Geen dak op stadion, iwemhal komt niet klaar Conclusie na Dynamo Cup: Geen medailles Innsbiuck Annie Borckinck won met groot verschil van Sippie Tigchelaar The great escape rondde Australië Euwe weigert apart toernooi Gemeente Rotterdam garant voor alle tekorten in Europa cup van Transol Beter te vroeg gepost dan te laat ontvangen MONTREAL KRIJGT OPENLUCHTSPELEN G0ERAN CLAES0N GESTOPT MET WEDSTRIJDSCHAATSER EEN VORM VAN EXTRA SPONSORING VAN DE CLUB PAGINA 20 Andere architect MONTREAL De ge meentearchitect van Mont real, André Daoust, heeft de supervisie over de bouw van het Olympische com plex voor de Spelen van 1976 overgenomen van de Fransman Roger Tailli- bort. De aanwijzing van Tailli- bert als hoofdarchitect had in Canada veel opschud ding verwerkt, vooral na dat bekend was geworden dat hij een bedrag verdien de, dat tot veertig miljoen dollar zou kunnen oplopen. Volgens Victor Goldbloom, minister van stadszaken, zou het - overigens ongete kende - contract met Tailli- bert worden afgehandeld, maar zou de Fransman „heel wat minder dan veer tig miljoen dollar ontvan gen". MONTREAL De emmer in Montreal is boordevol. Dr. Vic tor Goldbloom, sinds kort als vervanger van burgemeester Jean Dra peau de hoogste auto riteit in de „Olympische Zaak" liet er geen twijfel over bestaan dat het water Montreal tot de lippen is gestegen. De minister van de provincie Quebec, die van beroep eigenlijk kinderarts is, stelde een keiharde diagnose Hij zei, dat er in het werksche ma een niet meer in te lopen achterstand is. Hij bevestigde tevens na een periode waarin alles werd goedgepraat als eer ste dat er alternatieve plan nen bestaan. „Wanneer wij in het voorjaar zien dat het sta dion en het zwembad niet tijdig gereed zullen zijn, behoeven wij slechts een lade open te trekken om uitwijk-oplossimgM bij de hand te hebben". Tot nu toe is, volgens Gold bloom, slechts een van de dro men van de bouwers definitief een luchtkasteel geworden. „Er is voorgoed een streep gezet door het plan een groot perscen trum te bouwen in de Olympi sche accommodatie. Pas in het voorjaar kan worden vastge steld of het grote stadion, dat nu ten hoogste voor de helft gereed is, tijdens de Spelen ge bruikt zal kunnen worden. Het zelfde geldt voor de te bouwen zwemhal, waar een achterstand van maanden op het werksche ma is. Hoewel de hoop het zwembad tijdig klaar te hebben nauwelijks bestaat, wordt er doorgewerkt". Goldbloom liet er ook geen twij fel over bestaan dat bij een volgende staking de Spelen in Montreal werkelijk in gevaar komen. De nieuwe bewindvoerders, die de taak van Drapeau hebben overgenomen stellen zich overi gens minder scherp op tegen over arbeiders en vakbonden dan Drapeau heeft gedaan. Er is besloten de zevendaagse wer kweek te vervangen door een zesdaagse. De 3300 arbeiders aan het Olympische project krij gen door een vrije zondag de kans wat uit te rusten. Deze maatregel is overigens een uit vloeisel van een conclusie die ook Drapeau al had getrokken. „Door overbelasting van de ar beiders is een duidelijke ver mindering van de produktie merkbaar". De 3300 arbeiders zullen in het vervolg zestig uur in de week maken: zes dagen van tien uur. Er zal worden gewerkt in twee ploegen. Het dak van het Olym pisch stadion zal definitief niet gereed zijn voor de openingsce remonie op 17 juli. Daarentegen zal de mast, waaraan het dak bevestigd zou worden, op 7 april zijn definitieve hoogte hebben bereikt van 168,40 meter. Met de bouw van het Olympi sche zwembad zal in januari worden begonnen. - OOST-BERLUN Op de koude en winderige Dynamo-ijsbaan in Oost-Ber- lijn zijn dit weekeinde de eerste kaar ten voor de Olympische Winterspelen in Innsbruck geschud. Er is slechts één conclusie mogelijk: voor Nederland zul len er in Innsbruck geen medailles zijn weggelegd. De gehele Oosteuropese top, waarin Oost-Duits- land opnieuw de hoofdrol voor zich opeiste, be wees op de grauwe ijsbaan achter de Berlijnse muur de superieure klasse. Alleen het Canadese meisje Sylvia Burka, twee jaar geleden wereld kampioene bij de junioren, bleek in staat de Oostduitse en Russische hegemonie te kunnen doorbreken. Ute Dix, het jonge en talentvolle meisje uit de „Spartakiade-school" van trainer Joachim Francke was heer en meester. Bovendien een waardige opvolgster van vorige Dynamo-Cup winnaressen Stien Baas—Kaiser en Atje Keulen- Deelstra. De klasse, de techniek en het talent vormden een perfecte combinatie. De internationale wedstrijden werden nadelig beïnvloed door het slechte weer. Ondanks deze handicap was Ute Dix een onbetwiste winnares. En voor de Nederlandse damesploeg was er in Oost-Berlijn geen groot succes weggelegd. De gou den tijden van Atje Keulen—Deelstra en Stien Baas, die beiden in hun carrière ooit eens de felbegeerde Dynamo-cup hadden gewonnen, zijn voor goed voorbij. Door het afscheid van de twee toprijdsters en het wegvallen van Trijnie Rep, Truus de Koning, Wil Schenk—Burgmeijer en Ellie van der Brom heeft coach Gerard Maarsse en de Nederlandse schaatsploeg enkele stapjes terug moeten doen in de internationale top. Een beetje teleurgesteld moest Gerard Maarse bet afgelopen weekeinde vaststellen, dat het Neder landse damesschaatsen in de internationale schaatswereld de bescheiden rol is toebedeeld. Maarse: „De ploeg waarmee ik nu naar internatio nale wedstrijden word gestuurd, speelt een onder geschikte rol. Ik zie bij de Olympische Winterspe- len in Innsbruck geen medailles voor deze ploeg liggen. De ploeg is nog te jong en heeft nog geen Sylvia Burka was de enige, die de Oos- rijdsters, die met het Oostduitse schaatsgeweld teuropese hegemonie doorbrak. meekunnen. Toch zijn de prestaties in Inzeil, Oost-Berlijn niet Maarse ondanks de matige prestaties: „De Nederlandse ploeg is in de breedte gegroeid". Christa Jaarsma. helemaal teleurstellend voor mij. Het Nederlandse damesschaatsen moet weer van onderen af wor den opgebouwd. Deze ploeg mist een persoonlijk heid, die boven de groep uitsteekt maar stuk voor stuk zijn de meisjes begaafd met voldoende talent om over enkele jaren door te breken. Gerard Maarse was toch niet onder de indruk van het Oostduitse succes. „De wedstrijden om de Dynamo-cup hebben aangetoond dat de Neder landse ploeg in de breedte is gegroeid. Het zijn allemaal jonge rijdsters, die internationaal nog weinig ervaring hebben, maar de bereidheid be zitten om te leren en om te vechten. Vroeger was dat anders. De nieuwe lichting is leergierig en luistert veel beter. Ik zie toch een grote vooruit gang". „De Oostduitse top lijkt op papier veel sterker. Toch is het gat tussen de jonge Nederlanse ploeg en de Oostduitse wereldtop veel kleiner geworden. Heike Lange en wereldkampioene Karin Kessow hebben dit weekeinde toch een stapje terug moe ten doen. Hun prestaties zijn minder geworden en daarom besloot de Oostduitse trainer dat beide rijdsters niet op de drie kilometer zouden starten. Als ik de Oostduitse ploeg op het ijs aan het werk zie, ontdek ik toch dat de Nederlandse meisjes langzaam maar zeker terug komen. Dit jaar zullen de Oostduitse rijdsters nog voorin eindigen, maar bij de Olympische Spelen zal het verschil toch al kleiner zijn geworden. Volgend jaar zal de Oost duitse hegemonie weer doorbroken kunnen wor den". De Nederlandse ploeg beklaagde zich in Oost- Duitsland over de slechte reisfaciliteiten. De for matie van Maarse reisde per trein, zoals twintig jaar geleden Henk van der Grift, Kees Broekman en Gerard Maarse naar internationale wedstrijden gingen, naar Oost-Berlijn. Nota bene in een nacht trein, waarin om de twee uur een Vopo precies volgens het boekje een passen controle uitvoerde. Christa Jaarsma, de meest geroutineerde schaats ster uit de Nederlandse ploeg zei: „We hebben ons niet optimaal op deze wedstrijden kunnen voorbe reiden. Weinig slaap en veel reizen werken nu eenmaal niet positief op de conditie en het wed strijdritme". Waarmee dan maar de matige presta tie van de Nederlandse ploeg verklaard moet worden. Wil van der Plas DEVENTER Op de Deventer kunstijsbaan zijn zaterdag selectiewedstrijden gehouden, waarbij Annie Borckinck ver rassend met groot verschil van Sippie Tigchelaar won. Op de vijfhonderd meter noteerde Borckinck een tijd van 46,5 seconden, terwijl Sippie Tigchelaar over die afstand bijna drie seconden langer deed (49,3). Op de 1500 meter haalde Annie Borckinck een tijd van 2.27,7. Sippie Tigchelaar finishte in een tijd van 2.30,7. Het verschil tussen beide meisjes was bijna vier punten. Henny Top eindigde als derde. De gewestelijke schaatswedstrijden, die gisteravond op de kunstijsbanen van Groningen en Heerenveen zijn gehouden, werden door de slechte weersomstandigheden ongunstig beïnvloed. Op de 500 meter eindigden Jeltje Heslinga en Grietje van der Meer in een tijd van 48,8 seconden. Sofie Westenbroek moest zelfs met een tijd van 49,2 seconden genoegen nemen. Oud-wereldkampioen Sten Stensen heeft tijdens schaatswed strijden op de kunstijsbaan van Valle Hovin in Noorwegen op de 5000 meter verloren van Amund Sjoebrend. Stensen finishte in een tijd van 7.40,7, ruim drie seconden langzamer dan Sjoebrend (7.37,0). Sjoebrend won de wedstrijd over twee afstanden echter niet, omdat hij een bijzonder zwakke 500 meter reed. Winnaar werd Kay Stenshjemmet. De Zweed Lennart Carlsson is tijdens internationale wedstrij den in Gothenburg winnaar geworden van het klassement in de allroundklasse (kleine vierkamp). De strijd was bijzon der hevig, want zijn voorsprong op nummer twee zijn landgenoot Ulf Berggren, bedroeg slechts 0,02 punt De onverwoestbare Oerjan Sandler won zowel de 3000 als de 5000 meter, de laatste rit in een tijd van 7.56,4. Bij de sprinters zegevierde Johan Granath voor zijn jongere broer Oloph. De Noorse Lisbeth Korsmo-Berg eindigde bij de dames als eerste voor de Zweedse Sylvia Filipsson. Goeran Claeson is met het rijden van wedstrijden gestopt De 30-jarige Zweed, die in 1973 op de Deventer kunstijsbaan de wereldtitel veroverde, won een jaar later de Europese titel in Eskilstuna. SYDNEY Het Nederlandse jacht The Great Escape is begonnen aan het laatste traject van de wedstrijd Londen- Sydney. Het schip heeft na het passeren van Wilson's Promontory, het zuidelijkste punt van het Australische vasteland, nog een kleine 500 zeemijlen voor de boeg op weg naar Sydney. Schipper Henk Huisman deelde over de radio mee dat hij niet verwachtte met zijn 17 meter lange jacht voor 15 december in Sydney te zullen aankomen. Op 21 december wordt het vertrekseizoen naar Londen gegeven. In de paar dagen te Sydney zal de Great Escape op de helling moeten, het roer is ontzet, een van de masten is gebroken en verschillende zeilen zullen moeten worden vernieuwd. De drie andere boten in de wedstrijd, zijn reeds lang in Sydney. De Great Britain II arriveerde net als Kriter II (Frankrijk) op 7 november, de C.S. en R.B. Busnelli (Italië) liep op 1 december de haven van Sydney binnen. BELGRADO De Joegoslavische schaakbond heeft er bij de president van de Internationale Schaak Federatie op aangedrongen te voorkomen dat zes spelers die hebben geweigerd in Spanje te spelen worden uitgesloten van de competitie om het wereldkampioenschap. De president, Max Euwe, heeft geweigerd een speciaal toernooi te organiseren voor de zes spelers dat hen alsnog de kans moet bieden aan de strijd mee te doen. Onder de weigeraars is een Joegoslaaf. De zes wilden niet in Barcelona uitkomen, uit protest tegen de executies door het regime- Franco. Euwe verklaarde geen overtuigende steun te hebben verkre gen van de leden van het federatiebureau om hem van gedachten te doen veranderen. Maar de Joegoslavische Bond, die al eerder een protest tegen zijn beslissing had ingediend, beweerde dat Euwe de macht heeft zelfstandig tussenbeide te komen en deed een beroep op de Nederlander een bijeenkomst van het bureau te beleggen om over deze zaak te beslissen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De gemeente Rotterdam is mede-sponsor van de basketbalclub Transol voor de Europa Cupwedstrijden ge worden. Zij neemt alle tekorten die uit deze serie wedstrijden voortvloeien, voor haar reke ning en put de gelden hiervoor uit de „evenementenpot" van de gemeente. Achtergrond van de zaak is de promotion van het sportcomplex Ahoy, waarin de topduels gespeeld moet worden. Vreemd is echter wel, dat Raak Punch, de landskampioen van het vorig jaar, voor deelname aan de Europa Cup moest be danken bij gebrek aan financiën en ook een beroep op de ge meente Delft niets uitmaakte. Transol RZ mocht van de bond als vervanger van Punch wor den ingeschreven. De bestuur ders van die club speculeerden toen al op steun van een spon sor, maar weigerden zijn naam bekend te maken. De gemeente Rotterdam blijkt er nu achter te zitten, Hoewel het bedrag van sponsoring niet bekend werd ge maakt, wordt aangenomen dat het tekort van alle Europa Cup wedstrijden toch ongeveer een ton zal bedragen. Wethouder De Jong van de af deling sport en recreatie van de gemeente Rotterdam zei gister avond over deze verrassende maatregel: „Mensen die zeggen dat deze steun aan Transol een unieke zaak is, moeten het écht Se" lopbSethai 'taTÜS Voor Transo1 Rz zii" de financiële zor9en wat het stad een belangrijke zaak. Europa Cuptoernooi betreft uit de wereld. ADVERTENTIE „Door de onverwachte kans, die de Rotterdamse club kreeg om aan de Europa Cupstrijd deel te nemen, was natuurlijk geen kos- tenpakket begroot. Transol kwam toen met ons praten en als gemeente hadden we er wel oren naar. Wij hebben in Rotter dam een speciale „evenementen- pot" voor deze gebeurtenissen. Uit dit budget maakten we in het verleden ook de Europese kampioenschappen ponyrijden en het Europees kampioenschap biljarten mogelijk. De honkbal lers van Sparta werden voorts in de gelegenheid gesteld, via de benodigde subsidies, deel te ne men aan het Europa Cupavon- tuur." Bij de thuiswedstrijden van Transol RZ zal de gemeente in het vervolg de entree heffen. Het eerste duel van die serie ie donderdag, 11 december tegei Maccabi in Israël. Wethouder De Jong: Van de inkomsten zal worden geprobeerd de kosten van de uitwedstrijden te dek ken. Mocht Transol en daai van wordt uitgegaan financië le middelen tekort komen dan past de gemeente bij Alles." Pioneer Punch, dat Transol aan de Europa Cup ziet deelnemen door middel van een mogelijk heid, waarvoor de gemeente Delft beslist geen gemeen schapsgelden beschikbaar wil de stellen, juicht het initiatief van Rotterdam toe". „Wij zouden zo iets in Delft ook wel willen" zegt voorzitter Je roen Bordewijk. „Wij hebben in het verleden ook aan onze ge meente wel eens garanties ge vraagd, maat er werd steeds afwijzend op gereageerd. Mis schien dat dit voorbeeld uit Rot terdam voor ons ooit nog eens gevolgen heeft Door het feit, dat wij met Punch in de ere-di- visie spelen, ontvangt de ge meente Delft voor elke thuis wedstrijd vijftien procent van de recette. Daarom was het voor ons altijd een beetje onbegrijpe lijk dat wij nooit enige vorm van steun, al was het alleen maar het gratis beschikbaar stellen van de sporthal, genoten. Het wordt des te meer vreemd, omdat er na het wegvallen van de taptoe helemaal niets aan promotie van de stad wordt ge daan". Het programma voor de Rotter damse club in de kwartfinales van de Europa Cup ziet er als volgt uit: 11 december in Rotter dam (Ahoy): Transol RZ-Macca- bi (Israël), 18 december: Macca bi-Transol RZ, 7 januari: Trans ol RZ-UBSC Sefra uit Wenen 15 januari: UBSC Sefra—Trans ol RZ, 21 januari: Transol RZ Birra Forst Cantu (Itajië), 2f januari: Birra Forst Cantu Transol RZ, 4 februari: Transol RZ—Real Madrid, 12 februari Real Madrid—Transol RZ, 18 fe bruari: Transol RZ—SP Federa le Lugano (Zwitserland), 25 fe bruari: SP Federale Lugano Transol RZ.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 20