Zwembond inventariseerde Op titellijst badminton weer de „oude namen" Ruiter Friihmann beste in CSI Zuidlaren Erhard Keiler wil jeugd desillusie besparen TWEE RECORDS EERSTE OOGST WEBER KAMPIOEN ALLE CATEGORIEËN Verrassende nederlaag Bosman in judostrijd Monzon behield titel PECHPRIJS VOOR GUUS DE VOGEL ZIJDELINGS LEIDSE COURANT PAGINA 15 Ronald Woutering GRONINGEN Niet fa- voriet Jan Bosman, maar Piet Weber uit Eindho ven is gisteren in de Evenementenhal te Gro ningen Neerlands judo kampioen alle catego rieën geworden. Amster dammer Jan Bosman, één van de weinige Ne derlandse judoka's, die kans maken op uitzen ding naar de Olympische spelen en die vorige week tijdens een voor- Olympisch toernooi in Brussel veel indruk maakte, won wel de titel in het halfzwaargewicht. In de overige klassen vielen er geen verrassingen. Harry Peters won bij de lichtgewichten, Piet Kneteman bij de halfmiddenge- wichten en Theo Knegjens bij de middengewichten. De titel in het zwaargewicht ging naar Bert in den Berken. Opvallend was, dat er geen enkele maal een vol punt (ippon) werd ges coord. Alle beslissingen kwa men voort uit grondwerk. Uitslagen: Lichtgewicht: 1. Harry Peters (Nijmegen), 2. Piet Bonte (Am sterdam), 3. Arie Hoogendijk (Vlaardingen) en Henk van der Brand (Eindhoven). Halfmiddengewicht: 1. Piet Kne teman (Den Haag), 2. Jan Boschman (Nijmegen), 3. Adrie Gramsma (Kerkrade) en Cor Brandts (Maastricht). Middengewicht: 1. Theo Keng- jens (Nijmegen), 2. Rob van der Geest (Haarlem), 3. Rob Geurt- sen (Amersfoort) en Eddy Basel- mans (Eindhoven). Halfzwaargewicht: 1. Jan Bos man (Amsterdam), 2. Jan Jan sen (Amersfoort), 3. Wil Peters (Geleen) en Simon Doornberg (Deventer). Zwaargewicht: 1. Bert in den Berken (Amsterdam), 2. Tom Hendriks (Amersfoort), 3. Ge rard de Groot (Almelo) en Dirk Romp (Veendam). Alle categoriëen: 1. Piet Weber (Eindhoven), 2. Jan Bosman (Amsterdam), 3. Gerard de Groot (Almelo) en Eddie Hoen ders (Leidschendam). Carlos Monzan geniet van het moment van de triomf. Zijn gebaar geeft uiting aan de blijdschap. PARIJS De Argentijnse bokser Carlos Monzon heeft zaterdag avond in Parijs zijn wereldtitel in het middengewicht met succes verdedigd. Hij sloeg zijn Franse uitdager Gratiën Tónna in de vijfde ronde knock out UDEN Aan de frustre rende terugval van Oran jes zwemtop na vroegere Olympische spelen wordt nu al aandacht besteed. Veel en soms alle topsporters haakten in het stille „najaar" af, om dat de prestatie al dan niet was geleverd en het uitzicht op een nieuw Olympisch hoogtepunt onbereikbaar leek. Zelfs het kader achter de Zwemcoryfee verloor niet zelden alle ambitie. Hoewel de zwembond niet de illusie koestert de top van een dergelijk besluit te kunnen af houden moeten de beleidslijnen van een, op initiatief van bonds coach Bert Sitters ontworpen visierapport voor 1976 en 1977 toch een zekere waarborg vor men voor een stabiele doorstro ming. Niet alleen de voor- maar ook de nazorg van de Olympi sche missie wordt nu al gebun deld en de wachtkamer met po tentiële kandidaten voor later wordt daarom uitgebreid naar mate de behoefte daartoe be staat. De prioriteit van de top sport wordt door de zwembond naar het laatst, verantwoordelij ke tijdstip in 1976 verschoven. Bondscoach Bert Sitters zag za terdag, tijdens de eerste wed strijd, van de inventarisatieron de voor KNZB in het knusse 25-meter bad van Uden, met voldoening dat achter de afwezi ge Enith Brigitha, Wijda Maze- reeuw en Abdul Ressang een felle strijd is losgebarsten tus sen hun kandidaat-opvolg(st)ers. Twee Nederlandse records, op de 400 meter wisselslag persoon lijk dames en heren, vlogen aan splinters. Behalve Annelies Maas (4.58.0) en Ronald Woute ring (4.38.1) bleef Henk Elzer- mann (1.55.4 op de 200 m vrije slag heren) binnen de limieten, die in juni bij de selectiewed strijden moeten worden gehaald zij het dan op een vijftig meter- baan. Een bemoedigend per spectief derhalve. De nieuwe opzet van Bert Sit ters is erop gericht de niet zo in het oogspringende groep ach ter de toppers te begeleiden, van silles te voorzien. Hij spreekt tegenwoordig daarom liever niet meer over een kandi- datenploeg, maar hij heeft het over een grote kernploeg. Een soort visvijver dus, waaruit de besten voor uitzending naar elk evenement in aanmerking ko men. Zijn nieuwe strategie mondt niet uit in een meerjarenplan, wat verwacht zou worden, maar in een onderdeel daarvan: Een rapport „Momenteel kunnen de bond en ik elke drie maanden van het dienstverband af. Ik beperk me daarom maximaal tot het jaar na de Spelen. Wan neer de bond me voor vijf jaar als bondscoach wil contracteren kan naar mijn idee pas over de ontwikkeling van een visie op langere termijn gesproken wor den". De tweede wedstrijd in deze cyclus wordt aanstaande zaterdag in Volendam gehou den. Annelies Maas Door^e afwezigheid van Brigit ha (in Curasao), Mazereeuw (re den onbekend) en Ressang (in Amerika) was Sitters niet ont daan. „Hun capaciteiten zijn ge noegzaam bekend. Voor hen wa ren deze wedstrijden niet in de allereerste plaats bedoeld". Maar wel voor de anderen, zoals Annelies Maas, die beter zwom dan ooit „Haar race was ook technisch zeer gaaf', benadruk te de bondscoach, die vooral aan dat aspect aandacht be steedde, omdat de combinatie van snelheid en techniek op groot zelfvertrouwen duidt Dat vormt een duidelijk symptoom van haar vooruitgang. Sitters hamert verder op een krachtig beleid van de clubtrai ners in de komende maanden. Hij pleit voor nog grotere ver antwoordelijkheid bij de deelne mer en diens trainer. De limiet tijden zullen onherroepelijk worden gehandhaafd bij uitzen ding naar de Europese jeugd kampioenschappen en de Olym pische spelen. In dat opzicht zegt Sitters rigo- reuzer te zullen zijn dan het Nederlands Olympisch Comité, dat via woordvoerder chef de mission Bram Leeuwenhoek heeft laten weten het liefst niet over limieten maar over richttij- den te sprekea „Een fraktie van een seconde langzamer behoeft nog geen belemmering voor af vaardiging te zijn", zo luidde het officiële standpunt Bert Sitters is het met deze deur, die op een „kier" staat oneens en vindt dat limieten limieten moeten zijn en geen lichttijden. „De tijd van de WK in Cali toen driekwart van de ploeg werd uitgezonden zon der aan de limieten voldaan te hebben, keert niet meer terug." Hans de Bruijn UTRECHT Als de national badmintonkampioenschappen een prijs hadden gekend voo de ongelukkigste speler, wa Guus de Vogel niet met legt handen naar huis gegaan. D< Vogel, die was doorgedrongei tot de halve finales van hei herenenkel- en het herendub bel spel, werd door overmacht verslagen. Gisterochtend, op weg van zijn woonplaats naar de Utrechtse Catharijnehal, kreeg hij in de omgeving van Schiphol pech met zijn auto en werd bovendien nog aangehou den door de politie in verband met de gijzelingsdrama's. Guus de Vogel is van geboorte Indo nesiër. De Vogel kwam veel te laat in Utrecht aan en kreeg toen te horen dat zijn partijen verloren waren verklaard. De nationale badmintonkam pioenschappen 1975 zullen de geschiedenis ingaan als een toernooi waarin zelden zo wei nig spanning heeft gezeten. Het was vrijwel tevoren te voorspel len hoe de titels verdeeld zou den worden. Verrassingen wa ren er niet, of het zou Guus van der Vlugt moeten zijn, die erin slaagde tot de eindstrijd in het herenenkelspel en het gemengd dubbelspel door te dringen, waarin hij met Marjan Luesken de titel behaalde. In het here nenkel was hij totaal kansloos tegen Rob Ridder, die binnen twintig minuten zijn vierde na tionale titel greep: 15—6, 15—2. Opvallend was de grote afstand tussen kampioen Rob Ridder en de rest van het veld. Groter dan ooit. Het samenbrengen van de sterkste spelers in één club (Duinwijck) lijkt negatief te gaan werken op het spelpeil. Er waren geen nieuwe gezichten en een bondstrainer is dringend nodig om het badminton uit het slop te halen. Bij de dames toonde Maureen Oskam niet voor niets jeugd kampioene te zijn geworden. Zij haalde de halve finales, maar vond toen Joke van Beusekom op haar weg. De nationale titel- houdster maakte korte metten met het jeugdige talent: 11—2, 11—6. Joke van Beusekom won voor de zevende maal de titel, zonder een game te verliezen. Ook haar partner in het dames dubbelspel, Marjan Luesken, kon haar weinig of niets in de weg leggen: 11—5, 11—3. Het tweetal prolongeerde hun kam pioenschap in het damesdubbel spel. De zusjes Ter Metz, nu Lili Weyers en Margo Kramer, ga ven wel leuk partij, maar scho ten toch in routine tekort: 15-11,15-7. Het herendubbelspel leverde ook al geen nieuwe gezichtspun ten op. Boudewijn en Rob Rid der wandelden in zesentwintig minuten over het gelegenheids koppel Piet Ridder en Pieter Visman heen: 15—7.15—5. Verreweg de attractiefste finale van het toernooi was de mixed. Marja en Rob Ridder, die hun titel moesten verdedigen tegen Marjan Luesken en Guus van der Vlugt, leken op een nieuw kampioenschap af te gaan het zou het derde betekenen voor Rob, wat hij nog nooit heeft gepresteerd toen in tien minuten de eerste game werd gewonnen: 15—8. Marja had er voor het damesdubbel gespeeld en slechts tien minuten rust ge noten, wat de „Riddertjes" op brak. Een kwartier later stond het gelijk (15—8) en in de beslis sende game toonden Marjan en Guus over een betere mentali teit te beschikken en wonnen met 15-12. Een goed slot van een toernooi, waarin Rob Ridder, Joke van Beusekom en Marjan Luesken ieder twee titels wonnen. Maar deze namen kennen we nu al zo lang. Zuidlaren Evenals het vorig jaar heeft de Oostenrijker Tho mas Friihmann met S.O.S. de finale van de internationale INZELL De oud-professio nal Erhard Keiler heeft giste ren sinds zeer lange tijd weer eens meegedaan aan schaats wedstrijden. De tandarts uit München won de 500 meter in 39,99 seconden en was daar mee de eerste die dit seizoen op de baan van Inzeil onder de veertig seconden bleef. Keiler zal echter niet deelne men aan de nationale Duitse kampioenschappen omdat hij „de jeugd niet wil desillusio- neren". De Sliedrechter Andre Kraayeveld werd derde in 40,40 seconden en eindigde op de 1000 kilometer als tweede achter de Fin KöppS in 1.23,90. In het Zweedse 0stersund heeft Lennart Carlsson dit weekeind onderlinge wedstrij den van het Zweedse schaats team gewonnen. Hij bracht het op de kleine vierkamp tot 177.516 punten. Bij de dames zegevierde Sylvia Filipsson. Tijdens wedstrijden in Kongs- berg heeft Jos Valentijn zater dag de 500 en 1000 meter ge wonnen. Voor de 500 meter had Valentijn precies veertig seconden nodig, voor de dub bele afstand liet hij 1.23.0 note ren. In Groningen won Haitske Pijlman zaterdagmiddag de 500 meter tijdens wedstrijden van de dameskernploeg. Zij reed de afstand in 45,8 secon den hetgeen een baanrecord betekende. springconcoursen om de grote prijs van Zuidlaren gewonnen. De vijfduizend toeschouwers in de Prins Bernhardhoeve zagen eerst de Nederlandse combina tie Huub Bergman-Henriëtte tot hun grote verrassing in de tweede barage op tijd foutloos over de drie hindernissen met de muur op 1.70 meter gaan nadat de bijzonder sterk rijden de Meppeler ruiter Dick Wieken met Sultan twee springfouten had gemaakt. De tijd van Huub Bergman, 45,5, werd dadelijk daarop door Friihmann aan zienlijk scherper gesteld. De Oostenrijker bracht S.O.S. in 40,1 rond. Die tijd was voor de Engelse amazone Maureen Holden met mr. Volvo te scherp. Wel kwam zij eveneens foutloos rond, maar evenals Huub Berg man noteerde de Engelse combi natie een tijd van 45,5. Twee van de sterkste en bij het publiek favoriete combinaties, de eveneens in de beide man ches van het hoofdnummer van dit indoor concours hippique foutloos waren gebleven en ook in de eerste barrage de drie hinden assen onberoerd lieten, werden toen nog in staat geacht de Oostenrijker de hoofdprijs, een auto, te ontfutselen. Maar zover kwam het echter niet, want de succesvolste ruiter op dit 21e paardensportfestijn in Zuidlaren, de Duitser Gert Wilt- fang, strandde met Duell in een vertwijfelde poging om de tijd van Friihmann te overtreffen, op de eerste hindernis, de oxer. En dat overkwam ook Johan Heins met Romantico's, waar mee hij eerder op de dag op zo'n voortreffelijke wijze het ui terst zware springconcours ta bel a. met 12 hindernissen en 16 sprongen had gewonnen van de Belgische kampioenscombinatie Jules Ceulemans/Grey Mist. Ook Johan Heins strandde in zijn snelle race op de oxer. Ondanks dit falen, was Johan Heins bijzonder tevreden over Romantico's. „Ik heb dit paard nu ongeveer drie maanden", zegt hij. „Het heeft zich in deze korte tijd erg goed ontwikkeld. Het is een uitstekend spring paard geworden. Het is echter de vraag of hij straks buiten zo verder gaat. Wat zijn talent en springvermogen betreft zou hij wel naar de Olympische spelen kunnen. Het gaat er alleen nog om, krijgt hij nog voldoende ervaring en wordt dat voor die tijd voldoende bevestigd." Gert Wiltfang sleepte door zijn talrijke successen op dit con cours hippique ongeveer 8500 gulden uit de totale prijzenpot. Met Davos werd hij tweede in het openingsnummer, negende in het achtspringconcours en verder kwam hij tot een gedeel de eerste plaats in het Puissance springconcours. Bijzonder veel succes had hij met Firlefanz. Daarmee won hij het springconcours op de twee de dag, werd hij eerste in het „speel uw spel", vervolgens tweede in het concours meer voudige sprongen en won hij tenslotte ook de finale van de lichte springconcoursen. Met Duell eindigde hij als zesde in het openingsnummer van deze internationale vierdaagse, daar na won hij het jachtspringcon- cours, werd door een springfout in de snelste tijd zevende in het zware springconcours en ten slotte vierde in de grote prijs van Zuidlaren. Internationaal springconcours tabel a (lengte parkoers 560 meter, 12 hin dernissen, 16 sprongen, max. hoogte 1.40 m.t max. tijd 96 sec.): 1. Gert Wiltfang (WdL), Firlefanz, 0-58.0. 2. Pamela Dunning (GB), Miniature, 0-59,2. 3. Liz Edgar (GB), Everest MayDay, 0-59,6. 4. Annie van Paes- schen (Belg), Lindy Lu, 0-64, Anton Ebben (Ned.) Orlando, 0.65.4. Uitslagen Internationaal springcon cours tabel a (meervoudige spron gen, lengte parkoers 490 meter, 5 hindernissen, 14 sprongen, max. hoogte 1,40 meter, max. tijd 83 sec.): 1. Liz Edgar (GB), Everest May Day 0-42,9. 2. Gert Wiltfang (Wdl.), Firle fanz, 0-43,7. 3. Lionel Dunning (GB), Bonny Alice, 0-44,3. 4. Pamela Dun ning (GB), Miniature, 0-44,5. 5. Ma rion Moul-Coakes (GB), Charles Fox, 0-50,8. 7. Ans Teelen (Ned.) Con Dios, 0-52,8. Jan A. Maathuis (Ned.), High way Rocket, 0-54,3. Grote prijs van Zaidlaren: Na tweede barrage op tijd: 1. Tho mas Frühmann (Oost), S.O.S. 0-40,1. 2/3. Maureen Holden (Gb), Mr. Volvo (M5.5. Huub Bergman (Ned.) met henriëtte. 4. Gert Wiltfang (Wdl.), Duell, 4-39.0. 5. Johan Heins (Ned Romantico S, 4-39.7. 6. Dick Wieken (Ned.), Sultan, 8-43.2. Zonder barra ge: 7. Emilio Puricelli (Ita), Pluckino, 3 ft 8. Herman Seiger (Ned), Scotsch 4. Stanny van Paesschen (Belg), Por sche. Bruno Candrian (Zwi), Golden Shuttle. Heksenjacht Jo van Marie, de voorzit ter van het amateurvoet bal in Nederland, heeft de woorden gesproken: „We moeten voorkomen dat een heksenjacht wordt ontketend". Hij doelde op de betalingen die in de amateursector worden verricht Dat staat vast, zoals werd vastgesteld in de vier avondbijeenkomsten in Den Haag waar eventue le „delinquenten" aan de tand werden gevoeld. Evenzeer werd vastge steld dat „er zeer moei lijk een bewijs valt te leveren". Dat zal vrijwel totaal uitgesloten zijn want spelers die in een geagiteerde stemming in een interview zeggen dat zijzelf, of anderen, be taald zijn, slikken die woorden onmiddellijk in als ze ermee geconfron teerd worden. Dan heb ben zij zoiets nimmer gezegd. Met andere woorden: dat wordt in zo'n interview zonder meer uit de duim gezo gen. Ook dat gelooft na tuurlijk niemand. En zo blijft er de vicieuze cir kel, het praten en ont kennen, het weten en niet kunnen bewijzen. Dan hebben vier bijeen komsten ook weinig zin want dit weet men tevo ren. Overigens hoeft het overtuigend bewijs vol gens de reglementen voor amateurs zij hebben dit zelf voorge steld niet geleverd te worden en kan de „over treder" zelfs op sterk vermoeden gestraft wor den. Wie ontketent er nu eigenlijk de heksen jacht? De commissies die tevoren weten dat zij er niet uit zullen komen en publiciteit verwekken met „verhoren". Tenzij het rapport dat wordt opgesteld eens en voor altijd klaarheid brengt, wat wel tijd wordt Niemand Er gebeuren meer onbe grijpelijke dingen in on ze sportwereld. Ruim een jaar geleden stelde Frans Groener zijn denkbeelden op schrift die behelsden een betere opbouw van het hand bal, waardoor aanslui ting bij de Europese middenklasse niet zo hoog gegrepen moge lijk zou kunnen worden. Alle bondsafgevaardig- den kregen een exem plaar van deze nota- Groener. In dat jaar had blijkbaar niemand de moeite genomen de ma terie te bestuderen. Op de najaarsvergadering wist niemand goed waar het om ging, althans, niemand kon een stand punt naar voren bren gen of zijn mening over de discussienota geven. Zodoende kwam er van discussie niets terecht en zal het bondsbestuur volgend voorjaar zijn standpunt openbaar ma ken. Ten eerste moet het voor Groener frustre rend werken dat zijn ar beid geen enkele weer klank vond, ten tweede blijken de afgevaardig den zich maar weinig aan te trekken van de bepaald niet florissante wijze waarop de top zich manifesteert. Een kwa lijke zaak. Niet sterk De kwestie Sippie Tig- chelaar—trainer Maarse had met weinig moeite opgelost kunnen worden met wat water bij de wijn. Sippie Tigchelaar wil alleen deelnemen aan de nationale titel strijd maar niet aan de Olympische Spelen. Wel nu, zij laat de Spelen vallen, de KNSB had haar kunnen toelaten tot de titelstrijd. Voorts viel de slappe houding op van haar district Fries land. Het zou iets te ma ken kunnen hebben met de kandidaatstelling van de heer Zeekant die uit dat district afkomstig is. Hoe dan ook, erg sterk is niet gewerkt op de jaarvergadering. Jam mer.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15