Rita Reys: „Antiek wordt nog 'ns mijn tweede vak" it's time lor Cyclaam, moeilijk en soms onberekenbaar Vier dagen lang kerstsfeer: een opgave thegroovyCM, fbrtheyoungand beautifulpeople MAANDAG 15 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT Uitzonderlijk talent en doorzettingsvermogen hebben Rita Reys een unieke plaats bezorgd in de wereld van de „cool jazz". Met eenzelfde inzet veroverde zij zich een plaats in de besloten clan van antiquairs. Sinds drie jaar heeft de „first ladv van de jazz" aan haar bungalow te Loosdrecht: „Der Pinen Waert" (de pijn of „moeite" waard) een winkel verbonden, waarin zij fraai antiek verkoopt. Dochter Leila (21), oorspronkelijk geluidstechnica, interesseert zich voor antieke juwelen en echtgenoot Pim Jacobs is ook al stapel op antiquiteiten. Het winkeltje is onderdehand een familiebusiness geworden, waaraan het hele gezin meebouwt. Samen verzamelde het echtpaar voor eigen huis al 15 jaar antiek. „Mijn man is er nog gekker op dan ik" verklaart Rita Reys. p „In de winkel heeft hij ook een eindeloos geduld". Ze vertelt dit in de Eindhoven- se „Steentjeskerk", waaraan zij als een der 21 antiquairs aan een beurs deelnam. De omgeving is luisterrijk. De oudste kerk van Eindhoven (kan volgens de bouwcommis sie van het bisdom nog 1000 jaar mee) is niet opgetrokken uit bakstenen maar bestaat van buiten uit Limburgse kalk- of Kunradersteen en van binnen uit mergelsteen. Al vier jaar wordt de kerk gebruikt voor culturele doe leinden. Vorig jaar was er een „Kerst-in", nu dus de antiek beurs, tijdens welke de im mense ruimte met zeer goede akoestiek, herschapen is in een soort reuze-zaal met kost baar ingerichte zitjes, reca- mierbanken, renaissance-ta- fels, kostelijke kleine schrijf- meubeltjes met deurtjes of laadjes in de onderbouw, stati ge Chippendale schrijfkabinet- ten of hoge commodes met zeven laden van gelijke afme ting. In een hoek een prachtige verzameling staande klokken, met een aantal varianten in kastvorm en een romantische vergulde pendule, die het em pire verleden heel dicht bij bracht. Maar ook uitstallingen van Ming-porselein, bibelots en kleine zilveren voorwerp jes, bijzonder vertederend ge rangschikt. Rita Reys zit, jeug dig in modieuze grijze pullover op rok met hoge laarzen in haar stand bij een lange Hol landse boerentafel (1585). Op een hoek daarvan een minia tuur pottenkastje, dat om streeks 1780 door een leerling als proef van bekwaamheid- moet zijn gemaakt om de meersterstitel te kunnen ver werven. „Zo ging dat vroeger", zegt Rita Reys. „Je werd zo maar niet meubelmaker". Juist door die precisie, de con sequentie van de oude vaklie den vindt zij dit werk zo leuk. „In de toekomst ga ik mij steeds op de antiquiteitenhan- del toeleggen. Als ik op den duur minder ga zingen wordt het mijn tweede vak". Hoewel er nog steeds platen van Rita Reys van de pers rollen is cool jazz een beetje verdrongen. Maar ze wil haar stijl niet veranderen, op het gebied van haar muziek geen concessies doen. Het antiek heeft de hele familie in zijn greep. „Ik heb samen met mijn man jaren lang gestudeerd in dit onder werp. We doen alles met el kaar. Mijn dochter Leila (ook op de beurs met een vitrine antieke juwelen) heeft zich ook al gespecialiseerd. Ze haalt een prachtige Jugendstil ring uit haar vitrine. Hij heeft een ovale vorm en in het gesla gen goud is met uiterst knap vakmanschap een zuiver vrou wenkopje gemodelleerd, dat een diadeem draagt van dia manten, smaragd, robijn en saffier. Dan laat Leila een Vic toriaanse „rouwband" zien van gevlochten afgeknipt haar. 450,-). „Het is net een soort Punnikwerk", zegt ze. „In die tijd droeg men ook de zogenaamde „rouwbroches", waarin een lok van haar van een geliefde dode was ver werkt". Pim Jakobs, die met een paar klanten heeft staan praten, komt er even bijstaan met zijn vrouw en algemene bewondering oogst een paar lange antieke gouden oorhan gers, die Leila tegen haar oren houdt. Ze kleuren prachtig bij haar in het midden gescheiden haren blond als rijp koren; Van 23 december tot Nieuw jaar toont de familie antiek en juwelen bij antiquair Dokter in Huize Berkeloord, te Warns- veldt bij Zutphen. Eensgezind en enthousiast! „Want we doen alles altidjd samen". Rita Reys met haar man Pim Jacobs in hun antiekstand te Eindhoven Er is bijna geen teerder bloem te bedenken dat de haast doorschijnend witte cyclaam (hoewel ze sterker is dan haar kleurige zusters...) Toch is de cyclaam in haar algemeen heid een „moeilijk meisje". Ze kan in de mooiste staat door de bloemist worden afgele verd, maar na één dag hangt er een blad. De volgende dag leggen twee bladeren het af, een derde wordt geel. Dan is de boot aan. De cyclaam gaat achteruit, haar bloemen wor den slap. Een vraag aan des kundige Henny, afgestudeerd plantkundige en werkzaam op een grote kwekerij, levert schouderophalen op. „In ieder geval niet te warm zetten", aldivseert zij. „Maar de cyclaam is moeilijk en soms onberekenbaar". Houd haar weg bij de centrale ver warming en giet water op het schoteltje. In ieder geval lauw maar wel na een uurtje weg gooien. Een plant wil niet met zijn voeten in het water blij ven staan. De cyclaam mag niet besproeid worden, anders smetten de bloemen en rot de bol. Ze vindt het wel heerlijk als men haar bladeren (bont of effen) afneemt met gedistil leerd water of water van ont dooide ijsblokjes uit de koel kast. Water dat bevroeren is geweest bevat geen kalk meer. En aan kalk hebben cy clamen een hekel. Het laat neerslag op de bladeren ach ter. Belangrijk is een cyclaam een tijdje (2 weken) in de kou de te houden, voordat men haar in de kamer zet (temp. 17 gr.—18 grJ.Het beste gedijt ze bij 10 gr. als ze bloeit. Er zijn twee soorten cyclamen: die waarbij de bloemen gebo gen staan en die waar ze zich fier oprichten. Het ligt aan de soort. De cyclaam wil graag wekelijks gemest worden. Maar als zij bloeit geen zware mest geven (hoogsten wat Po- kon). De cyclaam bloeit uit armoe omdat ze nakomelingen wil hebben. Als ze het te goed krijgt door bemesting maakt ze alleen maar blad. Henny zegt het plastisch: „de plant denkt: nou ga ik dood, dus moet ik gauw voor nageslacht zorgen". Tot slot: hoe groter de bol hoe meer voeding de cyclaam kan opslaan. Van een klein bolle tje kan men weinig bloei ver- wachtea Overhouden is een moeilijke zaak. Als de nacht vorst voorbij is, mag ze haar neus buiten de deur steken in de pot. Mevr. A. C. Muller-Id- zerda raadt aan haar verpot in de schaduw te zetten in twee delen bladgrond, twee delen oude koemest en een deel turfmolm of scherp zand. De bovenzijde van de knol niet met aarde bedekken. Au- g./sept. moet ze binnenkomen. Maar ze zal niet overdadig bloeien. Hoewel, vertelt Hen ny: „laatst kwam hier een me vrouw die had een cyclaam vijftien jaar overgehouden." TEKST: TINY FRANCIS Volgende week is het Kerst mis. Vier dagen lang. Houd geen oogkleppen voor, bedenk wat u met de vrije tijd kunt doen. Vergader tevoren met uw hele gezin over de kerst- plannen. U kunt dan kijken ieders wensen in het „pro gramma" in te passen. Pro beer tot een vergelijk te ko men. 't Zal niet makkelijk gaan, maar het loont de moei te en spaart straks gezeur. O Studeer tevoren met jong kroost (&—8) een of ander kerstspel in (of het Kerstver haal, waarom niet) ên voer dat eerste of tweede kerstdag thuis op. Vraag wat kennissen of buren, schenk na de opvoe ring wat goeds; voor de kinde ren limonade en maak er iets intiem gezelligs van. Kerstspe len (voor huiselijk kinderto neel in elke kinderbibliotheek te lenen). O Stel een uitgebreide bood schappenlijst samen en begin nu al te hamsteren, blikjes, flessen wijn, dingen die houd baar zijn. Vlak voor Kerstmis zijn de winkels mudvol. 0 Koop kaarsen, zoveel moge lijk. Ze zorgen voor sfeer, maar vergeet niet de elektri sche boomverlichting tijdig bij de elektricien te laten contro leren. De 22e december heeft hij er geen tijd meer voor, ais u ziet dat de boel niet brand- t... 0 Leen de bibilotheek leeg aan boeken, „strips", puzzel boekjes ingebonden tijdschrif ten, plaatwerken, kortom wat u maar voor interessants te pakken kunt krijgen. O Laat tieners een spel kopen, waarbij ze hun hoofd moeten gebruiken. Ze kunnen er een paar verloren uren mee door komen. (alle boekhandels, afd. van warenhuizen). Vraag ook aan de ANWB om fiets- of autoroutes in de buurt. Infor meer bij VW in eigen woon plaats of in de buurt naar wandelterreinen in beschermd natuurgebied of elders, ev. die rentuinen, speeltuinen. 0 Haal bij VW een museum gidsje, steek uw licht tijdig op bij schouwburg, concertzaal, bioscoop wat er te doen is (voor echtpaar of het hele ge zin). 0 Schaf u een poppenkast met poppenkastpoppen aan als kerstcadeau voor het grut en stuur de kleintjes als ze vervelend zijn er tijdens de borrel mee naar boven. Ze zijn zeker een uur zoet 0 Dek een speciale kinderta fel, zodat u zelf aan uw diner met vrienden niet steeds om- gekwakte zoutvaatjes hoeft op te rapen. (Bij warenhuizen di verse attracties voor zo'n kin dertafel te krijgen.) O Haal verschillende soorten thee in huis en maak van elk theeuurtje iets bijzonders. Zorg voor een grote verschei denheid aan dranken en drankjes voor binnenvallende onverwachte gasten. Geef kin deren creatieve kansen door ze tevoren voor eenzame tan tes zelf kerstkaarten te laten tekenen, kleuren of verven. met de bel is het teken voor nieuwe fascinerende mode. 1 Steeds meer jonge mensen ont- dekken't.Niet meer dat benauwde gedoe in vreemde donkere winkeltjes. WatjeNUwilthebben.vindjebij de Groovy C&A. Por that Happy K Lovin'Feeling, my dear! C&oiUtócA\fmtde£bj£>t:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 8