James Vrij is op weg naar de Europese top VRAGEN IN RAAD OVER DE UITHOF Straffen voor tennisprofs die zich misdragen verzwaard Autogrammen Nieuwe Porsche is ruime sportwagen DEN HAAG - Als hoofdpartij van een bok- sprogramma geldt in ons land de wedstrijd voor de pauze. Daarin had de organisatie van het prof- programma, dat voor het eerst sinds een jaar in de prachtige PWA-zaal van het Congresgebouw gis teravond werd georgani seerd, zich vergalop peerd. Niet de met vlag en wimpel - met speciale permissie van de boks- bond omdat hij op een Duitse licentie bokst - binnengehaalde Rudy Koopmans sleepte de grootste waardering in de wacht van het veer- tienhonderdkoppige pu bliek. Dat deed James Vrij, die meer had ver diend dan als „uitsmij ter" dienst te doen. Hij was tenslotte de enige Nederlandse kampioen die in de ring kwam. •Hij toonde zich die titel in het wel tergewicht, in augustus ver overd op Sugar Ray, volledig waardig. James Vrij wil hoge rop en heeft daarom sterkere tegenstanders gevraagd die hem in staat kunnen stellen op de Europese lijst te stijgen. Promo tor Henk Ruhling had gezorgd voor de Duitse ex-titelhouder Jürgen Voss, die zich gedroeg volgens zijn naam: geslepen. Het was de enige partij die in hoog tempo werd gebokst, van het begin af. De rechtsvoor- staande Duitser beschikte over een uitstekende conditie, was geroutineerd, schuwde het duel niet en kon counteren, een di kwijls doorslaggevend wapen in een bokspartij. Het duurde enige ronden voor dat James Vrij was ingespeeld op de snel wegslippende Duit ser. Vrij had er moeite mee zijn eigen partij te maken. Toen dat van de vierde ronde af wel het geval was, veroverde hij het ini tiatief en werd zijn overwicht duidelijker. Dat culmineerde in een ijzersterke vijfde ronde waarin Vrij, uiterst geconcen treerd, tweemaal Voss in moei lijkheden bracht met enorme rechtsen op de maag, gevolgd door rechtse directen. James Vrij stootte zuiverder, harder, veelvuldiger en gevarieerder, zo dat zijn zege al tijdens de partij vaststond. Toch leek een sensationele wen- Rudy Koopmans, voor het eerst als prof in Nederland boksend, kneusde al in de eerste ronde zijn rechterhand. ding nog mogelijk. Nadat Voss in de zesde en zevende ronde tweemaal zo'n korte rechtse hoek - waarop Sugar Ray in het titelduel neerging - had ver- werkt, kwam hij in de slotronde onverwacht sterk terug en deed hij Vrij met een linkse counter zelfs even door de knieën knik ken. Gevolg van de gretigheid waarmee de welterkampioen op een aansprekender zege, door k.o., aanstuurde. Zijn puntenze- ge was buiten kijf. Voss was het er volkomen mee eens. Na deze overwinning moet voor Vrij, als het trio Ruhling-Overste-Sch- mitz inderdaad veelvuldig gaat 1 James Vrij: een hoofdpartij waardig. organiseren, de mogelijkheid aanwezig zijn om op korte ter mijn tot de Europese top door te stoten. Dan zal hij wel ettelij ke lastige mannetjes als Voss nog moeten overwinnen. Traag De overige drie profpartijen le den alle aan hetzelfde euvel: traagheid, zodat zich vóór de slotpartij een landerige stem ming van de zaal had meester gemaakt. Middengewicht Rudy Koopmans, uit Duitsland ge haald als vervanger van de ge blesseerde Fighting Mack, kon daaraan weinig doen. Hij kneusde in zijn partij tegen de Duitse ex-zwaarwel ter kam pioen Peter Scheiber al in de eerste ronde zijn rechterhand en bokste de gehele partij met één hand, zijn linker. Koopmans na afloop:,, Ik voelde het. Aan het eind van de eerste ronde gaf ik een stoot tegen Scheibers voorhoofd en toen ge beurde het. Jammer, want Scheiber zou een fijne tegen stander voor me zijn geweest als ik beide handen tot mijn be schikking had gehad". Koopmans begon zeer voortva rend en leek op weg naar zijn twaalfde voortijdige zege in veertien partijen. Scheiber zag alle hoeken van de ring. Toen ontstond die blessure. Fysio therapeut Henny Eeman stelde na afloop vast dat de hand niet was gebroken, wel zwaar ge kneusd. Er zat een knobbel op zo groot als een ei en de hand had alle kleuren van de regen boog. „Vanavond nog foto's la ten maken", adviseerde Eee- Ondanks die handicap toonde Koopmans zich verre meester over Scheiber, zo zelfs dat hij een arrogante indruk maakte. Koopmans: „Dat kan zo lijken maar het is beslist niet waar. Dat is mijn instelling niet. Het zal zo lijken omdat ik me heb aangeleerd volkomen ontspan nen te boksen. Daardoor kan ik ook gemakkelijk tien ronden aan." Dat was ook zo. maar hij kon het trage, emotieloze duel slechts ten dele afwerken: een- handig. Niettemin haalde hij de Duitser in de achtste ronde met een harde linkse op de lever voor acht tellen neer. Koop mans: „Daarop had een rechtse moeten volgen maar dat kon niet en toen ik nogmaals links wilde stoten, was hij al weg." Koopmans verdient een nieuwe kans in ons land om alles te laten zien want dat hij een enorm harde stoot van links zo wel als van rechts heeft, toonde helaas slechts de eerste ronde. Op punten Twee „nieuwelingen" comple teerden het programma. Zwaar gewicht Sjoerd Tuininga bleek niet in staat tegen de zich nau welijks bewegende en steeds achter zijn dubbeldekking krui pende Duitse halfzwaargewicht Uw Meinicke, de partij naar zijn hand te zetten. Hij wist er geen raad mee, bokste te afwachtend en ging te weinig door al? daar toe de gelegenheid was maar won toch royaal op punten. Het opvallende was dat, behalve James Vrij, geen van de andere drie de opstoot gebruikte. Ook het onmiskenbare talent Adrie Huussen niet, die steeds moest oppassen tegen de te „vette" en daardoor gedrongen Duitse zwaarwelter Klaus Fuchs die in de clinch nog wel eens gevaar lijk wilde worden. Huussens techniek was oppermachtig maar het ontbrak hem natuur lijk, na drie partijen waarvan twee gewonnen door k.o., aan routine. Pad hij die in voldoen de mate gehad, dan zou Huus sen in de zesde en laatste ronde onmiddellijk hebben geprofi teerd toen Fuchs op een links „schampschot" in moeilijkheden kwam. Huussen, die inmiddels - wel te laat - van de vierde ronde af het tempo had opgevoerd, ging evenwel niet door. Zijn puntenzege was niettemin over duidelijk. HERMAN VAN BERGEM (Van onze sportredactie) DEN HAAG Tijdens de behandeling van de begro ting jeugd, sport en recreatie van wethouder P. Vink heeft gemeenteraadslid W. du Chatinier gisteravond enige vragen gesteld. De woordvoerder van de CDA- fractie in de Haagse raad stelde achtereenvolgens het schaatscentrum De Uithof, de accommodatie van Houtrust en een eventuele wielerbaan aan de orde. Du Chatinier wilde van wethou der Vink, die morgenavond zal antwoorden, weten hoe het for se financiële tekort van De Ui thof (meer dan een miljoen gul den) tot stand komt. „De Haagse baan neemt .met dat bedrag in Nederland verreweg de eerste plaats in", aldus de CDA-woord- voerder. „Andere banen kam pen met een tekort van maxi maal drie ton, zodat De Uithof er wat dat betreft wel erg ver bovenuit steekt. Toch trekt De Uithof nog het meeste publiek, zodat het in dat licht bezien een vreemde zaak is." Du Chatinier zette ook vraagte kens achter de bereikbaarheid van het ijscentrum. Volgens hem was dat er ook de oorzaak van geweest dat het AMRO-ten- nisevenement in de hal op een, zoals hij het noemde, fiasco uit draaide met slechts een halfvol le zaal, terwijl Den Haag tennis- minded is. „Het openbaar vervoer zal moe ten worden verbeterd", aldus de CDA'er. „Of de parkeergelegen heid zal fors moeten worden uitgebreid. Er zou in ieder geval een tweede uitgang moeten ko men, bijvoorbeeld aan de West- landse kant." Over Houtrust zei Du Chatinier: „Er wordt te weinig gedaan aan het achterstallige onderhoud. De accommodatie voor vooral de handballers is erg slecht, Daar moet op korte termijn iets aan worden gedaan." NOTA Ook over de bouw van een eventuele wielerbaan en de veel besproken onroerend goedbelas- ting wilde de CDA'er ophelde ring van wethouder Vink. Zo wilde hij weten of er nog aan de bouw van een wielerbaan wordt gedacht. Voorts stipte Du Chatinier de grote ongerustheid van de sportverenigingen aan over de onroerend goedbelas- ting. „Niemand weet waar hij aan toe is. In 1974 liet het ge meentebestuur geruststellende woorden horen over deze zaak, maar we willen nu wel eens weten hoe het er mee staat. Gaarne zien wij voor 1 februari een nota over deze punten tege moet." Over het betaalde voetbal in Den Haag zei Du Chatinier: „FC Den Haag gaat sportief in de goede richting, maar het aantal toeschouwers is nog steeds niet voldoende. We moeten ons bera den over de gang van zaken in 1976. Ik zou de suggestie willen- doen niet zo maar een bedrag aan FC Den Haag beschikbaar te stellen, maar ons daarbij te spiegelen aan andere instanties. Het deelnemen in CAO's zou eens bekeken moeten worden, evenals de minimale en maxi male salariëring van de spe lers." STOCKHOLM De internationale tennis- bond voor profspelers heeft in Stockholm, na afloop van het Masterstoernooi, besloten dat in de toekomst onbehoorlijk gedrag van spelers zal worden gestraft met hogere geldboetes. Is een speler al een paar keer veroordeeld, dan kan dat zelfs leiden tot uitsluiting. Spelers die in de toekomst voortijdig de baan verlaten, ruzie maken met de scheids rechter, lijnrechters en tegenstander kunnen wórden veroordeeld tot een- boete van 1000 dollar (ruim 2500 gulden). Ook als een speler niet zijn beste kunnen toont, kan hem dat op hetzelfde bedrag komen te staan. Wordt een tennisser in twaalf maanden drie keer bestraft, dan wordt hij tijdelijk uitgesloten van deelneming aan toernooien. Heeft een speler in een jaar 3000 dollar aan boetes moeten betalen, dan betekent dit" automatisch een uitsluiting van drie weken. Verder kan een speler worden gediskwalifi- ceerd als hij in een en dezelfde wedstrijd .tussen de sets langer heeft gerust-dan een minuut. Een boete van 50 dollar hangt die j tennisser boven het hoofd die opzettelijk een bal buiten de baan slaat of gooit. Tenslotte j moet 200 dollar worden betaald als er wordt gevloekt tegen officials, tegenstanders en zelfs ballenjongens. DINSDAG 9 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT WEGWIJS (onder redaktie van Gerard Croné) In 1974 was 36 procent van de verkochte auto's uitgerust met voorwielaandrijving. In 1964 nog maar zeventien. De autoproduktie zal laag zijn dit jaar. Dat voorspelt het Engelse blad Motor Business. In Italië zal de daling ten opzichte van vorig jaar zelfs 23 procent bedragen. In Frankrijk elf pro cent. 0 Van de auto's die momenteel in Nederland rijden is veertig procent geschikt om op gewone benzine te rijden, weet Shell te melden. De gordel en de helm zijn 1 januari 1976 verplicht in Duitsland. Saab rekent erop dit jaar in Nederland 2500 auto's te verkopen. Deze maand kreeg de 2000ste een eigenaar. Een record, want de verkopen bleven andere jaren daaronder. En Saab staat daarin niet alleen. Vorige maand werd het verkooptotaal van het afgelopen jaar voor de Nederlandse markt al overtroffen. Tot en met oktober zijn er 418.000 nieuwe wagens verkocht. In heel 1974 404.312. Opel, Renault en VW zijn de koplopers. Als de volksvertegenwoordiging ermee ak koord gaat zal vanaf 1 januari 1976 een snelheid boven de honderd kilomter verboden zijn in de Bondsrepubliek. Met uitzondering van autosnel wegen en andere wegen met gescheiden banen. Datsun exporteerde zojuist de vijfmiljoenste auto. In Zweden heeft elke derde inwoner nu een auto. In Nederland zal dit even na 1980 het geval zijn. Opel heeft zijn Rekordserie uitgebreid met een zwaarder type, uitgerust met een 2-liter 4 cilinder motor. Deze krachtbron levert 100 din-pk bij 5200 toeren en heeft een acceleratie van 0-100 km/uur in 12,5 sec. en een topsnelheid van 170 km/uur. Lancia, dochteronderneming van autoprodu cent Fiat, heeft enige wijzigingen aangebracht in haar Bètaserie. De 1800-serie is verdwenen en daarvoor in de plaats is een krachtiger 2000-uit- voering gekomen. Bovendien werd deze 1976-se- rie onder meer aan de voorzijde (grille) enigszins gewijzigd. De Nederlandse importeur in Wasse naar verwacht de eerste exemplaren in januari. De prijzen van de 2000-serie zijn nog niet vastge steld, maar zullen liggen rond de 20.000 gulden. De eerste negen maanden van dit jaar hebben in Zweden een stijging van de DAF-verkoop met 59 procent te zien gegeven. Het Westduitse wegennet zal in 1985 bijna verdubbeld zijn. Dat zal 59 miljard D-mark kosten. Grote fiets atlas van weinig waarde (Van een onzer verslaggevers) over een groter toerentalbereik vrijwel onveranderd blijft. Het gemiddelde verbruik is 1 op 10. In plaats van een vierversnel- lingsbak kan in de herfst van 1976 ook een volautomatische versnellingsbak worden besteld. Het onderstel van de Porsche 924 is vrijwel onderhoudsvrij: de motorolie moet elke 10.000 kilometer worden ververst. Een grote inspectiebeurt heeft de au to elke 20.000 kilometer nodig. De carrosserie is van gegalvani seerde plaat en wordt zes jaar gegarandeerd. De 924 gaat rond de dertigduizend gulden kosten en kan in januari worden gele verd. Als er één automerk is waarvan gezegd kan worden dat het zich sinds het prille begin heeft ge houden aan hetzelfde concept en aan dezelfde vorm, dan is dat Porsche. Luchtgekoelde motor achterin en een meikeverachtige carrosserie. Als een donderslag bij heldere hemel komt dan ook het bericht dat Porsche met een nieuwe auto op de markt komt, die een watergekoelde motor voorin heeft en een conventione le carrosserie. Temeer daar met recht gesteld kan worden dat de huidige Porsches met hun motoren achterin zonder meer behoren tot de meest eco nomische en betrouwbare sport wagens. De steeds strenger wor dende eisen van de automobilist van nu hebben ervoor gezorgd dat deze auto's een nauwelijks te overtreffen perfectie hebben bereikt. De nu aangekondigde nieuwe Porsche, die als Porsche 924 een opvolger is van de 914, is gebo ren uit de overweging een ruime sportwagen te kunnen leveren. De wens om net als bij de „gro te" Porsche, ook achterin twee zitplaatsen te creëren en boven dien een ruime bagageruimte te bieden, leidde tot het plaatsen van dè motor voorin de auto. Wat betreft de aandrijving wa ren er twee mogelijkheden, voor- of achterwielaandrijving. Voorwielaandrijving is volgens Porsche voor sportwagens geen juiste keus, omdat deze de be stuurder niet de mogelijkheid geeft het rijgedrag van de auto zowel aan de voorwielen door te sturen als aan de achter wielen door doseren met het gaspedaal gelijktijdig te beïn vloeden. Om steeds heer en meester te blijven in bochten, is achterwielaandrijying bij sport wagens een eerste vereiste. Porsche paste op de 924 een bijzondere constructie toe, het zogenaamde „transaxle"-sys- teem met een starre verbinding tussen motor en de versnellings bak-differentieel unit, waardoor een buig- en torsievrije eenheid ontstaat. De motor is op twee plaatsen aan de zelfdragende carrosserie opgehangen. Dat is ook het geval met de transmis sie bij de achteras. Met het oog op de rijkwaliteiten heeft dit systeem de gelijke voordelen van de motor in het midden van de auto, waarbij de gewichtsver deling gelijkmatiger verdeeld is en van het middelpunt verscho ven is; hierdoor werd de rich- tingsstabiliteit van de auto ook vergroot. Het „transaxle"-systeem heeft nog een belangrijk voordeel, dat betrekking heeft op de veilig heid. Bij botsingen worden na melijk de vrijgekomen krachten niet uitgeoefend op het passa gierscompartiment, maar door gegeven aan de achteras, waar ze voor de inzittenden geen kwaad kunnen aanrichten. De krachtbron van de 924 is een watergekoelde 1984cc viercilin- der motor met bovenliggende nokkenas, die wordt aangedre ven door een getande riem. De motor is afgeleid van een on langs nieuw door het VW-con- cern ontwikkelde krachtbron. De nieuwe motor is voorzien van het moderne mechanische inspuitsysteem K-Jetronic, een dubbel uitlaatsysteem en een compressieverhouding van 9,3:1, dat garant staat voor hoge pres taties en een geweldige trek kracht. De aangepaste motor heeft een vermogen van 125 DIN-pk (92 kW) bij 5800 omw./- min. Het maximum koppel be draagt 16,8 mkg (165 Nm) bij 3500 omw./min., een koppel dat Den Haag Met enig feestelijk vertoon is dezer dagen de „Grote fietsatlas van Nederland" uitge bracht. Uitgeverij Kluwer, de ANWB en de Stich ting Fiets presenteerden de eerste atlas die spe ciaal voor fietsers is gemaakt. Bij nadere bestu dering blijkt echter de waarde van deze dure atlas (49,50 gulden, volgend jaar 62,50 gulden) gering. De kaarten, die de fietspaden in een opvallende rode kleur tonen, zijn hier en daar sterk verouderd en zijn wat het aangeven van fietspaden betreft zeer onvolledig. Bovendien rijst de vraag of de behoefte aan zo'n atlas nu wel zo groot is. De fietsatlas bestaat uit een omvangrijk tekstge deelte en een groot aantal kaartbladen. Het tekstgedeelte* behandelt alle mogelijke aspecten van de fiets en het fietsen, van het bandenplak ken, het fotograferen per fiets en de historie van de fiets tot alle soorten kettingkasten en het vervoer van fietsen per vliegtuig. Waar dit deel erg volledig is, is het kaartgedeelte dat niet. Zo is er voor het aangeven van fietspaden geen gebruik gemaakt van het provinciale fietspaden plan Zuid-Holland 1975. Dat betekent, dat specia le toeristische fietspaden, die er soms al vele jaren liggen, helemaal niet vermeld staan: de fietspaden Monster—Hoek van Holland door de duinen duinen, Woudt—Wateringen, Maasland De Lier, Schipluiden—Delft en Schipluiden—'t Woud en het fietspad dwars over Voorne—Put ten. Anderzijds staan er op de kaarten "„oriënta tiepunten" aangegeven die al lang verdwenen zijn: de hele WSM-spoorlijn door het Westland, die in de 60-er jaren werd opgeheven, staat nog aangegeven, evenals de voormalige veilingen in alle Westlandse plaatsen. In Honselersdijk staat een jeugdherberg aangegeven; wie daar fietsend is aanbeland vindt echter geen jeugdherberg: die is al vóór 1960 gesloten. Het zijn dit soort onvolkomenheden die er voor zorgen dat de Fietsatlas van weinig praktisch nut is. Fietskaarten en folders van de VW in eigen of vakantie-omgeving lijken een betrouwbaarde re gids voor fietsers. En de ANWB had voor een uitgave met zoveel onvolkomenheden geen ver antwoordelijkheid mogen nemen. Lichtgewicht overall Een overall nog lichter van gewicht dan een krant, toch sterk, zodat er geen scheu ren ontstaan, afwasbaar niet een vochtige doek, waterafstotend en zuurbestendig, dat is het nieuwe produkt van de Gorcumse Auto Centrale N.V., waarvan de mogelijk heden legio zijn. Niet alleen bij autopech, maar ook voor uitgesproken vuile karwei tjes als het aanbrengen van roestbescher- ming, reinigingswerkzaamheden, schilder- of spuitwerk zit men in deze lichtgewicht overall volledig ingesloten en met een be- schermkap .erbij zelfs van top tot teen. De bij autopech overall is wit, geeft dus ook beveiliging bij bijvoorbeeld een band omwisselen aan de kant van de weg. De prijs bedraagt 8,95 en van een beschermkap 3 (exl. BTW). Ook is een overall met capuchon verkrijg baar voor 9,95. Het materiaal, waaruit de overall is ver vaardigd is geïmpregneerde vezelvliestex- tiel. Dit verklaart het superlichte gewicht en de mogelijkheid om er in opgevouwen toestand een plat pakje van te maken, dat weinig plaats inneemt. De nieuvye Porsche Interieur van de ruime sportwagen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10