Kerncentrale Kalkar mogelijk alleen voor wetenschappelijk doel CcidocSourofit FILM OVER SS-MASSAMOORD NA PROCES TERUG IN ROME DE CARVALHO IN RANGTERUGGESTELD Isabel Peron blijft president VS-Senaat blokkeert hulp aan Angola Arrestatie in moordzaak Spreeuwenberg Hondevuil dwingt tot hink-stap- sprong" Starfighter neergestort ZATERDAG 20 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANTPAGINA 7 De in Milaan omgekomen Neder landse vrachtautochauffeur, Gijs- bert van Eijk. Chauffeur drukt collega dood met vrachtauto MILAAN (AP) - Een Neder landse vrachtwagenchauffeur is in Milaan in de nacht van don derdag op vrijdag om het leven gekomen toen een vrachtauto van een landgenoot hem dood drukte tegen een muur, aldus heeft de Italiaanse politie giste ren bekend gemaakt. De dode was de 49-jarige Gijsbert van Eijk. De andere chauffeur, die na het ongeluk wegvluchtte met zijn voertuig is nog niet geïden tificeerd. Drie andere Nederlandse chauf feurs zijn door de politie aange houden om te worden onder vraagd. Volgens de politie waren de twee chauffeurs nadat zij samen hadden gegeten, gaan ruziën. Ineens sprong een van de chauf feurs op, ging zijn wagen in, reed weg en drukte daarbij Van Eijk tegen de muur dood. (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN De kernreactor van Kalkar, die ook in Nederland heftig omstreden is, zal moge lijk alleen maar voor weten schappelijk onderzoek en niet voor het opwekken van elec- triciteit worden gebruikt. De ze plannen zijn in de regering van Noordrijn- Westfalen ge rezen, nadat er de laatste tijd steeds meer gewaarschuwd wordt voor de omvang van de gevaren voor de gezondheid, die tot nu toe kennelijk sterk werden onderschat. Ook berichten over schade aan de gezondheid, die erfelijk zijn, hebben de regering in Dïisseldorf bewogen de bouw van kerncentrales opnieuw kritisch te overwegen. Men denkt er hier bij vooral aan geen kerncentrales meer in dichtbewoonde gebieden te plaatsen. In het kader van de ze herziening zal waarschijn lijk de voorgenomen kerncen trale van Wezel, eveneens on der de rook van Nederland, moeten sneuvelen. Aangezien men in Kalkar met de bouw reeds tamelijk ver gevorderd is, overweegt men de kern reactor als studieobject te ge bruiken. Zqals dat ook iri Ju- lich nog steeds het geval is. De bezwaren tegen kerncen trales zijn in regeringskringen van Dïisseldorf aanzienlijk ge groeid door het ongeluk in een dergelijk gebouw van enige weken geleden in Zuid-Duits- land, dat ernstiger blijkt te zijn geweest dan men aanvan kelijk had aangenomen en door de genoemde waarschu wingen. De minister van eco nomische zaken in Dïisseldorf, het FDP-lid Horst Riemer gaf openlijk toe, dat hij zelf ook „bepaalde gevaren" ziet Dit geldt o.a. voor Kalkar. Ook de voorzitter van de sociaal-de mocratische fractie in de Dus- seldorfse Landdag wil het energie-concept opnieuw gron dig bestuderen, omdat er, zoals hij zei, talrijke dingen nog niet opgehelderd zijn. Hiertoe behoren de nog niet opgeloste problemen van het veilige transport van radio-ac tief afval en het opslaan hier van, terwijl men ook de maat regelen tegen overvallen van - kerncentrales en tegen dief stallen nog als onvoldoende beschouwt. Nieuwe postzegel Een van Spanje's nieuwe postzegels met koning Juan Carlos en zijn echt genote koningin Sophia. WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft gisteren met 54—22 stemmen een amendement van senator John Tunney aange nomen waardoor de Amerikaanse militaire hulp aan anti-Sovjetpar tijen in Angola wordt afgesneden ondanks zware druk van het Witte Huis om die hulp voort te zetten. Het amendement verbiedt dat ook maar iets van de 112,4 miljard dollar voor defensie als geheime hulp naar Angola gaat De president had op stemming aangedrongen nadat aanvankelijk was besloten daarmee tot na het kerstreces te wachten. KERSTVIERING In de kazerne van de koninklijke marechaussee in Soestdijk hebben de koninklijke familie en het perso neel van Soestdijk de traditionele kerstviering gehouden. Links (van links naar rechts): koningin Julia na, prins Bernhard, prinses Mar griet. prins Pieter Christiaan en mr Pieter van Vollenhoven. Foto rechts, eveneens van links naar rechts: prinses Beatrix, prins Con- stantijn, prins Claus, prins Johan Friso en prins Willem Alexander. Abortus ALS INITIATIEFNEMERS VAN EEN EIGEN WETSONTWERP over abortus hebben de christen-democratische Kamerleden me vrouw Van Leeuwen en dr. Van Schaik alle tijd genomen om te antwoorden op de schriftelijke kritiek van de Kamerfracties. Terecht; want grondig en zorgvuldig moesten ze ingaan op vragen en contra-beweringen. Hun memorie van antwoord - eind vorige maand verschenen - is een stuk dat een even zorgvuldige behande ling vereist In de politieke discussie tot dusverre is wel eens gezwaaid met argumenten die te snel aan God's wet de rechten van de vrouw, het welzijn van het kind en zedelijke opvattingen van het volk ontleend werden. De twee CDA-politici laten blijken, dat voor hen de oplossing van het abortusvraagstuk niet aan bekende axioma's is ontleend; ze hebben met het probleem moeten worstelen, moeten wikken en wegen om tot een voorstel te komen waarin de rechten van de mens (maar dan van elke mens) geëerbiedig worden, zonder dat aan de zedelijke opvattingen van een groot deel van de Nederlandse bevolking geweld wordt aangedaan. EEN COMPROMIS IS DAN ONVERMIJDELIJK Voor degenen bij wie eerbiediging van elk menselijk leven voorop staat, is dit gelegen in de aanvaarding van een wettelijk uitgangspunt: dat wetsbepalingen en daaraan ontleende strafsancties alleen maar zinvol zijn als ze de geestelijke draagkracht van het volk niet te boven gaan. Dit kan ook voor opvattingen van christelijke politici een worsteling betekenen met uitgangspunten. Zeker als hierbij nog komt, dat zelfs de kerkgenootschappen in de praktijk bij het meten van marges tot afwijkende conclusies komen. Een vorig jaar verschenen rapport van het hervormde kerkgenootschap liet voor abortus meer ruimte dan de eerder uitgegeven brief van de Nederlandse bisschoppen. Hoewel - wat wel eens vergeten wordt - ook de hervormde synode dichter bij het „abortus, neen, tenzij...." staat dan bij het „abortus, ja, tenzij..." van het socialistisch initiatiefwetsontwerp. Tegen tweëerlei vorm van kritiek hebben de initiatiefnemers zich in hun memorie van antwoord moeten verweren: parlementariërs die vinden dat zij niet ver genoeg gaan en collega's naar wier mening het CDA-voorstel ook inbreuk maakt op de beginselen van het Evangelie. In een volgende beschouwing komen we terug op eerstbedoelde kritiek; we vatten nu nog eens samen wat dr. Van Schaik c.s. repliceert op vragen van Kamerleden die vinden dat ook hij te ver gaat en vragen waarom het CDA zich niet beperkt tot aanvulling van de bestaande wetten. Onzes inziens vragen waarop het antwoord te meer belangrijk is, nu uit opiniepeilingen blijkt hoe een meerderheid van de Nederlandse burgers afwijzend staat tegenover het soepel toelaten van abortus. MEVROUW VAN LEEUWEN EN DR. VAN SCHAIK STELLEN: „Met simpele aanvullende wetsbepalingen kan niet worden vol staan, omdat jurisprudentie en vervolgingsbeleid niet meer toerei kend zijn voor het doel van de wet: beschermwaardigheid van het menselijk leven in ontwikkelingsgoed formuleren en met de nodige waarborgen omringen. Het gaat enerzijds om een hernieuwd reveille ten aanzien van medemenselijkheid en rechtvaardigheid voor het ongeboren leven; anderzijds om een noodzakelijk scherpe re formulering waardoor de strafrechter, als dit nodig is, inderdaad kan ingrijpen. Daarbij moeten ook strafuitsluitingsgronden zodanig geformuleerd zijn, dat aan de werkelijk echte nood van een vrouw tegemoet kan worden gekomen..." Een standpunt dat dus ook puur menselijk uitgaat van heel andere gronden dan de „baas-in-eigen-buik"-theorie van fervente abortus voorstanders. Met hun voorstel hopen de CDA-Kamerleden ook instemming te krijgen van burgers, volksvertegenwoordigers in het bijzonder, die Christus niet belijden maar volgens algemeen zedelij ke beginselen terzake van de rechten van het ongoren leven tot een zelfde slotsom komen. GOEDE HOOP OP TERUGVINDEN BREUGHELS MAASTRICHT (ANP) - De po litie van Maastricht heeft goede hoop dat de vijf gestolen schil derijen van Jan en Pieter Breughel binnenkort boven wa ter zullen komen. De kostbare doeken werden twee weken ge leden gestolen bp de internatio nale kunstbeurs „Pictura" in Maastricht Er zijn in totaal drie mannen aangehouden die bij de inbraak in de Euro-hal betrokken moe ten zijn geweest. Twee verdach ten hebben inmiddels bekend, dat zij de inbraak hebben ge pleegd, maar zij zeggen niet te weten waar de schilderijen zijn gebleven. ROERMOND (ANP) - De rijk spolitie te Horst heeft gisteren de 35-jarige Mathias D. uit deze plaats aangehouden in verband met de dood van de 68-jarige alleenwonende L. Spreeuwen- berg uit Hegelsom-Horst. De laatste werd afgelopen zon dag met wondjes aan hoofd en een oog dood in zijn boerderij aangetroffen. Bovendien ver toonde de hals van de man teke nen van zeer ernstig geweld aan de hals. De sectie heeft uitgewe zen dat de man door verstikking om het leven gekomen. De ver dachte Mathias D. werd aange houden nadat hij de begrafenis van het slachtoffer had bijge woond. OVERVALLER NEERGESCHOTEN Een scherpschutter van de Franse politie heeft gisteren de 19-jarige Franse Canadees Serge Cachat neergeschoten, die na een misluk te overval op een bank in Thonon- les-Baines (Frankrijk), twee gijze laars op zijn vlucht had meegeno men. Cachat had zich voor de overval uitgedost als een vrouw. Hij vluchtte, in het bankgebouw naar de achteruitgang met mede neming van twee gijzelaars, toen het alarmsysteem in werking werd gezet. Hij kreeg, na onderhandelin gen een auto om naar de haven te gaan om vandaar te proberen over het Meer van Genève te ko men. Hij werd door een scherp schutter door het hoofd gescho ten. Zijn toestand is kritiek. Op de foto Cachat (midden) met zijn bei de gijzelaars. LISSABON (Reuter) - Twee Porutgese generaals zijn gede gradeerd als gevolg van de linkse rebellie van vorige maand en een gewezen minister van onderwijs is gearresteerd. Otelo Saraiva de Carvalho, de radicaal-linkse commandant van de ontbonden veiligheids dienst Copcon, is gedegradeerd tot majoor, de rang die hij had toen hij de coup leidde waar door anderhalf jaar geleden de oude, rechtse dictatuur ten val werd gebracht Carlos Fabiao is teruggezet in de rang van luitenant-kolonel, de rang die hij bezat voordat hij tot generaal werd bevorderd toen hij het opperbevel van het leger overnam. De degradaties zijn meegedeeld in een niet eerder gepubliceerde resolutie die 27 november door de militaire revolutionaire raad is aangenomen. Volgens een woordvoerder van het opperbevel is de gearres teerde minister majoor Jose Emilio da Silva, die een half jaar lang deel heeft uitgemaakt van het kabinet van de pro-com munistische generaal Vasco Goncalves. Bevelen voor de aanhouding van majoor Silva en andere mi litaire ministers van de rege- ring-Goncalves zijn na de mis lukte opstand van vorige maand uitgevaardigd. Luitenant-kolonel Amao Metelo, een gewezen vice-premier, is al in arrest en generaal Goncalves is zelf ontslagen uit de functie van hoofd van het instituut voor hogere defensiestudies. Twee voormalige leden van de raad van de revolutie, die grotere be voegdheid heeft dan de rege ring, bevinden zich eveneens in arrest. BUENOS AIRES (AP) De opperbevelheb ber van het Argentijnse leger Jorge Videla heeft de eis van een aantal opstandige luchtmachtofficieren van de hand gewezen om Isabel Peron als president te vervangen. Hij deed echter wel een dringend beroep op het Congres tot snelle actie om een einde te maken aan de nu drie dagen durende crisis. Videla en drie andere bevelhebbers van het leger kwamen gisteren in spoedzitting bijeen met de 44-jarige president en haar kabinet en een aantal partijleiders. De commandan ten verlieten later de vergadering en hielden apart een andere bespreking. Eerder op de dag zorgden vijf vliegtuigen voor enige opschudding toen zij rond het middaguur laag boven het roze privé-paleis van de president cirkelden. Even na het middaguur lieten de autoritei ten de internationale luchthaven Ezeiza slui ten. De opstandige officieren hielden inmiddels nog steeds de luchthaven Jorge Newbery, bezet, evenals de bases Moron vlakbij de hoofdstad en Plumerillo, bij Mendoza aan de voet van het Andesgebergte. Regeringstroepen hebben de bezette bases omsingeld maar er was geen sprake van vuurgevechten en in het gebied rond de hoofdstad met zijn acht miljoen inwoners was er van de opstand eigenlijk nauwelijks iets te merken. IADVERTENTIE J Als u 65+ bent, wordt 'n bioscoopje pikken nog aantrekkelijken Met: PAS 65. U hebt er nu de tijd voor en vaak kost 't u ook minder. Met PAS 65. Geldig vanaf 1 december. Uw gemeente laat u weten hoe u 'm kunt krijgen. De prijs? Niet meer dan f6,50. Wilt u meer informatie? Vraag't bij uw gemeente. Pas voor uw plezier. (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME - Defilm „Rappresaglia" (represaille) is terug in de Romeinse en andere Italiaanse biosco pen. De koelbloedige massamoord op 335 onschul dige Italiaanse mannen, met nekschoten gedood door wraaknemende SS'ers in 1944 - is opnieuw in een twee uur durend filmverhaal te zien. Het lijkt erop alsof de producenten - uit publiciteit- soogpunt - gewacht hebben op het slot van het proces tegen de scenario-schrijver, de regisseur en de producent van deze film, die onlangs alle drie (voorwaardelijk) tot gevangenisstraffen ver oordeeld werden. Wegens belediging van de nage dachtenis van paus Pius XII. Twee jaar heeft het proces geduurd en nog is het „nietes-welles"-spel niet afgelopen, want de veroor deelden zijn prompt in hoger beroep gegaan tegen deze uitspraak. Ook al veroordeelde een Romeinse rechtbank de drie beklaagden, de knellende vraag „wist Pius XII wel of niet bijtijds van een vreselij ke SS-represaille en had hij die kunnen voorko men?", blijft eigenlijk onbeantwoord. Jaren geleden was de Amerikaanse schrijver-histo ricus Robert Katz getuige van een sobere, jaarlijk se herdenkingsplechtigheid op de begraafplaats van Fosse Ardeatine. In die voormalige mergel groeve, aan de rand van Rome, staan in een ontroerend mausoleum 335 eendere graftomben voor de onschuldige slachtoffers, Romeinen, opge pikt van de straat of „geselecteerd" uit de toenter tijd overvolle gevangenissen. Ze werden gedood, omdat de dag tevoren bij een aanslag van verzets strijders in het hartje van Rome op een compagnie SS'ers 33 nazi's werden gedood. Katz werd geboeid door die gruwelijke historie waarover - merkwaardig genoeg - in Italië zelf niet zo bar veel geschreven is. Hij combineerde zijn speurzin en schrijverstalent, en werkte jarenlang aan zijn boek „Morte a Roma". Hij memoreerde de feiten, voerde mondelinge getuigen op en citeerde archiefstukken, en tenslot te concludeerde hij voorzichtig dat de massa-re presaille misschien voorkomen had kunnen wor den als het Vaticaan, als de paus persoonlijk, actie had genomen, en bij voorbaat geprotesteerd zou hebben. Katz kwamtot de stelling dat de paus op de hoogte zou zijn geweest van „een vreselijke wraa kactie van de Duitsers". Dit detail is in de film breed-uitgesponnen. Robert Katz werkte mee aan het scenario van de door Cosmatos geregisseerde film, die geproduceerd .werd door Carlo Ponti, de man van Sofia Loren. Een nicht van paus Pius XII, gravin Rossignani, vond deze passage in boek en film beledigend en lasterlijk en klaagde het schrijvend en filmend trio aan. SS-officieren Twee voormalige, nog in leven zijndeSS-kolonels, hebben in de gruwelijke represaille van 1944 een hoofdrol gespeeld: Herbert Kappler en Eugen Dollmann. De eerste - in de film speelt Richard Burton de rol van Kappler - zit nog altijd gevan gen in de fort-gevangenis van Gaeta, tussen Rome en Napels. Kappler was indertijd verantwoordelijk voor de massa-moord. Hij beweert nog altijd - ook onlangs nog, tegen de Italiaanse rechters - dat hij zijn orders rechtstreeks van het hoofdkwartier van Hitier kreeg met de bepaling, alles zo snel mogelijk uit te voeren. Dollmann, onbelemmerd vrij en woonachtig in München, is in de loop van het proces gehoord door het Romeinse hof dat daarvoor speciaal naar Duitsland reisde. Dollmann zegt, dat als paus Pius al op de hoogte is gebracht van een represaille-ac tie, dat hij het dan toch waarschijnlijk te laat geweten heeft Dollmann zou - strikt privé - zijn vage vermoedens van een wraakoefening kort na de aanslag op de Duitse SS-colonne, hebbn overgebracht aan pater Pfeiffer, die indertijd een sleutelpositie innam tussen Nazi-Duitsland en de paus. Pater Pfeiffer kwam kort na de oorlog bij een verkeersongeval om het leven, en daarmee verdween de allerbe langrijkste figuur in dit drama. Het Vaticaan blijft ontkennen, dat Pius bijtijds op de hoogte is gebracht de nog levende SS-officie ren geven geen oplossing, de archieven blijven gesloten en de doorslaggevende getuigen zijn dood. Niettegenstaande de onzekerheid eiste de openba re aanklager - overigens een zoon van de militaire rechter die na de oorlog Kappler tot levenslang veroordeelde - zware straffen. Die zijn ook uitge sproken, maar voorwaardelijk. En intussen is ae veroordeelde film schielijk teruggebracht in de Romeinse bioscopen, kennelijk bedoeld als een onverwachte Kerst-surprise. Maar de Romeinen zorgen nog niet voor doorslaande kassuccessen. De heer Luyken „hinkstapsprong-toe- geschiedt de enige sprak, in verband risme". remedie. „De „hond met „een nog steeds Naar zijn oordeel is in-de-goot-actie" al- groeiende hoeveel- het opleggen van for- leen blijkt onvoldoen- heid hondevuil in de- se boetes, zoals dat in de te zijn", aldus de ze goede stad", van vele andere landen heer Luyken. DEN HAAG (ANP).— Een starfighter van de koninklijke lucht macht is gisteren neergestort tussen Veghel en Dinter in Brabant Het toestel, afkomstig van de basis Volkert kwam terecht in het vrije veld. Het was een Starfighter van het type TF-104. de twee-persoons trainingsversie van de jager. Beide inzittenden, die een trainings- vlucht uitvoerden, wisten zich via de schietstoel te redden. Zij zijn ongedeerd. AMSTERDAM (ANP) „Er zijn concrete aanwijzin gen dat er voor vele tonnen aan zaken doen, verloren gaat omdat buitenlandse reisbureaus het op grond van de erger lijke vervuiling van Amsterdam door honden laten afwe ten". Dit zei de heer A. F. Luyken, direc teur van de VW Amsterdam, op de gisteren gehouden jaarvergadering van deze organisatie.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7