Voorstel ontslag Daey Ouwens te vaag' Binnenstad nu aan de beurt voor taxatie Renovatie Ververstraat moet wachten op besluit minister ,Oost en West kijken elkaar al aan en dat is heel wat ,Hij liegt, dat ie barst GEMEENTERAADSCOMMISSIES: x$BrMr Zeven maanden voor Leidenaar die onder invloed man doodreed f5 DINSDAG 9 DECEMBER 1975 Leiden aktueel LEIDSE COURANT Leiden De in april jl. gestarte taxatie van alle onroerende goe deren in Leiden is thans zo ver gevorderd dat het team van ma kelaars dezer dagen kan begin nen met taxaties in de binnen stad. Het gedeelte buiten de bin nenstad is vrijwel klaar. Zoals bekend houdt de taxatie verband met het besluit van de Leidse gemeenteraad van 2 de cember 1974 om met ingang van 1976 onroerend goed belasting te gaan heffen. Voordat deze belasting kan worden ingevoerd moeten alle onroerende goede ren in Leiden worden getaxeerd op hun waarde in het econo misch verkeer. De straten die in de binnenstad het eerst aan de beurt zijn, zijn: ONROEREND GOED BELASTING le, 4e en 5e Binnenvestgracht, Doelensteeg, Kijfgracht, Raam- Singel en Haven. steeg, Ververstraat, Ververshof, Men hoopt deze straten onge- Ververstraatplein, Hogewoerd, veer half januari te hebben af- Oude Rijn, Nieuwe Rijn, Oude gewerkt. De makelaars, die het taxatiewerk in opdracht van de gemeente Leiden uitvoeren, zijn allen voorzien van een gemeen telijk legitimatiebewijs. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Een groot aantal leden van de gemeenteraadscommissies voor bestuurlijke aangelegenheden en personeelszaken vindt de motieven op grond waarvan het college van B en W van Leiden tot de slotsom is gekomen, dat Groenoordhaldirecteur Daey Ouwens moet worden ontslagen te vaag. Dit bleek gisteravond in een gecombineer de vergadering van deze commissies waar in het college-voorstel, dat 17 december in de gemeenteraad zal moeten worden be handeld, aan de orde kwam. De vaagheid valt volgens een aantal commissieleden vooral te bespeuren in de uiteindelijke redenen die voor een ontslag worden aan gevoerd. Daarnaast kritiseerden velen gisteravond het optreden van zowel het vorige college van b en w (onder wie Daey Ouwens twee jaar geleden werd geschorst als directeur van de Groenoordhal) als het huidige die de zaak te veel op zijn beloop zou hebben gelaten. Vermoedens Vooral van de kant van WD en CPN kwam gisteren nog al wat oppositie tegen het voorgestelde ontslag. Wessels (WD) wees erop dat destijds louter tot schorsing van Deay Ouwens werd overgegaan op grond van geruchten als zou de veehandel niet met de directeur kunnen samenwer ken. Burgemeester Vis, die namens het college het voorstel verdedigde stelde daar bij, dat de angst dat na het sluiten van de Rotterdamse veemarkt deze niet naar Leiden zou komen, wanneer er in de Groe noordhal interne moeilijkheden rond de persoon van Daey Ouwens zouden zijn, de schorsing van de directeur hadden bespoe digd. Waarop Wessels op zijn beurt Vis erop attent maakte dat de veehandel bij het onderzoek dat na de schorsing door een speciale commissie (de commissie- Woudstra) werd ingesteld juist een zeer neutrale houding heeft ingenomen, waar door naar zijn mening de schorsing op slechts vermoedens gebaseerd bleef. Reac tie van burgemeester Vis: „Uit het feit dat de veehandel geen bezwaren heeft geuit, mag men nog niet afleiden dat die er ook niet zijn geweest". Volgens de burgemeester was dan welis waar in eerste instantie op grond van vermoedens tot schorsing overgegaan, maar leverde het onderzoek van de com missie-Woudstra in die zin nieuwe gege vens op dat hij de vermoedens heeft beves tigd waardoor het feiten werden. Zoals bekend heeft de heer Daey Ouwens het rapport van deze commissie onder meer aangevochten, omdat bij het onderzoek zijn eigen getuigen niet zijn gehoord. Overigens gaf Vis die een wat zenuwachti ge indruk maakte, toe het te betreuren dat de veehandel, die naar zijn zeggen eind 1973 te kennen had gegeven dat haar vertrouwen in de heer Daey Ouwens tot een minimum was gedaald, dit later niet heeft willen bevestigen voor de commissie Woudstra. De heer Vis wees er echter op, dat dit geen rol heeft gespeeld bij de MI Burgemeester Vis zenuwachtig overwegingen op grond waarvan het colle ge tot een ontslag wil komen. De heer Hoeven (CPN) vroeg zich af wat voor nieuws het onderzoek dan wel had opgele verd dat een ontslag zou rechtvaardigen. Volgens hem maakt het voorgestelde ont slag bij de ambtenarenrechter geen schijn van kans. Daar wilde burgemeester Vis zich echter niet op ingaan: „Dat merken we vanzelf wel" reageerde hij laconiek. Later op de avond merkte Vis op dat het „een cumulatie van verschijnselen uit het karakterologisch profiel van de gewezen Groenoordhal-directeur is die het college de overtuiging geeft dat het ontslag wel een haalbare kaart is". Paniekvoetbal Niet alleen van de oppositie kwam kritiek op het ontslag-voorstel en de gevolgde procedure. Peters (PvdA) zei ook liever te hebben gezien dat destijds tot schorsing was overgegaan op grond van harde feiten. Zijn partijgenoot Van der Horst sprak in dit verband van „paniekvoetbal": „Daey Ouwens mag dan geen ongeschreven blad zijn geweest, feit blijft, dat hij al anderhalf jaar in dienst was van de gemeente en zonder ontevredenheid toen hij begin 1974 ineens werd geschorst", van der Horst vond dat de gemeente dan ook „geen moreel been heeft om op te staan". Burgemeester Vis bleef er echter bij dat Daey Ouwens „in het belang van de dienst", zoals het officieel heet, was ge schorst. „Een diepgaand onderzoek naar de juistheid van wat toen nog vermoedens waren kon niet plaatsvinden onder het bewind van Daey Ouwens over de Groe noordhal", zo stelde hij. Niet alleen op de historische gang van zaken, ook op de concrete overwegingen van het ontslagvoorstel kwam kritiek. Deze overwegingen zijn overgenomen uit het rapport van de commissie-Woudstra. Hoe ven (CPN) verweet het college te proberen de raadscommissie te beïnvloeden door met slecht geschraagde conclusies aan te komen. Burgemeester Vis achtte het echter „minder zinvol te kijken naar de bouwste nen van de conclusies". Ook in de ogen van PPR-fractievoorzitter Du Gardijn kan het ontslag voorstel geen genade vinden. „Daey Ouwens is in de eerste plaats het slachtoffer geworden van een wisselvallig beleid van het vorige college en de vorige raad. De hele procedure die gevolgd is acht ik hoogst ongelukkig. Ik ben geneigd te kijken naar de zwakste partij in deze en daarom kan ik het voorstel van het college niet onderschrijven" zo verklaarde hij gis teravond. Japans toneel in Laktheater Op de wip Groenoordhaldirecteur Oaey Ouwens die vol gens PPR-fractievoorzitter Du Gardijn het slachtoffer is geworden van een wisselvallig beleid van het vorige college en de vorige raad. Zo op het eerste gezicht lijkt het ontslag- voorstel volgende week weinig kans te maken. Het is echter de vraag in hoeverre de kritiek van PvdA-zijde ook serieus te nemen is. In dit verband moet er op worden gewezen, dat juist PvdA-wethou der Van Aken een van de voorstanders van het eerste uur wés om Daey Ouwens op een zijspoor te zetten. Het moet nog maar worden afgewacht in welke mate de socia listen bereid zullen zijn in deze een recht vaardige beslissing te laten prevaleren bo ven politiek gezichtsverlies. Van WD, SG P/GPV, en CPN mag worden verwacht dat zij tegen het ontslag zullen stemmen, waar bij met name de PPR/PSP/D'66-combinatie (met uitzondering van Du Gardijn) een dubieuze factor blijft. Het ziet ernaar uit dat het CDA uiteinde lijk de doorslag zal gaan geven. Gister avond werd van deze kant verklaard dat men nog geen definitief oordeel had. Woensdag aanstaande wordt in de chris tendemocratische fractie over de zaak- Daey Ouwens gesproken en zal de fractie zijn standpunt bepalen. De eerste geluiden gaan echter al in de richting van een stemmen voor het college-voorstel,, zodat een meerderheid hiervoor heel wel moge lijk moet worden geacht. ARJEN BROEKHUIZEN Dit is een scène uit „A journal of the plague year", dat de Japan se toneelgroep Tenjo Sajiki volgende week woensdag speelt in het Lak-theater. De voorstellingen van deze groep zijn op genomen in het zgn. Mickery-circuit. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiii Van een onzer verslaggevers LEIDEN De renovatie van de Verver straat en omgeving kan niet op de voorgeno men datum van start gaan. De gemeente Leiden zag zich onlangs genoodzaakt een gewijzigde aanneemsom voor de renovatie werkzaamheden bij de provinciale directie in Den Haag in te dienen. De renovatievoor- stellen moeten nu nog over een aantal schij ven in Den Haag om vervolgens door de afdeling renovatie van het ministerie van Volkshuisvesting beoordeeld te worden. Pas als van die kant een gunstig bericht komt kan men het werk worden gestart Een en ander heeft de Leidse wethouder van volkshuisvesting A. Verboom, meegedeeld aan de bewoners van het gebied rond de Ververstraat. Verboom schrijft hen aanvan kelijk misschien wat te optimistisch te zijn geweest ten aanzien van het tijdstip waarop met de renovatie kon worden begonnen. Hij wijst er echter op dat het hier in tegenstel ling tot woningwetwoningen gaat om huizen die vroeger nog nooit een band hebben gehad met het rijk. „Ik moet er dus ook wel begrip voor opbrengen dat het rijk ook in dit geval moet overwegen of het wel de moeite waard is zo veel geld te steken in het opknappen van deze huizen", schrijft de Leidse wethouder. Verboom vraagt ook de betrokken bewoners om dit begrip en zegt er alle vertrouwen in te hebben dat de beschikking van de minis ter niet lang meer op zich zal laten wachten. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van een onzer verslaggevers Leiden Vier parlementariërs hebben gisteravond voor enkele tientallen universitaire belangstellenden getracht hun zienswij ze over te brengen aangaande de Nederlandse „defensie" en de ontwapening, voorzover het de MBFR betreft: het terug brengen van de conventionele bewapening binnen een Euro pees verband. De noten die hieromtrent werden gekraakt waren afkomstig van de heren Van der Spek (PSP), Ploeg (WD) De Vries (PvdA) en Van Eisen (KVP). En dat alles voor een gespitst auditorium in het Academiegebouw van de univer siteit. Uiteindelijke conclusie: het zit allemaal nog niet zo bijzonder... Sinds het einde van de laatste wereldoorlog zitten we met een bewapenings nasleep. De sprekers vanuit de Tweede Kamer getuigden daarvan. Het is een grote kunst om het evenwicht tussen Oost en West te bewaren. Helsinki, Genève en Wenen zijn tussenstations die op het punt van vrede en veiligheid hun aandeel trach ten te hebben wat betreft het militair evenwicht. Er werden geen nieuwe zienswijzen ont wikkeld. Van der Spek bleef sceptisch staan tegenover de Nederland se positie van het investeren in materiële zin en Van Eisen, generaal b.d. toonde zich het minst pessimistisch, gezien „de grote vorderingen vanaf 1600, met name vanaf 1945 geboekt: „het Warschau-pact heeft zich in elk geval gehouden aan de verdragen die tot dusver zijn gesloten." Van der Spek hield staande, dat het westen in economische zin geen belang heeft bij het KVP-Kamerlid Van Eisen; ver snelling. belang van ontwapenen. „Zo wel het oosten als het westen hebben belang bij het handha ven van de status quo". Ploeg van de WD-fractie, meende namens zijn partij dat eenzij dige reducties de westerse soli dariteit ondermijnden. Van El- sens pluspunt: „Uit zakelijke argumenten bezien, geloof ik dat we vooruitgaan. We (oost en west) kijken elkaar al aan. Dat is al heel wat. Ik ben veel meer beangstigd door de nu cleaire situatie buiten centraal Europa, met name Syrië en Israël. Maar elke kleine stap van controle op de ontwape ning is al meegenomen. Ik ga een versnelling zien: men wil zowel in het westen als in het noorden tot zaken komen." Het auditorium had z'n eigen inbreng: men had over een en ander „zo z'n twijfels". En dat was werelddiplomatie in de dop.... Van onze rechtbankverslaggeef ster LEIDEN Een op hol gesla gen verdachte schreeuwde de kantonrechter gisteren tijdens de zitting toe: „Hij liegt, dat ie barst, die politieagent!" Men een wanhopig „sssst, sssst" probeerde zijn raadsvrouwe hem nog in toom te houden, maar niets kon de man meer verhinderen zijn boosheid de vrije loop te laten. Deze uitbarsting van emoties geschiedde naar aanleiding van de getuigenis van de agent van de Noordwijkse politie, de heer L. R. De verdachte in kwestie, de heer H., bleek het namelijk gloeiend oneens te zijn met de in het proces verbaal opgeno men bewering, dat hij op 28 ja nuari van dit jaar in Noord- wijk de maximum snelheid zou hebben overtreden. Dit ver meende onrecht zat hem zo dwars, dat hij zich van juridi sche bijstand had verzekerd. Hij had een pittige advocate opgetrommeld, mevr. M. Van Santbrink, die in deze zaak haar kennis van mechanica uit buitte om rechter Van Dijke te overdonderen. Zij betoogde dat de verbalisanten, vanwie er één als getuige was gehoord, hun bewering nooit zouden kunnen waarmaken. De beide Noord wijkse politierpensen hadden vanuit een stilstaande surveil lancewagen de heer H. gesigna leerd. Om H. op snelheidsover treding te kunnen betrappen, moesten zij een achtervolging inzetten. Mevr. Van Santbrink vond het technisch gezien een onwaarschijnlijke zaak, dat een normale politieauto hierin ge slaagd zou zijn. Verdachte had immers al een grote voor- INiNAAM. DER WET sprong. Bovendien moesten de agenten een omweg maken, een zebrapad en een rood stoplicht trotseren, voordat zij hem kon den bereiken. De officier van justitie, mr. Lubberink, was weinig gevoelig voor haar argumenten: „Het vaststellen van snelheidsover tredingen vanuit surveillance wagens is een moeilijke zaak. De agenten weten dat een ver dachte hier gemakkelijker zal ontkennen, dan wanneer ge werkt wordt met radarappara- tuur. Maar daarom zijn ze juist des te oplettender. Ik geloof de getuigende verbalisant onvoor waardelijk." Deze uitspraak werd verdachte te veel. Hij liet zijn advocate voor wat ze was en nam alsnog zijn eigen verdediging op zich. In krasse bewoordingen liet hij blijken ernstig te twijfelen aan de waarheidslievendheid van de Noordwijkse politie. Rechter Van Dijke besloot de zaak aan te houden. Hij zal de verbali santen de gelegenheid geven om hun coureurscapaciteiten en daarmee de schuld van H. te bewijzen. Café-sluiting De politie moest het wel ontgel den deze maandagochtend. Verdachte Van de M. uit Alke made beschuldigt het gezagdra gend orgaan ervan zijn bedrijf, een café-restaurant aan de Ka- gerplas, te ruïneren. Van de M. verscheen voor de kantonrech ter, omdat er onlangs na slui tingstijd (24.00 uur) nog dertig mensen in zijn zaak zouden hebben gezeten. Hij ontkende niet. Wel maakte hij van zijn mogelijkheid tot verweer ge bruik om een grief te uiten, die ongetwijfeld door vele collega's wordt gedeeld. „De wetgeving in Nederland loopt achter de feiten aan. Vijf en twintig jaar geleden moest een café ook om twaalf uur dicht. Maar toen kwamen de mensen om acht uur al binnenlopen. Nu kijkt iedereen eerst tot elf uur t.v., dus voor die tijd is er geen kip in de zaak. Als je dan om twaalf uur weer moet sluiten, kan zo'n bedrijf toch niet draaiende blijven?" Rechter Van Dijke legde 50,- boete op en sprak de hoop uit dat herhaling niet voor zou ko men. Maar verdachte ontnam hem onmiddellijk elke illusie: „De verhouding met de politie is toch al waardeloos. Er is een agent bij me geweest, die ge dreigd heeft persoonlijk mijn zaak kapot te maken. Maar ik zal ze wel leren, zich niet met mij te bemoeien." En met een „U ziet me nog wel terug" ver liet hij de rechtszaal. S. J. de Geus Van onze rechtbankverslaggever DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft een 20-jarige zich „road manager" noemende verdachte uit Leiden,, wegens ver oorzaken van dood door schuld, terwijl hij onder invloed van drank verkeerde, veroordeeld tot zeven maanden gevangenis straf waarvan twee maanden voorwaardelijk met proeftijd van 2 jaar, en intrekking van het rijbewijs gedurende twee jaar. Aan de gemeente Leiden moet 179,87 schadevergoeding worden betaald. Verdachte reed met zijn auto op 3 juni over de Hooigracht, terwijl hij onder invloed van drank verkeerde. Voor een gelijk feit, was hij reeds eerder veroordeeld. Hij reed nu een wielrijder omver,- die aan de verwondingen overleed. De officier van justitie had acht maanden gevangenisstraf, waar van één maand voorwaardelijk en 20 maanden intrekking van het rijbewijs gevorderd. De geldboete werd opgelegd, omdat verdachte op 21 juni onder invloed van drank, een aantal bloembakken in de Breestraat vernielde. Wegens veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, veroor deelde de Haagse rechtbank een 30-jarige autosloper uit Leiden tot twee maanden gevangenisstraf waarvan een maand voor waardelijk met proeftijd van 2 jaar, en een jaar intrekking van het rijbewijs. Op 29 juni reed verdachte met zijn auto op de Steenstraat een voetgangster aan, die ernstig letsel bekwam. Het slachtof fer is later aan de gevolgen van complicaties die optraden, overleden. De officier van justitie had twee maanden gevange nisstraf en eveneens een jaar intrekking rijbewijs gevorderd. Een 27-jarige timmerman uit Leiden is door de Haagse recht bank veroordeeld tot 250 gulden boete en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf met proeftijd van 2 jaar, terzake van mishandeling. Na herrie in een café, gaf verdachte zijn tegen stander een trap in het gezicht, waardoor het slachtoffer een dubbele neusfractuur opliep. Verdachte zelf werd ook stevig toegetakeld op de Langebrug en moest in een ziekenhuis worden opgenomën. De officier had drie maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voorwaardelijk geëist.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3