Van Agt laat geen waardering blijken voor ir. Manusama Amsterdamse bezetters reageren nauwelijks op ontknoping in Beilen Toos Faber: MINISTER VAN AGT: Niet alle Molukkers verantwoordelijk POLITIE LUISTERT VERBROEDERINGSFEEST AF BOEKEN JE SLOOPT JEZELF ZONDER DAT JE HET MERKT MAANDAG 15 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 BEILEN Minister Van Agt van justitie heeft gisteren na de ontknoping van het gijzelingsdrama bij Beilen een oproep gedaan om niet alle in Nederland wonende Zuidmo- 1 ukkers na de gruwelijke gebeurtenissen over één kam te scheren. „Niet alle Zuidmolukkers zijn voor het gebeuren in Wijster verantwoordelijk", aldus de minister, die eraan toevoegde te hopen dat het Nederlandse volk zo verstandig is om niet de niet-blanke mensen in Nederland het gebeuren te verwij ten. Hij zei dat hij in de laatste dagen gevoelens van wraak, haat en weerstand had opgemerkt bij de Nederlanders jegens de Zuidmolukse gemeenschap, en ook jegens andere kleurlin- gea Van onze verslaggevers BEILEN Met grote omzichtig heid heeft minister Van Agt van justitie gisteren vermeden om waardering uit te spreken voor de rol die ir. Manusama en de andere Zuidmolukse leiders heb ben gespeeld bij de beëindiging van het gijzelingsdrama in Bei len. Het achterwege laten van lovende woorden in deze rich ting vormde gisteren het meest opmerkelijke element in de vele commentaren en reacties, na de overgave van de terroristen in Beilen. Veel aandacht trok ook de bevestiging van ir. Manusa ma gisteravond voor de televi sie, dat „nieuwe gijzelingsacties door Zuidmolukkers niet zijn uitgesloten als de Nederlandse regering haar beleid niet veran dert." Desgevraagd onderstreep te hij die woorden tot twee keer toe. Tijdens de persconferentie die zondag middag in Beilen werd gehouden ging minister Van Agt aanvankelijk volkomen voorbij aan de bemiddelingspogingen van ir. Manusama. Toen hem uitdrukke lijk werd gevraagd naar zijn oordeel hierover, gaf hij een nietszeggend ant woord. Voor het NOS-journaal verklaar de hij later wel dat ir. Manusama en de zijnen „een rol" hebben vervuld. „Maar ik geloof niet dat het uitsluitend hun werk is geweest", aldus de bewindsman. Hij bracht de overgave van de treinka pers daarop in verband met de kou en de omstandigheid dat de kapers steeds sterker de hopeloosheid van hun avon tuur gingen inzien. Verder ook met het in toenemende mate ontstaan van nor maal-menselijke relaties tussen kapers en gegijzelden. De heer Aponno, leider van de Vrije Zuidmolukse Jongeren, toonde zich over het ontbreken van waarderende woorden zeer gegriefd. „Niet Van Agt, maar Ma nusama heeft de beëindiging van de treinkaping bewerkstelligd", aldus de heer Aponno. De minister van justitie keerde zich later tegen de uitlatingen van ir. Manusama waarbij deze op eventuele nieuwe gijze lingsacties duidde, als een stok achter de deur om de regering tot een andere houding tegenover het RMS-ideaal te brengen. „Ik geloof trouwens niet dat de heer Manusama bedoeld heeft een recht streeks dreigement aan de Nederlandse regering te uiten", zo voegde mr. Van Agt daaraan toe. De heer Aponno herhaalde dat „op korte termijn" geen nieuwe acties zijn te ver wachten van de Zuidmolukse jongeren. Andere prominente leden sloten acties op langere termijn niet uit in het geval de Nederlandse overheid haar huidige op stelling tegenover de RMS-idealen conti nueert Overigens spraken alle partijen er in vrijwel dezelfde bewoordingen hun vreugde over uit dat de levens van 23 gegijzelden gespaard konden blijven. In één adem voegden zij daaraan hun te- neergeslagenheid toe over de drie doden die in Beilen zijn gevallen. Minister Van Agt herhaalde met grote nadruk dat de regering geen enkele poli tieke concessie heeft gedaan. „De moge lijkheden van de Nederlandse regering om aan de specifieke eisen van de Zuid molukkers te voldoen zijn ten gevolge van de beide gijzelingen niet vergroot" De bevreemding over de omstandigheden waaronder in de gekaapte trein de heer Bierling (de derde dode) is geëxecuteerd, is gisteren door uitlatingen van minister Van Agt versterkt Hij zei, dat op het moment dat de heer Bierling werd dood geschoten, de politieke eisen van de ter roristen noch in het beleidscentrum in Beilen, noch in Den Haag bekend waren. Feit is evenwel dat de gestencilde bood schap aan het Nederlandse volk, waarin de terroristen hun daad rechtvaardigden, vóór de executie van de man aan de pers was doorgegeven. Om opheldering ge vraagd, verklaarde de bewindsman dat het juiste verloop van de gebeurtenissen op die bewuste donderdag zal worden uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii min,min „„„immnnu!; I f MË -mmmmmmm (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM „O, en waar blijft ons voedsel?" Dat was de enige reactie van de 7 terroristen die in het Indonesische consulaat in Arasterdam nu voor de elfde dag 25 gegijzelden gevangen hou den, op het nieuws van de overgave in Beilen. Het beleidscentrum stelde hen onmiddellijk telefonisch op de hoogte van de ontwikkeling in de hoop, dat dit moraliserend zou werken, maar zonder succes Ook tijdens het verdere telefoni sche contact stelden de terroristen zich „koel en zakelijk" op, zoals politie woordvoerder E. Jagerman het uitdruk te. Uitzicht op een oplossing in de trant van Beilen is er dan ook nog niet. Premier Den Uyl liet gisteravond weten geen aanwijzingen te hebben dat de Zuidmolukse leider Manusama (zaterdag middag kort in het bezette consulaat aanwezig) zijn succesvolle bemiddeling in Amsterdam zal voortzetten. Ds. Metiari weigerde gisteren opnieuw te komen bemiddelen. Overigens laat de regering er geen twijfel over bestaan dat in Amsterdam dezelfde gedragslijn zal worden gevolgd als in Beilen, en dat er dezelfrip doelstelling geldt: het vrijkomen in goede gezond heid van de gegijzelden en het aanhouden en strafrechtelijk vervolgen van de bezetters. Gisteren kort na de ontknoping in Beilen werden in het Indonesische consulaat schoten gehoord. Zeven schoten om half drie, en dertig minuten later nog twee. Het beleidscentrum wilde er niets over zeggen. Een politiefunctionaris bij het bele gerde gebouw echter gaf het wel degelijk toe. Hij hield het erop dat de terroristen hun wapens hadden getest Volgens hem had de uiterst gevoeli ge geluidsapparatuur die op het consulaat gericht staat, ook de afgelopen dagen al schoten geregi streerd. Dat er slachtoffers gevallen zijn, acht de politie uiterst onwaarschijnlijk. Mocht dat zo zijn, dan zouden de terroristen het ongetwijfeld hebben i hoe zeer het hun ernst Overigens is men via de afluisterapparatuur tot de stellige mening gekomen, dat binnen het ge bouw een goede verstandhouding bestaat tussen de zeven terroristen en de vijfentwintig gegijzel den. Het is zelfs zo, dat in de nacht van vrijdag .op zaterdag een verbroederingsfeest heeft plaats gehad, waarbij de aanwezige drankvoorraad in het consulaat is opgegaan, aldus een politieman bij het consulaat Het afgelopen weekeinde zijn er regelmatig op j verzoek van de terroristen maaltijden bij de in- i gang van het consulaat bezorgd. BEKNOPTE INFORMATIE Leerzame inleidingen uitstekend verzorgd "Vak vol Verrassingen" noemt Magnus Magnusson de archeo logie. Zijn boek verscheen in de reeks geschriften, die in samen werking met de bekende Lon- dense uitgeverij The Bodley Head in het Nederlands ver schenen bij Leopold te 's-Gra- venhage. Deze geschriften beo gen goede informatie te ver schaffen speciaal voor jongere mensen. Vak vol Verrassingen" geeft die informatie over de archeo logie. Het laat de geschiedenis er van zien, wat mensen als Belzoni, Schliemann, Lord El gin, Champollion en latere on- derzoekers aan het licht brach ten. Magnusson laat ook zien dat er soms met bedrog werd en wordt gewerkt en hoe de amateuronderzoeker nog altijd nuttig werk kan doen, al werd de archeologie ondertussen vol wassen. Zijn boek werd als alle andere uit de reeks instructief geïllustreerd en van kaarten voorzien. Diezelfde helderheid in tekst en illustratie kan men weer opmerken in "De Bijbel komt te voorschijn" va Ronald Harker, die speciaal het werk met de spade op bijbelse plaat sen zien laat: Ur, Babyion, Nini- ve, Jericho, Jeruzalem, Mas- saads, de grotten bij Engedi en een klooster bij de Dode Zee. Een voorbeeld van helderheid in knappe be knopping en illus tratie is ook De Chinese Revo lutie van Lois Mitchison. De schrijfster weet in een honder tal bladzijden een idee te geven van de Chinese 'traditie en hoe die in de revolutie voor een gedeelte nog altijd door werkt Zij vertelt over "de lange mars" der communisten, de mislukking van "de grote sprong" en de "culturele revo lutie" en slaagt er in, bepaald niet kritiekloos, de nog altijd raadselachtige toestanden in China, duidelijker te onder scheiden. Vak Vol Verrassingen, De bij- bel komt te voorschijn, De Chi nese Revolutie, Uitgeverij Leo- pold Den Haag Het machtige werelddeel Als het om tv-documentaires gaat staan de Engelsen hun mannetje. Nederlandse kijkers hebben dit o.a. kunnen constate ren in de indrukwekkende tv-se- rie „De wereld in oorlog", waar van bij Elsevier de boek-uitgave is verschenen. Niet minder suc cesvol is de Engelse tv-serie „Het machtige werelddeel" ge weest, gepresenteerd door Peter Ustinov. Uit het tekstboek is opnieuw een interessant en in drukwekkend boek samenge steld, waarvan Elsevier thans de Nederlandse vertaling op de markt brengt Geen gortdroge opsomming van feiten, maar een zeer leesbaar stuk actuele Europese geschiedenis, dat een tijdvak van drie kwart eeuw omvat, waarin het eens zo machtige, autoritaire en zelfvol dane Europa, dat met name rond de eeuwwisseling de touw tjes in de wereld stevig in han den had, een ware gedaantever wisseling onderging: 75 jaar 20e eens zo allesoverheersende we- reldeel uiteen viel in naties on der de naties. Twee afschuwelij ke wereldbranden hebben dit proces helaas begeleid. Het machtsverlies, het wegvallen van veel heilige huisjes om de daarmee gepaard gaande tech nologische ontwikkelingen zijn wel de opmerkelijkste feiten in het Europa van deze eeuw. Zij vormen het kader van zijn jong ste geschiedenis, die in „Het machtige werelddeeel" op voor de geïnteresseerde leek verant woorde wijze gestalte krijgt Het machtige werelddeel. Au teur: John Terraine. Uitg.: Else vier, Amsterdam. Prijs: 29,50. Planten Een vrij beknopte maar duide lijke gids over cactussen en vet- planten leveren F. Noltee en A. de Graaf. Na een inleiding over het voorkomen, de natuurlijke leefomstandigheden en de cul tuur thuis (grondsamenstelling, water, het vermeerderen, ge reedschappen en potten) wor den de voornaamste soorten be sproken. Voor degenen die er verder op in willen gaan, is er een lijstje met aanbevolen boe ken. Het is jammer dat de lage re prijs mogelijk moest worden door op de juist zo nodige illus traties te bezuinigen. In kort bestek vinden we veel aanwijzingen over planten ver meerderen in het boekje van Peter en Adrienne Oldale (be werking Julia Voskuil), waar mee een fascinerende hobby wordt aangegeven. Veel mate riaal en kosten zijn er niet voor nodig, wel veel zorg en aan dacht en enige handigheid. Een bouwschema voor een platte bak en een aantal zaaischema's completeren dit handige boekje. Een voortreffelijke gids over de groenblijvende tuin, zoals velen van Ilse Jaehner (bewerking B. Galjaard). Een korte inleiding over de soorten, eisen die aan de grond gesteld dienen te wor den, toepassingen gelukkig ook in de kleine tuin het abc van wat er beschikbaar is, zowel naar soort als naar gebruik. Voorzien van duidelijke plant- schema's, is het boekje een wel kome verschijning op de van veel te dure tuinboeken over stroomde markt Cactussen en vetplanten; F. Noltee en A. de Graaf; Uitg. Kosmos, Amsterdam 8,90). Planten vermeerderen; P. en A. Oldale; Uitg. Kosmos, Amster dam 16,90). De groenblijvende tuin; Ilse Jaehner; Uitg. Kosmos, Amster dam 17,90). Nieuwe literatuurtheo rie Ook T. A. van Dijk wijst er in zijn boek Taal Tekst Teken op dat de literatuurwetenschap nog "in de kinderschoenen staat". Hij geeft een overzicht van de "pogingen" tot een nieuwe lite ratuurtheorie bij Harris, Chomsky en vele anderen. Hij informeert over de transfor- mationeel-generatieve gramma tica, over de tekstgenerering, over de dieptestructuur en de oppervlaktestructuur van een gegeven tekst. Hij past deze in formatie toe op het gedicht Orp- huis van Lucebert. Hij heeft daarvoor veel vreemde termen nodig, griekse en engelse. Het resultaat van zijn analyse valt niettemin nogal schraal uit Een term kan zeer nuttig zijn, maar de door hem gebruikte termen lijken meer gemakkelijke ver wijzing dan gewenste eenvoudi ge verklaring. R. Bakker heeft al eens op het gevaar gewezen dat in deze structurele benade ring mens en tekst gereduceerd wordt in die zin "dat hij in de structuren verdwijnt". T. van Dijk Taal Tekst Teken Polak Van Gennep Amster dam Bouw een stad Na zijn veelbekroonde werk De Kathedraal heeft de in Enge land geboren Amerikaan David Macaulay zich opnieuw op het oude Europa gericht om een aantal architectonische hoofd vormen te verduidelijken. Wat hem in de bouw van een Ro meinse stad ongetwijfeld heeft aangetrokken is de „technische logica" waarmee de Romeinen een dergelijk karwei aanpakten, planden en voltooiden. De denk beeldige stad Verboriia groeit op de loodrechte kruising van twee wegen, en wordt volgebouwd met huizen, winkels, werkplaat sen, tempels en een amfitheater. Het aantal inwoners is strikt begrensd om de gemeenschaps voorzieningen als riolering, wa terleiding (hoge aquaducten ter bescherming van het water te gen roof en vergiftiging) en we gen niet te overbelasten. Met opengewerkte tekeningen laat Macaulay zien hoe huizen en huisjes (verschillen waren er toen ook al) ontstonden en. be woond werden, hoe een brug en een aquaduct functioneerden, hoe een markt, een badhuis en een theater werden gebruikt Zijn pennevruchten, zowel tekst als tekeningen, munten uit door een simpele helderheid die je soms doet afvragen of alles wel zo eenvoudig was. Maar inzicht in de materie levert dit fraaie boek zeker, ook voor kinderen. Volgend jaar verschijnt zijn boek over Piramiden. De Stad, het verhaal van de Romeinse stedebouw; David Macaulay: Uitg. Ploegsma. Am- Duitse kranten over Beilen: Succes door taktiek van lange adem" BONN De Westduitse dag bladen van vandaag zijn het er zonder uitzondering over eens, dat het geduld van de Neder landse regering de enige moge lijkheid was om het gijzelings drama van Beilen tot een goede oplossing te brengen. Desondanks waarschuwt de „Westfalische Rundschau" er voor van een „gelukkig" einde te spreken. Dit blad uit het Westfaalse Munster herinnert, ondanks de vreugde over het onbloedige einde aan de drie doden, die alleen al de overval van Beilen vergde: „Drie men sen werden er vermoord. Een van hen werd letterlijk voor de ogen van een onmachtig toe schouwende wereld g'éexecu- teerd. Dit maakt het onmogelijk de afloop van het eerste deel van het Nederlandse gijzelings drama „gelukkig" te noemen, aldus het blad. De „Westfalische Nachrichten" schrijft: „De Ne derlandse instanties overwon nen snel de radeloosheid, die altijd meteen ontstaat, wanneer fanatieke idealisten toeslaan. Zij kozen met succes de uitputtende taktiek van de lange adem". DEN HAAG De Indonesische ambassade hééft gisteren ver klaard veel waardering te heb ben voor het beleid, dat de Nederlandse regering de laatste dagen bij de gijzelingsacties heeft gevoerd. De ambassade gaf deze verklaring uit na de geweldloze afloop van de trein kaping in Wijster. Internationale en nationale vraagbaak Toos Faber: „Ik heb nauwelijks iets gelezen over de treinkaping. (Van een onzer verslaggevers) BEILEN „Op vakantie? uitgesloten, hoe graag ik ook zou willen. Er ligt een papierwinkel op ons te wachten van heb-ik-jou-daar. Daaruit moeten we nu het rapport voor de Tweede Kamer opstellen." Toos Faber (46), samen met justitie-voorlichter Wim van Leeuwen in Beilen vraagbaak voor de internationale en nationale pers. zal moeten wachten tot de Kerstdagen voordat ze de zaak van de treinkaping helemaal naar de achtergrond kan schuiven. Al is dan nu het hoofdstuk „persvoorlichting" voor haar afgesloten. Zij heeft haar taak, daar is iedereen het over eens, voor treffelijk vervuld. Met enor me toewijding, vol begrip voor wat journalisten graag willen weten en met een waar engelengeduld. „Er zijn wel eens momenten geweest dat mijn animo begon te ta- gedraaid, afloste. Bij de eva luatie van dat gebeuren is toen ook beslist, dat wij voortaan bij soortgelijke ca lamiteiten samen de voor lichting zouden verzorgen." „Wat me emotioneel het meest getroffen heeft, was het zien van de trein. Ik had nen," bekent ze. „Dat je wat *1 vijf dagen over de trein energielozer werd en de ver- gesproken met een vlotheid moeidheid je parten ging en kennis van zaken, alsof ik 5 spelen. Maar je sloopt jezelf hem 24 uur per dag in de natuurlijk zonder dat je het merkt of wil merken. Dan dacht ik: Jasses moet ik weer naar die perstent Niet om de mensen daar, maar omdat je weer twintig keer kon gaan vertellen, dat er geen nieuws was. Maar zulke momenten zijn spaarzaam geweest Over het geheel genomen heb ik mijn taak met plezier vervuld. Een belangrijke fac tor daarbij was natuurlijk dat ik twintig jaar verslag geefster ben geweest en dat de hele sfeer me dus ver trouwd was." „Je houdt jezelf dan voor: wat zou ik zelf graag willen weten in deze situatie, en dan lukt het je gemakkelijker om tot een goede presentatie van het nieuws te komen. Wat me zo aantrekt in de voorlich ting? Ik reageer erg primair, geen kamergeleerde, maar dol op aktie, op doen. En als je dan 18 tot 20 uur per dag permanent wordt uitgedaagd - want dat word je - dan wil je de handschoen graag op nemen." Wat dat bij Toos Faber bete kent, ondervond bijvoor beeld een Amerikaanse jour nalist die haar acht dagen lang wel tien keer per dag met dezelfde vraag achter volgde: „Hoe is de terrorist in de trein gewond geraakt" Al beloofde ik hem het ant woord zo gauw als ik dat kon te geven, als eerste te vertel len, hij bleef aanhouden, Nu na afloop, heb ik het hem kunnen zeggen: die Zuidmo- lukker is over zijn eigen wa pen gestruikeld. Maar het nieuws kon niet eerder wor den vrijgegeven omdat er twee lezingen van het ge beurde waren en we eerst zekerheid wilden hebben. gaten hield. In werkelijk heid was ik nog nooit in de buurt van dat ding geweest Na vijf dagen ben ik toen 's avonds samen met de over ste Bergs ma naar de post „Anton" geweest de boerde rij die het dichtst bij de gekaapte trein lag. Op een gegeven moment doemde de trein voor me op, hel ver licht Er heerste een doodse stilte, terwijl ik toch wist dat er 500 man omheen la gen. Het flitste door me heen: daar zijn we dan als maar mee bezig. Met dat spookachtige, lugubere ding dat daar staat Doodeng, ik kreeg het op dat moment echt te pakken." Om te onderzoeken in hoe verre de functionarissen in het beleidscentrum door de voortdurende spanning „aan getast" waren, werden ze drie dagen geleden aan een medisch en psychologisch onderzoek onderworpen. „Geen overbodige luxe, maar gelukkig rolden we allemaal positief door dat onderzoek heen. Ik heb overigens nog nauwelijks iets gelezen van alles wat er over de treinka ping gepubliceerd is. Uit een soort zelfbehoud. Het zou te belastend geweest zijn. Ver onderstel dat je ontdekt dat iets in de voorlichting niet goed zou functioneren. Dan zou je onzeker kunnen wor den, en wanneer je niet meer in je zelf gelooft, ga dan maar naar huis. Ik dacht, dat zowel Wim als ik alles naar beste weten gedaan hebben. Natuurlijk zullen we wel eens een foutje hebben ge maakt, maar dat is, zeg maar rustig, onvermijdelijk bij zo'n gebeuren." Toos Faber is, niet in de laatste plaats door haar tele- Er was namelijk ook door visieoptredens, erg in de be- iemand beweerd, dat een an dere kaper op zijn kameraad geschoten had. Dubbele bodem „Wanneer ik iets niet wil zeg gen, gebeurt dat ook niet Dat slaan ze niet uit me. Ik corrigeer ook alles wat mij in vragen niet bevalt. Een voorbeeldje: men wilde de kendheid gekomen en dat be nauwt haar een beetje. „Van morgen nog maakte ik een wandelingetje door Beilen en wie ik ook tegenkwam, iede reen groette me bij naam. Ik hoop dat ik daar snel weer vanaf ben, want dat hoeft voor mij echt niet" „Hoe het bericht over de overgavevan de kapers in het beleidscentrum ontvan- identiteit van de kapers niet gen werd? Onder doodse stil- 5 vrijgeven. Toch had een ver slaggever het over ene Elisa Jantje, die in het Consulaat in Amsterdam zou zitten. Ik heb toen, voordat ik de vraag beantwoordde, duidelijk ge zegd dat die naam door hem en niet door mij genoemd was. Och, op dat soort vra gen met een dubbele bodem ben je natuurlijk terdege ge spitst Ook op andere trucjes. Zo was er een Duitser, die aan Wim van Leeuwen ge vraagd had, hoe het derde slachtoffer uitgekozen was. Iets dat we toen niet wisten en waarover we nu overigens ook nog geen zekerheid heb ben. Maar die journalist be stond het om Van Leeuwen te confronteren met de me dedeling dat ik gezegd zou hebben dat het door „iene, miene mutte" besloten was. „Bestaat niet," had Wim af gewimpeld. „Bovendien is dat de terminologie van Toos helemaal niet" Kijk, en dat is nu het prettige als je op dezelfde lijn zit, als je zo reusachtig fijn samen kunt werken,. Dat bleek al tijdens de gijzelingsaffaire in Scheveningen, waar ik Wim, die een hele nacht had door- te. Dat klinkt wat vreemd, maar het was een drie kwar- E tier durende procedure en er E kon van alles misgaan. Pas E toen om 1 uur het bericht E kwam dat alle gijzelaars uit E de trein waren, vlogen we E elkaar bij wijze van spreken E om de hals. Een vreugde, die E overigens danig getemperd E werd door de gedachte aan E de drie slachtoffers van de E kaping. 23 mensen zouden S weer gezond en wel bij hun E gezin hun familie komen. 3 E gezinnen zouden niemand E thuis krijgen, nooit meer. Bo E vendien duurde de gijzeling E in Amsterdam nog voort en ook daarom was er geen al te grote juichstemming." E Tot de vreemde reacties die S Toos Faber de afgelopen da- E gen kreeg, behoorde ook het S bericht van de organisatie S Womens Lib in Amerika. De- E ze bond de Amerikaanse re- §j ports ter op het hart om niet E meer te spreken over „spo- S kes women", ze moest het voortaan hebben over „spo- E kes person". Toos Faber: „Ik werd nog E net geen man, maar een vrouw mocht ik toch beslist niet zijn. Wat een non«pnci huiwiHiiwHwmwmimiwimwiwi'iHimwis

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7