VONDET.PABKBTJIJRT STAK DE VLAG UIT Toestand gegijzelden: verschil van dag en nacht met Beilen Kruidenier Groenendijk ruim 15 dagen gevangene in eigen buurtwinkel Goeiemorgen ik ben weer beschikbaar Lachen, schreeuwen, huilen „IK KOESTER GEEN WROK £cidóc(3omcuit Gegijzelde Van Pijlen: M.M.O. BOUTAVOND tv mossel versteege Aan de verbruikers van gas, water en elektriciteit der gemeente Katwijk SATERDAG 20 DECEMBER 1975 LjUil_(,3JU ÜUUftAlV i Psychiater dr. Mulder: (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De man die wellicht het grootste aandeel heeft gehad in de goede afloop van het gijzelingsdrama in het Indonesische consulaat in Amsterdam, heet dr. D. Mulder, en is als psychiater verbonden aan de Rijkspsycho- logische Dienst van het ministerie van Justitie. Afgelopen woensdag kwam voor hem de kritieke nacht. In het beleger de gebouw ontlaadde de spanning onder de Zuidmolukse terroristen zich in hevige agressie. Ze dreigden zelfs een gijzelaar neer te schieten. Dr. Mulder werd op het hoofdbu reau van politie, waar hij permanent sliep, onmiddellijk van zijn bed gehaald. Hij vertelt: „Het beleidscentrum achtte de situatie kritiek, maar ik ben in mijn eerste telefoongesprek helemaal niet op de dreiging ingegaan. Ik heb alleen maar gezegd: hier is je vriend weer, omdat ik gisteravond wat eerder weg was, bel ik nu wat vroeger op. Daarna heb ik de frequentie van de telefoongesprekken opgevoerd totdat de dreiging bezwo ren was. Ik probeerde af te tasten wat de oorzaak van de crisis kon zijn, maar het ging me er vooral om de jongens wat contactafleiding te bezorgen waarlangs hun spanningen konden afvloeien". Dr. Mulder omschrijft het helse karwei dat hij heeft geklaard met bescheiden nuchterheid als „een telefonische vader zijn". Ook vorig jaar bij de gijzeling in de Scheveningse gevangenis speelde hij met succes die rol. Hij zegt: „Je moet intiiitief te werk gaan, want je weet nooit. Maar deze jongens hadden kontakt met de buitenwereld nodig. Ze waren van de realiteit afgedwaald en daar moet je ze weer in terug zien te krijgen heel rustig en vriendelijk en met begrip voor wat ze willen". Vijf tot zes maal per dag belde dr. Mulder met het belegerde gebouw. Wanneer hij iemand aan de lijn kreeg, dan vroeg hij niet eens naar de voornaam. „Dat zou teveel op een politionele aanpak hebben geleken. De gesprekken begonnen zo. Ik: „Ben jij dezelfde van gisteren?" De andere kant: „Nee". Even later: „Hier is dezelfde van gisteren". Het girtg me erom iedere schijn van opdringerigheid te vermijden". De gesprekken van dr. Mulder met de terroristen duurden soms een paar seconden, maar liepen ook wel uit tot tien minuten en langer. Hij vertelt: „Aanvankelijk praatte ik maar wat over kleine, alledaagse dingen - heel plezierig. Voor het bereiken van ons doel was contact heel belangrijk, maar het moet van twee kanten komen. Ik moest de jongens eerst voor me zien te winnen. Mensen in zo'n situatie zijn erg geïsoleerd. Je moet ze een vorm van contact aanbieden, waar ze gevoelig voor zijn en op in willen gaan. Daarna kun je belangrijkere zaken aansnijden en 'dat ben ik ook geleidelijk aan gaan doen. In een geïsoleerde situatie verdwijnt het gevoel van realiteit. Dat moet je ze langzaam weer teruggeven vooral wat hun eisen betreft. Maar het ging allemaal heel losjes. In de ochtend begont ik met: goeiemorgen, ik ben weer beschikbaar, en 's avonds zei ik gewoon: nou, jongens, ik ga maar eens naar bed". Dr. Mulder is er altijd min of meer van overtuigd geweest dat er geen doden zouden vallen in het consulaat „Hoewel je nooit weet Maar we hadden een evaluatie gemaakt en we verwachtten het niet". Op de overgave van Beilen heeft hij nooit ingespeeld „om te voorkomen dat wij de indruk zouden wekken.dat wij de overwinnaars waren. Wij waren er van beide kanten erg gereserveerd over". Dat de politie van de aanwezigheid van radio en televisie in het consulaat nooit misbruik heeft gemaakt om de terroristen te misleiden, juicht hij toe. „Als dat ook maar één keer gebeurd was, zou onze vertrouwensrelatie geschonden zijn en had ik mijn werk niet meer kunnen doen". (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De vlag van de Repu bliek Maluku Selatan verdween gister middag om tien over een definitief van het Indonesische consulaat in de Am sterdamse Brachthuijzerstraat. De ze ven Molukse terroristen haalden hem zelf binnen en tekenden daarmee sym bolisch hun overgave. Met het inrollen van de vlag, het verwijderen van de kranten en het ophalen van de zonne wering voor de ramen kwam een einde aan de gijzeling die zich 361 uur en 23 minuten had voortgesleept. Vijfentwin tig gelukkige gegijzelden hadden het er levend vanaf gebracht. Vanachter de ramen zwaaiden ze naar familieleden die op enige afstand toekeken. Er werd gehuild, gelachen en geschreeuwd. Toen de eerste gegijzelden het consu laat verlieten, begon een groepje jour nalisten en fotografen luid „Lang zul len ze leven" te zingen. In de buurt werd de Nederlandse vlag uitgestoken. Vanuit een woning in de Valerius- straat wapperde zelfs plotseling een oranje deken. Het werd een ontspan nen, vreugdevolle bevrijding temidden van honderden zwaar bewapende poli tiefunctionarissen, die een waar leger van journalisten op enige afstand hiel den. Maar aan de daadwerkelijke bevrijding ging nog het een en ander vooraf. Iede reen wachtte gistermorgen rondom de Brachthuijzerstraat op de komst van president ir. Manusama van de RMS en de bemiddelaar van het eerste uur ds. Metiari. Kort voor een uur kwamen zij aan en liepen naar het consulaat. Eerst werden zij niet toegelaten, later bleek dit te zijn gekomen doordat de sleutel van de voordeur zoek was. Na enkele minuten konden zij toch naar binnen gaan. Weer enkele minuten later werd de RMS-vlag ingehaald, een teken van het einde van de gijzeling. Terstond werden in de nabijgelegen Koninginne weg de wegversperringen weggehaald zodat een bus van het Amsterdamse openbare vervoer naar het consulaat kon rijden om de gegijzelden op te halen, 15 mannen en tien vrouwen. Daarop kwamen de zeven Zuidmoluk- kers naar buiten. De eerste stak nog beide armen in de lucht, de jongelieden na hem hielden het hoofd gebogen. In drie personenbusjes werden zij afge voerd naar het Amsterdamse hoofdbu reau van politie in de Marnixstraat, waar terstond een scherpe bewaking werd ingesteld. De gehele ontruiming van het Indonesi sche consulaat ging vlot in z'n werk. Ogenblikkelijk nadat het pand door ie dereen was verlaten gingen leden van de Explosieven Opruimingsdienst naar De gijzeling is ten einde: omwonenden van het consulaatsgebouw steken de vlag uit op de goede afloop van het drama. binnen. Zij ontdekten, dat de vermeen de explosieven voor de ramen niet be stonden. Toen betraden ook andere po litiefunctionarissen het pand. Om twee uur brachten leden van de Indonesische ambassade in ons land een bezoek aan het consulaat. Zij wandelden door het gebouw en namen de aanzienlijke scha de op. Bij hun vertrek werden ze opge wacht door Amsterdams burgemeester Samkalden, die enkele minuten in de Brachthuijzerstraat verbleef. En nadat ook de burgemeester was verdwenen, werd begonnen met het op ruimen van de wegversperringen in de statige Vondelparkbuurt Zandzakken werden afgevoerd, pantservoertuigen draaiden en knarsten weg terwijl het peloton scherpschutters dat wekenlang op de daken had gelegen de spullen inpakte. Het gewone, alledaagse leven kwam weer op gang. Om half vier werden de straten rondom het consu laat vrijgegeven voor het verkeer. Al leen de afzetting van de Brachthuijzer straat bleef gehandhaafd. Toen kwamen ook de bewoners van de woningen rondom het consulaat naar hun huizen terug. Ze konden de schade opnemen, want de posten die de politie had uitgezet in enkele woningen hadden de nodige ravage aangericht. Een Brits meisje, dat een etage bewoont tegen over het consulaat: „Er zijn ruiten ges neuveld, bekleding is gescheurd en mijn bed is vernield. Wie zal mijn schade betalen?" Zij kreeg het advies om maar een brief te schrijven naar het Amster damse gemeentebestuur. Andere terug gekeerde buurtbewoners zaten niet zo over hun woning in. Een rasechte Am sterdammer: „Wat kan me m'n huis schelen. Dat zal wel goed komen. Het belangrijkste is immers, dat die arme mensen bevrijd zijn". Een politieman karakteriseerde het "einde van de recordbrekende gijzeling met de woorden: „Gelukkig, ik, ben nu met de kerst tenminste thuis". En daar mee illustreerde hij, dat zelfs een dra matische gijzeling snel vergeten kan worden; slechts de direct betrokkenen zullen de littekens hun hele leven dra gen. Opluchting en dankbaarheid BIJ DE OPSOMMING VAN AL diegenen aan wie wij dank verschuldigd zijn omdat ze hebben bijgedragen tot de geweldloze beëindiging van de gijzeling in Amsterdam, heeft minister Van Agt dit keer terecht ook de Zuid-Molukse onderhandelaars genoemd. En met name ir. Manusama, die daags tevoren in een televisie-inter view het gebruik van geweld door zijn volgelingen in duidelijke taal had verworpen. Aan de opsomming van minister Van Agt moet evenals bij de treinkaping in Beilen uiteraard zijn eigen naam worden toegevoegd, omdat hij als minister van justitie de direct verantwoordelijke leider is geweest van het ministeriële team, dat in het Haagse crisiscentrum de eindbeslissingen heeft moeten nemen. Voor de aanpak van de penibele zaken. OP DIE AANPAK ZAL OOK NU ONGETWIJFELD kritiek komen, want minister Van Agt heeft het zelf al gezegd natuurlijk zijn er fouten gemaakt. Maar geen wezenlijke en daarom is een deel van die kritiek, hoe begrijpelijk ook, onredelijk en onterecht Na de geweldloze beëindiging van de gijzeling in Amsterdam valt er nu bijvoorbeeld al kritiek te noteren, waarbij de argumentering in tegenspraak is met de kritische redeneringen over het beleid in Beilen. ^Terwijl bij de treinkaping de regering onder andere een te geringe meegaandheid is verweten, wordt nu hier en daar de vraag al opgeworpen of tegenover de bezetters in Amsterdam niet een te grote bereidwilligheid aan de dag is gelegd. Men vraagt zich bijvoorbeeld af, of het nu wel zo verstandig was de bezetters een radio- en televisietoestel te geven in ruil voor de vrijlating van enkele kinderen. DE REGERING HEEFT AANGEKONDIGD in samenspraak met deskundigen en met de Kamer na te zullen gaan welke lessen er getrokken kunnen worden uit beide gijzelingen. Hoe nuttig dat op zichzelf ook is, men zal zich moeten realiseren, dat ook nu nog een grote terughoudendheid geboden is. Nederland is er niet bij gebaat als een openbaar kritisch zelfonderzoek mogelijke toekom stige terroristen een gebruiksaanwijzing in handen speelt hoe ons land met het meeste succes geterroriseerd kan worden. 99 AMSTERDAM „Ik koester totaal geen wrok. Ik heb eerder het gevoel, dat ik met mijn bevrijding zeven vrienden ben kwijt geraakt Het waren jongens die hun eigen leven opofferden voor een ideaal dat zij door him daad nooit meer zullen kunnen meemaken". Dat is de reactie van de uit het Indonesische consulaat bevrijde ex-gegijzelde Wessel van Pijlen (28) uit Amersfoort Duidelijk vermoeid, ongeschoren, maar kerngezond wil de heer Van Pijlen, die werkt in het reisbureau in het consulaat, best vertellen over de gebeurte- - nissen gedurende de gijzeling in het consulaat „We zaten verzameld in de kamer van de vice-consul, kamer 41. In het begin mochten we niet praten en alleen af en toe naar het toilet Ook mochten we eerst niet roken. Na een paar dagen veranderde dat allemaal en konden we ons wat vrijer bewegen en mochten we praten. Dat moesten we zelfs. We moesten discussiëren over de zaak van de Zuidmo- lukkers: Het ideaal vaneen, een vrije RMS. Maar wie niet mee wilde discussiëren, hoefde dat niet". „Ik moet zeggen dat de behandeling door de Zuidmolukkers goed was. We kregen goed te eten. Wel werd elke maaltijd steeds gehalveerd. Een koteletje en de portie aardappelen werden in tweeën gedeeld. De andere helft was dan bedoeld voor de volgende dag als de autoriteiten eventueel zouden besluiten, dat er geen voedsel meer naar het consulaat zou worden gebracht Het was slechts een voorzorgsmaatregel van hen". In tegenstelling tot de gegijzelden in de trein bij Beilen heeft de heer Van Pijlen geen kritiek op het beleid zoals dat in de gijzelingsaffaire in Amsterdam door de overheid is ge voerd. „De enige kritiek die ik heb, heeft betrekking op de grove nalatigheid dat dit ooit kon gebeuren. Zo'n actie had voorkomen moeten worden". Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Met wat ik in Beilen uit de trein heb zien komen, waren deze mensen een verschil van dag en nacht". Zo kenschetste commissaris van de ko ningin Kranenburg de toestand van de 25 gijzelaars, die hij onmiddellijk na hun vrijlating in het opvangcentrum van de politie „De Eenhoorn" opzocht. „Hun gezondheid was goed, maar dat wisten we al van de dokter die zich onder de gijzelaars bevond. Er werd nogal wat gehuild en omhelsd, maar na een kwar tier zat iedereen al koffie te drinken en in broodjes te happen. Het was een wonder dat er zo korte tijd na al wat ze door hadden moeten maken, al zo'n harmonieuze sfeer kon heersen". De 7 bezetters werden onmiddellijk na hun arrestatie overgebracht naar het hoofdbureau van politie, waar achter ge sloten gordijnen de gebruikelijke proce dure begon: fouilleren, registreren, foto graferen, vingerafdrukken. De politie woordvoerder E. Jagerman: „Ze worden behandeld als normale verdachten". Toch was het hoofdbureau van politie gisteren volkomen afgegrendeld met dranghekken en door leden van de kara bijnbrigade. Wat de bezetters ten laste zal worden gelegd, kon procureur-generaal Hartsuiker gisteren nog niet zeggen. „Daarvoor moet eerst het vooronderzoek afgesloten zijn, en dat kan nog dagen duren". Vandaag zullen de Zuidmoluk kers voor de officier van justitie worden geleid. Een hunner bleek zijn hand ver wond te hebben aan glasscherven. Van de wapens die de bezetters hebben gebruikt, is in het consulaat slechts on herkenbaar schroot teruggevonden. De terroristen hebben ze vernietigd door zand uit plantenbakken in de loop te doen en vervolgens te schieten een bekende methode in het leger die bewijst hoezeer de overvallers militair getraind moeten zijn geweest. Dit verklaart tevens de schoten die in het consulaat werden gehoord vlak voordat de overgave plaats vond. Munitie of explosieven werden in het gebouw niet gevonden. (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM „Natuurlijk ben ik dolblij dat dit verschrik kelijke gebeuren eindelijk is af gelopen, maar als ik eraan denk wat er dit weekeinde allemaal niet moet gebeuren om mijn zaak voor maandag weer wat op orde te krijgen, slaat de schrik me weer om het hart". Dat is de eerste reactie die kruidenier Ja cobus Groenendijk (58) uit de Amsterdamse Brachthuijzer straat weet te geven na de beëindiging van de gijzelingsac tie in het Indonesische consulaat Kruidenier Groenendijk moet aan die plotselinge overgave nog dui delijk wennen. Ook hij is nu im mers weer een echt vrij man. Ruim vijftien dagen lang was hij een gevangene in zijn eigen wo ning en buurtwinkeltje dat recht tegenover het consulaat ligt „Van het eerste moment van de bezetting af zat mijn zaak vol met rechercheurs. Verscholen achter de rekken met levensmiddelen voor de etalage en glurend door de gaatjes die er tussen de soep en groenteblikken waren, hadden ze hier de beste uitkijkpost in de frontlinie. Hier in mijn winkel kwamen alle bewegingen in het gebouw het eerst binnen. Een ui terst spannende maar ook nare situatie. Vooral toen er vijf tot zes keer in die twee weken een extra verscherpte bewaking werd inge steld, omdat de terroristen aan de overkant dreigementen uitten of binnen zelfs schoten losten. Ik zat overal bij en kon alles horen en zien. Op die momenten hoefde het allemaal niet zo voor mij. Maar gelukkig is dat nu voorbij en zijn die politiemensen vertrok ken. Het leven moet ook in de winkel zijn normale gang weer gaan krijgen." „Ik hoop mijn zaak na die twee weken noodgedwongen sluiting maandag weer open te hebben. Als ik dat tenminste red. Alle etenswaren, zuivelprodukten, groenten en fruit moeten worden nagelopen, bekeken en gecontro leerd op bederf. Al die tijd heeft het er maar gestaan." Een tijd ook waarin er voor krui denier Groenendijk geen cent over de toonbank rolde, omdat zijn klanten uit de buurt óf waren vertrokken óf de zaak door de afzettingen niet konden bereiken. „In de winkel moest ik me op last van de politie heel erg voorzichtig en stilletjes bewegen. In die hei melijke sfeer hielden de recher cheurs, die door mijn vrouw met koffie en zo helemaal zijn ver zorgd, zelfs het vuurpuntje van Kruidenier Groenendijk is meteen na afloop van de gijzeling begon nen de bedorven levensmiddelen uit zijn winkel te halen. een sigaret achter hun handen. De terroristen mochten helemaal niks merken." ,,'s Avonds in het pikkedonker - het zonnescherm bleef naar bene den en het licht mocht niet aan - heb ik een keer wat kunnen rondscharrelen om bedorven ros bief, plakken vlees en hele stuk ken beschimmelde kaas uit de koelvitrine te halen. Dat ging enorm stinken en kon je absoluut niet laten liggen. Ik heb toen ze ker voor een paar honderd gul den moeten weggooien." Behalve de directe schade aan zijn assortiment verwacht mid-' denstander Groenendijk dat zijn totale schadepost inclusief de uit gebleven omzet circa achtduizend gulden zal bedragen. „Hoe en waarvan ik dat geld terug kan krijgen weet ik nog niet. Ik ben afgelopen dinsdag, via de poort van het pakhuis één keer even naar buiten geweest om over die kwestie op het poli tiebureau te praten. Daar was men vol begrip en verwachtte men dat het wel goed zou komen, hoewel er geen fonds voor deze schade bestaat Ik vertrouw erop, dat mijn schade vergoed zal wor den. Voorlopig ga ik in mijn zaak eerst orde op zaken stellen. Dan kan ik maandag weer open. Voor het eerst na ruim vijftien dagen." Kerstverloting A.s. maandagavond organiseerd devoetbalvereniging M.M.O. weer haar traditionele Aanvang 8 uur n.m. in Café van der Eng Kerkstr. 62, Hoogmade AMSTERDAM De Stichting Karsten gedagvaard en de zaak voor Sociaal Aandeelhouder- zal op vrij korte termijn in een schap (SVSA) zet haar strijd gewone procedure worden uit- tegen de Holland Amerika Lijn gevochten, zo heeft de heer T. en haar president-commissaris L. Lakeman, voorzitter van de prof. dr. C. F. Karsten voort Zij SVSA, meegedeeld, heeft de maatschappij en prof. 11\l vleugels*piano's*orgels sfc vraag katalogus mei L.P./7,90, giro 56631. Den Haag GEMEENTEBEDRIJVEN VAN KATWIJK, POSTBUS 84 - TELEFOON 01718 - 74444 KATWIJK AAN ZEE Evenals vorig jaar zullen in de periode, gelegen tussen 15 december 1975 en 14 januari 1976, in onze gemeente de meterstanden worden opgenomen teneinde de gas-, water- en elektriciteitsverbruikers te kunnen vaststellen. In verband met de ruim 38.000 opnames is een spreiding hiervan noodzakelijk. De gemeente is daarom in 4 sectoren verdeeld, waarbi) elke sector zijn eigen opnameperiode heeft. De meterstanden in sector 1 zijn inmiddels opgenomen. Om de verbruikers woonachtig in de overige sectoren een indruk te geven wanneer de meteropnemer verwacht kan worden, geven wij U onderstaande periode- en sectorindeling. Sector 2 - periode 23 - 30 december 1975: deel van de Koestal - Witte Hek met Industrieterrein - gebied omgeving Annastraat - het noordelijk oude dorpsdeel Sector 3 periode 31 december 1975 - 8 januari 1976: de Hoornes - gebied Rijnsoever en 't Heen - Zeeweg - Katwijk a d. Rijn dorp - de Koestal. Sector 4 - periode 9 -14 januari 1976: Pr. Bernhardlaan - Cleijn Duin - Synthese - overige deel van de Hoornes - Molenblok - Overrijn - 't Sandt. Een nadere straataanduiding van iedere sector zal vroegtijdig, via een adverten tie in meerdere kranten en de Katwijkse Post worden bekend gemaakt De verbruikers worden verzocht ons in de gelegenheid te stellen op de geplande datum de meterstanden te kunnen opnemen. Hieronder volgt een opgaaf van straten welke in de periode, gelegen tussen 23 en 30 december 1975, zullen worden bezocht. 23 en 24 december 1975: Bosplein, Oranjestraat, Catineweg, W. de Zwijgerlaan. J. Evertsenlaan, Piet Heinlaan. W. de Withstraat. Adm. de Ruyterlaan. van Speijkstraat, Joost Banckertstraat, J. v Galenstraat. Jac. v. Heemskerklaan. Kortemaerstraat. Rederijstraat, Industrieweg. Haringkade. J. v. Brakelstraat. Karei Doormanlaan. Visserijkade, Mr. E. N. Rahusenstraat. v.d. Vegtstraat. Wyborghstraat, Remise straat. Mr. C. Fockstraat. Hoqeweg. Stengelinstraat. Stationstraat. Zwanenburg straat, R. v. Limburgstraat. Annadwarsstraat, Annastraat, Bestevaersweg, Duinoord. Adrianastraat, Randweg en Duinrustplein. 29 en 30 december 1975: Strandtenten, Buitensluis, Rijnmond, Jan Tooropstraat, te Brittenstraat, Cronje- straat, Paul Krugerstraat. D. Curtiusstraat. Batavenstraat. Romeinenstraat. Hessenstraat, Frankenstraat, Kaninefatenstraat, Tubantenstraat, Friezenstraat. Sluisweg, Binnensluis. Cattenstraat. Saksenstraat. Boshuysenstraat en Conrad- straat.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9