende keer te beurt viel, kreeg 165.343 van de in totaal ruim anderhalf miljoen uitgebrachte stemmen. Kornelia Ender, voor de vierde keer sportvrouw van het jaar, kreeg 221.233 stemmen. Bij de teams ging de titel naar de dames-atletiekploeg. De ver kiezing werd voor de 23e keer uitgeschreven door het jeugd blad "Junge Welt". VOLENDAM - In het Sport- fondsenbad te Volendam werd zaterdag het tweede deel afge werkt van de door de KNZB georganiseerde selectiewed strijden. Deze wedstrijden dien den ter samenstelling van de ploegen die de KNZB zullen vertegenwoordigen bij de Spee- do Worldmeet te Amersfoort (30, 31 januari en 1 februari), de invitatiewedstrijden in Parijs (13, 14 en 15 februari) en de zweminterland Italie-Neder- land (21 en 22 februari). In het Volendamse zwembad sneuvel de één Nederlands record, twee Nederlandse aspirantenrecords en tweemaal werd een neder- lands aspirantenrecord geëven aard. Henk Elzerman verbeterde zijn nationale record op de 400 me ter vrije slag. Zijn tijd van 4.06.3 bleek 1.3 seconde sneller dan de eerder dit seizoen gevestigde re cordtijd. Bij de dames zorgde het 13-jarige talent Maritzka van der Linden voor een schitteren de prestatie. Op de honderd me ter schoolslag verbeterde zij het aspirantenrecord met 0.7 secon de tot 1.16.2. In haar serie werd zij daarmee tweede, vlak achter Wijda Mazereeuw. Er werd in Volendam redelijk snel gezwommen. Het evenaren en het verbreken van vijf oude records kan die conclusie recht vaardigen. In andere series wer den overigens ook goede presta ties geleverd. Naast deze ver heugende feiten moeten er ook enkele kanttekeningen geplaatst worden met betrekking tot alles v/at er om de wedstrijden heen gebeurde. Organisatorisch was het niet allemaal vlekkeloos wat er in Volendam gebeurde. De accommodatie is schitterend, maar voor dit soort evenemen ten eigenlijk te klein. CONCENTRATIE Nu gebeurde het dat tijdens de wedstrijden regelmatig toe schouwers langs de baan lie pen. Ook als er gestart werd, was het te druk aan die kant, wat zeker niet bevorderlijk was voor de concentratie van de zwemmers en zwemsters. 3 Henk Elzerman verbeter de zijn eigen nationale re cord. Daarnaast hadden de tijdwaar- nemers en tijdwaarneemsters nogal moeite met hun taak. In de race tussen Maritzka van der Linden en Wijda Mazereeuw op de 100 meter schoolslag was door de toeschouwers niet te zien wie als eerste aantikte. De meesten dachten dat de Rotter damse winnaar was geworden. De tijden van de beide zwem sters lagen teveel uit elka Wijda Mazereeuw won uiteim lijk met 0.4 seconde verscl waarmee het publiek het n eens was. Hetzelfde gebeurde bij de meter vrije slag dames, w; Annelies Maas en Ineke R gelijktijdig arriveerden. Volgf de tijdwaarneming won Aru lies Maas door 0.4 seconde sr Ier te zwemmen. Deze zaken waarschijnlijk een gevolg de vreemde gebeurtenissen de laatste tijd in de kn Noord-Holland 2 van de Zwe bond, waar eerst de voorzit is geschorst en daarna de wa nemend voorzitter kwaad weggelopen. Een probleem sportieve aard vormt de verh zing van Jolanda Aggenba van de 100 meter vlinders! naar de 400 meter vrije sli waardoor er op de eerstgenoe de afstand voor Nederland ge zwemster is die op internat naai niveau kan meedraai! Dit mede, omdat Jose Dam nog steeds niet die vorm bei die ze voor dergelijke evei menten behoort te bezitten. Bij de 200 meter wisselslag mes zegevierde Wijda Ma reeuw dankzij onder m sterke schoolslag in 2.26. Bij heren bleek Robin Woutering sterkste. Zijn tijd van 2.12.5 slechts 0.4 sec. boven het nat nale record. CO BUISMAl Kecskemet Hongaarse zwemmers hebben op de drempel van het jaar 1975 nog een keer voor sensationele tij dens zorg gedragen. Bij Olym pische kwalificatiewedstrijden in het 5-meterbad in Kecske met realiseerde de juist 15 jaar geworden Europese jeugd kampioen Sandor Nagy een nieuw Europees record op de 800 meter vrije slag met een tijd van 8.24,8. Het record was met een tijd van 8.27,95 minuten in handen van- de Oostduitser Reiner Strohbach. Nagy staat nu op de zevende plaats op de ran glijst aller tijden. Ook de twee de aankomende, Istvan Kocz- ka bleef met 8.26,1 minuten nog onder de oude recordtijd. Het wereldrecord staat met 8.09,60 op naam van de Ameri kaanse wereldkampioen Tim Shaw. PAGINA 18 (Van onze sportredactie) LEIDEN Op 1 oktober van het volgend jaar be schikt Leiden over een ijsstadion, dat uniek zal zijn voor Nederland en waarschijnlijk zelfs voor de gehele wereld. Dezer dagen kreeg initiatiefne mer Ton Menken van het college van Ben W van Leiden de bevestiging, dat in beginsel is beslo ten om een stuk grond in erfpacht te geven aan de Vondellaan in het Mors- kwartier. Voor Ton Menken was die brief het sein om de zaak, die al geruime tijd geleden werd aan gezwengeld, een nieuwe impuls te geven. Over ruim negen maanden moeten de eerste schaatsers hun slagen kunnen maken in de hal. die behalve een ijshockeyveld ook een har- drijbaan van 220 meter zal gaan bevatten. „Die combinatie", zegt Initiatiefnemer Ton Merken: Ton Menken, „is uniek. Er zijn natuurlijk overal ijshallen, maar zoiets als wij hebben gepland ben ik nog niet tegengekomen". De totale kosten zijn geraamd op drie miljoen gulden. Struikel blok daarbij was aanvankelijk de hoge grondprijs, die door de gemeente werd gevraagd. 1,2 miljoen wilde Leiden aanvanke lijk van Ton Menken en zijn club hebben. De onderhandelin gen zijn echter in volle gang en Menken heeft er alle vertrou wen in, dat die kwestie snel zal zijn opgelost. Zes maanden gele den schreef de oud-voorzitter van BS Leiden zijn eerste brief aan de gemeente. Op 1 decem ber werd deze gevolgd door een tweede en kort daarna gleed het verheugende bericht in de brie venbus van het Oegstgeestse huis van Ton Menken. Wat is men nu in die zes maan den precies opgeschoten? Ton Menken: „Wij hebben in middels ervaren, dat een open stelling van zes maanden, zoals bij de meeste banen het geval is, te kort is. Wij gokken voorlo pig op negen maanden per jaar' en mogelijk zelfs twaalf. Wij zijn gaan kijken in België en West Duitsland, waar ook grote hallen staan en hebben daarvan g^ >erd. Allerlei technische pro- b.^.nen kunnen wij voorkomen. Over het inwerken van het ijs in de ondergrond, bijvoorbeeld en de condensvorming, waar door er binnen afzienbare tijd een nieuw dak zou moeten ko men". Ijsbanen in Nederland kampen vrijwel allemaal met enorme exploitatietekorten. Hoe gaat Menken de zaak aanpakken? „Wij gokken op minimale kos ten en bezetting", zegt de man, die per 1 januari zijn functie van mededirecteur van Menken- Landbouw neerlegt en zich hele maal gaat richten op de recrea tiesport. „De exploitatie van het restaurant zal in eigen beheer moeten geschieden en zal ook van buitenaf bereikbaar zijn. Wij hebben inmiddels contact opgenomen met diverse clubs en ook met de KNSB en ons plan is enthousiast ontvangen. Hoewel wij het ijs primair stel len bestaat de mogelijkheid, dat er andere sporten in de hal be dreven kunnen worden. De ijs vloer is vrij gemakkelijk te be dekken met een houten vloer". Niets lijkt op dit moment de "realisering van de ijshal aan de Vondellaan in de weg te staan. Architect Schutte is druk aan het werk om de definitieve teke ningen te maken en met het bouwbedrijf IBB-Kondor zijn verregaande onderhandelingen. De exploitatie is op papier rond. Zeker wanneer de KNSB gebruik gaat maken van de hal om in de periode dat de open banen gesloten zijn te gaan trainen. Er wordt gegokt op 300.000 be zoekers per jaar, inclusief dege nen, die alleen in het restaurant komen. Tot zover weinig proble men, maar waar komt die drie miljoen vandaan? Ton Menken: Er is een aantal mensen, dat een bepaalde som geld erin steekt. Namen wil ik in dit stadium liever nog niet noemen. Daarnaast komt een deel van het geld uit een hypo theek en uit een 8%-obligatiele- ning, waar tegenover een gratis seizoenkaart zou komen te staan". Inmiddels heeft ook de Wel standscommissie zich achter de plannen van Ton Menken c.s. geschaard, zodat er nog maar bar weinig obstakels zijn op de weg naar de ijshal. En wie weet bepaalt over twee jaar een ijs- hockeyclub wel het sportieve ge zicht van Leiden. De tekening van de sporthal, waarvan voor de bouw door de gemeente Leiden in principe grond ter beschikking is gesteld. (Van onze zwemmedewerker) ROTTERDAM Op de provinciale zwemkampioenschappen is meer dan de helft van het aantal titels naar de Kring Rotterdam gegaan. De zwemtieners uit de Maasstad en (verre) omstreken haalden 26 gouden medailles binnen. De Kring Den Haag moest het met tien eerste plaatsen minder doen. De mensen uit de Gouwe-Rijnstreek sloten traditiegetrouw de rij met acht overwin ningen. Den Haag heeft jaren de zwem- meter vrije slag in 1.01.L Nadat hegemonie gehad in Zuid-Hol land. De resultaten van de zater dag in het immense zwembad „Rotterdam-West" gehouden ti telstrijd behoeven voor de Haagse zwembonzen echter geen aanleiding te zijn om zich grote zorgen te maken. De me dailleverdeling werd namelijk aanzienlijk scheef getrokken, omdat enkele Haagse prominen ten acte de présence moesten geven op de door de KNZB gehouden selectie-ontmoeting in Volendam. De Kring Rotterdam zat daar ook mee. In Volendam hadden zij evenwel geen zwemmers aan de start als een Henk Elzerman (ZIAN/Vitesse) die daar een fraai nationaal record zwom op de 400 meter vrije slag. Het Haagse deelnemersverlies aan Volendam was dus groter dan dat van de in eigen huis zegevie rende Rotterdamse zwemmers en zwemsters. In de Haagse ploeg behaalden drie deelnemers twee maal een eerste plaats. Dat waren Ronald van der Ven, (RZV), Ron van der Harst (AZL) en Atie Raders- ma (DSZ). Juist Atie Radersma kwam ook in Volendam aan de start. In het begin van het pro gramma bereikte zij daar een fraaie vijfde plaats op de 100 haar vriendin Anita de Groot de 100 meter rugslag had gezwom men haastte het duo zich in de auto van de familie Radersma naar Rotterdam, alwaar Atie er geen bezwaar in zag om nog eens 100 meter in de wedstrij den af te leggen. CONCURRENTIE Atie Radersma was de concur rentie het snelst af op de 200 meter vrije slag (2.38.40) en de 100 meter vrije slag (1.02.69) voor meisjes onder 19 jaar. Op de andere nummers waaraan zij meedeed won ze overigens drie maal zilver. Dat Ronald van der Ven na zijn overstap van ZIAN/Vitesse naar RZV nu in de 50 meterkuip van het Rijswijkse zwembad traint, was in het evenlange Rotter damse wedstrijdbassin goed te merken. Bij de jongens onder 16 jaar won hij zowel de 200 meter vrije slag (2.13.06) als de halve vrijeslag-afstand (58.28) Op die 200 vrij was het met een tweede plaats voor Richard Broer van WVZ (2.13.28) en een derde voor Peter de Graaf van DES (2.13.79)!) overigens helemaal een Haagse aangelegenheid. Ron van der Harst van AZL uit Leidschendam was de derde Hagenaar met twee gouden me dailles. Ook hij triomfeerde bei de malen op de vrije slag. Bij de jongens onder 19 jaar legde hij de 400 meter af in 4.35.85 en de 100 meter in 1.00.58. Van der Harst was dus een waardig ver vanger van Henk Elzerman. Dat hij echter toch nog niet tot de absolute top behoort mag blij ken uit zijn 100-metertijd. Zowel de winnaar bij de jongens onder 16 als die bij de jongens onder 14 jaar was namelijk sneller. In die laagste leeftijdsgroep was dat Edward Maasdijk van De Zijl/LGB uit Leiden. Maasdijk liet 59.6 noteren. Haagse krin- grecordjager Cees Jan Winkel kwam hier tot dezelfde tijd, maar werd als tweede geno teerd. De zwemmer van DES, voor wie men toch minstens een gouden medaille had gereser veerd, werd ook op de 200 meter wisselslag door Maasdijk van de titel afgehouden (2.28.14 tegen 2.31.46). OVERTROFFEN Maasdijk zou in totaal drie maal als eerste aantikken. Deze prestatie werd alleen overtrof fen door Eline Herfst van de zwemvereniging Rotterdam. Zij zou in totaal vijf maal het goud in ontvangst nemen. In Rotterdam werden geen krin grecords verbeterd, wat de Kring Den Haag betreft. De meeste Haagse records werden gerealiseerd in snellere 25-me- terbaden en het blijft altijd een moeilijke zaak om deze toptij den in een 50-meterbad te ver- Atie Radersma ((DSZ) was zaterdag aanwezig op de selektiewedstrijden van de KNZB in Volendam. Zij werd vijfde op de 100 meter vrije slag. Enkele uren later behaalde zij op de provinciale kampioenschappen in Rotterdam al weer twee eerste en drie tweede plaatsen. beteren. Jolanda Weenk van ZCR kwam met haar winnende tijd op de 100 meter rugslag (1.12.8) nog het dichtst bij haar eigen kringrecord, dat op 1.12.5 staat. Achter Jolanda tikten Carolien Linthuis (ZIAN/Vit.) en Georgette Cox (DES) aan in 1.15.3 en 1.15.9. Carolien Lint huis won later de 100 meter vlinderslagin deze leeftijds groep in 1.21.4. Dat was een halve seconde boven het krin grecord. Op deze afstand werd Georgette Cox een sterke twee de in 1.21.8. De andere eerste plaatsen voor de kring Den Haag werden bij een gezwommen door Marcel Jansen (Raket), Lea van der Donk (DSZ), Marjolein de Vries (DES), Billy Heijstek (DES), Adriënne Steinebach (AVZV), Ingrid Politiek (DES), Wilma Bakker (Alicante) en de verras send sterk naar voren gekomen Ermond van Beek van WIK uit Wassenaar. AMSTERDAM In de derde en vierde ronde van het Suike'rdamtoernooi te Amsterdam heeft de Nederlandse kampioen Harm Wiersma met vier overwinningen een fraaie voorsprong van drie punten opgebouwd. Hij versloeg res pectievelijk De Ruiter en Bronstring, maar gemakkelijk is dit niet gegaan. Vooral niet tegen De Ruiter, die op een bepaald moment een zeer gunstige positie had. In de overgang naar het eindspel tastte hij echter mis. Ook op Bronstring, die een opsluiting aan de lange vleugel had aanvaard, kon Wiersma geen vat krijgen en de Nederlandse kampioen moest wederom lang wachten alvorens de Leidenaar minder goed voortzette. De wijze waarop Wiersma deze kans benutte was zonder meer vakwerk. De Russische kampioen 1974 Agafonov had een bijzonder slecht weekeinde. Zaterdag kwam hij tegen de toch zwakkere Michel niet verder dan een puntendeling. Een eindspel met twee stuk ken meer resulteerde in een drie-om-een-eind- spel dat hij nog 45 minuten bleef doorspelen alvorens hij tot remise besloot. Gisteren leed hij verrassend een nederlaag. Reeds na de opening bracht M. N'diaye de stelling van Agafonov nadeel toe. Het werd een spectaculai re partij waarin de Rus tevergeefs trachtte het evenwicht te herstellen. In een verloren stand speelde hij nog anderhalf uur door maar het baatte niet. Hiermee klom de man uit Mali naar de gedeelde tweede plaats. Koeperman kon in een interessante partij tegen Hermelmk romicp bereiken en kwam in een tamme vertoning tegen Bassirou Ba eerst in een vijf-om-vijf in het voordeel toen de Senega- lees fouten ging maken. Koeperman sleepte toen uit het verkregen voordeel de volle winst Sy's terrein voordeel tegen Smith bleek net als voor zovele anderen niet genoeg om de Ameri kaan een nederlaag toe te brengen. Ook tegen Michel stond,hij beter, maar de Haitiaan verde digde zich goed en liet min of meer verrassend remise aantekenen. Babay Sy komt duidelijk ondernemingsgeest tekort om uit dergelijke po sities te winnen. Wel bleef de Senegalees hoog geklasseerd. Jeugd In de strijd om het jeugdwereldkampioen schap gaat de 17-jarige Geert van Aalten uit Huissen met één punt voorsprong aan de lei- ding. Hij liet eveneens vier overwinningen op zijn naam schrijven waaronder die tegen de sterke Russische jeugdspeler Andrejev. Ook Toine Brouwers uit Roosendaal speelt heel goed ge tuige zijn achterstand van slechts één punt Titelhouder Robillard uit Haiti heeft momenteel een achterstand van drie punten. Bij de dames verdedigt Michailowskaja met vier overwinningen haar titel met furore. De 17-jarige Leni Geurts uit Lent moest gisteren afhaken. Zij verloor van de Amstelveense Mie- ke Heitmeiër die na haar nederlaag in de eerste ronde zeer sterk terugkomt De uitslagen van de derde ronde zijn: Grootmeestergroep: Ba - Bron string 1—1, Koeperman - Her- melink 1—1, Smith - Sy 1—1, Michel - Agafonov 1—1, N'draye - Nimbi 2—0, De Ruiter - Wiers ma 0—2. Meestergroep: Capelle - Beere- poot 1—1, Gregoire Badili 1—1, Van der Wal - Rabatelle 1—1, Dubois - Sangare 2—0, Kadeza- bek - Martko 2—0. Wereldkampioenschap jeugd: Andrejev - Van Aalten 0—2, Guinard - Robillard 02, Fai- mann Letsjinski 0—2, Sedlacek - Schippers 1—1, Brouwers- Mariens 2—0. Wereldkampioenschap dames: Barras -Geurts 0—2, Michailovs- kaja - Claes 2—0, Trawir.a - Reimann 2—0, Heitmeier - Ka- derabekova 2—0, Graas - Nizic 2-0. De uitslagen van de vierde ron de zijn: Grootmeestergroep Bronstring - Wiersma 0—2, Nimbi - De Ruiter 0—2, Agafonov - N'daye 0—2, Sy - Michel 1—1, Hermelink - Smith 1—1, Ba - Koeperman 0—2. Stand: 1. Wiersma 8 punten, 2. Koeperman, Si, N'daye 5 pnt, 5. Smith, De Ruiter, Hermelink 4 pnt., 8. Agafonov, Nimbi en Bronstring 3 pnt., 11. Ba, Michel 2 pnt. Wereldkampioenschap Jeugd: Letsjinki-Martens 2—0, Robil- lard-Reimann 2—0, Andrejev Guinard 2—0, Schippers-Brou wers 1—1, Van Aalten-Sedlacel 2—0, Stand: 1. Van Aalten punten, 2. Brouwers, Letsjinsk 7 pnt. 4. Robillard, Andrejev pnt., 6. Sedlacek. Schippers pnt, 8. Guinard 2 pnt. 9. Rei mann. Mariens 9 pnt. Wereldkampioenschap dames ReimannNizic 0—2, Clae - Trawina 0—2, Barras - Micha lovskaja 0—2, Kaderabekova Graas 0—2, Geurts - Heitmek 0—2, Stand: 1. Michailovskaja punten, 2. Geurts, Graas, Heil meier en Trawina, 6. Claes er Nizic, 2. Reimann en Kader be kova 0. LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1975 | | pagina 18