Treinkapers lieten oudste gijzelaars vrij mijden contact met Nederlanders TREINKAPERS HOUDEN REKENING MET DE DOOD Molukkers CcidoeSoivuMit Bezetters consulaat spelen „schaak" om mensenlevens Overleg zonder veel resultaat MAANDAG 8 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT PACING 5 (Van onze speciale ver slaggever) BEILEN De treinka pers die in de stoptrein bij Wijster nog steeds 31 passagiers gijzelen, re kenen er niet op dat zij bij het beëindigen van de actie nog in leven zullen zijn. In een brief aan hun ouders hebben zij reeds hun persoonlij ke bezittingen aan hen vermaakt. Ook de ou ders zelf geloven op dit ogenblik niet dat hun zoons het kapingsdrama bij Wijster zullen over leven. Via deze brief kwamen zij er achter dat het hun jongens waren die de ac tie op dit ogenblik uit voeren. Zondagochtend is in de kerken van de Zuidmolukse evangeli sche gemeente in Assen en Bovensmilde voor zo wel de terroristen als de gegijzelde treinreizigers gebeden. De gemeentele den zijn opgewekt om elke avond „voor onze jongens te bidden". De Zuidmolukse gemeenschap in Nederland leeft sterk mee met zowel de treinkaping in Wijster als de gijzelingsactie in het Indonesische consulaatsge bouw in Amsterdam. In de zondag gehouden kerkdienst en, die overigens niet meer kerkgangers trokken dan an ders het geval is, werd het verdriet en de zorg zichtbaar die de Zuidmolukkers hebben om de kapers. Vooral gezien het feit dat de mariniers op lege treinstellen stormaanval len uitoefenden, heeft hen zichtbaar aangegrepen. De ou ders van de treinkapers in Wij ster hebben ingezien dat er voor hun zoons die de gijzeling uitvoeren geen weg terug meer is en hebben gezegd te hopen dat zij zich niet zullen overge ven. In het geval van overgave zou de actie naar hun zeggen nutteloos zijn geweest, terwijl de kapers zelf met levenslang zullen worden gestraft, zo is hun redenering. De gemeenschap van Zuid-Mo- lukkers in Nederland betreurt het dat er slachtoffers zijn ge vallen bij het drama in Wij ster. „Maar dat is de tol die aan het terrorisme moet wor den betaald", aldus een jonge Molukse vrouw. „In ons land - de RMS - worden ook dage lijks mensen vermoord. Wij kunnen niets doen aan het feit dat drie mensen het slachtof fer van deze kaping zijn ge worden." Onderhandelingen onder dwang NOG NOOIT HEEFT de Nederlandse regering bij onderhandelin gen na gijzelingsterreur zo moeilijk gezeten als thans in het dubbeldrama Beilen-Amsterdam. Omdat er tussen beide zaken een duidelijk verband ligt en in elk geval de Amsterdamse kapers via de communicatie-media precies kunnen volgen, welke de ontwikke lingen in Beilen zijn, verkeren ze niet in de geïsoleerde positie welke hen psychologisch kwetsbaar kan maken. Een bijzondere handicap is, dat er in Beilen moorden zijn gepleegd, zodat de Nederlandse overheid daar geen enkele concessie kan doen welke voor gijzelaars, zonder slachtoffers, een tijdelijke aftocht naar het buitenland zou garanderen. Trouwens welk land wil deze overvallers zelfs maar tijdelijk gastvrijheid verlenen. IN AMSTERDAM is tot dusverre geen bloed gevloeid, maar daar is de complicatie dat plaats en gegijzelden alles te maken hebben met Indonesië, waartegen de kapers in laatste instantie met hun politieke eisen altijd zullen stuk lopen. Wordt' er geen verrassende opening gevonden of komt er geen moment waarop geweld noodzakelijk blijkt en elk betrekkelijk risiko zal vanwege de dubbele gijzeling altijd een groot risiko blijken dan is een uitputtingsslag onvermijdelijk en voorlopig zitten de terroristen hierbij niet in de meest kwetsbare positie. Ze hebben immers niet veel meer te verliezen; zeker in het geval-Beilen niet DE VERANTWOORDELIJKE Nederlandse instanties die in deze situatie niet genoeg wijsheid toegewenst kan worden, zullen intus sen wel snel aan een neventaak moeten denken: de straf op verboden wapenbezit zeker wat het maximum betreft dermate sterk verhogen, dat er weer afschrikwekkende waarde vanuit gaat en dat de politie preventief tenminste beter kan optreden, dan nu vaak het geval is. Want het wapenbezit van terroristen is in feite de grote en gevaarlijke steun bij hun misdadige activiteiten. Treintje kijken als weekendvermaak In Beilen zijn militairen gisteren de hele dag bezig geweest met het aanleggen prikkeldraadversperringen en het plaatsen van extra dranghekken. (Van onze speciale verslaggever) BEILEN Tienduizenden nieuwsgierigen heb ben gedurende het weekeinde geprobeerd een glimp op te vangen van de stoptrein Gronin- gen-Zwolle, waarin Zuidmolukse terroristen uit Assen en Bovensmilde nog steeds 31 passa giers gijzelen. Vooral zondagmiddag reden onafzienbare slierten auto's langs de knelpun ten bij Spier, waar twaalf ambulances in gereedheid worden gehouden, en Pesse. De bestuurders werden door rijkspolitiemensen gesommeerd om door te rijden. Om op alle eventualiteiten te zijn voorbereid hadden de wachthoudende politiemannen het pistool uit de holster gehaald en los op de voorbank gelegd. Ook het centrum van Beilen bleek tijdens het weekeinde een trekpleister voor nieuwsgierigen te zijn. Zaterdag en zondagmiddag stonden enkele duizenden mensen achter de dranghek ken. De directe omgeving van het gemeentehuis in Beilen is afgezet, zowel met dranghekken als prikkeldraad. Zonder deugdelijk legitimatiebe wijs komt niemand hier binnen. Journalisten worden vier keer gecontroleerd alvorens zij voet kunnen zetten in het perscentrum. Zuid- Molukkers zijn überhaupt taboe in het Beilense centrum, nog afgezien van het feit of ze daar behoefte aan hebben, omdat allerwegen berich ten circuleren van een vijandige houding van de Nederlandse bevolking jegens deze groep. Zowel in Assen als in Bovensmilde de woonplaatsen van enkele zo niet alle treinka pers houden Zuid-Molukse ouders hun kin deren thuis van school, bang als ze zijn dat hen iets zou overkomen. De mannen verzuimen om dezelfde reden in sommige gevallen hun werk. Geen contact „We mijden op dit ogenblik bewust het contact met de Nederlanders", aldus een jonge Zuid- Molukker, die er overigens geen geheim van maakt dat hij de acties in Wijster en Amster dam afkeurt „Je wordt op dit ogenblik over één kam geséhoren met de terroristen", gaat het verder. In Assen zijn de auto's van Zuid- Molukers beschadigd, terwijl in de wijk ook vernielingen zijn aangericht, 's Avonds wordt er door soldaten gepatrouilleerd. Af en toe komt een helikopter over. De latent aanwezige haatgevoelens jegens de Zuid-Molukkers komt nu pas aan de oppervlakte", aldus deze zegs man, die om begrijpelijke redenen onbekend wil blijven. Intussen heeft het Kriminalamt in Düsseldorf de Nederlandse regering verzocht een waarne mer te mogen sturen, zoals Nederland dat destijds vroeg toen in Stockholm een gijzeling werd uitgevoerd. Evenals destijds de Zweedse autoriteiten op het verzoek afwijzend reageer den mr. Goncalves, officier van justitie in Almelo was hiervoor aangewezen; hij is even eens betrokken bij de beleidsvaststelling in Beilen weigerden de Nederlandse autoritei ten medewerking aan het Duitse verzoek te verlenen. „Na afloop zijn we bereid iedereen opening van zaken te verschaffen aangaande de taktiek", aldus een woordvoerder van justi tie in Beilen. De Beilense middenstand doet zolang de gijze ling duurt, vaak uitstekende zaken: „Maar mijn omzet mag direct een stuk lager zijn wanneer de mensen in de trein daarmee vrij zouden komen", aldus een Beilense slijter. Tegenover zijn winkel staat een pantserwagen van het 43-ste pantserinfanterie bataljon (600 man schappen met 80 voertuigen), dat in Beilen is gelegerd en belast is met zowel de controle van mensen als binnenrijdende auto's. Gevaarlijk Intussen zijn er nog steeds mensen vooral journalisten die proberen door de ring mili tairen heen te dringen die rond de trein is getrokken. De buitenste ring heeft een straal van 2,5 kilometer, de binnenste ongeveer 1,5 kilometer, evenver als de draagwijdte van de wapens die de Zuid-Molukkers verondersteld worden bij zich te hebben. Een oud-marinier heeft zijn diensten aangeboden om voor 500 gulden journalisten 's nachts op ongeveer 600 meter van de trein te brengen. Een levensge vaarlijke onderneming, waar vrijwel niemand gebruik van maakt Desondanks zijn er verslag gevers die op eigen gelegenheid de weg naar de trein weten te vinden, en dan triomfantelijk melden op x meter afstand van de trein te zijn geweest In vrijwel alle middenstandszaken van Beilen staan transistorradio's aan, waarmee de politieradio wordt afgeluisterd. Belangrijke me dedelingen worden echter per veldtelefoon ge daan, terwijl ook veel codetaal wordt gebruikt Bovendien storen de politiemensen soms hun conversatie, wanneer zij denken dat die niet voor ieders oren bestemd is. Beroering Intussen is in de Zuid Molukse gemeenschap beroering ontstaan over de uitlatingen van de militante „generaal" Tamaela, die nadrukkelijk heeft verklaard dat hij zich distantieert van zowel de actie in Wijster als die in Amsterdam, heeft gezegd dat de treinkapers „zeer streng gestraft" moeten worden voor het geval ze in handen van de Nederlandse justitie zouden vallen. De aanhang van Tamaela wordt geschat op tussen de duizend en tweeduizend leden, de groep Manusama formeel uitgeroepen tot (tweede) president van de RMS, Republiek Ma luku Salattan telt ongeveer 20.000 aanhan gers. In de omgeving van Beilen zaten gisteren de wegen potdicht door auto's van nieuwsgierige dagjesmensen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Ook in Amsterdam is dit weekeinde steeds duidelijker geworden dat de onderhandelingen tussen de Zuidmoluk se terroristen enerzijds en het beleidscen trum anderzijds in een doodlopend slop zijn geraakt. Beide partijen spelen het meest omzichtige schaak dat denkbaar is met mensenlevens als pionnen. En beide partij en gebruiken hetzelfde stuk om uit de dreigende patstelling te komen: de Ambo- nese dominee Metiarv. Het beleidscentrum hanteeert hem als enig middel om redelijk contact met de terroris ten in het Indonesische consulaat te onder houden. De terroristen manipuleren hem om een onderhoud af te dwingen met een lid van de Indonesische ambassade in Neder land het liefst ambassadeur Soetopo zelf, maar desnoods ambassaderaad, tevens chef politieke zaken Soerjadi. Vergeefs allemaal. Na afgelopen zaterdag en zondag tweemaal langdurig in het belegerde consulaat te zijn geweest, reisde (Is. Matiary gisteravond laat opnieuw doodvermoeid af naar zijn woning in Assen in het midden latend of hij vandaag weer naar Amsterdam zal komen. Het geëiste gesprek met een vertegenwoordi ger van de Indonesische ambassade lijkt ondertussen tot de onmogelijkheden te beho ren. Uit kringen van het beleidscentrum in Amsterdam kan men vernemen dat Indone sië de gijzelingen als een binnenlandse aan gelegenheid van Nederland beschouwt. Met andere woorden: „Dop uw eigen bonen en denk erom dat het leven van Indonesi sche staatsburgers gevaar loopt Wij stellen u verantwoordelijk". Van een gesprek tussen een Indonesische diplomaat en de terroristen in het bezette Indonesische consulaat, zoals de bezetters hebben geëist, kan helemaal geen sprake zijn. De Indonesiërs hebben een dergelijk contact vierkant van de hand gewezen al was het maar om dat ze niet het risico willen lopen dat ook deze onderhandelaar gegijzeld zal worden. Overigens schijnt vast te staan dat zich in het Indonesische consulaat niet 15, maar zeker 20 en misschien zelfs 22 gegijzelde volwassenen bevinden naast de vier overge bleven kinderen, waarvan het beleidscen trum op het hoofdbureau van politie de vrijlating nog steeds centraal stelt. Met na me over deze laatste kwestie hebben de commissaris van de Koningin Kranenburg procureur-generaal Hartsuiker, burgemees ter Samkalden en hoofdcommissaris van politie Sanders gistermiddag twee uur lang met de Zuidmolukse dominee Metiary ge sproken. Jammer genoeg kwam hij zonder de vier kinderen naar buiten. De terroristen hebben gister middag eveneens gevraagd om voedsel, drinken, nieuw schoon maakmateriaal en rokerswaren. Nadat deze goederen naar de trein waren gebracht, werden ze door de kapers naar binnen ge haald. Het overleg dat ir. Manu sama en zijn begeleiders met de kapers voerden, heeft gisteren geen resultaat gehad. Ir. Manusama heeft met kracht aangedrongen zieken, bejaarden en vrouwen vrij te laten. Maar het enige gebaar was de vrijla ting van het echtpaar Barger. Manusama heeft nog gewezen op de aanzienlijke schade die de treinkaping heeft toegebracht en nog zal toebrengen aan de zaak van de Zuid-Molukkers. Er is in elk geval niet gedreigd met verdere executies. Er zijn gister avond geen afspraken gemaakt voor een nieuw gesprek. kapers wilden onderling praten, zo heette het toen. „We waren volledig verrast toen in plaats van vier er zes mensen uit de trein kwamen", aldus mevrouw Faber, woordvoerster van justi tie. „Er was niet om hun vrijla ting gevraagd", zei ze nog. De Zuid-Molukkers hielden op dat ogenblik nog 31 passagiers ge vangen. Sinds zaterdagavond 20.10 uur is de gijzeling bij Wij ster de langste in de Nederland se geschiedenis. De gijzeling in de Scheveningse gevangenis had tot op dat ogenblik het „re cord" met 106 uur. Mariniers maakten destijds een einde aan deze bezetting. De vrijgelaten gijzelaars werden in eerste instantie onderge bracht in de Rode Kruispost, die gevestigd is in een boerderij in de directe omgeving van de trein. Hoewel het de indruk maakte geen nadelige gevolgen van hun gedwongen verblijf in de trein te hebben opgelopen, zullen zij uit voorzorg enkele dagen in een ziekenhuis worden verpleegd. Wellicht dat dit niet langer dan een twee dagen zal duren. De heer Barger heeft verder meegedeeld, dat de ka pers de gegijzelde passagiers naar omstandigheden redelijk goed behandelen. De thans oud ste passagiers zijn twee vrou wen van resp. 74 en 72 jaar. De treinkaping in Wijster be leefde een rustig weekeinde. Za terdagmiddag was ir. Manusa ma in gezelschap van mevrouw Soumokil en de heren Delima en Kuhuwael anderhalf uur in de trein geweest om met de kapers te overleggen. Na afloop van dit gesprek werd meege deeld, dat dit gesprek geen con crete resultaten had opgeleverd. Zondagochtend omstreeks kwart over negen werd enige beweging in de trein gesigna leerd. De stroomafnemer werd enkele keren op en neer bewo gen. De beleidsautoriteiten lie ten de kapers daarop weten, dat volgens de Nederlandse Spoor wegen het gevaar zou bestaan dat de stroomvoorziening in ge vaar zou worden gebracht, waardoor de verlichting en ver warming van de trein zouden uitvallen. De kapers lieten daar op weten „niets met de Spoor wegen te hebben uit te staan". Later op de ochtend werd nog maals geconstateerd, dat de treinkapers de stroomgelei- dingsbeugels op en neer bewo gen. (Van onze speciale verslaggever) BEILEN De Zuid-Molukse treinkapers bij Wijster hebben zondagmiddag om kwart over vier twee bejaarde passagiers vrijgelaten. Het waren de 84-jari ge G. A. Barger en zijn 82-jarige vrouw N. H. Barger-Gregory, die beiden in een Zutphens bejaar dentehuis wonen. Ondanks het feit dat zij 126 uur door de terroristen gegijzeld zijn, maakten zij beiden een opmerkelijk fitte indruk op de Rode Kruis-func- tionarissen die hen opvingen. Het eerste wat zij zeiden was, dat het de laatste dagen nogal koud is geweest in de trein. De heer en mevrouw Barger waren de oudste passagiers van het gezelschap. De heer Barger is emeritus-pre- weekeinde naar Groningen ge- dikant van de Hervormde Kerk. weest voor het bijwonen van de Hij was met zijn echtgenote een doopplechtigheid van een fami lielid. Ds. Barger is reuze vitaal, zei desgevraagd mevrouw Sta- pert, echtgenote van een van de hervormde predikanten in Zutp- hen. „Hij zal, hem kennende, de gijzelaars in de trein ongetwij feld tot steun zijn geweest". De vrijlating van de twee be jaarde gijzelaars kwam als een volslagen verrassing voor de be leidsautoriteiten in Beilen. In de vroege middag was ir. Manusa ma in gezelschap van mevrouw Soumokil. de psychiater dr. De lima en de heer Kuhuwael naar de trein gegaan om het overleg weer op gang te brengen, dat zaterdagmiddag zonder con creet resultaat was gebleven. De De familie Keyzer, in wiens boerderij het opvangcentrum is ingericht. Nadat een rechercheur voedsel en andere gewenste zaken bij het consulaat had afgeleverd, liep hij met de armen omhoog terug. Thornton Wilder overleden New Haven De Amerikaanse auteur en toneelschrijver Thornton Wilder is zondag op 78-jarige leeftijd overleden. Wil der stierf" in een ambulance op weg naar het ziekenhuis in New Haven, even ten zuiden van zijn woonplaats Hamden in de staat Connecticut. Wilder won in 1935 de felbegeer de Pullitzer Prize voor zijn to neelstuk „Our Town", de dra matisering van het leven in een Amerikaans provinciestadje. Hij dankte zijn roem verder aan romans als „The bridge of San Luis Rey" (1928), „The woman of Andros" (1930) en „The Ides of March"

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5