CeidócSoinatvt Overgave van terroristen voorkwam aanval mariniers Dokter99 Prins de held van Wijster Vreugdetranen in Hotel Prakken GEGIJZELDEN VERVAARDIGDEN ZELF GEZELSCHAPSSPELEN „Als paddestoelen rezen de mariniers uit de grond" MAANDAG 15 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGIN A 5 (Van een onzer verslaggevers) WIJSTER pokter Prins", de held van Wijster, is helemaal geen dokter maar een bioloog met wat medische kennis. Hij heeft de rol van arts gespeeld omdat hij de beste E.H.B.O.-er was onder de gegijzelden en om dat hij in de rol van medicus een groter overwicht had op zowel de terroristen als zijn lot genoten. Volgens de justitie-woordvoer- ster mevrouw Faber en volgens de medici die de gegijzelden in behandeling hebben genomen heeft de heer H. Prins in ver schillende opzichten een sleutel rol gespeeld tijdens de gijzeling. Naast het verlenen van medi sche verzorging trad hij op als gesprekspartner bij het overleg tussen de kapers en de bemid delaars. Ook is het vooral aan hem te danken dat het moreel van de trein-passagiers op peil bleef. Wie is die „dokter Prins" eigen lijk? Een Drentenaar van 40 jaar die in het plaatsje Diever woont en directeur is van het medisch-klinisch laboratorium ABL is Assen. Dat is een insti tuut dat onderzoek verricht voor ziekenhuizen. Zijn zwager zei gisteravond met van oplucht ing trillende stem over hem: „Een rustige figuur is hij welja, maar dat hij in het dagelijkse leven nou zo'n overwicht op zijn omgeving heeft kan ik niet be paald zeggen. Hoe mensen on der zulke bijzondere omstandig heden reageren weet je nooit Echt verbaasd heeft mij zijn optreden niet Hij kan nu een maal goed met mensen om gaan". De heer Prins was gisteren de eerste gegijzelde die na de over gave van de terroristen uit de trein stapte. Hij is daarna opge nomen in het ziekenhuis in As sen. Net als de overige vrijgela tenen onderging hij het medisch onderzoek met grote tegenzin. Allen wilden het liefst direct naar huis. In het ziekenhuis in Meppel leidde dit zelfs tot een kleine „opstand" onder de gegij zelden. Dr. J. Bosman, hoofd van de bedrijfsgeneeskundige dienst van de Nederlandse Spoorwegen zei gisteravond dat 290 uren treinkaping Dinsdag 2 december: om 10. lo uur wordt de trein van Gronin gen naar Zwolle door 7 jonge Zuidmolukkers bij Wijster tot stilstand gebracht Machinist J. H. Braam uit Amersfoort en dienstplichting soldaat Leo Bul ter uit Lonneker worden dood geschoten. Om 12.00 uur worden 2 vrouwen en 1 kind vrijgelaten. Een van de vrouwen heeft de eisen bij zich. De kapers willen een bus en een vliegtuig. 13.00 uur: de Groningse make laar Roelof Hugo de Groot weet te ontsnappen, na te zijn be dreigd met executie, 's Avonds ontsnappen nog drie gegijzel den. Woensdag 3 december: de Chi nees Ton Wan wordt vrijgelaten. Ook hij heeft een pakket eisen bij zich. 's Avonds ontsnappen er eerst 15 en later nog 3 passa giers uit het achterste treinstel. Conducteur Brinker uit Zwolle weet zich te bevrijden uit de boeien en daarna te vluchten. Ook hij was met de dood be dreigd. Donderdag 4 december: 's Mor gens krijgt de pers een bood schap aan het Nederlandse volk". Ook arriveert er een uit gebreid eisenpakket, waaruit blijkt dat de treinkaping een politieke actie is. Om 12.40 uur schieten de terroristen de 31-ja- rige E. Bierling uit Sappemeer dood. Vrijdag 5 december: 's avonds is er een explosie in de trein. Het echtpaar Ter Veer uit Gro ningen en een ernstig gewonde treinkaper, de 25-jarige P.S. uit Bovensmilde komen uit de trein. Zaterdag 6 december: op aan voer van voedsel na, gebeurt er niets. Zondag 7 december: het echt paar Barger-Gregory uit Zutp- hen wordt vrijgelaten. Maandag 8 december: het is rus tig rond de trein. Dinsdag 9 december: idem. Woensdag 10 december: idem. Donderdag 11 december: 's middags wordt de heer D. Smit uit Norg en mevr. T. Bak ker-De Bruin uit Hilversum vrij gelaten. Voor de rest is het rus tig die dag. Vrijdag 12 december: opnieuw is er geen beweging in de onder handelingen. Toch gaat ir. Ma- nusama met zijn gezelschap op nieuw naar de trein. Tegen de avond wordt de 17-jarige Beilen- se scholiere Irma Martens vrij gelaten. Zaterdag 13 december: opnieuw is alles rustig, 's avonds wordt merkbaar dat het einde van de gijzeling in de lucht hangt. Zondag 14 december: 's mor gens om 10.30 uur wordt fase drie afgekondigd ten teken dat het einde hoe dan ook nadert. Tegen twaalf uur gaan ir. Manu- sama en zijn gezelschap naar de trein. Om 12.41 uur komen de kapers naar buiten. Enkele mi nuten later volgen de passa giers. Na 290 uur is de treinkaping bij Wijster, de langste in de Neder landse geschiedenis voorbij. men er niet dan met grote over redingskracht in was geslaagd de vrijgelatenen „binnen" te houden. Overigens is de fysieke conditie van de gegijzelden goed te noe men. Ook de ouderen onder hen maken het redelijk wel. De oudste trein-passagier die tot het eind toe is vast gehouden is de 72-jarige mevrouw G. J. Jan sen-Pull en die werd opgenomen in het Bethesda-ziekenhuis in Hoogeveen. Als grootste onge rief had zij de omstandigheid ervaren dat ze al die twaalf dagen lang had moeten zitten. ,JIet eerste wat ik zei toen in het ziekenhuis aankwam was: „Goddank, ik kan mijn schoe nen uit doen en in bed gaan liggen", zo vertelde deze bejaar de dame gisteravond. De 38-jarige W. Timmer uit As sen, die in hetzelfde ziekenhuis een plekje kreeg, vertelde dat hem in de trein de rol van domi nee was opgelegd. Naar zijn zeg gen had hij in de trein voor het eerst van zijn leven begrip ge kregen voor de idealen van de Zuidmolukkers. Hij koesterde geen haatgevoelens jegens de kapers. „Want", aldus de heer Timmer, „Wij hadden in de trein ondanks alles allemaal het gevoel kinderen van één Vader te zijn. De 20-jarige Thijs Stevens uit het Drentse Nieuw-Buinen legde uit dat men in de trein de tijd had gedood met verschillende spelletjes: „Eén man had toeval lig een kaartspel bij zich. Zelf hebben we van stukjes papier en karton een tweede kaartspel gemaakt plus een domino-spel. Ook is er gedamd met behulp van dubbeltjes en kwartjes." Opvallend is dat veel gegijzel den vol lof zijn over de zorg waarmee de terroristen hen om ringden. De heer Laurier, een bestuurslid van de Unie BLHP, die eveneens 12 dagen in de gekaapte trein heeft doorge bracht, zegt over de relatie tus sen de terroristen en de trein- passagiers: „In feite vonden alle passagiers de kapers aardige, vriendelijke en voorkomende jongens. Ze gedroegen zich heel behulpzaam. Gaven hun sjaals dTn ^"deelden ^andanmtjes Militairen maakten gistermorgen de invalsweg naar Beilen vrij om de ambulances uit aan andere vrouwen". T16t gegijzelden vrij baan t© Q6V©n. Halverwege MET HEi ONBLOEDIG SLOT van de treinkaping in Drente is het drama dat het openbare leven twaalf dagen in zijn greep heeft gehouden, halverwege zijn ontknoping. De hoop die iedere belang stellende nu koestert is dat de tweede helft even relatief gelukkig zal aflopen. 6 Minister Van Agt die in deze hachelijke situaties als geen ander tegen deze moeilijkheden blijkt opgewassen - heeft gisteren de iÏÏfn ie £ch Lm °Pdracht of vrijwillig in Beilen hebben ingezet, bedankt We begrijpen dat hij en andere autoriteiten bij de nabeschouwing grenzen in acht hebben genomen, in het belang van een goede afloop in Amsterdam. Hetzelfde begrip past de manier waarop de overgave van de Zuidmolukse kapers heeft plaatsgevonden en de zwijgzaamheid van de Zuidmolukse onder- handelaars. ZIJN HUN SCHAARSE MEDEDELINGEN JUIST, dan heeft een belangrijke rol gespeeld het voorstel van de heer Manusama om de overgave van de kapers via zijn persoon te laten plaatsvinden, en de belofte dat hij zich met vreedzame middelen sterk zal maken voor de eisen die de jongeren met terreur hebben durven stellen. Daarmee heeft ir. Manusama een zware taak op zich geladen. Ook hij zal, wandelend over de weg van geweldloosheid, moeten ontdek ken dat Nederland eenvoudig niet bij machte is op wensen van de Zuidmolukkers in te gaan, voor zover de inlossing ervan buiten de landsgrenzen ligt. Intussen mag Manusama en zijn mede-onderhandelaars de waarde ring van Nederlandse zijde niet ontzegd blijven. Hij heeft zich terecht in zekere zin verantwoordelijk gevoeld voor de terreur die jonge mensen met geloof in zijn politiek ideaal ontketend hebben. Zuidmolukse kopstukken hebben zich aan de verantwoor delijkheid niet willen onttrekken. Het heeft waarschijnlijk voorko men, dat er meer mensenlevens verloren zijn gegaan. (Van onze speciale verslaggevers) BEILEN Wanneer de Zuidmolukse treinkapers zich niet vrijwil lig hadden overgegeven, was gistermiddag om kwart over twaalf een gewapende overval door mariniers op de trein uitgevoerd. Dat werd gisteren in de loop van de dag duidelijk, na de verwarrende uren die volgden op de overgave van de zes treinka pers en de vrijlating van de 23 gegijzelden. In het beleidscentrum in Beilen was men, na medische adviezen, tot de conclusie gekomen dat de toestand van de gegijzelden na bijna driehonderd uur onhoudbaar was geworden, vooral door de vrieskou. De gewapende overval bleek echter niet meer nodig, door de vrij onverwachte overgave van de jonge Zuidmolukkers, die zondag morgen om even over twaalf uur, voorafgegaan door de bemidde laars waaronder ir. Manusama de trein verlieten. Al anderhalf uur daarvoor, rond half elf in de morgen, be gonnen ongewone activiteiten binnen de politie- en legermacht rond de gekaapte trein. Heel Beilen werd van de buitenwe reld afgegrendeld. Een peloton van de Leeuwardense mobiele eenheid, dat nog maar net twee uur in hotel Prakken lag te sla pen, werd gealarmeerd. Pant serwagens van de marechaussee bemand met mariniers legden een cordon rond de trein, de mobiele eenheid van de rijkspo litie zorgde voor een tweede ring. Een uur daarvoor waren in het beleidscentrum in Beilen weer vier bemiddelaars gearriveerd, ir. Manusama, mevrouw Somou- kil, ds. Metiari en de heer Kuhu- wael. De dominee ging even la ter weer weg. Twee anderen gingen om kwart voor twaalf de trein binnen. Na een kwartier meldde één van de gegijzelden, de heer Prins, via de veldtele foon dat de Molukkers binnen vijf minuten de trein zouden verlaten, ongewapend. „Doe al stublieft niets, ik heb de zaak hier volledig in de hand", liet hij weten. Even later ging inder daad de treindeur open, en de zes Molukkers traden naar bui ten. Politiemannen liepen hen langs de treinbaan tegemoet, fouilleerden hen en voerden hen rustig en niet geboeid af. Inmiddels hadden de gegijzel den de kranten voor de ramen weggehaald, die al twaalf dagen het uitzicht belemmerden, draai den de ramen open en wuifden met zakdoeken en dassen naar het leger mariniers en politie mensen, dat plotseling van alle kanten naderde. „Als paddestoelen verschenen ze uit de grond, ineens waren er overal mariniers", vertelde later boerin Geerts-Exel, die vanaf het boerenerf de voor haar onverwachte gebeurtenis sen gadesloeg. Negen mariniers betraden als eersten de trein. „De gegijzelden hebben ons in gehaald als bevrijders, op een manier die deed denken aan de bevrijdingsdagen van 1945", vertelde later hun overste Na hen betraden Rode Kruis- helpers de trein. „Een onverge telijk moment", zei één van hen, Jan Blom (22) uit Assen, „velen huilden, sommigen vie len ons om de hals en anderen dankten God. Het was in de trein een vreselijk vieze boel, maar er was niet veel ver nield." Hierop werden de gegijzelden afgevoerd, drie van hen op een brancard op een N.S.-lorrie. Zij werden opgevangen in zieken huizen in Hoogeveen, Meppel en Assen. Na de ontruiming van de trein volgde een pauze van een uur. Men hield namelijk rekening met de mogelijkheid dat er een tijdbom was aangebracht die binnen een uur zou ontploffen. Toen dat niet gebeurde betrad Het einde van de treinkaping: de kapers lopen vanaf de trein langs de spoorbaan naar de wachtende politiebussen door de inmiddels in verschil- messen. Het vermoeden dat op lende politiebureaus onderge- de deuren van de trein explosie- brachte treinkapers. Daarbij ven waren aangebracht bleek waren onder meer twee machi- ongegrond, de ongeveer dertig bnepistolen, een stengun, drie ka- cm lange kokers waren niet Men trof er een compleet wape- rabijnen, twee revolvers een meer dan vuurwerk, narsenaal aan, achtergelaten vuurbuks, 400 patronen en veel Technisch personeel van de NS de mijnexplosievenopruimings- dienst de trein, waarna pas poli tie en justitie aan het werk kon den, op zoek naar stille getui- had geruime tijd nodig om het treinstel weer „op stroom" te krijgen. Een kapotte electromo tor bleek de oorzaak van het feit dat de mensen in de trein al dagen zonder verwarming moesten kleumen. (Van onze speciale verslaggever) BEILEN Emotionele tonelen speelden zich af in en om hotel Prakken, het opvangcentrum voor familieleden van de gegijzelden. "Iede reen vloog ons en elkaar om de hals. Ze riepen, schreeuwden en gilden door elkaar. Heel veel mensen huilden. Het was compleet een gekken- boel". De Beilense hotelhouder Jacob Prak- ken(43) valt uitgeput op een stoel in dé cafe- zaal neer. Twaalf dagen lang waren de familie leden in zijn hotel ondergebracht. Maar nog geen minuut later komt zijn vrouw hem waar schuwen dat hij naar de eetzaal moet om het zoveelste bedankje in ontvangst te nemen. "Het moet nu direct", houdt zij aan wanneer Prakken weifelt. Jacob Prakken is de plaatselijke hotelhouder op wie het Beilense beleidsteam en de NS een beroep deden toen er enige lijn in de hulpverle ning kwam. Hij zorgde o.a. voor de voeding van de gegijzelden en de kapers. Het echtpaar Prakken heeft in de loop van diei twaalf dagen een bijzondere band met de fami lieleden opgebouwd. "Het was goed ze naar Beilen te brengen. Thuis waren ze veel meer op zichzelf aangewezen geweest". De laatste dagen met name was er onder de familieleden van de gegijzelden de hoop op een goede afloop gegroeid. "Iedereen heeft angst gekend", aldus Prakken. "Maar iedere keer weer werd die angst door hoop vervangen. Het neerschieten van de derde passagier, donderdag 4 december, bracht een crisis teweeg, die echter naarmate de dagen verstreken, weer plaatsmaakte voor hoop". Desondanks hebben zich in hotel Prakken af schuwelijke tonelen afgespeeld. "Dat gebeurde als er een gijzelaar werd vrijgelaten en vooral toen de identiteit van de slachtoffers bekend werd gemaakt". Spoorwegen voor schade gijzeling niet aansprakelijk UTRECHT (ANP) De Nederlandse Spoorwegen zijn niet wettelijk aansprakelijk voor de schade die uit de gijzeling is voortgevloeid. In de spoorwegwet staat dat de NS alleen aanspra kelijk kunnen worden gesteld wanneer er sprake is van grove nalatigheid of grove schuld. „Dat is bij het gebeurde in Wijster niet het geval geweest", aldus een NS-woordvoerder, die daaraan evenwel toevoegde: „Dat neemt niet weg dat de Spoorwe gen de gedeputeerden waar dat ook maar enigs zins mogelijk is, zullen helpea Bijvoorbeeld met juridisch advies". Overigens is het baanvak dat door de gekaapte trein 12 dagen lang is geblokkeerd, vanmorgen weer in gebruikgenomen. Voor de laatste maal begaven ir. Manusa ma (midden) en mevrouw Soumoukil (links) zich vanuit het beleidscentrum in Beilen zondagmorgen naar de trein in Wijster. Nazorg gegijzelden zal beter worden (Van een onzer verslag geefsters) DEN HAAG - De Neder landse regering zal op korte termijn een nazorg voor de gegijzelden van Wijster en Amsterdam or ganiseren. Ook als de ge gijzelden thuis zijn zullen zij nog enige tijd medisch en psychologisch worden begeleid. Na de gijze lingsaffaire te Schevenin- gen van vorig jaar is na melijk gebleken, dat ge gijzelden na hun vrijla ting dikwijls nog geruime tijd begeleiding Dit heeft minister-presi dent Den Uyl gisteravond meegedeeld. Hij zei onder de indruk te zijn van de mededelingen die prof. dr. J. Bastiaans (bekend door zijn behandeling van mensen met een concen tratiekamp-syndroom) deed over de gegijzelden van Scheveningen, zater dagavond in een televi sieuitzending van „Brand punt". Een Apeldoornse docent aan het Instituut voor So ciale Wetenschappen, de heer W. M. A. Kuin, is begonnen met een natio nale inzamelingsactie om de gegijzelden in Beilen en Amsterdam een ge schenk aan te bieden. Het speciale gironummer is: 3507000 tn.v. de actie „Doe intussen wat", te Apeldoorn. De procureur-generaal van de rechtbank te Leeu warden, mr. W. C. van Binsbergen, .heeft een schilderij, dat een waarde heeft van enkele duizen den guldens beschikbaar gesteld. Een deel van de opbrengst moet ten goede komen aan de nabestaan den van de slachtoffers van de gijzelingen. De rest gaat naar het Rode Kruis. Het is te bezichti gen bij Kunsthandel Dou- wes op het Rokin in Am sterdam. Tot 24 december kan een bod worden uit gebracht. Zij kwamen vrij De lijst met de 23 passagiers die ongedeerd uit de trein kwamen ziet er als volgt uit: W. A. Albrecht (65) uit Haren; Jan Bies (20) uit Haulerwijk (Ft.); Dr. Ir. J. van den Boon (52) uit Haren; H. Bos (30) uit Beilen; Mevr. W. Chruiswijk (47) uit Haren; Mej. G. J. Foeken (61) uit Drempt (Gld.); Mevr. G. v.d. Giessen-Rosenhart (66) uit As sen; P. Gruppelaar (37) uit Oude Pekela; Mej. C. van Hille (67) uit Amsterdam; J. H. Hooven (37) uit Assen; Mevr. G. J. Jansen- Pullen (72) uit Hengelo; L. F. Laurier (53) uit Haren; De heer Oosting (48) uit Beilen; Mevr. W. Overeem (45) uit Odoom; Mevr. Overtoom-Lommersen (30) uit Annen; H. Prins (40) uit Diever; Frits Santink (16) uit Beilen; V. Sluiter (25) uit Oldenhove (Gr.); Thijs Stevens (20) uit Nieuw- Buinen: W. Timmer (38) uit As sen; G. Vaders (50) uit Paters- wolde; De heer Verver (63) uit Groningen; K. F. Wielinga (leef tijd onbekend) uit Haren. Deze lijst werd bekend gemaakt door de heer M. G. de Bruin, president-direkteur van de Ne derlandse Spoorwegen. Passagiers kregen geen bestek bij hun maaltijd MEPPEL (ANP) - „Toen er voor het eerst warm eten werd aangevoerd in de gekaapte trein, had men vergeten daarbij bestek te leveren. Kapers en gegij zelden hebben de grote pan boerenkool kool naar bin nen moeten werken met plastic bekertjes." Dat voorbeeld noemt de heer L. Laurier, één van de 23 vrijgelaten treinpassa- giers als hij zijn kritiek ui teen zet op het beleid van de autoriteiten in Beilen. „Dergelijke domme fouten hebben de stemming in de trein herhaalde malen ne gatief beinvloed", aldus dit bestuurslidvan de Unie BLHP. Verder meent hij dat de kapers te vaak en te lang durig in een geisoleerde po sitie zijn gehouden door het beleidscentrum. Volgens hem heeft dat de terroris ten erg dwars gezeten en is het aan die omstandigheid te wijten dat de derde dode is gevallen. Zelf is de BLHP-bestuur- der maar op het nippertje aan de dood ontsnapt Een van de kapers had hem al voor executie aangewezen, toen een ander zei dat het „niet meer hoefde" omdat men hiervoor de heer Bier ling al had uitgezocht De heer Bierling was de derde treinpassagier aan wie de kapers het doodvonnis vol trokken.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5