WENEN KIJKT WEER UIT NAAR COR EN RIE DE KONING Oegstgeestenaar ontvangt mediamiek" schilderijen Zeldzame prestatie met de saxofoon lm Boskoopse brandweerlieden starten eigen museumpje PROGRAMMA ZAALVOETBAL DINSDAG 9 DECEMBER 1975 CÜUKANT De leden van de Bos koopse vrijwillige brandweer leiden sinds kort aan een onbedwing bare verzamelwoede voor zover dat spullen betreft die herinneren aan het brandweerverle den van deze bomen- plaats. Binnen een paar maanden tijd hebben ze inmiddels al zoveel bij eengebracht dat al ge sproken kan worden van een brandweer-mu seumpje, een nog erg be scheiden weliswaar. Het blusverleden heeft een eigen plaatsje gekregen in de onlangs geheel ver bouwde en inmiddels heropende brandweer kazerne aan de Zuidka de. Initiatiefnemer is de adjunct- hoofdbrandmeester Piet de Bruin, die van zijn chef, de brandweercommandant Van der Kaaij, volmacht heeft ge kregen om het museumpje, dat is ondergebracht in een garagebox, zo volwassen mo gelijk te maken, pronkstuk is uiteraard de brandweerspuit uit 1880, doe al lange tijd geen dienst meer deed en eigenlijk een beetje verloren in de gara ge in een hoek stond. Maar het oude beestje is door de brand weerlieden weer mooi opge- poest en trekt nu steeds veel bekijks vooral van de jongere brandweerlieden. Tot de verzameling behoren ook een aantal oude helmen waarvan er een zelfs van leer is. En natuurlijk ontbreekt ook de houten ratel niet, die vroe ger dienst deed als sirene en om de brandweerlieden die aan het werk waren te laten horen dat hun hulp dringend nodig was. In het museumpje staan ook twee fraaie kaar slantaarns. Als de brandweer in het donker moest uitrukken deden die lantaarns dienst als een soort schijnwerper. Om belangstellenden een in druk te geven hoe nu eigenlijk een brandblusapparaat in el kaar zit zaagde Piet de Bruin een aantal van die apparaten in de lengte doormidden. Zo kan men nu zien hoe een brandblusapparaat werkt waarin het water met een hoge drukpatroon wordt weggespo ten en er is ook een voorbeeld van een schuimblusser. Een van de opvallendste stuk ken in het brandweermu seumpje is wel de oude hoos- schop, een brandblusmiddel dat vooral in Boskoop vroeger goed van pas kwam. Het is een schop aan een lange stok waarmee het water uit de sloot gehoost moest worden recht streeks op de brandhaard. In Boskoop met die talloze sloten en waar bijna elke brand zich Piet de Bruin bij het pronkstuk van het museum: een brandweerspuit uit 1880 vlakbij zo'n sloot af speelde kwam zo'n hoosschop, de voorloper van de autospuit erg goed van pas. De Boskoopse brandweerlie den zijn trots op wat ze tot nu toe bij elkaar hebben ge bracht. Piet de Bruin: „Iede reen doet zijn uiterste best om links en rechts wat oude brandweerspulletjes te verga- en is er niet alleen uit nostalgi- ren. Dat valt niet mee want sche overwegingen. Piet de oud is op het ogenblik in en Bruin: „Als er weer iemand daarom vergaren ook veel tot ons korps toetreedt leiden niet-branrfweerlieden spullen we hem ook door het museum, die met de brandweer te ma- Het is nuttig voor die jongens ken hebben zoals bijvoorbeeld om te zien met wat voor mate- leren emmers en oude helmen, riaal de brandweer het vroe- Het mini-brandweer mu- ger moest stellen. Het is een seumpje heeft ook een functie deel van de opleiding". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze sportredactie) LEIDEN Vanavond staan er in de Groenoordhal twee inte ressante wedstrijden op het zaalvoetbalprogramma. Om acht uur ontmoeten Wernink en Swift 't Winkeltje elkaar in een competitiewedstrijd voor de hoofdklasse en om negen uur treedt LDWS in het kader van de districts-bekerstrijd aan tegen het Haagse VCS. Swift lijkt aan deze avond twee winstpunten te kunnen overhouden: LDWS moet win nen om het na de 8—1 neder laag tegen Hellevoetsluis zo geschonden imago weer wat op te poetsen. Programma: DISTRICTSBEKE- R:LDWS-VCS (21 uur) HOOFD KLASSE: Wernink-Swift 't Winkeltje (20 uur). RES I: LDWS 2-Zwaanvo- gels 2 (19 uur); Swift 't Winkeltje 2-Gazelle 2 (22 uur). 2A: Leiden-Cas- tien (20 uur); Rijnsburgse Boys-VNA (21 uur). 2B: LISC-LFC (22 uur); Regenboog-VNL (22 uur). RES 2A: LISC 2-VNA 2 (20 uur); Unitas L 2-VNL 2 (20 uur); Padox 2-SDO '67-2 (21 uur). RES 2B: Van der Plas BMW 2-Unitas Leiden 3 (21 uur). 3A: RHW- Bax Zeefdr. (21 uur). RES 3B: SDO '67. 3—LFC 3 (20 uur); Wernink 2-Ga- zelle 4 (21 uur). RES 3D: Lugdunum 2-Leiden 4 (22 uur); Unitas L.4-SLF 3 (22 uur); LISC 3-Leidse Boys 3 (19 uur). RES 3E: SDO '67-4-Oranje Groen 3 (19 uur) RES 3F: Wernink 3-Roodenburg 2 (22 uur); Padox 3-SC Lisse 3 (20 uur). JUN AI: Lugdunum- SDO'67 (19 uur). JUN A2: Digros stars-Leidse Boys (19 uur); VTL- Leidse Boys 2 (19 uur). Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Lorna Clare, dr v. B. W. Henson en J. M. Kersla- ke, David Matthijs zn v. F. J. Duparc en R. Dubois, Simone dr v. S. J. Dreef en W. F. van der Neut. Susan- ne Antoinette dr v. C. van Beelen en A. van Duijn, John zn v. J. C. Kruijs en J. Heijmans, Martijn Jaco bus Johannes zn v. P. de Ruiter en W. E. Verhoog. Helena Margretha Elisabeth dr v. H. T. van den Berg en G. M, Faas, Nicolaas Adriaan zn v. A. P. M. Haaijman en A. van der Bruggen. Josephine dr v. A. Stouten en C. Kühn, Maarten Michiel zn v. P. J. Verhoef en E. M. A. B. Bloe- mink, Jacqueline dr v. J. Hooger- vorst en C. Douwes, Adnan zn v. M. Durmus en Y. M. A. Siecker, Wouter zn v. L. J. van Tongeren en A. M. Gehuwd: J. C. H. M. Verouden en S. Dorland; C. van Duijvcnvoorde en E. de Raad; J. Smit en F. Bijlsma. Overleden: J. de Kort, geb. 3 dec. 1906. gehuwd geweest met D. Berg man; J. M. Laman. geb. 15 mei 1884, gehuwd geweest met W. Bakker; C. J. Coster, geb. 7 juli 1894, man; H. H J Ooi bekking, geb. 4 okt. 1883, gehuwd geweest met M. L. Mussert; S. Zwanenburg, geb. 14 sept 1900, echtgenote van J. M. Seriier; M. Sloos, geb. 25 dec. 1895, vrouw; J. Korpershoek, geb. 12 dec. 1907, echt genote van H. D. Keijzer. gisteren: „Het is wel een paar dagen erg hard aanpakken want erg veel tijd geven ze je niet. We hebben maar ruim een dag de tijd om aiies in orde te maken en dan komt het vaak op de laatste uurtjes aan. Maar als eenmaal alles weer hangt en staat dan is de voldoening enorm groot. Dan ben je maar wat blij dat je dit weer hebt mogen doen. En de voldoening wordt nog groter als ik met mijn man het con- EE cert bijwoon en je merkt dat er veel bewondering is voor =5 die bloemversieringen. Dan zit EE ik dubbel te genieten". Alle bolbloemen komen uit Rijnsburg en worden met de SEE auto gebracht. Er gaat ook een EE lading met het vliegtuig mee. EE „Dan hebben we alvast wat te EE doen als we in Wenen arrive- EE ren", vertelde mij Rie de Ko- EE ning. Ook vanuit Aalsmeer wordt er j== een en ander geleverd voor de bloemversieringen. Bijvoor- beeld de anjers en seringen. =E Cor de Koning, die op de mid- EE del bare tuinbouwschool les EE geeft in bloemsierkunst, heeft EE in de afgelopen jaren al in EE heel wat landen zijn kunsten EE vertoont. Hij was al een paar EE keer in Damascus, in Finland, EE Zwitserland en Duitsland en in Rijnsburg gaat ook het ver- haal rond dat Cor bloemen EE heeft geschikt in het Kremlim EE in Rusland. Kortgeleden EE kwam dat zelfs ter sprake in EE de tv-uitzending over 1000 jaar EE Rijnsburg waarbij Cor ook SE voor de microfoon werd ge- haald. Maar ik hoorde van zijn EE vrouw dat dat een sprookje is. EE „Hij heeft in Rusland wel bloe- E= men geschikt maar dat was ES niet in het Kremlin. Wel is hij §E in het Kremlin een kijkje gaan E= nemen. Voor de rest was het gewoon een propaganda-reis om de Russen ook een beetje EE warm te maken voor onze pro- EE dukten. Maar dat is toen niet best gelukt", aldus Rie de Ko- EE ning. EE Moeder schreef boek over parognostisch begaafde zoon Van een onzer verslaggevers Oegstgeest Jan v.d. Heide (27) uit Oegstgeest zit in de woonkamer van zijn huis in de Javastraat achter de ezel. Een dikke kwast van ongeveer anderhalve centimeter houdt hij in de rechter hand, in de andere hand omklemt hij het palet En dat terwijl hij helemaal niet kan schilderen; hij kan amper een rechte lijn trekken. Plots klakt hij een paar dikke strepen op het doek. Het karwei duurt een paar minuten, hooguit tien. Op het doek verschijnen gedaanten. Een kop met sluik haar. Daaronder een globe met rondom een zee van door elkaar wurmende mensen. Jan v.d. Heide is naar hij zelf zegt paragnostisch begaafd. Vlak voor zijn geboorte schreef zijn moeder, Ans v.d. Heide-Kort, allerlei gegevens op voor een boek dat onlangs is uitgegeven. Het boek „Het gebed van een charlatan", verhaalt van een jongen Ernst die paragnostisch begaafd is. Haar zoon Jan deed op de lagere school buitenzin- tuigelijke waarnemingen, evenals Ernst in het boek doet De gegevens van het boek dateren van 27 jaar geleden, toen Jan nog niet geboren was. Toeval of helderziendheid? Buitenzintuigelijke waarnemingen zijn ook voor mevrouw Ans v.d. Heide-Kok (60) niet vreemd. „Toen ik zo een jaar of twaalf oud was, zag ik de dood van een meisje dat bij mij in Indonesië op internaat zat Zij bevond zich in het ziekenhuis en ik in het internaat". Zij schrok niet van deze ervaring, ervoer het verschijnsel als vrij normaal. Jan: „Zoiets als mijn moeder toen had, komt vrij veel voor. Hoe vaak zien kinderen bij het overlij den van hun vader die elders is, hem opeens niet in de huiskamer. Ze moeten dan niet denken dat ze gek zijn. want het is een normale gebeurtenis". Ans v.d. Heide-Kort met zoon Jan in haar woning in de Nassauiaan volgens Jan en Ans v.d. Heide, in het dagelijks leven niet erg gemakkelijk. Vandaar dat mevr. V. d. Heide een boek in romanvorm heeft geschreven over de ontwikkeling van een paragnostisch be gaafde. De hoofdpersoon in het boek heeft het vaak erg moeilijk, onder andere met zijn vader, die hem geestelijk kwelt om toch maar vooral voor de omgeving geheim te houden dat zijn zoon rare dingen doet en zegt Want zo interpreteert de vader de buitenzintuigelijke waarnemingen van zijn zoon. In het boek constateert Ans v.d. Heide-Kort slechts paragnostische verschijnselen. Op geen enkele wij ze gaat zij in op de verschillende standpunten die door wetenschapsmensen worden ingenomen ten opzichte van deze verschijnselen. Zelf zegt ze erover: „Ik heb slechts geprobeerd de maatschap pelijke en psychische problemen van een parag- Een mediamiek ontvangen schilderij van Jan v.d Heide. „Kinderen", zegt Jan. „hebben veel sneller door wat op het doek staat, dan volwassenen. Volwassenen vragen altijd wat dit is en wat dat is, kinderen zeggen wat het is". nostisch begaafde te schetsen, ik heb mij niet ingelaten met diverse wetenschappelijke benade ringen". Ze heeft het boek ook in roman-vorm geschreven om het aantrekkelijk te maken voor alle mensen. „De mensen staan tegenwoordig wel meer open voor onder meer paragnostische ver schijnselen", zo zegt ze, „de onwetendheid en het wanbegrip is echter nog groot". „Een andere reden dat ik het boek in romanvorm heb geschreven is dat ik hoop dat de lezers na het bekijken van mijn boek eens een ander boek pakken over dit soort zaken". Zij heeft lang gewacht met het uitgeven van het boek: „In mijn tijd hoefde je zo'n boek niet uit te geven, want dan werd je voor gek verklaard". Haar zoon Jan heeft al tientallen schilderijen gemaakt die zoals dat heet „mediamiek zijn ont vangen". Jan: „Op een bepaald moment voel ik dat met mijn hand een bepaalde beweging moet maken. Tegelijkertijd zie ik anders-stoffelijke mensen. Als de hond bij mij in de buurt is tijdens zo'n verschijning dan blijft hij stokstijf staan, zijn haren rijzen te berde. Dan begin ik te schilderen, een karwei variërend van twee tot ongeveer tien minuten, en dan staat er een afbeelding op het doek die ik niet bewust heb geschilderd. Als ik bijvoorbeeld een horizontale streep trek, dan staan er opeens ook allemaal verticale strepen op het doek". Op veel van Jans „schilderijen" staat een „r" in de rechteronderhoek. Iets waar Jan zich geen zorgen om maakt Hij doet geen poging om dat allemaal te verklaren. Hij heeft het geaccepteerd en meemt het zoals het is. Henk v.<L Post Naar schatting zo'n dik ke tachtig miljoen men sen zullen dit jaar via de tv getuige kunnen zijn van het traditionele nieuwjaarsconcert van de Wiener Philharmoni- ker dat wordt uitgezon den vanuit Wenen. Alle ogen, waaronder dit jaar voor het eerst ook van tv-kijkers uit Japan en Rusland, zullen zich naast de verrichtingen van dit wereldvermaar de orkest ongetwijfeld ook richten op de sprookjesachtige bloem versieringen in de con certzaal. Dat dubbel genieten is dan te danken aan het bekende Rijnsburgse echtpaar Cor en Rie de Koning, bloemsier- kunstenaars van erg goede huize, die nu al weer voor het negende jaar op uitnodiging van de vereniging De Neder landse Bloemisterij het bloe- menarrangement bij dit nieuwjaarsconcert voor hun rekening nemen. Een karwei dat hen altijd bij zonder goed is afgegaan en dat ongetwijfeld een enorm stuk propaganda betekent voor deze Nederlandse pro- dukten. Ook dit jaar gaan er weer duizenden en duizenden bolbloemen zoals tulpen, hya cinthen, narcissen en irissen met de auto en het vliegtuig richting Wenen om daar door Cor en Rie met vaardige hand in een weldadige bloemenzee te worden omgetoverd. Rie de Koning vertelde mij Oegstgeestenaar Jef Weyers heeft met zijn saxofoon een zeldzame prestatie geleverd. Tijdens het examen voor de onderwijsakte B saxofoon en Het einddiploma solospel bij het konin klijk conservatorium in Den Haag haalde hij het cijfer tien mét onder scheiding, het allerhoogste. De exami natoren waren vol lof over de presta ties van Jef, die waarschijnlijk ook onderscheiden zal worden omdat hij cum laude slaagde. Jef komt uit een echt muzikale familie, waar van sommige leden vooral in de Limburgse muziekwereld een reputatie hebben ondanks het feit dat ze allemaal amateur zijn gebleven. Behalve Jef, die nu de professionele kant is opgegaan en volgens deskundigen tot een erg grote kan gaan uitgroeien. Jef, die als tenor saxofonist bij de koninklijke militaire kapel heeft gespeeld en ook leraar is aan de stedelijke muziekschool in Den Haag, is niet erg onder de indruk van zijn muzikale topprestatie. „Ik heb gewoon mijn best ge daan", zei hij, „en dan doet het instrument wel de rest." Voor hem valt er nu weinig meer bij te leren maar toch heeft hij nog wel een doel voor ogen. „Nu ga ik proberen de „Prix d'excellence" te halen", zei hij, „een erg hoge onderscheiding op muzikaal gebied die nog weinig Nederlan ders in hun bzit hebben maar die ik toch wil halen." Jef Weyers met echtgenote. „Nu ga ik proberen de „Prix d'excellence" te halen".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5