Gevecht van man tegen man in de vakantie-zandbak Nederland bedolven onder folder wijsheden Holland International, momezeel opere rend vanuit twee hoofdkwartieren in Rijswijk en Alkmaar, kondigt prijsverla gingen tot vijftien procent aan. Daarmee hoopt deze reisgigant in 1976 tien pro cent meer vakantiegangers te kunnen paaien. Dit jaar gingen 335.000 Nederlan ders met HINT op reis. Van hen gingen er 230.000 per vliegtuig, wat een terug gang van 5 procent betekende ten op zichte van 1974. Dit verlies werd echter gecompenseerd door een stijging in de vervoerssectoren trein, bus, lijndienst- vluchten en reizen per eigen auto. Het motorisch optreden van Joop den Uyl op het Utrechtse Domplein heeft bij de HINT-groep wel degelijk invloed gehad op de Spanjereizen. De boekingen in de herfst liepen spontaan terug (of kwam dat misschien door die hete zomer?), maar de ouderwetse animo is inmiddels geheel teruggekeerd. Airtour-Silverjet Airtour-Silverjet, voortaan opererend in één fotogenieke jas biedt als nieuwe be stemmingen Israël en Kreta aan. Daar naast blijft Spanje de overbiddelijke prijswinnaar in het programma. Eurotours-Centouri Eurotours en Centouri, in de gelukzalige dagen van Ton Jansen eikaars bloed drinkende concurrenten, gaan nu ook als Siamese tweeling verder door het lieve, luie leven. Het resultaat: een fors pro gramma van 160 pagina's, dat als een statenbijbel aanvoelt. Specialiteiten: uit gebreide rondreismogelijkheden in Tur kije, Tunesië, Marokko, Spanje, Sicilië, Zuid-Italië, Griekenland, Roemenië, Noorwegen, Finland en Israël. In dit programma ook een compleet en fascine rend reisaanbod naa^ Griekenland. FIT FIT fungeert in de HINT-familie als bru tale prijsbreker. Dat het daarbij gebruik maakt van exact dezelfde prijstabellen, die Neckermann al enige jaren in zijn programma heeft, vat deze concurrent als een levensgroot compliment op. FIT biedt een stortvloed van plezierig geprijs de chartervakanties aan, die in de meeste gevallen goedkoper zijn dan in voorgaan de jaren. Laat men de keuze van de vakantiebestemming aan FIT over dan levert dat nog eens een extra korting op van tien tot vijf en twintig procent. Voor 65-plussers introduceert FIT de 65-min- korting: in bepaalde reisperiodes betalen zij 65 gulden minder. Ook de kinderkor tingen - intertijd een vondst van FIT-op- richter van Gennip zijn sterk uitgebreid. Magneet In 1976 beschikt Magneet (vanouds ge wend om ferm in de autobus te blazen) over 80 eigen touringcars met luchtver ing. Het bus-programma is uitgebreid met rondreizen en vakanties naar het Zwarte Woud, Joegoslavië, Hongarije, de DDR, Oostenrijk en Zwitserland. Er is een apart programma met reizen voor bridge-liefhebbers en een speciaal pro gramma met rondreizen door Engeland. In de sector vliegreizen heeft Magneet het aantal Italiaanse bestemmingen sterk uit gebreid. Nieuw is het appartementen- en bungalowcomplex "Parco del Garda". Nieuw zijn ook reizen naar Istanboel en de Griekse eilanden Kos en Kalymnos. De strijd op het Neder lands vakantiefront is dit jaar in een tot nog toe ongekende hevig heid losgebarsten. De introductie van de mod dervette zomergidsen, die in voorgaande jaren gepaard ging met een kneuterig oerhollands spiegelgevecht tussen de schuifdeuren is nu opeens uitgegroeid tot een man-tegen-man-ge- vecht in de zandbak. De fraaie joffers en ge bronsde jongelingen, de wuivende palmen en losjes uit de krappe broek acterende badgas ten, die in de peperdure folders liggen opge baard wekken welis waar de indruk, dat al les bij het oude, ver trouwde is gebleven, maar in de praktijk blijkt, dat zij slechts een veelkleurig rookgor dijn vormen, dat de knokpartij om de toeris- tenkoek aan het oog moet onttrekken. Blootje komt om zijn loontje en gebruikt daarvoor ditmaal op merkelijke intimidatie methoden, Touropera tors overladen elkaar met verwijten, noemen frank en vrij eikaars verliezen en signaleren oneerlijk gegoochel met overheids-lees gemeen schapsgelden. Reisorganisatie Holland International (vijftig procent KLM, de rest in handen van Nederland se Scheepvaart linie en Spoorwegen) kwam als eerste in de ring en deelde gelijk een linkse directe uit: prijsverla gingen over de gehele linie, die varieerden van vijf tot vijftien pro cent. Wie daarna de kos telijk uitgevoerde pro gramma's van dertien HINT-broeders bestu deerde kwam inderdaad tot de ontdekking, dat de prijzen van de aange boden tweeduizend vijf en dertig vakanties in de meeste gevallen een drastische vermage ringskuur hadden on dergaan. De reacties van de con currenten lieten daarna niet lang op zich wach ten. André Verlinden van Christoffel Reizen gaf in Rotterdam een schot voor de boeg door het miljoenenverlies van Holland Internatio nal te vermelden. ,,Als een semioverheidsbe- drijf als Holland Inter national de prijzen van vakantiereizen massaal dumpt is er sprake van unfaire concurrentie", riep hij. Arke-directeur Ferdi nand Fransen noemde 1976 bij voorbaat „het jaar van de waarheid". Hij vond de commissies, waarmee sommige tou roperators wederverko pers inpakken absurd hoog en hekelde op zijn beurt de prijs-politiek, die Holland Internatio nal met duidelijke over heidssteun voert. SU- NAIR-directeur Her mann Behrens ging nog een stap verder. „De HINT tien tot vijftien procent goedkoper"?, zei hij, „dat klopt inder daad. Maar dan nog blijven ze zo'n tien pro cent duurder dan wij". En passant vermelde hij fijntjes het tot nog toe geschatte verlies van zijn dierbare concurrent (27 miljoen) en het ge schatte verlies voor vol gend jaar (6 miljoen). Als laatste kwam Nec kermann Vliegreizen in de ring. „Holland Inter national kan zich ge makkelijk prijsverlagin gen tot vijftien procent veroorloven, omdat zij in vorige jaren extreem hoge prijzen voor haar produkten heeft bere kend. Dat is ook de re den, waarom wij nog steeds het goedkoopste vakantieprodukt op de Nederlandse markt kun nen brengen. Vergelij kingen wijzen nit, dat de prijsverschillen tus sen ons produkt en dat van andere touropera tors vaak honderden guldens bedragen". Goeie morgen, dat is wel even andere taal dan „wij wensen de con currentie het allerbeste met het been, waarmee wij hopen weg te snel len". De touroperators hebben dit jaar hun Ja nuskoppen collectief af gezet (lachje aan de voorkant, trapje in de rug) en vormen niet lan ger het vrolijk vis-colle- ge, waarin men elkaar de vette snoek nauwe lijks misgunt. Het gaat nu duidelijker dan ooit om de duiten en de concurrenten lus ten elkaar rauw (met zonovergoten uitjes). Nederland kan nog wat beleven in de komende maanden. LEO THURING uiteraard, m&ar ook met Kenia, Amerika, Bulgarijë en Roemenië), Top Selection (exclusieve vakanties op exclusieve va- kantiestekken, waaronder Barbados en de Seychellen), Holiday Club (met club vakanties in Spanje, Marokko en Grie kenland), Go Britain (per boot, vliegtuig of hovercraft naar Engeland), Cruises (een fascinerend aanbod van zoutwater- reizen met speciaal gecharterde schepen) Tourauto (een speciaal programma voor automobilisten), Villa's en appartemen ten. SUNAIR hoopt in de toekomst over een eigen Boeing 737 te kunnen beschikken, die aan de luchtvloot van Transavia zal worden toegevoegd. "Op die manier", aldus directeur Behrens, "zullen wij goedkoper kunnen vliegen dan nu het geval is". Nieuw bij SUNAIR zijn de excursies op krediet en op een aantal bestemmingen een SUNAIR-GIFT- BOOK met waardebonnen. Christoffel Christoffel mikt voor 1976 op 130.000 passagiers (112.000 in 1975) en heeft voor hen een kostelijk reisboek met talloze bestemmingen samengesteld. Treinreizen vanaf 336 gulden, autocarreizen vanaf 236 gulden, Ité-reizen en chartervliegrep zen. Nieuw is een uitgebreid Verre Oos ten-programma een toeristisch pakket, dat alleen aan voorbereiding al zeven ton heeft gekost. Christoffel heeft ook een nieuwe kinderkortingsregeling. Kinderen tot 17 jaar, mits vergezeld door een fami lielid, krijgen redukties van 350 tot 500 gulden. In het Christoffel-vliegprogram- ma zijn twaalf nieuwe bestemmingen op genomen. Daaronder Sicilië, Roemenië, cruises door de Middellandse Zee en Amerika-reizen. Nieuw zijn de Chris Krasjes: op vier Spaanse bestemmingen krijgt de vakantieganger gratis een boek je met bonnen van 155 tot 230 gulden. Neckermann Neckermann Vliegreizen, behorend bij een Europese reisorganisatie, die met een vervoer van 900.000 passagiers de groot ste touroperator ter wereld is, heeft de prijzen van zijn belangrijkste concurren ten vergeleken en kwam tot de conclusie, dat Neckermann ook in 1976 het goed koopste vakantie-vliegprogramma op de Nederlandse markt brengt In het nieuwe zomerprogramma: 89 vakantiegebieden, 315 hotel- en appartementenaanbiedin gen, vier luchthavens van vertrek en 195 excursie- en rondreizen. Voor de reizen naar Israël zijn door Neckermann char terrechten aangevraagd. Hierdoor zullen de prijzen van Israël-reizen met 200 gul den kunnen worden verlaagd. Necker mann brengt ook een voordelig Verre Reizen- en cruise-programma met meer dan 5000 aanbiedingen. Nieuw is een vakantie naar Suriname vanaf 1325 gul den. Hotelplan Hotelplan, Haagse rots in de branding, brengt als vanouds weer een vuistdik vakantieboek op de markt. Met 28 Spaan se bestemmingen, 8 Italiaanse, 16 Joego slavische, 5 Tunesische 6 Zwitserse, 4 Griekse, 6 Duitse, 7 Franse en voorts reizen per trein, vliegtuig of eigen auto naar Roemenië, Rusland, België, Bulga rije, Denemarken, Algerije, Finland, Lu xemburg, Marokko en Oostenrijk. Nieuw bij Hotelplan zijn onder andere vliegrei zen naar Lignano aan de Adriatische Zee, Sicilië, Bodice aan de Joegoslavische Makarska-rivièra en naar het Oosten rijkse Tirol. Het aanbod van Hotelplan is uitgebreid, gevarieerd en plezierig ge prijsd. NRV-Holiday Railtour Railtour biedt in 1976 brandnieuwe be stemmingen in West-Duitsland en Oosten rijk aan. Aan de Italiaanse kusten is het aantal vakantiemogelijkheden ook sterk uitgebreid. Ster-Turavia Ster-Turavia vormen de derde HINT- tweeling, die in hetzelfde papieren pak van hun hart aan de start verschijnen. In dit programma vormt het Spanje-pak- ket van Turavia een logische aanvulling van het goedkope STER-produkt. Nieuw zijn onder andere busreizen naar Fran krijk, Zwitserland, Oostenrijk en Italië. Arke Arke, de vriendelijke Twentse smaakma ker mikt voor de zomer van 1976 op 20.000 busreizigers en 50.000 vliegpassa- giers. Gloednieuw bij Arke is het speciale autoreizen-programma. In deze sector hoopt Arke 12.500 Nederlanders een au tomatische lift te geven. Arke-directeur Fransen constateert- een groeiende be langstelling voor de busreizen. Nieuw in deze sector zijn tochten naar Noorwegen en rondreizen in Noorwegen en Schot land. Nieuwe vliegbestemmingen zijn La Manga del Mar Menor in Spanje, Marok ko en Israël. Men kan ook per charter vliegtuig op vakantie naar Anzer in Zwit serland. SUNAIR SUNAIR mikt voor 1976 op 100.000 gas ten en zal daarbij achter Neckermann en Christoffel de derde particuliere tourope rator van Nederland zijn. SUNAIR brengt ditmaal zeven programma's op de markt: vliegen (met Spanje als topper NRV-Holiday, de opmerkelijk veerkrach tige 65-plusser uit Den Haag viert zijn zeventigste verjaardag onder meer met het uitbrengen van vijf reisprogramma's, Vliegen Europa en Midden-Oosten, apart Spanjeboek, Bungalows en appartemen ten, inklusief autotours, Ité-vliegreizen in Europa, Nabije en Verre Oosten en Noord- en Zuid-Amerika en reizen in clubverband. Nieuwe vliegreizen naar Torquay aan de Zuid-Engelse Rivièra (vanaf 338 gulden), Terracina aan de kust tussen Rome en Napels en Halkidiki in Griekenland. Ook een nieuwe vlieg-zeil- reis (vliegen naar Triest en zeilend door de Adriatische Archipel, vanaf 598 gul den). Daarnaast nieuwe autocarreizen (Parijs en de Loire-kastelen), de vlieg/au- tocarreizen naar Griekenland, Bulgarije en Joegoslavië en de reizen naar het Midden Oosten (zonnen in de winter aan de golf Vein Akaba vanaf 896 gulden).

Leidse Courant | 1975 | | pagina 19