Beilen wacht af CcidoeSommit NAVO inventariseert vakbondswerk in leger Bloedige veldslag om centrum Beiroet TIMOR BIJNA GEHEEL IN INDONESISCHE HANDEN Bezetting Nederlandse ambassade Treinkapers handelen correct Slachtoffers begraven Spanje neemt paspoorten NW-voor mannen in beslag DINSDAG 9 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT (Van Mn onzer verslaggevers) BEILEN Uit Beilen was ook vanmorgen grendeld door militairen. De 600 manschappen van het 43ste pantser-infanteriebataljon uit As- nauwelijks nieuws te melden over de ontwikke- sen (die vorig jaar om deze tijd bieten rooiden lingen rond de gijzeling in de trein. Het overleg tussen de beleidsautoriteiten in Beilen en de zes Molukse treinkapers beperkte zich gisteren tot het vragen en brengen van voedsel; voor de eerste maal was daar ook warm eten bij. Ook vannacht en vanmorgen was de enige activiteit: afwachten. Zuidmolukkers in Nederland ondervinden op veel plaatsen de gevolgen van de gijzelingen en worden er op aangekeken, hoewel ze er part nog deel aan hebben. Dat ondervond de heer M. Tauran, landelijk coördinator van de Zuidmoluk- se ordediensten, wiens fietsend zoontje door een in Zeeland) zijn voornamelijk ondergebracht schoollokalen, waardoor voor de leerlingen diver se lessen uitvallen. Ook bij particulieren zijn militairen ondergebracht. Veel inwoners verzor gen hen met koffie en soep en een Chinees restaurant voorziet hen soms van een pittige hap. De soldaten zijn onder oorlogsomstandigheden naar Beilen gebracht, wat wil zeggen, dat ze scherpe patronen hebben en mogen schieten zodra er op hen geschoten wordt. De tientallen journalisten in Beilen zijn nu onder gebracht in vier grote legertenten. Tot nu toe waren ze gehuisvest in het gemeentehuis, maar onbekende automobilist bijna omver werd gere- daar zijn vandaag de ambtenaren weer aan het den. „Alle Molukkers worden over één kam werk gegaan, die een week lang voor de „bezet geschoren. Ik begrijp dat de Nederlanders zwaar ting" van de secretarie hun werk niet konden aan deze zaken tillen, maar we zijn toch niet doen. allemaal zoals de treinkapers in Wijster", aldus Bij het beleidscentrum, dat in het gemeentehuis de heer Tauran. Zijn ordediensten kunnen de gehuisvest blijft, komen veel brieven binnen, ook Zuidmolukkers rustig houden, „maar het is dui- uit het buitenland van mensen die menen oplos- delijk dat vooral de jongeren niet zullen accepte- singen aan de hand te kunnen doen, variërend ren dat ze gediscrimineerd worden zoals nu het van tunnels graven tot parachutisten laten lan den. „Als we volstrekt in een impasse raken, gaan we die stapel brieven misschien doorne men", aldus Justitie-voorlichter mevrouw Faber. In Beilen hebben de inwoners er begrip voor, dat hun dorp van de buitenwereld wordt afge- Dreigement in Djakarta: Djakarta (AFP) Het Indonesische Nationale Jongeren Comité heeft gedreigd op de gijzelings actie in Amsterdam te antwoorden met een bezetting van de Nederlandse ambassade in Djakarta. Het comité heeft vanmorgen gezegd tot de bezet ting te zullen overgaan als de gijzelingsactie in Amsterdam niet snel wordt beëindigd. Vijftig leden van deze rijks-jongerenorganisatie hielden een vreedzame betoging op het terrein van de Nederlandse ambassade. Acht man werden in het ambassadegebouw toegelaten om een verkla ring te overhandigen aan ambassadeur mr. P. W. Jalink. Bij de Indonesische regering drongen de jonge ren er op aan de diplomatieke betrekkingen met Nederland te verbreken, als de regering in Den Haag de affaire niet naar bevrediging zou afhan delen. Mr. Jalink heeft inmiddels laten weten dat de Indonesische politie en veiligheidsdiensten afdoende bescherming bieden aan Nederlandse vestigingen in Indonesië. De Indonesische minister van buitenlandse zaken Adam Malik noemde de twee gijzelingsacties gisteren „een schandelijke daad". „De Molukkers in Nederland voelen zich gekoloniseerd", aldus Malik. „Misschien is dat een gevolg van het feit dat zij te lang in Nederland zijn geweest en hun broeders in Ambon vergeten". BEILEN Volgens het echtpaar Barger dat zondagmiddag werd vrijgelaten uit de gekaapte trein bij Beilen, hoeven familieleden, die in spanning de gebeurtenissen afwachten, niet bang te zijn dat de gegijzelden iets ergs over- De 'aa^ van de militairen die de omgeving van Beilen komt. moeten bewaken, wordt wat verlicht door serveer sters uit een Chinees restaurant die eten komen Ds. Barger (84) en zijn vrouw (82) benadrukken brengen. dat de kapers de gegijzelden uiterst correct en vriendelijk behandelen. „Wij hebben natuurlijk bezorgdheid gehad", al dus de emeritus-predikant, die met zijn vrouw woont in een bejaardentehuis in Zutphen. „Je weet niet hoe de dingen zullen lopen en je bent natuurlijk plotseling geïsoleerd. Al de ramen waren dichtgeplakt dus er bestond geen contact meer met de buitenwereld", zei Ds. Barger. Het bejaarde echtpaar heeft niets gemerkt van Commissaris Sanders van de Amsterdamse politie het doodschieten van een gegijzelde passagier (met lange jas) gisteren bij de ingang van het pand afgelopen woensdag. „Het kan onmogelijk dat naast het Indonesische consulaat ligt, om zich onze wagon gebeurd zijn, tenminste niet op de hoogte te stellen van de situatie. gedeelte waar wij zaten", aldus de heer Barger. (Van een onzer verslaggevers) militair Leo Bulter (22) begraven, die vorige week BEILEN In Lonneker, Sappemeer en Bar- dinsdag werd doodgeschoten. In Sappemeer is chem heeft vandaag de uitvaart plaatsgevonden vanmiddag de 31-jarige E. J. Bierling gecre- van de drie doden die bij de treinkaping bij meerd, die donderdag vermoord werd. De omge- Wijster gevallen zijn. komen machinist Hans Braam (30) is vanmiddag Militairen van het 43-ste pantser-infanteriebataljon, Vanmorgen is in Lonneker bij Enschede de in Barchem begraven. bezig met het schoonmaken van hun wapens. Minimumloon als scharnier IN EEN NABESCHOUWING op de Joonbrief" van het kabinet- Den Uyl en het daarop volgend, bescheiden. Kamerdebat heeft de christelijke werkgeversorganisatie terecht geconstateerd, dat in toenemende mate het minimumloon een der scharnieren aan het worden is voor het totale loonbeleid. Vooral als het minimumloon sneller stijgt dan het gemiddelde cao-loon, zal de groep werknemers met wettelijk minimumloon steeds groter worden. Maar dan grijpt een verdere verhoging van dit minimumloon ook sterker in wat de economische gevolgen betreft. MINIMUMLONEN VINDT MEN IN Nederland vooral bij de zwakke bedrijfsfactoren en daar waar overwegend met jonge mensen gewerkt wordt; daar juist zijn bedrijfssluitingen en kosten besparende reorganisaties geen uitzondering. Voor 1976 heeft het kabinet een oplossing voor nieuwe economische moeilijkheden gezocht in de mogelijkheid om daar de verhoging van de minimumlonen te subsidiëren. Als straks het aantal werkne mers dat op het minimumloon staat, aanzienlijk groter wordt, wordt die methode ongetwijfeld kostbaar. De overheid kan dan wel weer met dispensaties gaan werken, maar dit komt de sociale rust niet ten goede. BOVENDIEN ZAL DE denivelleringstendens dan bij cao-herzienin- gen zwaarder gaan wegen; niet aan de top van de schalen, maar in de lagen die onmiddellijk op de basis volgen. Met prijscompensa ties alleen zal de vakbeweging dan geen genoegen nemen. Dus herrijst het gevaar, waaraan we de economische crisis van 1975 mede te wijten hebben. Binnenkort zal de overheid dan ook niet kunnen ontkomen aan herziening van het begrip „minimum loon"; mogelijk door twee groepen in te stellen: één voor het absoluut sociaal-redelijke minimum en één voor de „modale" minimumkostwinner. Maar wie voelt zich politiek sterk genoeg staan om hier de kat de bel aan te binden? De Bilt Een hogedrukgebied ten westen van Ierland hand haaft zich, zodat er in de alge mene weersituatie maar weinig verandering komt. Storingen worden nJ. gedwongen ten noorden van het hogedrukge bied via het zeegebied rond IJs land naar Scandinavië te koer sen. Fronten van deze depres sies kunnen Nederland echter wel bereiken. Zo nam vandaag in de loop van de morgen de bewolking in ons land toe op de nadering van een warmtefront behorend bij een depressie voor de Noorse kust waardoor de opklaringen die een vrij koude nacht tot gevolg hadden, ver dwenen. Uit deze bewolking valt echter vrijwel geen regen. Vooruitzichten voor donderdag. Nu en dan regen of motregen. Middagtemperaturen ongeveer acht graden. Weersvooruitzichten in cijfers; voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: omstreeks 5 graden. Max. temp.: omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent Zd. Liml Aberdee Athene regenbui 8 0.1 Casa Blanca Istanboe! Las Pairnas JL.' NW-voorzitter Wim Kok. Madrid (ANP) De NVV-voor- mannen Wim Kok, Siem Baren- dregt en Lino Calle hebben zich vandaag bij de veiligheidspoli tie in Madrid gemeld en ver zocht om teruggave van hun paspoorten. De verwachting was vanmorgen dat de veilig heidspolitie aan dat verzoek zou voldoen. De paspoorten werden de drie Nederlanders afgenomen toen zij deelnamen aan een demon stratie waarmee de Spaanse so cialisten de sterfdag, vijftig jaar geleden, herdachten van Pablo Iglesias. Dat is de vader van het Spaanse socialisme. De demon stratie. een tocht naar de be graafplaats van Pablo Iglesias werd door zwaar bewapende oproeppolitie uit elkaar gesla gen met behulp van onder meer waterkanonnen. Een tweede de monstratie die daama in het centrum plaats had werd op soortgelijke wijze ontbonden. De demonstraties waren georga niseerd door de vakbond UGT en de socialistische partij PSOE. Volgens NW-voorlichter Henne Pauli die ook deel uit maakt van de NW-delegatie in Spanje zijn bij de demonstraties 16 arrestaties verricht. Tijdens een geheime persconfe rentie die de UGT gisteren in Madrid belegde, kondigde NW- voorzitter Wim Kok aan dat de drie grote socialistische organi saties in Nederland overwegen een inzamelingsactie te houden voor hun politieke vrienden in Spanje. Net als bij de collecte voor de socialisten in Portugal zouden als organisatoren moe ten optreden het NW, de PvdA en de Vara. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL Binnen de NAVO zal een inventarisatie worden opgemaakt van de vakbondsac tiviteiten in de diverse NAVO- legers. Dat hebben de NAVO- ministers van defensie, ver enigd in de zogenaamde Euro- groep, waarin Frankrijk niet vertegenwoordigd is, gisteren in Brussel besloten. De NAVO defensie-ministers namen het besluit tot een studie over de vakbondsactiviteiten Geen vrees voor Molukse acties in België (Van onze correspondent) BRUSSEL - De Belgische mi nister van Binnenlandse Zaken Michel heeft gisteren verklaard dat de gijzelingsacties in Ne derland voor België weliswaar aanleiding geven tot grotere waakzaamheid, maar dat er j geen aanwijzingen zijn dat Zuidmolukkers van plan zou den zijn gewelddadige acties in België te plegen. Uit voorzorgsmaatregel, nor- maal bij terroristische acties te- gen een bepaald land, is ver- scherpte bewaking ingesteld bij de ambassades en consulaten van Nederland en Indonesië, bij j het gebouw van de Nederlandse vertegenwoordiging bij de EEG, I bij Nederlandse bedrijven en KLM-kantoren. Adventszang in Hazerswoude HAZERSWOUDE Op zater dag 20 december, om 20.00 uur wordt in de Nederlands Her vormde Kerk te Hazerswoude- dorp een adventszangbijeen- komst gehouden. Burgemeester J. ten Heuvelhof zal er het woord voeren, terwijl het koor Zang en Vriendschap, dat de bijeenkomst organiseert, mede werking verleent. Behalve dit gezelschap onder leiding van Gé Hovius luistert Henk van de Bo- venkamp de samenkomst op met orgelklanken. Samenzang en declamatie staat eveneens op het programma. naar aanleiding van de moeilijk heden die zich de jongste tijd hebben voorgedaan in vooral het Franse en Italiaanse leger. Een aantal defensie-ministers van de NAVO toonden zich gis teren „stomverbaasd" over het feit dat er bijvoorbeeld in Ne derland belangengroeperingen bestaan die zich bezighouden met het wel en wee van Jan Soldaat. Een Nederlandse woordvoerder bij de NAVO ver klaarde: „Ze dachten dat het iets van de laatste jaren was en niet dat bij ons al zoiets bestaat sedert 1900". Een belangrijk deel van de ver gadering van de Eurogroep was gisteren weer gewijd aan de standaardisering van de bewa pening binnen de NAVO. Voort bordurend op de Eurogroep-ver- gadering van 5 november jl. in Den Haag besloten de ministers thans tot het houden van een conferentie in Londen op het hoogste niveau direct onder mi nisters, teneinde verdere voor uitgang te maken op het gebied van de gezamenlijke defensie- produktie. De Eurogroep wil daarbij Frankrijk betrekken. De Eurogroep kwam gisteren nog tot enkele voor Nederland belangrijke besluiten. Zo zal er in 1977 in Den Helder een NA- V O-helikopteropleidingspro gramma starten. In een verdere toekomst zal binnen de NAVO ook een gemeenschappelijke training voor F-16 piloten wor den georganiseerd. Een moslim-militiestrijder vuurt met zijn machinegeweer in de straten van Beiroet. Hij heeft zich met zijn wapen geïnstalleerd op een met staalplaten en zandzakken beveiligd voertuig. flflNGENflflM. kennis te maken met een' krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden de Lejdse Courant. 14 dagen krijgt u 'm toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nü de bon invult. stuur de LEIDSE COURANT zonder verdere verplichting. 14 dagen gratis naar: dfl, adres: woonpl. tel.: Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar Antwoordnr. 349, Leiden. Leidse Courant OUD ADE „Jong Ade" orga niseert aanstaande donderdag een kaartavond in de kantine van sportcomplex „Hertog spark" in Rijpwetering. Het in- leggeld bedraagt 2,50 per per soon. Het kaarten begint om acht uur. DÜSSELDORF De autocou reur James Hunt, vorig jaar nog rijdend voor de inmiddels fail liet gegane stal van Hesketh, heeft bekend gemaakt dat hij voor McLaren gaat rijden. Voor dit team rijdt ook Jochen Mass.' Morgen zal Hunt zijn contract in Londen tekenen. I Samenwerking kustbeheer voorgesteld DEN HAAG Het rijk, de provincie Noord-Holland en de waterschappen touden samen een overlegorgaan moeten vor men om hun beleid ten aanzien van het beheer van de Noord- zee-kust te coördineren. Dit adviseert de Studiecommis sie Waterschappen aan minister Westerterp van Verkeer en Wa terstaat De commissie vindt dat er een heid moet komen in het kustbe heer, maar dit beheer moet niet in handen van één instantie worden gelegd. In beginsel dient het te berusten bij enkele langs de kust gelegen nog in te stellen hoofdwaterschappen. Het overlegorgaan zou moeten adviseren over het technisch en administratief beheer. Belang rijke beslissingen voor het Noordzeegebied die op de kust van invloed zijn, dienen tot stand te komen na raadpleging van het overlegorgaan, aldus het advies vein de Studiecom missie Waterschappen. DJAKARTA (UPI) - Het Indo nesische persbureau Antara heeft uit Dili bericht dat pro-In donesische troepen op Oost-Ti- mor de Portugese kolonie vrij wel geheel in handen hebben. Volgens een aan radio Dili ont leend bericht hebben honderden soldaten van het Fretilin de zij de van de oprukkende gecombi neerde strijdkrachten van de bewegingen UDT, Apodeti, Tra- balista en Kota gekozen. Het Fretilin heeft een guerrilla aan gekondigd. In Dili is nog steeds alles rustig. De stad viel zondag in handen van door Indonesische „vrijwil ligers" gesteunde troepen en be- Portugal heeft de Veiligheids raad van de Verenigde Naties gevraagd om een spoeddebat over de situatie op Oost-Timor, waar Indonesië zich volgens Lis sabon heeft schuldig gemaakt aan agressie. BEIROET (AP) In Beiroet hebben zich gisteren de hevigste gevechten voorgedaan sinds het begin van de burgeroorlog acht maanden geleden. Presi dent Suleiman Franjieh noemde het „de zwartste dag in de Libanese geschiedenis". Libanese legereenheden grepen bij uitzondering in omdat een aantal regeringsgebouwen binnen het financiële centrum van de stad geïsoleerd dreigden te raken. Een woordvoerder van het leger verklaarde dat 100 tankeenheden ongehinderd een gevechtszone konden binnendringen waar de moslims op dat moment de overhand hadden en rond het parle mentsgebouw een „veiligheidscordon" hadden ge legd. De moslims beschuldigden de regering er prompt van het leger te gebruiken om christenen te ontzet ten, die op dat moment door dé moslims waren van de oostelijke voorsteden van Beiroet dwars ingesloten. Ze zeiden dat de militaire interventie door het financiële centrum loopt Veiligheidsfunc- was bevolen door minister van binnenlandse zaken tionarissen schatten het aantal slachtoffers op Camille Chamoun, hoofd van de nationale liberale ruim 100. Exacte cijfers konden niet worden gege- partij, die banden heeft bij de rechtse falangisten. ven omdat de ambulances de meeste wijken niet binnen konden komen wegens de hevige vuurge- Elders in de stad werden bittere gevechten gele- vec^ten- verd, en tientallen lijken lagen langs de weg die

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9