Warmunda moet meer zelfvertrouwen Aad van Polanen gaat „zijn" dames harder aanpakken.... „We kunnen beter" Talentvolle jeugd DIOK in opmars Sterk bezet kersttoernooi van Blitz Matthieu van Winsen: AFDELINGSHOEK Hans-Peter Brandt: I'AUINA t LEIDSE COU KANT ZATERDAG 2U DECEMBER 1975 sportredactie LEIDEN Aad van Polanen is toch wat teleurgesteld. Zou de Europese kampioen in het middengewicht van 1966 zich verleden week nog content hebben getoond als „zijn" da mesjudoka's op de eerste offi ciële Europese kampioenschap pen voor dames (afgelopen weekeinde in München gehou den) twee plakken zouden pak ken, nu terugkijkend - is die tevredenheid, ondanks de twee behaalde bronzen medailles van Yvonne Vringer en Lia Matteman, toch minder dan verwacht. De Leidenaar, sinds februari 74 trainer-coach van de Neder landse selectie, verklaart: ..Goed, we hebben nu twee plakken veroverd. Maar er had meer ingezeten. In ieder geval een zilveren" De 29-jarige, getrouwde sport school-leraar vervolgt: „Let wel, ik ben zeker niet ontevre den over de prestaties van de meisjes, maar wel over de re sultaten". De gevolgen van deze lichte on tevredenheid bij judo-vierde- dan Van Polanen (bezig voor zijn vijfde), zullen de dames overigens aan den lijve gaan ondervinden. Van Polanen - in 1973 sloot hij zijn internationale judocarriëre af omdat ,jn'n school teveel tijd ging opeisen, ik een keuze moest doen", wil het damesju do nog meer als topsport gaan aanpakken. „Dat houdt in dat de aanpak komend jaar over het algemeen „harder" gaat worden. Dat ik hoop er een derde trainingsdag in de maand bij te krijgen, dat de trainingen zwaarder zullen worden en dat de meisjes ook huiswerk mee zullen krijgen. Ik wil het damesjudo gewoon om hoog krijgen. En dat moet kun- Mogelijkheden. Van Polanen „ziet" de moge lijkheden voor het Nederlands team duidelijk. „We draaien nu al heel redelijk mee in Europa. Op de Franse meisjes na, die waren ook in München weer Aad van Polanen: Toch wat teleurgesteld. superieur, doen we eigenlijk nu al voor geen land echt onder. Al moet ik zeggen dat Duits land en Engeland ook wel erg sterk zijn. Maar vooral Neder land moet nog veel sterker kunnen worden. Als je nu ziet dat er in Frankrijk zo'n zes uur per dag wordt getraind, en wij in Nederland dat totaal nog niet eens benaderen - de selec tie zelf traint slechts vier uur in de maand centraal - dan moet je met een intensievere training toch hogerop kunnen". Een ontwikkeling die overigens wel tijd nodig heeft. Aad van Polanen: „Het damesjudo staat in feite nog pas in haar kinder schoenen. Is eigenlijk pas een jaar of vier echt op gang. En als je dan weet dat alleen de judotechniek al een periode van een jaar of vijf nodig heeft om een beetje tot ontplooiing te komen, dan is het duidelijk dat het niveau nog met spron gen omhoog kan". Staat het damesjudo landelijk gezien nog slechts in de kinder schoenen. in Leiden hebben de dames amper een schoen aan getrokken. Van Polanen: „In Leiden was er een meisje dat in Nederland hoog had kunnen komen. Maar Anneke de Vos, die is het, is gestopt. Ik denk dat ze wel te rug zal komen, maar voorlopig houdt het wel in dat er in Lei den geen damesjudoka is die zich in de top kan weren. Wel dames die zich recreatief met het judo bezighouden. Meer ge zelligheid en zelfverdedigings- werk dan wedstrijdjudo dus". Laat Van Polanen is zich eigenlijk pas „laat" met damesjudo be zig gaan houden. „Ik had er wel interesse in en ook de ont wikkeling volgde ik wel, maar verder toch niet. Totdat ik in 74 uit een groep van een man of negen als damescoach naar voren werd geschoven. Vanaf dat moment is er vanzelfspre kend een nog grotere interesse, en meer verbondenheid ont staan". Want Aad van Polanen „mag" dat damesjudo beslist wel. „Het is veel frisser dan het herenju do. Veel aanvallender. En zo moet judo ook zijn. Aanval lend. In de herentop wordt dat de laatste tijd ook nogal eens vergeten. Waardoor het dan weer minder aantrekkelijk wordt". Aad van Polanen is in eerste instantie tot 1976 coach en trainer van het Nederlands team. En hoopt daarna op een verlenging. Aad, ooit als Adrie op de mat vertoevend: „Dat zit er ook wel een beetje in. Die verlenging. Wat dat betreft ben ik echt wel optimistisch". Zo^ls Aad van Polanen ook optimis tisch is als het over de komen de Europese kampioenschap pen gaat. Van Polanen. blij dat hij er weer bij is, terug is in de sfeer van het wedstrijdjudo: „We gaan er nu al naar toe werken. Naar die E.K En daar hoop ik dan met twee Europe se kampioenen uit Nederland weer te kunnen vertrekken. Ondanks de bijkomende facto ren als loting, scheidsrechters en vorm van de dag, deze voorspelling? Aad van Polanen nadenkend: „Als dat niet lukt zou ik zelf bijzonder teleurge steld zijn". De dames weten wat er van hen wordt ver wacht... GERT-JAN ONVLEE Van onze sportredactie WARMOND Warmunda: eens een redelijk draaiende vierdeklasser, nu een matig voetballende afdelingsclub. Warmunda bevindt zich mo menteel in een impasse, zit volgens linkermiddenvelder Matthieu van Winsen te wach ten op een zetje in de goede richting. „Technisch zit het elftal wel redelijk in elkaar. Maar het maken van doelpun ten is een probleem. We moe ten nu eens bet geluk hebben, dat die bal er wel ingaat en niet op de paal komt". In eerste instantie lijkt het zo'r zetje niet voldoende om War munda uit de onderste regio nen van de ranglijst in groep te sleuren. Zeker wanneer men bedenkt, dat Matthieu van Win sen later zelf tot de conclusie komt datje geen wonderteam nodig hebt om kampioen in de afdeling te worden". Zelf draagt hij dan ook iets meer reële oorzaken aan. „Voor de vierde klasse hadden we gewoon te weinig kwaliteit" en „we zitten moeilijk qua voetballers. We hebben een kleine selectiegroep en dus is er helemaal geen concurrentie. Ze hebben niks achter de hand om te zeggen: joh, jij draait nu wat minder, ga jij maar eens een tijdje in het tweede of der de elftal spelen". En over het jeugdig talent: „De begeleiding van junioren, die naar de senioren gaan is niet ideaal. Dat is ook niet moge lijk, want je hebt niet de kans om talentvolle-jeugdspelers in het tweede -of derde elftal te laten acclimatiseren. Het gaat dus van: jij kan aardig voetbal len, dus hollen maar. Ze heb ben dat soort jongens gewoon hard nodig voor het eerste elf tal". Dat lijken oorzaken, die in Warmond historisch gegroeid zijn. Voetbaltalent is nu een maal op sommige plaatsen wat dunner gezaaid. Voor Matthieu van Winsen is het dan ook be langrijker dat het zelfvertrou wen voorlopig weer terugkeert. regeling vind ik bijvoorbeeld bezopen. Niet iedereen heeft een gelijke kans om te promo veren. Er zijn in onze afdeling negen Leidse clubs, die een kans van 11% hebben op pro motie. Maar er zijn slechts vijf Goudse clubs en die hebben dan 20% kans om te promove ren. Het Goudse voetbal is mij overigens niet tegengevallen. Persoonlijk zou ik er ook nog graag de afdeling Den Haag bi. willen betrekken". Prognoses Matthieu van Winsen: „Je hebt geen wonderteam nodig" Hij: „We kunnen beter, dat weet ik zeker, maar dan zullen we wel een beetje meer zelfver trouwen moeten hebben. Er moet nu eenmaal het geloof be staan, dat je kunt winnen. Ik ben ervan overtuigd, dat als al le elf spelers de instelling zou den hebben van: deze tegen stander pakken we vandaag, dan zouden we veel meer kun nen. Op de trainingen sta je soms te kijken en dan denk je, hé, kunnen wij dat dan ook, maar in de wedstrijd zie je van die vaardigheid vaak niets meer terug. De motivatie om te winnen ontbreekt gewoon. Het prikkelt ons niet meer, als we met 10 achter komen. De spelvreugde is weg. Het kan niemand haast meer interesse ren. Sfeer alleen is niet zalig makend. Je hebt ook prestaties nodig om plezier in het voet ballen te houden". Een takti- sche bespreking kent Warmun da niet. Van Winsen: „Het was wel de bedoeling om na de training een taktische bespre king te houden, maar vanwege de geringe opkomst bij de trai ningen, komt daar niets van. Ik vind het op zijn tijd echter '.vel belangrijk. We hebben nu meer een taktische bespreking voor de wedstrijd, maar dat gaat zo van: jongens, we pakken van middag twee punten". De kennismaking met de geza menlijke Leids/Goudse-afdeling is Matthieu van Winsen niet te gengevallen, al stelt hij wel dat aan die samenvoeging „haken en ogen zitten". „De promotie- In het rijtje „voorspellers" gaat ZLC-trainer Ruud de Groot nog steeds met 61.11% aan de leiding. Hij wordt gevolgd door Vic Boutier (VTL), die 57.69% scoorde, terwijl Paauw (Oegst- geest), De Rijk (Kickers) en Bahlman (Alphense Boys) met ieder 50% op iets grotere af stand volgen. Pim van der Meer van DOSR sluit de rij met 48.38%. De prognoses van Matthieu vai Winsen: Afd. Leiden/Gouda zondag: ESTO—Floreant 3; Alphia—S- tompwijkse Boys 1; Soccer Boys—ZLC 2; Oranje Groen Leidse Boys 1; VTL—Alphense Boys'3; KRV-RVC 1; Nicolaas Boys—Warmunda 2. Groep B: Weteringse Boys Meerburg 1; Bergambacht Schoonhoven 3; Unitas Leide n—Oudewater 1; Nieuwerkerk- -Kickers '69 2; WOA-VNL 2; VNA—DOSR 2; Goudera- k—Ammerstol 1. Zaterdag: (Eerste klasse): Wou- brugge—Hazerswoudse Boys 2; SC Lisse—WSB 3; Oegstgees- t—GWS 2; Valken—KRV 2; LSW 70—Leiden 2; Kagia-rS- VOW 3. Tweede klasse: Alphia—Abbe- nes 1; MVKV-SJZ 1; Bernar- dus—Meerburg 1; Stompwijkse Boys—Kickers 1; SVLV—Uni tas Leiden 1. GOUDA: Bergambacht—Aar- landerveen 3; Reeuwijk—Bode graven 2; Rijnstreek—Oudewa ter 1; Sportief—Siveo 1; WD- S—Waddinxveen 1; Gouda Floreant 1. Van onze sportredactie LEIDEN Het verzadigings punt lijkt bereikt De eerste Leidse burgerrugbyclub DIOK lijkt, na vier stor machtige jaren waarin kam pioenschappen moeiteloos bijeen werden gegaard, in de allerhoogste klasse voorlopig zijn Waterloo te hebben ge vonden, In tegenstelling tot de jaren in D-, C-, B-poules en de eerste klasse toen werden nederlagen als een soort achtste wereldwonder begroet wordt nu wel re gelmatig aan het kortste eind getrokken. Een ontwikkeling die voor Hans-Peter Brandt nu vier jaar vaste keus voor het eer ste team en met clubmakkers Wil Rijsdam, Hans Görtz en Isac Neuteboom doorgedron gen tot de nationale selectie niet echt onverwacht is ge komen („Je kunt niet blijven winnen") maar wel zet Brandt zijn kanttekeningen bij de tot nu toe behaalde re sultaten: van de acnt weu- strijden, vijfmaal verlies. „DIOK kan, ook in de ere klasse gewoon beter dan het nu doet. Ik wil niet zeggen dat er nu al een landskam pioenschap in zit, maar de re sultaten zouden echt aanzien lijk beter kunnen zijn." Oor zaken van de mindere presta ties vindt Brandt in het berei ken van dat al genoemde „verzadigingspunt". „We heb ben vier, vijf jaar hard ge werkt om dit, om die ereklas se te bereiken. Dat is gelukt Maar toen we er eenmaal wa ren stak al gauw de gedachte op „dat we er helemaal wa ren". Daardoor was de totale inzet er in eerste instantie niet helemaal en als je dan nog weet dat het verschil tus sen eerste en ereklasse echt wel meer dan één afdeling is, zijn die mindere resultaten al enigszins verklaard. Een an dere oorzaak ligt aan het be gin van dit seizoen. Er is op dat moment bewust de keuze gemaakt vóór prestaties bo ven de gezelligheid. Toen zijn er wat oudere spelers wegge vallen, en hebben we nieuwe jongens in moeten passen. Dat gaf ook wat aanpassings moeilijkheden." Hans-Peter Brandt blijft on danks de moeilijke start „Het gaat nu wel weer beter" optimistisch. En stelt dan ook dat het voor dit jaar ge stelde doel, zo goed mogelijk handhaven, zonder meer zal worden bereikt. Om dan lang zamerhand naar de absolute top door te stoten. Hans-Peter verbindt aan het slagen van dat vijfjarenplan echter wel twee „voorwaar den". Het liefst zou hij in de toekomst een toptrainer naar DIOK zien komen („Nico van Seggelen doet het goed, maar ik geloof dat wij nu steeds meer behoefte krijgen aan vreemde ogen en de jeugd dient binnen afzienbare tijd rijp te zijn voor het gro tere-werk. Van onze basketbalmedewerker VOORSCHOTEN - De Voor- schotense basketbalvereniging Blitz organiseert op ,Tweede Kerstdag een groots toernooi met deelneming van de eredivi sieclubs Kinzo, Pioneer/Punch en Mercasol/Leiden. Verder is ook medewerking toegezegd door Jim Mc Gregor, die een ploeg zal sturen onder de naam American All Stars. Om tot een totaal van. zes ploegen te komen wordt dit viertal aange vuld met het Haagse Argus en organisator Blitz. Bekerhouder Delta Lloyd moet helaas verstek laten gaan, om dat de ploeg in België een toer nooi speelt. Met de bovenge noemde bezetting is topbasket- bal verzekerd. Er zal worden gespeeld in twee groepen vein drie. Daarna zullen de num mers drir it de beide poules om de vijfde en zesde, de num mers twee om de derde en vierde en de nummers een om de eerste en tweede plaats spe len. De aanvang van het toernooi is om half elf met een officieel gedeelte. De eerste wedstrijd (alle partijen worden op centre- court gespeelt) is die tussen Mercasol en gastheer Blitz. De finale heeft plaats om ongeveer vijf uur en om zes uur is de prijsuitreiking. van de valse image af te helpen die het nu nog bij vele mensen heeft". Dat er een fout beeld van rugby leeft, is voor Breedveld overduidelijk: „Rugby is een sport voor iedereen. Ook voor de jeugd. En dan maakt het niet uit of je zwaar of licht bent gebouwd, iedereen kan die sport bedrijven. Voor elk type is er wel een plek in het team". ;,Het rugby kweekt ook mentaliteit. De jongens leren te incasseren, leren door te gaan na een tegenvaller. Terwijl ze daarnaast ook een brok agressiviteit op een sportieve manier kunnen kwij traken. Je ziet het bij ons soms erg goed. Dan komen er jongetjes met een air van echte kracht- patsertjes. Zo van: hier ben ik. Ik speel rugby. Ik ben sterk. Als die jongens dan blijveh zie je ze met de dag veranderen. Minder bla-bla. Sportie ver ook". Sportiviteit. Breedveld: „Je hoort het mensen vaak zeggen bij een te harde voetbalwedstrijd, 't Lijkt wel rugby. Nou vergeet het maar. Bij een rugby wedstrijd heb ik nog nooit politie op het veld gezien. Hier niet, in Engeland niet, nergens niet En bij een voetbalwedstrijd heb ik bijvoorbeeld nog nooit een erepoort gezien van de verliezende ploeg. Nee, rugby is een contactsport. Maar dan wel met een tweeledige betekenis. Bij een wed strijd, maar ook na afloop. Gewoon gezellig". Ruud Breedveld („Ik ben niet gemakkelijk. Niet voor mezelf, maar ook niet voor de jongens. Ik kan ze hai;d aanpakken, veel van ze verlangen. Maar dat mogen zij ook van mij. Dat schept een vertrouwensband".) is zeker niet ontevreden over de prestaties van „zijn" jeugdteams. Niet zo vreemd natuurlijk: in de periode dat hij de teams van tien tot twaalf jaar, twaalf tot veertien en veertien tot zestien onder zijn hoede heeft, werd nog niet verloren. „Vooral dat oudste team van 14 tot 16 jaar is erg sterk. Op dit moment mis schien wel het sterkste team van Nederland. Vori ge week klopten we NFC nog. Met 22-0. En die ploeg hoort echt bij de Nederlandse jeugdtop. Het is nu alleen te hopen dat de Bond er in slaagt een competitie van zestien- tot achttienjarigen op poten te zetten. Want dat is de belangrijkste groep. Die jongens zullen het vanuit die groep moeten gaan maken". Onder die groep jongens ook de nodige DIOK-ta lenten. De Leidse vereniging heeft dan ook alle reden de toekomst met jeugdig enthousiasme tegemoet te zien. GERT-JAN ONVLEE „De toekomstige internationals. Van onze sportredactie LEIDEN De jeugd. Een apart hoofdstuk bij DIOK. En moet dat ook zijn, meent Ruud Breed veld, nu een jaar trainer, begeleider en „ontwik kelaar" van de bij de Leidse vereniging zo goed vertegenwoordigde (drie teams) jeugdige spelers. Breedveld, enthousiast: „Het zijn de toekomstige internationals. De talentvolle jongens die nu als dertien-, veertienjarigen met rugby beginnen zijn binnen enige jaren beter dan de huidige top. Een logische ontwikkeling trouwens. Zelfs veel van de topspelers van nu moeten tijdens een wedstrijd nog teveel denken. Terwijl juist in rugby het automatisme een erg belangrijke rol speelt. Eenvoudig automatisch doen wat er van je wordt verlangd. Bij de jeugd komt dat er nu vanzelf in; de ouderen zijn, om dat automatisme te krijgen, gewoon te laat met rugby begonnen". Breedveld vervolgt: „Daarom is de achterstand van Nederland nog zo groot. In Engeland is rugby bijvoorbeeld een verplicht vak. Leren de jongens al erg vroeg goed rugby spelen en bereiken ze vanzelf een hogere top". Breedveld een van de vier gediplomeerde jeugd trainers bij DIOK, zag overigens eerder een initia tief in die richting duidelijk mislukken Tijdens een demonstratiewedstrijd, speciaal bedoeld voor leraren lichamelijke opvoeding aan Leidse scho len, kwamen er slechts twee opdagen. „Ja, dat viel ons erg tegen. We zouden ook graag op scholen lezingen komen geven over rugby. Om de sport Hans-Peter Brandt (links) en Ruud Breedveld.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4