Einde gijzeling nabij ONTKNOPING WELLICHT VANDAAG NOG Experiment ,,open school" in Leiden EG VERLAAT UNESCO-CONFERENTIE Argentijnse muiters bezetten radiostations Concorde voorlopig niet in VS Meisje uit Oegstgeest lag 4 weken dood in klooster £etdóe(SouAa/nt Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank NV, Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J J. Hallewas—Chef-i Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen: Der wek ƒ2.81; kwartaal 36.32; jaar 141,35: Vrijdag 19 december 1975, 66e jaargang no. 20304 Gala des Artistes Gala de l'Union des Artistes 1975 op Ned. I om 19.05 uur. Om 19.55 en 21.50 uur De Van Speyk-show. Ned. II om 20.25 uur De Moun- tiesshow en om 21.25 uur Ge broeders Hammond. Veel bewolking Veel bewolking met plaatselijk wat neerslag en in het zuiden van het land hier en daar mist. Overwegend matige noordwes telijke wind en maximum tem peraturen van 6 graden aan de wadden tot 1-graad in het zuid oosten van het land. Morgen: Zon: 8.45-16.30 Schev. hoogw.: 4.08-16.18 Maan: 19.01-09.45 Laagw.: 12.05. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Rond het middaguur waren er duidelijke aanwijzingen dat nog vanmiddag een einde zou komen aan de slopende gijzeling in het Indonesche con sulaat in Amsterdam. Na 16 dagen. De ontknoping volgt dan op een dag van verhoogde activiteit in het beleidscen trum in Den Haag en Amsterdam en van de onderhandelaars dominee Metiari en RMS-president ir. Manusama. Voor het eerst werd gistern ook dr. D. Mulder ingeschakeld, als psychiater verbonden aan het Rijks Psychololische Instituut van het minsterie van Justitie, wiens gesprek ken (twee) met de bezetters niet zonder effect blijken te zijn geweest. De ontknoping van het drama had overigens niet veel langer meer op zich moeten laten wachten. De bezetters hebben namelijk, zo is uit betrouwba re bron vernomen, in de nacht van woensdag op donderdag gedreigd een van de gegijzel den te zullen executeren. In dit dreigement zou dan ook de verklaring liggen voor het feit dat zowel het beleidscentrum in Den Haag als Amsterdam gistermorgen reeds om half zes op volle sterkte aanwezig was. Datzelfde geldt eveneens voor de plotselinge bèreidwil- ligheid van mensen als Manu sama en Metiari om weer als onderhandelaars op te treden en de aanwezigheid op het be leidscentrum in Amsterdam van pschiater dr. Mulder. Het dreigement van de execu tie zou zijn gekomen nadat minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken woens dagavond in het t.v.-program- ma Panoramiek had ver klaard, dat de regering geen enkele concessie zou doen aan de bezetters. Het was waarnemers reeds op gevallen via de gevoelige afluisterapparatuur dat in de nacht van woensdag op donderdag in het consulaat een zeer gespannen sfeer heer- Op een muur grenzend aan het gebouw waarin he Indonesisch consulaat gevestigd is, werd gisteren eer 3 microfoon geplaatst. De bezetting van het Indonesisch consulaat: een twee meter hoge zandzakkenwal werd gisteren in de Koninginneweg, haaks op de Brachthuyzerstraat, opgetast. Twee politiemannen rennen langs de opening in de wal om zo kort mogelijk in het schootsveld te zijn. ste. Er werden ook veel bewe gingen waargenomen. Het schijnt dat de bemidde lingspogingen gisteren van do minee Metiari, die met de be zetters in het consulaat sprak en ir. Manusama, die vanuit het beleidscentrum telefonisch contact met de terroristen had, niet zonder succes zijn ge weest. „Niet vruchteloos", zei politiewoordvoerder E. Jager man. Ook bij ir. Manusama viel een sprankje hoop te be luisteren. Niet zonder uitwerk ing schijnen ook de twee ge sprekken te zijn gebleven van psychiater dr. Mulder. De be zetters spraken uitvoerig met hem, in een ontspannen sfeer. Dr. Mulder toonde zich zo verluidt in kringen van het beleidscentrum vol begrip voor de situatie, maar paste daarbij wel iedere psychologi sche kunstgreep toe, die op het gemoed van de bezetters zou kunnen werken, precies zoals hij vorig jaar deed in de Sche- veningse gijzelingszaak waar bij hij ook werd ingeschakeld. Niettemin was er gisteravond toch weer enige spanning, na dat, evenals 's morgens, rond half zes alle verlichting rond het belegerde consulaat uit viel. „Vanwege een noodzake lijke schakeling", zei het Ener giebedrijf. Volgens andere bronnen „om op alles voorbe reid te zijn". In de richting van dit laatste wijst de aanwezig heid van een kraanwagen vlak in de buurt, die gecamoufleerd is met zeildoek en gepantserd met ijzeren platen en dik glas Controle op alcoholgebruik verscherpt (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De politie zal in de komen de weken en met name gedurende de feest dagen nog intensiever het verkeer op alco holgebruik gaan controleren. Dit gebeurt niet alleen tijdens speciale acties, maar ook tijdens de dagelijkse surveillance. Dit is meegedeeld door Veilig Verkeer Ne derland, die de weggebruikers nogmaals ad viseert het de komende weken „kalm aan" te doen met alcoholgebruik. De Haagse poli tie heeft gisteren bekend gemaakt, dat extra personeel wordt ingezet. Wei verklaarde de Haagse politie, dat de actie al is begonnen en niet nadrukkelijk is gericht op de komen de feestdagen. De Nederlandse Spoorwegen' heeft bekend gemaakt, dat evenals in voorgaande jaren op oudejaarsavond na negen uur minder treinen zullen rijden dan normaal. Op vrij dag 2 januari wordt de dienstregeling gehan teerd als op normale donderdagen. Dit bete kent dat er geen extra treinen worden inge zet. PARIJS (ANP) Gezamenlijk met de ande re landen van de Europese Gemeenschap heeft Nederland een conferentie van des kundigen van de Unesco verlaten, toen de conferentie zich op voorstel van Joegosla vië zich achter de VN-resolutie van 10 november stelde, waarin het zionisme een vorm van racisme werd genoemd. Het voorstel van Joegoslavië had betrekking op de ontwerp verklaring van de Unesco over de rol die de massa-media moeten spelen in de strijd voor vrede en tegen racisme en apartheid. Hierover werd in Pa rijs door deskundigen beraadslaagd, waarna de ontwerpverklaring volgend jaar in de voltallige Unesco-vergadering aan de orde wordt gesteld. Behalve de negen leden van de Europese gemeenschap stemden ook de Verenigde Staten, Canada, Australië, Venezuela en Is raël tegen het Joegoslavische amandement. Nederland heeft ook in de Verenigde Naties tegen de betreffende resolutie gestemd. Na mens de leden van de Europese gemeen schap werd een brief aan de conferentie aangeboden, waarin werd meegedeeld dat de delegaties niet langer aan het overleg zullen deelnemen. De brief werd evenwel door de Tsjechische voorzitter niet voorgele zen, maar wel verspreid door het secreta riaat De Unesco-verklaring die thans wordt voor bereid heeft voor Nederland natuurlijk geen enkele bindende betekenis, evenmin voor andere landen met een vrije pers, waar de regeringen zich niet rechtstreeks met de pers inlaten. Omdat de meeste leden van de VN evenwel geen vrije pers kennen, zal de verklaring wel worden aangenomen. Alcoholtest Tweede helft Barcelona-Real op televisie (van onze radio- en televisiere dactie) HILVERSUM - De NOS-televi- sie zal op zondag 28 december de tweede helft van de voor de Spaanse competitie zeer belang rijke voetbalwedstrijd Barcelo na-Real Madrid uitzenden. Dit gebeurt van 21.00 tot 21.45 uur op Ned. II. De onderdelen van het aangekondigde NOS-pro- gramma zullen hiervoor worden verschoven. ...die de reactiesnelheid meet van het oog op lichtknipperingen. [ADVERTENTIE Als u dóórdenkt Leiden Albert Schweitzer ziekenhuis blijft bestaan LIBREVILLE President Bongo van Gabon en de minis terraad van Gabon hebben be sloten dat het voortbestaan van het Albert Schweitzerzieken- huis in dit Westafrikaanse land gewaarborgd zal worden. Er wordt een commissie ingesteld die maatregelen zal treffen op dat het ziekenhuis zijn normale activiteiten kan voortzetten. Het ziekenhuis in Lambarene had eerder laten weten dat het mogelijk zijn medische dienst verlening per 1 januari 1976 zou moeten stopzetten wegens geld gebrek. De laatste hoop was ge vestigd op de Gabonese rege ring, die nu dus te hulp komt. De ministerraad besloot dat het ziekenhuis zijn activiteiten niet alleen moet voortzetten, maar zich ook zal gaan specialiseren in de behandeling en onderzoek van tropische ziekten als lepra, slaapziekte en kwalen die door parasieten worden veroorzaakt. YVheeler overleden Generaal Earle G. Wheeler, de inmiddels gepensioneerde voorzitter van de gezamenlijke chefs van staf van het Amerikaanse leger, die deze functie langer dan iemand tevoren heeft bekleed, is giste ren op 67-jarige leeftijd overle den. Wheeler was van 1 oktober 1962 tot 3 juli 1964 chef staf van het Amerikaanse leger BUENOS AIRES Rebellerende officieren van de Argentijnse luchtmacht hebben gistèravond drie commerciële radiostations bezet. Ze zenden voortdurend communiqués uit waarin het vertrek van president Isabel Peron wordt geëist. De opstandige officieren hebben vannacht een van hun eisen ingewilligd gezien. Brigade-generaal Hector Fautario, de commandant van de lucht macht die donderdag acht uur lang door hen werd vastgehouden op het vliegveld van Buenos Aires, is van zijn funktie ontheven. Hij is vervangen door brigade-generaal Orlando Agosti. De Argentijnse minister van binnenlandse zaken Angel Robledo heeft vanmorgen, kort na de benoe ming van Agosti, aangekondigd dat met deze mutatie een eind is gekomen aan de rebellie. De bewindsman zei dat de opstandelingen geen steun hadden gevonden bij de meerderheid van de strijdkrachten. Ondanks deze verklaring gaat de actie voorlopig nog door. De rebellerende officie ren blijven communiques en proclamaties publice ren, met name via het belangrijkste radiostation van Buenos Aires, Radio Belgrano. DEN HAAG (ANP) In het kader van de voorbereidingen die worden getroffen om tot een zogenaamde open school in de samenleving te komen zal waarschijnlijk op 1 januari 1977 een project voor werkende jong-volwassenen van start gaan in Leiden. Het project richt zich op jonge ren van zo'n 17 tot 30 jaar, die al vroeg van school zijn gegaan en van wie het grootste deel behoort tot de laag- en onge schoolde arbeiders. Doel van dit experiment is kennis te verga ren omtrent de beste methoden om volwassenen met weinig scholing en vorming alsnog on- derwijs-mogelijkheden te bie den. Volgens een advies dat de zg. commissie Open School aan de ministers van onderwijs en CRM heeft uitgebracht, moet een soortgelijk project als in Leiden van start gaat, ook in Emmen en Tilburg op stapel worden gezet. Daarnaast doet de commissie uitgewerkte voor stellen voor enigszins anders geaarde projecten in tal van an dere steden in het land, die ook tot doel hebben pedagogische ervaring op te doen met betrek king tot de open school. Het is de bedoeling dat daarbij in to taal zo'n 1500 deelnemers wor den betrokken. De ministers van onderwijs en CRM hebben aan een en ander in principe al hun fiat gegeven. De aanbeve lingen van de commissie betref fen een nadere uitwerking. practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. i kwartaal abonnee van de WASHINGTON Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardig den heeft gisteren in een amen dement bepaald dat supersoni sche vliegtuigen het komende half jaar geen gebruik mogen maken van Amerikaanse vlieg velden. In die periode moet worden, nagegaan in welke ma te de Frans-Britse concorde een bedreiging is voor de gezond heid en de veiligheid. President Ford had het verbod sterk afge raden. Tegenstanders van het landingsverbod vrezen repre saillemaatregelen tegen Ameri kaanse luchtvaartmaatschap pijen. woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een naam: adres: woonplaats: IKOON Onbekenden hebben een van Oostenrijks kostbaarste religieuze schatten gestolen, een 16de eeuwse Griekse ikoon. Het kostbare stuk, dat in 1673 van Kreta naar Oostenrijk werd ge bracht, verdween van het hoofd altaar van de Sint-Michaelkeik tegenover het Hofburgpaleis in het centrum van de stad. De ikoon, bekend als .Maria die Wegweiserin", toont Maria en het kind tegen een gouden ach tergrond. De waarde van het stuk is moeilijk te schatten, want het is door zijn bekend heid nauwelijks verhandelbaar. ZUID KOREA De Zuidko- reaanse president Park Chung Hee heeft de diplomaat Choi Kyu-Hah tot zijn nieuwe pre mier benoemd. Hij volgt Kim Jong-Pil op, die gisteren ,:ftrad. De 56-jarige Choi is sinds 1U71 speciaal-assistent van de presi dent op het gebied van diploma tieke zaken geweest. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De omstandigheden waaronder de 18-jarige J. A. L. F. Wolterbeek uit Oegstgeest de dood heeft gevonden in het voormalige klooster „De Goede Herder" in Zoeterwoude, zal wel altijd een raadsel blijven. Het meisje werd woensdagmiddag door twee spelende jongens ge vonden. Het heeft daar zeker vier,weken gelegen, zo heeft het onderzoek van dr. Zeldenrust uitgewezen. Op het lichaam zijn geen sporen van geweld aange troffen. Wellicht is het meisje gestorven aan een overdosis aan drugs. Het meisje woonde al geruime tijd niet meer thuis. Haar vader heeft een week of vijf geleden voor het laatst con tact met haar gehad. Kwakkel kerst verwacht DEN HAAG Nederland gaat een kwakkel-kerst tegemoet. Volgens weerdeskundigen zijn er geen aanwijzingen voor vorst in de komende week. Zeer waarschijnlijk zal de kerst week in het teken staan van wisselvallig oceaanweer zonder koude lucht. De winter die zich eerder deze week liet zien be reikte gisternacht de laagste temperatuur op het vliegveld Twente. Daar wees de tempera tuur 11 graden vorst aan. Inmid dels is een warmtefront van de Noordzee binnengedrongen met wat regen en ijzel gevolgd door zachtere lucht

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1