Kapers verhogen waakzaamheid alstublieft, Ook Nederlanders in consulaat Leidse kleuter gestikt Voorhout en Zoeterwoude maken toch grote kans groeikern te worden Telefonisch contact met bewoonster Zoen voor kaper Gewonde kaper wil praten Controle Duitse grens opgevoerd Feyenoord bekert door Valse officier ontdekt £cidóc0cywuwi Maandag 8 december 1975,66e jaargang no. 20294 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. HallewasChef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: Der week ƒ2.81; kwartaal'36.32; iaar 141,35: losse nummers: 50 cent Hé mag ik. Klucht „Hé. mag ik mijn echtgenote terug" op Ned. II om 20.25 uur. Ned. I om 20.00 uur Tv van gisteren, om 21.50 uur Mensen zonder grenzen en om 22.15 uur Curd Jürgens chez Berend. •Opklaringen afgewisseld door een enkele bui. Vrij krachtige, in het Waddengebied eerst nog harde noordwestelijke wind, ge leidelijk afnemend. Maxima om streeks 7 graden. Morgen: Zon: 8.35 - 16.29 Maan: 12.14-23.50 Schev. hoogw: 7.01-19.22 laagw: 2.47-15.01. (Van een onzer verslaggevers) BEILEN De bejaarde mevrouw M. H. Barger- Gregory (82) uit Zutphen heeft gistermiddag met een zoen afscheid genomen van een van de trein kapers in Beilen. Samen met haar man, de 84-jari- ge heer G. A. Barger, werd zij door de Zuidmoluk- kers vrijgelaten na een gesprek met vier Zuidmo- lukse onderhandelaars. Volgens het echtpaar had den de kapers hun gijzelaars „als kelners" be diend. Direct na de vrijlating werden de heer en me vrouw Barger medisch onderzocht. Hun toestand was opmerkelijk goed, vonden artsen. De eerste dagen zullen zij nog niet door de politie worden verhoord. Men wil hun de tijd geven eerst wat op verhaal te komen. (Van een onzer v BEILEN De Zuidmolukse treinkaper, die vrij dagavond ernstig gewond raakte bij een explosie in de trein bij Beilen, heeft zich bereid getoond met de politie te praten. Hij is intussen enkele keren door de recherche verhoord. De jonge Molukker werd naar het ziekenhuis in Hoogeveen gebracht, en is later opgenomen in een ander, onbekend gebleven ziekenhuis. Waarschijn lijk zal hij als gevolg van de explosie een oog moeten missen. Van onze correspondent BONN Nederlanders die in Indonesië zijn geboren, worden bij het passeren van de West- duitse grens aan een nauwkeurige controle onder worpen. De douane van de Bondsrepubliek onder zoekt of zij wapens bij zich hebben en tracht na te gaan of zij plannen hebben voor ongewenste acties. Dit is door de Westduitse overheid bekend ge maakt. De bekendmaking volgt op eerdere mede delingen volgens welke de Duitse grens voor in Indonesië geboren Nederlanders hermetisch zou zijn gesloten. Deze mededelingen berustten op een misverstand en zijn herroepen. De veiligheids maatregelen voor Indonesische en Nederlandse diplomatieke instanties in West-Duitsland zijn in middels aanzienlijk verscherpt Ondanks scherpe bewaking rond het Indonesische consulaat in Amsterdam kuiert deze t zijn wandelstok langs het bezette consultaatsgebouw alsof er niets aan de hand is. Toen hij i van de Zuidmolukkers was, werd hij door de politie opgevangen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De politie tast nog steeds in het duister over het aantal personen dat in het Indonesische consulaat in Amsterdam wordt ge gijzeld. Men heeft een lijst met de namen van 21 gegijzelden, maar dat zijn de mensen die in het consulaatsgebouw werkzaam waren. Uit het feit, dat de terroristen gisteren om 45 warme maaltijden vroegen, mag men afleiden dat ook een aantal bezoekers van het consulaat gegijzeld wordt. Het is welhaast zeker dat zich ook Nederlanders onder de gegijzelden bevinden. Toen gistermiddag immers door een politiefunctionaris in hemdsmou wen de 45 maaltijden werden afgeleverd aan de zwaar bewaakte veste, werd de ravitaillering in ontvangst genomen door een blonde dus Neder landse vrouw. Ook de keuze van de gerechten wees op Nederlandse inspraak. Geen nasi-special, maar gewoon aardappelen, vlees en groenten. Het beleidscentrum voegde er eigenmachtig enkele manden fruit aan toe. Onderhandelaar dominee Metiari is er gisteren niet in geslaagd de vier kinderen onder de gegijzel den vrij te krijgen. De terroristen willen dat er eerst een gesprek komt tussen Metiari en een lid van de Indonesische ambassade in Nederland, het liefst met de ambassadeur zelf. Gezien de houding van Indonesië, die de hele zaak als een zuivere binnenlandse aangelegenheid vah Nederland be schouwt, is het duidelijk dat er van een officieel gesprek geen sprake kan zijn. Een lid van de ambassade schijnt wel bereid te zijn als prive-per- soon met dominee Metiari te gaan praten. Evenals in Beilen bevindt zich ook in het consulaat onder de gegijzelden een arts. (Van onze speciale verslaggever) BEILEN De autoriteiten houden zich sinds gisteren bezig met de veranderen de gemoedstoestand van de treinkapers bij Beilen. Na de nog steeds mysterieu ze ontploffing, waarbij een kaper ern stig gewond werd, lieten de overige Zuid-Molukkers gisteren na de onder handelingen met vier Zuidmolukse be middelaars onverwacht het hoogbejaar de echtpaar Barger vrij. Maar terwijl de bemiddelaars anderhalf uur in ge sprek waren met de kapers hield een van hen de omgeving van de trein voortdurend in het vizier. Hij bleef waakzaam, liep steeds door het trein stel heen, dan weer links, dan weer rechts kijkend. Het was de eerste keer, dat zoiets gebeurde", aldus een waarne mer in de omgeving van de trein. De kapers zijn onrustiger geworden, meent men te kunnen vaststellen. Zeker na de onderhandelin gen met de vier bemiddelaars, die vastgelopen zijn. Ir. Manusama heeft daarom gisteravond een be- röep op de Verenigde Naties gedaan, om te bemid delen tussen Indonesië en de Zuid-Molukken. Gisteravond hebben de kapers schriftelijk af scheid van hun ouders en hun verdere familiele den genomen. Hun aardse bezittingen lieten zij, schreven zij, na aan hun familieleden. Dat wijst erop, dat zij rekening houden met hun dood. Van morgen kwam, na vele uren, toch weer het con tact met de kapers tot stand. Om half elf vroegen zij via de veldtelefoon om voedsel, water, karne melk, papieren zakdoekjes en schoonmaakartikelen. Deze artikelen zouden zij in de loop van de morgen gereedgemaakt worden en naar de trein worden overgebracht. Het was het eerste contact sinds gistermiddag kort voor het donker, nadat de onderhandelingen vast gelopen waren. De kapers lieten toen namelijk weten, dat zij het gistermiddag aangevoerde voed sel niet naar binnen zouden halen, omdat het al te donker geworden was. Of zij dit voedsel van morgen wel opgehaald hebben is niet vermeld. De rol van ir. Manusama lijkt, na de mislukking van gistermiddag, ten einde te zijn, zo is vanmor gen in Beilen medegedeeld. Daar heeft men ook laten weten, dat zich bij de treinpassagiers nog een man van 82 jaar bevindt. BEKER Zaterdag was F.C. Den Haag al 'met ere ten onder gegaan tegen PSV. ,.VMi-4lsy en zondag moesten er straf schoppen aan te pas komen om Feyenoord als winnaar aan te wij zen. Ajax won met 3—1 van Amsterdam en zit ook bij de laatste acht. Mysterieuze diefstal in Leidschendam LEIDSCHENDAM Inbrekers hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een kistje met onge veer duizend gulden en enkele sieraden als inhoud gestolen uit een woning aan de Voorburgse- weg in Leidschendam. Hoe men de woning is binnengekomen is een raadsel. UIT PPD RAPPORT BLIJKT: Van een onzer verslaggevers Voor hou t/Zoeterwoude „We wachten rustig af. Voorlopig maken we ons nog helemaal niet druk". Dat is de nuchtere reactie van burgemeester J. A. Detmers van Zoeterwoude op de vandaag openbaar gemaakte nota van de Provinciale Plano logische Dienst (PPD) over de gewenste toekomstige woning bouw in Zuid-Holland, waarin sterker nog dan in een eerder verschenen nota van de PPD, Zoeterwoude wordt aangewe zen als een van de bouwplaat sen rond Den Haag waar tussen 1980 en 1990 op grote schaal woningbouw gepleegd zal moe ten worden. „De provincie moet eerst maar eens met harde cijfers aantonen dat die geplande woningbouw inderdaad noodzakelijk is. Zo lang dat niet is gedaan, zullen wij ons fel blijven keren tegen deze gigantische woningbouw plannen". Ook Voorhout staat nu, zo blijkt uit het rapport, duidelijker dan voorheen op de nominatie om als groeikern te gaan fungeren. Zowel de raad als het college in de huidige samenstelling (Voor hout wacht nog op de benoe ming van een nieuwe burge meester) heeft zich in het verle den meerdere malen ongekend fel uitgelaten over de provincia le plannen. Voor meer informa tie over het PPD-rapport zie LEIDEN In Leiden is in de nacht van zaterdag op zondag de anderhalf jaar oude Patrick Langezaal door verstikking om het leven gekomen. Bij het uit bed stappen raakte het jongetje klem bissen zijn bed en de schuinlopende betimmering vlak daarboven. Zijn ouders vonden hem pas ciraca tweee- neenhalf uur later, toen hij al gestikt was. DINSDAG EN WOENSDAG BU ALBERT HEUN DEVENTER - De Pool Brze- zanczyk van Feyenoord heeft zelden uitbundiger dan gisteren gereageerd op een voctbalpres- tatie. De anders zo kalme en bekritiseerde trainer jubelde van vreugde, toen doelman Treytel als laatste van vijf Feyenoorders een strafschop benutte in de nerveuze ontkno ping van een echte bekerwed strijd en die ene misser van Go Aheadspeler Oude Wesselink een fatale invloed op de score had. Feyenoord bekerde door, ondanks grote tegenstand in Deventer, die zelfs na twee ver lengingen geen winnaar ople verde. Andere sport-hoogtepunten van het afgelopen weekeinde: Gouden winst van AZ Damesschaatsen zonder per spectief Bende doodt 4 gegijzelden SUNRISE In het moerasland bij Sunrise, in de Amerikaanse staat Florida, heeft de politie gisteren de lijken gevonden van drie vrouwen en een man die vorige week na een overval op het restaurant waar zij werkten als gegijzelden waren meegeno men. De voortvluchtige moordenaars van het viertal, wier identiteit onbekend is, maakten bij hun overval 700 dollar buit en dekten hun aftocht door gegijzelden mee te nemen. Inmiddels heeft de politie van Florence, in de staat Zuid-Carolina, bekend gemaakt dat het onderzoek naar de vorige week in een sojabonen-akker gevonden zes doden, waaronder twee vrouwelijke, is afgesloten. Volgens de politie betreft het hier een afrekening tussen twee concurrerende bendes autodieven. Er is een arrestatie verricht. Gevaarlijke muziek-installatie ROTTERDAM (ANP) „Trek onmiddellijk de stekker uit het stopcontact". Met deze advertentietekst probeert de importeur Amfo Electronics BV in Rotterdam nog ongeveer 150 zogenaamde Music-centres (een combinatie van draaitafel, cassette-recorder, radio en versterker) terug te roepen van het Japanse merk Sounddesign type nr. 5846. De apparaten zijn onveilig. „Er zit een fabricagefout in en daardoor kan er stroom op het apparaat komen". Van de 600 geimporteerde music-centres waren er nog 300 bij de handel, 150 zijn er ingeleverd. Twee onbekende personen rennen, onder dekking van de pistolen van politieagenten, weg uit het huis in Londen, waarin sedert gisterochtend, vier gewapende leden van de IRA, na een achtervolging door en een schietpartij met de politie, een echtpaar in gijzeling houden. GIJZELING IN LONDEN LONDEN (Reuter-AP) De politie in Londen heeft contact gehad met de 53-jarige mevrouw Sheila Matthews, die tezamen met haar 54-jarige echtgenoot John sedert gistermorgen door vier gewapende Ierse terroristen in hun flat te Londen gegijzeld zijn- Tijdens het dertig seconden durende telefoongesprek vroeg mevrouw Matthews hoofdpijntabletjes. Voor het overige zei zij, dat ze zich goed voelde. De politie heeft verklaard in geen geval in te gaan op de eisen van de terroristen, namelijk een vrijgelei de en een vliegtuig naar Ierland. Tot dusverre hebben de vier IRA-leden nog geen dreigementen geuit jegens de beide gegijzelden. De plek van de gijzeling is een flat in de rustige woonwijk tussen het station Marylebone en Baker Street De zaak begon zaterdagavond toen er uit een gestolen auto schoten werden gelost op Scott's restau rant, waarop onlangs al eens een aanslag is gepleegd. Een auto van de politie ramde de vluchtende auto. De vier inzittenden vervolgden, onder een hagel van kogels, hun vlucht te voet en renden het appartement van Matthews binnen. De politie vermoedt dat een van hen de wegens moord op uitgever Ross McWhir- ter gezochte Michael Wilsop is. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. (Van een oi BEILEN Verkleed als luite nant van de commando's heeft een jonge man, die zich Paul Thomassen noemde, dagenlang geopereerd binnen het afgezette gebied rond de gekaapte trein bij Wijster. De avontureir deel de af en toe zelfs opdrachten uit aan politie en militairen en werkte mee binnen de bewa kingsorganisatie. Pas gisteren, na vijf dagen, werd ontdekt dat er sprake was van een indringer. „Luitenant Thomassen" was echter de poli tie te snel af en verdween met de noorderzon. Er is een opspo ringsbevel tegen hem uitgevaar digd. In het beleidscentrum luidde vanmorgen het commen taar: „Het is nu eenmaal onmo gelijk om een waterdichte bewa king te maken. Dan moet je iedere drie meter een soldaat neerzetten." Kabeljauwoorlog Een Brits marineschip heeft zaterdag bin nen de 200-mijlszone bij IJsland een IJslands patrouillevaartuig geramd, nadat dit de netten van een Britse treiler had gekapt. Vermoord De 30-jarige John Knight III, een Amerikaanse krantenmagnaat, is gisteren nacht door drie inbrekers in Philadelphia doodgestoken. Knight was door zijn moorde naars vijf maal gestoken.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1