Slecht image Leiden oorzaak van leegstand kantoorruimte „De Menswording" ingewijd Rijk-geschakeerd Adventsconcert Succesvolle shows L.P.K.V. en „Avibus" Universiteit eind januari in flat Schuttersveld iO ly 10 LEIDbÜ CÜUKAiN Kampioen De Europese kam pioenstier van het Franse ras witkop stieren werd vanmor gen op de Leidse (kerst)veemarkt aan gevoerd. Hij ging van de hand voor 8400,-. De stier, die door de heer Mudde uit Nieuw- poort werd gekocht, zal worden geslacht. Het dier weegt 1139 kilo. Op de foto wordt de kampioenstier door drijver Arie (uiterst links) de veemarkt binnengeleid. Naast Arie staat de veehou der Ketting uit Zwijndrecht. die de stier verkocht voor 8400,-. Concept ontslag Daey Ouwens aangepast Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het college van b- en w. van Leiden heeft de raad een nieuw voorstel doen toekomen inzake het voorge stelde ontslag van de geschor ste Groenoordhaldirecteur Daey Ouwens. Het voorstel be helst ongewijzigd het ontslag van Daey Ouwens. Alleen zijn hier en daar wat aanvullingen van redactionele aard opgeno men naar aanleiding van de behandeling van het voorstel in de commissie voor bestuur lijke aangelegenheden en per soneelszaken van de gemeen teraad (zie LC van dinsdag). In het nieuwe besluit komt ondermeer tot uiting wat des tijds de redenen waren om Daey Ouwens als directeur te schorsen. Vooral de sluiting van de Rotterdamse veemarkt, die men zo graag naar Leiden wilde halen heeft daarbij een rol gespeeld, omdat werd ge vreesd dat de directeur daar een negatieve invloed op zou kunnen hebben. Ook ten aanzien van de ge volgde procedure komen b. en w. thans met wat meer verdui delijkingen, zoals die maandag jl. al door burgemeester Vis mondeling aan de raadsleden waren gedaan. Woensdag komt het voorstel in een extra- raadsvergadering aan de orde. Leiden Op een bijna-vriesdag van zondag Gaudete heeft het Alma Materkoor de kersttijd ingeluid met een Adventsconcert, dat Kerstmis nader heeft gebracht. Tenslotte loopt een mens graag vooruit op een gebeurtenis, waarnaar hij met ongeduld uitziet De Hartebrugkerk was bijzonder goed gevuld met een talrijk tot luisteren bereid publiek: "Komt allen tezamen"', was het motto en daar hield men zich aan. Het Alma Materkoor, de samenzingende liefhebbers en Jan Schmitz, de Hartebrugorganist, hebben ons niet in de kou laten staan. Het was een uitvoering die het koor onder leiding van Schmitz' oud-leerling Wim van der Vangen in een uitzonderlijk daglicht heeft gesteld. Een uuiy niet langer, heeft het Alma Materkoor het kerstlicht vooruit geworpen, artistiek om (kerst)kranst door Jan Schmitz, die zijn orgelhart de vrije teugel gaf in Bach (Nun komm der Heiden Heiland), in een kostelijk middeleeuws klankdicht van Dufay (1395-1474) en in de schalmeien in het veld die Franck in de registrering van zijn Pastorale (geschreven op het lijf van het Hartebrugorgel een orgel in nood, maar geen nood-orgel) zo diep tekenend heeft vastgelegd. Verfranst register- en tongwerk van een orgel, dat door Schmitz wordt gekoesterd en ook gistermiddag na het 'kosteloze' concert door de kracht van een collecte werd gesteund. We zullen het programma niet op de voet nalopen (de bedrijven werden afgewisseld met declamatie door koorlid Jan Doove, die ook in het dagelijks leven bij het opwerpen van behoudende dammen tegen kabaleske en dranklustige ondermijning van de Pieterswijk verdienstelijk van de tongriem gesneden is), maar het moet ons wel van het hart, dat Leiden in het Alma Materkoor een ensemble bezit, dat lichtvoetig, charmant en ontspannen zich duidelijk onderscheidt van het wat zwaarwichtiger oratoriumli chaam waarvan Leiden meer specimina rijker is. Het is een gevleugeld koor met een Wim van der Vangen die de wind eronder houdt Zoals het gistermiddag in de vóór-Kerstdonkere Hartebrugkerk klonk, was het allemaal zonder uitzondering van een verheugend gaaf en vitaal gehalte. Vooral de sopranen: ongekunsteld zuiver. Allemaal erg fijn om te horen. Eén bemerking slechts: wat minder zwaar-Nederlandse liederen die Kerstmis in de liedertafelsfeer brengen. Er waren ook Duitse en Franse voltreffers bij, maar het Engelse "A Merry Christmas" (attractief vanwege tonale actualiteit en de warme plumpudding) dekt bij lange na niet de onvoorstelbare rijkdom die de Engelse kerst-muziekliteratuur met carols en anthems rijk is. Ook in het 'populaire' genre mag dit geen vergeten gebied blijven. Dat belooft wat voor het volgend jaar. Ton Pieters Van een onzer verslaggevers Leiderdorp Op deze stralende morgen van zondag Gaudete, met een vliesdun vorst- kleed over velden en daken, heeft dr. A. J Simonis, bisschop van Rotterdam, het multi functionele centrum van de jonge Menswor dingparochie ingewijd. Een kerkzaal vol Lei derdorpers, de toekomst van een zich ver jongende gemeente. Veel genodigden ook, onder wie mevrouw en burgemeester Van der Have - de laatste als afgezant (met ambtsketen) van het gemeentebestuur architect Kirch, andere bouwers aan het centrum en een grote groep van parochia nen die metterdaad aan de totstandkoming van De Menswording hebben meegewerkt Een feestelijke bijeenkomst op deze derde Adventszondag in een roze liturgie: de kleur tussen hoop en verwachting, zoals pastoor A. Hammerstein het in zijn begroetings woord uitdrukte. Hij en pater P. de Ridder, de tweede pastor van de parochie, concele breerden met de bisschop de inwijdingsmis. Voor bisschop Simonis was het 't begin van een consacrerende dag: 's middags verrichte hij de wijding van een tweede kerk: De Doortocht in Zoetermeer. „Men zegt we ieens, dat de Kerk in verval is. Ik ben niet zo pessimistisch. Evenals hier in Leiderdorp is de Kerk elders nog springlevend en wor den kerkgebouwen, als zijn ze aan de veran derende tijd aangepast in gebruik geno men", zei de bisschop. Kerk en „bewoners" werden door de bis schop met wijwater besprenkeld: „Hier schenkt gij, God, voortdurend uw genade aan het volk dat op weg is naar u". In de predikatie van dr. Simonis stond „de verborgen Christus" centraal: Midden onder u staat hij die gij niet kent „Het is de proclamatie van deze verborgen God. De Menswording, het geheim van Kerstmis, is een feit én een programma, een motto ook: in genade moeten wij zien mens te worden in navolging van Wie God is, die de Weg is, de Waarheid en het Leven zelf. Wij moeten trachten zijn mystiek lichaam te zijn in deze wereld. Ook hier is God verborgen aanwezig in Zijn Kerk, in Zijn sacramenten, vooral in de Eucharistie waarin Hij ons geloof opwekt en de liefde", aldus de bis schop, die het woord van de apostel aan haalde: Blus de geest niet uit, onderzoekt alles en behoudt het goede. Bisschop dr. A. J. Simonis, geassis teerd door pastoor A. Hammerstein (rechts) en pater P. de Ridder, op kerkwijdingsdag van Leiderdorps Menswording. Het muzikale aandeel van deze inwijdings mis lag bij het parochieel dames- en heren- koor, dat onder leiding van Kees Buurman de mis „Te Deum Laudamus" van Lorenzo Perosi zong- De overige liederen werden samen met de gemeenschap gezongen. Na afloop van de plechtigheid werden de geno digden „multifunctioneel" betrokken bij 's Menswordings begin: koffie met de stuk jes banket van St, Nicolaas èn Kerstmis, genuttigd in de ,bar", terwijl achter de gesloten vouwwand pastoor Hammerstein al weer voorging in de mis van 12 uur. Even een vreemd contrast: na-wijdingsgedruis bij de koffieklanten en daarnaast de lector die Jesaja liet jubelen en juichen in de Heer, die de gerechtigheid laat ontluiken en zijn glorie voor het oog der volken. Ton Pieters Moralistisch lustrumtoneel bij „TIG" LEIDEN De toneelvereniging „Tot ieders genoegen" vierde za terdagavond haar negende lus trum in het St. Anthonius Club huis met de opvoering van het stuk „De kunst om te leven". Een titel die een zedelijke les doet vermoeden. Af en toe had dit blijspel in drie bedrijven van H. F. Maltby en Fredi Wynne enige belerende trekjes. Plaats van handeling is de wel gestelde woning van Mrs. en Mr. Hartley Merrick (Alie Zeilstra en Peter Westenberg). Zij is voor de tweede keer getrouwd en heeft uit haar vorige huwe lijk twee kinderen: Daphne Sut- cliff (Atie Laman), inmiddels in de echt verbonden met James Sutcliff (Gerben Rijpma), en Dennis Spencer (Lex Kerkvliet), die achter de jeugdige Mary Douglas (Toos Kerkvliet) aan zit Alle drie de stellen hebben moeite om goed met elkaar om te gaan. Oma Spencer (Mijni Boom), onverwacht uit Austra lië over, brengt daar door haar aanwezigheid en haar lessen verandering in. Als zij uiteinde lijk de schrijfster blijkt van het populaire boek „De kunst om te leven" en niet oma staat niets de verstokte vrijgezel Basil Sa- ville (Gé van Haaren) meer in de weg haar ten huwelijk te vragen. De drie gelijkaardige man vrouw relaties in verschillende levensstadia gaven aanleiding tot het humoristische effect van herhalingen en gelijke handelin gen. Hier en daar wat te sterk aangezet of te vaak herhaald. Van de spelers bevielen mij het best de pinnige Atie Laman, de zwierige Gé van Haaren en de jongensachtige Lex Kerkvliet Paul van der Plank Van een onzer verslaggevers LEIDEN De show, die de Leidse pluimvee- en konijnensportvereniging het afgelopen weekeinde in het „Vijf- hovenhuis" organiseerde, is een suc ces geworden. Ruim driehonderdvijf tig belangstellenden, waaronder veel kinderen, kwamen naar de fraai uit gedoste dieren kijken. De ereprijzen gingen naar de heer A. Wijgmans (mooiste grote hoender), J. Drost (mooiste krielhaan), W. Hand- graaff (mooiste krielhen), J. Mark (mooiste doffer), C. Meelis (mooiste duivin), mevrouw C. Wassenaar (mooiste parelhoender), mevrouw K. Wassenaar (mooiste konijn), P. Marijt (mooiste cavia). De mooiste krielhoen op één na was die van de heer F. v.d. Mark, de mooiste doffer op één na was van C. Meelis en het mooiste konijn op één na van de heer K. Klinkenberg. De prijzen voor de ras sen gingen naar K. Klinkenberg (grote rassen konijnen), mevrouw K. Wasse naar (middenrassen), J. v.d. Velden (kleine rassen), W. Kastelijn (dwer grassen) en K. Klinkenberg (tekenin grassen). In het Leonardushuis werd het afgelo pen weekeinde een tentoonstelling ge houden door de vogelvereniging ,Avi- bus". Algemeen kampioen kleurkana- ries: werd T. v.d. Lucht De beste zangkanarie was van mevrouw C. Col- lé, de beste kleurkanarie kl 11: K. Gubler, de beste kleurkanarie kl 12: F. Smit, beste kleurkanarie kl 13: Kal lenberg, beste kleurkanarie kl 16: Th. Siecker, beste kleurkanarie kl 17: me vrouw Vijlbrief, beste vorm-postuur kanarie kl 21: J. de Haas, beste vorm- En|<e|e Wjnnaars van de ereprijzen. Van links naar rechts: J. Mark. T. v.d. Mark, K. Klinkenberg, posuur kanarie kl 23: L. Vinkenstein, beste grasparkiet kl 53: L. Turk. G. Meelis, A. Wijgmans, mevrouw K. Wassenaar. P. Marijt en mevrouw C. Wassenaar. prognose zal de universiteit in 1980 ongeveer 95.000 m2 meer nodig hebben dan zij nu ter beschikking heeft, waarbij een inhaalvraag is inbegrepen van niet minder dan 35.000 m2 als gevolg van bestaande achter standen. Het is echter de vraag of de universiteit een bijdrage zal leveren aan de leegstand in de huursector. Weliswaar huurde zij een deel van het Zadelhoff-com- plex aan het Schuttersveld (ie elders op deze pagina), maar verder is het universitaire beleid erop gericht om zo veel mogelijk de eigen behoefte te bevredigen door kantoorbouw in eigendom. Tot op heden heeft de Leidse kantorenmarkt die zich hoofdzakelijk beperkt tot Leiden, Leiderdorp en voor wat betreft de industriële kantoren, mede tot Zoeter- woude, een sterk locaal en regionaal karakter gehad. Volgens het verschenen rapport zou de stad met de omliggende plaatsen in de toekomst zeer wel ook voor een (inter)nationaal opererend kantoor een gunstige vestigingsplaats kunnen bieden. Deze ontwikkelingsmo gelijkheden op langere termijn vereisen een reeds nu aangevatte ontwikkelingsprogrammering, zo wordt in het rapport gesteld. Vooral omdat de opbouw van de kantoren-concentratie zal moeten worden gerealiseerd van buitenaf zal daar wat de bouw, marketing en acquisitie betreft op moeten worden ingespeeld door de betreffende overheden. Daarbij zou rekening gehou den moeten worden met het feit dat er een duidelijke en algemene voorkeur is voor kantoren nabij en liefst in de binnenstad. Hoge prijs Volgens het rapport is een andere reden, waarom de leegstaande kantoorruimte in Leiden ondanks de goe de bereikbaarheid niet vol wil lopen de tamelijk hoge prijs die per vierkante meter moet worden betaald, (gemiddeld 170 gulden). „Deze prijs is voor randstede lijke maatstaven wel reëel, maar voor Leiden - waar men op dit punt weinig gewend is - is deze huurprijs te hoog", zo stelt het rapport Dit zou dan ook een belangrijke rol spelen bij de geringe animo die er is voor de aangeboden nieuwbouwpanden (Vondellaan en Schuttersveld). OOK MINISTER NU AKKOORD Van een onzer verslaggevers LEIDEN Eind januari-begin februari van het volgend jaar zal de Leidse universiteit een deel van de al enkele jaren leegstaande kantoorflat aan het Schuttersveld (bij het N.S.-station) gaan betrekken. Het gaat hier om 3,5 etages met een oppervlak van bijna 4000 m2. Daarmee zal het totaaloppervlak van in Leiden leegstaande kan toorruimte worden verminderd tot 16.000 m2. In februari van dit jaar werden er in het geheim al onderhandelingen over de verhuur gevoerd. Pas in september werden deze van de kant van de universiteit bevestigd. Toen was er tussen universiteit en de beheerder overeenstemming bereikt over de prijs (200 gulden per vierkante meter). Omdat het hier echter ging om een vierjarig, respectievelijk zevenjarig contract (de etages worden in gedeelten verhuurd ten behoeve van de faculteiten Letteren, sociale wetenschap pen en een deel van het bureau van de universi teit) dat het bedrag van 2,5 ton ver te boven ging was het fiat van de minister nodig. Dat heeft anderhalve maand op zich laten wach ten. In deze tijd moest de universiteit wel de gepeperde huur betalen. Inmiddels is echter ook de goedkeuring uit Den Haag er en zijn de bestellingen voor de aankleding van de gehuurde ruimten al gedaan. Omdat het gebouw van bin nen helemaal leeg is zullen er eerst tussenwan den in moeten worden aangebracht, hetgeen nog enige tijd zal duren. Ook voor telefoonaansluitin gen zal nog moeten worden gezorgd. Als alles rond is hoopt de universiteit er eind januari in te trekken, zo deelde mr. Koppelaars, lid van het college van bestuur van de universiteit en verant woordelijk voor het bouwbeleid ons desgevraagd mee. Het betrokken pand aan het Schuttersveld wordt ook genoemd in het vandaag verschenen rapport over de kantoormarkt in de Leidse regio. Het pand wordt met de kantoorflat van 10.000 m2 aan de Vondellaan beheerd door de Haagse onroerendgoedmakelaar Zadelhoff. Sinds deze beide panden in 1973 werden gerealiseerd kon den er geen definitieve gegadigden gevonden worden. Enkele malen sprong een kontrakt op het laatste moment af, „veelal niet op zakelijke maar eerder op subjectieve gronden, zoals het ongunstige beeld van Leiden als keuze voor vestiging," aldus het rapport, waarover elders op deze pagina meer. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De vraag naar kantoorruimte in Leiden is in hoge mate gevoelig voor het image dat die stad naar buiten heeft. Het is dan ook voor een groot deel aan het negatieve beeld van de stad te wijten, dat er in Leiden nog altijd zo'n 20.000 m2 kantoorruimte leeg staat. Deze conclusie wordt getrokken in een vandaag ver schenen rapport over de kantorenmarkt in Noord-West Zuid-Holland, dat door de Kamers van Koophandel van Den Haag, Rijnland en Delftland is geschreven gebaseerd op de situatie van september jongstleden. Vooral bedrijven in de tertiaire sector (middenstand) blijken nogal negatief over Leiden te denken, volgens de Kamers van Koophandel ten onrechte en op subjec tieve overwegingen. In het rapport wordt erop gewezen dat Leiden zich juist goed leent als vestigingsplaats van kantoren, gezien zijn gunstige bereikbaarheid. „Op de knooppun ten van verbindingslijnen over de weg en per spoor zijn er nog terreinen die bij uitstek geschikt zijn voor kantoren (vlak aan de city-ring en dichtbij de binnen stad) beschikbaar", zo wordt gesteld. Daarbij kan ook de uitstekende bereikbaarheid van Den Haag, met zijn kantoorprojecten „Stichthage" en „Babyion" een zeer positieve factor blijken evenals de toekomstige aanleg van de Schiphollijn. Het rapport noemt twee duidelijke aanzetten tot kan toorontwikkeling in Leiden en omgeving. De eerste is die bij het Schuttersveld vlakbij het N.S.-station. Hier wil, zoals bekend de gemeente een stadskantoor gaan bouwen. Bovendien staat hier al enige tijd een flat met een kleine 7.000 m2 kantooroppervlak te huur. De andere aanzet is volgens de Kamer van Koophandel het terrein nabij de Zijlbrug in Leiderdorp. Wanneer de bereikbaarheid per auto van het Schuttersveld zich Het tien verdiepingen tellende kantoorgebouw aan de Vondellaan, dat nu al jaren te huur staat. in ongunstige zin zou ontwikkelen (door afsluiting en reconstructie van de Rijnsburgerweg) dan zal de voor keur van nieuwe gegadigden en projectontwikkelaars zich volgens het rapport wellicht sterker gaan richten op Leiderdorp. Rijksuniversiteit De voornaamste klant van de kantorenmarkt in de Leidse regio is de Rijksuniversiteit. Eind 1972 beschikte de universiteit over ongeveer 43.000 m2 kantoren, waarvan bijna de helft in huur. Volgens de huidige

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3