Wat is er aan de hand met Leiderdorpse raad? "Telersverenigingen voor bloembollenvak zijn bittere noodzaak" Warmonders op de bres voor het dier Trampets of the Lord gaan de goede kant op Afscheid bij W Iisse Alkemade krijgt vrouwelijke ambtenaar burgerlijke stand Hoge onderscheiding voor organist en koordirigent Onbehagen onder kerkgangers in Alphen aan de Rijn Toon Koster gaat exposeren Knap werk van Bettine Hazerswoude tégen aanleg rijksweg 11 Pastoor Duijvestijn plotseling overleden Middenstand in Roelofarendsveen deed goede zaken PAGINA 4 LEIDSE COURANT MAANDAG 8 DECEMBER 1975 KVOB-VOORZITTER VAN SAASE (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM De voorzitter van de Katholieke Vereniging van Ondernemers in het Bloem- bollenbedrijf (KVOB), de heer P. A. van Saase, heeft er van daag tijdens de algemene ver gadering in Treslong Hillegom nogmaals bij de leden op aange drongen medewerking te verle nen bij de mogelijke toekomsti ge realisering van producenten- groepen of telersverenigingen binnen het bloembollenvak. "Wij zullen zelf door samen werking op commerciële basis de moeilijkheden in ons vak tot op lossing moeten brengen en weer nieuwe mogelijkheden moeten scheppen", zo zei hij. Het bestuur van de KVOB, zo liet de heer Van Saase weten, ziet die mogelijkheden als de vakgenoten bereid zijn de voor gestelde telersverenigingen een kans te geven. Die verenigingen zouden zich bezig moeten hou den met het bundelen van het aanbod, het regelen van de aan voer. het plegen van marktinter- venties, het waarborgen van de kwaliteit en de gezondheid, het maken van afsoraken tona^ produkties, prijzen, leverings contracten en betalingsvoor waarden. "Ons beperkend tot de kwekerij en constaterend dat daarmee een verbetering van de produk- tie struktuur kan worden be^ reikt, hangt uiteraard alles af van de bereid hheid om mee te doen én van de vraag, of die samenwerking voordelen biedt", aldus de heer Van Saase. "Voor wat betreft de hyacinthenkwe- kers is een telersvereniging nü van direct belang". De KVOB-voorzitter zei voorts dat de situatie in de hyacinthen- teelt nu zodanig is dat de vraag of voldoende kwekers zich ach ter de opzet van de telersvereni gingen zullen plaatsen, niet meer gesteld hoeft te worden. "We moeten", zo zei hij, "een beroep doen op de medewerk ing van de overheid nu diezelfde overheid ons andere wegen ter veiligstelling van onze positie welbewust verspert. Ook voor andere artikelen dan hyacinthen kunnen we op eenzelfde wijze werken aan verbetering van de produktiéstruktuur en een be roep doen op bepaalde facilitei ten van de eigen regering en van de EEG. Voorwaarde daar toe is, dat de nieuwe struktuur wordt ingepast in het bij de EEG bekende stramien"., zo zei hij. De heer Van Saase zei zich er bewust van te zijn met zijn uit latingen tijdens deze algemene veragadering vooruit te lopen op het eindrapport van het struktuuronderzoek, waarin aanbevelingen zullen worden gedaan om het bloembollenvak als geheel gezond te maken. Daarin zal volgens hem zeer zeker de aanbeveling zijn opge nomen dat de kwekersorganisa ties tijdelijk een centraal orgaan vormen door middel waarvan, via de weg van de telersvereni gingen, een nieuwe produktié struktuur kan worden opge bouwd. "Bij de uitvoering daar van zal ons goed geoutilleerd veilingapparaat zijn diensten eerst goed kunnen bewijzen", zo zei hij. Wat betreft de rol van de Bloembollenraad in deze zei de heer Saase dat deze de schakel zal moeten vormen tussen dit veilingapparaat en een te forme ren centraal handelsorgaan. Wat betreft de te verwachten bedrijfsresultaten in het bloem bollenvak zei de KVOB-voorzit ter dat de dreiging van de toch nog sterk oplopende loonkosten de toch al onder druk staande werkgelegenheid in het bloem bollenvak nog verder zal aantas ten. "Het is een schrale troost te weten dat niet wij door die ontwikkeling verantwoordelijk kunnen worden gesteld" De heer Van Saase ging in zijn jaarrede in op de uitbreiding in ons land van de waterwingebie den en de daar voor het vak uit voortvloeiende noodzakelijke cultuurmaatregelen met moge lijke oogstreducties. "De kwe kers worden geplaatst voor de onmogelijkheid om schade aan te tonen als gevolg van wate ronttrekking door de drinkwa terbedrijven. De gedoogplicht gaat hier wel erg ver. Beter dan voorheen moeten in de voor waarden verbonden aan de ver gunningen voor wateronttrek king de regeling van schadever goedingen worden omschre ven", zo zei hij. Sassenheim Het gaat goed met de „Trumpets of the Lord", het jeugdorkest en koor in de Bollenstreek, dat zich ten doel stelt met muziek en zang het evangelie onder de mensen te brengen. Orkest en koor, in ok tober '73 opgericht, en dat met Sassenheim als kern, circa 35 •enthousiaste medewerkers telt uit de hele Bollenstreek en ook uit Leiden, wordt meer en meer ingeschakeld bij kerkelijke bij eenkomsten en kerkdiensten. Afgelopen jaar werd b.v. opge treden o.a. in de Petra-kerk en de Zuiderkerk te Leiden, en voor het Leger des Heils. Ze zijn ook aangezocht om avonden te verzorgen in beiaarden- en pleegtehuizen. Eén en ander brengt grote kosten met zich mee wat betreft instrumenten, apparatuur en transport, wat ui teraard niet door de leden al leen kan worden opgebracht Hiervoor werd afgelopen mei van dit jaar o.a. een fancy-fair gehouden, die de financiële zor gen van het bestuur aanmerke lijk hebben verlicht. Ze hebben ook nog andere zorgen o.a. het onderbrengen van hun kostbare apparatuur (geluidsinstallatie, electronisch orgel e.d.), in een verwarmde ruimte. Hier wordt ijverig naar uitgezien. Nog een andere zorg is de repe titie-ruimte. Hoewel men de di rectie van Frijlink bijzonder dankbaar is voor de gastvrij heid in één der magazijnen aan de Zandslootkade, kan men daar slechts twee avonden per week terecht. Daar komt nog bij dat de apparatuur steeds moet worden afgebroken en ver voerd, wat het materiaal niet ten goede komt Voor het koor worden nog steeds nieuwe leden gezocht Verder wordt nog uitgezien naar enkele trombone-blazers. Zij die de zorgen van de „Trum pets of the Lord" willen helpen verlichten, of zich willen aan melden als medewerker kunnen hiervoor terecht bij de dirigent Hennekes, J. Steenlaan 2, Voor hout, tel. 02522-13013 en bij de heer J. Postma, tel. 02522-13561 LISSE Tijdens de algemene ledenvergadering van de afde ling Lisse van Veilig Verkeer is afscheid genomen van de heer de Jong, die al vanaf de oprichting van de Lissese afde ling de funk tie van secretaris bekleedde. Namens het bestuur werd de scheidende een leuke attentie aangeboden en waren er bloe men voor de echtgenote. llllllllllllllllllllllll LEIDERDORP - Wie de Lei derdorpse raadsvergaderingen de afgelopen tijd heeft gevolgd zal tot de conclusie zijn geko men dat de raad „de raad" niet meer is. Tot voor kort kon deze zich er terecht op beroemen een progressief denkend, slagvaar dig college te zijn dat kwalita tief goed bestuurswerk aflever de. Vooral dit laatste is er al lang niet meer bij. De raad gaat bijna per vergadering slechter opereren. En het is zeer de vraag of het raadslid, dat dit na de laatste raadsvergadering toegaf, gelijk heeft toen hij daarbij stelde dat dit komt doordat de raad met steeds slechter wordende raadsstuk ken moet gaan werken. Natuurlijk, de kwaliteit van de (ambtelijke) stukken gaat hard achteruit. De raad nam zo bij voorbeeld in de laatste twee ver gaderingen drie beslissingen waaraan voor de gemeente aan zienlijke financiële (en dus be- leids) consequenties zijn verbon- Marietie v.d. Molen. den (kabeltelevisie, sporthal en manege). Dat gebeurde op basis van een samenraapsel van wer vingsbrochures van erbij be trokken bedrijven (de nota ka beltelevisie), een nota waarin de behoefte op geen enkele wijze gekwantificeerd was en geen en kel inzicht in de financiële con sequenties werd gegeven (de no ta sporthal) en op basis van een voorstel dat bijna letterlijk het zelfde was als dat welke de raad eerder naar b en w had terugge stuurd omdat het te slecht was om op basis daarvan een ver antwoorde beslissing te nemen. In mei werd er een aantal essen tiële vragen op het gebied van de exploitatie en het beheer van de manege niet beantwoord in het voorstel. Dat was ook nu niet het geval in het stuk voor de laatste raadsvergadering. B en W kregen de zaak toen terug. nu constateerde de raad zelfs vrijwel unaniem, dat het een (zeer) slecht stuk was en nam toch de beslissing om de mane ge maar te gaan bouwen. Daar dan wel ruim vijf ton aan ge meenschapsgelden instekend. Dit laatste voorbeeld is eigenlijk tekenend voor de raad. Het col lege van b en w laat zich eigen lijk niets gelegen liggen aan de raad (en hoeft dat blijkbaar ook niet) en de raad pikt het Raad en commissie worden meer en meer onderonsjes waarin klein schalige partijpolitiek wordt be dreven. Initiatieven zijn er sinds het vertrek van de dames Van der Molen en Uhlenbeck door de raad niet meer ontplooid. De zaak is (bijna) ingeslapen. Het vertrek van beide dames vormde het negatieve keerpunt in het tot dan behoorlijk func tionerende raadswerk. En het zal nog wel erger worden als eind december WD-fractie- voorzitter Brainich de raad ver laat: een van de laatstê'raadsle- den in de raad. tiOELOFARENDSVEEN Het gemeentebestuur van Alkema de wil het jaar van de vrouw nog goed beëindigen. Als de raad er namelijk mee akkoord gaat, krijgt de gemeente Alke made zijn eerste vrouwelijke ambtenaar van de burgerlijke stand. De toekomstige ambtenares van de burgerlijke stand is mevrouw Elstgeest-Vesseur. Mevrouw Elstgeest is al raadslid voor de CDA en heeft in de raadsperio de bij haar verder uitsluitend mannelijke collega's, zoveel pio nierswerk verricht, dat het tijd perk van vrouwelijk inbreng in alle gemeentelijke taken nu voor haar is aangebroken. Momenteel zijn er in Alkemade vier mannen gerechtigd om de huwelijken te voltrekken. Het zijn twee ambtenaren, de heren Renee en Smits en twee ge meenteraadsleden, de heer Uit den Boogaard en wethouder Rietbroek. Warmond Dat men in Warmond de dierenbescherming een goed hart toedraagt, is kortgeleden weer eens gebleken toen tijdens een bespreking tussen enkele bestuursleden van de afdeling Leiden en een vijftal ingezetenen van de ge meente Warmond vier jongedames spontaan het initiatief namen een werkgroep te vormen. Deze jongedames zijn: Ria v.d. Kamp, Vera v.d. Post, Marieke Schrier en Jacqueline v.d. Drift. De werkgroep krijgt tot taak meer bekendheid te geven aan het werk van de dierenbe scherming en door het houden van bazars e.d. gelden in te zamelen voor de bouw of aankoop van het zo broodnodige asiel voor het rayon Leiden. Diegenen die iets te missen hebben voor een op een later tijdstip te houden bazar kunnen kontakt opnemen met Ria v.d. Kamp, tel. 01711-11078. Pastoor Nijman leest de oorkonde voor die hoort bij de pauselijke onderscheiding Van onze correspondente Voorhout De organist van de Bartholomeus-pa- rochie in Voorhout, de heer Th. A. de Heij uit Oegstgeest, die tevens dirigent is van het dames-, heren- en tot voor enkele maanden ook het kin derkoor, is gisteren vanwege die verdiensten on derscheiden met de hoge pauselijke onderschei ding Pro Ecclesia et Pontifice. De versierselen werden hem door een ontroerde echtgenote op de revers gespeld, nadat pastoor J. W. Nijman de dirigent en organist hartelijk had toegesproken. De pastoor memoreerde de enorme inzet van de heer De Heij, die bijna 25 jaar zijn beste krachten aan de Bartholomeusparochie heeft gegeven. Hij zei het jammer te vinden dat de 72-jarige Oegst- geestenaar na bijna 25 jaar stopt als organist en dirigent van het herenkoor. Hij zei echter te kunnen begrijpen dat de heer De Heij het op deze leeftijd wat kalmer aan gaat doen „om wat vaker naar Spanje te kunnen gaan". Tijdens de feestelijke bijeenkomst in het parochie huis, waarbij alle koorleden aanwezig waren, sprak namens het herenkoor de heer Berkhout en mevrouw Geurts namens het dameskoor. Beiden lieten hun gelukwensen vergezeld gaan van een attentie in de vorm van een enveloppe met inhoud en bloemen voor mevrouw De Heij. De heer De Heij zal als organist werden opgevolgd door de heer Thomassen. Het herenkoor zal voor taan gedirigeerd worden door broeder Lebuinus. De onderscheiden organist/dirigent blijft nog wel het dameskoor trouw. „Helemaal stoppen kan ik niet. Daar is mijn werk teveel mijn hobby voor", aldus de heer De Heij. Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN - Een commissie, waarin verte genwoordigers van de hervorm de, gereformeerde en rooms- katholieke kerk in Ridderveld zitting hebben, bestudeert mo menteel een ontwerp om het liturgisch centrum van het ker kelijk- en gemeenschapscen trum de Bron een gunstiger aanzien te geven. Al geruime tijd leeft er bij de kerkgangers een onbehagen over de situering van het litur gisch gebeuren. De podia in de kerkzalen zijn zo laag, dat voor al kleinere mensen, wanneer zij niet op de voorste rijen zitten, alleen het hoofd van de voor ganger boven de massa zien uit steken. Een ander bezwaar is dat het orgel het gezicht ont neemt op de altaartafel. Het plan voorziet in het maken van vijf niveau's, welke opeen volgend een hoogteverschil heb ben van 18 19 cm. Op het eerste niveau van 18 cm. hoogte komt ruimte voor een twintigtal koorplaatsen, evenals op het ni veau van 36 cm. Op 72 cm. hoogte komt een platform waar op onder meer de altaartafel, preekstoel, doopvont, kredens etc. zijn gegroepeerd. Ondanks de ruime opzet behoeven er geen zitplaatsen opgeofferd te worden. Het ontwerp is in prin cipe goedgekeurd door de drie kerken en de raad voor kerk en samenleving. NIEUWKOOP De bekende Nieuwkoopse kunstschilder Toon Koster zal samen met zijn neef Harry Koster, die zich een naam heeft verworven als beeldhouwer, van 13 tot en met 28 december a.s. zijn werk ex poseren in het „Het Reght- huys". De tentoonstelling wordt geor ganiseerd door het Kunstge nootschap „Het Reghthuys". Op zaterdag 13 december a.s. zal Rogier van Aerde, een per soonlijke vriend van de beide kunstenaars, de tentoonstelling openen. ORION BLUFT IN DE TOP Van onze correspondent HAZERSWOUDE - De stan daardteams van de Hazers- woudse volleybalvereniging Orion blijven in de top van de eerste klassen van de Leidse afdeling van de NeVoBo. De heren en de dames speelden „uit" bij De Valken in Katwijk. Beide formaties van trainer Lammert Hoeven speelden elk een slechte partij volley. Maa- r.beiden wonnen. Orions herenteam nam een 1-3 zege mee naar huis. De setstan den 6-15, 12-15, 15-13 en 10-15 geven evenwel niet weer dat er zo slecht aan Hazerswoudse zijr de werd gespeeld. Orions da mesformatie won met 3-0 van De Valken. Het enige dat hier van nog verteld kan worden dat de ploeg de ongeslagen status handhaafde. HAZERSWOUDE/WEERT Bettine Vriesekoop, de veer tienjarige speelster van de Ha zerswoudse tafeltennisvereni ging Avanti, heeft zich knap geweerd tijdens de in Weert gespeelde kadetten-interland Nederland-West-Duitsland. De in een 7—2 door Oranje ge wonnen wedstrijd is vooral tot stand gekomen door haar aan deel. Want Bettine gaf in deze match geen tegenstandster de kans om over haar te zegevie- Avanti-trainer Gerard Bakker heeft het dezer dagen nog eens duidelijk in een interview ver klaard: „Voorlopig streven we er naar dat zij (Bettine Vriese koop, red.) over enkele jaren bij de eerste tien van Europa be hoort" Maar daarvoor wordt nu dan ook twintig uur training per week door de Havo-scholiere „volgemaakt"... (Van onze correspondent) HAZERSWOUDE De Hazers woudse vertegenwoordiging in het Intergemeentelijk Overle gorgaan Rijnstreek (IGOR) heeft zich, in tegenstelling tot de representanten uit de andere npfren rprnwutpn uit de Aln- hense regio, uitgesproken tégen de aanleg van een nieuwe rijks weg 11 langs de spoorlijn Lei- den-Utrecht. De Hazerswoudenaren zien een verbinding van Leiden met Bo degraven „zitten" aan de noord zijde van de Oude Rijn (dus niet Prachtdag voor De Zonnebloem Nieuwkoop In zaal de Leeuw te Noorden kwamen de zieken en gehandicapten bijeen op uit nodiging van „De Zonnebloem" afdeling Nieuwkoop/Noorden en zij beleefen ddar een onver getelijk feest. Het bestuur had gezorgd voor vervoer per auto naar de feest zaal, waar tevens de lunch werd aangeboden. Onder de aanwezigen was ook mevrouw van Montfoort, echt genote van de burgemeester. Namens de patiënten sprak de oudste inwoner van Noorden, de heer G. van de Helder, zijn waardering uit voor het werk van '„De Zonnebloem". Zo deed ook de heer Comelissen uit Nieuwkoop, die zijn dank en waardering had „verpakt" in een prachtig gedicht. Pas laat in de middag werden de patiënten weer naar huis gebracht Oranjevereniging Noordwijk koos nieuwe voorzitter NOORDWIJK Op de jaarver gadering in De Rank heeft de Oranjevereniging Noordwijk aan Zee een nieuwe voorzitter gekozen. Aftredend was de heer C. van Rooyen, die zich wegens ziekte genoodzaakt zag zijn functie neer te leggen. In zijn plaats werd met algemene stem men de heer A. J. van den Berg gekozen. Als nieuw commissielid werd de heer C. Kruyer benoemd. Secre taris Th. van der Meel maakte melding van een toenemende belangstelling voor de volksspe len, terwijl penningmeester J. de Ruyter in zijn verslag consta teerde dat de Oranjevereniging met haar gelden net was rond gekomen. Een leden werfaktie levert bevredigende resultaten op en men hoopt daardoor ook meer financiële armslag te krij gen. HAZERWOUDE Pastoor A. H. Duijvestijn van de parochie van de Heilige Engelbewaar ders te Hazerswoude-dorp is in de nacht van vrijdag op zater dag jongstleden op twéeenzes- tigjarige leeftijd plotseling overleden. De priester, die als nog werd voorzien van de H.H. Sacramenten der Zieken, was sedert september 1973 in de En gelbewaardersparochie werk zaam. In die ruim twee jaar pastoraat in Hazerwoude-dorp stond pas toor Duijvestijn bij vele paro chianen bekend als een gastvrij en hartelijk persoon, die een groot voorstander was van per soonlijk contact met de paro chianen. Voordat hij naar Ha zerwoude-dorp kwam, was pas toor Duijvestijn werkzaam in Zoeterwoude, waar hij kapelaan was, in Rotterdam en Delft Hij werd op 3 september 1913 in Kwintsheul geboren. De begrafenis is vastgesteld op woensdag aanstaande. Tijdens een H. Eucharistieviering in de Engelbewaarderskerk, die om 10.30 uur begint, zullen priesters van het dekenaat Zoeterwoude voorgaan. Daarna vindt de te raardebestelling op het paro chiekerkhof plaats. Vervolgens bestaat de gelegenheid tot con doleren in het Michélshuis. Dinsdagavond om 19.30 uur wordt in genoemde kerk een avondwake gehouden. Ook hier na bestaat in het Michélshuis de mogelijkheid om familieleden te condoleren. Van onze correspondent ROELOFARENDSVEEN - De middenstand van Roelofarends veen heeft een erg goede Sint Nicolaasomzet gehad. Bijna al le loten, die men bij aankoop van 10 kreeg, zijn volgens de aktieleider de heer Van Veen, uitgereikt. Hierdoor deden to taal 50.000 aan de grote feestlo- teri j mee. Tijdens de trekking door notaris Moussault bleek, dat de heer en mevrouw Möllers, Voorweg 57B in Nieuwe Wetering een 8-daag- se geheel verzorgde vliegreis naar de wintersport gewonnen hadden, op hun nummer 63999. OnV Hp Wr Kopk NoorHpmHp 71 in Roelofarendsveen, gaat dankzij de tweede prijs op num mer 59366 een vliegreis maken en wel naar Parijs of Londen. Een vrieskist werd gewonnen door de heer De Koning, Sota- weg 49 op nummer 52271. De vierde prijs, een fiets won de heer Kinkel Alkemadelaan 47 in Oude Wetering dankzij het num mer 60249. Een portable tv, werd gewonnen door: J. de Jong Witte Singel 18 (75261), Peter van der Meer Nieuwstraat 7 (39923), mevr. Koek Zuidhoek 37 (90783), en A. Bouwmeester Achterweg 6 rt*4sr>\

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4