£cldóc (Soma/nt VRIJ NA 290 BANGE UREN alstublieft, Gangsters op zoek naar losgeld van miljoenen Gaf miljoen van Haagse zakenlui de doorslag? Verdwenen gegijzelde zat niet in trein Maatregelen tegen kosten geneesmiddelen Treinramp Maandag 15 december 1975,66e jaargang no. 20300 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur F. J Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: oer week ƒ2,81; kwartaal'36.32; jaar 141,35; losse nummers: 50 cent Zoetemelk Joop Zoetemelk als Superstar op Ned. I om 21.50 uur. Om 20.35 van Van oude mensen, de dingen die voorbijgaan. Ned. II om 21.25 uur Baretta en om 22.15 uur Aktua met gijze ling en Zacharow. Droog Droog weer met zonnige perio den maar eerst nog hier en daar mistbanken. In het noorden van het land wolkenvelden. Middag- temperaturen van 4 graden aan zee tot om het vriespunt in het binnenland. Bij de Wadden zwakke tot matige westelijke wind, elders weinig wind. Morgen: Zon: 08.42-16.29 Maan: 15.08-06.19 Schev. hoogw: 1.22- 13.39 laagw: 9.22-21.30 ■■■■■■■■El (Van een onzer verslaggevers) BEILEN/AMSTERDAM - Het is nog steeds een raadsel waarom de Zuidmo- lnkse terroristen gistermiddag zo plot seling een einde maakten aan de 290 uren durende gijzelingsactie, de lang ste uit de Nederlandse geschiedenis, van de trein in Beilen. Premier Den Uyl heeft duidelijk laten weten, dat de Nederlandse regering in ieder geval geen enkele concessie heeft gedaan. Minister Van Agt van Justitie zei het niet uitgesloten te achten, dat de kou een belangrijke rol heeft gespeeld. In de nacht voorafgaande aan de overga ve vroor het in Beilen zes graden. Een vraag is ook, in hoeverre het aanbod van enkele Haagse zakenlieden om een miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de zaak van de BMS van invloed is geweest op de onverwachte afloop van het drama. Justitie-voorlichtster mevrouw Faber verklaarde, dat het aan bod van de Haagse zakenlie den in het beleid van de rege ring geen rol heeft gespeeld. De zakenlieden hadden als voorwaarde voor hun aanbod gesteld, dat aan de gijzeling binnen de kortste keren zon der verder bloedvergieten een einde zou moeten worden ge maakt Het aanbod was vrij dagavond, door de Haagse boekhandelaar Radix, be vriend met een der Zuidmo- lukse leiders, definitief aan on derhandelaar ir. Manusama gedaan. Dat zou ook de reden zijn, waarom de heer Manusa ma kort daarna verklaarde, dat de Molukkers binnen en kele dagen uit de trein zoudenj komen. Toen de heer Manusa ma met de drie andere onder handelaars gistermorgen voor de laatste maal naar de trein ging toonde hij zich ook bij zonder optimistisch. Minister Van Agt zei gisteren in zijn radiotoespraak na afloop van het drama in Bei len, sober en terughoudend te willen zijn, omdat er in het belegerde gebouw in Amster dam meegeluisterd werd. In kringen van gedragsdeskundi De ontknoping: de kapers verla ten de trein. In het midden de Molukse bemid delaars ir. Ma nusama en me vr. Somoukil. gen echter, bleek men niet on verdeeld gelukkig met de ma nier waarop de bewindsman zijn toespraak begon. Van Agt gewaagde van „het einde van de-langste gijzeling in Neder land en een van de langste ter wereld." De deskundigen vre zen, dat deze opmerking de terroristen in het Indonesische consulaat zal prikkelen tot de houding: „dat record zullen wij dan wel even verbeteren". De Molukkers in het consulaat verkeren in een comfortabele re positie in het verwarmde gebouw, dan hun collega's in (Van een onzer verslaggevers) BEILEN - De ontknoping van het gijzelingsdrama in de gekaapte trein stelde de Nederlandse Spoorwegen voor een raadsel. Men had verwacht dat 24 gegijzelden uit de trein zouden stappen. In werkelijkheid waren het er slechts 23. De ontbrekende gegijzelde was de 29-jarige A.A.E Hettinga uit Groningen. Vannacht is gebleken, dat de man nooit in de trein heeft gezeten. Waar de man in de afgelopen dagen dan wel is geweest, is niet bekendgemaakt. Volgens de NS, uitermate gelukkig met de vrijlating van de gegijzelde treinpassagiers, was de rest van de samengestelde lijst van vermoedelijke passagiers in de trein volledig correct "In het begin van de treinkaping konden we met de namen die aan ons werden doorgegeven wel twee hele treinstellen vullen. In de loop van de afgelopen week werd dat aantal steeds geringer, totdat we op de gemelde 24 passagiers terecht kwamen. Om uit te zoeken wie dan wel in de trein zat, hebben we "hemel en aarde" moeten bewegen. We hebben tot in Zuid-Amerika nazoekingen gedaan om mensen thuis te brengen. Het is ons goed gelukt uitgezonderd dat raadsel van de heer Hettinga. Maar die was gelukkig terecht en om hem hebben we ons dan ook niet gerecht zorgen gemaakt", aldus de NS. de vrieskou in de trein. Dominee Metiari heeft ver klaard, dat de overvallers in het consulaat over explosieven beschikken. Zij zullen deze ge bruiken als de Nederlandse re gering probeert met geweld een einde te maken aan de gijzelingsactie. Het zou ook de bedoeling van de regering zijn geweest om, als de treinkapers zich gister middag niet hadden overgege ven, met een gewapende over val een einde aan het drama in Beilen te maken. Het be leidscentrum was - ook gezien de medische adviezen - tot de conclusie gekomen dat de toe stand van de gegijzelden on houdbaar was geworden. Zowel voor de toegeschoten hulpverleners als voor de ge gijzelden betekende de overga ve van de terroristen „een on vergetelijk moment." Besloten werd alle vrijgekomen passa giers in ieder geval voor 24 uur in een ziekenhuis op te nemen ter observatie. Bij ve len van hen viel dit erg slecht Onder de naar Meppel overge brachte gegijzelden brak zelfs een kleine opstand uit: zij wil den naar huis. De arrestatie van de terroris ten is zonder ook maar een enkele vorm van agressiviteit verlopen. Na hun aanhouding zijn ze naar gevangenissen in verschillende plaatsen in het land gebracht Tijdens het onderzoek in de trein kwam een heel wapenar senaal tevoorschijn: 2 machi nepistolen, een stengun, drie karabijnen, twee revolvers, een pistool, een vuurbuks, een klewang, een kapmes, twee dolkmessen en 400 patronen van diverse soorten en kali bers. Het heeft velen verbaasd, dat minister Van Agt na afloop van het gijzelingsdrama in zijn dankwoord met geen enkel woord repte over de rol van de Zuidmolukse onderhande laars onder leiding van ir. Ma nusama. De leider van de Vrije Zuidmolukse Jongeren, de heer Aponno, concludeerde later op de avond, dat daaruit is gebleken, dat de regering nog niets van de hele gijze lingsaffaire heeft geleerd. De Zuidmolukse gemeenschap voelt zich gegriefd door het ontbreken van waardering voor Manusama", aldus de heer Aponno. „Niet Van Agt, maar Manusama heeft de beëindiging van de treinka ping bewerkstelligd." Ir. Manusama zei, dat hij de eisen van de kapers nu heeft overgenomen. „Maar wij pro beren ze uiteraard alleen op een andere manier ingewilligd te krijgen. Wij staan er echter op, dat er een wijziging komt in het beleid van de Neder landse regering ten aanzien van ons land", aldus de presi dent van de RMS. Ir. Manusama zei, dat nu beke ken moet worden hoe zaken als deze gijzelingen in de toe komst kunnen worden voorko men. Hij vond een betere be waking van Zuidmoluks*. groepen, zoals premier Den Uyl heeft gesuggereerd, geen goede oplossing. „We moeten het kwaad bij de wortel uit roeien. Dit kan alleen als de Nederlandse regering haar be leid ten aanzien van de Zuid- molukkers ombukkerst zien als een polisek probleem. Als ook de bezetting van het con sulaat tot een bevredigende oplossing is gekomen, zullen we de regering moeten dwin gen naar ons te luisteren. Ik geloof dat wij daar ook het recht toe hebben omdat wij het tenslotte waren die het meeste hebben gedaan om de treinkaping in Beilen tot een goed einde te brengen", aldus ir. Manusama. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: ■HHBSflBI PARIJS - De Franse politie en enkele gangsterbenden zijn sedert zaterdagmorgen in een geheimzinnige wedloop verwikkeld, waarin het er om gaat wie het eerst een bedrag van 16 miljoen franc (9,6 miljoen gulden) in handen krijgt. Deze som werd donderdag als losprijs betaald voor het leven van een negenjarig zoontje van een industriemagnaat uit Lyon. Het kind was enkele dagen tevoren op weg naar school ontvoerd en de ontvoerders eisten eerst per telefoon 10 miljoen francs, later werd dit bedrag verdubbeld. Een deel ervan moest in marken en guldens betaald worden. Omdat in Frankrijk niet voldoende Neder landse en Duitse bankbiljetten te vinden waren, stuurde de grootva der van het ontvoerde kind een vliegtuig naar Genève en Amster dam om daar Franse biljetten tegen Nederlandse en Duitse in te wisselen. De vader van het ontvoerde kind, de directeur van een van de belangrijkste farmaceutische concerns (Merieux) en schoon zoon van de vrachtwagenfabrikant Berliet, overhandigde het be drag enige dagen later aan een groep gemaskerde mannen, die in hun haast een van de zakken met Nederlandse bankbiljetten ter van 2,4 miljoen gulden in de wagen van de vader van het ontvoerde kind vergaten. De jongen werd 's anderen daags ergens in Lyon op straat aangetroffen, waarheen hij door de kidnappers verborgen in een vuilniszak in een bestelwagen gebracht was. Het bedrag van 20 miljoen Franse francs is het hoogste dat tot dusver als losprijs geëist werd. Verschillende feiten wijzen erop dat de ontvoerders tot een politieke organisatie behoren of daar voor werken. Na de bevrijding van het ontvoerde jongetje zijn enkele gangsterbenden volgens bepaalde aanwijzingen even hard als de politie op zoek naar de ontvoerders. Schoonmakers vast in lift in brandend pand BUSSUM (ANP) - Bij een brand die vannacht woedde in een cacaofabriek inBussum hebben twee mannen van een schoon maakdienst drie kwartier opge sloten gezeten in een lift voor de brandweer ze eruit haalde. Zij waren na het brandalarm omstreeks half drie met de lift naar de derde verdieping ge gaan om te kijken waar het precies brandde. De vlammen joegen hen echter terug de lift in, die prompt bleef steken. Pas na een half uur hoorden brand weerlieden hun hulpgeroep. Twee leden van de brandweer hebben ze er toen temidden van de vlammen uitgehaald. Over de oorzaak van de brand, die een opslagplaats van cacoa- bonen, cacaopoeder en suiker in de as legde, is nog niets bekend. De brandweer raamt de schade op vele honderdduizenden gul dens. Brezjnjev De Russische par tijleider Leonid Brezjnjew maakt geen deel uit van de Sow- jet-delegatie die zondag uit Mos kou is vertrokken om in Cuba het eerste congres van de Cu baanse communistische partij mee te maken. Aanvankelijk werd verwacht dat Brezjnjev zelf naar Havanna zou gaan, en mogelijk een tussenlanding zou maken in Florida voor een ge sprek met de Amerikaanse pre sident Ford HILVERSUM (ANP) - Staats secretaris Hendriks van Volks gezondheid wil maatregelen treffen om artsen te dwingen zo goedkoop mogelijk geneesmid delen voor te schrijven. Dure merkartikelen zouden alleen mogen worden geadviseerd als er geen goedkoper volwaardig middel tegenover staat. Bij het LISSABON - (Rtr) Zeker 16 mensen zijn omgekomen toen op het stationnetje van Fornos de Algodres, 400 km ten noord oosten van Lissabon, gister avond twee internationale trei nen met elkaar in botsing kwa men. Het waren de Lissabon-Pa- rijs-expres en een speciale trein uit Frankrijk die Portugese gas tarbeiders voor Kerstmis naar huis bracht. Zestig mensen wer den gewond bij de botsing die zich voordeed in dichte mist. Drie doden door koolmonoxyde ROTTERDAM (ANP) In een woning aan de Rotterdamse Schielandstraat zijn in de nacht van zaterdag op zondag drie personen door koolmonoxyde- vergiftiging om het leven geko men. De slachtoffers zijn de 51-jarige T. Vaandrager de 14 jarige Ma ria Bentem en haar 10-jarige broertje Jan. In ernstige toe stand zijn in het Bergwegzieken huis opgenomen de 43-jarige mevrouw A. Rustdonk en het 14-jarige vriendinnetje van de familie Tilly van Gestel. Volgens de Rotterdamse politie is de koolmonoxyde-vergiftiging ontstaan door een defecte ka chel. voorschrijven vansterk verdo vende middelen zou de arts zich moeten beperken tot 20 of 30 stuks per keer en niet meer, zoals vaak gebeurt, in een keer een recept voor 200 tabletten afgeven, aldus de bewindsman. De maatregel zou worden inge voerd als het lopende gesprek tussen artsen en ziekenfondsen over een betere regeling niet tot bindende resultaten leidt. Om tot het drukken van de prijzen van geneesmiddelen te komen denkt de staatssecretaris ook aan het importeren van goedko: pere volwaardige soorten. Het vraagstuk van te dure medicij nen heeft hij ook binnen de EG, waar de prijzen sterk variëren, aangekaart Een ander plan van de heer Hendriks is doorlichting van het kostenpakket van de huisarts. Hij is voorstander van het invoeren van een maximum praktijkomvang met bijvoor beeld 2200 patiëntea Te grote praktijken zouden schadelijk voor de gezondheidszorg kun nen zijn. Steekpenningen De Ameri- kaanse minister van buitenland se zaken Henry Kissinger heeft per brief aen een federale recht bank verzocht te bepalen dat inlichtingen die de vliegtuigfa briek Lockheed verstrekt aan de beurscommissie niet open baar mogen worden gemaakt zo meldde gisteren de New York Times. Kissinger heeft deze stap genomen op verzoek van de ad vocaten van Lockheed, tot wie ook de voormalige minister van buitenlandse zaken William Ro gers behoort. Onlangs meldde de Wall Street Journal dat ook prins Bernhard en de Westduit- se CSU-leider Franz Joseph Strauss steekpenningen zouden hebben ontvangen van Lock heed. Arrestaties in Leningrad Vijf mensen, onder wie de niet offi cieel erkende kunstenaar Igor Sinjavin, zijn in Leningrad gear resteerd in verband met een niet door de autoriteiten toegestane bijeenkomst ter herdenking van het feit dat 150 jaar geleden de opstand der Dekabnsten uit brak. Feyenoord: Fiasco binnen kwartier (Van onze sportredaktie) KERKRADE - Het afgelopen sportweekeinde stond in het te ken van Feyenoords fiasco bin nen een kwartier. Roda JC boog in Kerkrade een achterstand van 0—2 om in een sensationele triomf van 4-r-2 Vooral invaller Broeckx schreef m deze histori sche wedstrijd geschiedenis. Hij maakte twee treffers. Commen taar van een veelgeplaagde trai ner Brzezanczyk: „Feyenoord moet een hele wedstrijd leren spelen, geen halve." Bert van der Helm onzeker Inventarisatie van zwemtop Kunstgras voor hockey nodig Olympische vorm van turn-, ploeg

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1