OORZAAK DOOD VAN SKIËR DUJON ONBEKEND NOG Titelstrijd voor een ton naar Limburg Hans Steekers kwam terug na bandenpech SPORT BIBLIOTHEEK Zesdaagsezege Sercu Haritz Drayton won marathon Vanavond Inde keuken van Berend Springploeg in Praag Rietveld- Ponsteen wonnen JUDOKA BOSMAN BESTE SABEL VOOR HAM WIELERKALENDER ZÜRICH Patrick Sercu en Günther Haritz hebben gisteren de zesdaagse van Zurich ge wonnen. In de 'finale', 53,2 km in een uur, namen zij opnieuw i ronde voorsprong op de ge vaarlijkste concurrenten Hem- pel/Savary en Schuiten/Pijnen. Voor zowel Sercu (43 overwin ningen in 118 zesdaagsen) als Haritz was het de vierde triomf van dit seizoen. Sercu won Gre noble en Gent met Merckx en Berlijn met Thurau. Haritz werd eerste in Londen, Frank furt en München, met René Pij nen. De zesdaagse voor amateurs eindigde met een overwinning voor de Zwitsers Hans "Kanel/- Walter Baumgartner. Martin Ve- nix en Ger Slot voltooiden de wedstrijd niet. De uitslag van de zesdaagse: 1. Sercu (Bel)/Haritz (WD1) 234 pnt; op één ronde: 2. Hempel (WD1)/Savary (Zwi) 399 pnt; 3. Schuiten Pijnen (Ned) 368 pnt; 4. Funchs (Zwi)/Peffgen (WD1) I pnt; 5. Duyndam (Ned)/Rit- ter (Denn) pnt; 6. Bugdahl (WDl)/Gilmore (Aus) 84 pnt; op drie ronden: 7. Kemper (WD1)/- Van Lancker (Fr) 114 pnt; op zes ronden: 8. Schütz (WD1)/Her- mann (Lie) 379 pnt; op vieren vijftig ronden: 14. Breur/Fens (Ned). FUKUOKA Jerome Drayton, een dertigjarige kantoorbedien de, werkend voor de Olympi sche organisatiecommissie, heeft voor de tweede keer in zijn loopbaan de marathon van Fukuoka in het zuid-westen van Japan gewonnen. Drayton, ook eerste in 1969, liep de 42.195 meter in 2 uur 10 minuten en 8,4 seconden. Aan de finish had hij zeventig meter voorsprong op de Australiër Chettle. De uitslag is: 1. Jerome Drayton (Can.) 2 uur' 10 minuten 8,4 se conden; 2. David John Chettle (Aus) 2.10.20; 3. Hill Rogers (V.St) 2.11.26,4; 4. Giuseppe Cin- dolo (Ita) 2.11.45; 5. Eckhard Less (Odl) 2.12.42.6; 6. Takeshi So (Jap) 2.12.52; 7. Jerzy Gross (Pol) 2.13.05; 8. Makoto Hattori (Jap) 2.13.17; 9. Joachim Trup- (Odl) 2.13.17; 10. Vasunori Hamada (Jap.) 2.13.47. (22.15- KRONed.l) De versplinterde helm van de skiër Michel Dujon. Een rechercheur in Val d'lsère die een onderzoek naar het ongeval instelde, wijst het gat aan, dat bij de valpartij in de helm ontstond. OSS Gerard Scheffer heeft de internationale veldrit van Oss gewonnen voor de Westduitser Dieter Ubing. Voor ongeveer 2500 toeschouwers hebben Scheffer en Ubing de strijd bepaald. Direct na het startschot haakte Hans Steekers wegens bandenpech af, - maar hij slaagde erin terug te komen en alsnog vierde te worden. Scheffer moest tot de laatste ronde wachten voor hij Ubing definitief kon lossen. Dank zij een betere conditie triomfeerde de Nederlander. Gertie Wildeboer, de ervaren veldrijder, kon zich in het gezelschap van Profs en amateurs moeizaam handhaven. Geen moment heeft hij Scheffer en Ubing kunnen bedreigen en kwam als vijfde over de eindstreep. De uitslag is: 1. Scheffer (Ned.), 2. Übing (W.-Dld), 3. Brouwers (Ned.), 4. Steekers (Ned.), 5. Wildeboer (Ned.), 6. Van de Wereld (Ned.), 7. Knors (Bel.), 8. Verhagen (Ned.), 9. Snoeyink (Ned.), 10. De Vries (Ne PRAAG De Nederlandse jeugd schoonspringploeg heeft dit weekeinde de 1 andenwedstrijd in Praag tegen Tsjechoslowakije verloren met 40-47. Zaterdag nam de Tsjechische ploeg een voorsprong van 23—20. In tegenstelling tot andere gelegenheden kwamen de jongens het sterkst voor de dag. Bij de onder veertien jarigen won René Linthuis het springen van de 3-meterplank, terwijl Marcel Bink zich het sterkst toonde op de 1-meterplank. ROTTERDAM, - Martin Rietveld en Herman Pon steen hebben gisteren in het Sportpaleis Ahoy' te Rotterdam een internatio nale wedstrijd voor ama teurs gewonnen. Koppels uit Nederland, Bel gië, Tsjecho-Slowakije, En geland en de Verenigde Staten namen deel. De achtste editie van de cyclus „Ahoy op zondag" werd door 2500 toeschouwers bij gewoond. Het programma bestond uit een koppel- koers over 75 ronden, een afvalwedstrijd voor ploe gen, 400 meter en twee keer tien minuten derny. In het eindklassement werden Rietveld/Ponsteen gevolgd door de Tsjechen Miksik/- Kocek, de Nederlanders De Wilde/Van de Ley en de Belgen Caethoven/Jonck- heere. DEN HAAG De Nederlandse wielerkam pioenschappen op de weg voor profs, ama teurs en dames zullen op 19 en 20 juni worden gehouden op het Adsteegcircuit van Beek in Zuid-Limburg. De kampioenschappen werden in 1969 voor het laatst in Beek gehouden. De titels gingen toen naar Frijters (profs), Janbroers (ama teurs) en Keetie Hage. De organisatoren van de kampioenschappen •waren de hoogste inschrijvers met 105.650 gulden. Hoogerheide, dat de voorgaande twee jaar de kampioenschappen organiseer de, bood ruim 86.000 gulden en de wieler club De Ster te Geleen deed de KNWU een bod van 65.000 gulden. Met ingang van het volgende seizoen zal bij de finish van profwielerwedstrijden gebruik worden gemaakt van fotofinish-apparatuur. De KNWU krijgt per 1 maart de beschikking over deze kostbare installatie. De data van de wedstrijden werden als volgt vastgelegd: 21 maart: Galder (NB); 27 maart: Amstel Gold Race; 25 april: Oosterhout; 30 april: Geleen; 9 mei: Boxmeer; 15 mei: Susteren; 21 mei: Hengelo; 22 mei: Tijls Tour; 23 mei: Made; 27 mei t/m 3 juni: bij iedere aankomst Olympia's Ronde een criterium; 6 juni: Kloosterzande; 7 juni; Hansweert: 12 juni: 's Gravenpolder; 13 juni: Rijen; 17 juni: Nijmegen; 19 en 20 juni: nationaalkampioen- schap op de weg in Beek; 29 juni: Gouda; 3 juli: Kruiningen; 7 juli: Ulvenhout; 20 juli: Obbicht; 21 juli: Acht van Chaam; 22 juli: Wateringen; 24 juli: Oost Souburg (dernies); 25 juli: Sas van Gent; 28 juli: STeenwijk; 30 juli: Sittard; 31 juli: Ridderkerk; 1 augus tus: 's-Heerenhoek; 4 augustus: Linne; 5 augustus: Maarheeze; 7 augustus: Korten- hoef; 8 augustus: Valkenswaard; 14 augus tus: Kamerik; 15 augustus: Ossendrecht; 15 augustus: Denekamp (dernies); 21 augustus: Pijnacker: 22 augustus: Dongen: 24 t/m 28augustus: Proftour door Nederland; 29 augustus: Sittard; 1 september: Echt; 5 sep tember: W.K. in Italië; 10 september: Grote Prijs der Azen in Valkenburg; 11 september: Groningen; 12 september: Weert; 26 septem ber: Leende. Op 3 augustus wordt in Alkmaar gereden voor de titel 50 km. op de baan; op 11 en 12 augustus zijn in Amsterdam de nationale baankampioenschappen. BRUSSEL In het nationaal sportcentrum te Brussel is zondag het eerste van een serie van vijf judotoernooien gehouden ter voorbereiding op de Olympische spelen van Montreal. De vijf deelnemende landen (Nederland, België, Oostenrijk, Spanje en Italië) organiseren elk een dergelijk toernooi, waarna de nationa le Olympische comité's de uit te zenden judoka's zullen aanwijzen. Voor elk toernooi wordt een gastland uitgenodigd. In Brussel was dat Schotland. De uitslagen zijn: Lichtgewicht: 1. Mariani (Ita) 5 overwinningen - 16 punten, 2. Muilen (Sch) 4-37, 3. Peters (Ned) 2-20. half-middengewicht: 1. Woss (Oost) 4-31, 3. Wood (Sch) 4-27, 3. Gamba (Ita) 4-15, 5. Brandts (Ned). Middengewicht: 1. Guldemont (Belg) 6-37, 2. Splaingaire (Bel) 4-26, 3. Baselmans (Ned) 3-23. Half-zwaargewicht: 1. Bosman (Ned) 5-40, 2. Nicolas (Bel) 5-31, 3. Kosten berger (Oost) 4-16. Zwaargewicht: 1. Ogida (Spa) 5-40, 2. Daminelli (Ita) 4-40, 3. In den Berken (Ned) 3-30. ■■■■■■■■■I Valkenburg Eddy Ham heeft gisteren op de vliegbasis Valken burg de schermwedstrijden om de zilveren sabel gewonnen. Hij zegevierde in de finale na barrage met Walter Janssen (5-1), van wie de Delftenaar eerder had verloren. Rob Ligteringen, clubgenoot van Eddy Ham, eindigde als derde. Er waren 15 deelnemers. De eindstand is: 1. Eddy Ham (La Barriere, Delft) 4 gewonnen (na barrage), 2. Walter Janssen (Valkeniers, Haarlem) 4 (na barra ge), 3. Rob Ligteringen (La Barriere, Delft) 3, 4. Hans Sauerbier (Zaal Visser, Amsterdam) 3, 5. Rorik Janssen (Valkeniers, Haarlem) 1,6 Jan Dijksman (VWB, Den Haag) 0. Illl VAL D'ISERE De Franse skiër Michel Dujon is in de nacht van vrijdag op zaterdag in de kliniek van Bourg-Saint-Maurice overleden. Hij is 19 jaar geworden. Dujon kwam donderdag bij snelheidstesten in de omgeving van Grande Motta ten val. Ten teken van rouw hebben de Franse deelnemers aan de afdaling van het „criterium van de eerste sneeuw", die gisteren in Val d'lsère werd gehouden, zich teruggetrokken. Roland Collombin, die zaterdag een ernstige val maakte tijdens de training voor het „criterium van de eerste sneeuw", heeft in het ziekenhuis van Bourg-Saint-Maurice verklaard zijn ski-loopbaan niet te zullen hervatten. De Zwitser, winnaar van het zilver in de afdaling bij de Spelen van Sappo ro, zei: „Ik stop ermee. Ik wil niet meer". Collom bin viel zaterdag op vrijwel dezelfde plek als een jaar eerder. Toen was hij vrijwel het gehele seizoen uitgeschakeld. Het ongeluksstukje in de afdaling heet officieel „de muur". De skiërs wor den daar gedwongen tot twee sprongen, vlak achter elkaar. In de skiwereld duidde men de gevaarlijke plek ook aan met: „De bult van Col lombin". In Val d'lsère wordt nog steeds gesproken over de dodelijke val van Michel Dujon. Er zijn twee lezingen van het ongeluk. Volgens de ene zou Dujon gevallen zijn, is zijn ski losgeschoten en de metalen binding door zijn helm geslagen. Volgens de andere is Dujon even uit balans geraakt en met zijn hoofd tegen een rotspunt gevlogen. Een Zweedse toerist heeft verklaard te hebben gezien dat Dujon viel doordat hij een half in de sneeuw verborgen kabel raakte. De Franse Skibond, bij monde van voorzitter Mare Hodler, ontkent overi gens met klem dat Dujon een kabel zou hebben geraakt Zeker is wel dat dicht langs het parkoers waar de Fransen hun test uitvoerden, kabels liepen. De Canadees Ken Read won de afdaling, die meetelt voor de wereldbeker voor heren. De com binatie (reuzeslalom en afdaling) werd gewonnen door Thoeni (It.) voor Hunter (Canada) en Irwin (Canada). Overal op de baan van Hilversum liggen de brokstukken van de sulky's, die na een aanrijding vlak na de start van de Vancou- verprijs te pletter sloegen. De gevolgen waren chaotisch. Pikeur Koppejan (links) krabbelt geschrokken ter been en zijn gewonde collega Hart trekt de leidsels strak om het paard weer tot rust te brengen. Op de achtergrond staakt een deelnemer de draverij. Een standaardwerk over boksen is „A pictorial history of boxing" van de hand van de beroemde Amerikaanse expert Nat Fleischer, bijgestaan door Sam Andre. Het omvangrijke werk stuk behandelt slechts de periode tot en met Joe Louis (om streeks 1950), een breekpunt dat ook Ed van Opzeeland heeft gekozen voor zijn tweedelige geschiedenis van de bokssport in de zwaargewichtklasse, waarvan het eerste deel is verschenen: van John L. Sullivan tot en met Joe Louis. Deze geweldenaar in de ring vormt echter slechts een gedeeltelijke afsluiting want Van Opzeeland begint zijn tweede deel, zoals hij aankondigt, uitgebreid met Joe Louis. Typerend voor zijn (vlotte) verhaal trant want in het eerste deel van „Koningen van de bokssport" komen ook nogal wat herhalingen voor. Gevechten die eerst summier en daarna uitgebreid worden behandeld. Terecht heeft de auteur zich beperkt tot de geschiedenis van de zwaargewichttitel, vanouds de meest spectaculaire en meest belangstelling trekkende titel. Ook Fleischer besteedde meer dan de helft van zijn werk aan de zwaargewichten. Uiteraard heeft Van Opzeeland in de literatuur moeten snuffe len, een heidens karwei dat hij zeer nauwgezet heeft volbracht Boeiende hoofdstukken, (dat over Carnera blinkt vooral uit), bijna „reportages" waren er het gevolg van, boordevol wetens waardigheden en details die een droge opsomming voorkomen. Vooral van belang is de wijze waarop is beschreven hoe de bokssport zich heeft ontwikkeld. Van een nauwelijks geregle menteerde „vechtpartij" tot een nauwkeurig vastgesteld duel. De zeer fraaie druk, de soms unieke illustraties en de boeiende verhaaltrant van Van Opzeeland doen ook met interesse uitzien naar deel 2: van Joe Louis tot en met Muhammed Ali, de laatste kwarteeuw in de geschiedenis van de zwaargewichttitel. Met weer gevechten van de eeuw, zoals die ook al voorkomen in het eerste deel. Koningen van de bokssport. Auteur: Ed van Opzeeland. Uitg.: De Boekerij, Baarn. Prijs: paperback 19,90. Van de sportjournalisten die zich op het schrijven van boeken hebben geworpen, zijn de wielerexperts de laatste tijd uiterst produktief. Jean Nelissen behoort tot hen. Na zijn „Vedetten van de weg" en „Tour de France", verscheen „Vedetten van morgen", de nieuwe lichting beschrijvend. Nelissen is volkomen thuis bij het wielervolk en zijn nieuwste boek benadrukt dat. Hij heeft de gladiatoren die momenteel triomfen vieren niet alleen bekeken tijdens hun „werkzaamheden" maar hen ook opgezocht, thuis meestal. Daardoor ontstonden indringende por tretten. De vele wielerfans die een blik achter de schermen willen werpen, komen volop aan hun trekken. Nelissen schrijft meeslepend maar heeft ook de gelegenheid aangegrepen om enige renners te belichten die in zijn eerdere boeken niet of nauwelijks aan bod waren gekomen. Zoals Joseph Bruère, voor wie men grote bewondering kan hebben, maar die toch geen pure vedette van morgen is, evenmin als Fedor den Hertog, en zeker met de betreurde Jempy Monseré. Juist in deze hoofdstukken echter komt Nelissen tot hoogtepunten van zijn vertelkunst door een soms bijna ontroerende registratie. Van daar dat ze niet misstaan tussen de vedetten van morgen, bij wie de Nederlanders Hennie Kuiper, Roy Schuiten, Gerrie Knetemann, Bert Pronk en de nog steeds niet tot de absolute top doorgedrongen Joop Zoetemelk. Een boeiend, dikwijls erg knap geschreven boek, met even knap fotomateriaal. Vedetten van morgen. Auteur: Jean Nelissen. Uitg.: De Boeke rij, Baarn. Prijs: paperback f 17,50. Uit België ook een wielerboek, van sportjournalist Theo Mathy, die het in eigen huis heeft gezocht en verhaalt van vijfenzeventig jaar ononderbroken Belgische overwinningen Een ambitieuze opgave die de schrijver met verve heeft volbracht Voor het materiaal hoefde hij niet bevreesd te zijn want wièlerland België had altijd wel een grote, op de weg of op de baan. De grossiers in wereldtitels, winnaars van klassiekers en verrichters van heldendaden in de Tour desondanks ook het somberder artikel waarin wordt geschreven over „dertig jaar geen zege" stelden Mathy in staat te omzeilen dat het een van chauvinis me druipend boek zou worden. Nuchter ontleedt hij die drie kwart eeuw, die inderdaad berstensvol zit met Belgische wieier- successen, van de zegepraal van André in de eerste Parijs Brussel in 1893 tot en met, uiteraard, Eddy Merckx. Daartussen, aldus de schrijver, slechts een greep in de overdaad aan successen waarin figureren o.a. Cyriel van Hauwaert, Victor Linart, Jef Scherens, Filip Thijs, Karei Kaers, Romain en Sylveer Maes (oudste garde) om via Rik van Steenbergen, Rik van Looy, Brik Schotte, Stan Ockers te belanden bij Merckx. Geen persoonsbeschrijvingen, wel hun strijd op weg en/of baan, gevat in vlotte stijl met afdoend fotomateriaal. Reuzen van de wielersport. Auteur: Theo Mathy. Uitg.: Stan daard Uitgeverij, Antwerpen-Amsterdam. België's voetbalvedette Pol van Himst vertelde aan Jacques Hereng hoe naar zijn mening de top mits talent aanwezig kan worden bereikt en vastgehouden. Daartoe geeft hij een boek vol tips over allerhande zaken, zoals uitrusting, verzorging, conditie, voeding, maar worden aan de hand van (enorm veel) duidelijke tekeningen en foto's ook technische zaken behandeld. Niet iedere trainer zal het met Van Himst eens zijn. Een hoofdstuk over bijv. voeding kan eenvoudig niet op een ieder slaan omdat dit een te individueel aspect is en te zeer is geënt op Van Himst. Jongere voetballers kunnen met dit boek niette min zeer hun voordeel doen, hoewel het Vlaams er nogal in is doorgedrongen. Men dient echter te bedenken dat het wel de eigen meningen zijn van Van Himst. Voetbal. Auteur Pol van Himst/Jacques Hereng. Uitg.: Stan daard Uitgeverij, Antwerpen-Amsterdam. Joe Louis

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15