Woningbouw op grote schaal in Zoeterwoude en Voorhout noodzakelijk Pand Kraaierstraat wordt pas uiterlijk 1 april ontruimd bushsb Merenwijkers enige tijd Warmonders Werkloosheid in regio Leiden weer enigszins toegenomen Samen werkingsorgaan voor bejaardenbeleid PROVINCIALE PLANOLOGEN: (SilSllS IISIIü Wie wil graag trouwen? MAANDAG 8 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT I>A(.IV\ 3 Van een onzer verslaggevers Leiden-Zoeterwoude-Voorhout Tussen 1980 en 1990 zal er op grote schaal huizen moeten worden gebouwd in Zoeterwoude en Voorhout. In die jaren moeten in het westelijk deel van Zuid-Holland in totaal 56.000 huizen worden gebouwd waarvoor thans nog geen bouwplan nen bestaan. Om dat aantal te halen zal niet alleen in Zoeterwoude en Voorhout moeten worden gebouwd, maar ook in Zoetermeer, Wateringen en het gebied rond de Hofplein spoorlijn. Het bouwtempo in Alphen aan den Rijn en Gouda moet voorlopig op peil worden gehouden. Voor de overloop van de grote stadsgewesten moeten daar tussen nu en 1979 minimaal 3600 en maximaal 6500 huizen bijge bouwd worden. Haagse, Haarlemse en Zuidamsterdamse werk- forensen. De PPD kiest overigens voor bouw in Voorhout aan de kant van Sassenheim, omdat bebouwing van het westelijk deel van Voorhout een nadeli ge invloed zou hebben op de structuur van het landelijk gebied aangezien Noordwijk, Noord- wijkerhout en Voorhout dan min of meer aan elkaar zouden vastgroeien. Bouwen in Zoeterwoude wordt in het rapport goedkoop genoemd, bouwen in Voorhout aan zienlijk. Dit vanwege de grondkosten. De PPD wijst er in het rapport overigens op dat noch de gemeente Zoeterwoude noch de gemeente Voorhout een uitvoeringsapparaat heeft, benodigd voor woningbouw op grote schaal. Dat zijn de voornaamste conclusies in een vandaag verschenen nota van de Provinciaal Planologische Dienst. Deze nota is een herziene en uitgebreide versie van een eerder dit jaar verschenen studierapport over de bouwmoge lijkheden in de provincie. De conclusies zijn gebaseerd op een bevolkingsraming die aan geeft dat het aantal inwoners van Zuid-Holland de komende jaren iets zal dalen. Ondanks die daling zal de woningvoorraad volgens de PPD in totaal toch met 143.000 huizen moeten wor den uitgebreid. De PPD ziet voor Zoeterwoude twee mogelijk heden: een klein- of een groot-Zoeterwoude. Een groot-Zoeterwoude zou inclusief het huidi ge dorp 20.000 huizen (ca. 50.000 inwoners) móeten omvatten. Een dergelijke plaats zou echter de positie van Leiden niet mogen aantasten. Voor een klein- Zoeterwoude zien de provinciale planologen twee alternatieven: bouwen langs de spoorlijn Leiden-Alphen aan den Rijn, of aan de noord en oostzijde van het huidge dorp. De inwoners van dit klein-Zoeterwoude zullen voor boven- wijkse voorzieningen en voor de werkgelegen heid op Leiden aangewezen zijn. Een groot-Zoe terwoude, qua positie enigszins vergelijkbaar met Katwijk, zal, voor wat voorzieningen en werkgelegenheid betreft, zelfstandiger zijn, al krijgt het een wat onduidelijke positie, omdat een stedelijk niveau niet wordt bereikt. In het gebied Voorhout-Sassenheim zien de provinciale planologen mogelijkheden voor de bouw van minimaal 6500 nieuwe woningen en maximaal 33.000 nieuwe woningen. „Rond 1990 zal de haalbare en gewenste omvang echter niet meer dan 10.000 13.000 woningen kunnen bedragen", aldus de PPD in zijn rapport, dat de positie van de toekomstige Bollenstad gun stig noemt: de Kaag, bos, duinen en strand liggen vlak bij. Bouw in het gebied Voorhout-Sassenheim is volgens de PPD noodzakelijk om de overloop van de andere bollenstreekgemeenten. Leiden en Katwijk op te vangen. Ook voorziet men de vestigigng van een niet onaanzienlijk aantal De PPD meent dat in de jaren tussen 1980 en 1990 de bouw van 13.000 huizen in zowel Zoe terwoude als Voorhout haalbaar is. Dat aantal acht de dienst ook mogelijk voor het gebied -rond de Hofpleinlijn. In Zoetermeer zien de planologen echter mogelijkheden voor de bouw van 16.000 huizen. Volgens de PPD is vergroting van Zoetermeer met één wijk in elk geval gewenst, maar zal men waarschijnlijk tot de bouw van nog een extra wijk moeten overgaan. De beste mogelijk heden bieden, meent men, een wijk ten zuiden van het huidige Zoetermeer, en een wijk ten westen van de bestaande bebouwing. Van een wijk ten noord-westen de Zoetermeerse Meepol- der, moet men, vinden de planologen maar afzien. Over de bouwmogelijkheden in Zoetermeer is eerder dit jaar al een apart advies uitgebracht. De PPD zelf liet al een studie verschijnen over de mogelijkheden om langs de spoorlijn van Rotterdam-Hofplein naar Den Haag Centraal nieuwe woongebieden te bouwen. In totaal is daar ruimte voor 40.000 huizen, meent men. Tussen 1980 in 1990 kan men er daarvan 13.000 gereed krijgen. Men denkt aan twee kernen voor die nieuwe woongebieden: Pijnacker/Noot- dorp en Berkel en Rodenrijs/Bergschenhoek. „Woningbouw in Wateringen is op korte termijn niet mogelijk", stelt de PPD vast. Dat neemt niet weg, dat men in die gemeente wel degelijk goede bouwmogelijkheden voor de toekomst aanwezig acht. Volgens de planologen zou moe ten worden onderzocht of men in Wateringen kan volstaan met 5000 huizen in het zuid-ooste lijk deel. Dat zou betekenen, dat er vooral op weiland gebouwd kan worden. Zo kan men de problemen die ontstaan bij de verwerving van de noodzakelijk grond beperkt houden. De grondverwerving wordt bij verdere uitbreiding van bouwterrein een probleem, vanwege de aanwezigheid van glastuinbouwbedrijven. Vol gens de PPD is een omvang van 10.000 huizen voor Wateringen gewenst, omdat bij lagere aantallen een onrendabele tuinbouwstructuur zou ontstaan. Van een onzer verslaggevers Leiden De eigenaar van het pand in de Kraaierstraat waarin tal van buitenlandse werkne mers zijn gehuisvest, zal dit pand pas uiterlijk 1 april vol gend jaar laten ontruimen, hoe wel hij daar krachtens de wet nu reeds het recht toe heeft. De gemeente Leiden krijgt hierdoor de tijd voorzieningen voor ande re huisvesting te treffen. Dit heeft de raadsman van de eigenaar van het bewuste pand, de Leidse rechtskundig adviseur Th. J. van der Heijden minister president J. den Uyl laten weten in een reactie op de open brief die een groep gastarbeiders vo rige week aan de premier schreef. Daarin klaagde zij over de erbarmelijke huisvestingssi tuatie van de buitenlandse werknemers in Leiden. De ge meente en de politie kregen een veeg uit de pan en de eigenaar van het pand Kraaierstraat werd beticht van samenspan ning met zijn huurder, een ver huurder van kamers of bedden aan gastarbeiders. In zijn brief aan Den Uyl geeft de heer Van der Heijden toe dat Leids rechtskundig adviseur ontzenuwt in brief aan Den Uyl klachten gastarbeiders de voorziening in behoefte aan wel eens commercieel grof mis- woonruimte in Leiden bijzonder bruik werd en wordt gemaakt moeilijk ligt en daarvan door Hij wijst er op dat hij slechts een enkele exploitant en/of één keer openlijk tegen het ge- huurder van onroerend goed meentelijk beleid heeft geoppo neerd en dat was in de zaak-Be- nes, waarin volgens hem b. en w. van Leiden het gezag van de rechterlijke macht trachtten te frustreren. In zijn brief aan de premier wijst de heer Van der Heijden, die tevens gemeente-deurwaar der is er op dat naar zijn erva ring de politie stellig niet achter elke kamer- en/of beddenver huurder staat „Ook (zelfs) bij de uitvoering van ontruimings- vonnissen, waarvoor ter uitvoe ring van de wet assistentie door de „sterke arm" verleend moet worden, gaat de Leidse politie niet over een nacht ijs en wordt met inachtneming van de nodi ge takt en voorzichtigheid ge handeld", aldus de heer Van der Heijden. Naar aanleiding van de zaak- Kraaierstraat stelt de Leidse rechtskundig adviseur dat van samenspanning tussen de eige naar en de huurder van het pand geen sprake is geweest. Hij staaft dat aan de hand van een uiteenzetting van de gehele gerechtelijke procedure die met deze zaak is gemoeid geweest en memoreert daarbij dat de gas tarbeiders bij monde van hun advokaat in, tegenwoordigheid van de rechtbank-president, hun verontschuldiging voor de valse betichting hebben aangeboden. Amateur tuinder gehuldigd Voorzitter J. v. d. Zwart van „Ons Buiten" is zaterdagmiddag in het verenigingsgebouw van deze tuingroep uitgebreid gehuldigd, vanwege zijn zilveren jubileum als bestuurder van de Leidse Bond van Amateur Tuinders. De jubilaris dankt hier voor alle lof die hem werd toegezwaaid. (Van een onzer verslaggevers) Leiden De werkloosheid in de regio Leiden is vorige maand weer enigszins toegenomen. De geregistreerde arbeidsreser ve van mannen steeg in novem ber met 75 en bedraagt thans 2569 of 4.73% van de afhankelij ke mannelijke beroepsbevol king. Dit percentage is in de provincie Zuid-Holland 3.94%. De toename komt voornamelijk voor rekening van de bouwnij verheid (+35), het visserijperso- neel (+9), het niet-varend perso neel (+16), het sociaal en genees kundig personeel (+13) en het personeel in algemene dienst (+45). Tegenover deze stijging van het aanbod stond een gerin gere daling van de groep min der geschikten (-44), waardoor de werklossheid toch toenam. Het aanbod van jeugdigen bene den 19 jaar nam toe met 9 en bedraagt thans 142. Het aanbod van werkzoekende schoolverla ters onderging nauwelijks ver andering en is nu 106. De vraag naar mannelijke arbeidskrach ten daalde met 80 en is thans 657. Deze daling betreft voorna melijk de metaalnijverheid (-50), het handelspersoneel (-6), het horecapersoneel (-11) en het kantoorpersoneel (-6). In verge lijking met november 1974 steeg het aanbod van werkloze man nen met 473 en nam de vraag naar mannelijke arbeidskrach ten af met 80. (Van een onzer verslaggevers) Leiden De toekomstige bewoners van de eengezinswoningen die het Bouwfonds Nationale Nederlanden bouwt in het noord westelijk deel van de Merenwijk zullen waarschijnlijk enige tijd inwoners van de gemeente Warmond worden. De grond waarop deze huizen worden gebouwd behoort namelijk tot de gemeente Warmond. Jaren geleden is Leiden weliswaar met Warmond overeengekomen dit stuk grond te ruilen voor een stuk grond aan de Zijl, maar een defintieve grenswijziging is tot nog toe uitgebleven. En aangezien het er dik in zit dat de woningen in het bewust gebied gereed zullen zijn voordat het parlement zijn goedkeuring aan de grenswijziging heeft gegeven moeten Leiden en Warmond nu regelingen treffen waar het gaat om woningtoewijzing. Nog maar drie dagen verkoop van vuurwerk Van een onzer verslaggevers Leiden B. en W. van Leiden hebben besloten de verkoop van vuurwerk vlak voor de jaarwis seling nog verder te beperken. Tot dusver mochten winkels met vergunning na de kerstda gen met de verkoop beginnen. Het college heeft nu besloten dat ook op 27 december nog geen vuurwerk mag worden verkocht. En aangezien 28 de cember op zondag valt resteren nog drie dagen vuurwerkver koop: 29, 30 en 3-1 december. Leiden In het bestuur van Collegium Musicum heeft een voorzitterswisseling plaatsge had. Gustave Janss is vervan gen door: Warner Roeters van Lennep, Witte Singel 75, Lei den. Tel. 071-130169. Het giro nummer blijft 313481.-Per 1 januari zal het adres van de ab-actis zijn: Nieuwe Rijn 42, Leiden. Het postbusnummer blijft 454. "Jij en ik" Marijke en Sieto Hoving in de cabaret-comedie "Jij en ik", die zij zaterdagavond a.s. brengen in de aula van het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest. Kaarten, zover voorradig, zijn tot aan het begin van de voorstelling aan de zaal verkrijgbaar. Zaterdag weer Molentochten Van een onzer verslaggevers Leiden Bij het VW-kantoor aan het Statinsplein kan men zaterdagmorgen a.s. tussen 9 en 14 uur weer van start gaan voor een zgn. Molentocht, een wandeltocht over een afstand van 10 of 15 kilometer. Het inschrijfgeld bedraagt 2,- per persoon. Na het volbrengen van de tocht krijgt men als beloning een kannetje of pulletje van plateel, voorzien van de afbeelding van een de molens langs de route. VROUWEN De geregistreerde arbeidsreser ve van vrouwen nam toe met 16 en is nu 673. Deze toename kwam voorbij het personeel in algemene dienst (+4) en de groep minder geschikten (+13). Het aanbod van vrouwelijke jeugdigen beneden 19 jaar daal de met 7 en bedraagt nu 110. Het aantal ingeschreven werklo ze schoolverlaters steeg met 29 tot 72. Het aanbod van vrouwe lijke parttimekrachten daalde met 8 tot 207, waar tegenover een vraag staat van 36. De vraag naar vrouwelijke ar beidskrachten vertoonde een stijging van 27 naar 73. Vooral de vraag naar handelspersoneel (+16) en huishoudelijk personeel (+9) nam toe. In vergelijking met november 1974 steeg het aanbod van werkloze vrouwen met 90 en daalde de vraag naar vrouwelijk personeel met 7. Van een onzer verslaggevers Leiden De gemeenteraad moet zich uitspre ken voor de oprichting van een samenwerk ingsorgaan van alle instellingen die betrokken zijn bij het bejaardenbeleid. Dat is de voornaamste conclusie van het rap port „Bejaardenzorg in 1975", dat werd ge maakt door een door de Welzijnsraad ingestel de werkgroep, die de aanbevelingen indertijd gedaan in de Nota Bejaardenbeleid 1975 heeft uitgewerkt De werkgroep geeft in het rapport de gewenste werkwijze van het samenwerkingsorgaan aan een pleit verder voor het instellen van commis sies, die het bejaardenwerk in de wijk coördine ren. Volgens de werkgroep dient de achterstand die is ontstaan in de houw van beiaardenwoningen in vijf jaar te worden ingelopen. Dit betekent dat er per jaar 320 bejaardenwoningen moeten worden gebouwd. Bij renovatieplannen dient volgens de werkgroep ongeveer een kwart van de huizen geschikt te worden gemaakt als bejaardenwoning. In de binnenstad zouden de hofjes weer in ere moeten worden hersteld. Momenteel verleent de Stichting Gezinsverzor ging Leiden per jaar gemiddeld 27,5 uur hulp per thuiswonende bejaarde. Het moet volgens de werkgroep worden mogelijk gemaakt dat dit aantal wordt uitgebreid. Volgens de werkgroep moet de gemeente con tact opnemen met de inspectie voor de volksge zondheid om te komen tot een formulering van een opnamebeleid in de Leidse verpleegtehui- g; Panden Oranjestraat Leiden meente zal de panden Oranjestraat 87 t/m lijst^a^beschermde mOgelljk Op lijst monumenten plaat sen. Deze zaak komt aan de orde in de beschermde monumenten raadsvergadering van volgende week besloten tot restaura- w. heeft ter zake nog maandag. Dan zal ^e van deze panden, geen standpunt inge- mogelijk ook worden Het college van b. en nomen. Van een onzer ver- r\ 1 r*l* 1 siaggevers liankiilialen aan Leiden De Leidse Spaarbank en de Ra- bo-bank mogen een filiaal laten neerzet ten op een deel van de parkeerplaats aan de Milanenhorst in de Merenwijk. Aldus heeft het college van b. en w. besloten. Zoals bekend kwa- Milanenhorst men beide bankin- permolen. De bank- stellingen niet in aan- gebouwtjes mogen merking voor een tot uiterlijk 1979 aan vestiging in het win- de Milanenhorst blij- kelcentrum De Ko- ven staan. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De gemeente Lei den heeft een hopeloos tekort aan ambtenaren van de bur gerlijke stand. Ze gaat daarom binnenkort advertenties plaat sen waarin ze mannen en vrouwen vraagt, die graag wil len „trouwen". De nieuw aan te trekken ambtenaren zullen namelijk uitsluitend worden belast met het voltrekken van huwelijken. Duisenberg naar congres in Leiden LEIDEN Op 18 december a.s. wordt in Leiden het congres „Belastingpolitiek en' inkomens verdeling" gehouden als hom mage aan prof. mr. H. J. Hof- stra die op 1 september jj. met emiritaat is gegaan. Als eerste inleider op dit congres zal de minister van financiën, dr. W. Duisenberg, optreden. Lange Zandstraat wordt Zandstraat (Van een c r verslaggevers) LEIDEN De Lange Zand straat, een zijstraat van de Lan ge Gracht, ook wel aangeduid met Voorste Zandstraat, heet voortaan alleen Zandstraat Hiertoe hebben b. en w. onlangs besloten. Wethouder Waal gaf alleen de voorkeur aan Voorste Zandstraat. LEIDEN De plaatselijke af deling van „Wij Vrouwen Eisen" vertoont zaterdag a.s. in het ge bouw Nieuwe Rijn 20 driemaal de film „Abortus doe je niet zo maar". De voorstellingen begin nen om 11,13 en 15 uur.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3