„PSV mag in geen geval ruimte krijgen" "Ik ben van mijn twijfels verlost Wie is de beste, Arnold of Gerrit Mühren? Van Gerven loopt bij PSV voor het laatst stage PSV DE BESTE VAN DE VIER FC TwenteAjax in het teken van de vraag: BRZEZANCZYK, ALIBI VAN A-SELECTIE De laatste voetbaldag van het jaar brengt in de betaalde sector twee wedstrijden die van het allerhoogste belang voor het ver dere verloop van de competitie kunnen zijn: Ajax - FC Twen te en Feyenoord - PSV. Er is geen peil te trekken op het re sultaat omdat deze competitie geen abso lute topploeg kent. Feyenoord verloor met 3—0 van FC Twente, Ajax verloor met 6—2 van PSV dat met 41 ten onder ging tegen FC Den Haag. En Twente ver loor weer met 30 van PSV. Alle vier lieten punten liggen en leden forse neder lagen. Dat ongewisse in deze competitie maakt de strijd aan trekkelijker. En er kan over „zekerheid" wat een uitslag be treft niet gesproken worden. Maar vol gens Feyenoords trai ner An toni Brzezanz- cyk liggen de kaarten ongeveer zo: PSV is de beste van de vier omdat het de meest homogene ploeg is; FC Twente heeft toch pas tweemaal verlo ren maar komt te moeizaam tot over winningen; Ajax heeft een goed geor ganiseerde defensie, Notten en Mühren als sterke spelers op het middenveld en de ge vaarlijke Geels in de aanval, zo'n zes spe lers die de ploeg kun nen dragen maar zelfs dat blijkt soms onvoldoende; Feye noords kwaliteit wordt te weinig ge schraagd door strijd lust. Arnold Mühren is aanvaard bij FC Twente. Hij deelt als geen ander in de vreugde van anderen. (Van onze correspondent) ENSCHEDE Arnold Mühren ziet bepaald niet op tegen de confrontatie met lijstaanvoerder Ajax, zijn vroegere broodheer. "Bang?, nee hoor, natuurlijk niet, dat zou niet goed zijn. In principe kunnen wij elke club hebben, zeker in Enschede. Thuiswedstrijden hoeven we niet te verliezen en dat is dit seizoen dan ook nog niet gebeurd. En we zullen er alles aan doen om het zo te houden. Vooral zondag kunnen wij er alles uithalen wat er in zit, omdat we na deze wedstrijd twee weken vtij hebben. Maar ja, Ajax zal er ook wel zo over denken, dus wat dat betreft Enfin, ik denk wel dat de Amsterdammers een beetje behoudend zullen spelen met twee spitsen, omdat zij in feite meer te winnen hebben dan wij. Daarom mogen we ons niet laten verleiden om al te enthousiast in de aanval te gaan. Dan wordt het levensgevaarlijk. Ajax heeft maar weinig kan sen nodig om te doelpunten. In tegenstelling tot ons. De laatste wedstrijden hebben we volop mo gelijkheden gecreëerd maar we schopten er veel te weinig ballen in. Ik zelf ook, wnat ik heb nog maar drie doelpunten gemaakt. Een tegen De Graafschap en twee tegen Eindhoven. Dat hadden er meer moeten zijn, vooral omdat ik de meest aanvallende middenvelder ben. We hebben echter te weinig mazzel met schieten. Neem nou die wedstrijd tegen MW. Twee keer een bal tegen de paal. Met een greintje meer geluk kun je ze lellen. Dat komt echter wel weer goed, daar ben ik van overtuigd. Hel voetballen zijn we nog steeds niet verleerd. We knokken voor goede resultaten en dan kan succes gewoon niet uitblijven". Wat dat betref hoopt Arnold Mühren, 24 jaar, dat hij met FC Twente weer met net zo'n sterke serie kan laten registreren als aan het begin van de competitie. Na de superieure triomf op Feyenoord prijkte de Enschedese formatie aan de kop van de ranglijst in de eredivisie met dertien punten uit acht ontmoetingen. Een ijzersterke stunt derhalve, die echter gevolgd werd door een forse recessie in de maand novem ber door een gelijkspel tegen NEC en twee neder lagen op een rij tegen Go Ahead Eagles en MW - dat alles in een tijdsbestek van zeven dagen - tuimelden de Enschede'ers bepaald niet zachtzin nig van de troon. De herinneringen van Arnold Mühren daaraan: "Tegen NEC werd het 0-0. We hebben er hard voor geknokt maar we hadden enorm veel pech en toen die twee nederlagen niets wilde bij ons lukken, de combinaties hepen niet, we kregen weinig kansen en noem maar op. Dat betekende in ieder geval wel dat we vrij dunnetjes speelden en lelijk terugvielen. Oorza ken? Ik zou ze niet weten. Zeker is echter wel, dat het ons niet in de bol was geslagen na die winst op Feyenoord. Niemand bij ons heeft ge dacht: zo, we hebbep Feyenoord gepakt en laat nu iedereen maar komen. Dat is beslist niet waar. Ik vind - en ik weet zeker dat de andere spelers er net zo ver denken - dat je je elke week meer waar moet maken, ook al zul je tegen een amateur- club spelen. Die instelling moet je hebben anders is het niet goed". Professionele voetballer Arnold Mühren etaleerde een dergelijke mentaliteit eveneens bij Ajax, ook al besefte hij dat er bij de Amsterdamse brigade eigenlijk maar bitter weinig eer voor hem te behalen viel. Immers: "Al heb ik nog zo goed gespeeld, dan wist ik dat ik de week erop aan de kant zou staan als een andere speler blessurevrij zou zijn. Ajax draaide toen goed en het elftal had de Europacup veroverd en het ene landskampioenschap na het andere behaald. En die ploeg wilden ze niet uit elkaar gooien. En omdat het middenveld ijzersterk bezet was kon ik geen eigen stekkie krijgen. Een of twee jaar kun je dat nog wel volhouden, dat vele bankzitten, maar ik heb het ruim drie jaar meegemaakt. En dan gaat het aan je vreten. Ik kreeg bepaalde twijfels, je gaat denken: hoor ik er eigenlijk wel helemaal bij? Accepteren ze me nog wel? Bovendien was je bij Ajax alleen maar voetballer, niets meer. Als je iets had of ergens mee zat moest je het helemaal zelf uitzoeken. Hou me ten goede: ik heb best een paar prettige jaren bij Ajax gehad, maar tot op de dag van vandaag ik er ik geen moment spijt van gehad, dat ik een jaar geleden naar FC Twente ben gegaan. Ik wilde graag voetballen en dat kon hier. Maar er is meer. Toen ik hier kwam trof ik een erg plezierige sfeer aan en die is er nog steeds. Die blijft constant goed. Er lopen bij ons geen spelers rond met de pest in het lijf en als je problemen hebt, kun je die met elkaar uitpraten. Af en toe gaan we wel eens bij elkaar op visite iets wat bij Ajax nooit gebeur de. Je hoeft dan wel geen kameraden door dik en dun te zijn, maar buiten de voetballerij om mag er toch wel een andere, vriendschappelijke relatie zijn". De gedachten van Arnold Mühren verwijlen toch nog even bij Ajax, bij het Ajax van nu, dat zich omhoog schijnt te werken uit de diepe put waarin het eens is gevallen. "Gezien de resultaten is Ajax inderdaad op de weg terug", constateert FC Twentes linkermiddenvel der, "bovendien vind ik de ploeg niet slecht spelen. Kijk alleen maar eens naar de wedstrijd van vorige week tegen Levski. Sinds de komst van Michels is er meer discipline in het elftal. Hoewel: Hans Kraay was echt niet slecht, bepaald niet Een heleboel mensen zien hem als het zwarte schaap. Dat was hij niet. Ik vraag me dan ook nog steeds af wat er gebeurd zou zijn als hij bij Ajax gebleven was. Nu kun je gerust stellen dat hij het inleidende werk heeft gedaan en dat Michels dat bekwaam heeft afgerond". (Van onze sportredactie) Enschede Voetbalhongerig Nederland krijgt zondag een uiterst smakelijk diner te verorberen. Hoofdschotels op het door com petitieleider Jan Huybregts samengestelde menu, vormen de duels FC Twente-Ajax en Feyenoord-PSV, twee onderonsjes derhalve tussen het kwartet clubs dat op dit moment nog steeds de dienst uitmaakt in de eredivi sie. De situatie: Ajax 14 10 3 1 23 38/16 PSV 14 9 3 2 21 43/15 FC Twente 14 9 2 3 20 28/12 Feyenoord 14 8 3 3 19 34/21 De botsing tussen FC Twente en Ajax is derhalve het meest belangwekkend omdat bij een zege van de Enschedeërs de strijd hele maal open blijft. Bovendien kunnen er, op het persoonlijke vlak, aardig wat sentimenten op gerakeld worden. René Notten en Piet Schrijvers immers ver huisden vorig jaar van FC Twente naar Ajax en Arnold Mühren legde die weg in omgekeer de richting af. De nu bij het keurkorps van Spitz Kohn ingelijfde middenvelder krijgt dan voor de tweede keer de gelegenheid de krach ten te meten met zijn zes jaar oudere broer Gerrit. technisch een der sterksten in de brigade van Rinus Michels. Persoonlijke gevoelens zullen zondag echter geen rol spelen. René Notten bijvoorbeeld, die zich nog steeds nauw met Twente verbonden voelt, stelt nuchter, zakelijk: „Ik gun de En schedeërs het beste, ze mogen dit jaar rustig tweede worden als wij de titel maar pakken". En Arnold Mühren: „Het maakt me niets uit tegenover wie ik kom te staan. Ik zou mijn broer net zo behandelen als elke andere tegen stander. Per slot van rekening voetbalt Gerrit voor Ajax en niet voor FC Twente...." De gebroeders Mühren hebben nog geen enke le volledige wedstrijd tegen elkaar gespeeld. Sinds Arnold oostwaarts toog, leverden FC Twente en Ajax nog maar twee keer slag op 16 februari - de Amsterdammers wonnen in het Diekmanstadion met 1-3 - ontbrak Gerrit Mühren op het appel omdat het middenrif van de Ajacieden bestond uit René Notten, Arie Haan en Jan Mulder. Ajrnold Mühren, tob- bendmet een enkelblessure, moest zich in die wedstrijd laten vervangen door Theo Pahl- platz. Op 13 augustus, weer in Enschedé, maar nu voor de nacompetitie (uitslag 1-1), namen FC Twente en Ajax andermaal de handschoen tegen elkaar op. Arnold Mühren eiste een glansrol voor zich op, Gerrit, ge plaagd door een liesblessure, stond halverwe ge zijn plaats af aan Henk van Santen. IJs en weder dienende zullen de broers Müh ren zondag 90 minuten lang met elkaar verge leken kunnen worden. Wie is de beste? Ar nold. prompt en met een grijns: „Gerrit is de betere voetballer. Hij is harder en sneller, is verdedigend sterker, heeft een betere techniek en is sterker in de lucht en schiet beter.... ach, ik geloof dat hij hetzelfde van mij zal zeggen. Gekheid natuurlijk. Uiteraard heeft Gerrit meer routine, maar voor het overige: we hebben dezelfde loop en bewegingen. We ge ven allebei veel van die wegdraaiende voorzet ten en we zijn allebei aanvallend ingesteld. Gerrit voert zijn offensieve acties meestal aan de zijkant uit, ik ga weieens een keer midden door of via rechts". En dan, toch wel een beetje bewonderend: „Gerrit die in februari 30 jaar wordt, kan met zijn lichaam en conditie nog wel vier jaar mee op het niveau waarop hij nu speelt. Hij heeft er ook altijd naar geleefd, heeft nog nooit een borreltje gedronken of een sigaretje gerookt". Resultaat van leerschool van Beveren moet morgen in kuip blijken Antoni Brzezanczyk (midden) wordt er wel eens moe van. ROTTERDAM De A-selectie verwerkt de nederlaag tegen Roda JC met de zorgeloosheid van een recidivist die weet over een water dicht alibi te beschikken. Het alibi van de Feyenoorders heet Antoni Brzezanczyk, de beminnelijke Poolse trainer wiens olijke oogop slag sinds zijn komst in Rotterdam is veranderd in een peinzende blik. Hij weet dat zijn spelers voor het slinkende legioen vrijuit gaan want ze hebben hun bedje gespreid en hun straatje geveegd. Als het dit seizoen weer fout gaat, is de trainer de zondebok. Na FC Den Haag volgden Go Ahead Eagles en Roda JC, een glanzende prestatie en daarna twee faillures. Brze zanczyk kan alleen hopen dat te gen PSV het heilige vuur weer bezit neemt van zijn manschappen. De selectie lacht in het vuistje, gaat onverdroten voort met het legioen te vermaken met sarcastische op merkingen over de ouderwetse trai ningsmethoden van de Pool. Het vorige seizoen zinden de boslopen van Wiel Coerver de vedetten niet Eerst verdwenen de boslopen, toen Coerver. En ze zullen deze slag ook wel winnen. Brzezanczyk weet het steeds vermoeid met de hand over het voorhoofd strijken kan daarvoor een indicatie zijn dat het geschop tegen zijn benen tot de val moet leiden. Maar hij weet ook waaraan het zijn vedetten man keert „Tegen FC Den Haaghadden ze zich voorgenomen er eens alles aan te zullen doen. Het resultaat is bekend. Ze vochten voor een groot resultaat. Maar dat gebeurt slechts incidenteel. Ik hoef die mannen toch waarlijk geen voetballen te leren. Dat kunnen ze, allemaal. Maar het mankeert hen aan strijd vaardigheid, werklust. Aan de ma nier waarop de plaatsing voor de beker tegen Go Ahead tot stand kwam til ik niet zo zwaar. Wel aan de nederlaag tegen Roda. Het stond 2—0 en die jongetjes konden im mers toch niet voetballen. En dan gaat Feyenoord alleen maar spelen. Ik bedoel, niet spelen èn strijdlust tonen tegelijk". Hij refereert aan de eerste helft tegen Excelsior. Ook toen uitstekend voetbal, na de rust een gezapig spelletje. De buit was toch al binnen. Brzezanczyk is te veel heer om tegen zijn selectie te vloeken. Hij probeert het met overredings kracht, die evenwel het doel voor bij schiet „Als we van PSV verliezen, staan we zes punten achter". Er hoeft geen nadere verklaring bij. Omdat hij ervan overtuigd is dat zijn trai ningsmethode goed is, evenals het feit dat hij een vijfdaagse trai- ningsweek eist donderdag vrij klampt hij zich daaraan vast. Voor de rest moet hij hopen op het humeur en de goedgunstigheid van zijn mannen. „Er is slechts één zaak die moet worden uitgevoerd: werken, strij den. Zondag PSV. Die ploeg mag geen ruimte krijgen. Met snelle spe lers als de v.d. Kerkhofs, Lubse, Deijkers, Edström die ook snel gaat als hij de eerste zes meters maar weg is, is ruimte funest". Vorig seizoen verloor Feyenoord thuis van PSV juist door die snel heid. „Als je PSV niet in de greep houdt, ben je verloren^ Want die ploeg is niet alleen snel maar daar zijn de individuele eigenschappen ook ondergeschikt gemaakt aan het team en kunnen de spelers ver schillende concepten uitvoeren naargelang het nodig is. Bij ons raakt men in paniek, wil iedereen voor zich de wedstrijd winnen en de kansen doen keren. Er worden dan fouten gemaakt". De zorgen voor Brzezanczyk wor den nog vergroot omdat Theo de Jong waarschijnlijk niet of geen hele wedstrijd kan spelen, Trey- tel niet volkomen fit is, Ramljak twee dagen voor de wedstrijd nog geen bal had aangeraakt. „Ik Jieb weinig keus. In de C-selectie zit niets interessants. Be moet het met de A-groep doen. Als we zo spelen als tegen FC Den Haag zitten we goed. Dat moeten ze beseffen. Ver lies kunnen we ons niet permitte ren. De snelheid van PSV indam men, zelf alles geven en het hoofd erbij houden. En profiteren van Nico Jansen. Hij hoeft niet te sco ren. Hij kan de ruimte maken voor anderen en dat moet voldoende zijn. Hard werken, zoals hij doet, is het enige. Zonder strijd kun je nooit en nergens resultaat berei ken". HERMAN VAN BERGEM. (Van onze sportcorrespon- dent) Eindhoven— ,Soms denk ik wel eens, André, wat heb je toch pech gehad dat je juist in een club terecht bent gekomen waar een man als Jan van Beveren in het doel staat. Dat is op de momenten dat ik het bijna niet meer kan uithou den om altijd als reserve op de bank te zitten. Een ande re keer heb ik er andere gedachten over. Dan denk ik, André, je bent een ge luksvogel dat je in staat bent zoveel van een erva ren man als Van Beveren te leren. Ik weet niet wat het beste is. Dit jaar be schouw ik nog als een leer school, maar volgend jaar wil ik graag op eigen benen staan. Het staat vrijwel vast dat ik aan het einde van dit seizoen mijn con tract bij PSV niet meer zal verlengen. Je hebt van je hobby je beroep gemaakt en dan wil je je beroep ook uit kunnen oefenen'. Dit zegt André van Gerven, de 23-jarige doelverdediger die zondag in de Kuip van- Rotterdam het PSV-doel zal verdedigen. Evenals vo rig jaar is Jan van Beveren voor een aantal wedstrij den vanwege een blessure uitgeschakeld en bij die ge legenheden krijgt André van Gerven zijn kans. Vorig jaar speelde hij 12 wedstrijden in PSV's eerste team. Deze periode zal het niet zo lang duren. Van Be veren heeft zijn pols gebro ken, maar zoals het er nu voor staat is hij er begin volgend jaar weer bij. Van Gerven werd kort voor de wedstrijd tegen FC Den Haag opgeroepen, stond ook tegen FC-Amsterdam onder de lat en in aanmer king genomen dat er na zondag een winterstop van enkele weken geldt, zal het duel tegen Feyenoord voor lopig wel de laatste wed strijd worden. André van Gerven wordt vaak voor een Belg versle ten. Dat komt omdat hij in de Limburgse grensplaats Hamont woont. Hij is ech ter een rasechte Braban der, Valkenswaarder van geboorte. Tot zijn zestiende jaar speelde hij in de jeugdploeg van Valkens- waard, als voorhoedespe ler. Na een tweede huwelijk ging zijn moeder echter in Hamont wonen en dat bete kende ook voor André ver huizen. Hij meldde zich bij Ha- mont-Lo, de plaatselijke club en omdat hij erg lang was en men met het kee persprobleem kampte moest die lange Hollander maar in het doel staan. An dré deed wat van hem werd gevraagd en sinds dien is hij er niet meer uit geweest. Van Gerven is aan het vier de seizoen bij PSV bezig, dat wil zeggen in de tweede ploeg. Al eerder maakte hij deel van PSV's jeugdselec- tie uit. Maar toen werd hij te licht bevonden en voor een jaar aan het Amster damse Blauw Wit uitge leend. Door de fusie tussen Blauw Wit en DWS dreigde hij weer tussen de wal en het schip te komen, maar PSV nam hem weer op en heeft daar nooit spijt van gehad. André van Gerven zegt veel last van zenuwen te heb ben. Echter alleen voor een wedstrijd. Tijdens de wed strijd is hij ijselijk kalm. Wat hij te kort komt is wedstrijdervaring. Jan van Beveren kan mij nog zoveel leren, de praktijk zal ik toch zelf moeten doen, zegt hij. Van Gerven werd ook twee keer gekozen voor het team van Jong Oranje. Hij speelde de uitwedstrijd in Hongarije en de thuiswed strijd tegen Italië in Den Bosch. Van Gerven heeft het on danks zijn plannen om bij PSV weg te gaan bij de Eindhovenaren uitstekend naar zijn zin. 'Het zijn 18 vrienden van elkaar. De geest in de ploeg is gewel dig', zegt hij. Waar hij vol gend seizoen zal spelen is- nog niet bekend. Van Ger ven: ,Ik wacht maar af wel ke clubs zich als geïnteres seerden aanbieden. Ik hoop echter dat het een vereni ging zal zijn waar ik einde lijk eens de eerste doelman kan worden. Concurrentie en rivaliteit moet en mag er gerust zijn. Wanneer je ech ter als jongeman in een ploeg terecht komt waar bijvoorbeeld Van Beveren, Schrijvers, Jongbloed, Doesburg, of Thie in het doel staat, dan weet je bij voorbaat dat je weinig kans maakt Deze keepers heb ben een te goede naam en zijn bovendien veel te duur om op de reservebank te worden gedrukt. Over het resultaat tegen Feyenoord wil Van Gerven zich niet uitlaten. Hij zegt: „Ik doe niet aan prognoses. Ik geloof niet dat het ver van een gelijk spel zal zijn". André van Gerven, de invaller-doelman van PSV, die de moeilijke klus tegen Feyenoord moet opknappen. Zal hij vaak alleen tegen allen komen te staan in de Kuip?

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10