Feyenoord: een fiasco binnen een kwartier FC Den Haag opnieuw in ritme: 5-1 EIHOEUJK WEER HOK SCORE TEGEN INVALLER RROECKX HELD VAN KERKRADE Angst Boskov is voorbij (Van onze correspondent) EINDHOVEN Precies zestien minuten heeft Roda JC gisterenmiddag nodig ge had om een superieur lijkend Feyenoord totaal te ontredderen. Van de 11de tot de 27ste minuut in de tweede helft dicteerde de ploeg in het eigen sportpark Kaalhei de, gesteund door ongeveer 16.000 ent housiaste supporters, de wet. Genoeg om Feyenoord, dat in de eerste helft, een veilig lijkende voorsprong van 2-0 had genomen, naar een roemloze nederlaag van 4-2 te spelen. Na afloop heerste er in de kleedkabine van de Rotterdammers een begravenis- stemming. Iedereen was met stomheid geslagen en niemand begreep hoe het mogelijk was dat dit kon gebeuren. Ter wijl in de kleedkamer naast die van Feyenoord het gezang en gejuich niet van de lucht was, trainer Pim Jacobs van Roda JC tientallen handen moest schud den en de supporters nog ronddansten, zocht trainer Brzezanczyk van Feyenoord naar een geldig excuus. Hij kon geen enkele acceptabele verklaring geven voor het fiasco van Kerkrade dat in nauwe lijks een kwartier had plaatsgevonden. Uiteindelijk zei hij: „Ze moeten negentig minuten voetballen en niet denken dat ze er met de helft van de tijd al zijn. Natuurlijk heeft de blessure en het uit vallen van achtereenvolgens Theo de Jong en Ramljak invloed op ons spel gehad, maar dan nog moet het krachts verschil tot uitdrukking kunnen worden gebracht". Trainer Jacobs zei in zijn hart geen stuiver meer voor de .kansen van zijn team gegeven te hebben, toen het na negentien minuten spel al 2-0 voor de Rotterdammers was. „Je blijft natuurlijk hopen. Ik heb in de tweede helft twee keer gegokt De eerste keer toen ik Ge rard van der Lem in de ploeg bracht en Körver eruit haalde en de tweede keer met Broeckx. Ik had gezien, vooral tij dens de training, dat hij naar een steeds grotere vorm groeide en daarom nam ik, misschien als wanhoopsdaad, het besluit hem erin te brengen en Vermeulen, die nog bijzonder jong is, naar de kant te halen. Dat gebeurde in de 20ste minuut van de tweede helft. Nauwelijks een mi nuut later schoot invaller Broeckx twee maal raak en werd het sportpark in Terwinselen, op de rand van Kerkrade een ware hel voor Feyenoord". Zoals gezegd was er aanvankelijk voor de Rot terdamse ploeg geen vuiltje aan de lucht. Feyenoord was de wedstrijd begonnen met Reitsma in het doel voor de gebles seerde Eddy Treytel. Hierdoor was de rust uit de Maasstedelijke defensie wel wat verdwenen, maar Ramljak zorgde ervoor dat de gevaarlijke spits van de Limburgers Dick Nanninga geen kans kreeg aan de bal te komen. Feyenoord opereerde vanaf, het eerste fluitsignaal van scheidsrechter Coerver vanuit een verdedigende stelling. Het liet de Limbur gers komen om dan met snelle uitvallen zelf in de aanval te gaan. Bij een van die counters, er waren 16 minuten ge speeld, loste De Jong een harde schuiver waartegen Bram Geilman, de keeper van Roda JC, geen verweer had: 1-0. Nauwe lijks drie minuten later was het weer raak. Theo de Jong bood Nico Jansen een bijna niet te missen kans. De ex-Am sterdamse spits schoot de bal tegen Geil man aan, die daardoor kon wegwerken. De terugspringende bal werd opgevangen door Kristensen die opnieuw Jansen aan het werk zette. Hij faalde niet en voor de tweede keer in deze wedstrijd moest een onthutste Geilman de bal uit zijn doel halen: 2-0. Kort hierna geraakte Feye- noords beste man in de aanval'Theo de Jong geblesseerd en moest worden ver vangen door Vreijssen. De kracht bleek hierdoor uit de aanval verdwenen. Geheim Wat zich in de Roda kleedkamer tijdens de rust heeft afgespeeld zal wel altijd Vreugde en verslagenheid voor het doel van Feyenoord op het moment dat het vierde doelpunt voor Roda JC wordt gemaakt. Van Hagenem gebaart verwijtend naar Reitsma, rechts Wim Jansen die het ook maar mogelijk gelooft. een geheim blijven. Een feit is dat er een fel en bijzonder agressieve Limburg se ploeg aan de tweede helft begon. Ramljak kreeg de handen meer dan vol aan Nanninga, die telkens opnieuw als boeman voor het Feyenoorddoel opdook. In de tiende minuut geraakte Feye- noords laatste man geblesseerd en liet zich vervangen door Joop van Daele. Ramljak moet waarschijnlijk nog niet in de kleedkamer zijn geweest, toen hij de Roda-aanhang al hoorde juichen. In de 11de minuut slaagde de lange spits erin Rijsbergen de bal te ontfutselen, nadat deze drie keer van Rijsbergen naar Van Daele was geschoven en hij schoot kei hard in: 2-1. Feyenoord trachtte het heft weer in handen te nemen, maar de Lim burgers lieten hun prooi niet meer los. Zij werden nog gevaarlijker toen Broeckx er voor Vermeulen was ingeko men. In de 21ste minuut sloeg het noodlot voor de Maasstedelingen toe. De opruk kende verdediger De Wit loste een schot van zeker 30 m afstand. Reitsma leek er volkomen door verrast: De partijen ston den op gelijke voet: 2-2. Roda ging nog furieuzer aanvallen. Bij een schot van Nanninga in de 27ste minuut kon Reits ma alleen ten koste van een hoekschop redding brengen. Uit deze hoekschop schoot invaller Broeckx in: 3-2. Nog in dezelfde minuut gaf Advocaat een diepte pass aan Toons tra die op maat naar Broeckx voorzette. Deze laatste had maar te knikken om de Rotterdamse doelman voor de vierde maal te verslaan. Willem van Hanegem, voor het eerst na zijn schorsing weer present, werd door Advocaat volkomen in bedwang gehou den. Daardoor slaagde Roda erin het roofdier Feyenoord een belangrijke slag tand uit te trekken. Scoreverloop: Roda JC—Feyenoord 4-2 (0-2). 17. De Jong 0-1, 19. N. Jansen 0-2, 55. Nanninga 1-2, 66. De Wit 2-2, 71. Broeckx 3-2, 72. Broeckx 4-2. Scheids rechter: Coerver. Toeschouwers: 16.000. Roda JC: Geilman, De Wit, Dijkstra, Blat ter, Ziegler, Advocaat, Toonstra, Meuser, Korver (Van der Lem), Nanninga, Ver meulen (Broeckx). Feyenoord: Reitsma, Vos, Ramljak (Van Daele), Rijsbergen, Schneider, De Jong (Vreijsen), Van Hanegem, W. Jansen, Kristensen, Kreuz, N. Jansen. DEN HAAG - FC Den Haag groeit onder het regiem van trai ner Boskov steeds meer naar volwassenheid toe en het incas seren van tegenvallers, zoals re centelijk tegen Feyenoord en PSV, is thans geen probleem meer. De Haagse FC is vanwege een aanvallend spelconcept ver trouwd geraakt met het idee, dat het een keer kan misgaan. Als dat is gebeurd lijdt het zelf vertrouwen er niet onder en vormt de eerstvolgende tegen stander een nog grotere uitda ging om te winnen. Dit kenmerk van een elftal met vertrou wen benadrukte FC Den Haag gisteren in de sfeervolle wedstrijd tegen Go Ahead Eagles, in het bijzonder. Nog be langrijker dan de zege moest de indruk op het publiek zijn. FC Den Haag, dat nu al vanaf 18 oktober tegen PSV goede prestaties levert, was verplicht tegen de Deventer ploeg aan te tonen, dat een bezoek aan het profvoetbal in Den Haag geen slaapverwekkend karakter draagt. In die opzet is de „FC" geslaagd. Hoewel Go Ahead beslist geen bij voorbaat ver slagen indruk maakte (integendeel zelfs) was de dreigende counter van de Deven- tenaren niet bij machte FC Den Haag te treffen, terwijl de thuisclub daarentegen met succes alles in het werk stelde om het predikaat van de meest gemakkelijk scorende aanval van de subtopclubs weer nieuw leven in te blazen. Ook gisteren lukte dat, want na een vrij frequent overwicht van de Hagenaars vielen de doelpunten weer als rijpe appels van de boom. Bij de tenslotte bereikte score van 5-0 deed Go Ahead pas iets terug: Een tegentreffer, die niet zonder steun van FC Den Haag tot stand kwam. Zorgen De blijdschap van Boskov was later van zijn gezicht af te lezen. Hij had zorgen gehad. „Ik had angst. Dat klopt. Een elftal in vorm, dat net zoals wij na onze zege op FC Amsterdam tegen een vrij weekeinde en twee bijna niet te winnen uitwedstrijden oploopt, verliest meestal zijn ritme. Dat is een vrij alge meen gegeven. De winning-mood is weg". De afgelopen dagen werden bij FC Den Haag de touwtjes strak aangehaald om het risico van een definitieve terugval te beperken. Kort na de indruk, dat Boskov weer moeite had greep op zijn elftal te krijgen, moest een keerpunt aanbreken. Een uiterst tevreden Boskov: „De door FC Den Haag toch gemaakte doelpunten in die moeilijke wedstrijden hebben het moreel van het elftal behoorlijk overeind gehouden. Dat is het grote winstpunt. Hoewel ik erop hoopte bezat ik mijn twijfels, mijn angst". Teleurstellen in deze wedstrijd betekende meer dan dat alleen. Allereerst zou de hoop op een goed resultaat tegen NEC, volgende week in Nijmegen, een duel, dat Boskov van kardinaal belang acht voor zijn ideaal van dit seizoen: een vierde plaats op de ranglijst, aanzienlijk kleiner worden en verder zou door verlies tegen Go Ahead waarschijnlijk grote afbreuk worden gedaan aan de verwachting dat een spoedige opleving van het elftal mo gelijk is, daar het returnprogramma voor FC Den Haag iets voordeliger lijkt. Te genstanders als NAC, Roda en Sparta komen in het Zuiderpark snel op bezoek. FC Den Haag heeft gisteren, tegen Go Ahead vooral zijn slag geslagen door sterker op het middenveld te opereren. Kila Perazic en Ouwehand heersten veel al in de persoonlijke duels met Kist, Arntz en Haar en daardoor kreeg FC Den Haag toch een brok extra-vertrou wen in handen. Niettemin maakte Bos- kovs brigade hiervan geen gebruik bij het eerste doelpunt Na een afgeslagen aanval dacht de verdediging van Go Ahead ver op te dringen, maar een kop bal van Simon van Wiet verraste iede reen, behalve Van Leeuwen en Schoen maker, die net op tijd een stap naar voren maakten en toen oog in oog met doelman Spijkerman stonden. Het gevaar van een misverstand leek in deze zeldza me situatie groot. Niet echter voor Lex Schoenmaker, die gekenmerkt werd door rust en Van Leeuwen alle eer van het doelpunt gunde. Dit betrekkelijk vroeg gemaakte doelpunt bracht vooral het Haagse vak op de staantribune aan de lange zij in stemming. Zij omlijstte een langdurige zang-serenade met uitbundig vlagvertoon. Die uitbundige reactie van het Zuider park moet op Go Ahead grote indruk hebben gemaakt, want het kwam voor de rust niet verder dan een gevaarlijke kop bal van Gluic, die doelman Thie in sa menwerking met Mansveld wegwerkte. Voor de rest domineerde FC Den Haag steeds. Toen de weinige organisatie in de Deventer-defensie, die er was, ook nog verdween ontstonden voor de thuisclub legio kansen. Maar de Hagenaars (Pera zic) faalden eerst. Een door de zwak-lei- dende scheidsrechter Gans afgekeurd doelpunt van Van Leeuwen was nodig om FC Den Haag uit de impasse te halen. Door de hierdoor opgewekte irritatie ver lengde Rob Ouwehand met een gestrekt been een voorzet van Mansveld, gevaar lijk tot 2-0. Go Ahead achtte zich nóg niet geslagen na deze tegenvaller in de allerlaatste minuut voor de rust en deed in de tweede helft alles om een keerpunt te forceren. FC Den Haag was zo welwillend alle medewerking te verlenen, door fouten van Van Vliet en Mansveld. Maar Kist en Arntz faalden voor open doel. De „truc met de vrije trap" bracht FC Den Haag tenslotte de definitieve bevrij ding. De ingestudeerde manier van Pera zic en Schoenmaker om kruislings over de bal te stappen, terwijl Mansveld toe slaat, verliep voortreffelijk en een kort tikje naar Perazic resulteerde verrassend in een armzalig rolletje naar Mansveld, die met de zijkant schoen scoorde. Het ijs was gebroken en FC Den Haag besef te de kans het publiek amusement te kunnen bieden. Wat gebeurde. Nadat Van Leeuwen tegen de lat had gekopt, wierp Mansveld zich ook in de aanval en hij deed dat zo krachtig, dat verdediger Strijdveen hem alleen nog met een over treding kon afstoppen. De strafschop schoot Mansveld zelf in. Even later trapte Go Ahead weer in de truc met de vrije trap, alleen zorgde Van Leeuwen dit keer voor de afwerking. Dat Go Ahead nog op 5-1 kwam was deels te wijten aan slordigheid en nonchalance van FC Den Haag, dat de meest gevaarlijke Devente- naar Bakker een kans op een presenteer blaadje aanbood. HANS DE BRUYN Scoreverloop: 20. Van Leeuwen 1-0, 44. Ouwe hand 2-0, 52. Mansveld 3-0, 60. Mansveld 4-0 (strafschop), 64. Van Leeuwen 5-0. 74. Bakker 5-1. Scheidsrechter: Gans. Toeschouwers: 8000. FC Den Haag: Thie; De Caluwé, Mans veld, Van Vliet, Korevaar; Kila, Perazic, Schoenmaker; Jol (Swanenburg), Van Leeuwen, Ouwehand. Go Ahead: Spijkerman; Warnas, Rett- kowski, Oude Wesselink, Strijdveen; Kist, Arntz, Haar; Bakker, Gluic, Van Deinsen. Aad Mansveld is de laatste tijd in topvorm. Hij scoort weer net zo gemak kelijk als drie jaar geleden. Deze drie foto's in serie laten zien hoe het derde doelpunt, gemaakt door de Haagse Aus- putzer, tot stand kwam en welke vreugde zijn actie losslaat bij anderen van FC Den Haag.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13