Volgend jaar toch kabeltelevisie Ruimtenood dreigt Zevensprong te nekken PPR steunt fractiebeleid in kwestie Endegeest Leidse artsen positief over anti-conceptie Proloog: school- en maatschappij verandering moeten samengaan OEGSTGEEST EN MERENWIJK (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN Eind volgend jaar zul len Oegstgeest en de Leidse Meren- wijk eindelijk hun lang verwachte kabeltelevisie krijgen. Dat is alt hans het doel van een gisteren in het leven geroepen stichting tus sen Leiden, Oegstgeest en War mond. Deze stichting gaat de pe riode overbruggen tussen nu en de tweede helft van volgend jaar wanneer volgens plan de gemeen schappelijke regeling kabelnet Leidse regio een feit moet zijn. Aan deze regeling zullen deelne men de gemeenten Leiden, Leider dorp, Katwijk, Rijnsburg, Voor schoten, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Een en ander werd gistermiddag be kendgemaakt na een vergadering over de kabeltelevisie met alle betrokkenen, waaronder ook de Stichting Kabelnet Merenwijk en de Rotterdamse firma Multivisie. De gemeente Oegstgeest sloot met Multivisie vorig jaar een con tract voor 16 jaar voor het realiseren van kabeltelevisie in deze gemeente. Ook in de Merenwijk bestonden plan nen. De particuliere stichting heeft hier al de beschikking over een zgn. head end, een station met antenne. Tussen deze stichting en Oegstgeest is onder handeld over de mogelijkheid het Leidse station op een Oegstgeester mast van Multivisie te plaatsen. De Stichting Kabelnet Merenwijk vond de mast van' multivisie aanvankelijk niet voldoen, maar getuige de gisteren gedane mede delingen is zij daar inmiddels op terug gekomen. Eind volgend jaar moet het station van de Merenwijk op de mast van Oegst geest staan en zullen beide gebieden over kabel-tv kunnen beschikken. De mast zal daartoe zeer snel moeten wor den gebouwd en dat is de reden Waar om uiteindelijk is gekozen voor een plaats achter de rioolzuiveringsinstalla tie in de Merenwijk vlak bij de spoor lijn. De plaats waarvoor aanvankelijk was gekozen, namelijk tussen Leiden en Oegstgeest leverde in verband met be- fctemmingsplanwijzigingen te veel pro blemen op om slagvaardig op te kunnen treden. Intussen zal de gemeenschappelijke re geling rond moeten komen. Enige tijd geleden zagen de verschillende gemeen te gemeenten onzin in van het op twee frgnten fronten aan kabeltelevisie: ener zijds Merenwijk en Oegstgeest, ander zijds de rest van de regio. De wederzijd se plannen moesten op elkaar worden afgestemd. Als derde partij diende zich toen de bestuurlijke werkgroep aan die bezig was een gemeenschappelijke rege ling te ontwerpen. Wanneer deze een feit is en de mast staat er ook, dan kan eind volgend jaar ook een begin worden gemaakt van het aansluiten van Leider dorp-Voorhof, Warmond en andere de len van Leiden op het kabelnet. Deze drie gemeenten hebben daartoe al be sluiten genomen. Andere gemeenten in de regio binnen een straal van 10 tot 15 km zullen dan weldra kunnen vol gen. LEIDEN Het beoordelen van vormingstheater, zoals gisterenavond in het LAK de kennismakingsvoorstel ling van Proloog's nieuwste productie „Scholierenver zetje", is een moeilijke zaak, De meeste theaterrecen senten richten hun kritiek primair op de theatrale kant, terwijl het daar bij vormingstheater niet om gaat. Vormingstoneel moet met een zo functioneel mogelijk gebruik van middelen (waartoe ook de acteurs gere kend moeten worden) activeren, bewust maken en stimuleren. Het functioneel gebruik maken van middelen kun je aan Proloog wel overlaten. Vier scharnierende achter doeken met foto's van schoolsituaties, een paar kistjes, die zowel als lessenaars en als fietsen kunnen functio neren, accessoires als een balans bascule, t-shirts met verschillende namen, een spandoek, een wereldkaart, helpen bij het spelen van 21 korte scènes met een paar liedjes. Sommige requisieten worden op meer manieren gebruikt: de achterwanden ook als lokaaldeuren. Het toneelspel zelf is niet van belang en daarom niet belangwekkend. Zoals de hele voorstelling, neigt het naar een soort cabaret, Daarin worden mensen ook nooit gespeeld, maar slechts getypeerd of aangeduid. Het is wel routineus. ue voorstelling Denanaeit ae situatie op de middelbare school en is voor middelbare scholieren bedoeld. De draad van het verhaal, als je daarover mag spreken, is het ontdekken van de verschillende soorten censuur op de school en het verzet daartegen. Er wordt een poging gedaan om oplossingen te geven aan scholieren voor dit soort problemen, maar die komen niet gewel dig uit de verf: vergaderen, recht op stencillen en pamfletten uitdelen, aqtie voeren, discussie zijn alleen maar middelen. Ook het aandringen op solidariteit is op zich wel juist, maar hoe bereik je die? In die richting gingen opmerkingen in de discussie achteraf. „Jullie geven geen oplossing voor de leerling, die niets meer durft te zeggen als de conrector erbij staat", „bereik je niet alleen de toch al actieve leerlin gen?", „wat doe je met de leerlingen die vandaag jullie zien en morgen weer in de banken moeten zitten?". Vooral de eerste opmerking duidt op een manco, dat misschien wel een fundamentele eis is van het vorming stoneel. Vormingstoneel geeft de werkelijkheid zwart wit en derhalve behoorlijk oppervlakkig. Er is geen plaats- voor menselijke gevoelens, de angst van de leerling voor. de authoriteit van de conrector, voor de slimme rector die in zijn goddelijke overtuiging van zijn eigen democratische gezindheid op veel subtielere wijze macht uitoefent, censureert: repressieve toleran tie noemden we dat vroeger. In hoeverre bereik je door je zwart-wit tekening niet alleen maar diegene die het met je basis; je doelstellingen, je dogma's en je ideolo gie, eens is? Positief punt is de dosis humor. Gelukkig blijft die aanwezig. De altijd wat grappige aanpak om grote problemen te laten zien: de bascule; de wereldkaart en de viltstift van de conciërge), de rake cliché opmer kingen van leraren om de leerling in zijn hoek te zetten (die bij het publiek zeker herkenning opriepen) en het doorprikken van de toneelsituatie, op zich niet origi neel, maar kundig gedaan (de fietsen). Om de school te veranderen moet je de maatschappij veranderen. Dat was een waarheid. Begin er dus maar aan. Wie Proloog op school wil, in een kelder, of bij een schoolactie, het adres is: Proloog, Willemstraat 72, Eindhoven, 040-510236. Zaterdag 31 januari is er in Utrecht in de Veemarkthallen een manifestatie van het vormingstheater tegen de plannen van minister Van Doorn. Mogelijkheden genoeg. Paul van der Plank Dit zijn enkele resultaten van een in mei 1974 onder de huis artsen in Leiden en de omlig gende plaatsen gehouden onder zoek, waarvan de resultaten thans zijn bekend geworden. Van de 105 huisartsen beant woordden 97 de vragen. Drie weigerden principieel omdat zij anticonceptie schadelijk en hulpverlening op dit gebied on juist vinden. De kennis bij de artsen op het gebied van anti-conceptie blijkt niet perfect te zijn, van een aantal medische vragen op dit gebied werd ongeveer de helft goed beantwoord. De bereidheid tot nascholing op dit gebiec echter groot. De „houding" .ten opzichte van anticonceptie en sexualiteit blijkt bij de meerderheid van de artsen zeker positief te zijn. De acceptatie van minder gangbare vormen van sexueel gedrag is zelfs hoger dan mocht worden verwacht, stellen de onderzoe kers. Uit hun onderzoek blijkt een duidelijke verschuiving naar meer acceptatie vergeleken met een soortgelijk, landelijk onderzoek uit 1969. Verder is volgens de onderzoe kers gebleken, dat een hogere leeftijd van de pndervraagde huisartsen samenhangt met een Kerst op z'n Zweeds In stad en streek is men volop bezig met de voorbereidingen op de viering van het kerstfeest. In Zoeter woude was men giste-, ren zelfs al aan de vie ring zelf toe. In het Don Boscohuis vierden het Vrouwengilde uit Zoeterwoude en uit Leiden het Kerstfeest op Zweedse wijze. De 15-jarige Caroline Jas per uit Oegstgeest fun geerde daarbij als Sankte Lucia (Foto rechts). In de veilinghal van Roelofarendsveen leerden tal van Veense dames gisteravond hoe ze kerststukjes moeten opmaken. De bekende bloemschikker Joop Oomen leerde hun de fijne kneepjes (foto midden). In de r.k. ba sisschool De Spring plank voerden leerlin gen en leerkrachten de musical „Tijd voor Kerstfeest" op (foto rechts onder). De Sas- senheimse afdeling van De Zonnebloem bood de bewoners van „de Bernardus" gisteren een gezellige dag in kerstsfeer aan. Onder andere jarige Trudy Semp (foto onder) zorgde voor'de muziek. Zwartbroek na uitblijven subsidie Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het uitblijven van de gevraagde subsidie voor de bouw van een nieuw club- en buurthuis in het Noorderkwartier, ter vervanging van de huidige verkrotte accommodatie in de Zevensprong vormt een ernstige bedreiging voor het voortzetten van het buurt en clubhuiswerk in deze wijk. Dit is de conclusie die de medewerkers van de Zeven sprong trekken in een gisteren verschenen zwartboek. Aanleiding tot het schrijven van dit document was het feit, dat het ministerie van CRM op 20 oktober de Zevensprong meedeelde dat in verband met de bezuinigingen de aange vraagde subsidie voor een nieuw onderkomen niet kon worden verleend. Deze subsi die was toegezegd op voor waarde dat men zou komen tot een fusie in de wijk van. de bestaande activiteiten op het gebied van het buurt- en clubhuiswerk. Dit is gebeurd, maar de beloning blijft uit en dat kan desastreuze gevolgen hebben, zo verklaarden de be trokkenen gisteren. Zij zijn er erg verbolgen over, dat de Leidse wethouder Tes- selaar (die overigens wel de vereiste gemeentesubsidie heeft toegezegd) zich heeft neergelegd bij de beslissing van de minister. Volgens de medewerkers van de Zeven sprong handelt de wethouder hiermee in strijd met een raadsbesluit waarin werd ge steld dat dit niet zo maar zou gebeuren. Het heeft de wel zijnswerkers verbaasd, dat de gemeente is overgegaan tot „het verdelen van de armoe onder de verschillende club huizen" en niet alles onder neemt om de regering duide lijk te maken dat haar maatre gelen juist die activiteiten tref fen waaraan zeker in Lei den grote behoefte bestaat. In Leiden-Noord vindt men het ook in strijd met verkie zingsbeloften. Verder ver werpt men de handelwijze van Tesselaar des te meer omdat hij zou proberen de Leidse clubhuizen tegen elkaar uit te spelen. Om zich hier tegen te wapenen zullen alle buurt- eh clubhuizen hun actie bundelen en Tesselaar (en de regering) op 23 december aanstaande middels een gezamenlijk op treden hun tanden laten zien. De Zevensprong heeft inmid dels opnieuw subsidie aange vraagd. De minister en de Tweede-Kamerfracties krijgen verder allen een exemplaar van het Zwartboek, waarin naast een "overzicht van de ontwikkelingen de noodkreet wordt toegelicht. Ook de ge meenteraadsfracties zullen worden bewerkt om op te ko men voor een beleid waarin niet de zwakken het kind van de rekening worden, zoals vol gens de schrijvers van het Zwartboek nu gebeurt. „Belangstelling bestaat er in Noord genoeg: kijk maar naar het feit dat onze activiteiten dank zij de financiële inbreng van de bewoners quitte draaien. Alleen de ruimte dreigt ons de das om te doen: we kunnen geen cultureel werk bedrijven in kippenhok ken", aldus de werkers van de Zevensprong. Herindeling sportpark Voorhout Van onze correspondent VOORHOUT De gemeente raad van Voorhout is gisteren akkoord gegaan met een door de heer J. Warmenhoven (Ge meente Belangen) ingediend plan het gemeentelijk sport complex anders in te delen. Hierdoor komt er ruimte vrij voor de aanleg van een veld voor de handbalvereniging Ba- x/Foreholte en een veld voor voetbalvereniging Foreholte dat daardoor in totaal al vier velden krijgt. De raad en het college van b. en w, was zo enthousiast, dat loco-burge meester Huigsloot opmerkte. „Laten we zo spoedig mogelijk beginnen. Liefst maandag al". De bouw van een ruinT 50 meter hoge tv-mast in Voor hout gaat niet door, omdat de bouwer niet de ontvangst van buitenlandse stations kan ga randeren. De gemeenteraad van Voor hout gaf zijn fiat de hondenbe lasting en de reinigingsrechten te verhogen. B. en w. hadden voorgesteld ook de riool- en straatbelasting te verhogen, maar de raad wees dat van de. hand. Ambachtshuis wordt opgeknapt Van onze correspondent VOORSCHOTEN - Het geld dat de gemeente Voorschoten de afgelopen twee jaar heeft over gehouden, bij elkaar rond een half miljoen gulden, zal worden besteed aan het opknappen van het Ambachtshuis. Daartoe be sloot de gemeenteraad gister avond. De raad ging verder o.m. akkoord met het instellen van een inhaalverbod op de Leidse- weg-Noord (van Zilverfabriek naar de Vink) en de reconstruc tie van de Schoolstraat GROENTEVEILING LEIDEN (20 dec.) - Appelen 81; Andijvie 150-156, Kroten gekookt 75; Prei 99; Spruiten A 158- 167; Spruiten B 180-212; Spruiten C 177; Uien 67-68; Witlof 375-400, Knol selderij 70; Sla zwaar 39-44, Peterselie 21; Radijs 69; Selderij 34. ZUIVELBEURS LEEUWARDEN, 19 dec. Commissienoteringen in guldens per kg: Goudse kaas 4,75, Edammer kaas 4,62 en broodkaas 4,62. De handel was kalm. Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De ledenvergadering van de PPR is gister avond akkoord gegaan met de lijn van de raadsfractie van die partij in de kwestie Endegeest. Een motie om de fractie te verzoeken haar beleid in deze radikaal te wijzigen werd op het nippertje (met één stem meerderheid) verworpen. De motie kwam op tafel na de vaststelling van een aantal toetsingsprincipes aan de hand waarvan medio volgend jaar de daden van het Leids college van b en w opnieuw zullen worden bekeken. Voor waarde voor het voortzetten van de steun aan dit college is voor de PPR onder meer het verbeteren van de communica tie' tussen overheid en burger die nu als verre van optimaal wordt ervaren en het beter functioneren van inspraakpro cedures, waarbij ernst wordt gemaakt met de democratise ring en inspraak zoals die bij de verkiezingen is toegezegd. Verder wil de PPR dat niet de economische belangen gaan prevaleren boven de belangen van de burger, zoals in de kwestie C. en A. zou zijn ge beurd. Als consequentie van dit be sluit werd vervolgens een mo tie ingediend die wilde voorko men, dat in de zaak-Endegeest opnieuw over de hoofden van de betrokkenen zou worden beslist. In deze motie werd de fractie dringend gevraagd de nadelige consequenties van „het falend beleid in deze" tot een mini mum te beperken. Dat zou moeten gebeuren door de steun aan de motie-Höppener in te trekken. Deze motie komt, zoals bekend, op 19 ja nuari aanstaande opnieuw in stemming in de gemeenteraad. Hij behelst het benoemen van waarnemend geneesheer-di recteur Mojet tot medisch-di- recteur van Endegeest Naast hem zou verder een algemeen directeur moeten worden aan gesteld. De indiener van de motie op de PPR-ledenvergadering hield de Leidse radikalen voor dat deze beslissing niet geno men zou mogen worden zon der het horen van de betrok kenen over de herstructure ring bij Endegeest die impli ciet in het voorstel-Höppener is verwerkt Te meer nu de PPR juist wil dat ernst wordt gemaakt met de inspraak en democratisering. Gemeenteraadslid Laurens Beijen stelde dat de vergade ring eerder min of meer ak koord zou zijn gegaan met de gedachte die in de door de PPR gesteunde motie-Hoppe- ner tot uidrukking komt. Dit argument woog uiteindelijk voor een krappe meerderheid zwaarder. Ondanks een flinke dosis kritiek wilde men de fractielijn niet afvallen. PvdA Ook op de PvdA-ledenverga- dering gisteravond kwam de zaak-Endegeest aan de orde. Ook hier was sprake van kri tiek, zij het veel minder fel dan bij de PPR. In antwoord op vragen wat er nu eigenlijk mis is met dr. Mojet, hield PvdA-raadslid Höppener de socialisten voor dat het college op volkomen oorbare gronden is gekomen tot de conclusie dat dr. Mojet niet geschikt is voor de vervulling van de functie van geneesheer-direc teur, maar dat dit vanwege de vele persoonlijke aspecten die hieraan vast zouden zitten niet nader in het openbaar kon worden toegelicht Iets, waar mee de ledenvergadering ak koord kon gaan. Schot in Leids plan voor kunstijsbaan Van een onzer verslaggevers Leiden De plannen voor de bouw van een kunstijsbaan aan de Vondellaan in Leiden nemen vastere vormen aan. Burge meester en wethouders van Lei den hebben besloten in beginsel in te stemmen van de uitgifte in erfpacht van de grond aan de heer T.J.M. Menken uit Oegst geest, die de initiatiefnemer is van de ijsbaanplannen. B. en w. van Leiden zijn ak koord gegaan met de plannen van de tennisvereniging Unicum op het parkeerterrein van het door haar bespeelde complex aan de Haarlemmerweg twee banen aan te leggen. Leiden Vrijwel alle huisartsen in de regio Leiden schrijven als anti-conceptiemiddel hun patiëntes de pil voor. Iedere cliënte in Leiden en omgeving kan er op aan van haar huisarts op haar verzoek anti-conceptionele hulp te krijgen, ook ongehuwde vrou wen, inclusief jonge meisjes (14 tot 17 jaar). Vergeleken met een landelijke peiling in 1967 is de bereidheid tot hulpverlening aan de groep ongehuwden en jonge meisjes gestegen van rond 30 tot 95 procent De bereidheid tot medewerking aan abortus en sterilisatie is gestegen tot ruim 90 procent. negatieve houding, een geringe re kennis en geringere contra ceptieve hulpverlening. Huisart sen met een positieve houding blijken meer kennis over deze zaken te hebben. De onderzoe kers noemen het opvallend dat de levensovertuiging geen rol van betekenis bij de hulpverle ning speelt.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3