22, Kardinaal Alfrink voorstander van 'noodzakelijk minimum' aan structuren C&V is: voordeliger! CM is: voordeliger! 148.50 KORTE METTEN Nikodim noodgedwongen gekozen in presidium van Wereldraad F amilieberichten Kamerbreed tapijt GEZELLIGER!! WONINGINRICHTING van KLARENBOSCH de TAPIJTSPECIALIST iiBiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiRiiiniiiiiiiiiiiiiiJiiiiJiiiiiiiiiiiiiiJiiiiJiiiiJiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiJiiiiioiiiiiiiimiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiJiiii KERSTBOMEN Sierlijk geslepen kristal, als prijswinner. de Bijenkorf^]| LEIDSE COURANT DINSDAG 9 DECEMBER 1975 Kunst en kunstenaars Voor de Wereldmuziekdagen van de International Society for Contemporary Music 1976 te Boston zijn de volgende Neder landse werken geselecteerd: Ton de Leeuw - Midare, Peter Schat - Canto General, Otto Ketting - For Moonligt Night, Tristan Keuris - Sinfonia, Ru- dolf Escher - Sonata voor klari net, Louis Andriessen - II Prici- pe. Ulf Hoelscher, de Duitse mees- terviolist, geeft zondagmiddag 14 depember een recital in Dili- gentia waarop hij werken van Bach, Bartok, Isaije en Paganini zal vertolken. Het Julianakerkkoor Laus Deo o.l.v. John Verheijen verzorgt donderdag 11 december in de Julianakerk aan de Haagse Kempstraat een grote kerst zangavond met samenzang. Me dewerking verlenen het Marine koor, de Verenigde Zangers, het Haags Gemengd Shellkoor, Sop raan Annett Andriessen, orga nist Jan van weelden, trompet tist J.W. Verheijen en het Rand stad Saxofoonkwartet Galerie Arti Shock, School straat 26 Rijswijk, exposeertvan 10-31 december ikonen van de Joegoslaaf Jovan Arsenovic. Galerie Arta, Kazernestraat 58 te Den Haag, exposeert van 16 december tot 10 januari litho's van Bram van Velde. Frank Kooman geeft zaterdag morgen 13 december in de Klei ne Schouwburg te Rijswijk een kindervoorstelling van zijn pop penspel Reintje de Vos op de De Music Workshop Warsaw, een groep van jonge musici rond de poolse componist Zyg- munt Krauze die uitsluitend he dendaagse muziek van avant- garde componisten speelt treedt zondagavond 14 december op in het HOT. Op het programma staat o.m. Krauze's Idyll, dat geschreven is voor 40 oude pool se volksinstrumenten. Kardinaal Alfrink heeft in Parijs ervoor pleit om geen eenzijdige en negatieve kri tiek op de kerk als instituut uit te oefenen. De kardinaal sprak als gastspreker in de serie zondagconferenties in de Notre Dame. Wat in de kerk omstreden wordt, is volgens hem niet het gezag zelf, maar meer de uit oefening ervan. Het gaat om de onderlinge verhoudingen. Of er sprake is van wederzijds vertrouwen, van uitwisseling, van samenwerking en gesprek. De bezwaren die we hebben moeten we volgens de kardi naal ook aan onszelf voorhou den, want 'wij zijn samen de kerk, het volk van God. In ieder geval moet uit de kritiek de liefde blijken voor de kerk en moet het geloof in de kerk er niet onder lijden. In dit verband wees hij op de conflicten die er ook in de eerste christengemeenten be stonden, maar waarbij altijd werd gezocht naar vrede en harmonie. Na het concilie is er een crisis ontstaan rond de kerk als in stituut, niet vanwege het con cilie, maar vooral onder in vloed van de ontwikkelingen in de gedachtenwereld en in de samenleving. Deze crisis omvat zowel het geloof van de kerk als haar structuren. Die spanning rond de kerk als instituut moet echter aldus de kardinaal de aandacht niet afleiden van „het hart van de zaak": de crisis in het zoe ken naar God, naar Jezus Christus als zoon van God en de betrekkingen tussen God In zijn betoog beschreef hij de visie op de kerk als geloofsge meenschap en tegelijk als hië rarchische instelling. Volgens de kardinaal is het onjuist om de kerk als gemeenschap van geloof en liefde tegenover de kerk als instelling te zetten. „De kerk gelooft dat deze twee elementen van de Heer afkom stig zijn". De kardinaal benadrukte dat er regels en afspraken nodig zijn, maar voegde er gelijk aan toe, dat de mens vrijer kan ademen naarmate er minder structeren zijn. Daarom zei hij voorstander te zijn van een „noodzakelijk minimum" van structuren. De kardinaal herinnert er ook aan „dat het concilie stelt dat diakens, priesters en bisschop pen kortom, de hiërarchie in dienst zijn van hun broers. „Ze dienen, ze heersen niet. Dé gelovigen zijn geen onderdanen, maar broers". Dit is blijkens het evangelie een duidelijke zaak, die in het ver leden echter niet altijd beleefd werd", aldus kardinaal Al frink. De bisschoppen van Chili heb ben gisteren alle plechtighe den afgelast bij gelegenheid van het feest van Maria Onbe vlekt Ontvangen uit protest tegen het verbod van de rege ring een processie te houden. Deze was tevens bedoeld om het tweehonderdjarig bestaan van de kathedraal van Santia go te vieren en hulde te bren gen aan kardinaal Silva. Vol gens de Chileense regering zou de processie misbruikt kunnen worden voor marxis tische propaganda. Het ver bod kwam, nadat alle voorbe reidingen al waren getroffen. Het NCB is het overkoepelend orgaan van de zeventien regio nale stichtingen voor buiten landse werknemers. Het Nederlands Centrum Bui tenlanders (NCB) heeft kardi naal Alfrink in een open brief gevraagd te bemiddelen in de zaak van de illegaal in ons land verblijvende buitelandse werknemers. Een soortgelijk verzoek heeft het NCB ook' gericht aan de bisschoppen van Rotterdam en Haarlem, de Raad van Kerken en de theo logische faculteiten in Amster dam, Groningen en Utrecht De zeventien landen aangeslo ten bij de OECD, de organisa tie voor ecoriomische samen werking en ontwikkeling, waarbij de Verenigde Staten en de landen van de EEG, geven per jaar dertig maal meer ontwikkelingshulp als het oostblok. Alleen Neder land heeft in de afgelopen ja ren vier maal meer hulp gebo den als de Sovjet Unie, hoe wel de economische prestatie van de dertien miljoen Neder landers twaalf maal kleiner is dan die van de 240 miljoen inwoners van de Sowjet Unie. Aldus is gebleken uit een ver gelijkend onderzoek van de economische sector van de NAVO. De negentienjarige Jan Gosse de Kort uit Geleen is inge schreven als 13.000ste student aan de katholieke universiteit van Nijmegen. De toeneming van het aantal studenten, aan de universiteit, dat inmiddels is opgelopen tot 13.236, is de laatste jaren te stellen op on geveer tien procent per jaar. De stichting Mensen in Nood in Den Bosch heeft zeventig duizend gulden beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van de hongersnood in Kenia. Dit op verzoek van de Kenia- se bisschoppen. Het geld is bestemd voor voedselhulp aan 26.000 kinderen en de aankoop van mais en zaad. De assemblee van de Wereld raad van Kerken heeft voor het eerst vrouwen gekozen in het uit zes leden bestaande presidium. Het zijn de Ameri kaanse psychologe, dr. Cynt hia Wedel, voormalig presi dente van de nationale raad van kerken in de Verenigde Staten en de presbyteriaanse Annie Jiagge uit Ghana, rech ter bij het hof van beroep in Accra. De overige vier leden zijn de Argentijn ds. Miguez Bonino, de Indonesische generaal b.d. Simatupang, de Zweedse aartsbisschop Olof Sundby en de Russisch-orthodoxe me tropoliet Nikodim uit Lenin grad, hoofd van de afdeling interkerkelijke betrekkingen van de Russische orthodoxie. De verkiezing van de laatste verliep moeizaam. Het was een publiek geheim, dat er in ver scheidene delegaties, waarbij de Nederlandse bezwaren be stonden tegen Nikodim, die te vens voorzitter is van de praagse vredesconferentie en nauwer dan wie ook gebonden zou zijn aan de inzichten van de Sovjet-regering. Dat hij toch werd gekozen, komt vooral, omdat geen enke le orthodoxe gedelegeerde be reid was zich als tegen-kandi daat te stellen. Een voorstel van een Amerikaan om tegen de regels in, een schriftelijke stemming te houden, zodat de tegenstand zou blijken, werd afgewezen. Ook de poging om de voorzitter van het aftreden de Centraal Comité, de India se hoogleraar dr. M. M. Tho mas als president naar voren te schuiven, mislukte, omdat Thomas zich niet beschikbaar stelde. Wat het voortgaande werk be treft kan worden vermeld een rapport van een commissie van de Wereldraad waarin de raad wordt aangespoord een beroep te doen op Amerikaan se en Europese ondernemin gen hun hulp aan Zuid-Afrika bij het bouwen van kernreac toren te staken. Het rapport geeft uiting aan de bezorgdheid, dat verschei dene regeringen en multinatio nale ondernemingen „betrok ken raken bij de financiering en de bouw van kernreactoren in Zuid-Afrika". Het rapport dringt er bij die regeringen en ondernemingen op aan hun beleid te wijzigen „in het licht van overwegingen die ruimer zijn dan commerciële en eco nomische criteria". Volgens het rapport zal acceptatie van de aanbestedingen die nu in voorbereiding zijn resulteren in een verdere economische en financiële ondersteuning van de apartheid. De assemblee heeft het rap port over het beleid jegens minderheden in eerste lezing met enthousiasme ontvangen. Het rapport is bepalend voor het toekomstig beleid van de Wereldraad inzake godsdienst vrijheid, recisme, bevrijding van de vrouw, onderdrukking van personen en minderheden in dictaturen. Het laat de be staande programma's onver anderd en bouwt ze verder uit Het is voor het eerst, dat een assemblee van de Wereldraad zich zo uitspreekt voor een duidelijk beleid ten aanzien van de discriminatie van de vrouw in kerk en samenleving. De assemblee heeft de lijst van nieuwe leden voor het Centraal Comité praktisch vol ledig goedgekeurd. Van dit co mité, dat jaarlijks bijeenkomt tot de volgende assemblee in 1982, werden twee Nederlan ders lid: de gereformeerde predikant mevrouw ds. M. van der Veen-Schenkeveld uit Krimpen aan de IJssel en dr. A. H. van den Heuvel, secreta ris-generaal van de Neder lands hervormde kerk. Paus Paulus heeft tijdens zijn zondagse korte toespraak de wereldraad hartelijk gegroet en de hoop uitgesproken op „ware eenheid". De katholie ken vermaande hij, dat zij eerst met de eenheid in hun eigen kerk een voorbeeld moe ten geven. De paus beklaagde zich over de verdeeldheid en het wantrouwen binnen de katholieke kerk. „Hoe kunnen de broeders die nog aan de deur staan, zich met haar ver enigen, wanneer in onze gelief de kerk tweedracht en bitter heid heersen?", aldus de paus. De Nederlandse Operaslichting Het Circustheater - Scheveningen Katja Kabanova LeoS Janaéek do. 11 december en za. 13 december - aanvang 20.00 uur Solisten: Gabriela Benackova, Elise Galama. Nadezda Kniplové, Libuse Marovó, Thea van der Putten, Dora Tsonewa. Pieter van den Berg, Jan Blinkhof, René Claassen, Wouter Goedhart, Willem Laakman Het Amsterdams Philharmonisch Orkest - muzikale leiding: Bohumil Gregor; Regie: Karei Jernek; Dekors: Josef Svoboda; Kostuums: Olga Filipi, Het Nederlands Operakoor; Koordirigent: Thijs Kramer. Plaatsbespreking drie dagen voor de desbetref fende voorstelling aan de kassa van 10-16 uur. telefonisch van 11-16 uur, nr. 070 - 55 88 00. CJP en 65+-paspoort geldig. Dankbaar dat wij haar zo lang in ons midden mochten hebben, delen wij u mede. dat heden in de vrede van Christus is ontslapen, onze lieve moeder, schoonmoeder, groot- en overgrootmoeder CHRISTINA JOHANNA CORNELIA VAN NOORT-VORST weduwe van Antonius Henricus van Noort op de gezegende leeftijd van 95 jaar. leiden, 8 december 1975. Huize „Roomburgh". Zaanstraat 151. Corr.-adres: De Sitterlaan 2A. De overledene is opgebaard in het mortuarium van Huize „Roomburgh". Wij herdenken haar in een avondmis in de kapel van Huize „Roomburgh" op donderdag 7.00 uur. waarna gelegenheid tot condo leren. Wij vieren de H. Eucharistie voor haar zielerust vrijdag 12 december om 14.00 uur in bovengenoem de kapel, waarna de begrafenis plaatsvindt om 15.15 uur op de R.K. afdeling van de begraafplaats „Rhijn- hof. Voorzien van het H. Sacrament der Zieken overleed toch nog vrij onverwacht onze lieve, zorgzame moeder, schoonmoeder en oma GRADA WILHELMINA WITSENBURG-WEIJERS weduwe van Petrus Martinus Witsenburg Zij was 82 jaar. Oegstgeest, 8 december 1975. Bej. centrum „Rustenborch", Van Wijckersloothplein 3. Correspondentie-adres: Van Diestlaan 2, Zoetermeer. De overledene is opgebaard in het mortuarium van bej. centrum „Rustenborch". Wij herdenken haar tijdens het rozenkransgebed in „Rustenborch" op woensdagavond om half 7 in de kerkzaal van „Rustenborch". waarna er gelegenheid is tot condoleren. Wij vieren de H. Eucharistie voor haar zielerust donderdag 11 december om half drie in genoemde kerkzaal. waarna de begrafenis plaatsvindt op de R.K. Begraafplaats „St. Willibrord". Hhijngeesterstraatweg 37 te Oegstgeest. Met droefheid geven wij u kennis, dat na een kortstondig lijden van ons is heengegaan onze lieve zorgzame vader, groot- en overgrootvader, zwager TEUNIS VAN DER MEM weduwnaar van Masje Petronella Reijneveld op de leeftijd van 80 jaar. A. van der Meij M. van der Meij-Lems N. van der Meij Zeevang: Woerden: F. D. van der Meij N. van der Meij-Hofman eterwoude: M. Verhoog-van der Meij G. J. Verhoog De teraardebestelling zal plaatsvinden op donderdag 11 december a.s. om 1 uur n.m. op de algemene begraafplaats aan de Hoogmadeseweg te Leiderdorp. GEMEENTE ALKEMADE Werkzaamheden aan de Kerkweg te Roelofarendsveen Burgemeester en wethouders van Alkemade brengen hierbij ter openbare kennis, dat i.v.m. asfalterings- werkzaamheden het westelijk gedeelte van de Kerk weg te Roelofarendsveen op 11 en 12 december a.s. of zoveel korter als mogelijk danwel langer als noodzakelijk blijkt, afgesloten zal zijn voor alle doorgaande motorvoertuigen Roelofarendsveen, 9 december 1975 Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris P. Th. M. Brama de burgemeester, drs. P. J. Bolten. maakt uw woning nog Maak nu een keus uit onze ENORME COLLECTIE! Keus uit meer dan 100 soorten en kwalitei ten o.a. DESSO-TAPIJT BERGOS-TAPIJT PARADE-TAPIJT KROON-TAPIJT De GROOTSTE collectie De BESTE service De EERLIJKSTE voorlichting De LAAGSTE prijs vindt u bij HAARLEMMERSTRAAT 51-53 Zeer beslist Als leder jaar zelfbediening Ook grote, tot 5 meter. LEIDSEWEG 223 naast Zilverfabriek Voorschoten. J. VAN GENT arts AFWEZIG van 15 t/m 20 dec. De aanwezige Leidse huisartsen nemen waar. Zware kristallen glazen van 24% loodkristal. Het merk is Zwiesel, een garantie voor uit stekende kwaliteit. Een dertig- delig romantisch glasservies is er als prijswinner voor de helft van wat u zou verwachten Bovendien zijn alle glazen ook los verkrijgbaar en even voor delig: wijnglazen, bittergla- zen, flutes, bierglazen, coupes, etc. A AF* Als prijswinner voor per stuk Afd. glazerie modieus accent de houtjes-sluiting op de schouder. Het ideale vest is van grofgebrcide acryl, heeft een reverskraag bindceintuur en kost maar /Fraai gedessineerde pullonder, samen met effen ribbeltrui van acryl-wol. Trui in T-lijn met als extra

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6