Overheidsbeleid meer afstemmen op belang zelfstandige ondernemer LTB voelt niets voor wijziging van grondbeleid LTB-KRITIEK OP ENERGIEBELEID r - ca* mmLik iüïf| LTB pleit voor projectsgewijze vestiging nieuwe tuinbouwgebieden LICHT HERSTEL BIJ SLAPRIJZEN KERSTVEILINGEN TREKKEN VEEL AANDACHT EXPORTEURS STAAN BOL VAN KOOPLUST MAANDAG 15 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT/. BELEIDSPROGRAMMA LTB VOOR 1976: HAARLEM Primaire doel stelling van het overheidsbe leid diént te zijn: het schep pen en instandhouden van voldoende mogelijkheden voor de zelfstandige onderne mer om een behoorlijk gezin sinkomsten te verwerven. Dit staat in het beleidsprogram ma van de Land- en tuin- bouwbond LTB te Haarlem, dat op voorstel van de krin gen Westland en Delftstreek, gedaan in de vorige bonds- jaarvergadering, een groot aantal beleidsvoornemens van het hoofdbestuur van de bond weergeeft. „Het is een drin gende noodzaak", aldus het hoofdbestuur, „dat aan de verwachting van deze doel stelling hoge prioriteit wordt toegekend". „Ingrijpende technische en economische processen waaronder het voordurende hoge peil van de inflatie vergen van de zelfstandige on dernemer een slagvaardig be leid van voortdurende aanpas sing", aldus het beleidspro gramma, dat op woensdag 17 december onder meer aan de orde komt tijdens de bond- jaarvergadering in de sporthal Treslong aan de Parklaan 5 te Hillegom. Het hoofdbestuur wijst erop, dat de risicofactor van het zelfstandige onderne merschap een steeds grotere rol gaat spelen. Behalve de vergrote bedrijfseconomische risico's noemt men ook de kli matologische, planteziektekun- dige en veterinaire kanten van de zaak. „Het fiscale regiem in ons land is aan deze situatie niet voldoende aangepast, waardoor in onze maatschap pij aan de bijzondere positie van het zelfstandig onderne merschap onvoldoende wordt rechtgedaan". Spoed gevraagd De LTB bepleit dan ook in het beleidsprogramma een wijzi ging van het fiscale regiem in die zin, dat het inkomen voor een zelfstandig ondernemer fundamenteel anders gewogen wordt dan het inkomen van een loon salaristrekkende. salarsitrekkende. „Het inkomen van een loon en salaristrekkende is immers geheel consumptief, terwijl dat van een zelfstandige naast het consumptieve gedeelte moet kunnen voorzien in de noodzakelijke middelen en in- -if*-- Tuinder bezig met opbinden van tomaten standhouding van zijn bedrijf, dat immers zijn bron van in komsten is voor de naaste en verdere toekomst", aldus de LTB, welke organisatie aan dringt op spoed van het werk van de commissie Hofstra, die als opdracht heeft een nadere studie te maken van de in vloed van de inflatie op de belastingheffing en het winst begrip op de onderneming. Het fiscale begrip dient vol gens de LTB zodanig gewij zigd te worden, dat bij een verantwoord voeren van de onderneming, een behoorlijk gezinsinkomen kan 'worden dat bedrijsecono- mische en andere niet verze kerbare ondernemingsrisico's gedragen kunnen worden, dat de continuïteit van de onder neming gewaarborgd is en dat de opbouw van een redelijke oudedagsvoorziening van de zelfstandige mogelijk is. Via de markt Over het inkomstenbeleid en het EEG-markt- en prijsbeleid zei het beleidsprogramma: „we benadrukken, dat het in komen in de land- en tuin bouw via de markt tot stand dient te komen. Doordat het EEG-markt en prijsbeleid de laatste jaren niet bij machte is gebleken het inkomen op aan vaardbaar niveau te brengen, wordt de discussie over een beleid van inkomenstoeslagen en een eventuele minimum-in komensgarantie voor zestandi- gen actueler", aldus het hoofd bestuur van de LTB. „Tot op heden zijn wij van mening dat geen fundamentele stappen in deze richting ondernomen die nen te worden en aan ons uitgangspunt onverkort moet worden vastgehouden". Wat de ontwikkelingssamen werking betreft stelt men, dat de protectie van eigen econo mieën door economische blok ken als de EEG, de COME CON en de VS door overleg in mondiaal verband dient te worden teruggebracht tot een schaal, waarbij de ontwikke lingslanden die kansen wor den geboden die voor de op bouw van hun economieën on misbaar zijn. Voor zover de land- en tuinbouwprodukten daarmee te maken hebben dienen ook de standsorganisa ties daaraan naar vermogen mee te werken. Een en ander vanuit het besef dat de positie van de eigen land- en tuin bouw in sommige sectoren hierdoor niet geheel onaange tast zal kunnen blijven. .Mocht een zodanige mede werking uitvoerbaar zijn en ook worden verwezenlijkt dan dienen de gevolgen niet door de desbetreffende sectoren ge dragen te worden, maar door de samenleving als geheel", zo voegt het hoofdbestuur eraan toe. Ook wat de sociale aangele genheden (rampenfondsen voor niet verzekerbare be drijfsrisico's), belastingen (ver hogingen zelfstandigenaftrek) scholing en vorming (economi sche en technisch (bij)-scho- ling) en de problematiek van de jonge agrariër wordt in het programma het beleid voor 1976 uitgestippeld. Ten aanzien van ruimtelijke ordening, ruilverkaveling en landinrichting, structuurbe leid, energie, milieu en water schapszaken en de minimu minkomensgarantie voor zelf standigen wordt eveneens in het beleidsprogramma door de LTB-top een standpunt inge nomen, hetgeen in de vergade ring van woensdag in Hille gom ongetwijfeld voor discus siestof zal zorgen. HA.ARLEM Grond voor tuinbouw onder glas wordt steeds schaarser. V andaar, dat de Land- en Tuinbouw- bond L.T.B., waarvan het hoofdkantoor in Haarlem ze telt, in een beleidsprogramma voor 1976 pleit voor onteige ning ter behoeve van project- gewijze vestiging van nieuwe tuinbouwgebieden. „De vraag rijst", aldus het hoofdbestuur van de L.T.B. „of het niet mogelijk is de ontwikkeling van dergelijke projectvestigingen te bevorde ren door de hiervoor benodig de gronden zonodig door on teigening te verwerven. Het lijkt ongewenst, dat wanneer na afweging van alle planolo gisch relevante belangen een gebied voor projectgewijze tuinbouwvestiging is bestemd, de ontwikkeling daarvan kan worden tegengehouden door een of enkele grondiegenaren of gebruikers ook wanneer de ze de betrokken gronden voor een landbouwkundig doel ge bruiken". „De huidige onteigeningswet en pachtwet kennen echter ten aanzien van de eigenaar of pachter geen regeling, inge volge welke de gronden ontei gend kunnen worden of de pacht kan worden ontbonden ter uitvoering van een derge lijke projectvestiging", zo constateert de L.T.B. Bij aan vaarding van de mogelijkheid van onteigening voor de hier- bedoelde projectontwikkeling lijkt het ons in elk geval noodzakelijk om de wijkende grondeigenaar en - gebruiker dezelfde rechtspositie te ver lenen als wanneer hij moet wijken voor andere - niet landbouwkundige doeleind en. Bij aanvaarding van een der gelijke onteigening dient wel te worden bedacht, dat dan wordt gekozen voor onteige ning van de ene agrariër ten behoeve van een of meer an dere agrariërs, waarvoor in landbouwkringen tot dusverre geen bereidheid werd gevon den, aldus het hoofdbestuur van de L.T.B. KRACHTIG STELLING NEMEN: HAARLEM Het hoofdbestuur van de L.T.B. voelt niets voor een wijziging in het grondbeleid, zoals de regering die thans van plan is aan de Tweede Kamer voor te stellen. De L.T.B. wil in het geheel geen wijziging van dit beleid. Uit het jaarverslag 1974/1975 en het beleidsprogramma 1976 blijkt dat men krachtig wil stelling nemen tegen de door de regering aangekondigde wetsontwerpen. Om grondspeculatie tegen te gaan wil de regering ervan uitgaan, dat bij onteigening van onroerend goed de waarde bepaling dient te geschieden op basis van de gebruikswaarde. De L.T.B. is juist het tegenovergestelde van mening, namelijk 'dat bij onteigening van onroerend goed uitgegaan dient te worden van de vervangings- of verkeerswaarde. Wel kan worden meegegaan met de gedachte grondspecula tie niet in de hand te werken. In politieke kringen moet, zo meent de L.T.B. zoveel mogelijk stelling worden gegeven. Tevens wordt in het wetsontwerp voorgesteld om een voorkeursrecht in te voeren voor gemeenten. De L.T.B. vindt de argumentatie hiervoor niet erg sterk. Indien toch een zodanig voorkeursrecht wordt ingevoerd dient aan de gemeente een wettelijk geregelde aankoopplicht te worden opgelegd. Dit om te voorkomen, dat boeren en tuinders jarenlang door een bestemming voor een niet-agra- risch doel worden belemmerd in hun ontwikkelingen, zonder dat zij de mogelijkheid hebben om af te rekenen met de overheid. Wanneer een dergelijke aankoopplicht er niet aan wordt verbonden is een voorkeursrecht voor gemeenten voor de L.T.B. niet aanvaardbaar. De aanvoer van sla verloopt tot nu toe volgens een zeer regelmatig patroon. Weke lijks worden er zo'n tien en een half miljoen kroppen aangevoerd. Er moet de komende tijd wel met een uitbreiding van het aanbod rekening worden gehouden. De afgelopen week hebben de prijzen, althans voor de zwaardere sla, een standvastiger prijsherstel te zien gegeven. De sla van 19/20 kg. schommelde in prijs van 22 tot 30 cent per stuk. Bij de lichtere sorteringen was het prijsherstel minder fors. Vooral het verdwijnen van natuursla en daarnaast het kleiner worden van het aanbod van andere groentesoorten maakt dit prijsher stel mogelijk. Dit wil echter niet zeggen dat de concur rentie uit het buitenland tot het verleden behoort. Er is wel bekend dat er in Fran krijk moeilijkheden zijn met de kwaliteit van de sla. Op de Westduitse markt zijn vooral België en Frankrijk aktief, in min dere mate speelt Italië mee. Naast de export naar West-Duitsland is er export naar Engeland en Zweden. In hoeverre het op grotere schaal over schakelen op de nieuwe verpakking van invloed is op het prijsherstel valt nog moeilijk te overzien, maar het moet niet uitgesloten worden dat dit wel degelijk mee kan tellen. De kans op een vaste prijsvorming voor de komende week lijkt groter dan hij tot nu toe geweest is. Hope lijk behoren de lage prijzen weer voorgoed tot het verleden. Sla-aanvoer bij veiling Westland-Noord Andij |vie. Het aanbod van andijvie is tot nu toe aardig op peil gebleven. De kwaliteit heeft over het algemeen nogal te lijden gehad van het slechte herfstweer. De afzet richt zich helemaal op de binnenlandse markt, vooral ook omdat Italië regelmatig zo'n twee ton andijvie per week op de Westduit se markt afzet. Voor de goede kwaliteit andijvie vallen de prijzen niet tegen, zeker als we een vergelijking met vorig jaar maken, toen lag de aanvoer 100% lager. De prijs ligt rond een gulden per kg. De aanvoer zal spoedig snel minder worden, de goede kwaliteit andijvie kan daardoor verder in prijs stijgen. Het zachte weer van de afgelopen week heeft de prijs voor de spruiten geen goed gedaan. Het aanbod is namelijk verder toegenomen en de belangstelling voor spruiten bij zacht weer is duidelijk minder. Daarnaast is er een geringere export door het groter worden van de oogst in West- Duitsland. De prijs beweegt zich rond de 65 cent per kg. Met de komende feestdagen in zicht wordt verwacht dat de oogst zich aanzienlijk verder kóm uitbreiden. Als het weer niet omslaat dan zal de prijsvorming moeilijk verlopen en kunnen er geen hoge re prijzen verwacht worden. Het aanbod van witlof is de afgelopen week niet verder toegenomen. Bij een wat grotere vraag werd het mogelijk dat de prijzen wat op konden lopen. Grotere aan voeren van witlof kunnen niet lang meer uitblijven waardoor de prijzen zich moei lijk zullen kunnen handhaven. Het aanbod van waspeen is eveneens niet toegenomen, waardoor de prijzen op konden lopen tot 50 cent per kg. Bij deze handel ondervindt Nederland op de West-Duitse markt concurrentie van peen uit België en Frankrijk. De bloem- koolaanvoer neemt volgens de verwachtin gen steeds verder af, met als gevolg een prijsstijging tot 2.25 per stuk (zessen). De handel in kroten verloopt moeizaam, er worden prijzen betaald van 18 cent per kg. (vorig jaar 25 cent per kg Het aanbod ligt wel zo'n 70 ton hoger als vorig jaar. Er is een levendige vraag naar prei waar door de prijs rond de 70 cent per kg. bleef hangen. Op veiling Westland-Zuid liep de prijs voor spinazie op tot 2.90 per kg. Voor raapstelen wordt slechts 10 cent per bosje betaald. Naast het aanbod van bin nenlandse groenten is er invoer van: andij vie uit Italië en Frankrijk (85 cent tot 1.10 per kg.), tomaten uit Roemenië en de Can. Eilanden 1.15 tot 2.20 per kg.), bloem kool uit Frankrijk en Italië 1.33 tot 1.65 per stuk), bonen uit Egypte 3.25 tot 3.75 per kg.), komkommers van de Can. Eilan den tf 1,- per stuk), druiven uit Spanje 1.60 per kg.) evenals meloenen 1.40 per stuk). De genoemde prijzen zijn groothan- delsprijzen. Het valt te begrijpen, dat de Komenae feestdagen een duidelijk stempel zet op de bloemenhandel. In de veilinghallen van de CCWS in Honselersdijk vindt men de ge bruikelijke kerststukjes, bijzonder vanwe ge Kerstveilingen, die des morgens om kwart over tien plaats vinden. De handel toont daar veel belangstelling voor. In dit verband kan melding worden gemaakt van een ander jaarlijks terugkerend gebeuren in groter verband, namelijk het bekende nieuwjaarsconcert, dat vanuit het concert gebouw in Wenen op nieuwjaarsdag door het Wiener Philharmoniker wordt gegeven. Een eveneens traditiegetrouw, zal de com missie „Buitenland" van „de Nederlandse Bloemisterij" dan voor een passende bloemversiering zorgen. Arrangeur is de heer C.G. de Koning uit Rijnsburg. Dirigent en orkestleden zullen door vijf charmante „Gartnerinnen" uit Holland, tulpen worden aangeboden, als symbool van het zeer gevarieerde Nederlandse bloe- menpalet, als reclame ook voor het Neder landse produkt. Genoemd concert zal door middel van de Eurovisie in kleur naar ongeveer zestig landen worden uitgezon den, voor het eerst behoren daartoe ook Japan en Rusland. Het devies van de expositie zal zijn: „Holland-Bloemenland". De bloemenprijzen aan de CCWS gaven afgelopen week reden tot tevredenheid, ook wat de chrysanten betreft, die de prijsinzinking te boven schijnen te zijn. Ook fresia en irissen, waarvan een ruime aanvoer bestond, geven geen reden tot klagen. De handel neemt vlot de produkten af en doordraai komt weinig voor. Wat die handel betreft, er heerst bijzonder in de zogenaamde „ambulante handel" on tevredenheid over de verhoging van markt- gelden, zoals die hier en daar worden toegepast, waarbij met name Rotterdam wordt genoemd. Daar worden de marktgel- den met ingang van 1976 verhoogd tot 224,40 per m2 als maximum, afhankelijk van de standplaats. Wanneer men verge lijkt, dat voor een beneden-winkel op het moderne Zuidplein tot 300 gulden per m2 moet worden betaald, dan steekt de „marktprijs" wel zeer ongunstig af. En dat vindt dan weer terugslag in genoemde ambulante handel. Het is namelijk uit een onderzoek gebleken, dat de Nederlandse huisvrouw voor ruim 40 procent de bloe men bij standplaatshouders of venters koopt. Evenwel is genoemd percentage de laatste drie jaar gedaald met plm. tien procent en ook de bloemkwekerij maakt zich daar ongerust over, gezien de beteke nis van die handelaren voor afname van de bloemen aan de veilingen. Inmiddels heeft het Produktschap voor siergewassen bij het gemeentebestuur van Rotterdam aangedrongen, genoemde precariorechten tot een meer redelijk bedrag terug te bren gen. Overigens blijkt, dat tot dusver in het afgelopen jaar de bloemenaanvoeren aan de Nederlandse veilingen zijn gestegen. Tot en met oktober, werd aan de diverse veilin gen ruim 907 miljoen gulden aan bloemen en planten omgezet, waarvan 786 miljoen gulden aan bloemen. Op dezelfde periode van het vorig jaar, bedroeg de totale omzet 771 miljoen gul den, waarvan 682 miljoen aan bloemen, een toename van totaal 17 procent. Het houdt maar niet op. De heren bloem bollenexporteurs staan bol van kooplust en de prijzen van de dikke gladiolen zijn dan ook opnieuw wat aangetrokken. Ze waren trouwens voor vele soorten al optimistisch genoeg, maar de afgelopen dagen deed men er nog eens een schepje bovenop. Op de bloembollenbeurs in Hillegom werden bosjes koopbriefjes geschreven en in de veilingzalen van HBG en Hobaho te Lisse drukten de heren op de knoppen van het afmijntoestel met een ijver en een geest drift een betere zaak volkomen waardig. Veertien van gladiolen als San Souci, Eu- rovision, Blue Conqueror, Spie and Span, etc. draaiden allemaal boven 10,- per 100. Extra mooie veertienen van Eurovison haalden zelfs wel 14,- per 100. Toch kan men niet zeggen dat het aanbod aan de kleine kant is, al zijn er duidelijk minder veertienen dan de exporteurs hadden ver wacht. Natuurlijk zijn er ook cultivars die lang niet aan 10,- per 100 komen, maar boven de 6,50 zitten ze vrijwel allemaal en daar kan men nog wel gladiolen voor telen. chantment. Waar die hoge prijs voor deze lelie vandaag komt is voor Jan en Alleman een raadsel, daar de prijzen die deze lelie als bloem opbracht nu bepaald niet waren om er uitbundige brieven over naar huis te gaan schrijven. Het bloembollenvak is altijd vol raadsels geweest. Niet voor niets beweert men al sedert mensenheugenis dat je het in dit vak nooit leert. Er is één zekerheid, nl. dat er geen zekerheid is. Wat vandaag loopt als een trein, keurt men een jaar later nauwelijks een blik waard. Volgens plan Zogenaamd Ook andere zogenaamde winterartikelen gaan zeer vlot weg. De dahliakwekers zijn vrijwel allemaal al „los", van verschillende producenten van Hippeastrumis vernamen we dat ze geen bol meer in de schuur hebben en dat laatste is eind december nog nimmer het geval geweest. Lelies blijven ook brandduur - vooral de cultivar En- Met de verkoop van bloembollen voor le vering oogst 1976 blijft ook alles volgens plan verlopen. Nu de eerste tulpen, narcis sen en hyacinten in bloei zijn getrokken - en tegen allervriendelijkste prijzen van de hand gaan - is de handel veel levendiger geworden Dat wil niet zeggen dat de prijzen van de tulpenbollen nóg hoger zijn geworden, maar wel dat er veel meer verhandeld worden. Op de beurs in Hille gom kwamen ons koopbriefjes onder ogen met aantallen die niet voor de poes waren. „Bonnen" van 100.000 stuks waren geen zeldzaamheid. Toch betaalt men voor twaalven van Christmas Marvel nog altijd 12,50 per 100, terwijl voor twaalven van Prominence 12,- op tafel moet komen. De gewilde randtulp Kees Nelis vond kopers voor 9,50 per 100. Apeldoorn staat ook nog steeds op hetzelfde niveau: rond 8,50 per 100. De handel in narcissen is bepaald nog niet wild, al is er wel iets meer schot in geko men. De prijzen zijn echt voor de grote handelssoorten als Golden Harvest e.d. heel matig. In grote lijnen houdt men de prijzen van de afgelopen zomer aan en daar zullen niet veel kwekers wél bij va ren. De hyacintenhandel wil helemaal niet op gang komen. De prijzen per bed - hyacin ten worden vaak per bed verkocht waarbij het oogstrisico voor de koper is - liggen beduidend lager dan een jaar geleden. De kosten blijven stijgen en tel dan als hyacintenteler je winst maar uit. Beste prijzen We zeiden het al: de bolbloemen brengen momenteel beste prijzen op, terwijl het aanbod vooral de laatste week sterk is toegenomen. In het bollenvak hoopt alles en iedereen dat de noteringen dit jaar zo zullen blijven. De broeier verdient dan een goed belegde boterham en de exporteur zal weinig moeite hebben om zijn orders bin nen te halen. Veel zal afhangen van het weer. Lage drukgebieden met regen en guur weer doen de bloemenhandel geen kwaad, maar wee je gebeente als het hard gaat vriezen Dan wordt het „huilen met de lamp uit" zoals dat in bloemenhandel-jargon mate loos elegant wordt genoemd. Harde vorst bemoeilijkt het transport en houdt de ko pers binnen. Als bloementelend Nederland zijn zin krijgt, blijven de schaatsen voorlo pig in het vet Haarlem Op dit moment is zeventig tot tachtig procent van de stookbedrijven in de glastuinbouw van olie overge schakeld op aardgas. „Een aantal jaren geleden waren we blij geweest met deze ont wikkeling. Thans niet, omdat als gevolg van het energiebe leid van onze regering, maar ook van de EEG de kostenstij gingen zodanig zijn geweest en nog worden, dat de renta biliteit van de bedrijven ern stig in gevaar komt". Dat stelt de Land- en Tuinbouw- bond LTB in het jaarverslag 1974-1975, dat woensdag ter sprake komt in de bondsjaar- vergadering in Hillegom. Was vorig jaar al het onaan vaardbaar uitgesproken over de vaststelling van de aardga- sprijs voor grootgebruikers op gemiddeld 8,33 cent per kubie ke meter, de beslissing van de regering om per 1 oktober 1975 deze prijs op gemiddeld 10,2 cent per kubieke meter vast te stellen werd evenmin in dank aangenomen. De hoogte van deze prijs hing samen met het besluit van de EEG-commissie om subsidie van af 1 juli 1975 toe te staan op de zware olieprijs van 33 1/3 procent van het verschil tussen de prijs van september 1973 en de bestaande prijs ex clusief belastingen. De aard- gasprijs moest dan vastge steld worden op de olie-pari teit. Over de vaststelling van dit laatste niveau en de daar mee samenhangende aardga- sprijs is het nodige te doen geweest en het overleg om alsnog verbeterineen aan te brengen is thans nog gaande. De positie van de kleinver bruikers aardgas werd nog meer in negatieve zin aange tast. De animo om toch op aardgas over te schakelen is dan wel geheel verdwenen. Het in het verleden gevoerde beleid van de regering om de omschake ling krachtig te steunen en prijsaanpassingen afhankelijk te stellen van de inkomenspo sitie, is door deze en andere maatregelen door de overheid zelf teniet gedaan ondanks het feit, dat de voorschotten op de olieaankoop werden kwijtgescholden en voor de onrendabele aansluitingen een verbeterde subsidierege ling van kracht werd." aldus de LTB.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11