Spanje beiooft voorzichtige hervormingen £cidoe(3oma/iit m mié Regel uw bankzaken tijdig vóór de kerst PSP WIL GRONDIG ONDERZOEK NAAR OMKOOP STARFIGHTERS 800,. 000 auto's nog zonder nieuw deel III WET „OPENBAAR VERVOER" OP KOMST Congres bang voor Angolees Vietnam NKV waarschuwt regering Financiële hulp voor New York •ill, DINSDAG 16 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 VUIL OPGEHAALD Nadat de bewoners van New York vorige week tussen het hoogopgestapelde vuil hun weg moesten vinden, is het afgelopen weekeinde veel werk verzet. De vuilophalers hadden hun staking beëindigd, en gisteren was er weer ruimte op de trottoirs. Madrid (UPI/Rtr.) De eerste Spaanse regering na het Franco- tijdperk is van plan de burgers van het land te betrekken bij het hervormen van het regiem naar een „Spaanse democratie" die dichter bij het westerse model komt. Ze doet tevens het aanbod samen te werken bij de defensie van de westerse wereld. Dit blijkt uit een 850 woerden tellende verklaring die gisteravond is uitgegeven na de eerste zitting van het kabinet van premier Carlos Arias Navarro. Het kabinet van 20 man werd zaterdag Spanje versterkt zal worden door de institutionele erkenning van al zijn regio's en in het algemeen van lokale autono- mieën." De verklaring bevat slechts glo bale hoofdlijnen. Wel wordt de mogelijkheid uitgesloten van een abrupte breuk met het door Franco gevestigde systeem. Verwijzend naar de Baskische, Catalaanse en andere onafhan- kelijkgezinde gebieden zegt de regering dat „de eenheid van De meest specifieke verwijzing naar een voorgenomen hervor ming vermeldt de passage dat „het verbreden van de vrijheden en de burgerrechten, speciaal het recht van vereniging en de hervorming van de vertegen woordigende instellingen ter vergroting van hun basis, met speciale prioriteit zal worden bezien." Het recht van vereni ging omvat ook de vorming van politieke partijen, en tot de ver tegenwoordigende instellingen behoort de Cortes het Spaanse parlement. Tot nu toe is de eni ge toegestane politieke partij de door Franco gevormde rechtse nationale beweging. In de Cor tes worden slechts 104 van de 561 afgevaardigden direkt door de burgers gekozen. Glimmerveen veroordeeld AMSTERDAM (ANP) - De 47- jarige lijsttrekker van de Ne derlandse Volksunie J. Glim merveen uit Den Haag is giste ren door het Amsterdams Ge rechtshof veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevan genisstraf en een geldboete van duizend gulden wegens rassen discriminatie. De procureur-ge neraal had tegen de Hagenaar een maand onvoorwaardelijk geëist. Eerder had de Haagse recht bank de heer Glimmerveen ver oordeeld tot een maand voor waardelijk plus duizend gulden. In hoger beroep ontsloeg het Haagse Gerechtshof hem echter van rechtsvervolging. Met dat arrest ging de Hoge Raad niet akkoord en verwees de. zaak naar het hof van Amsterdam Aan de verdachte werd tenlaste gelegd, dat hij vorig jaar in een pamflet voor de gemeenteraads verkiezingen had geschreven: „Help mee onze stad te bevrij den van de plaag van Surina- mers en Antillianen. Den Haag moet blank en veilig blijven". Klassieke zender Aan het eind van deze maand zal Ne derland in het bezit zijn van een zoge naamde „klassieke zender", Hilversum IV. In verband met de invoering van deze zender is men in het Zender Be- drijfs Centrum in IJsselstein druk be zig met de ontkop peling en hergroe pering van de zen ders en FM-kana- len UTRECHT (ANP) - Het kabinet Den Uyl dreigt het vertrou wen van brede lagen in de vakbeweging te verliëzen. Die waarschuwing heeft de voorzitter van de vervoersbond NKV, de heer Jan Schroër vanmorgen laten horen in een re de die hij vanmorgen hield op een congres van de vervoersbond in Utrecht. De heer Schroër zei te menen dat het kabinet zijn politieke bestaan tracht te redden door offers te brengen aan de behoudzucht. Dui dend op de beslissing van de regering om de lonen voor een half jaar te bevrie zen, zei Schroër dat het kabinet een ere schuld heeft lopen bij de werknemers. Hij merkte in dit ver band op dat het kabi net aan de vakbewe ging „in haar vrijheid om te onderhandelen al de hoogste prijs heeft gevraagd". De vakbeweging staat erop dat die ere schuld wordt inge lost, aldus de voorzit ter van de vervoers bond NKV. WASHINGTON - Het Ameri kaanse Congres is gisteren ak koord gegaan met een lening aan de stad New York tot een bedrag van 2,3 miljard dollar om de stad van het bankroet te redden. De Senaat keurde het wetsont werp bij acclamatie goed nadat het Huis van Afgevaardigden eerder de wet met 275 tegen 130 stemmen had aanvaard. Een door conservatieven ingediende motie om het bedrag met 1 mil jard dollar te verlagen, werd door het Huis verworpen. Met de aanvaarding van het wetsontwerp is een einde geko men aan de strijd dié sedert september is gevoerd over de vraag of de federale regering New York te hulp zou moeten komen. Aanvankelijk had presi dent Ford alle verzoeken om federale steun van de hand ge wezen. Labour verliest meerderheid in Lagerhuis LONDEN -j- De Britse Labour- partij heeft door de dood van haar parlementslid Maurice Edelman haar nominale meer derheid van een stem in het Lagerhuis verloren. De regering-Wilson kan bij stemmingen thans nog slechts 315 stemmen vergaren. Dat is net zo veel als de stemmen van de conservatieven, liberalen, en nationalistische afgevaardigden uit Schotland en Wales bij el kaar. Maar in de praktijk betekent het verlies van de volstrekte meerderheid evenwel zeer wei nig, aangezien het de laatste tijd nog geen enkele keer is voorge komen, dat alle leden van de oppositie tegen de regering ge stemd hebben. Van een onzer verslaggevers Den Haag Minister Westerterp vindt dat er een Wet op het Openbaar vervoer moet komen waarin alle regelingen voor bus trein en tram tot één geheel zijn geintegreerd. De minister schrijft dat in antwoord op vragen die de Tweede Kamerleden Van Zeil en Van der Doef hem hierover hebben gesteld. In de nieuwe wet wil de minister van verkeer en waterstaat ook de bestuurlijke reorganisatie van het openbaar vervoer vastleggen. Naar zijn inzicht dient die reorganisatie te worden afgestemd op de plannen om Nederland op te delen in 26 mini-provincies. De bewindsman deelt verdèr mee dat de onder handelingen tussen het rijk en negen grote ge meenten over de overname van hun financiële tekorten in de sector openbaar vervoer, niet vóór 1 januari aanstaande kunnen worden afgerond. Over de voorwaarden waaronder de overname van de tekorten dient te geschieden, zijn rijk en ge meenten het niet eens. De ambtelijke werkgroep die probeert een compromis te vinden is daarmee nog niet gereed. Dat is er de reden van d^t de streefdatum van 1 januari niet wordt gehaald, zo schrijft de bewindsman. Overigens heeft het WD-Tweede Kamerlid me vrouw Smit-Kroes gisteren ernstige kritiek geuit op de nota Meerjarenplan Personenvervoer van minister Westerterp. Zij stelde in dit verband dat de minister en zijn medewerkers een verkrampte behoefte tonen om een beleid te voeren dat het Nederlandse volk tegen de haren instrijkt. DEAR HEINZ Henri Kissinger, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren met zijn ouders, zijn moeder Paula en zijn vader Louis, zijn geboortestad Fürth in de Bondsrepubliek bezocht. De stad, waar hij in 1923 als Heinz Kissinger werd geboren en die hij kort voor de tweede wereldoorlog in verband met de jodenvervolging verliet, eerde hem met een gouden medaille. Vandaag verblijft Kissinger in Parijs in verband met de conferentie over grondstoffen en energie. Hier nietdaar niet IN ZIJN BLAD DE VAKBEWEGING keert het NW zich tegen staatssecretaris Hendriks' plan om in vijf regio's met grotere plaatselijke zelfstandigheid bij het volksgezondheidsbeleid te gaan experimenteren. De reden van dit ongenoegen? Men vindt dat de staatssecretaris met een irreëel experiment begint omdat per regio slechts één bepaald onderdeel van de gezondheidszorg uitgeprobeerd wordt. Verschuivingen in de éne sector van de gezondheidszorg hebben een uitstralend effect op het gehele terrein van de gezondheidszorg, vindt het NW; daarom zou een experiment met regionalisatie van de gezondheidszorg in haar geheel in één streek de voorkeur verdienen boven deelexperimenten. MAAR ALS HET NW ZEGT deelexperimenten „hier niet", zou ze ook „daar niet" moeten zeggen terzake van de deelexperimenten van minister Van Kemenade in de sector van het voortgezet onderwijs. Als er bezwaren steken in het systeem van partiële experimenten van staatssecretaris Hendriks, dan ook in het systeem van minister Van Kemenade; daar vinden op het gebied van de middenschool diverse niet gelijke experimenten plaats, experimenten welke bo vendien los staan van andere reorganisatieplannen zoals boven school waarover pas de contourennota een eerste licht geworpen heeft. ECHTE EXPERIMENTEN met echte evaluatie vinden we in de onderwijssector nuttig en dan moet het ontbreken van een totaalex periment maar op de koop worden toe genomen. Maar ligt het dan bij de volksgezondheid veel anders? Wij dachten van niet! Weeroverzicht DE BILT Een boven Skandi- navië gelegen depressie trok vandaag naar het oosten, terwijl zich boven het zeegebied nabij IJsland een rug van hogelucht- druk opbouwde. Tussen beide systemen staat een noordelijke stroming, die iets minder koude lucht naar onze omgeving voert. Het front van de depressie lag vanmorgen boven het noorde lijk deel van de Noordzee en trok snel naar ons land. Ook achter het front komen enkele buitjes voor, zodat plaatselijk neerslag kan voorkomen. In de nacht en ochtend kan hier en daar nog lichte vorst voorko men. Bij heldere hemel en wei nig wind kon in de afgelopen nacht de temperatuur flink da len. Het koudst werd het op de vliegbasis Soesterberg, waar de temperatuur tot 12 graden on der nul daalde. In het noorden van ons land, waar zich een wolkendek wist te handhaven, werd het minder koud. Plaatse lijk kwam de temperatuur daar maar even beneden het vries punt. Fronten van een depressie boven Spanje veroorzaken veel bewolking en regen in grote de len van zuid-Europa. Vooruitzichten voor donderdag. Veranderlijk met plaatselijk neerslag. Meest lichte vorst in de nacht en ochtend. Weersvooruitzichten in cijfers; Voor donderdag: Aantal uren zon: 1-5. Min. temp.: omstreeks 1 graad. Max. temp.: omstreeks 3 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. DEN HAAG PSP-fractievoorzitter Van der Lek heeft minister-president Den Uyl en minister van Ag$ (justitie) gevraagd een grondig onderzoek in te stellen naar de rol van Nederlanders en legerautoriteiten bij een omkoop-affaire, waarover in The Wallstreet Journal van begin deze maand werd bericht. In het artikel worden aldus de vragen onthullingen gedaan over verkoopme thoden van de firma Lockheed bij de verkoop van Starfighters aan Westeuro- pese strijdkrachten en het gebruik van steekpenningen daarbij. In het artikel worden ook Nederlandse burgers met name genoemd. De heer van der Lek wil, dat met de commissie voor multinationale onderne mingen uit de Amerikaanse senaat con tact wordt opgenomen om alle door deze commissie vergaarde gegevens ter inzage te krijgen, In het bijzonder vraagt hij om die gegevens, welke betrekking hebben op Nederlanders. Op verzoek van de Amerikaanse commis sie voor beurs- en effectenzaken, een federaal bureau dat zich met de gang van zaken bij bedrijven bezighoudt, heeft een federale rechter de Lockheed vliegtuigfa briek bevolen die commissie alle papie ren te verschaffen die betrekking hebben op alle betalingen onder meer van steekpenningen ten bedrage van meer dan 100 miljoen dollar aan verkoopagen ten en buitenlandse ambtenaren. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft het recht gekregen gegevens van Lockheed te blokkeren die de buitenland se betrekkingen van Amerika kunnen schaden. VLEUGELLAM De Amerikaanse luchtmacht heeft een enorme tegenvaller te incasseren gekregen, nu de vleugels van het grootste transportvliegtuig ter wereld, de Galaxy C-5A, te zwak zijn gebleken voor langdurige dienst. De toestellen (zie foto) kunnen nog slechts vijf jaar mee, maar de luchtmacht schijnt ze toch niet van de hand te willen doen. De Zweedse Saab Viggen, die heeft meegedongen als opvolger van de Starfighter, kampt eveneens met problemen aan de vleugels. In enkele gevallen zijn er breuken geconstateerd. WASHINGTON, (AFP/Rtr) Het Amerikaanse Congres begint zich, met de herinnering aan de Vietnamese oorlog nog vers in het geheugen, steeds openlijker te verzetten tegen de Amerikaanse inmenging in Angola. Ook binnen de Amerikaanse regering is de militaire steun aan de bevrijdingsbewegingen FNLA en Unita een omstreden zaak gewonden, die al heeft geleid tot het aftreden van de staatssecretaris voor Afrikaanse zaken, Nathaniel Davis. Het Congres is tot dusver vrijwel niet ingelicht over de Amerikaan se rol in Angola. Een klein aantal Congresleden is ingelicht, maar zij zijn verplicht tot geheimhouding. De democraat Dick Clark heeft nu in de senaatscommissie voor buitenlandse zaken een amende ment ingediend waarin de regering wordt gelast uitleg te geven aan het Congres, en waarin tevens de toekomstige interventie in Angola wordt onderworpen aan goedkeuring door het Congres. Veel Congresleden vrezen ook dat de inmenging in Angola een zaak wordt van lange adem. In het Huis van Afgevaardigden wordt een actie voorbereid om de regering elke directe of indirecte inmenging in Angola te verbieden. In het Huis menen velen dat de regering het gevaar van „sovjetisering" van Angola, doQr de steun van Moskou aan de MPLA, overschat. Portugal wil veroordeling Indonesië NEW YORK - Portugal heeft de Veiligheidsraad opgeroepen Indonesië te veroordelen we gens „agressie" op Portugees Timor en de terugtrekking te eisen van bezettingstroepen van het eiland. De Portugese ambassadeur Jose Manuel Galvo Teles zie gister avond dat de uit 15 landen be staande raad ook waarborgen moet scheppen voor het recht van het volk van Oost-Timor op zelfbeschikking en onafhanke lijkheid. De Indonesische ambassadeur Anwar Sam wees dc Portugese beschuldiging van de hand en zei dat Indonesië niet onver schillig kon blijven tegenover het brandende vuur in het nabu rige Portugees-Timor. Driehonderd strijders van de linkse onafhankelijkheidsbewe ging Fretilin op Portugees Ti- mor hebben zich overgegeven aan hun pro-Indonesische riva len. De laatste dagen van het jaar zijn razend drukke dagen voor uw bank. Daarom deze goede raad: regel uw bankzaken die u vóór de jaarwisseling afgewerkt wilt hebben nog deze week. De gezamenlijke banken en spaarbanken. DEN HAAG (ANP) Ruim drie miljoen delen III van het kentekenbe wijs zijn nu uitgegeven. Ongeveer 800.000 auto- en motorbezitters zijn nog niet in het bezit van het nieuwe deel. Een half miljoen van die 800.000 personen hebben de acceptgirokaart wél ontvangen maar nog niet betaald. Wie vóór 1 januari betaalt, kan zijn deel 3 nog voor 1 fe bruari thuisgestuurd krijgen. Vanaf die da tum moet het op de voorruit van de auto zitten. Circa 300.000 automobi listen hebben geen ac ceptgirokaart ontvan gen. Verhuizingen of een fout in de gegevens van de computer kan hier- van een oorzaak zijn. Omdat er nu geen ac ceptgirokaarten meer worden verstuurd, is voor hen de mogelijk- heidgeopend deel 3 tus sen 5 en 30 januari af te halen op het postkan toor. Men kan daar een nieuw deel 3 in ont vangst nemen op ver toon van de delen 1 en 2 van het kentekenbe wijs, het oude deel 3 plus kopie en een legiti matiebewijs. Bij de rijksdienst voor het Wegverkeer liggen circa 19.000 delen 3, die als onbestelbaar retour zijn gezonden. Wie er ze ker van is vóór 15 no vember te hebben be taald en nog geen deel 3 heeft ontvangen, kan contact opnemen met de rijksdienst voor het Wegverkeer. Men krijgt dan alsnog een deel 3 toegestuurd. Onderzoek longkanker in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - Alle Rotterdammers van boven de 40 zullen worden uitgenodigd zich te laten onderzoeken op long kanker. Dit onderzoek, voorbe reid door de stichting Esbeturo (bevolkingsonderzoek tuberculo se), zal ongeveer twee jaar du- door de groeiende twijfel aan ren. Het is bedoeld als experi- het nut van bevolkingsonderzoe- ment. Na afloop zal worden be- ken naar tuberculose. Deze ziek- keken of er voldoende positief te zou thans zo goed onder con- resultaat is om op deze wijze trole zijn, dat men zich beter door te gaan. kan concentreren op vroegtijdi- Het experiment is ingegeven ge opsporing van longkanker.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9