Iweedse Sparvagens brak hegemonie in Trofeo Caballero ert Schoofs: Terug aan op voor het te laat is Dames van Tempo Team in kwartfinale FRIS0L BLIJFT IN NEDERLAND ANTWOORD" !P asketbalteam in ensationeel uelzege op Hiitsers ■ENEZINGSPROCES IN RECORDTEMPO Boksstrijd Ali—Coop- man bijna rond Een uniek en magistraal boek over de levende godsdiensten. LAATSTE PLOEG VOOR EUROPA CUP 3SBZ5E- fi/AbtuuwóC LEIDSE C0URAN1 PAGINA 17 (Van onze sportredactie) gCHEVENINGEN Voor het eerst in het tienjarig bestaan van de Trofeo Caballero is de eindzege en de eerste prijs van duizend gulden naar een buiten landse vereniging gegaan. Het Zweedse Sparvfligens brak de hegemonie van de jaarlijkse tweestrijd Tempo Team—Deltalloyd en bewees daarmee tegelij kertijd dat het extra geld uitgetrokken vanwege het lustrum de moeite waard is geweest. In de finale versloeg de tafeltennisformatie uit Stockholm be staande uit Marita Neidert, Eva Fredenlund en de heren Lagerfelft en Hafn Tempo Team met 5-2. Geflatteerde cijfers, want de tegenstand van Marian van der Vliet, Mieke Arntz, Nico van Slobbe en Herman Hopman had meer verdiend. Daar zag het in de beginfase ook naar uit toen Tempo Team met 2-0 (door zeges van de mixed Marian van der Vliet/Ni co van Slobbe en de triomf in het enkelspel van Herman Hopman) voorkwam. Typerend was de uit slag van Nico van Slobbe tegen de Zweedse jeugd kampioen Roger Lagerfeldt: 24-26 in de derde set. Een spannender bekroning had de Trofeo Caballero niet kunnen krijgen. Klasse was er trouwens ook genoeg. Daar was bijvoorbeeld Erzebet Palatinus, de nummer dertien van de wereld die ook dusdanig optrad. Zij werd vergezeld van Ljijana Subotin, een jeugdig talent met zeer grote mogelijkheden. Het is omdat dit Joegoslavische duo aangevuld was met twee zwakke heren, anders was de eindzege niet naar Sparvagens gegaan. Deltalloyd zorgde in de kwartfi nales voor uitschakeling van Proliter, maar vond zelf het Waterloo tegen Tempo Team. In de strijd om de derde plaats volgde opnieuw een nederlaag. Het Engelse Fellows Cranleigh onderstreepte daarin het internationale karakter. Tempo Team was de enige die zich daar kon aanpassen. Uitslagen kwartfinale: Fellows Cranleigh—Midden- standsbank 4-1, Tempo Team—Phoenix 4-0, SpSrva- gens—Steeds Hoger TSB (invaller voor het Oosten rijkse UJK Tyrolia, op het laatste moment weggeble ven) 5-0. Proleter—Deltalloyd 3-4, halve finale: Deltal loyd—Tempo Team 0-4, Fellows Cranleigh—Sparva gens 0-5, Finale: Sparvagens—'Tempo Team 5-2, om de derde plaats: Fellows Cranleigh—Deltalloyd 4-2. (In de eerste ronde waren Avanti, 't Hooge Huys, Scylla en Wibats de afvallers). ICHEVENINGEN Met een gezicht dat vermoeid- leid uitstraalde zat Bert Schools op een tafeltennis- afel. Hij was toeschouwer bij de enerverende eind- trijd van de Trofeo Caballero, moest dat wel zijn, mdat zijn club Deltalloyd in de halve finales was itgeschakeld. Desondanks wilde Bert Schoofs alleen laar tevredenheid betuigen. Hij dacht niet eens aan e roemloze ondergang in de halve finale tegen artsrivaal Tempo Team, maar wees op zijn ver- ienstelijke come-back. „Ik geloof dat ik zo binnen- ort wel weer bij de eerste vier zal horen". ert Schoofs was terug van eggeweest. Een hardnekkige ïieblessure, tenslotte alleen aar te verhelpen door een ope- itie, had hem tien weken aan kant gezet. Voor een ambi- eus iemand als de 29-jarige msterdammer is, een haast on- irteerbare situatie. Zeker met :t oog op de machtsgreep van »mpo Team. „Het is erg om te iets mis gaat. Maar je eet het nu eenmaal met een am van drie man. Als er een egvalt, mag je zeker met de ;rsterking die Tempo Team eeft ondergaan geen resultaten irwachten". Waren deze woor- een indicatie voor een ruzie linnen Deltalloyd, gisteren dé «Wel in de sporthal van Wi- 's? Niemand van de Amster- nse vereniging wilde er iets ir kwijt. Bert Schoofs herin- trde alleen aan de grote spoed, larmee zijn genezingsproces is vergezeld. „Inderdaad ook ten behoeve van Deltalloyd. Daar speel ik nu eenmaal voor". Roofbouw .Daarom stapt Bert Schoofs mo menteel twee keer per dag naar de fysiotherapeut om zo snel mogelijk af te zijn van de ge volgen van de operatie, tien weken geleden ondergaan. Zon der vrees voor een te intensieve behandeling. „Je kan zeker niet spreken van roofbouw. Ik heb het wel goed nagevraagd. Dok ter Kriek heeft me geopereerd en alles gaat in overleg. Het moet allemaal zo snel mogelijk voorbij zijn". Zo snel mogelijk, in het belang van Deltalloyd maar nog meer in het belang van Bert Schoofs. Bert Schoofs was tevre den, ondanks de nederlaag van Deltalloyd. Zijn blessu rebesognes zijn zover voor bij dat hij weer toekomst perspectieven kan hebben. De Amsterdamse topper wijst dan vooral op de goede voorbe reiding voor dit seizoen; alle maal voor niets. „En ik heb al vaker met blessures getobt. Als je nu een jeugspeler bent, is het niet zo erg een seizoen over te slaan. Maar ik ben al bijna der tig. Dokter Kriek heeft me er trouwens op gewezen, dat er als dit over is, niets meer aan de hand is". Met die achtergronden van de vele tegenslagen was Schoofs voldoening zaterdag be grijpelijk. Het was zijn eerste (uitputtende) optreden na een zeer korte voorbereidingsperio de. De enige wanklank wat hem betreft was pijn, verklaarbare pijn, in het bovenbeen. „Ik ben tevreden, het is me voor hon derd procent meegevallen. Ten slotte heb ik een hele dag erg intensief gespeeld". Bert Schoofs ziet weer perspectieven voor de toekomst. „Ik ben nu eenmaal een speler die zich voor honderd procent /inzet. Elke week van de blessuretijd heeft me te lang geduurd. In de twee de competitiehelft zal ik er weer bij zijn. Moet ik erbij zijn, wil dit seizoen nog aantrekkelijk voor me zijn". Klacht Schoofs heeft zijn eerste stap pen gezet op het toernooi om de Trofeo Caballero. Een toer nooi dat volgens hem zijn waar de heeft bewezen. AI was het alleen om het (sterke) interna tionale karakter. Toch waren woorden van kritiek na afloop onvermijdelijk. De Zweedse af vaardiging klaagde over de bal len (organisator Cor Vos: „Die Een van de toppers zaterdag in het toernooi om de Trofeo Caballero: Roger Lagerfeldt. Hij leidde zijn ploeg, Sparvagens, naar de triomf. hebben altijd wat te klagen over materiaal") en Bert van der Helm, zaterdag weer niet op dreef onderschreef die klacht. Maar voegde er nog een aan toe. In de André Thunnissenhal werd de vochtigheidsgraad, naarmate het toeschouwersaan tal groeide hoger. Bij een razen- snelle sport die tafeltennis is, kan elke kleinigheid van grote invloed zijn. Bert van der Helm klaagde nu over soms vochtig speelmateriaal, dat zijn weer slag had op het spelpeil. „En dat is toch doodzonde met zo'n sterk bezet en interessant toer nooi. Waarom wordt er, als er zoveel geld wordt uitgegeven niet uitgeweken naar een ande re accommodatie. Den Haag heeft toch zat sporthallen?" De kritiek was niet tegen doveman soren gericht. In het organisatie comité van Wibats gingen zater dag al stemmen op om voortaan naar een andere gelegenheid uit te wijken. Ook werd al gespro ken van een tweedaags evene ment, om de strijd zaterdag (die nu van negen tot acht duurde) niet te lang te laten uitlopen. Cor Vos twijfelt nog over die eerste verandering. „Ik zeg al tijd maar: Het publiek wil vlak om het centre-court zitten. Dat heb je niet in een sporthal. Daarom moeten we het tegen elkaar afwegen". En zaterdag was Cor Vos nog in de stem ming om voor zijn eigen hal te kiezen. „De mensen van Wibats en de sponsor zeiden het alle maal: Wat is het toch fijn om zo'n toernooi in eigen huis te hebben" KEES KOOMAN (Van onze speciale verslaggever) AAG In een sensationele wedstrijd, die evenwel niet op i erg hoog peil stond, heeft het Nederlandse basketbalteam teren zijn ongeslagen positie in het kersttoernooi van Praag ïandhaafd. De ploeg van Bill Sheridan, die zaterdag met 90—71 gewonnen van Tsjechoslowakije B, greep ook de winst in bewogen treffen met West-Duitsland, maar die zege kwam in de verlenging tot stand. Nederlandse team, dat op orgaande dagen een uitste lde indruk had achtergelaten, :ft West-Duitsland gisteren iromelijk onderschat. Er rd bijzonder slordig geac- rd en de attente Duitsers ver- mden niet gebruik te maken het misplaatste superiori- gevoel van de Oranjefqrma- De ploeg van Bill Sheridan t al in de openingsfase van duel tegen een forse achter- nd aan, die op een bepaald iment zelfs ruim vijftien pun- bedroeg. Sheridan wisselde J, maar dat leidde niet tot het venste resultaat. Pas tegen de ïze draaide Nederland wat peler, hetgeen onmiddellijk de score tot uiting werd ge- icht. De forse achterstand Sideris zorgde op het sle moment voor de ge- imaker. werd snel teruggebracht en dat bood weer perspectieven voor de tweede helft. Daarin werd ondahks de "aan wijzingen van Sheridan op nieuw uiterst matig gespeeld. West-Duitsland kon weer uitlo pen en leek regelrecht op de winst af te stevenen. Nederland kwam evenwel weer terug en ruim een halve minuut voor het einde leidde West- Duitsland met 61—58. Op dat moment leek de winst voor de Duitsers zeker, maar de ploeg benutte de dertig secondenregel niet goed en Nederland kon via een interceptie uitbreken. Dat leverde Jim Woudstra een serie vrije worpen op. De eerste be nutte de Amerikaan en de twee de schoot hij opzettelijk mis om zijn ploeggenoten in staat te stellen in de rebound alsnog twee punten te scoren en daar mee de stand gelijk te trekken. Dat foefje mislukte en bij de stand 71—69 leek West-Duits- Tand opnieuw de winst te kun nen grijpen. Met een handvol seconden nog te spelen behoef de men de tijd alleen maar uit te ballen, maar de Westduitsers leden opnieuw balverlies. Een noodschot van Sideris, ver dienstelijk spelend als guard, ging door de ring en in het tijdsignaal werd de stand na de officiële speeltijd 61—61. Dat be tekende verlengen en in die ex- tra-speeltijd legde Nederland wel de benodigde concentratie op het veld om in korte tijd uit te lopen naar de uiteindelijke zege van 75—70. Ondanks de overwinning had het Nederland se team echter een matige in druk achtergelaten. Er werd veel te hard gespeeld en de schotpercentages lagen beneden het minimum. In de eindstrijd ontmoet Neder land vandaag Tsjechoslowakije dat met 82—56 van Hongarije won Marian van der Vliet (foto) was de enige die zich kon meten met de Hongaarse dames. De Haagse won van Susan Olah. Amsterdam De dames van het Amsterdamse Tempo Team zijn er niet in geslaagd door te dringen tot de halve finales om de Europese Beker voor landskampioenen. Sta- tisztika uit Boedapest was in de kwartfinale te sterk en het spel van Ellen Klatt te slecht. Marian van der Vliet stak met kop en schouders boven haar teamgenoten uit. Zij redde de eer en zorgde voor nog wat sfeer in de zaal, met slechts vijfenveertig toe schouwers. Mieke Arntz speelde goed maar kwam routine tekort. Met een in vorm zijnde Ellen Klatt de Haagse speelster geeft haar studie voorrang en traint niet meer had Tempo Team mogelijk een kans gehad. Statisztika had de sterkste speelsters, van wereldklasse Ju dith Magos (in verwachting) en Beatrix Kis- hazi (juist bevallen van dochter) thuis moeten laten, waardoor de zestienjarigen Susan Olah en Gabrielle Szabo een kans kregen. Alleen Henriette Lotaller, Europees kampioene in het damesbubbelspel, was over van het vermaarde trio uit Boedapest. Alleen Mrian van der Vliet was in staat enig tegenspel van formaat te bieden. Zij ver sloeg Olah en ging op het nippertje ten onder (28—30) tegen Szabo. Mieke Arntz kwam ervaring tekort tegen Szabo en de geroutineerde Lotaller, terwijl Ellen Klatt door haar gebrek aan training, dus niet balvast, ook geen steun kon geven aan haar teamgenoten. Een terechte nederlaag, die tevens de uit schakeling betekende van de laatste Neder landse afvaardiging in de strijd om een Europese beker in dit seizoen. De individuele Mieke Arntz-Gabriella Szabo 13—21, 14—21; Marian van der Vliet-Susan Olah 21—19, 21—19; Ellen Klatt-Henriette Lotaller 10—21, 19—21; Van der Vliet-Szabo 21—15, 9-21, 28-30; Arntz-Lotaller 15-21, 17-21; Klatt-Olah 13-21, 21-19,18-21. DEN HAAG - De Frisol wieler ploeg zal ook in 1976 rijden met een Nederlandse licentie. Het oorspronkelijke plan om naar België te gaan is verlaten en dat betekent dat er iets meer werk gelegenheid zal zijn voor de Ne derlandse profs. Frisol dat al contracten met het Fedor en Nidi den Hertog, Priem en Smit en de buitenlan ders Don en David Allan en Vanneste, heeft ook Gerard Kamper en Henk Prinsen weer in dienst genomen. Aan de ploeg, die uit twaalf man zal bestaan, zullen vermoedelijk nog twee Nederlanders en een buitenlander worden toege voegd. Frisol wijzigde het oorspronke lijke standpunt dit weekeinde na een gesprek' met de commis sie beroepswielrennen, die wordt voorgezeten door sport- commissielid Eddy Beugels. De sponsor heeft de oude geschillen met de KNWU nog eens op schrift gesteld, maar besloot de commissie voor het beroepswiel rennen een kans te geven opti maal te functioneren in het be lang van de professionele wiel rennerij in Nederland. Behalve Beugels hebben in die commis sie zitting de heren Verbrugge, Peters, Van Vliet en Dingenouts. De samenstelling van die com missie heeft een gedeelte van de bezwaren van de sponsor weg genomen. Er is een jonge oud renner in gekomen en met Hein Verbrugge bovendien iemand die de sport van de kant van het zakenleven heeft benaderd. BRUSSEL - Het gevecht om de wereldtitel boksen in het zwaargewicht tussen Muham mad Ali en zijn uitdager de Belg Jean-Pierre Coopman is bijna rond. De zaakwaarnemer van de we reldkampioen zal vandaag vanuit de Verenigde Staten het akkoord van Ali telegra fisch bevestigen aan de mana ger van Coopman. Het gevecht zal op 20 februari worden ge houden in Puerto Rico, Tahiti of Haiti. De Panamese bokser Raberto Duran heeft in San Juan met succes zijn wereldtitel in het lichtgewicht (WBA-versie) ver dedigd. Hij sloeg in de 15e ronde zijn tegenstander, de Mexicaan Leoncio Ortiz, knock-out. ADVERTENTIE H De mens zoekt in de godsdienst het ant woord op zijn levensvragen. Dat is het centrale thema van dit zeer bijzondere Boek van de Maand. Overzichtelijk naast elkaar vindt u de inhoud en achtergronden van de grote wereldreligies: het Hindoeïsme, het Boeddhisme, het Jodendom, het Christendom en de Islam. Daarnaast worden ook de gods diensten behandeld van die volken die wij 'primitief' noemen, de zogenaamde schriftloze godsdiensten. U ontdekt de verschillen tussen de religies, maar meer nog de treffende over eenkomsten. Een zeer deskundige redactie onder voor zitterschap van prof. dr. J. Sperna Weiland is verantwoordelijk voor de bijzonder heldere opzet van dit werk. In feite twee boeken in cén: een boek om in te lezen en een kijkboek met meer dan 2(10 illustraties en 80 pagina's in kleiir. De Commissie voor de Collectieve Pro paganda van het Nederlandse Boek vindt 'Antwoord' zo'n uitzonderlijke uitgave, dat het als Boek van de Maand voor^ een speciale, heel lage prijs wordt aangeboden. Zodat het binnen het bereik i komt van iedereen, die geïnteresseerd is in de mens en zijn religie. „ANTWOORD."Gestalten van geloof in de wereld van nu. In speciale BoekvandeMaond oplage: f22,50 Daarna f42,50 De aanbieding is geldig t/m 10 januari. Ik liter zolang J %/r I strekt.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17