„Kind moet na geboorte in kliniek zo dicht mogelijk bij moeder blijven" I Hypotheken PROF. G. V. KLOOSTERMAN: Suske en Wiske De Bokkige Bombardon Lucky Luke - „Met Escorte" Paulus de Boskabouter - De Uitvinder' PAGINA 8 LEIDSE COURANT MAANDAG 8 DECEMBER 1975 „Het principe is dat moeder en kind zoveel mogelijk een eenheid blijven vormen, ook na de scheiding van de lichamen. Door de transparante wieg aan het voeteneinde van het bed kunnen beiden elkaar steeds zien. De moeder-kindband moet na de geboorte in de kliniek zo intiem mo gelijk blijven. Prof. G. J. Kloosterman uit Am sterdam heeft dit on langs op een kinderart sencongres in München gezegd. Moeder en pas geborene zijn in de ruimste zin van het woord nog beiden haast onafscheidelijk. Prof. Lind uit Stockholm is ervan overtuigd dat er al na vijf minuten oog contact bestaat en dat de baby zich van zijn omgeving bewust is. En wat gebeurt er dan? Vanuit zijn behaaglijke holletje, waar het duis ter en warm was, waar hij zijn stille leventje als geborgen en ver trouwd onderging, glijdt de boreling stootsgewijs in een roe zemoezige witte wereld van een kille verloska mer. Akelig hel licht schijnt in zijn oogjes. Nog nooit tevoren aan geraakt, pakken ineens vreemde handen zijn kleine lichaam en stoppen hem in het bad. Hij komt in aanra king met een harde ijskoude weegschaal. En de eerste noodzakelijke schreeuwen (waarbij overigens iedereen in de kraamkamer opgelucht ademhaalt) ontaarden in een luid blijvend gekrijs. Het eni ge verweer waarover hij be schikt is een keel op te zetten. Pi-of. Kloosterman, hoofd gy naecologische afdeling van het Wilhelmina Gasthuis in Am sterdam: „Ik ben er een tegen stander van babies op zaal achter glas te leggen en wel uit de psychologische overweging dat alle zoogdieren bij de moe der in het nest blijven. Terwijl de moeder nog aan het baren is, zuigen bij voorbeeld de al eerder geboren biggetjes al. Bij veel volkeren worden ba- bies bij de moeder in een slen- leder kinderbedje heeft een commode, die kan worden uitgetrokken en waarin alles staat wat de pasgeborene nodig heeft. De zalen hebben plaats voor 6 moeders en 6 babies. De moeder doet in het W.G. (Amsterdam) de hele verzorging van het kind eigenhandig. dang op de rug gedragen. Een steunen bijna van huid tot huid. Dit innige contact met de moeder is natuurlijk van be lang voor de latere ontwikke ling. Vertrouwde sfeer Prof. Kloosterman geeft de voorkeur aan een bevalling in eigen huis omwille van de ver trouwde sfeer. Als er tenmin ste niets bijzonders aan de hand is. „De moderne techni sche geboortehulp dwingt ba rende vrouwen vaak genoegen te nemen met verloskamers, die haast lijken op een opera tiekamer. Men neemt de moe der direct na de geboorte het .kind af om het te observeren. sóms zelfs te isoleren. Met fles- senvoeding krijgt ze het vaak- pas na dagen weer te zien. Ik maak natuurlijk een uitzon dering voor couveusekinder- tjes, waarbij iedere moeder blij en dankbaar rs dat haar kind door zo'n hulpmiddel in leven kan blijven. Maar meer dan 80% van alle moeders die" een normale zwangerschap tot 38 weken hebben doorstaan, kunnen spontaan een gezond kind krijgen, dat best in haar onmiddellijke nabijheid kan blijven, ook in een kliniek waar veel jonge moeders sa men op een zaal liggen. Zwan gerschap is een normaal ver schijnsel en geen ziekte. Gaat de zwangerschapstijd naar wens, dan kan de bevalling ook best thuis gebeuren. Een zeer grote groep (60-80%) aan staande moeders kan een ma ximum vrijheid hebben waar ze hun kind willen krijgen; een veel kleinere groep (15-30%) moet naar een gynaecologi sche afdeling van een zieken huis en de kleinste groep (5%) hoort in een kliniek met hoog gespecialiseerde hulpverlening en speciale apparatuur. In normale gevallen kan bij voor keur een vroedvrouw de be valling leiden (in 1973 werden in Nederland nog 52% van de kinderen thuis geboren) „Ik zit hier natuurlijk geen propagan da te maken voor de bevalling thuis, maar ik wil alleen zeg gen dat het de meest ideale omgeving voor moeder en kind is. De moeder blijft de hele tijd gastvrouw. Arts of vroedvrouw zijn haar gasten. Die situatie geeft de vrouw een stimulans zich goed te houden. Maar wil een aan staande moeder beslist in een kliniek bevallen (nodig of niet) dan moet de thuissituatie zo veel mogelijk worden nage bootst". Prof. Kloosterman haalt het in zeven talen vertaalde boek aan van Dr. Leboyer: „La naissan- ce sans violence" („geboorte zonder pijn"). Een vertaling die niet helemaal klopt. Be doeld wordt de geboorte zon der 'geweld'; lees lawaai, schel licht, in Amerika zelfs air-con- ditioning. „We hebben op het congres in München de film gezien waarbij de baby nog aan de navelstreng op de buik van de moeder wordt gelegd en daar heel voorzichtig door de gynaecoloog gestreeld. Het licht in de verloskamer blijft gedempt en er mag alleen fluisterend worden gesproken. Prof. Kloosterman: „Een feest je bij kaarslicht maar 't is wel indrukwekkend als je ziet dat zo'n baby na een tijdje gaat lachen". „Groeistuipjes?" Hij haalt even de schouders op. „Daarmee komen we op het terrein van de hypothese. Maar het kind ziet er wel in-te- vreden uit Ik zei wel tegen Leboyer dat het strelen zeker heel wat oefening had gekost en dat gaf hij toe. „Ik heb er een tijd over gedaan voordat ik 't goed kon", zei hij". Stof tot nadenken „Maar we moeten nooit verge ten dat deze onderzoekingen stof tot nadenken hebben gele verd. Ze zijn propaganda voor een natuurlijke bevalling. Je wordt erdoor geconfronteerd met het fenomeen". Prof. Kloosterman, wiens werk het onder meer is honderden kin deren op de wereld te helpen zetten, blijft er toch altijd iets van het wonder in zien. In het baringsproces naderen waar neembare wereld en bestaans- mysterie elkaar uiterst dicht. De baring met haar complexe en zuiver op elkaar afgestem de processen is een natuurver schijnsel, waarbij normaliter geen ingreep van buitenaf no dig is. Hij gaat er zelfs van uit dat ingrijpen van de arts niet altijd een verbetering inhoudt, maar een verstoring van de natuurlijke orde op zaken. „Het enige wat een barende vrouw nodig heeft is regelma tige controle, morele steun en bescherming tegen mensen, die er al te technisch tegenaan kijken. Want daarin zit soms een zekere ontluistering". „Gek genoeg vindt de moeder het niet altijd fijn om de baby vlak bij zich te houden. Ik heb wel vrouwen horen zeggen dat het rustiger was als het kind ergens anders stond. Maar ik weet niet of dat nu de moeder- studeerde in Amsterdam af op een proefschrift waarin hij de staphilococcen een der belang rijkste gevaren acht voor „rooming out". Uit zijn jaren lange onderzoekingen in onze kliniek bleek dat het steriel geboren kind al heel snel na de geboorte met staphilococ cen wordt geïnfecteerd. (74% na 10 dagen; met de dag stijgt de kans op besmetting). Stap hilococcen hebben verschillen de stammen. Bij „rooming out" vond dr. Borst zelden de zelfde stam bij moeder en kind. Integendeel dan bleken bij de babies juist de bacteriën getypeerd die verplegend per soneel in neus- en keelholte lijkste aller moeders waren. Het kan ook door beïnvloeding komen. Als je hun maar ver telt dat het de baby ten goede komtMensen zijn ongeloo flijk manipuleerbaar. Trek een witte jas aan en je hebt het pleit gewonnen". Maar nu heeft de professor het alleen nog maar over de psychologi sche kant. „Ik zie ook een hygiënische kant" zegt hij, „en die maakte op het congres toch de meeste indruk. Ik stelde dat moeder en kind moeten samenblijven (de zogenaamde „rooming in") en de moeder het zo gauw mogelijk zelf moet verzorgen, omdat er geen vreemde han den aan moeten komen. Vroe ger was men al beducht voor bezoek op zaal dat zich over de babies heenboog met een invasie van microben, zodat men ze elders veilig wilde stel len. Maar als kinderen in wiegen bij elkaar staan als bij „room ing out" is datzelfde gevaar aanwezig. Prof. Zanen en ook prof. Ruys, tot voor kort hoog leraar in de bacteriologie, zijn het daarmee eens. De zoon van prof. Borst: dr. Jan Borst die bij mij op de Vroedvrouwenschool werkte. hadden. Ze waren dus door de verpleegsters besmet. Epide mieën onder babies komen dan ook altijd voor in landen waar „rooming out" wordt toe gepast. In geval van „rooming in", is er natuurlijk ook sprake van besmetting. Bij 50% van de door moeder zelf verzorgde „rooming in" babies trof men dezelfde staphilococcenstam aan als die de moeder bij zich had. Maar deze besmetting heeft het voordeel dat de baby meteen passief geïmmuniseerd wordt door de immuniteit van de moeder. Bovendien brengt weerbaarheid tegen een be paalde stam ook gedeeltelijke weerbaarheid met zich mee te gen andere stammen". Resumerende: prof. Klooster man gaat uit van het stand punt dat als de baby toch besmet wordt, wat na zijn ge boorte onvermijdelijk is, dan moet je zorgen dat dit gebeurt door de enige mens wier bac teriën hij niet ontlopen kan, die van zijn moeder. En deze geven hem dan, ook al door de moedermelk, daartegen na tuurlijke weerbaarheid mee. Omdat dit principe ook geldt voor andere micro-organismen die de moeder „in huis" heeft is er volgens prof. Klooster man voor „rooming in" meer dan één argument aan te voe ren. Als we ervan uitgaan dat het kind al na vijf minuten iets van zijn omgeving bewust er vaart dan staat het vast dat bezoek van de moeder veel sneller moet gebeuren dan hu vaak het geval is. „Bacteriolo gen hebben er niets op tegen dat de moeders ze ook licha melijk aanraken". De vraag of uitblijven van snel contact met de moeder „hospi- talisme" (schadelijke invloed op de geest door verblijf in een ziekenhuis) bij couveuse- kindertjes kan veroorzaken antwoordt prof. Kloosterman bevestigend. „Het is zelfs zo dat als de moeder niet kan komen het kind steeds wordt geholpen door dezelfde zuster, de „knuf- felzuster". Een pseudo-moe- der, zodat het kind steeds het zelfde gezicht voor zich ziet. Prof. Kloosterman heeft be paalde standpunten ten aan zien van baring en babyver zorging. Hij staat de spontane geboorte voor, liefst zonder medicamenten, analgesie (pijn- verdoving) of anesthesie (alge hele verdoving). Na de geboor te moeten moeder en kind di rect contact hebben (Leboyer). Het kind staat in een wieg aan het voeteneinde, iets hoger dan het bed. Zo snel mogelijk neemt de moeder de verzor ging op zich (liefst na de 2e of 3e dag), de zuster fungeert niet als verpleegster maar als lerares. „Volgens dit principe hebben we sinds 1947 eerst op de Vroedvrouwenschool in Am sterdam en sinds 1957 in de Geboortekliniek op het W.G. de „rooming in" dag en nacht consequent doorgevoerd. En dit niet alleen uit psychologi sche maar ook uit bacteriolo gische overwegingen". In 1972/73 zijn 2306 kinderen samen met hun moeder in de W.G.-kliniek verpleegd; 76 kin deren zijn voor nadere obser vatie langer moeten blijven. Maar niet een keer was infec tie de oorzaak van de langere verpleegduur. TINY FRANCIS C. Dargaud S.A. 1975 T—50 De stemming was uitste kend. Paulus en Pieter grepen elkaar bij de hand en brulden zo hard ze konden: „Lang leve onze grote uitvinder, hiep hiep hiep hoeraaaaaaü" De uitvinder stond intussen te stralen en dat mocht ook wel, want het was vermoede lijk de eerste keer dat een van zijn vindingen werkelijk aan de ver wachtingen had beantwoord. „Van harte zeer buitengemeen nogal wel zo tamelijk gefeliciteerd, pro fessor," riep Oehoeboeroe. „Het was een kras staalje van vernuft," tetterde Salomo, „zó kras dat het wel een ravekras had kunnen zijn!" Gregorius zei niets. Die had de brandweerhelm bemachtigd en stond daar stiekem mee te pron ken. Agenda-Bioscopen Maandag 8 december HOT 20.30 Thomas Mann-weekend BZZTÓH—theater (J). Dlllgentla 20.15 Open Podiumavond. AcademlegoDouw Lelden 20.00 uur Lezing over opgravingen in Sakkara door drs. H. Schneider. Praethuya Lelden, 20.00 uur Lezing over UFO-waarnemingen. Gemeentehui» Alphen a.d. Rijn 20.00 uur Lezing over 19de-eeuwse bouw kunst door drs. H. Rosenberg. Dinsdag 9 december HOT 20.30 uur Studio-avond Neder lands Dans Theater (J). Theater Aan de Haven, 20.30 uur Agamemnoon, try-out-voorstelling De Appel (J). Oude Kertc Schevenlngen 20.30 Haga Vocalis o.l.v. Racus van Yperen m.m.v. solisten (J). Woensdag IQdecember (J). HOT 20.30 De Zanzibar (Haagse Comedié) (J. Theater Aan de Haven. 20.30 uur Agamemnoon, try-out-voorstelling De Appel (J) Dlllgentla 12.45 Lunchconcert Jet Rölmy piano. LEIDEN LUXOR (tel. 121239), The Yakuza (18) 14,30. 19.00 en 21.15, zo. 14.30, 16.45, 19 00 en 21.15. CAMERA (tel. 124919), Once upon a time in the west (14) 20.00, Sjors en Sjimmie en de rebellen (a.l.) zat. 14.30, zo. 14.00 en 16.15. DARBAREL- LA (18 vr. en zat. 23.30. STUDIO (tel. 133210), Emmanuelle (18). 14.30, 19.00 en 21.15, zo. 14.30. 16.30, 19.00 en 21.10. LIDO (tel. 124130). On her majesty's secret service (14) 14.30. 19.00 en 21.15, zo. 14.30. 16.30, 19.00 en 21.15. TRIANON (tel. 123875), Het kind van de zon (18) 14.30, 19.00 en 21.15, zo. 14.30. 16.30,19.00 en 21.15. REX: (tel. 125414), Porno-bekentenis- sen (18) 19.00 en 21.15, zo. 14.30, 19.00 en 21.15. 1001 Dalmatiërs (a.l.) za. 14.30 uur. Ik wil het overal met u doen (18) za. 23.30 uur. Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor LEIDSE SPAARBANK

Leidse Courant | 1975 | | pagina 8