DRAMA ENDEGEEST SLEEPT ZICH VOORT HYPOCRIET Gemeenteraad kraakt beleid college Goedkeuring voor sierbestrating Haarlemmerstraat Onzekerheid blijft voor w Leiden" Tenjo Sa een belevenis Panden Oranjegracht op monumentenlijst DONDERDAG 18 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van onze raadsverslaggever LEIDEN Het doek over het drama Endegeest (de nog altijd niet vervulde vacature van een geneesheer-directeur voor dit gemeentelijk psy chiatrisch ziekenhuis) is nog immer niet geval len. De gemeenteraad van Leiden kon vannacht na uren debatteren niet tot een besluit komen. Op 19 januari aanstaande zal een nieuwe episo de aan deze slepende kwestie worden toege voegd. Dan gaat het erom of het enig overgebleven voorstel wel of geen meerderheid haalt. Gisteravond zou die er wel geweest zijn, als niet de fracties van het CDA, de WD en de SGP/GPV hadden geweigerd aan de besluitvorming deel te nemen. Zij deden dit uit protest tegen het naar hun mening ronduit schandali ge beleid dat het college in deze affaire tot dusver heeft gevoerd. Alleen PvdA en de linkse drie (PPR, PSP en D'66) stemden voor dit laatste voorstel, dat echter geen rechtskracht kon hebben omdat een raads- meerderheid niet aan de stemming deel nam. Het gaat hier om een voorstel van de socialist Hoppe- ner. Gesteund door de linksen wil hij de waamemend- geneesheer-directeur van Endegeest, dr. G. Mojet door het college op een enkelvoudige voordracht zien ge plaatst voor de functie van medisch-directeur van dit ziekenhuis. Dat zou moeten gebeuren vóór 31 maart van het volgend jaar. Naast dr. Mojet zou dan te zijner tijd een andere directeursfunctie moeten worden ge- creeërd. En in de periode tussen nu en 31 maart zou een instructie moeten worden gemaakt volgens welke dr. Mojet vanaf die datum zou moeten gaan functione ren. «^•Uk- Slap aftreksel Het PvdA-voorstel is een slap aftreksel van een door WD en CDA ingediende versie, waarbij het college werd gevraagd voor 31 januari aanstaande met een enkelvoudige voordracht te komen voor de benoeming van Mojet tot geneesheer-directeur. Daarbij zou dan moeten worden bepaald, dat Mojet loyaal zou moeten mee werken aan de tot standkoming van een andere bestuursstructuur op Endegeest. De heren De Geus (CDA) en Wessels (WD) kwamen met deze motie tijdens een interpellatie die zij gister avond tijdens een extra raadsvergadering hielden. Aan leiding daartoe is de onhoudbare situatie die zolangza- merhand op Endegeest is ontstaan, waar sinds een jaar een vacature is voor de functie van geneesheer-direc teur. Zoals bekend bleef na een lange sollicitatie-proce dure alleen waarnemend-directeur Mojet als kandidaat over. Personeel en staf van het ziekenhuis schaarden zich achter hem, maar het college (wethouders Ooster man, gezondheidszorg en Van Aken, personeelszaken) weigerden hem voor te dragen vobr benoeming. Zij wilden geen enkelvoudige voordracht doen en kwamen plotseling met een dubbelh'oofdige beheersstructuur aandragen, waardoor de vervulling van de vacature op de achtergrond werd geschoven. Via de motie wilden CDA en WD bereiken, dat aan de persoon van dr. Mojet alsmede aan de verlangens van staf en personeel in deze recht werd gedaan. Door beide raadsleden werd gisteravond het beleid van de wethouders in deze „onverkwikkelijke affaire" ge voerd ronduit gekraakt. CDA en WD hadden geen goed woord voor het handelen van de verantwoordelij ke wethouders over. CDA-fractieleider mr. Driessen verweet het college te manipuleren door besloten ver gaderingen te gebruiken om hun zin door te zetten. Eerder had zijn fractiegenoot De Geus al het onaan vaardbaar over het beleid in deze uitgesproken. Hij vroeg zich zoals velen in deze zaak af, wat er toch mis is met Dr. Mojet, dat het college hem eerst samen met een andere kandidaat (dr. Hustinx van het ministe rie van justitie die zich op het laatste moment heeft teruggetrokken) op een ex aequo-voordracht wil plaat sen en vervolgens als Mojet als enige overblijft hem niet wil benoemen. De Geus sprak van „gesol met mensen" en verweet samen met zijn mede-interpellant het college de integriteit van Mojet in twijfel te trekken. „Aan de kwaliteit van Mojet kan het in elk geval niet liggen", meende De Geus, „gezien het feit dat het college hem ex eaquo wilde voordragen". „Wat is dan wel de reden waarom men de benoeming van Mojet ten koste van alles wil tegen houden", zo vroeg het CDA-lid zich verbijsterd af. Wethouder Oosterman had er bij het begin van de interpellatie, toen hij inging op vragen van de beide raadsleden geen misverstand over laten bestaan, dat het college dr. Mojet ongeschikt acht voor de functie van geneesheer-directeur: „In de loop van de selectie procedure werd steeds duidelijker dat de combinatie van managementkwaliteiten en medische vakbe kwaamheid in één persoon moeilijk te vinden was. Na het wegvallen van de enige kandidaat die nog een persoonskeuze mogelijk maakte was voor ons het antwoord op de vraag of we nog wel iemand konden vinden die over deze combinatie beschikte bepalend voor het voorstellen van een nieuwe directiestructuur. CDA-lid De Geus dacht daar anders over: hij noemde het idee van de tweehoofdige beheersstructuur een joker die iedere keer op tafel komt als het college niets anders rest dan dr. Mojet te benoemen. Overigens erkende wethouder Oosterman dat er fouten waren gemaakt. Maar hij kon geen garantie geven dat deze in de toekomst uit zouden blijven: „Wij zijn nog niet volgroeid en nog niet in staat om' dit soort procedures goed te laten verlopen": een duidelijk toegeven van onvermogen. De heer Oosterman staakte gisteren zijn verzet tegen de kandidatuur van Mojet in zoverre, dat hij akkoord kon gaan met het voorstel van Höppener. Dit leek hem rechtspositioneel gezien de enige mogelijkheid. „Je kunt niet iemand benoemen in de functie van genees heer-directeur om vervolgens deze functie bij de tot standkoming van een nieuwe beheersstructuur te gaan uithollen, zoals de motie van Wessels en De Geus wil". Een dergelijke moeilijkheid zag hij niet in de gedachten van Höppener die naast zijn motie ook nog een voorstel indiende om over te gaan tot de instelling van een stuurgroep die de hervormingen op Endegeest moet gaan voorbereiden. Krankzinnig Een nieuwe zegening van een links programcollege. Zo kan men het best het besluit karakteriseren dat de Leidse gemeenteraad waarschijnlijk op 19 januari van het volgend jaar gaat nemen. Vol komen handelend volgens een aloude traditie om alle. goede voornemens binnen enkele dagen na nieuwjaar weer te vergeten zal de raad met de inmiddels gebrui kelijke meerderheid van 19 tegen 18 stemmen (wonderen voorbe houden) weer een loot aan de stronk van kapitale blunders toe voegen, dat zijn weerga nog niet gehad heeft. Tenzij men op 5 januari zich zélf al overtreft bij de behandeling van de zaak-Daey Ouwens (ook al personeelsbeleid) en dat moet gezien de ervaringen met het huidige stadsbestuur ook zeker niet uitgesloten worden geacht. Terwijl het iedereen en zelfs de partijen die dit college steunen volkomen duidelijk is dat er een eind moet komen aan het onbe holpen manoeuvreren in de lei ding van een psychiatrisch zie kenhuis probeert men niet zijn fouten te herstellen maar gaat men onverdroten voort op de in geslagen weg. In plaats van een poging te doen de verziekte rela tie tussen stadsbestuur (de be heerder van Endegeest) en het personeel aldaar te verbeteren en te proberen erger te voorkomen, blundert men gewoon door. Bin nen de PvdA wordt het college voorgehouden een aantal stomme streken te hebben uitgehaald en PPR-leider Du Gardijn spreekt er zijn teleurstelling over uit dat hij in zijn laatste vergadering als lid van de Leidse raad moet consta teren dat het college dat hij in het zadel heeft geholpen ernstig heeft gefaald. Als dit van de kant van dat college dan ook nog eens in bedekte termen is toegegeven, dan ga je toch denken: Vooruit, overal worden fouten gemaakt, dat kan de beste overkomen (al is het kennelijk wel iets dat bij eep programcollege past), maar ze zullen nu dan toch wel probe ren die missers te herstellen, door Endegeest ten spoedigste een ge neesheer-directeur te geven. Nee, een verstandige beslissing zou dit stadsbestuur ontsieren en <fus wordt er een nieuwe functie geschapen, die vervolgens een sollicitant die zich voor iets heel anders heeft aangemeld moet gaan vervullen. Dat alles gebeurt dan en passant over de hoofden van de betrokkenen heen: zij kun nen alleen blijk geven van hun mening door gewapend met span doeken te applaudiseren of „boe" te roepen vanaf de publieke tribu ne in de raad al naar gelang deze voorstellen van de oppositie of van de linkse regeerders komer Verder blijven zij in stijgende ver wondering en verwarring achter. En voor wie het nog niet wist: de progressieve partijen noemen dit „ernst maken met de democrati seringsgedachte en het bieden van inspraak." Beterschap me vrouw, mijn heren". CDA-fractieleider Driessen vond daarentegen de motie Höppener getuigen van een „krankzinnig personeelbe- leid". „Het is te dol om los te lopen dat je nadat alle kandidaten verder zijn afgevallen tegen de enige over geblevene gaat zeggen: we gaan een andere functie voor je creëren". Hij wees het college erop dat er een advertentie is geplaatst voor een geneesheer directeur en dat het in strijd met elk fatsoen is om degene die hiernaar heeft gesollicteerd af te schepen met een heel andere ijlings gecreëerde functie van medisch-direc teur. „Dit dient er alleen maar toe om alle manipulaties van dit college te bezegelen", aldus de CDA-leider vlak voor het demonstratief zwijgen bij de stemmingen. Ir. Houtman (SGP/GPV) bestreed het nieuwe argument van het college om Mojet nog wat langer tegen te houden, door erop te wijzen, dat kennelijk de figuur van dr. Hustinx aan wie een voorstel zou zijn gedaan in de geest van de motie Weesels-De Geus, geen rechtspositionele problemen opleverde. „Waarom dan wel bij dr. Mojet", was zijn vraag. „Kennelijk wordt hier getwijfeld aan de loyaliteit van dr. Mojet; de enige die echter een gevaar voor loyaliteit is, bent u", beschuldigde CDA-leider Driessen het college. Zwijg! ;en Opvallend was vannacht wederom het stilzwijgen van de wethouder van personeelsbeleid, de heer Van Aken. Zoals wel meer gebeurt bij het bespreken van zijn beleid, liet hij ook nu weer de verdediging van het handelen van het college over aan anderen in casu wethouder Oosterman. Ook tijdens het fractieoverleg dat herhaalde malen tijdens langdurige schorsingen plaatsvond bleef Van Aken op de achtergrond. Dit ondanks het feit dat de linkse broeders in besloten kring niet minder felle aanvallen deden op het college dan de oppositie in de raad. Peters (PvdA) motiveerde zijn sympathie voor het alsnog benoemen van dr. Mojet op het feit, dat het „College zich door een aantal stomme streken in een onmogelijke positie heeft gema- noevreerd waarin niemand meer anders kan". De socialist kwam tot deze uitspraak toen wethouders Te s se la ar de vraag stelde wat in vredesnaam de reden kon zijn van het nu zo graag willen benoemen van dr. Mojet Toen ver na middernacht de heer Driessen openlijk de vraag stelde of wethouder Van Aken van zijn politieke vrienden wellicht een zwijgplicht had opge legd gekregen, nam deze na enige ogenblikken de microfoon ter hand om te verklaren dat deze zaak in de eerste plaats onder verantwoordelijkheid valt van wethouder Oosterman en dat hij er zelf maar zijdelings bij betrokken was. Een openlijk afschuiven van de verantwoordelijkheid voor zo'n „fraai" stukje personeelsbeleid. ARJEN BROEKHUIZEN Bejaardensoos aan kerstsouper Een kleine 75 leden van bejaar densociëteit „Zuidwest" hebben gisteren gezamenlijk in het ont moetingscentrum van de Anto- niuskerk een kerstsouper veror berd. Helaas konden niet méér mensen deelnemen aan deze maaltijd, omdat de ruimte be perkt was. Een gering aantal be jaarden kreeg dan ook nul op het rekest toen zij zich wilden opge ven. Tijdens het kerstcouper wer den dia's van de afgelopen va kanties geprojecteerd. Vooraf gaand aan de maaltijd werd door ruim honderd bejaarden een kaartje gelegd. Grof vuil Leiden De grofvuil wagen van de ge meentelijke reinigingsdienst komt moreen langs de volgende straten in Leiden: He renstraat. Pr. Wilhelminastraat, Bloemis tenlaan. Leliestraat, Pioenstraat. Pioenhof, Lindestraat, Resedastraat, P de la Court- straat, Koningmnelaan, Acacialaan. P. de la Courtstraat, Koningmnelaan. Acacia- laan. Tulpenstraat. Zoete rwoudseiing el (Van Herenstraat tot Lammenschamweg) Schelpenkade. Andnes Schotkade. Leu venstraat. Gemt van der Laanstraat, Leeuwkenstraat, Valdezstraat, Stadhouder slaan. Magdalena Moonsstraat, 3-October- straat, Duitenruststraat, Kastanjekade. Meidoomstraat, Hyacinthenstraat. Serin- genstraat, Daliastraat, AnjelimraaL LEIDEN - De Leidse gemeenteraad heeft gis teravond met alleen de combinatie PPR/P- SP/D'66 tegen het kre diet goedgekeurd voor de sierbestrating in de Haarlemmerstraat Zoals bekend komen hier geen tegels maar tamelijk grouw „sierasfalt", her en der wat opgevrolijkt met een bloembak Een poging van de te genstemmers de beslis sing nog enige tijd uit te stellen was eerder door de raad verworpen. Lau rens Beijen hield de raad voor, dat er mis schien wel veel meer subsidie te krijgen zou zijn als de sierbestrating werd gepakt na het ver klaren van Maredorp- oost(de wijk waarin de straat ligt) tot rehabilita- tiegebied. Het zou vol gens hem gaan om 2200 gulden per woning dat zou eer» veel sierbestrating mogelijk maken. Bovendien twij felde Beijen aan het ent housiasme van de be trokken winkeliers die zelf twee ton willen bij dragen in de kosten. Hij had winkeliers gespro ken die zelfs nog van niets wisten, laat staan dat ze met het plan ak koord gingen. Wethouder Waal noem de de suggestie van Beij en onaanvaardbaar om dat hoe dan ook de hele procedure opnieuw zou moeten worden gestart. Wethouder Van Aken hield de raad voor dat bij uitstel het ministerie van economische zaken waarschijnlijk een toe gezegde subsidie zou in trekken, zodat men moest terug geven wat aan de andere kant mis schien gewonnen zou worden. De raad ging hiervoor door de knieën, maar aanvaardde wel een PvdA-motie dat de uitwerking van het be sluit zal geschieden in nauw overleg met de raadscommissie voor ruimtelijke ordening Van onze raadsverslag gever LEIDEN De panden aan de Oranjegracht 87 tot en met 93 moeten op monumentenlijst worden geplaatst. Dat heeft de Leidse raad gisteravond uitgespro ken. Daarbij zal ook het achterhuis van nummer 83 gehandhaafd moeten blijven, aldus een door de raad aanvaarde WD-motie. Pogingen van de combinatie terman) ontraden en bouwing van het gebied PPR/PSP/D'66 om alle kregen alleen de steun Herengracht/Zijlsingel, achterhuizen van de van deze wethouder en waarin de panden lig- sloop te redden strand- zijn drie fractiegenoten, gen, zouden beperkt blij den. Zij werden door het ven tot een huis dat min- college (met uitzonder- De gevolgen van het der zou kunnen worden ing van wethouder Oos- raadsbesluit voor de be- gebouwd.. Van onze sportredactie LEIDEN In een tijdsbestek van zo'n vijf maanden is er op het sportcomplex van de voet balvereniging Leiden, „Porno- na" - gelegen tussen Wassenaar- se- en Rijnsburgseweg, nabij de Annakliniek - veel veranderd. Verbeterd vooral. De twee speelvelden werden „gereno veerd" (de sportstichting inves teerde hier voor dertigduizend gulden), de kleed- en wasruim tes werden meer dan opgeknapt (met 12.00 gulden van de sport stichting, en 4.000 gulden van Leiden zelf); er werd een nieuw clubhuis neergezet kosten 140.000 gulden, door de vereni- I ging opgebracht - en er kon zelfs een oefenveld worden aan gelegd. Een nogal grondige opknap beurt Noodzakelijk geworden na twintig jaar leven in onzeker heid, zoals voorzitter Jan Geen jaar het plastisch uitdrukt „Al twintig jaar leeft onze vereni ging met de gedachte dat het hier op Pomona wel eens ons laatste jaar zou kunnen zijn. Al twintig jaar ook is er om die reden weinig tot niets aan de accommodatie gedaan. Maar nu werd het te gek. Je moet je leden iets kunnen bieden en op een gegeven moment konden we dat niet meer. En toen we van het „stadhuis" hoorden dat we zeker nog drie, vier jaar op Pomona zouden moeten door brengen zijn we direct aan de slag gegaan. In mei van dit jaar kregen we die mededeling. Je ziet nu het resultaat." Een resultaat overigens dat me de door de 350 leden van Leiden is bewerkstelligd. „Het is onge looflijk wat leden voor een ver eniging kunnen presteren als je ze motiveert Met elkaar hebben we op die manier aan arbeids kosten meer dan twintigduizend gulden uitgespaard", aldus Geenjaar. En penningmeester Mico Jansen: „Wat die leden hebben gedaan, dat is geen zelf werkzaamheid meer, dat is pure zelfkastijding...." Blijft echter het feit dat Leiden ondanks het oefenveld, ondanks de nieuwe kantine en ondanks de zes goede in plaats van twee gammele douches, nog altijd in onzekerheid verkeert over de toekomst van Leiden op Pomo na. Geenjaar: „Naast die ene toe zegging van de gemeente dat we hier nog enige jaren zullen zit ten, hebben we zwart op wit staan dat we niet van het com plex weg behoeven te gaan, voordat er vervangende speelge- legenheid is. Penningmeester Nico Jansen, secretaris Hennie de Gunst en voorzitter Jan Geenjaar van Leiden (v.l.n.r.) aan de bar in het nieuwe clubgebouw. „Je moet je leden iets bieden". Maar, op 27 december komt wethouder Tesselaar de nieuwe De oude douchegelegenheid. Be paald geen hygiënisch hoog standje... LEIDEN Mensen die ervan houden in het theater te beleven en niet alleen te zien, hadden gisteravond in het LAK-theater het spectakel van de Japanse groep Tenjo Sajiki moeten meemaken: „A journal of the plague year." Centraal thema is de ziekte, de pest; het uitbreken ervan, de menselijke reacties erop, die kunnen variëren van bezeten pogen de ziekte uit te roeien tot een vrolijk, maar gespannen en grimmig spel ermee. Gespannen omdat men ieder ogenblik besmet of ziek kan worden; en dan breekt de muziek weer los, het gezang, het geklop met hamers, het spijkers spijkeren. Op die manier golft de voorstelling heen en weer van verstilde, vertraagde scènes, die vaak verstarren, naar uitbarstingen van rusteloosheid. Centraal voorwerp is de hamer. Iedere speler loopt met een hamer rond, die het verlengstuk is geworden van zijn hele persoon: hij communiceert ermee, drukt er emoties in uit, klopt en spijkert ermee. Enerzijds kunnen die laatste twee handelin gen duiden op een fanatiek pogen de ziekte uit te drijven, anderzijds geeft het ook het gevoel van besmetting (denk aan tovenaars die poppetjes aldus bewerken om iemand ziek te krijgen) onder andere daar waar andere spelers op het kloppen of spijkeren reageren door verkrampte bewegingen. In ieder geval ervaart de toeschouwer op momenten van veel geklop de enorme dreiging van de pest. Hetzelfde geldt voor het voortdurend inkisten van figuren. Enerzijds een isoleren van zieken, anderzijds geeft het openen van kisten de suggestie van het opengaan van de doos van Pandora. Dit laatste wordt vooral in de hand gewerkt door één van de beginscènes, waarin een zeer onsmakelijk wezen juist een kist uit wordt gelokt (op de kist de tekst: plaque). Verder voortdurend scènes, waarin ziekte rondwaart: een soort dokter met patiënt, het gebruik van verband in meer dan één situatie, mensen die als vissen over de grond kronkelen, een beweging, die van echte vissen wordt overgenomen op het moment dat drie vrouwen daar hun tanden en lippen inzetten, een dame met een koffer met het opschrift: ik ben jouw ziekte. Bepaalde figuren zien we steeds terugkomen: een soldatesk aangeklede vrouw, autoritair overheersend, die op die manier de suggestie wekt het geheel te beheersen,misschien wel de aanstichtster of organisatrice van de pest te zijn (zij lokt ook het griezelige wezen uit de kist). Voorts twee mannen, die iets van soldaten hebben en op soldatenmanier met bravour en grappenmakerij met hun hamers en besmetting bezig zijn. Een vrouw die in het begin een soort tutu, trouwjurk aantrekt en vervolgens in verband gewikkeld wordt (houdt ook schoonheid geen stand?). Een meisje met donkere bril, aanvankelijk met éénwieler, later alleen nog maar de trap beweging makend. Door de keiharde, electronische muziek blijft de voorstelling voortdurend in beweging. Er is geen moment dat er niets gebeurt. Ook hier herhaling van thema's, zoals een fluitachtig, dreigend geluid (spanningwekkend) of de oplossing ervan in een bezwerend, orchestraal geheel met menselijk gezang. Om dit alles heen spectakel van vreemde apparaten waarin mensen zitten, lucifers en uiteindelijk rook ter begeleiding an een startende motor, die de totale desinfectie aangeeft of de uiteindelijke vernietiging. Kortom prachtig theater, waarin zoveel tegelijk gebeurt en zoveel in één voorstelling, dat het moeilijk is het gebeuren geheel te bevatten. Maar wel te beleven en dat is net zo belangrijk. Paul van der PI?'

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3