CDA en VVD Oegst geest: haast maken met zwembad Wassenaars raad pleit voor bouw bej aardenwoningen Leids Dierenasiel in moeilijkheden Nieuw restaurant moest onmiddellijk na opening dicht WD-top verlaat raad Leiderdorp Valkenburg in de zorgen F AGIN A 4 Noodlanding helikopter NOORDWIJK Gistermiddag maakte een helikopter van de luchtmachtbasis Soesterberg een noodlanding op het Noord- wijkse strand, even ten noorden van de gemeentegrens met Kat wijk. De bemanning was bezig met het maken van foto's in op dracht van de rijkswaterstaat, toen de oliedruk opeens wegviel. Gezagvoerder sergeant-majoor Keyzer zag echter kans over de duinstrook te komen en het toe stel op het strand neer te zetten. De helikopter liep geen schade op en is later via Katwijk afge voerd. Lissenaar met kanarie in de prijzen Van onze correspondent Lisse De heer A. P. Zeegers uit Lisse heeft met zijn kanarie afgelopen weekeind de Bond- sprijs gewonnen op de tentoon stelling van vogelvereniging Zang en Kleur. Op deze tentoon stelling werden in totaal 500 vo gels geëxposeerd. De publieke belangstelling was groot. Illllllllllllllllll Voorhoutse handbalclub krijgt geen hulp ijsclub Van onze correspondente VOORHOUT „Waarom ver leent het bestuur van de IJsclub geen medewerking aan ons ver- j zoek om een stuk van de land- ijsbaan te mogen gebruik als I verhard trainingsveld voor de I handbalvereniging?" Deze vraag stelde voorzitter J. v.d. j Geest van Bax-Foreholte tijdens j de jaarvergadering van de IJs- j club Voorhout. Hij kreeg van ijsclubvoorzitter J. Warmerdam een nauwelijks bevredigend ant woord. „We hebben er met de gemeente over gepraat, maar we hebben geen overeenstem ming bereikt over een aantal zaken, zoals bijvoorbeeld de kosten." Tijdens de jaarvergadering werd de heer P. van Schie be noemd tot penningmeester. Hij volgt in deze functie de heer A. C. Pennings op. Van onze correspondent OEGSTGEEST - Zowel de CDA- als de VVD-frac- tie heeft er gisteren in de Oegstgeestse raad tijdens de behandeling van de begroting op aange drongen spoedig met de bouw van een overdekt zwembad bij „Poelmeer" te beginnen. Van het CDA kwam de suggestie eventueel een regeling te treffen met Warmond, zodat het zwembad verze kerd is van een sluitende exploitatie. Reeds in maart van het volgend jaar krijgt de raad een voorstel met alternatieven voorgeschoteld. De Pv- dA-PPR wilde zich niet over de urgentie van de bouw van een overdekt zwembad uitspreken. De fractie schort haar standpunt op tot het voorstel in behandeling komt. plan „Haaswijk" afkeurde, omdat er te weinig sociale wo ningbouw was gepland. „Haaswijk" De komende anderhalf jaar denkt het college van B en W nodig te hebben om het uit- breidinsplan „Haaswijk" aan te passen aan de wensen van Gedeputeerde Staten, die in augustus hr<4 Door de heer Van Belle (Pv dA/PPR) werd kritiek geuit op Kerkblad de voorgestelde sociale wo ningbouw in plan „Haaswijk". Hij rekende de raad voor dat voor de geplande premiekoop- woningen een bruto maandsa laris van 4000 moet worden verdiend. „Om deze „sociale" woningbouw zitten we niet te springen", aldus de heer Van Belle. Wethouder Thorn wees hem erop dat hij alleen de duurste woningen in de pre miekoopsector noemde. „Het Bouwfonds heeft ook goedko pere woningen". Woningbouwvereniging „Bui- tenlust" zal voor het einde van dit jaar met plannen komen voor de bouw van bejaarden woningen aan de M. H. Tromplaan. De heer Van Belle vroeg of er al contact was geweest met de woninbouw- vereniging voor wat betreft de bouw van woningwetwoningen in het plan „Haaswijk". zoek om subsidie van het Oegstgeester Kerkblad. Het college acht het niet de taak van de gemeente een kerkblad te subsidiëren. Het CDA en de WD waren het daarmee eens. De heer Penning (CDA): „Maatschappelijk- en jonge renwerk genieten subsidie van de gemeente; als ze het kerk blad gebruiken als informatie bron moeten zij daarvoor zelf iets afstaan". De heren Kohl- beck (PvdA) en Beckers (PPR) stelden dat het kerkblad een belangrijke informatiebron in de gemeente is, temeer daar een gemeentelijk informatie blad ontbreekt. Zij stemden tegen de afwijzing van de sub sidie. Plantsoen Het voorstel van de speel plaats achter de Terweeschool een plantsoen te maken wordt nog een maand aangehouden. B en W achten deze verande ring een noodzaak omdat jaar lijks voor duizenden guldens schade wordt toegebracht aan de school door jongeren die zich op het speelterrein bevin den. De CDA-leden Kakebee- ke en Pennings stelden voor om het geheel nog eens te bezien. Ze wilden „de jeugd alsnog een kans geven". Wet houder Temminck zag hier weinig heil in, maar beloofde in ieder geval nog de alterna tieven te bekijken. In september/oktober zullen de raad voorstellen worden ge daan in verband met de in standhouding van het monu ment „Oud Poelgeest". Op het terrein van de rioolwaterzui vering zal binnenkort een kin derboerderij komen. De kleed gelegenheden van voetbalver enigingen in de „Voscuyl" krij gen het komende jaar de aan dacht. Verbetering hiervan vergt 50.000. Brand fa. Zeeman: 200.000 schade Van onze correspondent Voorschoten De korte felle brand zondagmiddag op de op slag van de Fa. Zeeman aan de Kalkoenstraat te Voorschoten is waarschijnlijk ontstaan door brandstichting. In deze doodlo pende en vooral zondags zeer stille straat is „vuurtje stoken" een niet onbekende bezigheid. De schade wordt getaxeerd op ƒ200.000,-, o.m. is de staalcon- struktie van het gebouw ontzet Zaterdag was de Voorschotende brandweer ook al uitgerukt in verband met brandstichting bij de opslag van het aannemings bedrijf Niersman in de Hoogh- kamer. De schade bedroeg daar ongeveer 10.000.-. "Speelgoed, Spellen en Spelle tjes uit Indonesië" heet de ten toonstelling die t/m 18 januari wordt gehouden in het Indone sisch Ethnografisch Museum, St. Agathaplein 4 Delft. Naast het Indonesische speelgoed be kijken, wordt de bezoeker gele genheid gegeven om zelf spelle tjes te spelen, zoals bijv. het bekende dakonspel, dat met pi tjes wordt gespeeld. Schoolkin deren krijgen de gelegenheid zelf speelgoed te maken naar Indonesische voorbeelden. De heer Ouwerkerk en zijn vrouw hebben er alle vertrouwen in dat de hinderwetver gunning afkomt. Vandaar dat ze gisteren tijdens de openingsreceptie breed uit konden lachen. Van onze correspondent Leiderdorp Wethouder E. Drenth heeft gisteravond offi cieel het restaurant ,bij d'ouwe kerk' geopend en daarna weer gesloten. Het bedrijf beschikt namelijk nog niet over noodza kelijke hinderwetvergunning. Het tot restaurant (met circa :ig plaatsen) omgebouwde woonhuis aan de Hoofdstraat is eigendom van de heer A.J. Ou werkerk. Deze exploiteert aan de Rapenburg in Leiden ook al de herberg ,In den gapenden eter'. Belangrijkste beweegrede nen voor de heer Ouwerkerk zich nu ook zich nu ook in Leiderdorp te vestigen zijn het nog niet aanwezig zijn van een dergelijk restaurant, het be schikbaar komen van een voor een restaurant, bijzonder ge schikt pand èn het feit dat een groot deel van zijn huidige klan ten uit Leiderdorp afkomstig is. Volgens wethouder Drenth gis teravond, is het nog niet zeker dat een hinderwetvergunning voor .bij d'ouwe kerck' noodza kelijk is. Op korte termijn zal het gemeentelijk apparaat, zo stelde hij, een en ander dan de betreffende voorschriften toet sen. Blijkt een hinderwetver gunning wel noodzakelijk te zijn, dan zal het college van b en w deze op zijn vroegst op 31 december kunnen verstrekken. Dan is de beroepstermijn afge sloten en nemen b en w een beslissing over de aanvraag. Tot dan, of uiteraard zoveel eerder als mogelijk is, is Leiderdorps nieuwste aanwinst op het gebied van de horeca wel geopend, maar met open. Van onze correspondent WASSENAAR De gemeenteraad van Wasse naar heeft gisteravond twee moties aangeno men waarin er bij b. en w. wordt opaangedron- gen de realisering van een tweetal plannen voor de bouw van bejaardenwoningen te bevorde ren. In de eerste motie worden burgemeester en wethouders uitgenodigd op korte termijn plannen te laten maken door een van de beide bouwverenigingen voor een complex bejaar denwoningen op het terrein aan de Hillenaar- laan. De tweede motie vraagt van het college de mogelijkheden te onderzoeken voor de bouw van 19 bejaardenwoningen bij het Sophieke- huis. De Wassenaarse gemeenteraad heeft giste ren voorts in een lange rnarathonzitten de begrotingen voor 1976 behandeld. Zoals bekend sluit de gemeentebegroting voor het volgend jaar en behoefden er dus geen belastingen te worden verhoogd. De fractievoorzitters, die aan het begin van de vergadering korte algemene beschouwingen hielden hadden over het alge meen waardering voor het beleid van burge meester en wethouders. Vanzelfsprekend waren er ook vele wensen. Mr. A. van Vuure (WD) pleitte voor het oplossen van een aantal zaken waarover al geruime tijd gesproken wordt: het komplan, het recreatie plan Zijlwatering, de uitbreiding van hetraad- huis met een administratiegebouw en woning bouw in de gebieden Spinbaan en Ter Weer. Mr. R. M. J. Breukers (CCP) legde de nadruk op de woningbouw op plaatsen waar die nog mogelijk is. Hij vroeg reeds nu een plan te ontwerpen voor woningbouw aan de Stadhou- dersweg op de plaats waar zich nu nog de noodgebouwen van het St. Adelbertcollege be vinden. De heer A. Lodder (Partij Wassenaar) wees op de sterke groei van de saldi-reserve en pleitte voor versneld investeren, bijvoor beeld voor de straatverlichting, het onderhoud van de wegen en paden, de woningbouw enzo voorts. Ook de heer A. C. Duijvestijn (Werkend Wasse naar) vi;oeg grote voortvarendheid bij het voor bereiden van woningbouwplannen, zodat in de loop van het jaar 1976 metterdaad met bouwen kan worden begonnen. De heer J. Breddels (Partij van de Arbeid) bracht de woningbouw voor bejaarden ter sprake en constateerde, dat het college in vele gevallen een te afwachtende houding aanneemt en niet met eigen initiatie ven komt. LEIDERDORP OVERWEEGT VERHOGING SUBSIDIE LEIDERDORP „We plegen op dit moment wel overleg met de gemeente Leiden over het dierenasiel. Die gesprekken gaan over een eventuele verho ging van de subsidie. We hebben echter geen contact met de Stichting Leids Dierenasiel, noch met de Vereniging tot be- Buitenkansje voor Leidsehendam' LEIDSCHENDAM - De Leid- schendamse gemeenteraad heeft gisteravond rond middernacht de gemeentebegroting en de be drijf sbegrotingen voor 1976 in clusief de tariefsverhogingen voor gas en electra aanvaard. Met alleen de stem van de heer J. J. Roovers van Progressieven Leidsehendam tegen werd ook het dekkingsplan aangenomen dat voor het tekort van 1 mil joen 125 duizend gulden is opge steld. Het dekkingsplan is nog maar enkele dagen voor de be handeling van de begroting ge wijzigd in die zin dat de tarie ven niet zoals was voorgesteld met 15% maar met slechts 10% worden verhoogd. Dit is te dan ken aan de toezegging van de minister dat de gemeente vol gend jaar bijna 'n half miljoen gulden extra zal ontvangen op grond van een verfijningsrege ling bodemgesteldheid Watertarief Warmond 10% omhoog Warmond Om het begrote tekort over 1976 van het ge meentelijk waterleidingbedrijf van Warmond te dekken heeft het college van b en w de raad voorgesteld de tarieven voor waterlevering en meter-huur met 10% te verhogen. Het begro te tekort van het bedrijf be draagt ruim 14.000 gulden. Na verhoging van genoemde tarie ven maakt het waterleidingbe drijf een winst van ruim 4.000 gulden, de helft hiervan zal wor den toegevoegd aan de reserve. De gemeente Warmond vindt 4000 gulden winst noodzakelijk om het Waterleidingbedrijf op verantwoorde wijze te kunnen exploiteren. scherming van dieren". Wethou der J. Reugebrink (PCG) ant woordt dit op schriftelijke vra gen van het raadslid F. G. E. van Haersma (WD). Dit raad slid vroeg het college de subsi die aan het Leidse Dierenasiel, gelegen aan de Besjeslaan, te verhogen. „Ik heb begrepen dat het Leids Dierenasiel in financiële moei lijkheden verkeert. Er zou een tekort zijn van circa 7.000,-. Op grond van deze problemen heeft het bestuur, zoals mij is bevestigd, het voornemen het asiel per 1 januari 1967 te slui ten", aldus Van Haersma Buma. Hij vroeg zich af of de Leider- dorpse subsidie 300,- per jaar) wel in overeenstemming is met het belang van het asiel voor de gemeente. Ongeveer 30 procent van de dieren in het asiel zou uit Leiderdorp afkomstig zijn. Wethouder Reugebrink ver klaarde nadrukkelijk op dit mo ment niet met de Stichting Leids Dierenasiel te willen on derhandelen., „Deze stichting is momenteel in gesprek met de Vereniging tot Bescherming van Dieren over een eventuele over name van het asiel door laatst genoemde. Zoals bekend liggen daar nog wel de nodige proble- De wethouder meende overi gens wel dat in of in de omge ving van Leiderdorp „een" die renasiel noodzakelijk is. Dit be hoeft echter voor hem niet bij voorbaat het huidige asiel te zijn. Van orize correspondent LEIDERDORP - B en W zullen in de raadsvergadering van don derdag 18 december in eerste termijn de raad antwoorden op de vorige week donderdag ge houden algemene beschouwin gen. Daarna is er voor de raad gelegenheid in de volgende ter mijnen hierop te reageren. Het zal overigens de laatste raads vergadering zijn voor twee raadsleden. De voorzitter van de WD-fractie, C.H.E. Brainich en zijn fractiegenoot F.G.E. van Haersma Buma leggen per 1 januari 1976 hun functie in de raad neer. Hun plaatsen in de raad komen nu ter beschikking van G.A. Dittmar en Th. C. Stuivenburg. Mevrouw C.A. Huigen-Van Boven die volgens de lijst de eerst-aangewezene was om in een vacature te voor zien wil de zetel niet bezetten. Op de agenda die de raad aan staande donderdag krijgt af te werken staan ook de verhuur van grond aan de Stichting ter bevordering van het Leidse op leidingsinstituut voor Analisten te Leiden, zoals het voluit heet. De analistenschool, want daar gaat het hier om, wil tijdelijk- houten laboratoriumgebouwen plaatsen aan de Mauritssingel. Zolang de nieuwbouw aan de Leidse Dreef nog niet gereed is, en dit kan overigens nog wel ruim een jaar op zich laten wachten, is de school gevestigd in het pand aan de Geerstraat. Hierin zat tot dan de Christelij ke Mavo. Deze heeft een nieuw- gebouw gekregen in De Buiten hof. De raad krijgt ook te beslissen over een subsidie aan de Inter kerkelijke Vrouwendienst over 1975 850). Met dit nieuwe voorstel trekken b en w een angler voorstel (en door de raad reeds goedgekeurd) voorstel in. Dat voorstel voorzag namelijk in de terugbetaling, door de Vrouwendienst, van 65 aan te veel ontvangen subsidie over 1974. Nader onderzoek heeft echter uitgewezen dat deze te rugvordering niet terecht was. Weerspannige pony Drie-jarige hengsten van het Nederlands Shetland Pony stamboek werden gisteren gekeurd in de Brabanthallen in Den Bosch. De pony „Johan van Nijbeets" wordt op de foto voor zijn keurmeesters geleld. Hij is daarbij wat weerspannig, zodat zijn begeleider flink aan hem moet trekken. X min ONDANKS SLUITENDE BEGROTING Van onze correspondent Valkenburg Hoewel de gemeente Valkenburg een sluitende begToting heeft voor 1976, zijn er om verschillende redenen niet zulke erge positieve geluiden te horen in de nota die burgemeester en wethouders bij de begroting hebben aangeboden. Dinsdag en donderdag aanstaande wordt over de begroting vergaderd door de raad. De verschillende politieke partijen zullen dan tevens hun visie bekend maken over het gewenste beleid voor de komende jaren. De woningbouw staat stil in Valkenburg. In 1975 zijn nog wel een aantal bejaardenwonin gen gereed gekomen, waardoor in het dorp enige ruimte ont stond voor de vele woningzoe kenden. Voor 1976 is er niets te verwachten. Wel zijn er nog plannen in voorbereiding in 't Joght II. Het college van Gede puteerde Staten heeft daaraan vooralsnog zijn goedkeuring onthouden. Voor de dorpskern schijnen b en w wel enige plannen in het hoofd te hebben, maar eerst zal voor dit gebied een bestem mingsplan door de raad moeten worden aangenomen. En dat wordt dan wel in de komende maanden verwacht. Met de di- rektie van HIBE, dat een groot terrein bezit langs de Rijn en dat vrij zal komen omdat het bedrijf weggaat, wordt onder handeld hoe men bereiken kan dat op deze grond woningbouw gepleegd kan worden. Maar ook van dit plan valt in 1976 nog weinig concreets te verwachten. B en w zijn voorts van plan de raad een coorstel te doen om het voor particulieren onmoge lijk te maken te bouwen op gronden, die met geld van de gemeenschap voor bebouwing geschikt zijn gemaakt. Verkeersoverlast Zeer somber zijn b en w over de ontzettende hinder die Val kenburg ondervindt van het steeds toenemende doorgaande verkeer. Zij schrijven hierover onder meer: „De toenemende verkeersimtensiteit legt een zware druk op dit weggedeelte. De reconstructie van de weg is eertijds niet zodanig uitgevoerd dat deze oude klinkerbestrating lllllllllllllllllllllll bestand is tegen het zeer zware vervoer, dat over deze weg plaats vindt. Het verkeerslawaai neemt daarnaast zeer ernstige vormen aan, tengevolge waar van het leefmilieu ernstig wordt geschaad. Wij menen te mogen constateren, dat de doorgaande weg door deze gemeente in toe nemende mate wordt gebruikt als sluiproute, hetgeen eveneens gaat tenkoste van de verkeers veiligheid. Door reconstructie van deze weg zal deze verkeers druk ongetwijfeld toenemen. Desalniettemin blijven wij een reconstructie bepleiten omdat wij een onhoudbare toestand van de toekomst vrezen". Daar na verklaren b en w deze para dox, met te wijzen op de echte oplossing voor de verkeersover last, nl. de aanleg van een weg om Valkenburg „in welke vorm en volgens welk tracé dan ook". Met omliggende gemeenten is overleg gaande om te komen tot een voorstel aan de Provincie voor een dergelijke weg. Voor de verdere reconstructie van de Voorschoterweg heeft de Provincie geen geld beschikbaar gesteld. De Verkeerswerkgroep Valkenburg/Katwijk heeft vorig jaar in een nota stopzetting van •de reconstruktie bij de provin cie bepleit, om eerst na te gaan of deze reconstructie wel voor het gehele tracé nodig zou zijn als er toch ook plannen zijn voor een andere weg om Val kenburg. Men heeft toen ook een randweg om het dorp voor gesteld om zodoende de Hoofd straat door het dorp te sparen. Want dan zou de Hoofdstraat slechts voor lokaal verkeer en doorgaand fietsverkeer gebruikt worden, zodat deze eerder smal ler dan breder gemaakt zou kunnen worden. Illllll Nina en Frederik uit elkaar LONDEN Het vijftien jaar geleden gesloten huwelijk van het zangduo Nina en Frederik is gisteren ontbonden. De 43-jarige Deense Nina zat, haar eis tot echtscheiding inge willigd op grond van het feit dat het paar al meer dan twee jaar niet meer bij elkaar is. Het zangduo werd vijf jaar geleden reeds ontbonden. Nina en de uit Nederland stam mende Frederik baron van Pal- landt, hebben drie kinderen tus sen tien en veertien jaar. Frede rik heeft een boerderij op Ibiza en Nina woont in Londen. Volgens Nina is hun huwelijk gestrand op verschillen in be langstelling. „Hij wilde niets an ders meer dan zeilen en op zijn boerderij werken en ik wilde zangeres blijven. Maar we zijn vrienden gebleven", verklaarde Nina. Het Nederlands Letterkundig Museum te Den Haag heeft sinds zijn oprichting in 1955 vele aanwinsten - soms gehele literai re nalatenschappen verworven. Mijlpaal is de vierduizendste aanwinst: portret van de dichter A. Roland Holst, getekend door de in 1968 overleden schilder Willem Schrofer. Het portret is aangeboden door de Vereniging Vrienden van het Letterkundig Museum. Vierduizendste aanwinst

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4