Kwestie Maarse-Tigchelaar van bestuurstafel geveegd KNVB-SPORTCENTRUM ZEIST KRIJGT ZWEMBAD Discussie bleef uit bij gebrek aan meningen Tennisbond: 32.000 leden in één jaar. STEMMEN ZUID-HOLLAND AFGEVOERD Twee handbalsters omgekomen bij auto-ongeluk Oud zeer wordt weggewerkt Handbalverbond behandelde nota-Groener Mei 1976 topmaand voor wieleramateurs LEIDSE COURANT,! PAGINA 17 (Van onze sportredactie) UTRECHT Sippie Tigchelaar, Nederlandse schaatskampioene die door een maatregel van de KNSB is uitgesloten van deelne ming aan de Nederlandse kam pioenschappen en de Olympi sche winterspelen in Innsbruck, blijft buitenspel staan en het bondsbestuur van de KNSB blijft achter de bestuurstafel zit ten. Dat zijn de twee conclusies die getrokken kunnen worden na een vergadertechnisch chao tische jaarvergadering van de KNSB in Utrecht De scheidende voorzitter, jhr. mr. Wim Quarles van Ufford, die sinds 1968 in de nationale schaatsbond de voorzittersha mer had gehanteerd, gaf door zijn welbe spraaktheid de oppositie weinig kans. Het hete hangijzer op de bijna acht uur durende vergadering, de inmiddels be ruchte kwestie tussen bondscoach Ge rard Maarse en Sippie Tigchelaar, werd na enige felle discussies als een "hamer stuk" van de bestuurstafel geveegd waar door de aanwezige ijsclubverte genwoor- diger geen andere keus overbleef dan tegen de resolutie van het gewest Overijs sel te stemmen en daardoor het bestuurs beleid van de KNSB goed te keuren. Na'de stemming, die zeer chaotisch ver liep omdat een groot aantal clubs verrast werd door het voorlezen van de regle menten, die betrekking hebben op het stemrecht, bleek dat van de 284 geldig uitgebrachte stemmen slechts 34 voor de resolutie van het gewest Overijssel en 250 tegen. Voor de stemming had de vice- voorzitter van het gewest Overijssel, Siet- ze Jaarsma, geprobeerd de vergadering duidelijk te maken dat zijn gewest tegen de maatregel van de KNSB was omdat de uitsluiting meer op een strafmaatregel schaatssport. Bij de stemming in Utrecht was Friesland helemaal omgedraaid en stemde tegen de resolutie. De zaak Sippie Tigchelaar werd verzacht door de belofte van Quarles van Ufford, die toezegde dat er een commissie van beroep zou worden gevormd om de moei lijkheden tussen haar en Gerard Maarse tot een oplossing te brengen. De kampioene was in Utrecht aanwezig en toonde zich na afloop van de vergade ring teleurgesteld. „De maatregel tegen mij is genomen om na de nationale kam pioenschappen niet met problemen te zitten. Ik wol alleen deelnemen aan het kampioenschap en mijn titel verdedigen. En ik wil niet naar de Olympische Spe len. Op deze manier kan ik echter mijn titel ook niet verdedigen. En het gewest Overijssel bestrijdt de maatregel van de KNSB op reglementaire gronden. Voor het standpunt van de voorzitter heb ik dan ook weinig begrip". Goedkeuring De tijd, waarin Maarse en Sippie Tigchelaar nog niet met elkaar in conflict waren. De vergadering van de KNSB sprak zich uit over de kwestie en plaatste zich achter het bestuur. leek. Sietze Jaarsma stelde dat het 't bestuur van de KNSB reglementair ver boden is aan potentiële deelnemers, en zeker aan de titelhoudster, ten aanzien van de strijd om de Nederlandse titel OmQGClrSSld tevoren eisen te stellen. De afgevaardigde van het gewest Overijssel vroeg de verga dering een duidelijk standpunt in deze zaak door stemming. Na enig geharrewar en veel geworstel met de reglementen, werd bepaald dat er 284 geldige stemmen waren uitgebracht. Het gewest Zuid-Holland, dat met dertig stemmen tegen het bestuursbeleid was geweest, werd nu de telling alsnog afgev oerd, omdat voldaan was aan de regle menten. Bij de stemming bleek Friesland niet erg standvastig te zijn. In voorbesprekingen met het gewest Overijssel en ook op eigen gewestelijke vergadering toonden de Friese clubs begrip voor het stand punt van de regio's oost, die tegen het KNSB-bestuur stemden om te proberen Sippie Tigchelaar te behouden voor de Het bondsbestuur vatte de uitslag in de kwestie Tigchelaar bij monde van de scheidende voorzitter als een goedkeu ring van het bestuursbesluit en ging daarna over tot de orde van de dag. En dat waren nog eens 23 agendapunten en vele huldigingen. Drie bestuursleden traden af, voorzitter jhr. mr. Quarles van Ufford, penning meester Wout Egas en vice-voorzitter Herman van Laer. De laatste werd tot nieuwe voorzitter gekozen. Wim Zeekant, voorzitter van de landelijke Technische Commissie, werd penningmeester en de heer D. Z.Zwart werd geinstalleerd als vice-voorzitter. De eerste daad van de nieuwe voorzitter Herman van Laer was de vergadering voor te stellen zijn voor ganger tot erelid van de KNSB te benoe men, wat met een daverend applaus van de aanwezigen werd ondersteund. Voorts kregen onder anderen Harm Kuipers een bondsonderscheiding. Ook een punt op de agenda die in recordtempo werd afgewerkt was de uitreiking van de prijs voor de algemene amateurkampioen. Een delegatie van Spijkenisse (van rechts naar links trainer Van Dongen, en bestuurders Jansen en Witteveen) nam het bokaaltje van Meuleman in ontvangst. ZEIST De Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond zal het „Sportcentrum" in Zeist afronden met het bouwen van een 25-meter zwembad. Het bestuur van de Stichting Nationale Sporttotalisa- tor heeft een bedrag beschikbaar gesteld waar door deze oude wens van de voetbalbond kan worden verwezenlijkt. „Al lang had het toto- lottobestuur", zo vertelde Jo van Marle, vertegenwoordiger van de KNVB in dit college, zaterdag tijdens de bondsvergade ring in Zeist, „erkend dat wij gelijk dienden te worden getrokken met het nationale sportcentrum van de Nederlandse sport Federatie op „Papen dal". In het verleden waren er echter geen midde len. Nu die wel beschikbaar zijn, wordt een oud zeer weggewerkt". Het zal een bad worden dat uitsluitend wordt gebruikt door de bezoekers van het centrum. Van Marle benadrukte dat de openbare baden in de omgeving zeker geen concurrentie zal worden aangedaan. De kosten worden geraamd op drie vier miljoen gulden. Een en ander behoeft uiteraard nog de goedkeu ring van de minister van CRM. Van Marle had echter geen reden om aan het geven van het fiat door minister Van Doorn te twijfelen. De gelijk schakel met „Papendal" houdt voorts in dat de tekorten van het KNVB-Sportcentrum en het nieu we medisch centrum vanaf 1 juli 1975 (dus met terugwerkende kracht) ten laste zullen komen van de toto- en Lotto-organisatie. Uit deze middelen zullen ook de aanleg van een vierde sportveld, kleedkameraccommodatie, een oproepsysteem en een beregeningsinstallatie worden gefinancierd. RECORDTEMPO De agenda van de bondsvergadering zelf, be kwaam geleid door voorzitter W. A. G. M. Meule man, werd in recordtempo afgewerkt en vergde amper een uur. De heer J. de Winter, twintig jaar lid van de financiële commissie, werd tot bondsrid- der benoemd. De heer M. W. J. Kastermans werd als vierde vertegenwoordiger van het amateurvoetbal geko zen in het bondsbestuur. J. M. van Marle (voorzit ter zondagamateurvoetbal), F. Remmers (voorzit ter zaterdagvoetbal) en J. W. Jansen (voorzitter afdelingen) hadden reeds zitting in dit overkoepe lende college. In een tweede schriftelijke stemming tussen M. W. J. Kastermans en mr. G. Ph. Brokx kreeg eerstgenoemde twintig en de heer Brokx tien stemmen. De termijn van verkiezing van leden van het betaalde voetbal is verlengd tot 19 december. Het nieuwe bondsbestuur, waarin ook de voorzitter van het betaalde voetbal mr. Jacques Hogewoning zitting heeft, treedt 1 januari in functie. AMSTERDAM Tijdens de vergadering van de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond, die zaterdag in de nieuwe RAI te Amsterdam werd gehouden, werd bekendgemaakt dat Betty Stöve tot erelid was benoemd. Zij heeft deze onderscheiding te danken aan haar prestaties op internationaal niveau. Zo werd de Alblasserdamse dit jaar onder meer tweemaal Wimbledonfinaliste (in het gemengd dubbelspel en het damesdubbelspel). Tom Okker was al eerder erelid. Merkwaar dig was wel dat Betty Stöve niet voor de vergadering was uitgenodigd hoewel zij na een vakantie op de Canarische Eilanden momenteel in Hilversum verblijft De vergadering nam slechts ongeveer vijf kwartier in beslag. Het belangrijkste feit was verder de aankondiging dat het ledenaantal van de KNLTB in een jaar was gestegen van 172.000 naar 204.000. Oostduitse wereldtitel zaalhandbal MOSKOU Oost-Dultsland is zaterdag in Moskou wereldkam pioen zaalhandbal bij de dames geworden. De Oostduitse dames versloegen in de laatste wedstrijd Tsjecho-Slowakije met 17—11. Rusland verloor verrassend met 12—10 van Hongarije, waardoor de als favorieten gestarte Russinnen genoegen moesten nemen met de tweede plaats. Hongarije werd derde. De drie landen plaatsten zich tevens voor het Olvmoiseh toernooi van Montreal UTRECHT De najaarsvergadering van het Nederlands Handbal Verbond (NHV) heeft zich zaterdag gebogen over de discussienota „technisch beleid" van vice-voorzitter Frans Groener. Van „behan delen" van de nota, waarop voorzitter Schimmel via een opiniepei ling had gehoopt kwam bitter weinig terecht omdat de afgevaar digden geen enkele mening bleken te hebben over de inhoud van de nota: een duidelijke keus tussen topsport en recreatiesport. Groener neigt onmiskenbaar naar het eerste. Het sterke punt van Frans Groener kandidaat voor de voorzit terszetel als Schimmel volgend jaar maart aftreedt is dat hij een geprononceerde mening heeft, die hij ruim een jaar geleden de afgevaardigden deed toekomen. Toen al wees hij ver voor de nederlagen tegen Spanje en Denemarken op de bescheiden plaats die ons land zal dienen in te nemen op de internationale ladder. Daaraan bleken de afgevaardigden bij lange na niet toe. Zij leverden prietpraat, voerden onbetekenende details aan en wilden zowel het een als het ander. Wat zij werkelijk wilden kwam het bondsbestuur derhalve niet te weten. Voorzitter Schimmel besloot tenslotte dat het bondsbestuur in maart, op de voorjaarsver gadering, met afgeronde plannen zal komen. Er mag verondersteld worden dat de nota-Groener daartoe als leidraad zal dienen aangezien de afgevaardigden positief noch negatief nauwelijks iets inbrachten. Jo Maas: Een van de kandidaten voor de functie van bondscoach. Wat wil Groener? Uitbreiding van dezaalcompetitie aan de top, zonodig ten koste van zevenhandbal buiten. De internationale kwaliteit wordt, volgens hem, in de zaal bepaald. Wat Heinz Munzert tot de opmerking bracht dat vele Oosteuropese landen juist buiten met de opbouw van sterke zaalploegen zijn begonnen. Groener is van mening dat de bond, met bijna tachtigduizend leden, bij de Europese middenklasse moet kunnen komen. Hij wil daartoe gericht werken naar verbetering van prestaties, eventueel met financiële steun aan de clubs. Daarmee had de vergadering moeite. Men wilde de recreatiesport niet als vijfde wiel aan de wagen zien, daarbij voorbijgaand aan het feit dat successen op internationaal niveau sterk stimulerend werken op recreatiesport Groener aan vaardde tenslotte de gedachte het buitenhandbal op redelijk niveau te handhaven omdat daardoor de verenigingen in eigen huis en omgeving hun recht en mogelijkheden tot bestaan beter kunnen verwezenlijken. Over de opvolging van de overleden coach Heinz Henneberg zijn nog geen beslissingen genomen. Van Noessel traint voorlopig de dames, Jo Maas de heren tot en met de tweede ontmoeting met Spanje en Denemarken voor het Olympisch kwalificatietoernooi. Maas behoort overigens wel tot de kandidaten voor de functie van bondscoach. TERBORG Twee speelsters van de handbalvereniging Fortuna uit Winterswijk zijn op weg naar een competitiewedstrijd om het leven gekomen. Het zijn Desiré Tiggelhove (18) en H. Humme (19). Met drie auto's was het eerste team van Fortuna op weg naar Arnhem waar tegen Athomic moest worden gespeeld. Enkele kilometers voor Terborg kwam de derde auto, met vier speelsters, in een slip terecht, botste tegen een boom, sloeg enige malen over de kop en vloog vervolgens in brand. Omstanders konden de vier speelsters uit de auto halen. Voor mej. Tiggelhove kwam hulp te laat, de bestuurster mej. Humme werd naar een ziekenhuis ver voerd waar zij aan haar verwondingen bezweek. De andere twee, Dinie Krabben en Jacqueline Kolkman, liepen lichte verwondingen op. UTRECHT Mei 1976 wordt de topmaand van de wielerwedstrij den voor amateurs. Dat bleek zaterdag op het kalendercongres in Utrecht In mei worden de Ronde van Overijssel (1), de Ronde van Noord Holland (6,7,8), de Ronde van Zeeuws Vlaanderen (14,15,16), de Ronde van de Haarlemmermeer (15), van Zuid Friesland (22), van Omloop van de Kempen (23) en Olympia's Ronde van Nederland (27-4 juni) gehouden. Het seizoen wordt geopend op 6 maart met de Ster van ZwoUe. Op 20 maart is de Ronde van Zuid Holland. Andere belangrijke data: 17 april Ronde van Drente, 5,6 en 7 juni provinciale kampioenschappen, 12 juni Ronde van Limburg, 19 juni Nederlands kampioenschap, 28 juni 3 juli Internationale Avond- Het Zwitserse koppel Dietschi-Baumgartner won in „Ahoy" de amateurdriedaagse voor de Belgen Caethoven-Jonckheere en de Denen Svensen-Resshammer en de Nederlanders Slot-Venix. In Antwerpen verloor Nederland de omniuminterland tegen België met 4-1. Alleen de ploegachtervolging over vier kilometer werd gewonnen. Joop Zoetemelk won in Villeneuve les Bordes (Fr) met de Frans man Marcel Lemaitre een internationale veldrit voor koppels. Tweede werden de Nederlander Hennie Kuiper en de Fransman Toiinet De Overijsselse kampioen Herman Snoeyink (Denekamp) zegevier de in een nationale veldrit in IJhorst 23 km. in 1 uur 12 min. 10 sec. voor Stamsnijder (Enter) en Brouwers (America). Stamsnijder won gisteren in Emmen 20 km. in 1.10.12 voor Snoeyink en v.d. Wereld (Nieuwkoop). Gros leidt in strijd om wereldbeker MADONNA Dl CAMPIGLIO - De Italiaan Piero Gros heeft na de afdaling en de reuzeslalom in Val d'Isère en de afdaling en de reuzeslalom in Madonna di Campiglio de leiding in het klassement om de wereldbeker. Zijn landgenoot Gustavo Thoeni volgt hem op één punt De stand: 1. Piero Gros (It), 30 pnt, 2. Gustavo Thoeni (It) 29 pnt., 3. Ernst Good (Zwi.) 28 pnt., 4. Philippe Roux (Zwi.) 26 pnt., 5. Franz Klammer (Oost), Ken Read (Can.) en Engelhard Pargaetzi (Zwi.) 25 pnt In het 1 andenklassement hebben de Zwitserse heren (18) een voorsprong van 42 punten op Oostenrijk.-Derde is Italië met 109 punten achterstand op de Zwitsers. AHC'31 naar kwartfinales AMSTERDAM AHC31 heeft zich zaterdagavond in Amsterdam gemakkelijk geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese zaalhandbalbeker voor bekerwinnaars heren. De returnwedstrijd tegen het Luxemburgse Red Boys Differdingen werd gewonnen met 27—16. Het eerste duel was eveneens in een zege voor AHC '31 geëindigd: 28—14. De doelpunten in Amsterdam: Kees Keijzer 13 (3 strafworpen). Frank van Weerdenburg 6, Bob Sondaar, Rob te Reehorst en Kees Swèrt (ieder 2), Mitchell Sawade en Florjan Wullems (ieder 1). Het afgelopen weekeinde heeft het Nederlands zaalhandbalteam (dames) een internationaal toernooi in Berlijn gespeeld. Zaterdag werd tegen het Frans nationaal team aangetreden. Nederland won met 11—7. Gisteren ging het stukken moeilijker. Eerst werd ge speeld tegen een selectie van Berlijn. Na een spannende wedstrijd met kwalitatief goed spel trokken de Nederlandse dames aan het langste eind: 12—11. Jammer was het dat de Nederlandse dames al drie kwartier na die wedstrijd tegen de Westduitse nationale selectie moesten aantreden. Dat er zou worden verloren werd algemeen verwacht, maar de uitslag 17—6 is wat geflatteerd. Desondanks was een tweede plaats het eindresultaat WIELART HOOG ERLANGEN Ruud Wielart, de Nederlandse kampioen en record houder hoogspringen, heeft zaterdag in het Westduitse Erlangen een wedstrijd gewonnen. De Hoofddorper sprong, geplaagd door «.on o«rfp vnnrhor»Mchnlte-ont«tekmi» 21fl meter hone

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17