Eindelijk erkenning voor Rolf Thung Hans Vultink zette one manshow voort Borg was geld tot laatste m waard Hinterseer won slalom Wereldtitel kunststoten voor Corin Steun minder glans Onzorgvuldig Nieuwe trainer hockeyers Laren Studiecen trum bridgetitel CROSSZEGE SCHEFFER De Beaufortbeker voor Van Heugten GORTER BEWEES ONGELIJK TENNISBONZEN NEDERLANDSE TITEL BANDSTOTEN DAVIS CUP VOOR HET EERST HAAR ZWEDEN RecordVerriet PACINA 15 Het betalen voor het ra dioprogramma "Langs de lijn" is reeds jaren een twistpunt tussen KNVB en NOS. Op de laatste vergadering be taald voetbal meenden de juristen van de voet balbond een waterdicht stuk te hebben geprodu ceerd waaruit bleek dat het juridisch juist is dat voor de uitzendingen moet worden betaald. Per 1 januari riepen een aantal afgevaardigden spontaan. De juristen van de NOS waren na vluchtige bestudering van mening dat er nogal wat hiaten in de bewijs voering van de rechtsge leerde heren van de KNVB zaten. In elk ge val was de tijd voor na dere bestudering te kort. De NOS berichtte de KNVB dat 1 januari be slist niet haalbaar was. Alle roepstemmen in de vergadering ten spijt gaf de KNVB geen enkel verweer. Het moest dan maar, dat uitstel. Weer had de KNVB betaald voetbal te hard en te snel geroepen, was men al te voortvarend ge weest. Inmiddels heeft de NOS niet geringe steun gekregen van de Nederlandse Vereniging van Journalisten. De NVJ acht het rapport over de vrije nieuwsga ring van de KNVB-juris ten een aanslag op de onafhankelijkheid van pers en omroep en heeft de bond dit ook geschre ven. De NOS is drin gend geadviseerd vast te houden aan het beginsel van de vrije nieuwsga ring. Het bestuur van de NVJ zal de NOS in dit streven zo veel mogelijk steunen. Een standpunt dat de bedoelingen van de KNVB niet weinig ondergraaft want de NVJ heeft reeds in 1969 ertegen geageerd dat de KNVB de vrije nieuws garing destijds wilde be knotten. Het wedstrijdzwemmen heeft de laatste jaren een enorme ontwikke ling doorgemaakt. Dat is er de oorzaak van ge weest, dat wedstrijden soms wel anderhalf jaar van tevoren op kalen dervergaderingen vast gesteld moeten worden. Dit was ook het geval met de provinciale kam pioenschappen, die za terdag op perfekte wijze door de vereniging SC OM in Rotterdam werden georganiseerd. Bondscoach Bert Sitters en de zijnen stelden nog geen vier weken geleden de selectiewedstrijden voor de Nederlandse top in Uden (vorige week) en Volendam (afgelopen zaterdag) vast. Logisch dat de betere Haagse zwemmers en zwemsters de voorkeur gaven aan Volendam. De mensen achter de Haagse scher men moesten op het laatste moment echter vele wijzigingen in hun opstellingen aanbren gen. Zij stelden terecht, dat aan de Zuidholland se kampioenschappen vooral in de oudere leef tijdsgroepen enige glans ontnomen was. Overleg en planning is goed, maar dan moet het wel op de juiste manier gaan. Het bestuur van de ten- nisbond is afgelopen weekeinde in former- veer gevoelig (figuurlijk) op de vingers getikt. An derhalve week geleden werd de selectie voor het toernooi om de Gus- taafbeker samengesteld en de twee finalisten van Wormerveer ontbre ken bij dat viertal. Zo'n ontwikkeling heeft nie mand natuurlijk kunnen voorzien, maar het ge tuigt van een grote mate van onzorgvuldigheid om een selectie bekend te maken op een mo ment dat de indoortitel- strijd nog moet worden afgewerkt. Naast dit as pect heeft verliezend fi nalist Theo Gorter bo vendien aangetoond dat zijn behandeling door het bondsbestuur in de Zuid Afrika-affaire ook niet geheel juist is ge weest. Een betere me thode om dat aan te to nen had Gorter niet kunnen demonstreren. LEIDSE COURANT LAKEN De hockeyclub La ren heeft Wim Kemps bereid gevonden de training van de herenploeg op zich te nemen. Laren zat na het ontslag van Chris Jones, die aan zijn derde seizoen bij Laren bezig was, zonder trainer. Wim Kemps, die leider is van de Nederlandse militaire hockeyploeg en tevens trainer-coach is van de hockey- ploeg 's-Hertogenbosch, zal uit sluitend de training op zich ne men. Kick Thole wordt spelend coach en Jan-Piet Fokker zal als mental-coach optreden. ROTTERDAM Het team van Studiecentrum (Den Haag) is gisteren in Rotterdam Neder lands kampioen bridge gewor den. De Hagenaars verzamelden 174 punten en bleven zes punten voor op Continental. ABC (Am sterdam) dat vijfmaal achtereen de titel veroverde, eindigde als vierde. Star en Bridgekring degraderen uit de meesterklasse. Uit de overgangsklasse promoveren BCO (Utrecht) en ABC 3. De uitslagen van het laatste weekeinde zijn: Bridgekrin- g—USS 3—17, Star—Buitenhof 9—11, ABC—Continental 19—1, Studiecentrum—Culemborg 12—8, Bridgekring—Culemborg 11—9, Continental—Star 812, Buitenhof—Studiecentrum 182, ABCUSS 20 minus 2, Buitenhof—Bridgekring 1—19, Star—Culemborg 1—19, USS- Continental minus 3—20, AB- C—Studiecentrum 1—19, Studie centrum—Bridgekring 6—14, StarABC 173, Buitenho- f—USS 0—20, Culemborg—Con tinental 0—20. De eindstand is: 1. Studiecen trum 174 pnt. 2. Continental 168, 3. Culemborg 160, 4. ABC 155, 5. USS 141, 6. Buitenhof 108, 7. Bridgekring 107, 8. Star 96. ZWOLLE In de omgeving van Zwolle heeft Albert Schef- fer zaterdag een cyclo-cross over 22 kilometer op zijn naam gebracht. Hij legde de afstand af in een uur, zes minuten en 26 seconden. Aan deze rit was het provinciaal kampioenschap van Overijssel verbonden. De titel ging naar Herman Snoeij- ink, die een dag later in Neede een veldrit won. Uitslag Zwolle: 1. Albert Schef- fer (Hengelo, Gld.) 22 km. in 1.06.26; 2. Herman Snoeijik (De nekamp) op 3 seconden; 3. Her man Stamsnijder (Enter) op 20 seconden; 4. Gertie Wildeboer (Apeldoorn) op 44 sec.; 5. Wil Brouwers (America Limburg) op 59 seconden. Tijdens de internationale wieler wedstrijden voor profs en ama teurs in Keulen is de Nederlan der Cees Stam zaterdag vierde geworden in een stayerswed strijd voor profs om de Grote Prijs van Keulen. Winnaar werd de Westduitser Dieter Kemper. APELDOORN De centrale sportcommissie van de KNMV heeft de Hans de Beaufort-be- ker voor het jaar 1975 toege kend aan Ton van Heugten op grond van zijn unieke presta ties in dc categorie motorcross. WORMERVEER De naam Rolf Thung kan worden toegevoegd aan het rijtje Nederlandse tenniskam pioenen. Thung krijgt daarmee op papier in eigen land eindelijk de erkenning die hij al zo lang ver dient. In de persoon van Rolf Thung krijgt de indoortitel- strijd een waardig kampioen. Want alhoewel hij tijdens het drie dagen durende toernooi in het fraaie Blaupunktstadion te Wormerveer allerminst over tuigde, was hij toch onbetwist de sterkste speler van dit toernooi. Een sterk gedevalueerd toernooi, omdat Fred Hemmes geblesseerd aan de kant moest blijven. En omdat Wouter Fok zich als gevolg van een blessure aan de Achillespees slechts op halve kracht kon voortbewegen Rolf Thung had daardoor in Wormerveer geen tegenstand van niveau. De enige die het hem nog een beetje moeilijk had kunnen maken, nationaal kam pioen Louk Sanders, werd in de halve finale verrassend uitge schakeld door Theo Gorter. De finale Thung-Gorter was nauwe lijks interessant te noemen om dat het krachtsverschil tussen beide spelers te groot was. Thung behoefde zich dan ook maar eenmaal werkelijk in te spannen. Dat moment lag in de tweede set toen Gorter hem op een achterstand van 4—2 zette. VALKENSWAARD Hans Vultink zet zijn one man limietgrens voor de ereklasse show voort. Het biljartfenomeen uit Groenlo, is van 5 gemiddeld niet haalde, gisteren in Valkenswaard voor de negende keer k,wam tot 4,77 en degra- kampioen van Nederland bandstoten ereklasse ge- k5s«? °°r naar eer worden. Vultink bleek in de beslissende partij tegen Vijfde ronde: titelverdediger Chris van der Smissen over de minste ?,uV.dSesl H I 1 a a a a. VUJUÏUC ZOO 1*. 54 10.00 zenuwen te beschikken en won de marathonfinale in 35 beurten. Hierdoor kwam het algemeen toernooi- gemiddelde van de nieuwe kampioen vorig jaar was Vultink niet van de partij, op 9,21. Van der Smissen 200 45 31 4.44 Hiermee is meteen aangetoond, dat er in de vierdaagse van Valkenswaard niet zo sterk werd gespeeld. De meeste deel nemers hanteerden het carotte- systeem, dat wil zeggen geen cadeautjes aan de tegenstander geven. Ook de finale was een schoolvoorbeeld van verdedi gend spel. Na vijf beurten scheen Vultink, die toen 49 ca ramboles bij elkaar had gesto ten, tegen Van der Smissen zes rechtstreeks op een gemakkelij ke overwinning af te gaan. Na een poedel van de uiteindelijke kampioen, kwam de jonge West brabander echter tot een serie van 35, waardoor de partij weer in evenwicht kwam. Tot de 17e beurt ging het nu gelijk op. Bij de stand 94—90 in het voordeel van Vultink, sloeg de man uit de Achterhoek toe. Twee gave series, van respectievelijk 22 en 33 caramboles, gaven hem de voorsprong die uiteindelijk vol doende zou blijken om de titel te behalen. De derde plaats in dit toernooi. waarin duidelijk sprake was van vier sterkere en vier zwak kere spelers, was voor de Bra bander Henk de Kleine. Hij haalde het brons ten koste van Hans Sundquest, die in 45 beur ten werd verslagen. Tegen de 200 caramboles van De Kleine plaatste Sundquest er 195. De strijd om de vijfde en zesde plaats werd in het voor deel van Piet Vet uit Berkhout beslist Hij versloeg gistermid dag de Twent Ben Velthuis met 200—176 caramboles. In 34 beur ten. De laatste inzet van Hennie Bult uit Losser, om de rode lantaarn in dit toernooi te ontlo pen, werd beloond met een fraaie zege op de jonge Louis Havermans uit Zundert Haver- mans bleef hierdoor zonder een punt Hij bleef na 22 beurten op 183 staan. Voor Bult had dit toernooi waarin hij als invaller optrad voor Piet Dekker, uit Castricum, die door een rug blessure niet kon spelen, nog een nare bijsmaak. Hij was de enige van de deelnemers die de Zesde ronde: Bult 137 19 21 7.21 Velthuis 200 19 26 10.52 Sundquest 192 45 22 De Kleine 200 45 27 - De eindstand is (resp. pnt, h.s., a gem.): 1. Vultink 14 61 9 2. v.d. Smissen 12 59 7 3. De Kleine 10 44 5 4. Sundquest 8 48 5 5. Vet 6 63 5 6. Velthuis 4 76 5 7. Bult 2 54 4 8. Havermans 0 47 5 Hans Hinterseer op weg naar de triomf in de slalom van Schladming. SCHLADMING De Oostenrijkse skiër Hans Hinterseer heeft gisteren de slalom in Schladming, die meetelt voor de wereldbeker, gewonnen. Hinterseer maakte een tijd van 105,32 seconden over de twee manches. De Zweed Ingemar Stenmark werd tweede (105,44) en de Italiaan Piero Gros derde (105,49). Zaterdag heeft de Canadees Dave Irwin de afdaling gewonnen. Hij maakte over twee manches een tijd van 2.00,84. Herbert Plank (Ita.) werd tweede in 2.02,51 en Frans Klammer (Oost.) derde in 2.02,68. De Franse beroepsskiër Henri Duvillard heeft in Aspen (VS) de parallel-slalom gewonnen. MOL De Belg Corin is we reldkampioen kunststoten ge worden. Hij maakte in 184 po gingen 43 figuren en verzamelde daarbij 259 punten. De tweede en derde plaatsen waren voor de Spanjaarden Almerich (195- 38-223) en Domingo (187-35-213). De Europese kampioen Stey- laarts moest zich tevreden stel len met de vijfde plaats met 188-36-198. DORTMUND Rudi Verriet (UNC) heeft gisteren tijdens in door atletiekwedstrijden in de Westfalenhal in Dortmund het Nederlands jeugdrecord op de 3000 meter verbeterd. Hij no teerde een tijd van 8 minuten en 20.4 seconden, precies acht seconden sneller dan Jo Schout De geroutineerde Thung trok de zaken echter gemakkelijk recht. Zonder dat Gorter ook maar een moment uitzicht had op een derde set werd hij via tweemaal 6—4 aan de kant geschoven. STOCKHOLM Björn Borg liet gisteravond het masker van Scandinavische koelheid van zijn gezicht vallen. Björn Borg, negentien jaar, was meer Han tevreden en hij liet het merken .ook. In de Kungligahalle van Stockholm, waar hij twee we ken geleden de finale van het Masterstoernooi verloren had aan Ilie Nastase, hielp hij Zwe den, voor het eerst in 75 jaar tennis aan de Davis-Beker. Björn Borg was dit weekeinde ongenaakbaar. Van hem kwa men de drie punten die Zweden de beker brachten in de kracht meting met Tsjecho-Slowakije. Hij won zijn beide enkelspelen en droeg zijn portie bij in het dubbelspel, dat beslissend bleek, waarin hij met Bengts- son een veel betere combinatie vormde dan Kodes en Zednik aan de Tsjechnische kant van het net Borg en Nastase, de finalisten van het Masterstoernooi Teleurstelling bij Jan Ko des na de nederlaag tegen Borg. „Ik heb alles gepro beerd maar geen kans ge had". de sleutelfiguren voor Zweden, Nastase ook omdat hij de afge lopen twee weekeinden als trai ner en sparring-partner voor de noort dat geen punt te zijn, maar bij de tennisbond weet je dat maar nooit. Ook in de damestop was een verregaande bloedarmoede. Elly Vessies bleek opnieuw onbe twist de sterkste. Tot aan de finale behoefde zij slechts een handvol games af te staan. Ook in de eindstrijd bleef zij over eind. Niet zonder moeite, want Nora Lauteslager ontfutselde haar met verdedigend spel de tweede set. In de beslissende derde set illustreerde een ge prikkelde Elly Vessies het ver schil in kwaliteit echter tref fend: 6-1. Rob Hartog Zweden is opgetreden. Als belo ning kreeg hij 5000 dollar, een kleine 13.000 gulden en natuur lijk alle onkosten vergoed. "Hij is het geld tot de laatste re waard geweest", zei Lennart Bergelin, De Zweese aanvoer der. De beslissing in de eerste Euro pese finale sinds 1933, toen En geland Frankrijk met 3-2 ver sloeg, viel in feite in het dubbel spel. Borg en Kodes bleken in die partij ongeveer even waar devol, maar Zednik was duide lijk de zwakke schakel. De boomlange Tsjech, enigszins verrassend opgesteld, was van de eerste tot de laatste slag ner veus in de partij die zaterdag middag één uur en 47 minuten duurde. Tsjecho-Slowakije ver loor drie keer de opslag en drie keer was Zednik de man die het punt moest prijsgeven. Zowel Borg als Bengtsson hebben ook precaire momenten gekend op eigen service, maar de Zweden slaagden erin terug te komen op Grote vreugde bij de Zweden, die Björn Borg terecht op handen droegen. de momenten waarin de Tsje chen de game bijna in handen leken te hebben. DRUK Nerveus was Björn Borg ook voor hij aan het derde enkel spel moest beginnen. "Ik heb zaterdagnacht slecht geslapen er lag een verschrikkelijke druk op mij. Hier in de hal had ik twee weken geleden verloren van Nastase. Het feit dat er geen cent op het spel stond, maar dat ik voor Zweden moest spelen, was een extra last. Zelfs in het begin van de partij was ik nog zenuwachtig". Borg overwon die spanning. Hij speelde misschien niet de beste partij uit zijn carrière, maar hij toonde wel weer een accurates se die Kodes duidelijk boven het hoofd groeide. Kodes werd door de Zweed geregeld kansloos ge maakt aan het net, wanneer hij meende een scoringskans te hebben. De passingshots van Borg waren volmaakt Of zoals de 29-jarige Kodes, die al top- tennis speelde toen Borg nog geen racket in zijn vingers had gehad, zei: "Deze Björn Borg was niet te verslaan. Ik heb alles geprobeerd, maar eigenlijk geen werkelijke kans gehad". De 4500 toeschouwers in de hal zagen dat opnieuw de sen van Borg een belangrijk wapen was. Waar Kodes vijf keer service-game moest afgeven, ge beurde het Borg slechts één keer. Zij zagen tevens dat Borg zijn aanval voortdurend richtte op de fore-hand van Kodes. 'Dat', zei Borg, "Was misschien het enige verschil met andere keren. Nadat ik over mijn eerste zenuwen heen was, heb ik ge speeld zoals ik altijd doe. Niet beter, niet slechter." Uitslagen: Dubbelspel: Borg/Be ngts- son Kodes/Zednik 6-4, 6-4, 6-4. Björn Borg—Jan Kodes 6-4, 6-2, 6-2. Jiri HrebeeOve Bangtsson 1-6, 6-3, 6-1,6-4. Degene waar de tenniswereld in de toekomst plezier van kan beleven is Theo Gorter. Dit jon ge talent demonstreerde in wor merveer in ieder geval overdui delijk dat de tennisbond een flater van jewelste heeft gesla gen om Gorter onlangs een be loofde trip naar Zuid Afrika te weigeren omdat zijn conditie beneden peil zou zijn. Gorter gaf de tennisbond met zijn spel een enorm gevoel van onvermogen door achtereenvol gens Appelboom (6—0, 6—3), Hornman (6—4, 3—6, 10—8) en titelverdediger Sanders (6—3, Rolf Thung kreeg met de 7—6) te elimineren. Op kordate wijze trouwens, want alhoewel Gorter in langdurige slagen wis selingen te veel aan het kortste eind trekt, beschikt hij over een dermate sterke service dat het in de meeste gevallen niet eens tot een slagenwisseling komt. Het spel van Gorter demon streerde weinig van de grote druk waaronder hij moest spe len. Gorter wist immers alle ogen op zich gericht, niet in de laatste plaats die van de bonds- bonzen die een snelle uitschake ling van Gorter natuurlijk on middellijk hadden kunnen aan grijpen om de buitenwereld te overtuigen van hun gelijk. Gor- indoortitel de erkenning die ter gaf hen echter geen schijn van kans. Ook in de slopende partij tegen Hornman bleef hij zowel mentaal als qua conditie gemakkelijk overeind. Pas in de finale tegen Thung kwam Gor ter niet onder de druk uit. Wat echter vooral een gevolg was van een gebrek aan wedstrij droutine. En juist dat had Gor ter in Zuid Afrika volop kunnen opdoen. Uniek Inmiddels deed zich in Wormer veer wel de unieke situatie voor dat beide heren finalisten niet behoren tot de selectie die hij al zo lang verdient. straks de wedstrijden om de Koning Gustaafbeker moet gaan spelen. Andermaal een be wijs dat de visie van de tennis bond verre van zuiver is. Met name Rolf Thung hoort ze ker in die selectie thuis. Welis waar heeft de tennisbond geen ongelijk als zij stelt dat Thungs prestaties in het buitenland niet van dien aard zijn om hem te selecteren, maar het ware toch verstandiger geweest de selectie eerst na Wormerveer bekend te maken. Nu moet worden afge wacht of de tennisbond Thung alsnog aan de selectie toe zal voegen. Gezien de resultaten van Thung in Wormerveer be-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15