Werkloosheid stijgt minder snel dan verwacht Britse krant pleit voor harde Franse methode bij gijzelingszaken Sahara-gevangene Arends mogelijk spoedig vrij Protest tegen ritueel slachten door Moslims aan ramp Economie Ierland ontsnapt Medisch student kennis laten maken met huisartsenpraktijk LEIDSE C0URAN1 P\<;i\T i DEN HAAG Het ministerie van sociale zaken is van me ning dat de werkloosheid min der snel stijgt dan enige tijd geleden. In een toelichting op de cijfers van de arbeidsmarkt van november, zegt het minis terie: „met enige voorzichtig heid kan worden gesteld, dat zich een zekere tendens tot af vlakking van het groeitempo van de werkloosheid voor doet". De werkloosheid is in november vol gens de absolute cijfers met 9.740 geste gen tot 222.320 (geregistreerde arbeids reserve van mannen en vrouwen). Voor seizoen gecorrigeerd is er echter een daling: met 4.600 tot 222.500 eind no vember. Deze daling wordt voornamelijk veroor zaakt door de methode van seizoencor rectie, dat wil zeggen het mede verwer ken van typische invloeden van het seizoen („corrigeren") op de absolute cijfers. Het ministerie van sociale zaken zegt dan ook in de toelichting dat de daling „voorzichtig" moet worden gea nalyseerd, omdat de methode van sei zoencorrectie sinds de stijging van het aantal werklozen tot boven 100.000 voor een zekere vertekening zorgt. Eind november waren 159.810 mannen werkloos en 51.160 vrouwen. Dit bete kent, vergeleken met oktober, een stij ging bij de mannen van 9.230 en van 240 bij de vrouwen. Daarnaast waren ruim 5.000 mannen en vrouwen te werk gesteld op aanvullende werken, en ruim 6.000 op sociale werkvoorzieningsobjec ten, zodat de arbeidsreserve uitkomt op 222.320. Midden oktober hadden 957 bedrijven toestemming voor werktijdverkorting. Hierbij waren 72.868 werknemers be trokken. Het aantal vergunningen voor werktijdverkorting daalde gemeten aan het aantal betrokken mensen, sterk in Overijssel en Noord-Brabant (metaal) en steeg sterk in Drenthe en Limburg (chemie). De werkloosheid steeg in november, aldus sociale zaken in alle provincies. Dit is volgens het seizoenspatroon ge bruikelijk. De stijging was minder dan verwacht werd in Zuid-Holland en Ut recht, de grootste daling (gecorrigeerd) deed zich voor in Drenthe. De daling vond vooral plaats onder de. bouwv karbeiders, en ook onder de losse arbei ders en de taxi-chauffeurs. De werk loosheid steeg bij het mannelijk en vrouwelijk kantoorpersoneel. De meeste werkloze mannen zijn metaalbewerkers (23.650), de meeste werkloze vrouwen kantoorpersoneel (14.960). Bestuur KVP achter manifest CDA Utrecht Het dagelijks be stuur van de KVP heeft giste ren in Utrecht gezegd dat het zich „sterk" voelt aangesproken door het CD A-manifest „Wij ho ren bij elkaar". Volgens een woordvoerder steunt het dagelijks bestuur de oproep aan de aanstaande par tijraden van de drie bij het CDA betrokken partijen om „ondubbelzinnig de politieke wil te laten blijken aan te sturen op een gemeenschappelijke lijst bij de eerstkomende kamerverkie zingen". De uitspraak wil niets afdoen aan een eerder stand punt dat die ene lijst onmisbaar is voor de geloofwaardigheid van het CDA, aldus de woord voerder. (Van onze correspondent) UTRECHT Het is niet voldoende dat de me disch student zijn opleiding krijgt tot arts in een ziekenhuis. Om hem een realistisch beeld van een geneeskundige praktijk te kunnen geven zal hij ook kennis moeten nemen van de zorgverlening buiten het ziekenhuis. Het betrekken van de huisarts bij het medisch onderwijs voor het arts examen door studenten bij de huisartsen stage te laten lopen, is dan ook een fundamentele noodzaak. Dit is des te meer gewenst omdat het medisch onderwijs meer op de ontwikkelingen in de gezondheidszorg zal moeten worden afgestemd. Dat zei dr. R. A. de Melker vanmorgen in zijn inaugurele rede bij het aanvaarden van het ambt van gewoon lector in de faculteit der geneeskunde aan de Utrechtse universiteit om onderwijs te geven in de huisarts-geneeskunde. Een aantal van de ontwikkelingen in de gezond heidszorg, bijvoorbeeld het toenemend inzicht in de betekenis van het leefmilieu voor de diagnos tiek en behandeling van ziekten, de roep om mondigheid van de patiënt, het toenemend bewust worden van de gevaren en beperkingen van de gezondheidszorg en het veranderde ziektepatroon vragen om het verleggen van het accent van de gezondheidszorg van het ziekenhuis naar de thuis zorg. Daarom zal de huisarts en in de gezondheids zorg zelf en bij het medisch onderwijs niet langer de hekkesluiter maar de koploper moeten worden, aldus dr. De Melker. Israëlische soldaten achtervolgen in gesloten front Arabische jongeren, die hen in een straatje van de kasjba in Nablus in door Israël bezet gebied met stenen bekogelen. Ongeveer duizend Arabische jongeren betoogden gisteren tegen de gestichte joodse nederzettingen op de westoever van de jordaan. Het waren de ernstigste ongeregeldhe den in het gebied sinds zes jaar. (Van onze correspondent) PARIJS De Daily Express die evenals de rest van de Britse pers over het algemeen weinig sympa thie voor de Franse politie koes tert schreef afgelopen weekeinde: „De Fransen hebben heel de we reld laten zien hoe men tewerk moet gaan als er gijzelaars gevan gen genomen worden". Deze voor de Franse politie flatte rende uitlating kwam, terwijl heel de wereld voornamelijk naar Ne derland keek waar de twee drama tische gijzelingen in volle gang wa ren. In Parijs schoot de politie één misdadiger, die onder dekking van gijzelaars uit een bank ontsnapte met een bedrag van 10 miljoen francs dood en zijn medeplichtige werd gewond en gearresteerd. In september van verleden jaar schoot de zogenaamde anti-gang-brigade twee bandie ten die gijzelaars in een bank gegrepen hadden dood, een derde werd gearresteerd. In Nice werd deze zomer een bankrover die eveneens een aantal gijzelaars gevangen ge nomen had, door een scherpschutter van de politie neergeschoten zonder dat iemand an ders gedeerd werd. Enkele dagen geleden werd in Parijs de zogenaamde staatsvijand nummer 1 Jean-Charles Willoquet gearres teerd, die zich eveneens aan gijzeling schul dig gemaakt had. En gisteren arresteerde de Parijse politie zes misdadigers, die sedert juli voor een roofoverval met gijzeling ge zocht werden. De zogenaamde anti-gangbrigade onder lei ding van commissaris le Clerc en zijn ad junct-commissaris Broussard is speciaal sa mengesteld om op te treden m geval van gijzelingen. De eerste operaties van deze brigade waren niet overtuigend: want er werd zoals de Fransen dat noemen nogal gemorst'. Er werden wel enkele ban dieten neergeschoten en ingerekend, maar ?en aantal onschuldigen werd daarbij ge wond of zelfs gedood. Sedert deze inloopperiode schijnt de brigade met meer precisie tewerk te gaan, waarbij evenwel op de eerste plaats het devies geldt, dat alles gedaan moet worden om het leven van onschuldigen te sparen. Kortgeleden heeft de brigade van het ministerie van binnenlandse zaken opdracht gekregen met grote vastberadenheid tewerk te gaan. De anti-gangbrigade heeft intussen haar nut bewezen: zij is samengesteld uit uiterst ge trainde specialisten die voortdurend prak tisch en psychologisch geoefend worden en die over al de vereiste hulpmiddelen be schikken en in speciale vliegtuigen binnen zeer korte tijd in alle hoeken van het land ingezet kunnen worden. De brigade heeft in aanzienlijke mate bewezen, dat het in vele gevallen (maar zeker niet in alle) mogelijk is, de daders van een gijzeling onschadelijk te maken zonder de gegijzelden in onredelijk gevaar te brengen. Deze zogenaamde harde methode van de Franse autoriteiten neemt niet weg, dat in een aantal gevallen de eisen van de terroristen ingewilligd moesten wor den met name bij de affaire van de Saoedi- Arabische ambassade van begin september 1973. Maar de veelvuldigheid van deze nieu we vorm van misdaad en politiek en andere afpersingen maakt het volgens de Fransen verantwoord een speciale super getrainde brigade op de been te houden om kapers en gangsters zoveel als dat maar enigszins mogelijk is onschadelijk te maken en daar bij mogelijk navolgers te ontmoedigen. Inmiddels heeft het commerciële Franse ra diostation Europa als eerste het initiatief genomen om over gijzelingsaangelegenhe den zolang deze niet ten einde zijn, uitslui tend zogenaamde punktuele informaties te geven. Met andere woorden: om te voorko men dat de kapers of bandieten die veelal over transistors beschikken van een uitvoe rige berichtgeving over de radio profiteren om hun taktiek aan nieuwe omstandigheden aan te passen, maakt de radio uitsluitend melding van het feit dat ergens gijzelaars gevangen gehouden worden. Bovendien wil men daarmee voorkomen dat de misdadigers als gevolg van de zogenaam de magische onmiddellijkheid van de radio tot helden gebombardeerd worden, waarvan de psychologische gevolgen op korte en op lange termijn funest kunnen zijn. Er wordt gewezen op het feit, dat de radio berichtgeving als gevolg van concurrentie en sensatiezucht niet alleen een daling van kwaliteit en ethiek, maar ook van verant woordelijkheid met zich mee gebracht heeft. De nationale Franse radio, die een soortge lijke houding als die van Europa 1 huldigt zegt bijvoorbeeld, dat het 20 jaren geleden ondenkbaar was van een vliegramp melding te maken alvorens nabestaanden van de slachtoffers op de hoogte gesteld waren. Dezelfde taktiek wordt nu door alle Franse radiostations, de nationale en de commerciële, toegepast in geval van ontvoeringen. RTL, de voor Frankrijk bestemde uitzendin gen van radio Luxemburg, ver klaart van zijn kant, dat als een affaire zich in de openbaarheid af speelt en een hele stadswijk als gevolg daarvan praktisch in staat van beleg verkeert, een dergelijke gebeurtenis niet verzwegen kan worden. Fiscus tegemoetkomend voor schippers DEN HAAG Schippers die door de Belgische blokkades niet in staat zijn tijdig aan hun belastingverplichtingen te vol doen zullen worden tegemoet gekomen. Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) Heeft dit aan de Tweede Kamer mee gedeeld. In antwoord op vragen zegt de minister dat het aantal schip pers dat in betalingsmoeilijkhe den verkeert niet zo groot is als wel werd verondersteld. Tot nu toe- zijn elf meldingen ontvan gen, die mede betrekking heb ben op moeilijkheden wegens achterstand in betaling van aflossing en rente terzake van hypotheek. De vereniging van scheepshypotheekbanken en de Nedérlandse bankiersvereniging is gevraagd soepelheid te be trachten jegens die schippers, die als gevolg van de blokkades in België niet op tijd aan hun verplichtingen kunnen voldoen. Naar de mening van de be windsman zal de rijksgroepsre geling zelfstandigen ook in deze situaties veel uitkomst kunnen geven. Meer dan 70 van de be trokken schippers heeft zich tot het CRM-departement gericht met een beroep op deze groeps regeling. Vliegtuig boven Israël onderschept TEL AVIV Israëlische straaljagers hebben gisteren een vliegtuig van de Cyprische luchtvaartmaatschappij met 52 mensen aan boord onderschept en gedwongen op het vliegveld Ben Goerion te landen toen het het Israëlische luchtruim na derde. De DC-9 was met 47 passagiers en vijf bemanningsleden op weg van Athene naar Larnaca op Cyprus toen het koers wijzigde. De piloot verklaarde dat hij on derweg bericht kreeg over slecht weer boven Cyprus, en toen in de richting van de Israë lische kust ging vliegen. Voor dat hij het vliegveld Ben Goe rion om toestemming tot landen kon vragen waren de straalja gers er al. De passagiers konden in de sta tionshal iets nuttigen voordat zij hun vlucht naar Cyprus voort zetten. Het zwaarwegende probleem wie zich de dikste man van Groot Brittannië mag noemen is zondagavond, tijdens een openbare weging voor een liefdadig doel geëindigd in een onbeslist. Regerend kampioen „Mighty" George Macaree (rechts) moest het opnemen tegen de uitdager Tiny John Robinson (midden). Deze bracht 237 kilo op de weegklok, vier kilo meer dan de wijzer voor Macaree aanwees. Robinson leek dus winnaar te zijn. Maar toen de jury ook nog de borstomvang van beide heren mat bleek Macaree zijn tegenstander met 1.93 meter zeven centimeter voorbij te streven. Met een typisch Brits compromis werd Robinson uitgeroepen totzwaarste" en Macaree tot „dikste" man in het Verenigd Koninkrijk. DEN HAAG De belangengroep „Rechten voor al wat leeft" en de landelijke werkgroep „Dier in nood" hebben bij staatssecretaris Hendriks van volksge zondheid per telegram geprotesteerd tegen het verle nen van toestemming tot slachten volgens de Islami tische rite op 13 en 15 december. Dit in verband met het offerfeest. Duizenden Nederlanders vragen zich af wat de staatssecretaris bezielt zich zo te vernederen en ons zo diep te krenken om deze barbaarsheid toe te laten, aldus het telegram. De toestemming van staatsse cretaris Hendriks om die twee dagen ritueel te slachten, zou er toe kunnen leiden, dat de rege ling wordt geprolongeerd, waar door - zoals dit reeds voor joden het geval is - steeds ritueel kan worden geslacht. Dit zal afhan gen van het feit of de moham medanen zich aan de regels houden. Het ritueel slachten is aan enke le regels verbonden. Het zal on der toezicht van een keurings arts in een openbaar slachthuis moeten plaatshebben en moeten geschieden met een mes, dat het mogelijk maakt in één haal de luchtpijp, slokdarm en halssla gader van het dier (voorname lijk geiten en schapen) door te snijden, zonder dat dit is ver doofd. Aldus desgevraagd het ministerie van volksgezondheid. De staatssecretaris hoopt met zijn toestemming te voorkomen, dat de mohammedaanse gastar beiders in ons land clandestien slachten. Dit schijnt tot dusver veel voor te komen. Het slach ten zonder toezicht van een keu ringsarts kan het veroorzaken van veel dierenleed tot gevolg hebben en vormt vooral een ge vaar voor de volksgezondheid, omdat deze slachtdieren niet worden gekeurd voor ze in de consumptie komen. Perscensuur India verscherpt NEW DELHI - De Indiase re- gering van premier Indira Gandhi heeft haar greep op de pers nog versterkt. De nieuwe maatregelen komen er op neer dat er niets meer gepubliceerd mag worden waartegen de overheid bezwaar heeft. De maatregelen behelzen de af schaffing van de onschendbaar heid van de parlementaire ver slaggeving en de afschaffing van de negen jaar geleden inge stelde persraad Dublin De 27-jari- ge Eddie Gallagher, die ervan beschul digd wordt met de 19-jarige Marian Coyle de Nederland se industrieel Tiede Herrema ontvoerd te hebben, heeft giste ren voor een recht bank in Dublin ge zegd, dat één kogel tijdens het beleg om de woning waarin zich Herrema en zijn ontvoerders bevon den, de economie van Ierland tien jaar achteruitgezet zou kunnen hebben. Als wij een maand geleden in Monaste- revin één kogel ge bruikt hadden zou den wij de economie van Ierland tien jaar achteruitgezet kun nen hebben. Door morgen zes kogels te gebruiken zouden on ze kameraden Ier land een slag kunnen toebrengen, waarvan het zich nimmer zou herstellen, aldus Gal lagher, die deel uit maakt van een splin tergroep van het Ier se republikeinse le ger Ira. Waarnemers menen, dat Gallagher zin speelde op de vrees, dat de ontvoering van Herrema buiten landse beleggers zou afschrikken van in vesteringen, die de republiek Ierland hard nodig heeft. DEN HAAG (ANP) - De sinds medio november in de Spaanse Sahara gevangen gehouden Ne derlander Nico Arends komt waarschijnlijk op korte termijn vrij. Die verwachting hebben dr. L. Stuyt en drs. F. Walter van de onderzoekorganisatie TNO uit gesproken na hun terugkeer uit Noord-Afrika waar ze zich heb ben geinformeerd over de situa- tie waarin hun collega verkeert. De heer Arends verrichtte op het moment van zijn ontvoering in opdracht van TNO geofysisch onderzoek in Mauretanië. Hij deed dat samen met ing. W. Ewalts die dezer dagen zijn werkzaamheden heeft afgerond en terug is in ons land. De heren Stuyt en Walter heb ben besprekingen gevoerd met ondermeer vertegenwoordigers van de regering in Mauretanië, met woordvoerders van het le ger en met leden van de Rode Halve Maan (het Rode Kruis in Mauretanië). Ook hebben zij een bezoek gébracht aan het gebied waar Ewalts en Arends hun werkzaamheden verrichten, toen de laatste werd gevangen genomen. Dat gebeurde door le den van het Frente Polisario, een militante beweging die zich inzet voor de onafhankelijkheid van de Spaanse Sahara. Uit gesprekken met grensbewo ners is gebleken dat Arends wordt vastgehouden in een dorpje in deze kolonie van Spanje, niet ver van de grens met Mauretanië. Hij zou goed worden behandeld. Over het motief om de Nederlander ge vangen te nemen is niets be kend. De verwachting dat hij spoedig zal worden vrijgelaten baseren dr. Stuyt en drs. Walter op de vele gesprekken die zij hebben gevoerd. Donkere rookwolken stegen gistermiddag op van een wolkenkrabber in Rockefeller Centre in het hartje van Manhattan. Meer dan duizend personen die werken in dit kantoorgebouw moesten vluchten toen door een kortslui ting de koelinstallatie in brand geraakte. Dertig personen raakten gewond in de paniek situatie die ontstond. GIJZELING HERREMA

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7