Binnen drie maanden duidelijkheid over nieuwe bouwplaatsen TUINBOUWSCHOOL RIJNSBURG AAN UITBREIDING TOE Leidschendam voelt niets voor Raad voor Volksgezondheid BLOEMBOLLENHANDEL WIL AF VAN SURPLUS REGELINGEN J. C. M. Greep in gemeenteraad van Wassenaar GEDEPUTEERDE IR. BUYSERT: Leiderdorpers krijgen mogelijk inspraak bij branche-indeling winkelcentrum a U£J\^£jvhxjil»X\, Xo Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Binnen drie maanden zal in grote lijnen dui delijk zijn waar er in het weste lijk deel van Zuid-Holland om vangrijke nieuwe woongebieden zullen verrijzen. Dat heeft gede puteerde ir. N. Buysert gisteren meegedeeld tijdens een perscon ferentie, waarop een nieuw stu dierapport over dit probleem ten doop werd gehouden. Aan de inhoud van die nota besteedde de Leidse Courant gisteren al uitvoerig aandacht. De gedeputeerde herhaalde, dat hij niet bezorgd is dat het ruimtelijk beleid van de provincie, waarin beslissingen over mogelijke nieuwe bouwplaatsen passen, doorkruist zal worden door het verstede- lijkingsbeleid van het rijk. Hij erkende daarbij wel, dat er nog nauwelijks gele genheid is geweest het provinciale beleid te toetsen aan wat de regering wenselijk acht. Volgens de provinciale planologen, die het studierapport hebben uitgebracht, zal het ontwikkelen van elk van de voorge stelde nieuwe bouwplaatsen - Zoeter- meer, Zoeterwoude, Voorhout, Pijnacker- Nootdorp en Wateringen - ruim zeven jaar duren. Dat betekent o.m., dat het bouwtempo in Gouda en Alphen aan den Rijn tot 1980 hoog moet blijven. Gedepu- Ir. Buysert teerde Staten zien ondanks het feit, dat de planologen geloven dat alle vijf de voorgestelde mogelijke bouwplaatsen ontwikkeld zullen moeten worden, nog vrij grote speelruimte. „Het planologen- studierapport gaat ervan uit, dat er aan alle woonwensen van een constant blij vende bevolking wordt voldaan. De vraag is of we bereid en in staat zullen zijn om aan alle wensen tegemoet te komen, en of het rijk daarvoor grote inspannin gen over zal hebben, verklaarde ir. Buy sert. Van een onzer verslaggevers HILLEGOM - De leden van de Katholieke Vereniging van Ondernemers in het Bloem- bollenbedrijf willen af van surplusregelingen voor over name van bollenoverschotten. Tijdens de gisteren in Hille- gom gehouden vergadering van de KVOB stemden 88 le den voor de afschaffing van de regeling, 49 leden waren tegen en 24 stemden blanco. Voorzitter P. van Saase stelde dat de leden niet moesten ver wachten dat hij een fel verde diger van het standpunt in de verdere onderhandelingen zou zijn. Maar dat het „in ieder geval wordt meegenomen". Tot een jaar geleden heeft het bestuur van de KVOB gepleit voor een handhaving van de surplusregeling en de mini mumprijs. Hierin is verande ring gekomen door een uit spraak van het hof van justitie van de Europese gemeen schap. Dit hof heeft de teeltre geling van onder meer hyacin ten afgewezen. Een gevolg hiervan is dat Nederland zijn monopoliepositie wat betreft de hyacinthen teelt kwijt raak te. De uitspraak van het hof was gebaseerd op de overwe ging dat de gehanteerde kwali teitsnormen al zich al het in de handel brengen van bloem bollen beperken. „Gewaarschuwd dient te wor den voor de opvatting dat bij een vrije teelt zonder overna me van overschotten er van zelf een sanering zal plaats vinden. En verbetering van de situatie", aldus de voorzitter van de KVOB. „De moeilijkhe den zijn immers van structure le aard, waardoor de barrière van een schijnbare marktver- zadiging met stagnerende af zet en dalende prijzen niet kan worden doorbroken". Het Tweede Kamerlid van de KVP, de heer P. van der San- den gaf in een inleiding weer wat er de laatste maanden in het parlement voor de zelf standige ondernemer in het al gemeen is bereikt. De inkomensgrens waar bene den geen volkspremies hoeven te worden betaald zal binnen kort worden verhoogd. Ook in 1976 kunnen zelfstandigen ge bruik maken van speciale be lastingfaciliteiten. „Het is ons helaas niet gelukt de investe ringsaftrek te verhogen van 8 naar 12 procent", aldus het Tweede Kamerlid. Hij sprak er zijn verbazing over uit dat er ook in 1975 zoveel bollen in de voorver koop zijn verkocht. Hierdoor hebben vele ondernemers niet kunnen profiteren van de prijsstijgingen in de zomer. De heer Van der Sanden vroeg zich af of de bloembollenkwe kers wel alle mogelijkheden benutten die er zijn. Hij gaf hen de raad de afzet van bloembollen geconcentreerd te organiseren en mee te werken aan het plan van het KVOB- bestuur telersverenigingen in het leven te roepen. In de rijksgroepsregeling voor zelfstandigen komt binnenkort een belangrijke wijziging, zo deelde de KVP-er mee. „Wil men in de toekomst van deze regeling gebruik maken is het geen voorwaarde meer dat het eigen vermogen op is". Over deze voor de bloembol lenkwekers gunstige maatre gel zou al overeenstemming zijn tussen de ministeries van landbouw en crm. Vuil ligt voetganger in de weg De vuilnismannen van New York sta ken. Het gevolg: stapels zakken met afval op de trot toirs. Voetgangers kunnen er soms nauwelijks langs. Noordwijkerhoutse in nationaal bowlingteam Van onze correspondent zij mee in het Nederlands damesteam, dat op 21 Noordwijkerhout Cock Edelaar, die in het december a.s. in Heerlen uitkomt tegen een team persoonlijk klassement van de Bowlingbond van Noord Rijn Westfalen afgelopen zomer greep Noordwijkerhout de leiding heeft, plaatste zich via Cock net naast deelname aan het wereldkampioen- selectiewedstrijden j.l. zaterdag in Rotterdam bij schap toen zij zich als zevende plaatstoe, zes de 5 beste dames van Nederland. Hierdoor speelt speelsters werden toen uitgezonden. Wassenaar De Wassenaarse gemeenteraad is gisteravond voor een korte vergadering bij- een geweest. Er was een vrij summiere agenda te behande len. Zoals bekend komt de vol gende week maandag de raad opnieuw bijeen voor de begro tingsbehandeling, die vermoe delijk tot in de avond zal du ren. De vergadering gisteravond be gon met de installatie van de heer J. C. M. Greep als lid van de raad. Hij heeft zitting voor de Partij van de Arbeid en is Zoeterwoude Op zaterdagen 13 en 20 december zullen jong en oud in gelegenheid zijn Kerstliederen te zingen in de Dorpskerk van half drie tot half vier. Het initatief hiertoe is uitgegaan van mevr. Coen- ders onder wiens leiding dit ook zal gebeuren. Een blokfluit- groep zal voor de begeleiding zorgen. In de week van 15 tot en met 20 december en op 22 en 23 december worden elke avond getijdediensten gehouden van half acht tot vijf vóór acht. de opvolger van de heer G. J. Gordijn die vorige maand af trad. De heer Greep stond bij de raadsverkiezingen in 1974 op de lijst van „Open Appel", maar deze groepering heeft intussen opgehouden te bestaan. De raad benoemde de heer Greep in vrij wel alle commissies, waarin de heer Gordijn zitting heeft gehad namelijk de commissies onder wijs, midden- en kleinbedrijf, commissie overleg inzake licha melijke opvoeding en sport en in de commissie voor georgani seerd overleg. In het college voor de verlening van bijstand werd als opvolger van de heer Gordijn de heer J. Breddels be noemd. De raad stelde een krediet van ƒ28.500.- beschikbaar voor het vernieuwen van de riolering in een gedeelte van de Deylerweg. Dit gedeelte was aan vervanging toe en burgemeester en wethou ders hadden voorgesteld deze werkzaamheden uit economi sche overwegingen tegelijk te laten uitvoeren met de aanleg van de Leliestraat, een nieuwe straat tussen de Deylerweg en de Narcislaan, die binnenkort zal worden aanbesteed. Cock Koolloos snel in ctosscompetitie Van onze correspondent Noordwijkerhout In de dui nen en bossen bij Noordwijker hout werd het afgelopen week eind de vijfde wedstrijd gereden in de crosscompetitie van de wielervereniging Swift en De Bollenstreek. De wedstrijd over 11 ronden werd royaal gewon nen door Cock Koolloos in 41 minuten en 44 seconden. Vanaf de eerste ronde ging Jimmy Kruunenberg uit Badhoevedorp op kop, maar in de tweede ron de werd hij door Cock Koolloos gepasseerd die de kop niet meer afstond. Aan de finish had hij een voorsprong van bijna 3 mi nuten op Kruunenberg die twee de werd in 44.26. Tjeerd Dijk stra werd goede derde in 45.05, terwijl Wim Looyestijn vierde werd in 46.08. Ruud Onos werd vijfde op ruim een ronde achter stand. Nico Slingerland kon we gens griep niet van de partij zijn, terwijl Hans Steekers zich in internationale wedstrijden voorbereid op het Europees kampioenschap. Noordwijkerhout Zondag a.s. wordt op de Boender een zes kamp georganiseerd door de ren- en toervereniging De Bol lenstreek. Verschillende wieler verenigingen komen tegen el kaar in aktie op de onderdelen, tijdrit, bosloop, veldrit, behen digheidsbalspel, touwtrekken en hindemislopen. Aanvang 10 Van een onzer verslaggevers Rijnsburg De Christelijke Tuibouwschool in Rijnsburg kan de stroom van leerlingen niet meer verwerken. In 1 Jaar tijd steeg het aantal leerlingen van 220 naar 260. De inspecteur van het tuinbouwonderwijs verwacht dat het aantal leerlin gen van deze school in de toe komst nog meer zal stijgen. Aan het begin van dit school jaar liet het schoolbestuur twee noodlokalen plaatsen, maar on- dat deze onder meer geen sani tair hebben, wil het bestuur het huidige gebouw zodanig laten verbouwen dat er twee lokalen bijkomen. Dit vooruitlopend op de bouw van 3 of 4 lokalen. Het schoolbestuur heeft de gemeen te om financiële medewerking verzocht, omdat met een en an der een bedrag van een kleine 55.000 gulden is gemoeid. Het bestuur heeft de gemeente te vens verzocht medewerking te verlenen bij de uitbreiding van de school. De gemeente is van plan hiervoor een aanloopkre diet van 30.000 gulden ter be schikking te stellen. De gemeen teraad van Rijnsburg zal in zijn vergadering van aanstaande donderdag hierover beslissen. Tijdens deze vergadering komt tevens aan de orde een voorstel van b en w een extra krediet van 12.500 gulden te verlenen voor de plaatsing van de nood- school aan de Valkenburger- weg. De kosten van deze school waren oorspronkelijk geraamd op 27.000 gulden. Een extra kre diet is noodzakelijk omdat on der meer de kosten van een fundering niet zijn inbegrepen. Deze medewerkers van de universiteit van Denver trokken gisteren veel be kijks toen ze met een stel skeletten over straat gingen. Ze hielpen een handje bij een ver huizing. KERST-INN OEGSTGEEST Van een onzer verslaggevers Oegstgeest De sociëteit voor kamerbewoners ,,'t Sluisje" in Oegstgeest zoekt jongeren die mee willen helpen aan het organise ren van de 5de kerst-inn in het clubgebouw aan de Geversstraat 65 in Oegstgeest. Zij die geïnteresseerd zijn kunnen zich wenden tot Fred van Dishoeck, Kalvermarkt 9 in Leiden, tel. overdag: 148333, toestel 5803 en 's avonds: 146372. Van onze correspondent LEIDSCHENDAM Bij de behandeling van de begroting is gisteravond duidelijk gebleken dat de gemeenteraad zeker voorlo pig, niets voelt voor een door Progressieven Leidschendam al meermalen gevraagde plaatselijke raad voor de volksgezondheid en evenmin iets voor een door die raad op te zetten gezondheidscentrum. De heer C. J. Hendriks van PL had nog een flauwe hoop de CDA-fractie, die vorig jaar had meegedeeld het „nog te vroeg" te vin den, nu mee te krijgen, maar het CDA-raad- slid A. A. van Delft zei met zoveel woorden dat hij het nut en de reden voor raad noch centrum inzag. De inventarisatie die daar voor in ieder geval eerst nodig zal zijn en die door mevr. E. M. Schil-den Hartog (WD) vorig jaar gevraagd was zal, volgens wet houder J. M. Kranenburg, volgend jaar fe bruari misschien ter tafel komen. De nota is niet alleen een omvangrijk werkstuk, al dus de wethouder, „maar we zijn ook nog van derden afhankelijk". Verschillende fracties deden hun beklag over de summiere wijze waarop burgemees ter en wethouders hun beschouwingen had den beantwoord en zelfs over het ontbreken van enig antwoord. De heer J. A. W. Pohl- kamp van Groep Nieuw Leidschendam kreeg zelfs geen antwoord op enkele in tweede instantie gestelde vragen. Na hieraan herinnerd te zijn antwoordde de heer Krane- burg dat in Duivenvoorde 9 invalidenwonin- gen zijn geprojecteerd. Over de huisvesting van invaliden in zuid zei de wethouder dat Leidschendammers die zich daarvoor had den opgegeven zich later terugtrokken om dat zij liever tussen de burgerij bleven wonen. De speciaal daarvoor gebouwde wo ningen zijn toen voornamelijk aan Hage naars toegewezen. Provincie moet beter toezien op zandwinning Van een onzer verslaggevers LEIDEN/DEN HAAG - Het KVP-lid in de Provinciale Sta ten, de heer P. Bakker, vraagt zich af of het provinciebestuur niet schromelijk tekort is ge schoten waar het de zandwin ning betreft Naar aanleiding van een bericht in de Leidse Courant van 29 oktober heeft de heer Bakker vragen aan Gede puteerde Staten gesteld. De heer Bakker stelt dat het tot taak van de provincie moet be horen controle uit te oefenen op de nadelige neveneffecten van zandwinning. Met toepassing van de Ontgrondingswet moet het volgens de heer Bakker mo gelijk zijn zodanig regulerend op te treden, dat aansluitend aan het uitzuigen van de zand- putten met aan- en inkleding kan worden begonnen. Hij wijst hierbij op de zandput Vüctland, die bestemd is als recreatiege bied, maar die door het ontbre ken van voldoende middelen nog steeds braak ligt. De grond van het al enige dagen geleden door overstroming geteisterde Monroe in de Amerikaanse staat Washington ligt thans bezaaid met lijken van in de overstroming omgekomen koeien. Deze koe, echter heeft een vluchtoord gevonden op het balkon van een landhuis. RIJNSBURGER VEROORDEELD TOT 3 WEKEN Van onze rechtbankmedewerker Den Haag Een 22-jarige groenten-exporteur uit Rijnsburg is door de Haagse rechtbank veroor deeld tot drie weken gevangenisstraf en tien maan den intrekking van het rijbewijs, waarvan zes maanden voorwaardelijk met proeftijd van 2 jaar, wegens veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Met de door hem bestuurde auto reed verdachte onlangs op de Rijnsburgerweg te Oegst geest. Door de te grote snelheid, raakte het voer tuig in een slip en botste tegen een tegenligger. De bestuurster van die auto werd ernstig gewond. Verdachte was ook door een rood verkeerslicht gereden. Hij stond tevens terecht, omdat hij in Katwijk zijn auto bestuurde, terwijl hij onder invloed van drank verkeerde. De officier had een maand gevangenisstraf en 12 maanden intrekking rijbewijs waarvan 6 maanden voorwaardelijk geëist LEIDERDORP De commissie midden standsaangelegenheden wil de Leiderdorpse bevolking mede laten bepalen hoe de bran che-indeling van De Winkelhof zal moeten worden. De commissie wil daarvoor een onderzoek houden onder de bevolking. Uit deze enquete zouden dan de wensen moeten blijken. Dit advies, dat de commissie in de vorige vergadering b. en w. gaf, staat ook op de agenda van de vergadering op woensdag 10 december. De commissie moet zich dan uit spreken over een verbreding van de werk groep die de enquete moet voorbereiden. Naast een aantal leden van de commissie middenstandsaangelegenheden zouden in de commissie ook een vertegenwoordiger van de projectontwikkelaar en (uiteraard) amb tenaren zitting moeten hebben. Het advies van de commissie komt overigens op aandringen van b en w, eerst nog ter sprake in het winkelteam. Dit team, waarin de projectontwikkelaar ook zitting heeft, be reidt De Winkelhof voor. Het college wil ook van dit team een advies hebben alvorens te besluiten tot inspraak van de bevolking. De commissie middenstandsaangelegenhe den zal morgen in zijn vergadering ook de brief van de winkeliersvereniging „onderling contact" behandelen. Deze winkeliersvereni ging spreekt zijn verontrusting uit over een mogelijk teruglopend bezoek aan de Leider- dorpse weekmarkt De vergadering van de commissie midden standsaangelegenheden is openbaar en be gint om 20.00 uur in het gemeentehuis. Onderkomen voor Rijnsburgse peuterspeelzaal Van een onzer verslaggevers Rijnsburg Een gedeelte van het voormalig gebouw van de dienst gemeentewerken in Rijnsburg zal aan de stichting „Peuterspeelzaal Rijnsburg" worden verhuurd. De stichting moet voor het pand, gelegen aan de Katwijkerweg, een huur be talen van 4000 gulden per jaar. De stichting heeft bij de ge meente onlangs een subsi dieaanvraag ingediend. Het col lege van burgemeester en wet houders zal de raad aanstaande donderdag voorstellen de stich ting dit jaar een subsidie van 1236 hulden teverlenen en vol gend jaar een subsidie van 5000 gulden. Indien de raadakkoord gaat zal ook de Rijnsburgse/Val- kenburgse basketballvereniging „De Rijnvalken" een subsidie krijgen. Deze zal 500 gulden be dragen. Spinozahuisje in Rijnsburg wordt opgeknapt Van een onzer verslaggevers Rijnsburg Het bestuur van de Vereniging „Het pinozahuis" heeft de gemeente Rijnsburg verzocht haar financiële mede werking te verlenen aan de res tauratie van het Spinoza huisje in Rijnburg. Het college stelt de raad voor een lening aan te gaan van 40.000 gulden tegen 5% rente, totdat de rijkssubsidie af komt. De kosten van de restau ratie zijn geraamd op ruim 50.000 gulden Door het ministe rie van C.R.M. zijn de subsidia bele kosten geraamd op ruim 31.000 gulden. Omdat het minis terie niet meer over financiële middelen beschikt wil zij eerst pas over einige jaren de moge- lijkhid van een subsidieverle ning opnieuw bekijken. Dat was een flinke tegenvaller voor de vereniging, omdat, buiten het feit dat het Spinozahuisje in slechte staat verkeert, In 1977 de 300ste sterfdag van Spinoza wordt herdacht. Dan wil de ver eniging goed voor de dag ko men. Met een eventuele lening is de vereniging voorlopig onder de pannen. Kerstviering in Warmond Van onze correspondent WARMOND - De Katholieke Vrouwenvereniging Warmond organiseert op 16 december in het „Trefpunt" een kerstviering. Leerlingen van de basisschool voeren een kerststukje op. Er zal worden gemusiceerd door vier meisjes op trompet en pia no. Als afsluiting van de viering wordt een souper geserveerd. De toegangsprijs is voor leden ƒ2,50 en voor niet-leden ƒ3,50. De kerstviering begint om kwart voor acht. Deelnemers kunnen zich tot en met 10-de cember opgeven bij mevrouw Nieuwveen, Kloosterwei 120, mevrouw Van Bennekom, Van Leydenstraat 5 en bij mevrouw De Winter, Margrietstraat 2. Concert in Warmond trok volle kerk Van onze correspondente WARMOND Het concert dat werd gegeven in de Nederlands Hervormde Kerk kan een suc ces worden genoemd. Het Leidse Studenten Muziek Gezel schap „Sempre Crescendo" voerde voor de pauze een prelu de van Debussey uit, gevolgd door nocturnes van Mozart en een cello-concert van Leonarda Leo. Marijke Meier trad als so liste op en deed dit uitstekend. Het programma was zeer geva rieerd. Na de pauze werd de ballade van Zwartbaard van Jan van Dijk gezongen door 4-stemmig mannenkoor met or kest. Tot slot werd de Tsjechi sche Suite van A. Dvorac uitge: voerd. Het Leidse Muziekgezel schap heeft in de goed gevulde kerk een goede prestatie gele verd.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4