„Matiging van prijzen moet overprodukties in Europa voorkomen" Produktschap zuivel vindt verhoging van melkprijs te gering Roodbonte koe in opmars LEVENDIGE VRAAG NAAR GROENTEN BLOEMEN WORDEN REDELIJK BETAALD BOLLENHANDEL FREEWHEELT NAAR FINISH Milieuvriendelijke landbouwtrekker MINISTER V.D. STEE: MAANDAG 22 DECEMBER 1975 RIJSWIJK De voorstellen van de europese commissie inzake de regelingen voor het melkprijsjaar 1976-1977 beteke nen voor de veehouderij een verhoging van de melkprijs met nog geen twee procent ten opzichte van de huidige richtprijs en 4,39 procent ten opzichte van de gemiddelde richtprijs in 1975- 1976. Dat is berekend door het produkt schap voor zuivel in Rijswijk. De prijsverhoging wordt te gering geacht ten opzichte van de kostenstijgingen die op 7,4 procent geraamd worden voor het komende melkprijsjaar. „Door deze te geringe verhoging zal het inkomen van de veehouderij erop achteruit gaan", al dus de heer p.w. blokland, vertegenwoor diger van de veehouders in het bestuur van het produktschap. De heer Blokland stelt zich positief op ten aanzien van de verplichte bijmenging van 2 procent ma gere melkpoeder in veevoeder, al wilde hij zijn definitieve standpunt uitstellen tot na discussies met de andre sectoren. De voorstellen ten aanzien van de parti culiere opslag van boter en ten aanzien van het interventiemechanisme voor ma gere melkpoeder betekenen een vergro ting van het risico voor het bedrijsleven, zij het dat het effect daarvan moeilijk te voorspellen is. Ook ten aanzien van het effect op de melkprijs, dat wil zeggen de prijs van de consumptiemelk is nog wei nig met zekerheid te voorspellen. Tevreden klanken over de gang van zaken in de gebouwen van de Honselersdijk- se CCWS. Waarschijnlijk zullen vooral de huismoeders dat merken als zij hun weke- klijks bosje of bos bloemen kopen. Het bedrag dat zij er voor neer moesten tellen, was hoger dan de laatste weken het geval was. De veilingprijzen lagen in het algemeen hoger. Zoals bijvoorbeeld voor de troschry- santen, die van 2,75 tot 4,95 opliepen. Met de anjers ging het eveneens goed met een prijs van 36 tot 64 cent. De fresia's waren sterk gevraagd en de prijs variërend van drie tot zeven gulden, mocht er best zijn. De rozen deden het minder goed wat de prijs betreft. Geleidelijk aan beginnen de tulpen een plaats in te nemen met prijzen van 3,50 tot 4,55. Uiteraard vertoonden aanvoer en veiling het beeld van kerst, waartoe de speciale kerst- veilingen bijdroegen. Opvallend is dit jaar de belangstelling voor kerstbomen die met een flinke kluit aarde worden verkocht. Het argument, dat de kerstbomen later in tuintje of in een pot op een balkon benut kunnen worden, deed menigeen besluiten het daar eens op te wagen. Of het allemaal zal luk ken, is weer een andere vraag... Een tijdje in een warme kamer staan, is voor een kerstboom óók zo lekker niet. In elk geval, is het weer eens wat anders! Naast de kerstbomen, fleurden ook de kleurige pion- settia, azalea en cyclaam de potplantenaan- voer op en er werd redelijk voor betaald. Huishoudelijk gebruik Het is in deze tijd van het jaar, dat veel huismoeders al een stukje voorjaar in de kamer brengen, door middel van diverse bloembollen op een glas. Daar zijn we in ons land echt niet de enigen in. Blijkens een in Frankrijk gehouden enquete, wordt per jaar voor bijna honderd miljoen gulden aan bloembollen en perkplanten voor "huishou delijk gebruik" gekocht. Hiervan maken tul pen. gladiolen, krokussen en anemonen 75 procent uit. De tulpen hadden met een waarde van 28 miljoen gulden het leeuwen deel. Het zijn vooral de zogenaamde "ver zendhuizen" die daar de markt in handen hebben, ruim 40 procent, dan volgt de zaad- handel met 28 procent. De kwekers zelf leverden slechts 10 procent. Per aankoop werden 30-40 bollen gekocht, meestal van het soort, dat men reeds eerder had. Naast de tuin, bleken ook bloembakken voor aan plant te worden benut. Israëlbloemen Israël blijkt steeds meer aan de markt te komen met bloemen, waarvan ook export bestaat. Er wordt veel een middel als "Flor- on" gebruikt, dat de houdbaarheid van de bloemen verhoogt, vooral op trosanjers en gladiolen. De verwelking vindt dan later plaats en de kleuren zijn beter. Afsnijden van de bloemen alvorens in het water te zetten, is dan niet meer nodig. Geschenk aan Ohrid Een bloembollen-caravan uit Katwijk, arri veerde in de Joeoslavische stad Ohrid, waar in mei volgend jaar het eerste Hollandse bloembollenpark buiten Nederland geopend zal worden. De "moto-diligence" werd sa mengesteld door leden van ANWB. Aan boord van de voertuigen bevonden zich bij vertrek 53 000 tulpenbollen, 9000 krokussen en 350 kilo narcissen. Deze bollen zijn een geschenk van de gemeente Katwijk aan Ohrid. Tijdens de lange tocht, werd m rust plaatsen een kleine tentoonstelling samenge steld, waar het publiek over de Nederlandse tuinbouw en bloementeelt werd geïnfor meerd. Aan de organisatie van deze "bollen- tocht" werd - zo deelt het Produktschap voor Siergewassen mee - medewerking ver leend onder meer door diverse reisbureaus, VW's en de afdeling Afzetbevordering van de Nederlandse Bloembollenraad. De bloembollenhandel freewheelt nu rustig naar de finish. In de laatste weken van het jaar staat de handel altijd op een wat laag pitje. Dat wil niet zeggen dat de prijzen geduikeld zijn. Integendeel: de gladiolen worden nog steeds verkocht voor zeer goede prijzen. Noteringen als 14.- en 15., voor veertienen van soorten als Eurovision en Spie and Span liegen er niet om. Het aantal koopbriefjes dat wordt geschre ven voor tulpen, levering 1976, is wat klei ner, maar de prijzen zijn nog steeds best. Een beetje tè best vinden de exporteurs, die er maar voor moeten zorgen dat ze die tulpenbollen een baas geven voor veel hoge re prijzen dan verleden jaar. Zij vinden dat de sprong van 5,- naar 8.50 voor twaal ven van Apeldoorn bijv. te veel is om in één keer genomen te worden. Men had liever gezien dat het in twee etappes was gegaan. Daarom kijkt men met meer dan gewone belangstelling naar het verloop van de bol- bloemenprijzen in Duitsland en Zweden. Tijdens het bloembollen marketing-congres, dat vorige week in Amsterdam werd gehou den, klommen verschillende exporteurs da gelijks in de telefoon om te informeren hoe de bolbloemenmarkt reilde en zeilde. De toen vrij pittige vorst in Duitsland had de kooplust al aardig doen bekoelen en dat resulteerde meteen in een prijsdaling. Dat waren natuurlijk momentopnamen. De „gro te klap" moet zowel hier als in Duitsland vandaag en morgen vallen. Kunnen de bloembollenexporteurs dus freewheelend naar de finish van 1975 gaan, voor de bolbloementrekkers en niet te verge ten de - handelaren, zijn het nu de drukste dagen van het jaar. Over de broei gesproken: deze week wordt in Hillegom de Kerstflora geopend. De vlak naast Treslong gelegen bloembollenbeurs zal enkele dagen worden herschapen in een weelderige bolbloementuin. Men kan er met uitzondering van Eerste Kerstdag terecht van woensdag 24 tot en met maandag 29 december. Tijdens het bloembollen marketing-congres is het bollenvak met de neus op enkele harde feiten gedrukt. Het grote thema was wel: stop nu eens met voor het vaderland weg te blijven telen wat het gemakkelijkste groeit, maar stel U eerst op de hoogte wat de afnemers willen. Eerst als je dat wét weet kan je daaraan ook tegemoet komen en kan de verkoop veel soepeler gaan verlopen. Nu moet de exporteur vaak onder hoge druk verkopen wat de kwekers produceren. Tot nu toe heeft men zich nimmer afgevraagd of die afnemers nu bepaalde wensen hebben of niet. Uit Duitsland kwam op dat congres het verwijt dat het assortiment veel te veel verschraalt. Bij de tulpen is het Apeldoorn wat de klok wenst te slaan. Opmerkelijk was van 'n Zweedse afnemer te horen dat de markt voor bolbloemen daar nog niet is verzadigd. En dan te weten dat Zweden al veruit het grootste aantal bloem bollen per hoofd van de bevolking gebruikt. Dit betrekkelijk dun bevolkte land koopt maar liefst ruim negen en een half miljoen kilo bollen. Stel daar de Ver. Staten van Noord-Amerika eens tegenover met een be volking van tweehonderd miljoen zielen. Maar de USA kopen nog geen elf miljoen kilo bollen, terwijl West-Duitsland in de maanden juli, augustus en september bijna 22 miljoen kilo bollen importeerde. Gebleken is vanmorgen dat de zogenaamde, droogverkoop-handel onvoldoende is mee- groeid om aan de wensen van het grootwin kelbedrijf tegemoet te kunnen komen. Daar móét verandering in komen. Daar heeft op dit congres ook dr. A. J. Verhage, thans topman bij de Rabobank, maar een kleine veertig jaar geleden zijn carrière in het bollenvak begonnen, in alle duidelijkheid op gewezen. Alleen door schaalvergroting kan men voldoende power krijgen om de proble men één te kunnen. Trouwens: op de vergadering die de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur heden (maandag) morgen in het Bloembollencen trum te Hillegom hield, heeft voorzitter jhr mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Panner- den de leden met alle nadruk gewezen op een naderende ondergang als men op de huidige weg voortgaat. Op het moment is het bollenvak nog niet redeloos en redde loos, maar wel een beetje radeloos en ook wat stuurloos. Hij gaf ook wegen aan om de huidige mallemolen tot stilstand te bren gen. Maar daarover graag een volgend* keer. Het kon moeilijk uitblijven in deze tijd waarin de zorg voor ons milieu zo in de belangstelling staat: de milieu-vriendelijke landbouwtrekker. Deze trekker, die is gemaakt door Ford, is te zien op de Landbouw-RAI die van 19 tot en met 14 januari wordt gehouden Behalve, dat het voertuig minder schadelijk voor het milieu is, biedt hij ook belangrijke verbeteringen op economisch en technisch gebied. De motor is zuinig, het onder houd is erg eenvoudig, het hydraulisch vermogen is vergroot en het comfort voor de bestuurder is verbeterd. Ford brengt de trekker in een serie van negen stuks op de markt, variërend van 38 tot en met 138 DIN pk. Er valt, met de komende feestdagen in het vooruitzicht, een duidelijke opleving van de handel te constateren. Deze opleving betreft niet een of enkele gewassen maar is over de hele linie duidelijk merkbaar. Het is voor de tuinders zeer verheugend te constateren dat bij een verdere toename van het aanbod, de prijzen de afgelopen week verder zijn opgelopen. Als de situatie op de sla-markt wordt bekeken dan vallen de volgende pun ten op. De oogst van de Zuidfranse sla is door het zachte weer duidelijk versneld, zodat de aanvoer voor de komende weken nog maar van beperkte omvang is. Het omslaan van het weer naar een periode met vorst, zal de nog aanwezige sla niet bepaald in kwaliteit ten goede komen, er waren zoals bekend toch al enige tijd moeilijkheden met de kwaliteit van de Franse sla. De produktie van wintersla in Italië wordt geschat op ongeveer 8000 ton, deze produktie is nage noeg gelijk aan die van vorig jaar, te weten 7500 ton. De zwaarste concurrentie wordt thans on dervonden van de Belgische glassla. De markt is daar ruim voorzien. Dit betekent ook dat België onze grootste concurrent is op de West-Duitse markt. Voor sla van 19 kg. (per 100 stuks) varieert de prijs van 31 tot 40 cent per krop, voor sla van 21 kg. zijn de prijzen opgelopen naar 46 cent per krop. Er wordt voor de dagen voor de Kerst een flinke aanvoer van sla verwacht, omdat veel bedrijven in januari met een nieuwe teelt van start gaan. Gezien de huidige levendige vraag ziet het er naar uit dat de prijzen zich zullen kunnen handhaven. Overige gewassen Er wordt verwacht, dat er voor de komende feestdagen een behoorlijke belangstelling Kerstsfeer bij de veilingklok voor witlof zal bestaan. Ook de witloftelers hebben hier rekening mee gehouden en zul len hun aanvoer verder opvoeren. De prijs van witlof is opgelopen tot 3,10 per kg. Deze prijzen zijn mogelijk geworden door onder meer het later aanvangen van de witlofoogst in Frankrijk waardoor België meer witlof naar Frankrijk exporteert en de Nederlandse markt minder concurrentie on dervindt van Belgisch witlof. Door de be perkte aanvoer van andijvie worden er vooc dit gewas prijzen betaald van 1,25 per kg. De prijs kan de komende dagen nog verder oplopen. De weersverandering, met name de ingevallen vorst, heeft ertoe geleid dat de prijs van de spruiten gestegen is. Voor de A-sortering varieert de prijs van 1,53 tot 1,67 per kg. (vorige week gemiddeld 93 cent per kg.). Het ziet er naar uit dat de prijzen zich goed handhaven. Groenten De verdere aanvoer van groente bestaat uit: spinazie 2,45 per kg, boerenkool 55 cent per kg, Chinese kool 32 cent per kg, radijs 60 cent per bosje, selderij 31 cent per bosje, rode kool 25 cent per kg, kroten 31 cent per kg. Tomaten worden thans ingevoerd van de Canarische Eilanden en uit Marokko, de prijs schommelt van 1,60 tot 2,50 per kg. Komkommers komen eveneens van de Ca narische Eilanden en verder uit Grieken land, de prijs per stuk bedraagt 90 cent. Er zijn ook nog steeds sperziebonen uit Egypte op de markt, ze worden verhandeld tegen prijzen van 3,75 tot 4,00 per kg. Minister Van der Stee van landbouw. DEN HAAG - Minister v.d. Stee vindt het voor ons land niet zo'n ramp als door een matiger prijsstelling in land en tuinbouw, overschotpro- dukties kunnen worden voor komen. Vooral in ruimer eu ropees verband is er reden om te matigen. Tijdens het debat over de landbouwbegroting voerde de minister van land bouw als voorbeeld de melk- produktie op. Nederland is al lerminst een marginale melk producent. Ons belang is dus geen al te hoge melkprijs, zo dat de produktie in minder geschikte gebieden van de EEG niet wordt aangemoe digd, liefst zelfs afgeremd. Uitvoerg zette de minister ui teen hoe het structuurbeleid in ons land de mogelijkheden biedt om de zelfstandige on dernemer op eigen kracht een aanvaardbaar inkomen te la ten behalen. Een van de polen van het structuurbeleid is het rentesubsidiebeleid voor ont wikkelingsbedrijven. Bij hand having van de tot nog toe ge volgde berekeningswijze voor het bepalen van de werking sfeer van de .rentesubsidiere geling zou het paritair inko men van 1976 wellicht 30.000 zijn. Mede met het oog op de situatie waarin de zogenaamde middengroep van bedrijven zich bevindt Zou een dergelijk niveau ertoe leiden dat het karakter van de regeling te selectief wordt. Zoals gemeld wordt overwegen het paritair inkomen voorlopig voor het eerste halfjaar van 1976 vast te stellen op 23.000 a 24.000. Medio volgend jaar kan het dan nog eens opnieuw bezien worden in het licht van de verdere ontwikkelingen. Omschakeling Voor een beperking van de kostenontwikkelingen zijn ver beteringen van de externe pro- duktie-omstandigheden van het grootste belang. Zeer ac tueel is de omschakeling van veel melkveehouderijbedrijven naar nieuwe bedrijfssystemen met ligboxenstal en tankmelk- Door middel van de ruilver kaveling worden belangrijke bijdragen op dit gebied gele verd. Door een samenloop van omstandigheden konden in 1975 maar 11.000 ha ruilverka veling in stemming worden gebracht. Voor 1976 verwacht mr. v.d. Stee dat weer 30.000 a 40.000 ha kan worden ge stemd, terwijl voor 1977 en 1978 ook de introductie van beheersregelingen een oplos sing van knelpunten bij de voorbereiding kan bieden. Ten aanzien van de voortgang van het ruil verkavel ingbeleid op wat langere termijn is de minister daarom niet pessi mistisch. Geringe weerstand De minister maakte enkele concretiseringen bekend inza ke de toepassing van de rijks groepsregeling zelfstandigen, die hij het meest geschikte in strument vindt om individuele bedrijven de helpende hand te bieden. Deze concretiserin gen zijn vooral gericht op on dernemers van land- en tuin bouwbedrijven met geringe weerstand. Indien deze ondernemers dit jaar een inkomen hebben be haald dat niet toereikend is om in het levensonderhoud te voorzien, kunnen zij een bij standsaanvrage indienen. Voorwaarde is dat het bedrijf de laatste jaren een inkomen heeft opgeleverd dat welis waar lager lag dan de bij standsnorm voor zelfstandi gen (ca 20.000), maar dat vol doende was om in de prive- uitgaven te voorzien. Indien het inkomen niet toerei kend is geweest voor het ver richten van die privé-uitgaven zal in voorkomende gevallen de bijstand kunnen worden toegekend tot maximaal het verschil tussen die bijstand snorm en het bereikte inko men. Deze hulpverlening zal alleen maar tijdelijk kunnen zijn, dus de verwachting moet bestaan dat daarna het bedrijf weer een voldoende inkomen voor de ondernemer zal ople veren. Fiscale regiem Het fiscale regiem voor land en tuinbouw aanroerend kwam de minister tot de con clusie dat er bij volledige toe passing van alle bestaande maatregelen sprake is van een gematigd fiscaal klimaat voor de landbouw. Een van zijn zor gen is wel de vraag of alle landbouwers in voldoende ma te gebruik maken van bestaan de faciliteiten. Hij gaat probe ren door meer en goede infor matie meer belangstelling te wekken voor deze lastenver lichting. Alternatieve landbouwmetho den besprekend gaf de minis ter meer kansen aan bepaalde tuinbouwteelten dan aan ak kerbouw en rundveehouderij. In deze laatste twee sectoren zullen alternatieve bedrijven grootschaliger moeten zijn dan de gewone bedrijven, in dien men gebruik van chemi sche middelen volledig wil uitsluiten. Vanwege de aan organische mest zal alterna tieve landbouw alleen tot re delijke opbrengsten kunnen komen als er daarnaast een intensieve veehouderij be staat. Tenslotte zal veel af hangen van wat de consument wil betalen voor de produk- ten, en uiteraard de produk- tiekosten. Zoals gemeld werden twee moties aangenomen te weten één over de lastenverlichtin gen in de veehouderij en tuin bouw en een over de honds dolheid. Verworpen werd een motie van de VVD tegen ver mindering van het aantal be- drijfsvoorlichters in de land en tuinbouw. Ook verworpen werd een mo tie van de PvdA en D'66 waar in er bij minister van der Stee op werd aangedrongen op 1 september van volgend jaar plannen in te dienen voor het structuurbeleid in de land- en tuinbouw en de financiële ge volgen daarvan. Tenslotte verwierp de kamer een motie van de WD om in de vaststelling van de aardga- sprijzen voor de tuinbouw re kening te houden met de hoge omschakelingskosten. De tuin bouw staat nu voor extra zwa re lasten aldus de motie. De kamer oordeelde deze motie niet zinvol omdat de aardga- sprijzen voor de tuinbouw al zijn vastgesteld. UTRECHT - In het buitenland begint belangstelling te ko men voor de Nederlandse roodbonte koe, het mrij- (Maas-Rijn-IJssel)ras. Dit heeft voorzitter J Leen heer van het koninklijk Neder lands rundvee stamboek mee gedeeld Dit jaar tot en met 13 december zijn 782 roodbonte stamboekkoeien en -stieren geexporteerd, 128 meer dan vorig jaar tot die datum. Daar entegen daalde de uitvoer van bij het KNRS geregistreerde zwartbonte stamboekrunderen met 1300 tot 10.596 Voorzitter Leenheer verwacht dat de gehele uitvoer van door het KNRS geregistreerde stamboekrunderen (zwartbon ten, roodbonten en Groninger blaarkoppen) dit jaar op 12.000 zal komen, dat is 1000 tot 1500 minder dan vorig jaar. Het midden-oosten, zo vertelt de heer Leenheer, is de laatste jaren een van de beste afne- Er komen steeds meer roodbonte koeien in de wei mers van het Nederlandse van landbouw daar een voor- fokvee. Binnenkort zullen het lichtingscongres op touw zet- stamboek en het ministerie ten. In het hele jaar 1975, zo ver wacht de heer Leenheer, zul len bij het KNRS ongeveer 68.000 koeien en ongveer 5500 stieren worden ingeschreven. Tot en met november is het aantal inschrijvingen van roodbonten vergeleken met dezelfde periode van vorig jaar met 1643 gestegen tot 20.460, dat van zwartbonten met 1509 gedaald tot 46.496 en dat van blaarkoppen met 257 gedaald tot 927. Ondanks de lagere export- en inschrijvingscijfers is de heer Leenheer niet ontevreden met de gang van zaken in het bijna afgelopen jaar. Het vorige jaar - ook het jaar waarin het stam boek zijn eerste eeuwfeest vierde en koninklijk werd - was namelijk een topjaar. Het aantal leden van het stam boek is dit jaar tot 1 december met 1620 verminderd tot 28.793

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11